1 BIER. INK, r. <D 416. Zaterdag 21 Augustus. N°. 897. 1ST, :ffecten, Prijzen, 1886; e prijzen. i Zonen, STER, baren leeftijd. 3iden iat, No. 4. •p. 4 recht. r meer!!! n en H. Boer, NHOVEN. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. eend. BINNENLAND. 8TATM-MNER» AL. Beperking van den arbeidsdag. BUITEND. to( en liet Buitenland. fgave naar keuze tegen 2 stem- ntoert WISSELS rente van 2‘ pCt. prolongatierente 4«ngerak S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. vak I, Schoenhoven. ■ij van de Wed. 1 te Schoonhoven oven nder ioven dam den ver- pro- “lyden van Frederik den Grooteu. De kerk was by die gfl(egpqhejd prachtig, met bloe- rerièhffTSfiae zich in den menging. .T Jrib Sees c hade. Felds waardige koopen en N, tegen een 1RDELOOS EN Grondeigenaar. Coopman. Koopt de nieuwe LONDON de beate van alle bestaande parfumeriën om het grjjze haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. ib ut >»b /teert i en f 1,50 per E. M. Driesen, e Schoonhoven; H. Huinck FHz., J. van Straaten ven te Kamerik sns of bij gedeel- i Toezigt, 'DAAL, Notaris, ir van de Eerste leven, tegen in- 30, gevestigd te «o^wH y*iltdiü l 7 .<1 de 30 so*/.; de Amster- ruren HOUTWA- zware en licht* INGPALEN en O -A., DE WAAG", Effecten voor: i 4*/. >rs; den prolongatie- msche beursvoor- ret, onder letter Y, Jourant, GEVRAAGD, bjj eene VERHOEVEN t* hl YMiiffl Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het gehoele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. men w leden zijner familie begaven grafkelder, om de kist met kransen te tooien. Na de godsdienstoefening had, echt Prui sisch eene wapenschouwing plaats, waarbij de grijze Keizer zelf hot „presenteer ’t ge weer” commandeerde. Het lijk is niet, gelijk vroeger bericht werd, naar het lustslot Sans-Souci overge bracht. Te Ofen (Hongarije) wordt feest gevierd ter herinnering aan de bevrjjding van het Turksche juk, 200 jaren geleden. De Minister Tisza hield eene redevoering, waarin hij do beteokonis dier bevrjjding voor Chris tenheid en land in het licht stelde. De Keizer woont de feesten mede bij. 23 jaar, P. G., deedende, wenscht at een Meisje van na wederzjjdsch IJK aan te gaan. f i-’.l pelaar te Leeuwarden; te Middelburg, M. F. 8. Langedijk, thana commies-stempelaar te Schoonhoven; r' tot commies-stempelaarte Leeuwarden, L. J. Huber, thaus te Arnhemte Arnhem, Ph. F. Boef, thans aide-essayeur te ’silage; te Schoonhoven, P. Lentz, thans aide-essa yeur Leeuwarden. 9 .j, Bjj gelegenheid van het be zoek van den Koning van Portugal ie Soestdijk word door Z. M. aan Prinses Wilhelmina de Koninklijke Portugeesohe damesorde der Heilige Isabella vereerd. Woensdag werd aan het depar tement van waterstaat, handel en nijverheid te 's Hage aanbesteed 1°. de uitvoering van baggerwerk op het benedendeel der Nieuwe Merwede, tusschon de kilometerraaien 116 en 118, onder de gemeente Dubbeldam. Minste insohryver de heer A. Volker Lz., te Sliedrecht, voor f42.000. n ‘mo :<u 2*. het leveren van 8 meerboeien met toebehooren en het plaatsen Van 7 meer palen bij de Buskruidhaven beneden Maas sluis. Minste inschrijvers de hoeren A. Volker Lz., te Sliedrecht, en P. A. Bos, te Gorii- chem, voor f3450. Dinsdag werd aan do garni- zoens-bakkorij te Utrecht aanbesteed deleve ring van 200 HL. roode en 600 HL. witte tarwe. Minste inschrijver was: roode tarwe de heer M. De Gier te Gorinchem, voor f7,93; de witte tarwe de heer 8. Iloog- winkol te Gorinchem, voor f7,77 per 80 kilogram. By de Zaterdag te Amsterdam gehouden