BIEB, 'rijzen Jr 4 '1 NK, O 416. schade, la waardige IJ I t Zonen, Zaterdag 7 Augustus. .hl 18 1886. BT, - ecten, r 895. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. e. k., f. HO. 4. BRUIN, I i' I Werkelijkheids-zin., BUITEKftAND. Overzicht. BINNENLAND. SCHOONHOVEN SB GOttRANT 3 9 BuHenlaad. naar keus* Tan 2| pCt ilonga tierente ifening. maar aan S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven. >pen en .en- ogou een pro- jenomen. zou in i bezoek ELOOS EN rondeigeaaar. man. WAAG", «sten voor: 7. '«j*Wi i prolongatio ns bwsvoor- ich, per glas mUCHT^N- $naar, Ielst. -ing taris nister rt WISSELS ij dén lieer w Elk dezer cursussen in 12 brieven A 60 cents. Jompl. f 7,20. a oefening van Doch als protest tegen het overdrevene, het conventioneele, het opgeykte voorstel lingen berustende van den tijd die is voor afgegaan, heeft het realisme uitstekende diensten bewezen, en het doet zulks nog. De dichters en prozaschrijvers hebben ons begiftigd met een vloed van beelden, die volkomen onwaar zijn: Indianen die verheven toespraken houden en ridderlijke daden verrichten; Spanjaarden met Théatrale houdingen samenzweei ders wier blikken reeds uitwijzen dat zy het zijnherders van eenvoudige zeden en dichterlyke opvattingen; roovers met edele gevoelens roofsloten met kerkerholen en een afgrond »n petto en wat de poppenkraam der romantiek meer opgeleverd heeft. Over dit alles is de adem der critiek gegaan, en het is ge smolten als sneeuwbeelden; en op deleeg- geworden plek heeft het realisme zyn recht lijnige en hoekige gebouwen opgetrokken. Hopen we slechts, dat het zonnetje van de poëzie niet achter de wolken zal blijven weg schuilen, doch een vriendelgk schijnsel sprei den over het anders wat eentonig landschap. De beweging, door het eenparig streven naar waarheid en werkelijkheid in het aanzyn geroepen, heeft ook een machtige werking op ons zedelyk leven. We hebben ons, overwonnen door de onweerstaanbare overredingskracht der feiten, van menige voorstelling moeten losmaken, waaraan we zekere waarde hechtten, omdat zij het ver mogen bezat onze handelingen in de goede richting te leiden. Wat wy daarvoor terug ontvingen zal eerst dan waarde bezitten voor het innerlijk bestaan, als wy vast houden, niet een fantastische, een ideale levensopvatting, wanneer ge lijke liefde ons blyft bezielen, als den knaap, toen hy de zee in werkelijkheid zag. Aan de feiten zelf iets veranderen, kunnen we niet; oorzaak en gevolg Schakelen zich aaneen in onverbrekelijk verband, maar hun samenhang en tegenstelling, hun harmonie en hun logica, we zullen ze slechts dan begrijpen wanneer we weten, dat we een roeping te vervullen hebben. if by gedeel- «zigt, AL, Notaris, an de Eorste en, tegen in gevestigd te LFi zelfonderricht an, louter door ie taal kunnen de LAKGEN- De methode wat do dege- uitspraak der >de LANGEN- id, inwjjdt in vreemde taal If Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Tedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vnjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ,1 I' kunnen worden. Daar wordt nu de •ehraver onze gids; met de nauwgezet heid^ van een natuuronderzoeker bespiedt hy .tie werking van hartstochten, ook waar' het tafereel afschrik inboezemt, en met de getrouwheid van een photograaf brengt hy zyn aanschouwing tot ons over. Nu zyn er naturalistische schrijvers, me» ziet, die naam is niet ongepast, die’bij voorkeur daarheen gaan waar iets walgelijks te zien is; zy weten dat zij daahhee een op liederlijkheden