1888. N". 894. Zaterdag^ 81 Juli. egels SEKSAP en-Jalousiên 3 STEL. EL, Ie prijzen. JTPAPIER. l Zonen, a, WAAG”, odto: pelen LEF Zn. SMITS. »m en H. Boer, ON HOVEN. DOP: gebruikte KENKAST. aar meer!!! te koop: r; 1 tOOP: RRIE, BINNENLAND. Zaken van IndiA 'T' BUITENLAND. r der Regeering Boekhandel Tan TEN te Schoon- waar zij een ige bezoeken afge- I 10 cte. vellen f 1,— irdag W Juli, ore van renoekt de Onder- rders aoo spoedig leveren tot zeer Deae Courant wordt dea Zaterdag - morgen» uitgegeven. sterk gemaakt i per Meter. VERF WA- meterbreed 1 Meter, 38 Centimeter, bjj iker te Schoonhoven. ten behoeve van de Zegellng van wet van 31 De- no. 264). Uitge- an Zijne Exo. don Prjji 10 Conto, ooie BROCHE), m franco, onder en dezer Courant. 18 cent maakte bÖ iOMNG, les, Schoonhoven. »n een «eer swaar, <ET PIJP-ORGEL, Koopprijs f 225,—. n en te beapelen bij EL, Zatdbroek, ge- M00M0ÏEWE COURAÏfT V Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. an niet geze- 'gestempelde tot d»t olnd. da Ondargataa- itns e. k. Slingelatvd. S. W. N. VAN NOOTEj te Schoonhoven, Uitgeven,, Prjjo: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco door het geheele ryk 0,80. Men kan rich abonneeren Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. weaoliede leed, een nieuwe iruikte OMNIBUS- rü«. Te bevragen Mr. Rijtuigmaker Vuren HOUTWA- 8, zware en lichte JINMPALEN en ontolagen. Te Marienlyst, by Elseneur, werd hem door zjjne geestverwanten een feest aangeboden, dat door 10.000 personen werd bygewoond. 8TATEN-GENEBAAL. Nadat den vorigen dag, i vergadering, 2 van hel woord op de troonrede i stemming was aangenomen, de bespreking aan van handeling der pen, in der C ten te wyden.’ Koopt de nieuwe LONDON; de beste van k alle bestaande parfumeriën om het gryze haar gfflh binnen enkele BK dagen te doen verdwijnen. flacon en f 1,50 per [ejuffr. E. M. Driesen, Dam te Schoonhoven r; J. H. Huinck FHz., H. J. van Straaten i Eeuwen to Kamerik itein. van INMAAKFLE8- L verkrijgbaar in den W.N. VANNOOTEN GOUDA, 27 Juli. Gisteren brachten ongeveer 116 kinderen der openbare tus- echenschool te Gouda, hoofd de heer P. C. Schriek, een bezoek aan Rotterdam, onder leiding der ouderwijzer». Na Diergaarde en Panorama bezichtigd en een middagmaal gebruikt te hebben, gingen zij naar het Park, werden in den tuin van het cafó Niesingh onthaald op krentebrood en bier, en vertrokken te 8 uren met het bootje van Pry» der AdvertentiönVan 1 tot 5 regel» 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franéo, uiterlijk tot Vr^jdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. voor stuk onderhanden te nemen, wel aan gebonden zyn? On» komt het veeleer voor, dat de Tweede Kamer xich terecht ongerust maakt over den gang van zaken in de Oost; zy ziet de wolken daarginds zich opstapelen en zwaarder wordenen schroomt net losbreken van een allesver- nielend onwederen daarom richt zij nu ja, geen verwijt, maar toch een ernstig waarschuwend woord tot den Minister, die voor al wat er gevaarlijks is in den toe stand, blindt schijnt te zyn. De opening der jacht op klein wild, opgenoemd in de 2e zinsnede van art. 17 der wet van den 13en Juni 1857, voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland, is vastgesteld op Zaterdag den 4en Sept. a. met zonsondergang; met uitzondering van do jacht op faisanten, waarvan de opening is vastgesteld op Vrjjdag den len October aanstaande. Van die opening is uitgezonderd de uit oefening van het jachtbedryf, vermeld in art, 15, lett. e, der aangebaalde wet. De