1886. Zaterdag 28 Augustus. N°. 898. udster Opticien 6 Zonen, jiden ,r meerilI Nez enz. hem. INDEN, n Gouda. Utrecht. ODE, en werken; geen IMEISJE om de ilpzaam te zjjn. ico, letters A C, Had. eend. irsel. DA. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. - -t- I A, De Suikernood. 8CH00HH0VEN8GHB WMT wordt opgogevonworden sdag 7 Sept., Ei. MIOLEE. vl iege; ij van de Wed. te Schoonhoven m, onder letter A, Blad. •et, onder letter Y, ourant. Oogartsen) in temden tijd ook EXAMEN en de plaats hebben >r, des morgens HELBERGEN, lector. eden de 40 jaar. ►ORDERGRAAF jaar dat hij we- aft bezochthij net het plaatsen GEBITTEN vol- i wat tot het vak rt. 0. O. DEN HOED lensdagen. druk N, Schoonhoven. an en f 1,50 per fr. E. M. Driesen, te Schoonhoven; H. Huinck FHz., J. van Straaten uwen te Kamerik Koopt de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfnmeriën om het grjjze haar binnen enkele dagen te doen verdwynen. ’s jaars. Door Z. M. is goedgekeurd het de Staten der provincie Zuid- 21 Juli jl., houdende wijziging Ie heeft de eer tèle te berichten, nber UEd. zal n verzocht zich i geven bij den OÜBER, Gymn. A.GD rp nabjj Schoon- ler kleine kinde- 23 jaar, P. G. ileedende, wenaoht »t een Meisje van na wederzjjdaoh IJK aan te gaan. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgogevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. adag te Schoen en in het HEE- oormiddags van en gegeven aan bekend en van lijn. e, schoonste en is het veel ollandsch Kaas* sstaat gelegenheid G VOOR JON- een der scholen lit op de studie S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. BUITENLAND. Overzicht. Al moge het bestaan van den drie-Kei- zersbond in de laatste jaren niet meer zoo duidelijk blijken, de band, die de drie Kei zerrijken verbindt, is hechter, dan men uit den toon, door sommige dagbladen aange slagen, zou meenen te mogen opmaken. Zóó schreven we de vorige week, niet denkende dat weldra een feit die overtuiging zou ko men bevestigen. Met goedvinden van Oos tenrijk en Duitschland, zoo wordt althans algemeen verzekerd, is het Rusland gelukt zijn vroegere beschermeling, die zich aan de voogdijschap van den Czaar ontwassen achtte, Vorst Alexander van Bulgarije, te verwijderen. Dank zij het maanden lang wel overlegd en goed betaald plan van om- kooping, is de Vorst Zondag jl. des nachts in zijn paleis opgelicht, en, na eerst ge dwongen afstand gedaan te hebben van de regeering, weggevoerd, zonder dat men eerst wist waarheen. Dat geschied zijnde, hebben do aanlegger» van dat plan de bestaande Ministers afgezet on zich als voorloopige regeering geconstitueerd. Dit alles ging zoo snel in zijn werk, was zoo zorgvuldig geheim gehouden en mot zooveel list uit gevoerd, dat het een oogonblik scheen, alsof de bevolking, het leger en de Staatslieden van gisteren zich maar voetstoots bij het gebeurde als bij een fait accompli zouden nederleggen. Reeds werd Prins Alexander van Oldenburg als opvolger genoemd. Doch toen de bevolking van de eerste verrassing bekomen was en de welgezinden de snoode uitvoerders van don Staatsaanslag gemeten en hun toeleg doorgrond hadden, vormde zich weldra een tegenstand, die krachtiger is, dan waarop men scheen gerekend te hebben. Een groot deel van het leger, dat door den gevallen Vorst zoo moedig ter overwinning werd gevoerd, geheel Ruinelië, dat aan zyn initiatief zyne meerdere zelf standigheid dankt, en het grootste gedeelte der Bulgaarsche bevolking hebben eene tegenbeweging op getouw gezet, waarvan het gevolg