beluste le- zerimipnt genoegen doen, en, wanneer hun schilderingen zeer vaangrijpend” zyn, is hetMucces verzekerd. Vertellen zü, hoe een’lwferdferlykt wezen in dronkensériap in een goot valt, dan moet niet slechts het feit vermeld worden, maar ook bijgevoegd, wat er in die goot ligt om den man eep rustplaats te geven. Een zeer talentvol, jeugdig schry ver, wien gewis een merkwaardige vaardigheid als real i st, doch niet van de zooeven ver meld» .Walgelyke soort, is toebedeeld, is de Engelschman George Moore. Zijn eerste groot» werk zal eerlang vertaald verschijnen in dë collectie Goedkoope Bibliotheek van Pyitersen onder den titel: >De vrouw van den Komediant,en werd reeds als feuille ton ih >Het Vaderland" opgenomen. Welnu, in dat met groote bekwaamheid geschreven bodk geeft het eerste gedeelte het verhaal van een jong vrouwtje, dat haar aan asthma lydenden, door en door zelfzuchtigen en innig vervelenden man moet oppassengeen hoestbui, geen oogenblik waarin de patiënt op ’t punt is van stikken, wordt den lezer gespaardhy ademt den geur der drankjes in, en voelt zich de borst beklemd door het verbod van ventilatie; kortom, elke trek leeft, ’t is zuivere doch uiterst onsmake lijke I werkelijkheid. Later worden de ta- fereelen poëtischer, als het vrouwtje in kennia komt mot non acteur, en we ont waren hoe zy er langzamerhand toe gebracht wordt, met hem aan den haal te gaan; en tot op den dag van haar huwelyk met hem ontmoeten we eigenlyk niets dat afkeer in boezemt Doch de dame raakt aan den drankze verwaarloost haar kind dat dood gaat, ze mishandelt haar man die een kalf van een vent is en zich maar laat krabben en byten totdat de maat vol is en hij een goed heenkomen zoekt, en in dat zeer lange gedeelte des verhaals krijgen we bijna niets anders te zien dan een reeks van tafe- reelen van vrouwelyke dronkenschap,schaars gestoffeerd om de aandacht niet te veel van de hoofdpersoon af te leiden, en met de meest mogelyke duidelijkheid geschetst. Dat is het realisme van het tegenwoor dige, gelijk een van zyn voortreffelijkste priesters het opvat, de richting van de toekomst, die in toenemende mate de kunst wereld zal beheerschen, zooals haar vurige aanhangers ons verzekeren. Mocht dat in derdaad zoo wezen, dan zou er eemge reden bestaan om dankbaar te zyn dat men geen kind is van dé twintigste eeuw. Deze Courant wordt des Z»ferdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheel» rijk 0,80. M«n kan sich abonneeren bij alle Boekhandelaren Postdirecteuren eni Brievengaarders. Of het ons gelukt is, in dit oppch een dragelyke vertaling te geven vin het tegenwoordig druk gebezigde woord rea ltime, zal misschien .betwist worden J diaar- Oin i8 «'““i. ftnazl .laf wa larolnn.l onie bedoelini Naarmate de menschen scherper leéren wfthrtyemen, ontdekken zy ook dat hun vroe gere Nv oorstéllingfen aan zuiverheid te wen- schen overlieten, voorstellingen die zij "djflkregen hebben door hun verbeelding vrij spel te gunuen, of zonder eenige con- W|e de schilderingen van anderen over tel nemen. De begeerte naar klaarheid en juistheid is <ons ingeschapen; zoo dra wij 4p goede gronden. vermoeden, omtrent «enige zdik die i^ns belangstelling inboe zemt, Mnippeji 'aangenomen te hebtjen die den [toets der critiek niet doorstaan ïunnen, vragen wy naar meer, naar |ijel- derder licht. Wy verlangén de werkelijk heid te kennenJ Omtrent een' groot aantal dingen heb- iben we ons voorstellingen gevormd, die niet volkomen, dikwijls zelfs vry onvbl- jonnen, met