korte jacht mag dagelijks en de lange jacht slechts driemalen ’s weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags worden uitgeoefend. Bjj resolutie van denMinister van financiën is benoemd tot deurwaarder by de directe belastingen te IJselsteijn de heer J. de Roo, thans klerk bij de admi nistratie te Rotterdam. Woensdag werd aan het de- partement van waterstaat, handel en nij verheid te Gravenbage o, a. aanbesteed aan het eind der )t adres van ant- zonder hoofdelyke nen, ving Vrijdag 8 3: ,Aan de be- ig der aangekondigde wetsontwer- het bijzonder aan de hertiening Grondwet, hoopt zy hare beste krach je wijden.” De heeren Schaepman en Vos de Wael stelden als amendement voor, de woorden, die wy onderstreept hebben, te vervangen door: .Van die be treffende de" enz., ten einde niet vooraf te doen bepalen, welke politieke houding bjj de herziening der Grondwet zal worden aangenomen. Dit amend, werd verworpen met 46 tegen 26 stemmen, de paragraaf goedgekeurd met 44 tegen 28. Bij 4 ontspon zich een breed debat over kiesrecht. Door de heeren Schaep man en Reekers was voorgesteld, in plaats van aeene groote mate van vryheid”, te lezenaeene grootere mate van vryheid,” ten einde te doen uitkomen, dat de rege ling van het kiesrecht niet geheel aan den gewonen wetgever moet worden over gelaten. Onderscheiden sprekers lichtten de beteekenis der toe in dien zin, dat de mogelykheid moet open blijven om, re kening houdende met de toenemende ont wikkeling der natie, telkena nieuwe groe pen van kiezers te maken. De Min. van Binnenlandsche zaken had tegen de geen bezwaar, maar zou toch vasthouden „.rauwuun por- (!'0t Ugtool, <ki hot kieweohl zieh lang. Het algemeen stemrecht verwerpt de Regeering beslist. De heer Heldt, vernemende dat in die groote mate van vryheid voor den gewonen wetgever, door de Kamer in deze van haar adres verlangd, niet is begrepen die tot invoe ring van het algemeen stemrecht, waarvan hij als verdediger optrad, zou tegen stem men. Het amendement van den heer Schaepman werd door de voorstellers inge trokken. De en na goedkeuring van de slotparagraaf 5, ook het geheele adres, werden aangenomen met 45 tegen 30 stemmen. Het zou den Koning worden aangeboden door een commissie, bestaande uit den voorzitter, de commissie van re dactie en de heeren Reuther, Van Asch van Wijk en Roozeboom. De Kamer hield Dinsdag eene korte ver gadering. De Voorzitter deelde het antwoord mede, ontvangen door de Commissie die Zaterdag aan den Koning op Soestdyk het Adre» aanbood. Z. M. antwoordde als volgt ,Ik verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal mijn dank te willen betuigen voor haar adres. Ik verwacht met groote belangsteling den uitslag harer werkzaam heden en hoop dat zij onder Hoogeren Zegen mogen strekken tot bevordering van het welzyn des Vaderlands.” De heer Keuchenius word beëedigd en nam zitting. De heer Lohman vroeg verlof een paar vragen te doen naar aanleiding van de be roeringen, die Zondag j.l. te Leiderdorp plaats hadden. De vragen zijn: Is het der Regeering bekend dat in Lei derdorp de politie tot uitvoering van een besluit van de Synode der Ned. Herv. Kerk haar macht heeft beschikbaar gesteld zonder de beslissing der rechterlijke macht af te wachten? Zoo ja, is de Regeering bereid mede te deelen op welken grond dit ge schied is? Het verlof werd verleend, de dag der interpellatie werd bepaald, evenals voor die van den heer Reuther betreffende de mili taire school te Haarlem, op Donderdag 29 Juli. Ofschoon op dien Donderdag ook nog