ra 1 BIER. INK, r. o 4ie. Zeeschade. Zonen, 1886. Zaterdag 18 September. N°. 901. JL8T, nhoven. Prijzen. prijzen. Sulemborg, AC. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 2 jl 1 ESSEN. at, No. 4. IP. recht. Affecten, i en H. Boer, HOVEN mber n. s., BINNENLAND. Beperking van den arbeidsdag. BUITENLAND. iot I straat. iet Bulfeulaad. ■gave naar keuze nteert WISSELS rente ran 2} pCt. prolon gatieren te schappij b gefrankeerd. NOOTEN. SCHOOWHOYENSCHE OOM?. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. 1RK, bij eene st mogeljjken Iruk Sohoonhovao, van nieuwe ie belangrjjke >E WAAG", Effecten voor: L 4 Jaars; den prolongatie- nsche beursvoor- 3RDELOO8 EN Grondeigenaar. Koopman. 'jmenging. irea HOUTWA- iware en lichte NGPALEN ea van UTRECHT lelde waardige •ven de 30 °/0 ider 30 °/0 oven de Amstor- zij het niet zonder regelingen te ver- vakgenooten in de ans of bij gedeel de aankomst van i Toezigt, (DAAL, Notaris, ir van de Eerste t leven, tegen in- en, gevestigd te Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prgs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. LITEIT. f 1,30, - 1,45 per L. 50, f 1,80 per fl. np. f 2,50 ons 3 fl. der Kop Co. koopen en ver- SF, tegen een pro- aan het eind der antwoorden op vraag 9: »Een paar vereenigingen, die wel voor een medetreflen van de kleine nijverheid en tehuiswerkers zyn, wenschen echter uit zonderingen toe te laten voor die werk lieden, welke tehuis werken voor liefheb berij of voor huishoudelijk gebruik, alsook voor het repareeren van de kleeding of het schoeisel der huisgenootenvelen, wier ge woon bedryf dat niet is of niet meer is, zyn b. v. gewoon de schoenen te repareeren voor zichzelf en de vrouw en kinderen, waar mede voor het gezin aardig wat wordt bespaard'” Het ontbreekt ons aan ruimte om in verdere beschouwingen te treden over de andere onderdeefen van dit rapport, waarvan wy de lezing gaarne aanbevelen; liet is voor 40 cents in den boekhandel verkrygbaar. Moge het al geen der bezwaren hebben op gelost, aan de regeling van den arbeidstijd verbonden, tot een betere kennis van het vraagstuk levert het een zeer te waar- deeren bijdrage, terwyl het door den beza- digden toon, waarin het is opgesteld, een gunstig getuigenis aflegt voor den ernst der mannen, die langs wettelyken weg naar lotsverbetering streven. gesloten, dat zy en het maximum van werkurenén het minimum van loon konden vaststellen, dan moest de onder nemer maar zien, of hij onder die voor waarden tegen de concurrentie van het buitenland kon opwerken; was dat niet zoo, dan gaf hij eenvoudig zyn voorne men om fabrikant te worden, op. Het eenige gevaar dat de vereenigde werk lieden dan zouden loopen is, dat zij in ’t geheel geen werk konden vinden. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, werd in Engeland meermalen bewezen; zelfs in den bloeityd der yzerindustrie aldaar hebben zij door hun hooge eischen aan de Duit- sche industriëelen een voorsprong bezorgd, die een allernadeeligsten invloed op de vaderlandéche nyverheid heeft geoefend. de Staten- 20 September ure, in eene s Kamers ge- van ’s Ko- benoemd prijs H. Van Bonnekom, Giesendam. Onderafdeeling VII.# Vet vee. Vet varken. Ie prijs J. G. W. Apfel, Go rinchem; 2e prijs dezelfde; bestuursprijs de zelfde.. Niet gevraagd bij het programma. Be- stuursprijs, vaars, zwartbontH. Voorspuij Jzn., Groot-Am mere; span gesneden bokken L. De Beer Jr., Gorinchem. Afdeeling B. Pluimgedierte. Onderafdeeling VIII. Hoenders. In te zenden 1 haan en 2 hennen. Brama-poetra’s. Ie prijs H. Coert, Mole naarsgraaf; 2e prys dezelfde. Cochin-china’s. 2e prijs H. Coert, Mole naarsgraaf. Italianen. 