hun feitelyk bestaan overeen- I stemmen, en die men toch moeielyk een- voudig als onjuist; véroordeelen kan om er tl vervolgens geeti aandacht meer aan te j schenken. Want, het ontstaan dier beelden, gelijk wij ze geruit noemen kun- nen, is ook den verschijnsel dat waarde neeft Voor de ontwikkeling van den men- lj schelyken geest, en het is lang geen on verschillige zaqk hun verhouding tot de werkelykheid te sporen. Een jongen wil naar zee. Wat hem daartoe aandryft? In den regel de fan tastische voorstelling, door verhalen die hij gehoord of gelezen heeft, van het zee mansleven gevormd, of wel zekere kunstmatige ge roepen door een al te letterlyke opvat ting van gedichten als van Heye, waarin de naam van >ferme jongens, stoere kna pen" schier by uitsluiting wordt toege kend aan hen, die de groote wyde plas gaan bevaren. Zulk een ideale atbeehng, in de ziel vast opgenomen, kan een on weerstaanbare aandrang worden, die vol doening eischt. Maar nu komt de wer kelijkheid,en verschilt in menig opzicht van het gewrocht der fantaisie. Eén van beiden, óf de teleurstelling zal zoo groot zyn, dat hy die er het slachtoffer van werd in een treurige» toestand verkeert zoolang hy zyn huwelyk met de zee niet heeft verbroken, óf, het verbleeken van de al te levendige kleuren, die de schep ping der verbeelding droeg, zal de lynen der geliefde teekening met uitwisschen; de knaap of jongeling heeft inderdaad de zee lief, om haarzelve, niet om de schil dering die er van gemaakt werd, en in weerwil van de moeielykheden, hem weg gelegd die met haar in verbinding wenscht te treden. Voor hem gaapt geen on- dempbare klove tusschen ideaal en werke lijkheid; hy heeft inderdaad een roeping, en zyn eerste hefde zal ook zyn laatste zyn. Maar, ofschoon voor hem de kleu ren bleeker of liever minder bont en grillig geworden zyn, een ideale gloed zal toch steeds in zyn oog de zee, liet voor werp zyner genegenheid, doen stralen, en haar op zyn ziel een tooverachtige wer king doen oefenen. Voor hem is de wer- kelykheid niet ruw, niet grauw; zy is verlicht door den glans der liefde, der sympathie, der poëzie; zy is, zooals men dat noemt, geidealiseerd. Wy hebben dezer, greep gedaan uit het dagelyksch leven, omdat we meenden op die wyze duidelyker dan door bloote rede- neering drie hwofdrichtingen te kunnen teekenen, die niet slechts in de kunst, maar ook op eik gebied van het practisch leven, om den voorrang dingen. Er is een realisme, dat zoo plat is als een Japanschq teekening, zonder eenig perspectief, eni met een paar verfvlekken als achtergrond. Het is de opvatting en bevinding van den ontgoochelden knaap, die in de zae slechts een groote massa kwalijksmakend water ziet, waarop den onvoorzichtige die er zich aan overgeeft allerlei gevaren wachten; en in het zee mansleven niets anders dan een aaneen- snoering van harde werkzaamheden, door luttele, en dan nog ruwe uitspanningen afgewisseld. Een waardeering, die zich alleen bepaalt tot hetgeen op het oogen blik is, en den verbmdingsschakel niet ziet, die het soms prozaïsche wat zich aan den blik voordoet, harmonisch vast hecht aan verleden en toekomst. Het is die richting, die in onzen tijd op de letterkunde van alle Westerschë volken een diepen stempel drukt. De schryver legde de vleugelen der verbeel ding af, hy hield op dichter te zyn. Zyn verhaal is geworden een maatschap pelijke onderstelling, een naast elkander plaatsen van alledaagsche toestanden, waar door gelegenheid wordt gegeven, het oog te doen weiden in