y N’. 896. IHÜIS 1886. s, Soupers, THEE [en. oven. Zaterdag 14 Augustus. Zonen ir meer!!! Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. IA. KUL IS, jrsel. GEBAK, enz., at geleverd door KAMP Jr., .7, GOUDA. RoontCo. BUITENLAND. A, WAAG”, josito: BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. 1 )TEN. te Schoonhoven, 30 per 5 ons. 1 Utrecht. en •omber wordt te teel of afzonder- ndrak 'EN, Schoonhoven. SCHOOMOfflHï GOURAKT. S. W. N. VAN NOOHSN Uitgraf tast gelegenheid l VOOR JON- ien der scholen t op de studie i, onder letter A, Blad. erd houden, beleefdelijk 8 meer dan in, B 78. t franco brieven, Boekhandelaars te Schoonhoven. Koopt de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfumeriën om het gryae haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. con en f 1,50 per iffr. E. M. Driesen, n te Schoonhoven J. H. Huinok FHz., I. J. van Btraaton louwen te Kamorik de beveelt zich, ige jarebeleefd juike PÜLPE, n. Voor qualitait vragen bjj EiHDIJK, ie”, Lekkerkerl’. te, schoonste en is het voel ilollandsch Kaas- ai- plaats van Brandsma, Amsterdam, orzien van boven- elsmerk, verkryg- ij P. 8ANTMAN. t de aandacht ge- richten hunnen Bij de prjjsen der steld op de na- te betaling: de schuit, Is en bij latere oger. 1886. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. rijk hebben SNELPERS te brengen. nog meer Overzicht. De samenkomst van den Duiischen en den Ooatenrijkeclien Keizer te Gastein is het hoofdpunt van de geschiedenis der week. De ontmoeting was buitengewoon hartelyk er werd, sooals gebruikelijk is, omhelsd en gekust, gegeten, gedronken en getoost en toegejuioht. Van meer belang waren echter de conferenties, die Zaterdag en Zondag jl. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels -0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle blnnenlandsohe Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgogevenworden slechts 2 inaai in rekening gebracht. 50 tot f 500 izgbaar; 500 tot f 1000, opzegging I f 1000, met ggingi i boven f 1000, Door Z. M. den Koning is aan den controleur van den waarborg en de be lasting op de gouden en zilveren werken, H. W. Huber te Leeuwarden, op zjjn ver zoek, eervol ontslag uit ’s rijks dienst ver leend, behoudens aanspraak op pensioen. De leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal zijn tot hervatting dor werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 23 dezordes avonds te 8 uren. De dezer dagen bij den gene nden staf overgeplaatste kapitein Sabron is werkzaam gesteld te Hage, onder directe bevelen van den generaal, chef van dien staf. Door de Regeering is een ont werp ingediendhoudende nadere bepalin gen omtrent den accjjus op gedistilleerd en strekkende om aan het tegenwoordig bedrag van den accijns ad f60 per hectoliter a 50 pct. een blijvend karakter te geven, en ver der dezelfde bepalingen bevattende omtrent den trek als in het vóór de ontbinding der Tweede Kamer ingediende ontwerp. Bij de deze week aan het di rectie-gebouw der marine te Amsterdam onder nadere goedkeuring gehouden aanbe steding, werd hot minst ingeschreven Voor perceel 40, Garendoor J. Van Galen, firma B. Van Galen, te Gouda, voor f1799. Voor perceel 41Hekel van hennep en vlas door de Goudsche machinale garen- spinnerjj te Gouda, voor f355. Voor perceel 42, Wit en geteerd touw werk door dezelfdevoor f 1.202,25. Voor perceel 67, Smeekolen door F. J. Mynlieff Wz., te krimpen a/d Lek, voor f 1.087,90. De hoer J. Hooghwinkel te Gorinchem