2e prijs M. L. Spruyt, Ouder kerk a/d IJsel, bestuureprijs H. Coert, Mole naarsgraaf. Kraai kop pen of Bredasche hoenders. 2e prys J. *t Hooft, Gorinchem. Zilverpellen en Hamburgers. 2e prijs Jv Streefland, Streefkerk; bestuursprys M. L. Spruyt, Ouderkerk a/d IJsel. Goudpellen. Ie prijs Dr. P. M. 8. Kros, Kinderdijk; 2e prijs H. Coert, Molenaarsgraaf. Spanjaarden. Ie prijs H. Coert, Mole naarsgraaf. Niet gevraagde hoenders. 2e prijs Dr. P. M. S. Kros Kinderdijk; 3e prijs H. Coert, Molenaarsgraaf; bestuurspryzen C. M.Viruly, Vuren en J. Streefland, Streefkerk. Onderafdeeling X. Ganzen. Gewone witte ganzen. 2e prjjsE. Boele, Wijngaarden. Gewone grauwe ganzen. Ie prys Jan den BraankerOud-Alblas. Onderafdeeling XI. Eenden. Gewone of tamme eenden. 2e prys J, ’t Hooft, Gorinchem. Schotsche eenden. Ie prijs J. Streefland, Streefkerk 2e prijs H. CoertMolenaars graaf. Schiet- of lok-eenden. Ie prys H. Coert Molenaarsgraaf2e prijs J. ’t HooftGo rinchem. Fluweel-eenden. 2e prijs J. Streefland Streef kerk. Rouaan-eenden. Ie prijs J. Streefland Streefkerk2e prijs dezelfde. Niet gevraagde eenden. 2e prijs J. Streef land Streefkerk; 3e prys dezelfde. Niet gevraagd by het programma. Be- stuurspryzenwitte zwanen, A. Boon, Nieu- werkerk a/d IJselVier paar goudfazantpn, J. Streefland Streefkerk twee paar duiven, zwart en blauw, A. Th. Edejbroek, Gorin chem; nestduiven, „nonnen", F. A. Diepen horst, Ameide. In de afdeeling paarden van vreemd of gekruist ras, gespannen voor een twee- of vierwielig rytuig: Voor een paard van Duitsch-Geldersch ras, geb. 1883, C.Tuk ker Jzn., te Ottoland, met den tweeden en voor een lichtbruine merriegekruist ras geb. 1883, C. J. B. du Croo te Gorinohem, met den derden prys. Voor de arrondissements rechtbank te Rotterdam stond Dinsdag terecht G. N.zeilmaker te Goudabeklaagd van diefstal van een halve ton teer en een tabaks doos. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Dinsdag. Naar de „Ingenieur” uit goede bron verneemt, zijn met 1 September j. 1. de Celubra- werken ten behoeve van de doorgraving van de landengte van Panama, welke door de Hollandsche aannemers J. C. Van Hattum Co. waren aangenomen, ter voortzetting opgedragen aan de Fransohe compagnie. Dientengevolge sal het daarbij werkzaam zijnde Hollandsche personeel dezer dagen de terugreis aanvaarden. Naar aanleiding van de be richten, die in den laatsten tijd in verschil lende couranten voorkwamen omtrent de waardeloosheid van „aandeelen Lutine”, wordt van geachte zjjde aan de N. R. C. het volgende geschreven In 1874 werd door den heer B. Ter Meulen te Bodegraven persoonlijk eene geldleening aangegaan, ten behoeve van de „Wachten visscherij op de Lutine", groot f200.000, verdeeld in aandeelen van f100, en uit te geven in 4 seriën, ieder van f 50.000. Deze leaning zoude zijn renteloos, en het eenmaal gestorte kapitaal zoude niet kunnen worden teruggevraagdde bewijzen van aan deel evenwel zouden, gedurende 20 jaren na de uitgifte van iedere serie, het recht geven op eene uickeering van 100 pot. per aandeel voor ieder millioen dat aan waarde uit het wrak der Lutine zou worden opgehaald. Voor onderdeelen van een millioen fou eene evenredige uitkeering plaats vinden! Slechts éóne serie van f 6O.uOO is geplaatst en wel in 1874, zoodat de houders van be wijzen van aandeelen in deze geldleening tot het jaar 1894 de kans