is geweest, dat de voorloopige regeering weder is ufgezeten Vorst Alexander is uitgenoodigd zijn troon weer te komen innemen. Of deze, die zich naar Oostenryk begaf, aan die uitnoodiging zal kunnen, willen en durven voldoen, staat te bezien. Hoewel niet bekend met den aanslag die tegen hem werd gesmeed, was hij zich toch niettemin bewust van de moeielyke omstan digheden waaronder hy verkeerde. Dit blijkt uit een brief, door den Vorst den 16. dezer maand aan een vriend in Berlyn gericht, waarin hij bitter klaagt over de netelige positie, waarin hij vooral door de vjjandige houding van Servië en het overleg met de Porte verkeert. Nu Rusland, zij het ook door onedele middelen, zyn zin doordreef, zal het er niet in berusten, dat gedane zaken ongedaan worden gemaakt. Het beschikt over eene groote troepenmacht, die. in Bessarabië gereed staat om op het eerste sein te ver trekken. Mogelyk echter acht het beter dat Turksche soldaten den tegenstand in bloed smoren; zoodoende zou Turkije, als uitvoerder van den wil der groote Mogend heden optredende, den schyn nog redden. De Porte gaf in eene circulaire aan hare gezanten van het gebeurde kennis, met ver zoek om instructies. We hebben dus eene nieuwe editie te wachten eener confe rentie over de zaken in het Oosten, waarbij Engeland vermoedeljjk op zich zelf zal staan. Daar heeft het bericht van den coup d'élal, waarin men duidelyk Ruslands hand ontdekt, een zeer ongunstigen indruk gemaakt. De herinnering aan Ruslands verwijt, dat Engeland den Vorst van Bul garije in zyn verzet versterkte, doet des te meer gevoelen, hoe de Russische diplo matie op nieuw zegevierde en juist op een oogenblik, dat Engeland de handen vol heeft om in eigen huishouden de zaken in ’t reine te brengen. In het Lagerhuis verklaarde de regee ring den gang van zaken in Bulgarije met zeer veel bezorgdheid gade te slaan. Om trent Afghanistan werd medegedeeld, dat aangezien de grenslyn tot Dunkebi is af gebakend, de grenacommissie wordt ont bonden, waarna de grenslyn tot den Oxu», waarover het geschal loopt, tussohen dere- geenngen zalven zal worden vastgesteld. Uitstel dus, doch geen beslissing. Hun aanvoerder en bracht de in bezit gom den Prefect, mot de mededeeling, dat men don Mairo had afgezet, wegens zijn kne velarijen. Zoo iets kan in Italië gebeurOn 1 BINNENLAND. ST ATEN-GENERA AL. De Eerste Kamer hervatte Maandag-avond haar zitting ter behandeling van eenige spoedeischende wetsontwerpen. Die eerste samenkomst zou zich tot de gewone mede- deelingen hebben bepaald ware het niet dat de heer Elout van boeterwoude de Kamer verlof had gevraagd eenige vrageh tot den Minister van Koloniën te richten over In dische toestanden. Hot voorstol dbs Voor zitters om het gevraagd verlof tb verlee- nen, werd bestreden door de heeren Van Akerlaken en Van Roijen omdat de vragen niet gemotiveerd waren ook nada^ de heer Elout den eerstgenoemden Spr. had mede gedeeld over welke vyf punten by inlich tingen wenschte te vragen. Na discussie werd beslotendat de interpellatie zou pldats heb ben Woensdag 's voormiddag» te 11 uren. In een korte samenkomst op Dinsdag werd mededeeling gedaan van de namen der voor zitters van de afdeelingen en der rapporteurs over onderscheiden wetsontwerpen. Woensdag. De heer Elout richtte tot den Minister de volgende vragen. Wy zullen aan elke onmiddeliyk den inhoud toevoegen van de antwoorden door den Minister gegeven.) 