is de minste iuachrjjvor voor de levering van 125 Hectoliter roodo behoeve der garnizoens-bakkery Wy laten verder de wedstrijden voor ’t geen zij zyn, allen die er aan deelne men veel zelfvoldoening en den toeschou wers een massa genoegen toewenschende. Een paar opmerkingen slechts over het beginsel en ae toepassing van het beginsel, hetwelk aan die vreedzame” kampstrijden ten grondslag ligt, want het heeft, in het dagelijksch en maatschappelijk leven, een zoo ruim terrein veroverd, dat wy het weleens nader mogen beschouwen. Het is edel, niet waar, zich tot de uiterste krachtsinspanning geprikkeld te gevoelen, ten einde een mededinger te overtreffen, en, met geoorloofde strijdmid delen natuurlijk, hem de zege te betwis ten? Het leven is nu eenmaal een strijd om het bestaan, en slechts hy zal zich staande houden, die moed bezit en kracht ontwikkelt. Evenals het groote geheim van een overwinning öp het oorlogsveld daarin bestaat, dat men op een bepaald oogenblik een grootere krijgsmacht in een goede stelling byeenbrengt dan de tegen stander daar beschikbaar heeft, evenzoo is een onfeilbaar middel van slagen een voudig, dat men zyn concurrent voorby streeft. Het is raadzaam, reeds de kin deren met dat denkbeeld te vervullen; zij moeten telkens en telkens weer opgewekt worden om hun krachten met anderen te melen, en daarom is het stelsel van prijskampen, dat bij sommige takken van ons onderwijs warme voorstanders vindt, zoo geheel in overeenstemming met den geest des tyds. Dat laatste zullen we niet betwisten. Maar wal er, onder die omstandigheden terecht komt van een zedelyk ideaal, is ons niet recht duidelyk. Jongen en ouden worden aangespoord, opgezweept, niet om te trachten den hoog steel graad van kennis, van bekwaamheid te bereiken, dien men zich kan voorstellen, en het simmer hooger" nooit uit het oog te verliezen, neen, het is voldoende, als men maar eventjes knapper, braver of bekwamer is dan een ander. Is van dien ander de heele schat slechts een mager ka pitaaltje, met des te minder kan men zelf volstaan. Zoo kan iemand van twyfelach- tige eerlijkheid nog een model van deugd zijn, als hij maar in het gezelschap van Car touche en Schinderhannes wordt aange troffen; en om tot koning te worden uit geroepen behoeft eenoog zich slechts te laten naturaliseeren in het land der blinden. Men kan dan ook met zyn voortreffelyk- heid precies doen als zeker boer met zyn koe die, eenmaal op de tentoonstelling be kroond, door zyn baas naar alle gelegen heden van dien aard Word! meegenomen, en telkens een medaille behaalt, alleen omdat in den omtrek de geest der veever- edeling nog geen ingang heeft gevonden. Tot een vroeger geslacht is weleens het verwyt gericht, dat het de wetenschap beschouwde als de koe, die melk en boter geeft. Men beoefent haar niet om zichzelve en uit liefde tot haar, maar om de stofie- lyke voordeelen, die zy binnen het bereik brengt. Het tegenwoordig geslacht gaat nog eventjes verder, en waardeert haar als een pryskoe voor de tentoonstelling. Wij achten het echter hoogst twyfel- achtig, of langs dien weg de groote mannen zich hebben gevormd, die de menschheid een schrede voorwaarts brachten. By hun streven hielden zy niet het oog pp degenen, die met hen liepen in de baan, ten einde er hun gemak van te nemen als zy die anderen vooruit geschoten waren of het uiterste te doen wat van hun krachten kon gevergd worden als die anderen kans hadden hen voorby te komen. Neen, hun blik zocht een