andere Indische onderwerpen behandeld zyn dan de militaire, kregen deze toch het leeuwenaandeel der besprekingen; te recht, omdat zy op dit oogenblik van het meeste gewicht zjjn. Wyselyk heeft de Kamer zich niet uitgelaten over de quaes- tie: geconcentreerde stelling of aanval lende politiekzelfs was een streven merk baar, om het volhouden van het thans gevolgde systeem aan te bevelenin aan merking genomen dat niets verderfelijker is voor het gezag, dan het telkens veran deren van beginsel. «Ik zou,” sprak de heer Schimmelpenninck van der Oye, de afgevaardigde uit Utrecht, «ik zou het niet wenschelyk achten, dat van het Binnen hof, en liever ook niet van het Plein, no pens de op Atjeh te volgen oorlogstactiek adviezen naar het oorlogsveld werden ge zonden.” Maar dezelfde spreker drong er ten stelligste op aan dat het bestaande krachtig zou worden gehandhaafd; dat buitengewone maatregelen zouden geno men worden om de beri-beri te bestryden, de ziekte die het Indische leger, inzon derheid op Atjeh, zoo vreeseljjk teistert, hetzy door hét uitzenden van speciale ge- neesheeren, of door verbetering van voe ding, kleeding en verdere verpleging; dat met spoed al het mogelyke zou worden gedaan, om het leger op behoorlijke sterkte te brengen. Over genoemde ziekte sprekende, had de Minister de reeks van proefnemingen ge schetst, die gedaan waren om de oorzaak en het geneesmiddel op te sporen, wat tot dusver geheel was mislukt; uit een aantal zonderlinge ervaringen was het tot dusver niet mogelyk geweest, eenige gevolgtrekking af te leiden daar byvoegende, dat het aantal sterfgevallen betrekkelyk gering was. Zeer juist, zei de heer Kielstra; door de beri- beri overlijden niet veel soldaten; het is ook waar dat zeer velen er tijdelijk door aan den dienst worden onttrokken. Doch de Minister had nog een derde categorie kunnen noemen, namelijk, die der afge- keurden die op dit oogenblik zeer belang- Tyke verliezen aan het leger toebrengt. Niet van een humaan standpunt natuurlijk, maar van een zuiver militair standpunt gesproken, is het volkomen hetzelfde of men doode dan wel afgekeurde soldaten heeft, beide zyn evenzeer voor het leger verloren. De heer Cremer, afgevaardigde uit Amsterdam, had van den Minister aangaande dezelfde zaak vernomen, dat »men” zich met verder on derzoek bezighoudt. «Maar” sprak hy, ik vraag niet of »men’’ onderzoekt, of de gewone geneeskundige dienst dat doet, die den geheelen beschikbaren tyd wel wat ander» heeft te verrichten, en de noodige hulpmiddelen mist om in dat onderzoek te slagen- Neen, ik verlang dat die taak zal worden opgedragen, al mogen de kosten nog zoo groot zyn, aan specialiteiten, die in elk opzicht ons vertrouwen verdienen. Want al die klakkeloos verkondigde theorieën brengen ons nieta verder. Dat de voeding invloed zou hebben op de beri-beri, was, zegt de Minister, door geen geneeskundige nog beweerd. Ik meen van wel, en uit myn eigen ondervinding weet ik dat de er varing, bijvoorbeeld omtrent gevangenen in de straits, wel degelyk leert dat het gebruik van veel stik»tofhoudend voedsel een middel is om de beri-beri te voorkomen, en toch, meen ik, is sedert vermindering in dat soort van voédsel gebracht, en daarvoor in de plaats gesteld rijst, die, zooals ieder weet, niet zeer stikstofhoudend is. Nog was de aandacht gericht op den toe stand in Deli; de Minister noemde de aan vallen door de Atjehers daar ondernomen ellendig, en meende dat ze de kop moesten worden ingedrukt. Maar, vroeg de heer Cremer, «dient men die aanvallen