1. Is de Regeering reeds tot een besluit gekomen betreffende de middelen om een einde te maken aan den tegenwoordigbn toe stand in Atjeh die onze middelen uitput en bet prestige van ons gezag niet verhoogt? De Regeering vereenigt zich met het ge voelen van generaal Demmeni, en is voor nemens den door haar ingeslagen Weg te blyveu volgen, omdat ze overtuigd is, dat dit leiden moet tot het beoogde doelhet volk te doordringen van het besef dat alles moet falen wat het thans tegen ons wil on dernemen. 2. Is de Regeering reeds tot een beslis sing gekomen betreffende de middeleh om te voorsien in den bedroevenden toestand der suiker-industrie? De uitvoering van het plan dat de Re geering blykens haar verklaring in de Tweede Kamer, had, wachtte op enkele gegeVens, die eergisteren zijn gekomen. De wetsont werpen kunnen spoedig verwacht wopden. 3. Heeft de Regeering do overtuiging, dat in de zaak Tjiomas de administratieve macht haar bevoegdheid niet heeft over schreden Het onderzoek naar de oorzaken der al daar voorgevallen ongeregeldheden hëeft plaats gehadmaar een beslissing was nog niet genomen. De Min. is bereid de stukken over te loggen. 4. Waaraan is toe te schrijven dat door de toelating van een 3 k 4 duizend Chinee- zen in de Preanger regentschappenin de opium-verbouding van dozen verboden kring verandering komt De Min. handhaaft hot verbodde toela ting van Chineezen kon by toenemend ver keer niet geweigerd worden, maar het bin nensmokkelen van opium zal met kracht worden tegengegaan. 5. Weet de Regeering welke redenen de Gouv. generaal kan gehad hebben om voor inlandsche leeraren en hulpzendelingen de aanvraag van toelating verplichtend te stellen P Deze Courant wordt des Z-aterdag-morgens uitgegeven. Pry»: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Hoewel de troonrede, waarmede het Par lement geopend werd, geen gewag maakt van de plannen, die de nieuwe regeering ten aanzien van Ierland koestert, is uit de discussie, die daarna plaats had, toch ge bleken, dat de regeering niet van plan is nieuwe dwangwetten voor te stellen en er niet afkeerig van is om aan Ierland, doch mede aan Schotland, eene zekere mate van zelfbestuur te geven. Zij vraagt echter tijd om hare plannen te formuleeren. Te Belfast wordt het nu toch wat rustiger. De oud-Minister Ferry doet moeite om in Frankrijk dn rechterzijde met de Re publiek te verzoenen. In eene redevoering, bij do aanvaarding van het voorzitterschap van den Algemeenen Raad der Vogezen, spoorde hij de monarchalen daartoe aan. Van Grevy wordt gezegd, dat hij, met het oog op zijn gezondheidstoestand, er over zou denken [.zijn ontslag te nemen als Pre sident der Republiek, mits zijn vriend De Freycinett zijne plaats innam. In Italië lis eene nieuwe wet op den kin derarbeid id werking getreden, waarbjj o. a. bepaald is, dat kinderen beneden 9 jaren niet mogen worden toegelaten in de fa brieken en beneden 10 jaren niet in de mijnen. Voörts is de werktijd der kinderen boven dien leeftijd vastgosteld op hoog stens 8 uren daags, terwyl geen kind boven de 9 en beneden de 15 jaar zónder attest van goede gezondheid tot den arbeid mag worden gebezigd. Te Monte Flavio, Rome, hebben eenige inwoners zich meester gemaakt van het stadhuis en den Maire en zijh Secretaris verjaagd. Een troep karabinidrs ontzette het gebouw en nam eenige oprberigen ge vangen. Hun aanvoerder ontsnapte echter bracht de in bezit genomen sleutels bij ledeeling, dat Sommige hulpzendelingen deden dit vroe ger andere nietde Gouv. gen. vond het wenschelijkvoor allen dezelfde regel te doen gelden. Na nog eenig debat over de Chineezen in de Preanger