kringen en omgevingen dio anders niet door ons waargenomen de 80 7, 807.5 a de Amster- Do verkiezingen voor de Generale Raden in Frankrijk, die het woelige Fransche volk in den komkommertijd eenigo gewonschte afleiding bezorgen, zijn niet, zooals men op grond van vroegere verkiezingen meende te mogen verwachten, ten gunste der Repu blikeinen afgeloopen. Ook niet ten nadeele evenwel. De verhoudingen bleven tot nu toe gelijk en de herstemmingen kunnen de schaal nog naar de eene of andere zijde doen overslaan. Te Saint Tropen zorgde de beruchte Emile Olivier, die de oorlogsverklaring van 1870 op het geweten heeft, voor oenige afleiding. Hij stelde zich namelijk candidaat tegenover den Republikein Magniers, doch moest tot zyn leering ondervinden, dat men zijn po litieke loopbaan, die Frankrijk zoo duur te staan kwam, nog niet vergeten is. Op een kiezersvergadering, waar ook hij de tri bune beklom, ging het zoo hartstochtelijk toe, dat hy als Franschman dood verklaard werd en zich door de vlucht in veiligheid moest stellen. Nu de ontmoetingen tusschen gekroonde hoofden en eerste Ministers weer aan de orde zijn, wil men ook een onderhoud tusschen Freycinett, den Franschen Minister van Bui- tenlandsche Zaken, en den II nstdsclien pre mier Von Giers ter sprake brengen. Het is echter een gerucht, dat wel een on-dit zal blijven. De tijd dat Frankrijk deel zal uitmakon van een middon-Europeeschen Staten-bond is nog ver af. Het daarstellen of de vernieuwing van zulk een bond schjjnt in Italië niet onmo gelijk te worden geacht. Volgens de Secolo zou Oostenrijk in beginsel de billy kheid eener verbetering der Oostennjksch—Itali- aansche grenzen bij Tirol erkend hebben en zou hiermede het voornaamste struikel blok tot naw wore ■Mslultfng van Italfö aan den drie-keizersbond zyn weggt De Italiaanscho Minister Robilant verband hiermede te Weenen een brengen. De Duitsche Rijkskanselier heeft met zijne echtgenooto een bezoek aan München ge bracht. Ter zijner eere gaf de Prins-Regent van Beieren een grooten feestmaaltijd. Het volk juichte de gasten van harte toe. Den 17. dezer, den honderdsten verjaardag van den dood van Frederik de Groote, zal het stoffelijk overschot van dien Koning- wijsgeer uit de garnizoenskerk te Postdam worden overgebracht naar een door den over ledene zelven aangewezen plaats in bet park van Sant-touci. Indertijd vond men het al te zeer in stryd met de étikette, om aan het uit gedrukt verlangen van den Vorst te voldoen. Op het Balkan-schiereiland is het nog al- tijd aan het gisten. In Servië twist men om een troon die niet vacant is; de ver schillende pretendenten, die het oneens zyn, zoeken steun in Rusland, dat nog steeds begeerige oogen op Bulgarije slaat. Aldaar heeft men, waarschijnlijk als demonstratie tegen Rusland, den omloop van Russisch geld verboden. Juist op het oogenblik, dat de Turksch- Bulgaarsche commissie haar werk tot her ziening van de Oost-Rumelische grondwet aanvangt, komt Rusland met zyn aanbod aan de Porte om de altijd nog verschul digd^ oorlogsschatting kwyt te schelden, tegen den afstand van Erzerumeene ruilhandel, waartegen voorzeker Engeland zich zou verzetten. De ijverzucht tusschen die beide Staten, Rusland en Engeland, is weer grooter dan ooit en het is niet zoo onmogelyk, dat er binnen kort wederom een verschil rijst, als onlangs omtrent de regeling der Rnssisch-Afghaansche grenzen bestond en heel Europa in rep en roer bracht. Met het oog op die mogelijkheid had men als Minister van Buitenlandscbe Zaken