meer verwyderd, maar hooger doel en iiun geest bekommerde zich niet om het resultaat van zekere vergely- kingen die men misschien ten hunnen na deel zou gemaakt kunnen hebben. Hun richtsnoer was het volstrekt goede, niet het betrekkelyk goede van een zoogenaamden mededinger. Wy gelooven dat de maatschappy er niet slechter by zou varen, indien dat begrip van wedstrijd, dat tot een somtyds edelen en gepasten, maar dikwerf ook zeer lagen en hoogst onbetamelyken nayver voert, wat op den achtergrond geraakte. Laat ons doen, en krachtig doen, niet volharding, wat de hand vindt, de blik omvat, de geest Twen hun bestaan op zichzelf en in het algemeen hebben we geen overwegend bezwaar; alleen zouden we aan sommige in het bijzonder den eisch willen stellen, dat zy het taalbederf zoo niet in de hand werkten, "Wie ziet er kans, zoo hy geen En- gelsch verstaat, het programma of het verslag te lezen van een wedren, van een hardroei- ery, of van het nieuwmodisch balspel, waar voor geen Hollandsche naam te vinden is? En wat nu het laatste aangaat, het cricquetspel schijnt heel mooi te zyn, en het vereischt, beweert men, heel wat oe fening en kunstvaardigheid, om er in uit te munten. Ja, maar ons oud-Holland- sche kaatsen, en ons skastie”, zyn toch ook wel aardig, al komt er zoo’n omhaal van vreemdigheden niet bij, en al geeft het geen aanleiding dat groepjes jongelui van Engeland overkomen voor wedstryden, en dat men elkander beredevoert, precies als groote menschen, eu at dat fraais meer. Ook komt er by, die oude spelen zyn zoo eenvoudig: ze vereischen mets dan wat kracht en vlugheid, twee eigenschappen die ook in de volksklasse waar men er geen dure cricquet-gereedschappen en uni form pakjes op kan nahoudengoed te pas komen. En het materiëel is zoo goed koop een paar ballen, (wy jongens, had den ze van zeemleer met koehaar gevuld, die voldoen beter dan dat slappe spul van gomelastiek,) en houten. Het zou niet kwaad zyn, als de Neder- landsche liefhebbers van wedloopen eens bij elkander kwamen, om te beproeven of zy die vreemde kunsttermen niet door ge schikte woorden, aan onze taal ontleend, konden vervangen. Desgelijks de roeiers, en misschien ook wel de jeugdige beoefe naars van het pas genoemde spel Deze laatsten toch zijn meest leerlingen van gymnasiën en hoogere burgerscholen, en leeren dus Nederlandsch in de perfectie reden te meer om met kracht te (jveren tegen het insluipen van vreemde mengsels. Maar men zal zeggen, vooral met be trekking tot de harddraverijen, dat zy voor een groot deel internationaal zijn, en het er alzoo veel op aankomt, een voor de vreemdelingen verstaanbaar programma te geven, anders blyven zy weg. Och kom,gelooft >roen” dat inderdaad? Ons geloof is eenigszins anders; wy denken dat zy wél zullen verschynen, ai was ook het programma voor hen volmaakt onver staanbaar, als zy er belang by hebbenis dat niet het geval, dan houden zy zich, ondanks alles, afwezig. Waarlyk, we moe ten wat fierder worden op onze taal; wy hebben, zoo goed als ieder ander, het recht te eischen dat een buitenlander, die in zyn belang met ons te doen wil heb ben, haar versta. Waarom leert men daarginds geen sHollandsch" Eenvoudig niet, dewjjl men Z1C^ overtuigd houdt dat de Hollanders” goede sukkels zyn, die een kostbaar deel van hun leven en han denvol van hun geld besteden orn vreemde talen te leeren, ten einde het den buiten lander maar zoo gemakkelyk mogelyk te maken. Is 't geen schande? In de zoo genaamd hoogere