eindigde deze interpellatie met den dank des Voorzitters aan den Minister van Koloniën voor de verstrekte inlichtingen. Daarna werden een 19-tal wetsontwerpen met algemeeno stemmen aangenomen on der deze de uitbreiding van het personeel der Amsterdamsche rechtbank en de wijziging der gestichten-wet. De drie nog overige wet ten zouden Donderdag worden behandeld waarna do Kamer op reces ging. Door Z. M. den Koning is S. Cambier Van Nooten,, notaris te Baarn Soestdijk, benoemd tot ridder van de Eiken kroon. Door Z. M. is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Dordrecht, tor standplaats de gemeente Dordrecht, O. W. P. Van Tusschenbroek, candidaat-not. to Leiden. DoorZ. M. den Koning is aan D. Van Remmerdeneervol ontslagen ba- keumeester in het 7e bakenkwartier van den Nedor-Rijn te Wijk-bij-Duurstede een pen sioen toegokend van f262 's jaars aan D. G. De Graaff, eervol ontslagen bakenmeester in het 4e bak en kwartier aan de Lek te Krimpen een pensioen van f308 'sjaars, en aan F. Schermers, eervol ontslagen ba kenmeester in het 3e bakenkwartier aan de Lek te Ameideeen pensioen van f 243 Het is geen kunst, om met de penningen der belastingbetalende burgery elke indus trie, hoe krank ook, op de been te houden. Alleen achten we het middel erger dan d« kwaal. Indien slechts één gulden per pikol als uilvoerpremie werd toegekend, natuur lijk alleen voor den oogst van 1886, dan zouden nog niet eens alle ondernemingen voldoende daarmee zyn gebaat, en zou de schatkist niettemin een offer te brengen hebben van p. m. zes millioen gulden. Daar zyn er zelfs, die meenen dat voor het loo- pende jaar een premie van twee gulden alleszins gerechtvaardigd zou zyn. Er zyn evenwel, buiten de suikerfabri- kanten op Java nog een groot aantal men- schen, ook in ons vaderland, wien het in de tegenwoordige tydsomstandigheden moeite kost, hun belastingen op te brengen. Met welk recht men die allen zou laten bloe den, om genoemde heeren in staat te stellen hun bedryt voort te zetten, is niet duidelyk. In dezelfde, naar onze bescheiden mee- ning gansch verkeerde richting wordt een ander redmiddel gezocht, ongeveer op het zelfde neerkomende, namelyk belasting van allen ten behoeve van enkele groepen. Al leen is het wat ingewikkelder, en zouden misschien de eventueeie voordeelen door meerderen genoten kunnen worden. Hoe komt het, vraagt men, dat de suiker zoo goedkoop is geworden? Wel omdat Jan en alleman in Nederland zich toelegt op den verbouw van beetwortelenvandaar de massa suiker, die de eigen fabrikanten aan de markt brengen. Die bietenteelt zou minder algemeen ztfn, indien de ver bouw van andere producten en inzonder heid de graanbouw, meer voordeel ople verde; indien de laatste niet onmogelyk werd gemaakt door de geweldige aanvoeren uit Amerika. Welnu, als de regeering dien stroom keerde door het heffen van een zeer hoog invoerrecht, dat de Amerikaansche tarwe zooveel duurder maakt, dan kunnen onze landbouwers zich weer met voordeel gaan toeleggen op den graanbouw; zy zullen dan spoedig de cultuur van beetwortelen, die toch ook haar onpleizierige zyde heeft, laten varener zal minder suiker hier te lande gemaakt worden, dus de vraag uit Indië zal weer toenemen; de pryzen stygen spoedig met een paar gulden per pikol, en alle onweer is van de lucht. Men ziet het, dat alles sluit als een bus. Eén ding is echter jammer, of liever twee want vooreerst moet men wel begrypen, dat het invoerrecht, op welk artikel ook, een slecht georganiseerde belasting is, van alle