in het nieuwe Engelsche Kabinet gaarne een krachtiger persoonlijkheid ge- wenscht dan'Stafford Northcote, die te goed hartig wordt geacht, om, als 't moet, krachtig te kunnen optreden. Men verwacht echter dat de premier, Lord Salisbury, hem wel zal ter zyde staan en voor al te groote toegevendheid vrywaren. Henry Mattheus is tot Minister van Binnenlandsche Zaken, de Markies van Londonderry tot Onderko ning van Ierland, Hick Beade tot Secre- van Ierland, Richard Cross tot Mi- van Indió en de bewegelyke Lord Randolph Churchill tot Kanselier van de Schatkist benoemd. Laatstgenoemde zal tevens als leider der conservatieven in het Lagerhuis optreden, een rol waarvoor men zeker beter gedaan had een bedaarder en beleefder persoon te kiezen. Men voorspelt het nieuwe Kabinet geen lang leven. Zelfs zou Gladstone zich uitgelaten hebben, dat hij binnen twee jaar op nieuw als President-Minister gelooft te zullen op treden. Of deze voorspelling zal bewaar heid worden, hangt zeker grootendeels hier van af, of Salisbury er in zal slagen eene bevredigende oplossing der lersche quaestie voor te stellen. De Spaansehe Minister van Financiën, van wien men zieh zooveel goeds voor de berooide schatkist van Spanje had voor* gesteld, is afgetreden. de. TotV» te eerdedlgen tegen kweedmlll- gen die het ongelukkig willen mekenden ui de Begeering niet eareelen de noodige voorstellen te doen. Over de verdere regeling der werkzaam- - - De heer A. Van Dedem wenschte de behandel Mg van het ontwerp nopens den saiker-aocijiis verdaagd te zien, wegens ongenoegzame voorbereiding. De heer Gleichman betreurde zeerdat de ontwerpen over de Rechtbank te Amsterdam over de gerechtelijke tarieven en de aanvulling der gestichtenwet nog niet in behandeling konden komen, daar hij deze als spoedeischend beschouwde. In de vergadering van Vrijdag 30 Juli werden oen aantal kleinere wetsontwerpen, meerondeels zonder discussie, aangenomen. Bij dat, houdende nadere bepalingen om trent den accijns op de suiker, drong de heer De Bruijn Kops aan op verlaging. De Min. van Financiën, de bestaande regeling en de voorgestelde wijziging verdedigende, zou dit eon gevaarlijke proef achten, vooral voor de schatkist. Door den heer Bahlman word een amendement voorgosteld, strek kende om den grootsten aftrok voor fa- briekverlies toe te staan aau Javasuiker; eon kleineren aan inlandsche, don kleinsten aan buitenlandsche suiker. Dit amendement werd verworpen met 44 tegen 14 stemmen. Op een vraag van den heer Cremer aan gaande maatregelen, door den Minister van Koloniën voor te stellen, teneinde de suiker industrie in Indië uit hlar benarden toe stand te helpen, gaf de Min. te kennen dat hij hiertoe plannen beraamde. Deze industrie heeft een goede toekomst, maar moot tij delijke moeielijkhedon ^doorworstelen. De Begeering moet daarin'behulpzaam zyn en zorgen dat zij niet te gronde ga; zij zal dit doen met inachtneming van de belangen dor schatkist. Het ontwerp werjl aangenomen met alge meens stemmen op één na, dio van den heer A. Van Dedem. Aan hot eind der vergadering deelde de Voorzitter mede dat de eindverslagen over de ontwerpen, op welker behandeling den vorigen dag door den heer Gleichman was aangedrongen, gereed zijn; waarschijnlijk zou hij de Kamer voor de beraadslaging op lü Augs. a. s. bijeenroepen. Vervolgens werd de vergadering tot na dere bijeenroeping gescheiden. Door Z. M. den Koning is aan Mr. W. H. Roijer te ’s Gravonhage, op ver zoek eervol ontslag verleend als schoolop ziener in het