standen is het nu een maal aangenomen, en staat het zoo vast als Haarlem, dat geen voortbrengselen van nyverheid deugen, die met van over de grenzen komenal bewyst men met de stukken, dat het een dwaalbegrip is, en al sprak men met Brugmansche woorden praal om het weg te redeneeren, ’t zou niemendal helpen. En wat dan nog de kroon op het werk zet, men doet dien buitenlander de bestellingen in tyjn taal, in plaats van hem te dwingen, zoo hy prijs stelt op onze klandisie, zich op de kennis der onze toe te leggen. Doch we moeten zorgen, ons onderwerp niet te laten glippen. We stellen als motie van orde voor, dat de mannen die met de regeling van wedstryden inzonder heid van wedloopen en van roeien zyn belast, uitgenoodigd worden voor hun vak een woordenlyst samen te stellen met, in dien ’t mogelyk is, Hollandsche namen. De turners, wielryders en zwemmers ge ven in deze een goed voorbeeld; zy ont houden zich zooveel doenlyk van taal- vervalsching. Wanneer we verder iets op enkele wed stryden mógen afwyten, dan is het dat zy het dobbelspel, onder een zeer afkeu- renswaardigen vorm, begunstigen. Met de veriransching en verbritting van onze oud* vaderlandsche harddraverijen, is een per soon op het tooneel verschenen, dien men by zyn eeiste komst onmiddellyk over de grenzen had moeten zetten, als hebbende geen middel van bestaan; het bedryf toch van bookmaker kan onmogelyk als zoodanig aangemerkt worden. De weddenschappen op het renperk hebben by ons nog niet dien onrustbarenden omvang verkregen, dien zij in het buitenlhnd bereikten; een van elders overgebrackte giftplant heeft tyd noodig om zich te ontwikkelen. Maar groeien zal rij, wanneer men niét poogt haar nog in tyds te verstikken in de echaduw van het gezond verstand. handoling te treden over de overname der bestaande gasfabriek door tle gemeente, op den voet als in het vroeger medegedeelde rapport der deskundigen is omséhreven. Zonder noemenswaardlge discussie werd dit voorstel bjj acolamatie aangenomen. Bij den Raad kwam o. a. in Een voorstel van de raadsleden G. A. Oudijk, C. C. H. Prince en J. Post Van der Burg om 1. het gebouw der zoogenaamde Gast huiskerk te bestemmen voor en in té richten tot botermarkt, dio nu in de lokalen onder het raadhuis gehouden wordt. 2. Do lokalen onder het raadhuis te veranderen en in te richten voor bftreaux der secretarie. In de bij het voorstel gevoegde inemorie van toelichting zoggen de hoeren voorstel- Iers, dat de lokalen onder hot raadhuis niet geschikt zijn voor botermarkt, daar o. a. de daar heerschonde atmosfeer niet dienstig is voor de frischheid van het ar tikel, dat daar verhandeld wordt, terwjjl het kerkgebouw hoog en ruim is en mis schien ook voor andere markten als de botermarkt zou kunnen dienen. Werd de lokaliteit onder het raadhuis veranderd, de gemetselde gewelfbogen o. a. weggenomen en vervangen door oen jjzeren cdnstrnctfe, zeer goed4k>u zjj voor bureau der secretarie kunnen worden ingericht, dat voor hei pa- bliok hoogst geriefelijk zou zyn, daar die bureaux thaua voor velen seat moeilijk te bereiken sjju. B. en W. werden uitgenoodigd over dat voorstol rapport uit te brengen. GORINCHEM, 11 Aug. Zondag-avond had even buiten do Arkelpoort alhier een voorval plaats, waardoor zeer groote onge lukken hadden kunnen ontstaan. Een rij tuig bespannen met 2 paardenen waarin een Gorcumache familie was gezetenkwam in aanraking met een tentwagentjebespan nen met een paard, en waarin eenige op gewonden personen