gebruikers geheven; betreft het een voorwerp van dagelyksch en noodwendig gebruik, en wat kan dien naam met meer grond voeren dan het graan I dan werkt die belasting in omgekeerde reden van de draagkracht der ingezetenen. Doch ook de ervaring verklaart zich tegen de toepassing van dit laat ons maar zeggenpaarden middel om den kranke te genezen. In Oos tenryk, dat geen koloniën bezit, doch wel een zeer omvangryke suikerlabricatie, waar- besluit van Holland van 21 Juli jl., houdende wijziging van het bijzonder reglement voor den polder Sliedrecht. v •- De twee broeders Mens, zoons van don „Bokkebok”, den zoogenaamden „burgemeester” van de Willemstraat te Am sterdam, zijn benoemd tot broeder der Orde van den Nederlands chen Leeuw. Zooals men weet, hebben die beide mannen uit het volk zich tjjdens het oproer op de Lindongracht onderscheiden door de op- roervlaggen neer te halen. Eene daad van moed en vaderlandsliefde, die hun tot eer strekt. Aan de onderscheiding, hun thans door den Koning toegekend, is verbonden eene jaarlyksche toelage van f200, die by over lijden voor de helft op de weduwe overgaat. De broeder» der Orde van den Nederland- schen Leeuw dragen de zilveren medaille der orde aan een lint van Nassausch blauw, met een oranjestreep in het midden. Aan bet Departement van Wa terstaat werd Woensdag o. a. aan besteed Het opruimen van een gedeelte der Ruig- teplaat en van gronden in het bed der rivier de Ameronder de gemeente Hooge- en Lage Zwaluwebeneden kilometerraai 63 behoorende tot de werken voor het verleg gen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrijver de heer A. Volker La., te Sliedrecht, voor f 66-000. De heer Ph. Verbruggen van Waddingsveea is voor f3881 de minste in schrijver voor het bestorten van ecu gedeelte zeewering te Vlissingonbehoorende tot de zeewerkeu in de provincie Zeeland. De ra ming was f4000. Als voorzitter der afdeeling Waddingsveen Zevenhuizen en omstreken van do Holl. Maatschappij van Landbouw is herkozen de heer P. C. Stoop, terwyl tot secretaris is benoemd de heer J. H. Van der Torren Kz. Nog werd gekozen tot ar- gevaardigde ter algemoene vergadering te Gorinchem de heer P. C. Stoop. Te Vreeswykisdoorden Raai de kermis afgeschaft. Naar men verneemt, zal e? Zondag 5 September a. s. door eenige liefhebbers een internationale zeilwedstrijd worden gegevenvóór hot Kralingsche Veer. Te Sliedrecht zal een vlieger wedstrijd gehouden worden op 1 September. Naar men verneemt, zullen d J kinderen der openbare school te Montfoort, op den aanstaanden verjaardag van het Prin, sesje, eenige toepasselijke versjes zingen en, ter herrinnering aan dat feest, eene pho tographic van de Prinses ontvangen. Nog steeds worden de aard appelen hooger in prijs. Dinsdag werden de zoogenaamde „blauwkes” aan den afslag te Vuren geladen voor f2,02} per HL. Voor de Dorropaalsohe Bank is thans surséance van betaling aangovraagd. Door wylen den heer C. 0. Bollee te Gorinchem, is het 6de doel zijner nalatenschap gelegateerd aan de diaconie der Hervormde kerkgemeente aldaar. Ds. E. A. Lazonder te Ooster- wolde heeft bedankt voor eene toezegging van beroep naar Loon op Zand. Tot predikant bjj de Christe lijk gereformeerde gemeente te Bolnes is beroepen de heer A. Mulderoandida.it te Kampen. WAAG’, iposito f 50 tot f 500, -aagbaar; 500 tot f 1000, opzegging n f 1000, met 3gg*ng; n boven f1000, toe de van jaar tot jaar uigebreide beetwor- telbouw de grondstof levert»,zyn dfi invoer rechten, ook op buitenlandsche granen zeer hoog; dit heeft