arrondissement Woerden. Door Z. M. den Koning is aan J. Drabbe, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het col lege van regenten over de cellulaire gevan genis te Gorinchem, en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, directeur der hoogere burgerschool aldaar. De Tweede Kamer is bijeenge roepen tegen Woensdag 11 dezer des mid dags te 3 uren. De heer Mr. D. J. Van Heusde, griffier by het kantongerecht te Gouda, staat op do voordracht voor kantonrechter te Almeloo. Tot noodheemraden van de Krimpenorwaard zyn, voor den winter 1886/ 87, benoemd de hoofdingelanden A. Berkouwer en A. Breedveld te Lekkerkerk, L. Kooij te Krimpen a/d IJsel, 0. Oskam Az. en G. Voorsluys Jz. te Berg-Ambacht. In de op jl. Zaterdag te 8tol vrij kersluis gehouden vereenigde vergadering van het dijkcollege met de hoofdingelandeu van de Knmpenerwaard is de rekening van het hoogheemraadschap,dienstjaar 1885/86, goedgekeurd en vastgesteld op f 75.563,46 in ontvangst en f65.134,50* in uitgaaf, sluitende dus met een batig overschot vau f 10.428,95». Ingevolge art. 13 der drank wet moet in elke inrichting voor den klein handel in sterken drank zyn opgehaugen o. a. een gedrukt exemplaar houdende de gel dende wettehjke bepalingen te dien aanzien. Uithoofde het nieuwe wetboek van straf recht op 1 Sept. a. s. in werking treedt, zal de drankwet dan mede wijziging on dergaan en zullen de houders van boven bedoelde inrichtingen er op bedacht mogen zijn, dat van af dien datum een gedrukt exemplaar der alsdan geldende wettelyk» bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank in hunne lokaliteiten worden opgohangen. Het maken van leg kelders, speelruimteijzeren overkapping enz voor de Heinekens bierbrouwerij te Rotterdam, is gegund aan den heer K. Hollander, te Gouda, voor f39,700. Bij het Zaterdag te ’sHage ge houden examen voor de hoofdakte Lager Onderwys is o. a. geslaagd de heer J. P. Van der Kleijn, uit Gouda. Te Arnhem is dezer dagen voor de hoofdakte Lager Ondqrwys o. a. geslaagd de heer M. Van Lingen te Go- rinahoin. BTATEN-GENERAAL. Het eerste gedeelte van de zitting der Tweede Kamer van Donderdag 29 Juli -;-o-o werd besteed aan de behandeling der in- heden ontstond eenige discussie, terpell.tio ran d»n hoor Reuther over do 1 A- v“n op te richten militaire school te Haarlem. 8pr. keurde dien maatregel af; de tegen woordige regeling van de opleiding van officieren komt hem voldoende voor, ter wijl onder baar werking het tekort van officieren van jaar tot jaar kleiner wordt. De nieuwe school zal voor vele jongelieden, dio thans bij de corpsen worden gevormd, de gelegenheid afsnjjden om officier te worden. Bovendien wordt inbreuk gemaakt op het begrootjngsrecht der Kamer, die zich thans voor een voldongen feit ziet geplaatst. Waartoe zooveel spoed, waar toe de wetgevende macht niet geraadpleegd, en de militaire school opgericht bij Kon. Bosluit en niet bij de Wet F Do Min. van Oorlog betwistte, dat het budgetrecht der Kamer is verkort; bij de begrooting zal zy over de kosten te be slissen hebben. Het aanhoudend tekort van officieren bij de infanterie dwong tot dezen maatregel; uitbreiding der Koninkljjke Academie zou groote uitgaven veroorzaken en de corpsen leveren geen voldoende aan vulling. De leerlingen der nieuwe school zijn niet bevoorrecht, daar zij, om toege laten te worden, den 5-jarigen cursus der H. B. School of don 6 jarigen van het gymnasium doorloopen, of met de eischen van het eind-examen gelijkstaande kundig heden verworven