op Sumatra’s Oostkust niet te voorkomen Reeds een maand te voren was het bekend dat de benden onder Nja Makam en Nja Ali aanvallen in den zin hadden. Chineesche houthakkers werden inmiddels vermoord in het Tamiangsche. Toch heeft men de bende afgewacht, en eerst tna den aanval op Ta- maran heeft men troepen gezonden, evenals ook eerst na de aanvallen op Glen Bervie en Gebang «(drie cultuur-ondernemingen waar de Atjehsche benden zich duchtig hebben geweerd)” de eerste versterking is gekomen. Men heeft dus niet de kracht getoond noodig om die aanslagen te voor komen geen van de drie bataljons op Java tegenwoordig werd daartoe overgezonden. En men beseft toch, dat de groote nationale en internationale belangen hierby gemoeid zyn! Ik vermoed dat, nu eenmaal onre zoo Het Indisch debat, op Donderdag den 22. Juli j.l. in de Tweede Kamer gevoerd, gaf het merkwaardig schouwspel te zien, dat de afgevaardigden van verschillende politieke richting, die er aan deelnamen, den toestand der koloniën in zeer som bere kleuren toekenden, terwijl de Minister Sprenger Van Eyk, met zeker glimlachend optimisme, de meening liet dóórscheme ren, dat het zoo erg niet ia. Men herinnert zich de oorzaak van deze discussie. De redactiecommissie van het adres van antwoord op de Troonrede vond het niet aangenaam, dat den Koning geen woord over Indië op de lippen was ge legd; zy stekte daarom als tweede para graaf van het adrea der Kamer voor «Erkentelyk voor de mededeelingen, in Uwer Majerteits rede vervat, mag zy niet verhelen, dat naar hare meening nevens de lichtzijden in ’s lands toestand ook schaduwzijden zyn waar te nemenen met name in NeerlandschIndië meer dan ééne aangelegenheid bijzondere zorg vereischt” Een dergelijke uitdrukking noemt men weleens een eupftemume de spreker wil er ’t meeste niet van zeggen, ’tls alsof men bijvoorbeeld een onverbeterlyken luiaard onder het oog brengt dat hij «weinig op gewektheid toont.” De heer Kielstra, die *t weten kan, haastte zich dan ook de juiste waarde dier woorden op den voorgrond te plaat sen. «Volgens alle berichten, die in de laatste maanden tot ons komen en waar van de juistheid niet meer is te betwij felen, moet die toestand inderdaad zeer ongunrtig worden genoemd. Het ia reeds zoover heen, dat is een feit, dat de troepenmacht, die voor Atjeh is aange wezen, niet meer op de organieke sterkte kan worden gehouden; zy kan slechte met moeite eenigszins op de been ge houden worden door van heinde en ver alle voor den velddienst geschikte sol daten bijeen te brengen. Door de aan houdende mutatiën, door de vele zieken, door de betrekkelyk zware diensten in de garnizoenen, laat de oefening der troepen veel te wenschen over. - De soldaten werden in Atjeh slechter gevoed don in eenig ander garnizoen in Indië. Er is uitgezuinigd op het transport der zieke militairen van Atjeh. Waar de beri-beri ten gevolge wellicht der concentratie op Atjeh, ten gevolge der onvoldoende voe ding onzer soldaten, verwoestingen aan richtte, is, voor zooverre wy kunnen na gaan, niets gedaan tot byzondere aanvul ling. Voor de werving in Nederland be paalt men zich tot de bekende adverten tie: «Men lette op de voordeelige voor waarden enz.”, welke volgens de onder vinding weinig resultaat oplevert. Het korps mariniers, onze Indische brigade blijft rustig in het vaderland, terwijl het in Indië zooveel dienst kon doen, al ware het slechts om de op Java aanwezige troepen gelegenheid te geven tot rust en oefening. Alle aandrang van de verschil lende legerbevelhebbers