zaten. Op het geroep van den voerman van eerstgemeld rijtuig om uit te halen, werd door dien van het tentwagentje verkeerd uitgehaald, waardoor een botsing ontstond en tentwagentje met voerman eu daarin zittende personen met den grond in aanraking kwamen. Gelukkig hebben geen der personen letsel bekomen, doch is het onderstel van den wagen geheel stuk, zoodut de voerman zijn reis naar Meer kerk van waar hy kwamop het paard moest voortzettenterwjjl do andere perso nen bjj een stalhouder alhier oen ander rytuig moesten nem»n, teneinde op de plaats hunner bestemming te komen. ALBLASSERDAM 9 Aug. In de heden gehouden raadsvergadering zijn de rekenin gen van de schutterij en het armbestuur goedgekeurd. De subsidie voor het armbe stuur is op f2000 vastgesteld, zjjnde f850 meer dan bjj de vorige begroeting. De re kening der gemeente sluit met een nadeelig saldo van f380,58; de ontvangsten hebben bedragen f 24.893,85; de uitgaven f25.27 4,43. Er is besloten alle verordeningen der ge meente te herzienook de pas gedrukte verordening tot regeling van het brandwezen. Ten slotte deelde do voorzitter mede,d?t hy tegen 1 Ootober zijn ontslag had aange vraagd als burgemeester van deze gemeente. JZeer zeker zal dit bericht met veel deelne ming doop een groot deel der gemeentena ren ontvangen wordenen met leedwezen zal men den burgemeester zien vertrekken, die zooveel gedaan heeft om den bloei der gemeente te bevorderen. *AMEIDE, 12 Aug. L.l. Maandag zjjn alhier publiek aanbesteed da navolgende werken a. Het verdiepen enz. eener braadsloot. ter longte van ongeveer 120 Meter. Vijf inaohrjjvingen, hoogste f 119, laagste J. De Krujjk alhier 'f 68,95. b. Het opbreken en herstellen eener schoei* ing enz. Drie inschijvingen, hoogste f92, laagsto H. Schippers alhier f89,50. c. Het maken eener steenen trap -in den hoogen lekdjjk, ter vervanging van do aan* wazige houten dito. Twee inschrijvingen, hoogste €135, laagste J. Bunschoten al hier f 117. De verschillende werken zijn aan de ree* peotieve laagste inschryvers gegund. In de laatste week zyn hier weder verscheidene gevallen van mazelen voorge komen en is eeu kindje aan die ziekte overleden. BENSCHOP, 12 Aug. Tot predikant alhier is beroepen Da. Langhout te Anjum c. a. BODEGRAVEN, Ï2 Aug. Tot predikant bij de Evangelisch Luthorscho gemeente al hier is beroepen Ds. C. A. DeMoljero J.L.Fa. te Schiedam. •GOUDRIAAN. 11 Aug. DehoerJ.v.d. Kant alhier is in het bezit van een jongen haan met 4 poften3 vleugel» en 2 staarten. De gewone linkervleugel Is niet aanwezig maar in de plaats daarvan staan twee vleu gels dwars over het lichaam. Hét tweede paar pooten is niet geheel volmaakt en wordt door het dier ook niet gebruikt. Opmerkelijk is ook, dat het dier door twee openingen het verbruikte voedsel buiten het lichaam brengt, leverinj tarwe ten te Breda. Door den raad der gemeente Vuren is voorloopig vastgesteld de rekeniug der gemeente over 1885 eu wel in ontvangst op f31188,991, in uitgaaf op f 24673,51)* sluitende alzoo met eeu batig saldo van f 6515,49. Gedurende de Landbouw tentoonstelling te Gorinchem zullei daar do volgende feestelykheden j hebben Donderdag 9 Sopt. 12 uur opening van de Teutoonstelliug (als eerste prijs is voor waardelijk reeds aangekocht een Marshall’s stoom-dorschwerktuig met locomobile van zes p. kr ’s avonds groot vocaal- en instrumentaal-concert, daarna bal. Vrydag 10 Sept. Roeiwedstryd voor visschorsvaartuigen’s avonds groot café chantant. Zaterdag 11 