de overproductie van suiker zoo weinig belet, dat de bankinstellingen, wier kapitalen betrokken zyn by de exploi tatie der fabrieken, alle behoedzaamheid moeten aanwenden om niet te vallen, welk lot reed», ten gevolge der lage suikerprijzen, aan meer dan ééne soliede bank overkwam. Indien het nu waar is, dat de beetwortel- cultuur zich niet stoort aan graanrechten, van welken invloed zouden deze dan kunnen zijn voor de Indische snikerfabrikatie? Langs den weg van bescherming moet geen redding worden gezocht. In hoeverre belasting-onthefling aan te be velen is, zullen we nader bespreken. buitenland sterk gezocht werden, omdat men ze elders onmogelyk zóó goed kon verbouwenallerlei proeven, daartoe geno men, leverden onbevredigende uitkomsten, en de gelukkige verbouwers streken met een vroolyk gezicht de ryksdaalders op, die de vreemde kooplui hun in den schoot wierpen. Naarmate de behoefte aan het artikel toenam, werd ook de cultuur uit gebreid, terwyl niemand zich bekommerde om de mogelijkheid, dat eindelyk het bui tenland toch er wel achter zou komen, op wat manier men mooie komkommers kan telen. Eindelyk gebeurde dat toch. De aanvraag verminderde, hield byna ge heel op, ja, ’t werd nog erger toen vreemde tuinlui waarlyk ook al met kom kommers aan de markt kwamen, en ze goedkooper begonnen af te leveren dan de van oudsher beroemde kweekers. De con currentie werd nog een poos voortgezet, maar de buitenlander had de zaak met zooveel yver en bekwaamheid aangepakt, dat hij nog altyd winst kon maken uit prijzen, die den ouden producenten, ge woon om volgens den ouden sleur op ge- makkelijke wyze hun voordeelen te be halen, slechts verlies gaven. De stilstand der parlementaire werk zaamheden geeft den Minister van Kolo niën en van Financiën tyd en gelegenheid, om rypelyk na te denken over de voor stellen, die zy na de hervatting der ver gaderingen, mogelyk wel by de behande ling der Indische begrooting, zullen doen, ten einde den treurigen toestand der Ja- vaansche suikerindustrie in voorspoed te verkeeren. Daar zal, meenen we, een zware wys op gaan, juist omdat de oorzaak van het kwaad een zoo natuurlyke is. De pro ductie van suiker is in alle landen van Europa sterk toegenomen; daar, waar men vroeger zyn gebrüik moest zoeken bij de koloniale, dus ook by de Java-suiker, voorziet thans de eigen voortbrenging ge heel of voor een belangryk deel in de be hoefte. ’t Spreekt vanzelf dat hieruit een algemeene daling van de pryzen is voort gevloeid, die hoogst waarschynlyk wel van blyvenden aard zal zyn. •De vraag is nu maar, of de suikerfa brieken van Java tegen die pryzen kunnen voortwerken, ingeval den ondernemer» ont heffing wordt verleend van deonder de thans bestaande omstandigheden, te druk kende belastingen? Is het antwoord be vestigend, dan is de weg ter verbetering van den toestand aangewezen. Zoo niet en van onderscheiden zyden verneemt men dat belastingvermindering alleen niet bij machte is om voldoende redding aan te brengen, dan, ja, dar. behoeft men er eigenlijk niet verder over te praten. Dat de suiker cultuur op Java, dank zij haar invoering en uitbreiding op hoog gezag thans een zoo ruime plaats inneemt in de koloniale huishouding, is een gel dige reden om al het mogelijke te doen tot haar behoud. Haar ondergang zou zeer bedenkelijke gevolgen kunnen hebben voor de welvaart in onze Oost, en handel en finar.tie-wezen in het moeder land zouden er evenzeer door lyden. Daarom is een emstig onderzoek naar de kwaal en haar geneesmiddelen zeer