tot vermeerdering van de effectieve sterkte van het Indische leger bleef steeds zonder gevolg.” Als men nagaat, dat het ongeveer dien ganschen zittingdag op dezen toon is voort gegaan, dan zou men zich kunnen voor stellen dat de Minister van Koloniën aan de groene tafel niet op rozen zat. Doch, deze Excellentie heeft een zeer gelukkige natuur-, hij laat de klagers klagen, en zegt danKomaan, heeren, ’t is waar, alles is daar ginds niet precies zooals we ’t graag hadden, er zyn schaduwzijden, we hebben moeielykheden, maar we mee nen ook nog de kracht te hebben om met de beschikbare middelen daaraan het hoofd te bieden. Wanneer alles waar ware wat men zooal over de toestanden hoort, wan neer hetgeen men als feiten hier en daar poseert, werkelyk feit was, dan zou ie mand haast de moed ontzinken. Maar gelukkig is het zoo niet. In de omstandigheid, dat de Tweede Kamer het noodig achtte, op zoo buiten gewone wyze een debat te voeren over Indië, zag de Minister dan ook weinig onrustwekkends. By den aanvang zyner rede verklaarde hy zich zelfs dankbaar voor de hem geschonken gelegenheid tot het verstrekken van inlichtingen immers, nog den vorigen dag had de Minister uit den mond van een der leden van de adres commissie vernomen, dat deze paragraaf geen verwyt, zelf geen zydelings verwyt is aan de Regeering of aan den Minister van Koloniën, maar alleen tèn doel heeft, de gelegenheid te openen om aan de Ka mer inlichtingen te geven. Doch, indien men volkomen vertrouwen had, dat het beheer der Koloniën in goede handen is, en eer met den besten wil van de wereld geen doeltreffender maatregelen konden genomen worden dan thans, zou dan deze discussie, een klein getal maanden vóór de behandeling der Indische begroo- ting, waarby men toch gewoon is de be langrijkste Indische aangelegenheden stuk 50 tot f 500, 5oo*tot’r looo, ^pegging f 1000, mot i«i»g; i boven f 1000, zwakke en wonde-plek ht Atjeh door den v'yand is gevonden, het in het systeen van de Atjehers ligt om juist die plek meer en meer te prikkelen en aan te tasten.” We moeten eindigenwe kolden slechts enkele grepen doen uit de zoo belangrijke Indische beschouwingen by het idree-debat. Moge het spoedig bljjken, dat die dag niet zonder vruchten blyft voor «onze Oost”, het vaderland in Zuid-Ooet-Azië, dat de dubbele zorgen der Regeering zoo dringend noodig heeft I Overzicht Lord Salisbury i» meer dan waarschijn lijk op dit oogenblik reed» gereed met de samenstelling van een nienw Kabinet voor Engeland. Eene poging om Lord Hartington er in op te nemen, waardoor het nieuwe Kabinet een minder bepaalde kleur zou ver kregen habben, mislukte, doch niettemin heeft genoemde Staatsman zijne medewer king toegezegd voor eene oplossing der larsohe quaestie in een gematigden zin. Het nieuwe bewind vangt den arbeid dus onder vrij gunstige omstandigheden aan, vooral indieu het gelukt h«t enfeml terrible der conservatieve partyLord Randolph Churchill, die zich door zijne onbekookte uitvallen tegen de wederpartij zoo berucht en gehaat maakte, er buiten te houden of met een ondergeschikte rol tevreden te stellen. Zulke persoonlijkheden laten zich echter niet zoo gemakkelyk met een kluitje in ’t riet sturen. De nieuwe premier zal wegens zijn ge zondheidstoestanddie veel te wenschen moet overlaten, alleen de rol van premier vervallen en de portefeuille van Buiien- landsche Zaken das een ander opdragen. De keuze van een geschikt en bereidwillig per soon voor dat -- omdat er weer verschi..