harddraverij voor inlandsche paar den gespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen heeft „Roza II”, van den heer JDen Bouter te Ameidede premie ad f50 behaald. „Tromp” van den heer J. Koster te Haarlemmermeer won den prijs ad f250. ♦—Naar men verneemt, zal door de heeren Goekoop te Amsterdam binnen kort oen nieuwe stoombargedienst tusschon Utrecht en Vreeswijk worden ingestéld. In de Dinsdag gehouden zit ting der arrondissements-rechtbank te Rot terdam werd o. a. veroordeeld A. P. H., tuin man te Gouda beklaagd van beleedigingen geweldpleging van een bediehénd beanbte tot 15 dagen celstraf en f 8 böete. De volgende zaken werden daarna be handeld In den nacht van 1 op 2 Juli jl. ontmoette een agent van politie te Gouda eonon man, dragende een raam. Daar hem dit verdacht toescheenhield hij hem staandeen hét bleek nu dat het raam ontvreemd was van het terrein dor Stearinekaarsenfabriek aldaar. H. B.werkman te Gouda, bekende dan ook berouwvol, het te hebben weggenomen. Hierin vond het O. M. aanleiding eene ge ringe straf te vragen, waarom het eene maand celstraf requireerde. Beschuldigd van moedwillige verwonding stond terecht de 12-jarige H. L. De J., wo nende te Gouda. Hij bekendezooals hem was ten laste gelegd, op den 17den Meijl. in drift ontstokenna eenige gewisselde woorden, den 16-jarigen v. H. met een mes moedwillig eene bloedende wonde aan de linkerzijde van het lichaam te hebben toe gebracht, tengevolge waarvan deze jongen 14 dagen onder geneeékundige behandeling is geweest. Hot O. M. achtte niet bewezendat be klaagde ten deze met dat oordeel des onder- scheids had gehandeld, dat de wet vordert tot toepassing der strafwetmaar achtte het alleszins wenscheljjk, dat de knaap gedu rende geruimen tyd aan de zeer verwaar loosde opvoeding zyner ouders werd ont trokken waarom het zijne plaatsing in een verbeterhuis eischte tot de voleindiging van zjjn 18de levensjaar. Blijkens bericht van den ia- speoteur voor het geneeskundig staatstoe zicht in Zuid-Holland heeft de épidemie van mazelen in de gemeente Bleiswijk opge houden. Op de Waal leverde de zalm- vissehery in de laatste week vrij gunstige uitkomsten. Onder Woudrichem en Gorin chem werden gevangen 326 zalmen, welke aan den afslag golden van 55 tot 75 ets. per f KG. Hooger op, te Tiel, Hoeren waarden enz. was de vangst weder onbe duidend. De collecte langs de huizon voor de scholen met den Bijbel, gehouden den 17. Augustus, bedraagt: te Langerak f 60,22®teNieuwpoort f27,46* te Améide f&0,53; te Tienhoven f21,13*; te Goudrf- aan f21,53 en te Groot*Ammers f24,97*. Te zamen f205,86. Te Utrecht ovefleed WoenS- dag-morgen de hoogleeraar E. H. Laéohdeh Hij was sinds 29 Mei 1878 kerkelijk hoog leeraar vanwege de Ned. Herv. Synodé, én werd onlangs bij het Utreohtsche Uhrvto- siteitsfeest tot doctor honoris caüsa ia dè godgeleerdheid benoemd. De heer P.J. Lucassen,pastoor te Boskoop, vierde Dinsdag opder talrijke bewijzen van belangstelling 25-jarig len gegeven aan bekend en van Mj“. De laatste vergadering der Tweede Kamer, op Vrijdag 13 Augustus, was in meer dan een opzicht belangrijk. De Voorzitter begon met een mededeoling betreffende de voorbereiding der Grondwets herziening: voorloopiqe verslagen zijn gereed over de algemeene beschouwingen, de Hoofd stakken III, IV en V, en do additionecle artikeleneindverslagen over de andere Hoofdstukken. De behandeling der Gestiohtenwet werd voortgezet. Een nieuw art. 1 voorgesteld na de verwerping van het vorige, bepaalt dat het Rijks-opvoedingsgestioht