Sept. Kermisvermakon, café chantant, dansfeest. Zondag 12 Sept. Ochtend-concort, af- deehngs-uitvoering van n Verbond; ’a avonds daarna café chantant. begrypt; en al moge het dan soms gebeuren, dat een zenuwachtige harddraver ons voor een wyl voorby stuift, kalme geestdrift en verstandige yver vermogen zooveel, dat we, na eehigen tyd een oogenblik stilstaande en even achterwaarts ziende, bemerken zulleneen lange baan te hebben afgelegd. tusschen de beide Kujrt, in tegonwoor- dighoid hunner eerst? ;M*umten. Von Bis marck en Kalnockjr, plaats hadden. Reeds de aanwezigheid dier Ministers bewyst dat er gepolitiseerd is en lat de overeenstem ming en samenwerking tisschen beide Staten onverzwakt zjjn. Dinslag jl. vertrok de Duitsche Keizer, uitgelei! door KeizerFrans beide werden door eene oi afzien bare menigte toegejuicht. De Engelsche pers bespreekt die Keizer lijke samenkomst met gemengde waardee- ring. Eensdeels zou zj niet ongaarne zien, dat Engeland mede ainsluiting zocht bij Duitschland en Oostenqjk en als zoodanig werd met voldoening geconstateerd, dat de band van die beide Staten met Rusland niet moer zoo hecht sdieon als weleer. Al leen het bezoek, door den Oostenrijkschen Aarts-Hertog te Poterhof gebracht, kon toch niet pleiten voor eene meer dan gewone verstandhouding. Doch terwijl zij bezig was dit te betoogen, komt het bericht dat de Russische premier Von Giers eon bezoek te Berlijn bracht en bjj die gelegenheid tevens het Ministerie van Buitonlandsche Zaken bezocht, waar hij ontvangen en te woord gestaan werd door don Ouder-Secretaris van Staat. Dit bezoek kwam, teer te onpas, de veronderstellingen eener milder hartclijko verhouding omverwerpen en deed de aan dacht weer vestigen op eene aansluiting met Frankrjjk. Do overeenstemming van Engeland met Rusland is er niet beter op geworden, nu de regeering van laatstgenoemd land, op het protest tegen de aanhechting van Ba- toem door Rusland, antwoordt met het ver wyt, dat Engeland voortging mot het Bor- Ijjnsché traktaat met voeton te treden, door begunstiging der revolutioutiaire plannen en daden van Vorst Alexander van Bulgarije. Naar aanleiding van dit antwoord zou Engeland er by Turkije op hebben aange drongen, om Rusland over de Batoemsohe quaestie ter verantwooording te roepen. Nu, hierover zal Rusland zich wel niet al te ongerust makenvoor den Czaar heeft men te Constantinopel nog al égardt. ’t Schynt wel als of Rusland voorzichtig heidshalve don dreigenden vinger opheft naar Klein-Azië, door bjj do grenzen al daar eenigo troepen op te stollen; eene manifestatie die vermoedelijk alleon ten doel heeft te waarschuwen tegen het al te licht zinnig opwerpen van quaestie’», die de Rus sische regeering in de uitvoering harer plannen zou kunnen belemmeren. Er is weer eens een aanslag gepleegd op het leven van den lurkschen groot vizier, door een Tartaar, die vyf schoten op hem loste en toen gewapend met een dolk het rytuig van den staatsdienaar na liep. Administratief onrecht, in Tuikye □iets vreemds, sohjjnt voor eeu goed deel tot deze daad te hebben aaugespoord. Te Hamburg is eene geheime socialisten vergadering ontdekt, die tot de inhechtenis neming van 8 bekende socialisten en de inbeslagneming van zeer belangrijke docu menten en naamlystou aanleiding heeft ge geven. Er kan een monster-proces uit gewacht worden. Hunne geestverwanten in België zullen Zondag a. s. eeno manifestatie te Brussel houden. De overheid heeft hare toestem ming gegeven tot