moeten hebben. Regeling bij de wet acht de Minister overbodig. De heer Reuther hield zijn bezwaren vol, en stelde de volgende motie van orde voor ,De Kamer, van oordeel dat do rege ling van het militair onderwijs voor de opleiding tot den officiersrang behoort te geschieden bij de Wet, gaat over tot de orde van den dag.” Deze motie zal later in beraadslaging komen. Alsnu was aan de orde de interpel latie van den heer De Savornin Lohman over de Leiderdorpsche troebelen. Spr. schetste de twee rechtsbeschouwin- gen in de Ned. Herv. Kerk en den strijd om het bezit die er mee samenhangt. In dezen laatste heeft alleen de rechterlijke macht te beslissen. Te Leiderdorp hadden de kerkvoogden uit te maken, of de pre dikant, aangewezen om in plaats van den geschorsten predikant de godsdienstoefening te leiden, al of niet het kerkgebouw zou mogen gebruikenniettemin heeft de po litie zulks gedaan, in den persotn van haar hoofdden waarnemenden burgemeester Op welken grond is dit geschied? De Min. van Binnenl. Zaken ging mede den loop der gebeurtenissen na, en deed uitkomen dat de waarn. burgemeester ge handeld had in het belang der orde. De president kerkvoogd had verklaard de kerk niet te willen afstaan aan den geschorsten predikant; zijn hulp was ingeroepen om te zorgen dat de godsdienstoefening op wet- telyke wijze geregeld zou kunnen plaats hebben. Bij de vervulling dier hem door do wet opgelegde taak heeft hy grooto ma tiging betoond; in afwachting van de rech telijke uitspraak kan de burgerlyke over heid niet met een Ijjdelyke houding volstaan. De Min. sprak den wensch uit dat degenen, die als broeders moesten leven, elkander beter zouden leeren verstaan en eerbiedigen. Do heer Beelaerts van Blokland betreurde deze interpellatie zeer, vooral met het oog op de tydsomstandigheden; kerkeljjke ge schillen moeten niet in de Kamer gebracht worden. De kerkvoogden die Ds. Vlug des avonds wilden laten optreden hadden zich mede uit het kerkelyk verband losgemaakt en dus hun bevoegdheid verloren. Spr. bracht hulde en lof aan den vertegenwoor diger van het burgelyk gezag, die het wettig kerkgenootschap gehandhaafd en de orde be schermd heeft. Ten slotte vroeg 8pr. of de ovprheid met de bestaande wetten voldoende geWa'pend is om Dnïier allo omstandigheden, met zkchtheid en beleid, maar ook met onweerstaanbare energie, tegen allo wanor delijkheden op te treden? De heer Lohman repliceerde uitvoerig. Het gold hier de vraag wie te beschikken had over de kerkgebouwen. Kerkvoogden hadden geen uitspraak gedaan; de burge meester had slechts gehandeld op verzoek van den President-kerkvoogd; bepalende wie in de kerk zou preeken* was hy zijn be voegdheid te buiten gegaan. Spr. zal zorgen dat de zaak door een adres voor de Kamer komt, opdat de feiten met juistheid gecon troleerd kunnen worden en nagegaan of hier al of niet machtsoverschrijding hoeft plaats gehad. De Minister handhaafde zyn meening dat de waarn. burgemeester als hoofd dor po litie zijn plicht had gedaan door te voldoen aan het verzoek dergenendie over het kerkgebouw te beschikken hadden. Op de vraag van den heer Beelaerts antwoordde de Minister, dat de bestaande wetten de Regeering middelen genoeg verleenen om de orde te verdedigen. Blijkt het noodig nader» wetten te maken om het rustige deel opschrift tegenwoordig druk gebezigde woord het maar |oed dat we terstond ig zeggen. de menschen scherpei ontdfckken zy ook dat hu dlingfen aan zuiverheid 1

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1