voor jon gens niet te Ommenmaar te ’s Bosch wordt gevestigdhet werd met 50 tegen 6 stemmen aangenomen; voorts werden eenige tjjdelijke maatregelen goedgekeurdom te voorzien in de behoeften, zoolang de bijzondere straf gevangenissen niet overal gereed zijn. Het ontwerp werd met 56 tegen 2 stem men aangenomen. Door de hoeren Goeman Borgesius, Bahl- mann Beelaerts FabiusGildemeester GleichmanHeldt, Van der Kaajj, Ruijs Van der Sleijden en Smit was een voorstel ingezonden tot het houden van een onder zoek (enquête), ter beantwoording van de twee volgende vragen a. Welke is de werking van de Wet van 19 Sept. 1874 (Stbl. No. 13Ü) in verband met art. 82 van de Wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. No. 127)? In hoeverre geven de be staande toestanden aanleiding een aanvul ling en uitbreiding van de Wet van 19 Sept. 1874 in overweging te nemen b. Welke is de toestand, waarin fabrieken en werkplaatsen hier te lande zich bevinden met het oog op de veiligheid de gezond heid en het welzijn der werklieden Welke wettelijke maatregelen zouden dien toestand kunnen verbeteren De heer Borgesius lichtte het voorstel toe met er op te wijzen dat het besef leven diger wordt omtrent de noodzakelijkheid van de tusschenkomst der wetgevers ter ver betering van het lot der arbeidende klasse; men stuit daarbij echter op onbekendheid. Om deze weg te nemen wenschen de ouder- teekenaars een parlementair onderzoek. Het voorstel zal in de afdeelingon worden onderzocht. Hierna volgde de interpellatie van den heer Gildemeester over de maatregelen, die de Minister van Koloniën zich voorstelt te nemen in 't belang der mat volkomen onder gang bedreigde suikerindustrie in Indië. De Min. verklaarde, dat hij binnen weinige dagen de noodigé gegevens verwacht, en dan onmiddelljjk de noodige voorstellen zal doen. In bjj zonderheden kon de Min. niet treden, maar de Regeering is doordrongen van de noodzakelijkheidmaatregelen te nemen tot afwering van de dreigende ramp. De heer Gildemeester dankte den Min. voor zyn toezegging, hopende dat de Re geering en de Kamer er in zullen slagen een onheil af te wenden waarvan de omvang niet te overzien zou wezen. Nadat de Voorzitter den Min. dank had betuigd voor de verstrekte inlichtingen scheidde de Kamer tot nadere bijeenroeping. Door Z. M. den Koning is mot ingang van 1 Oct. a. 9. aan Mr. J. Van Lakerveld Bisdom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Al- blasserdam on Oud-Alblas, met dankbetui ging voor de door hem in die betrekking langdurig bewezen diensten. Door Z. M. den Koning ia be noemd tot notaris binnen het arrend. Bot terdam, ter standplaats Gouda, H. Groenen- daal, candidaat-notaris te Tiel. Door Z. M. den Koning zijn bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken benoemdtot contro leurte Leeuwarden, Mr. A. Van Lier, thans te Groningen; te Groningen, E. G. W. Piper, thans te Alkmaar; te Maastricht, J. F. Keiser, thans te Middelburg; te Alk maar H. G. Beekhuis, thans essayeur te Arnhem; te Middelburg, M. P. 8. Popta, thans essayeur te Maastricht; tot essayeur: te Arnhem: L. Pronjr, thans te Middelburg; te Maastricht, 0. E. J. E. Van der Plujjm, thans commies-stem- evenzoo acht hy het ongewenscht en on logisch, by de wet den fabriekarbeiders, den loonarbeiders in handel en nijverheid te beletten, zelf te bepalen hoe lang zij werken willen, hoe hoog zij door inspan ning van eigen kracht hun loon willen op voeren. Maar daar staat weer het niet te loochenen feit tegenover, dat aan de individueele