ge- wenscht, en wel met eenigen spoed, omdat uitstel weleens hoogst onaangename ver rassingen zou kunnen baren. Reeds nu is het zoover gekomen, dat financiëele licha men in Indië weigeren, op den oogst van 1886 de gewone voorschotten te doen, by het ontbreken van alle zekerheid, dat er eenige winst behaald zal worden. Maar wanneer het nu een ieit is, dat de rietsuiker cultuur op Java niet kan concurreeren tegen de productie uit beet wortelen in Europa, dan kan het pro ces, dat op den ondergang der eerste moet uitloopen, nog wel door kunstmid delen vertraagd, maar niet duurzaam te gengehouden worden. De Regeering kan jaarlyks eenige millioenen aan haar behoud ten koste leggen, maar zal dat met tot in het oneindige kunnen volhouden, te meer niet, omdat ook de andere cultures, op een enkele uitzondering na, den druk der tyden ondervinden, en door rechtstreeksche ondersteuning zeer gebaat zouden zyn. We spraken daar van eenige millioenen, en niet zonder reden. Want terwyl, zoo als te verwachten was, de suikercrisis van Java in de dag- en weekbladen van alle kanten wordt bezien en het dus ook niet ontbreekt aan voorstellen tot verbetering, is reeds hier en daar de noodzakelijkheid betoogd van hulpverleening in den vorm van een uilvoerpremse. Het middel is te eenvoudig om het niet in overweging te nemen. Doch dat is ook de eenige goede eigenschap die er aan te vinden is. Tot dusver wordt van de suiker, in Indië naar elders verscheept, en uitvoer recht geheven. Kort geleden bedroeg dat 18 centen per pikol, (een pikol is 125 oude ponden, 61,76 KG); het is verleden jaar, ter tegemoetkoming aan de wenschen der adressanten, die op geheele afschaffing aandrongen, teruggebraciit op de helft, cents, ’t Is jammer dat Regeering en Volksvertegenwoordiging toen zoo kren terig zyn geweest, want ieder gevoelt dat vooral in den tyd, nu het de grootste moeite kost afnemers voor het product te vinden, uitvoerrecht de slechtste belasting is die men kan bedenken. Nu zouden, al is het waar dat >alie” beetjes helpen”, die negen centen de ondernemers toch niet uit het gedrang redden; in den goeden tyd werd de suiker afgeleverd voor 13 of 14 gulden per pikol, terwyl thans de mid- delpryzen zoowat 7} en 8 gulden beloopen, met welk bedrag de kosten der aanplan tingen en fabrieken, volgens de opgaven der deskundigen, niet goed te maken zyn. Maar nu vaaagt men, nevens afschaffing van deze en nader te vermelden belas tingen, toekenning van een uitvoer-prenue, dus het omgekeerde. De redeneering, welke men volgt bij het stellen van dien wensch, zullen we met een fictief voorbeeld toelichten. In zeker land werden sedert geruimen tyd komkommers geteeld, die in het Toen was komkommerland in last, en geen wonder, want landeigenaars, pach ters, arbeiders, die bij duizenden in de cultuur werkten, zagen de toekomst met bange zorg te gemoet. Men wendde zich om hulp by de Regeering. 'Onthef ons," riepen de benauwden, sonthef ons van alle belastingen, ook van die welke door andere lui betaald worden; en vervolgens, geef ons een gulden voor elke honderd komkommers, die we in het buitenland slyten. Dan kunnen we na- tuurlyk goedkooper leveren dan onze con currenten daarginds, en wc herkrygen onze plaats op de wereldmarkt, vanwaar men ons wederrechtelyk heeft verdrongen!” En 't gouvernement antwoordde»Ik dankje hartelijk!” >Maar zonder een uitvoerpremie kunnen we onmogelyk blijven bestaan; moeten we dan met al ons werkvolk ten gronde gaan

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1