het houden van een op tocht, mot de gebruikelyke roodo vlaggen en andere symbolen, doch onder beding, dat de optocht het Koninklyko paleis niet zal voorbijtrekken. Tevens zyn uitge- broide maatregelen genomen om de orde te handhaven. Eene tentoonstelling, uitsluitend van voor werpen betrekking hebbende op de kunst van oorlogvoeren”, is ieta zoo ongewoons, dat we niet mogen verzuimen er melding van te maken, dat men pogingen aanwendt om eene dergelyke tentoonstelling in 1887 te Brussel te doen houden. Het mag iets ongewoons heeten, omdat mon in den regol met de uiteenzetting en de openbaarma king van die kunst niet zoo vrygevig is. Spanje heeft wederom een nieuwen Mi nister van Financiën gevonden in Puigcervez. Ui) moet in hoofdzaak de stappen van zyn voorganger wenschen te drukken, doch al leen niet diens gewaagde plannen, om in don nood der schatkist te voorziou, wen- schen te volvoeren. De cholera is, na een korten stilstand, in Ifallö weder aan het toenomen. Zy heerscht voornamelijk in de provinciën Pa dua, Vicenza en Bologna, en vertoont zich het hevigst in die plaatsen, waar armoede en onreinheid heeraohen. De Fraiuiche Minister van Oorlog, Bou langer, hoeft zich vrjj wel onmogelyk ge maakt. Bjj zjjn ruw optreden in zake den bekenden brief van den Hertog van Aftmale, sprak hy op de stelligste wij zo diens be weren tegen, dat hy den geueraalstaf aan den Hertog zou te danken hobben. Deze heeft nu de brieven openbaar gemaakt, waaruit de waarheid van dit beweren bljjkt en de Minister heeft de echtheid daarvan niet kunnen ontkennen. De Président heeft hem deswege eene berisping toegediend, die hem wel zal beletten langer zyno porte feuille te behouden. het Gynxnastiek- tooneel voorstelling, Maandag 13 Sept. Kermisvermaken. Dinsdag 14 Sept. Harddraverijen van paarden van zessen klaar, onder den man, prys f350, premie f50; voor paarden onder den man die geen prijs gewonnen hebben, prys f75, premie f 25’s avonds groot vuurwerk. Op de Maandag te Utrecht ge houden 8t. Laurentius-paardenmarkt stonden 563 paarden on veulens aan de lyn. De navolgendeprjjzen werden besteed: Weelde- paarden van f500 tot f900, werkpaarden aau f 100 tot f 500, veulens van f 150 tot f300, ponnies van f80 tot f 180, slacht- bankpaarden van f25 tot f50. De handel was tauieljjk. Er waren veel binnen - doch weinig buitenlandsohe kooplieden ter markt. Bij het Dinsdag te ’sHage ge houden examen voor de hoofdakte Lager Onderwys is o. a. geslaagd mej. E. M. E. Th. Groshaus te Gorinchem. Bjj het Dinsdag en Woensdag te ’s Hage gehouden examen voor de akte lager onderwys in de Hoogduitsche taal is o. a. geslaagd de heer P. Den Ea- gelsen van Nieuw-Lekkerland. Bjj beschikking van dan Mi* nistor van Biunenlandsohe Zaken zyn o. a. tot kweekelingen aan de Rykskweekschool voor onderwyzera te Middelburg benoemd: J. Den Ouden, van Nieuw-Lekkerland, en J. Verheul, van Papendrecht. Ds. G. Klaarhamer, predikant bjj de Hervormde gemeente te Montfoort, ia beroepen te Wjjke (Friesland). GOUDA10 Aug. In de heden gehouden vergadering van don gemeenteraad was aan de orde hot voorstel van Burgemeester Wethouders, betreffende de oprichting eener gemeentelijke gasfabriek. Dit voorstel strekte om 1. te besluitendat door de gemeente eeno gasfabriek aal worden opgerioht eu geëx ploiteerd. 2. Burgemeester en Wethouders te mach tigen met het Bestuur der Maatschappy voor Nieuwe Geoctroieerde gasbereiding in onder-

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1