vryheid in anderen zin thans minstens evenveel geweld aangedaan wordt; de werkman is in vele gevallen volstrekt niet vry om minder arbeid te verrichten, dan van hem door zijn patroon, hetzy dan uit diens vryen wil of wel onder den druk der omstandigheden, wordt geëischt. Voor den arbeid bedanken kan by niet, minder werken wordt hem niet toege staan. Vooral in die vakken, waarin overvloed van arbeidskracht bestaat en dus het aanbod de vraag overtreft; waarin de werklieden niet oi onvoldoende zijn vereenigd; in de groote steden, waar im mer een reserve bereid is de openge vallen plaatsen in te nemen, vooral ten opzichte van arbeid die geen bijzondere bekwaamheid vereischi, kortom, voor het grootste gedeelte der ongeregelde werk kracht bestaat weinig ol byna geen kans, zich aan den te langen arbeidsdag, des geëischt, te onttrekken. Daar zou ik wen schen dat de wet tusschenbeiden kwam, met groote behoedzaamheid, na nauw keurig en veelomvattend onderzoek, met onderscheiding van elk bedryf.” Men ziet het, ook de bekwame, de des kundige Voorzitter van dezen kring van ontwikkelde mdustriëelen, in 't voorbij gaan gezegd, we hopen dat de pogingen, aangewend om ook te Schoonhoven een atdeeling te vestigen, in ’t eerstvolgend jaarverslag als wèlgeslaagd mogen vermeld worden! is alles behalve geneigd de mee- ning te onderschrijven van hen, die gelooven dat het voldoende is, den normalen werkdag eenvoudig bij de wet vast te stellen, om dadelyk het vraagstuk opgelost te hebben. De uildrukkelyke reserves, die hij maakt, wijzen op evenveel voetangels en klemmen, die de wetgever te vermyden zal hebben; kan hij zulks met, dan mag gevraagd worden ol onthouding vooralsnog niette verkiezen is. Nadenkende voorstanders der wettelijke regeling willen haar beperkt zien tot fa brieken, onder dien verstande, dat het den werkman vry zal staan zich zonder dwang, indien de omstandigheden zulks noodig maken, tot overwerken te verbinden, en dat het dezen niet zal verboden zijn, in vryen tyd aan anderen zyn diensten te verleenen. Op die manier zal men wel de geit en de kool sparen, doch het doel der beperking ten volle missen. Immers, kan iemand ook zeggen, waar het begrip >fabriek” een aan vang neemt, en zoo ja, waarom zou iemand, die er een spinnerylje met tien of twaalf inenschen op nahoudt, meer belem merd moeten worden dan de eigenaar eener drukkery met een personeel dat driemaal zoo groot is? En dan, de werklieden zyn vry om zich tot langeren arbeid te ver binden goed, dan neemt de fabrikant alleen dezulken in dienst, die van deze vryheid het door hem gewenschte gebruik maken. Of, in- dien hy eens van 's morgens vyf tot ’s avonds negen uur wil laten werken, mettusschen- poos van een half uur voor de maaltyd, zulke hebben we gekend, in den tyd van industrieële bedryvigheid van enkele jaren herwaarts, wat zal hem dan beletten om het in twee ploegen te laten doen, zoodat elk werkman niet meer dan zeven of acht uur krjjgt? Of wel, hij scheidt van het fabriekwerk zorgvuldig af al hetgeen de werklieden thuis in stukwerk kunnen maken, en geeft hun dat, na afloop van den nor malen werkdag, mede naar huis. De ar beider geraakt dan in slechter conditie, omdat hy thuis dikwyls èn ruimte èn ge reedschap te kort komt; bovendien zal de ons allen eigen zucht naar vermeerdering zijner inkomsten hem prikkelen om langer te blyven zitten werken, dan met het oog op zyn gezondheid wensebelyk is. En in een groot aantal gevallen heeft de werkgever het niet in zyn macht, of hy langer of korter wil