„„ hangende zijn, die eene uitent voorzichtige afdoening eischen. Sir Charles Dilke is als Staatsman dood. Zijn naam is door de Koningin van de lyat der Pvtvy courcillort (geheimen Baad) ge schrapt en als hij niet spoedig het land verlaat, loopt hij gevaar nog als meineedige te worden vervolgd. Dit alles is het ge volg van een proces om echtscheiding, door zijne echtgenoote op grond van overspel ingesteld, welker eisch, aanvankelijk afge wezen, thans naar aanleiding van een nieuw onderzoek is toegewezen. De Hertogin van Edinburg, schoondochter van Koningin Victoria, heeft op hare door reis naar St. Petersburg, weken verblyf zal houden, logd bij Prins Alexander van Hessen en andere leden van het Huis van Battenberg, naar men wil met het doel om eene verzoe ning tot stand te brengen tusschen den Kei zer van Rusland en den Vorst van Bulgarije. Nog steeds houden de geruchten aan, dat de zaken daar niet in het reine zijn. Thans wordt bijv, weder gemeld, dat de militie tot het bonden van oefeningen is opgeroepen, waarin men natuurlijk al dadelyk weer oor- logstoebereidselen wil zien. Gelukkig dat van elders meer geruststellende berichten komen. De Servische Skuptchhna heeftin strijd met de oorlogzuchtige berichten, die ook van daar kwamen met 82 tegen 37 stem men het adres van antwoord op de troonrede, waarby vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken goedgekeurd. De Italiaausche nederzetting Massoeah aan de Afrikaansohe kust, zou, volgens een Franschen berichtgever, door koning Jan van Abessyniè bedreigd worden. Naar aan leiding daarvan betoogt de Secolo een dag blad van Milaan om toch vooral niet te veel waarde te hechten aan die nederzettin gen op Afrika's oostkust, die bij weinig voordeelveel kans op kostbare en ondank bare expedities geven gelijk b. v. uit En- golands optreden in Egypte en Soudan ge bleken is. Dat blad zou dus liever die nederzettingen maar tijdig prijs geven. Mis schien is dit ook wel een goede raad voor llultschland dat op koloniaal gebied in den laatsten tijd heel wat geschryf veroorzaakt, doch tot heden weinig succès bad. Zoo wordt thans weer bericht, dat de Gouver neur van Manica (Mozambique) de land streken en goudvelden, liggende tusschen Manica en 'l'ete aan de Zambesi-rivier, en die onlangs door een Duitaoh reiziger wa ren .ontdekt”, namens de Portugeesche regeering heeft in bezit doen nemen, wat vermoedelijk al wederom tot witteling van nota’s aanleiding zal geven. Omtrent het verhandelde bij de samenkomst van de Dniteche on Oostenrljksche Minister-pro- sidenten te Kissingen, weet de pers, vreemd genoeg, nog niets te vermelden. De Spaansche Cortes hebben, alvorens de zittingen te sluiten, nog het belangrijke besluit genomen, om de 26.000 negers, die alsnog in zekere mate aan het patronaat hunner oude meesters waren onderworpen, volledig vrij te verklaren. Den heer Berg, voorzitter der Deensche Kamer van Afgevaardigden, is Zaterdag jl. uit de gevangenis, waar hij zes maanden wegens verzet tegen de’ politie doorbracht, chem, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding ▼«n Amsterdam met de Merwede. (Raming f 1.535.000), keuze: bak- of bazaltoteen. Minst ingeschreven voor baksteen door den hcerK. VanRijn teNaarden, voor f 1.374.800 en voer baxalteteen door den heer 8. H. Fernim te Scheveningen, voor 11.380.000; 2. het verdiepen van den mond van do rivier de Dordtsche Kil, tusschen de kilo- meterraaien 129 van de Dordtsche Kil en 126 van het Hollandsehe Diep. Minste insohrijver de heer G. A. Van Hattem te Sliedreoht, voor f15.900; 3. de uitvoering van