laten arbeiden. Hy doet aannemingen of' krijgt bestellingen, die in beperkten tyd af moeten. De >con- tiacten’’, zegt Dr. Mouton, >de contracten van levering moeten, of straffe van groote schade, nauwkeurig worden nagekomen, en daarvoor is uitzetting van den arbeidstyd nu en dan noodzakelyk,” »sterker nog klemt het argument van de eischen der in dustrie, wanneer men bedenkt, dat vele takken van bedryf het niet in de hand hebben, de drukte over het jaar te verdeelen, maar geheel afhankelijk zyn van het seizoen, van de mode, van warmte of koude enz. Belang staat bier tegenover belang, en wij moeten vragen, wélk algemqpn belang het grootste is: dat van de massa der werk lieden, of dat van de maatschappij, als ge heel genomen. De werklieden zelven toch hebben ook groot belang by den bloei der industrie, en menigvuldig zyn de voor beelden van kwijn mg of vernietiging der bestaansmiddelen juist ten gevolge van de eischen der medearbeiders”. Het is voorzeker meer dan een toeval, dat dit vraagstuk nagenoeg tegelijkertijd van verschillende zyden in behandeling werd genomen. Mr. A. Kerdyk leverde, in het Augustus- en Septembernummer van de vragen des t'yds” een hoofdza- kelyk historisch overzicht van den stand dezer quaestie in die Staten, waar men zich met de oplossing heeft bezig gehou den; bedoeld opstel is getiteld: »Wette- lijke regeling van den arbeidstyd voor vol wassen mannelijke werklieden”. De kun dige schrijver, ofschoon in beginsel geen tegenstander, omdat bij hem het zedelijk belang, verbonden aan beperking van den arbeidsdag binnen redelijke grenzen, zwaar weegt, weigert niettemin zich te scharen aan de zijde van hendie zulk een rege ling vragen, zoolang hij niet ingelicht is omtrent de gevolgen, die inmenging van het Staatsgezag zou hebben, en de mate, in welke de verlangde voorschriften wer- kelyk gehandhaafd zouden kunnen worden. Hy wenscht daarom het instellen van een veelomvattend onderzoek, »door een al dan niet parlementaire commissie, met uitgebreide volmacht bekleed en bestaande uit mannen tot onbevooroordeeld nasporen van de feiten gezind.” Vóór zulk een onderzoek heeft plaats gehad, acht de heer Kerdyk het vraagstuk onryp voor een be vredigende oplossing. Meer dan een toeval mogen wij het zeker ook wel noemen, dat deze wensch van den schrijver zoo spoedig in vervul ling komt, doordien in de vergadering der Tweede Kamer van Vrydag 13 Augustus juist door 11 leden, tot verschillende partij- groepen behoorende, het voorstel tot een zoodanige enquête werd gedaan. Wel is waar zal deze niet bepaaldelijk den nor malen arbeidsdag tot onderwerp hebben; van de twee vragen, over welke het on derzoek loopen zal, heeft de eene betrek king op de wetgeving in zake kinder arbeid, de tweede op den toestand van fabrieken en werkplaatsen ten opzichte van de veiligheid, de gezondheid en het welz'yn der werklieden. Maar het kan niet anders, of de gegevens, die door de eventueeie commissie zullen worden ver zameld, verspreiden ook licht op de quaestie van den arbeidsduur; de ervaringen, door haar opgedaan, en de mededeelingenhaar verstrekt, zullen bouwstoffen zyn, die bij de behandeling van elk ander arbeids vraagstuk te pas kunnen komen. Het artikel van Mr. Keidyk werd byna op den voet gevolgd door het Rapport van het Algemeen Nederlandsch Werklie denverbond over hetzelfde onderwerp. Het centraal bestuur formuleerde indertgd een ieeks vragen en zond die ter beantwoor ding aan de afdeelingen; 19 daarvan heb ben aan de uitnoodiging gevolg gegeven en alzoo haar bydrage geleverd tot ge noemd rapport, dat door den heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, (die het bovenvermeld enquête-voorstel mede on- derteekend heeft,) is geredigeerd. We be houden ons voor, op dit stuk nader terug te komen. Eindelyk, 0111 het drietal vol te maken, heeft Maandag Augustus de voorzitter der 35e te Middelburg gehouden Alge meene Vergadering van de >Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerk nijverheid in Nederland”, Dr. J. Th. Mouton uit Den Haag, zyn gebruikelijke, steeds met levendige belangstelling gewachte openings redevoering aan hetzelfde onderwerp gewyd. Wy herinneren onzen lezers, dat wy in ons nummer van 3 April een artikel gaven: sNormale werktijd”; nadat wy hadden uiteengezet, uit welke oorzaken het vraagstuk is ontstaan, wezen wis op een paar moeielijkheden, die zich bij de pogingen tot het vinden eener bevredigende regeling ontwijfelbaar zullen voordoen, De redevoering van Dr. Mouton gaat uit van de, in sommige gevallen tot een nood zakelijkheid klimmendewenschelykheid eener wettelijke regeling, maar ontveinst geenszins de bezwaren. Diewelke wy aan voerden, waren: De beperkingen zullen moeielijk gehandhaafd kunnen worden; de regeling moet internationaal zyn, of zy strekt ten nadeele van de industrie in het land waar zy is ingevoerd; op de persoon lijke vryheid wordt een, in beginsel be- denkelyke, inbreuk gemaakt. Wat het derde punt betrelt, we hebben het slechts terloops aangestipt, overtuigd dat, wan neer het algemeen belang een oiler eischt, het niet om bloot theoretische redenen kan geweigerd worden. Dr. Mouton legt evenwel veel nadruk op deze zyde van het vraagstuk. Hy noemt het ten eenenmale ongerymd, zoolang de maatschappelyke pro ductie en ontwikkeling gegrondvest blyven op individueelen arbeid, de vryheid zoo danig aan banden te leggen, dat de huis arbeider, hy zy eigen baas of in dienst van anderen, niet langer dan den wette- I ij ken nonnaaltyd zou mogen werken; SCHOOIfHOVfflSCHE COURANT^ j t) nctU7«Ii Overzicht Het eenige wat van het verhandelde bij de jongste Koizersbyeenkomst te Gastein is uitgelekt, doch sinds ook al veer werd te gengesproken, is, dat de Keiztrs don Paus zouden hebben bericht, er bjj de onderlinge besprekingen rekening was gehouden met de belangen van den H. Stoel, waarvoor de H. V. zijn dank zou hebben betuigd. Zoo als gezegd, weet het Journal des dobals, blij kens inlichting uit Berljjn, te melden, dat bovenbedoelde mededeoling en het antwoord daarop eenvoudig verzonnen zyn. De toe komst zal het loeren I Een nieuw bewjjs dat do betrekkingen tusschon Duitschland en Rusland niet eenigszins gespannen zjjn, gelijk van enkele zijden wordt beweerd, is, dat de bekende Paul Déronlède, het hoofd der Fransche patriotten-liga, wiens komst te St. Peters burg door de auti-Duitsche partij met on verholen vreugde en scherpe aanvallen tegen Duitschland werd begroet, namens den Czaar de aanzegging heeft ontvangen, dat hij on- middellijk ovor de grenzen zal worden gezet, indien hij tracht do gemoederen tegen Duitschland op te zetten. Het blijkt dus hieruit, zoowel als uit de wederzijdsche be zoeken van den laatsten tijd, dat, al moge het bestaan van den drie-Keizersbond in de laatste jaren niet meer zoo duideljjk biyken. de band, die de drie Keizerrijken verbindt, hechter is dan men uit den toon, door som mige dagbladen aangeslagen, zou meenen te mogen opmaken. Geheel anders is de verhouding tusschen Rusland en Engeland. Terwijl de quaestie omtrent Batoem de