werken tot norma- lisearing van de rivier de Waal onderGent, provincie Gelderland, tusschen de kilome- terraaien 18 en 14. Minste inschrpver de heer L. A. Vah Haaften te Sliedrecht, voor f35.150. Voor rekening van den Staat werd Dinsdag aan het centraalbureau der maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen te Utrecht aan besteed Het leggen van de tweede spoorbaan tus schen Bergen-op-Zoom en Kruiningen, het wijzigen en uitbreideu der stationaterreineu te Woensdrecht, Rilland-Bath, Krabbendijke en Kruiningen en het verrichten van bij komende werken, ten behoeve van den spoor weg van Roosendaal naar Vlissiugen. Ra ming f122.000 Minste inschrijver de heer L. Kalis te Sliedrecht, voor £131.800. Aan het Departement van Marine te ’s Gravenbege werd Dinsdag o. a. aanbesteed: de levering van 75.000 KG. jarige witte tarwe. Minste inschrijver was do heer M. De Gier te Gorinchem. Maandag heeft ten Raadhuize te Haarlem de trekking plaats gehad van de verloting van fraaie paarden, rijtuigen, tuigen, zadels enz.ter gelegenheid van de Haarlemsche zomerpaardenmarkt. Op de bier volgende nummers zijn naar hunne volgorde de voornaamste prijzen ge vallen 48,2509438, 43,188, 7885, 4770, 3598, 5042, 24,743, 14,160, 7864, 13,096,9195, 5044, 19,688, 20,938, 3750, «95, 7195, 10,934951018,24818,11021,2«37964 12,808, Bij de Vrijdag te ClingendhSl gehouden wedrennen heeft „Roza II”, van den heer J. Den Bouter te Ameide, een prijs van f300 behaald. In de Dinsdag gehouden zit ting der arrondiasements-rechtbank te Rot terdam werden o. a. veroordeeld L. v. T. Jz., oud 33 jaararbeider te Zeven huizen beklaagd van mishandeling van den veldwachter Doeleman, toen deze hem we gens visscherijdelict bekeurdetot 4 maan den celstraf. M. H. L. M., oud 27 jaarloodwitwerkor te Schoonhovenbeklaagd van een mede logeerenden in het kosthuis van de wed. Kloot te Schoonhovengeslagen en met een pot de chambre verwond te hebben tot 4 maanden gevangenisstraf en f8 boete. Daarna werd behandeld de zaak tegen de niet ter terechtzitting verschenen 20‘jarige D. V., dienstbode, wonende te Werkendam. Uit het getuigenverhoor bleekdat deze bekl. op don 16 Juni jl. tijdens zij tegen ge not van loon met kost en inwoning in dienst was van den heer Dr. Bicker Caarten te Rot terdam, uit de ongesloten lade van een buffet een bankbiljet van f 300 had weggenomen en dit later op den dagtoen de politie in do zaak was betrokkenbad verscheurd en iu een privaat geworpenwaaruit het echter later te voorschyn is gebracht. Het Open baar Ministerie requircerde hare veroordee- ling tot zes maanden gevangenisstraf. Beschuldigd van opzettelijke verbreking van afsluiting stond nog terecht A. L., ren tenier wonende te Krimpen a/d IJael. Be klaagde die in eene niet al te boste vor- staudhouding leefde met zjjne vrouwhad zich op den 18den Juni jl. vervoegd aan de woning van zjjn buurman v. d. 8., waar zijne vrouw de vlucht had genomeneu geëischt dat mop haar de woning uit zoudo zetten. Daar hïtraan niet werd voldaan en hij zelfs de deur werd uitgezethad hy op zettelijk eenige glasruiten van een buiteu- raam der woning van 8. stuk gegooid. Zjjne veroordeeling werd door het O. M. geëischt tot vier maanden gevangenisstraf on f25 boetesubs, twee dagen gevangenisstraf. De uitspraak in deze zaken worden in een volgend nommer medegedeeld. Door iomajad, die onbekend wenscht te blyven, i» aan de kerk der Christelijk Gereformeerde gemeente to Go rinchem oene som van f 500 geschonken.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1