gemoederen nog steeds verbitterd houdt, treedt nu wederom een verschil van gevoelen op den voorgrond om trent de regeling der Russisch-Afghaansohe grenzen. De Engelsch-Russische commissie, belast met de afbakening der grenzen, kan hot maar niet eens worden ten aanzien vau eene strook gronds tusschen Khamiab en Khoza-8aleh en reeds liep hot gerucht, dat de Engelsohe regeering hare gevolmachtig den in die commissie zou hebben terugge roepen, een gerucht, dat echter officiéél is tegengesproken. Reeds vóórdat de troonrede, waarmede heden de zitting van het nieuwe parle ment geopend wordt, het programma der nieuwe regeering zal uiteenzetten, heeft de premier, de markies van Salisbury, op het feestmaal door den Lord-Mayor op Mansion hotise aan de nieuwe Ministers aangeboden, daaromtrent een en ander medegedeeld. Ofschoon de vraagstukken betreffende Afgha nistan en Egypte nog niet afdoende gere geld waren, vreest hij toch niet voor in ternationale verwikkelingen en meent dat de vrede ral gehandhaafd bljjven. Ten aanzien van Ierland, het alles beheerschende vraagstuk, verklaarde hij, dat het de taak der regeering moet zjjn, om de goedge- zinden in Ierland te bevrijden van den dwang, die op hen wordt uitgeoefend. De orde moet er worden hersteld en daartoe zal de regeering, die het mandaat der natie bezit, de noodige maatregelen nemen, in het oog houdende dat de natie zich tegen een afzonderlijk bestuur heeft verklaard. Het is vrij natuurlijk dat men uit deze mededeoling opmaakte, dat de regeering hét plan koesterde nieuwe dwangmaatregelen tegen Ierland voor te stellen, zonder te letten op de wenschen naar zelfbestuur. Uit hetgeen later door andere Ministers, waarschijnlijk tot verduidelijking van het geen door den premier was medegedeeld, js verklaard, blijkt echter, dat de regeering geenszins afkeerig is van het denkbeeld om Ierland tot op zekere hóogte een eigen bestuur te geven en de rechten op den grond beter te regelen, doch dat in de eerste plaats de orde dient te worden her steld, zoodat hiet langer de eene partij door de andere onderdrukt wordt. Nu, behoefte aan orde is er wel, als men let op hetgeen er te Belfast en el ders gebeurt. De protestanten, die Enge- landsgezind zyn, stellen zich voortdurend gewapenderhand tegenover de katholieken, die lerschgezind zyn en geven de politie en de militaire macht handen vol werks om de orde te herstellen, ’t Is zelfs zoo erg geworden, dat men er aan denkt den staat vau klein beleg af te kondigen. Dank zij de flinke maatregelen der Bel gische regeering, die aan het toekennen eener zekere mate van vryheid de noodige waarborgen voor do handhaving der orde had weten te verbinden, liep Zondag jl. de monster-optocht te Brussel, tot beko- ining van algemeen stemrecht, waaraan door B0 000 personen, waarvan de helft van elders, werd deelgenomen, in goede orde af. De demonstratie viel samen met de viering der nationale feesten. De Ko ning en de Koningin woonden denzelfden dag eene prysuitdeeling by en werden warm toegejuicht. De Koning van Pruisen woonde Dinsdag met zyne geheele familie de plechtige gods dienstoefening by, die in de Kerk te Pots- J gehouden werd, by gelegenheid van honderdsten gedenkdag van het over* Prijs der Ad vertentienVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco^ uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiên waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenwordeq slechts maal irt rekening gebracht. ■Wis 1 siil hzit

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1