hebben oen deel van den schat, die zich nog in het wrak van de Lutine bevindt, en die op circa 12 millioen wordt geraamd, meester te worden. Daar de heer B. Ter Meulen nu gecon tracteerd heeft met de roederjjen van twee stoomschelpzuigers, die trachten te bergen wat er nog in het wrak aanwezig is, en er met deze machines reeds uitkomsten ver kregen zijn, welke recht schjjneu te geren Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote lettere naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlyk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht, B jj koninklijk besluit den 9den September 1886 is bepaald: De gewone vergadering van Generaal wordt op Maandag i 1886, des namiddags te één vereenigde zitting der beide opeod door eene commissie nings wege, waartoe worden onze Ministers, hoofden van ministerieele departementen. Wegens het overlijden van den 1 nestor der Tweede KamerMr. 8. Wybinga, I is thans onder de afgevaardigden Mr. P. 1 Blussé van Oud-Alblas, zitting hebbende voor het district Deventer het oudste lid in jaren en als zoodanig aangewezen tot de ver- 1 vulling van het voorzitterschapzoolang er nog geen president benoemd is. Woensdag werd aan het Depar tement van Waterstaat te ’s Hage o. a. aan besteed 1 1°. Het maken van verdedigingswerken langs den Godzijdankpolderaan den lin- keroever van het Scheur beneden Maassluis, I voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar Zee. Minste inschrijver de heer J. G. Kalis Pzn. te Sliedrecht voor f 4245. 2'. Het verrichten van baggerwork langs den rechteroever van het Scheur, beneden Vlaardingen ter opruiming van de plaat bij de Vergulde Hand, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar 1 Zee. Minste inschrijver de heer M. C. De Jong T.Az. te Sliedrecht, voor f0,35 de 1 kub. meter. Door den Minister van Oorlog is toegewezen de levering van 600 hectoli ter witte tarwe aan M. De Gier, en van 200 hectoliter roode tarwe aan J. Hooghwinkel, beiden te Gorinchem ten behoeve van de garnizoensbakkenj te Utrechtrespectieve- 1 lijk voor den prys van f7,70 en f7,77 de hectoliter. Ten bureele van den majoor- intendant, toezienden chef over de garni- zoensbakkery *e Breda, had de openbare aanbesteding plaats van 125 hectoliter jarige roode en 375 hectoliter jarige witte tarwe. Vier inschnjvingsbiljétten ejjn ingekotnen. Van de goedgekeurde monsters waren die van den heer J. Hooghwinkelte Gorinohem, het minst in prijs namely k dat van de roode tegen f7,71 en dat van do witte tegen f7,24 per hectoliter. Binnen kort zal te Boskoop een kolf-wedstrijd worden gehouden. Mevrouw Catharina Beers- mans zal Januari a. s. hare 25-jarige too- neelloopbaan vieren. Waarschjjnlyk zal de gevierde actrice bij die gelegenheid in eene nieuwe, hare telenten waardige, rol optreden en zoowel in onrland als in haar geboorteland (België) een kunst reis maken. Vervolg der op de Gorinchem- sche tentoonstelling der Hollandsche Maat- van Landbouw behaalde prjjzen Afdeeling A. Veeteelt. Onderafdeeling I. Paarden van in- landsch ras. Jonge paarden, geboren in 1882, ruins. 2e prys Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem, Vuren. Jonge paarden geboren in 1884, merriën. Ie prijs F. Den Hartog, Hoog-Blokland. Jonge paarden, geboren in 1885, onver schillig van welk goslacht. Ie prijs P. Ekel- mansVuren. Onderafdeeling II. Jonge paarden, geboren in 1182, merriën. Ie prijs P. A. De Jong, Gorinchem. Jonge paardengeboren in 1883, merriën. Ie prijs A. Van der Giessen Azn., Gorinchem. Onderdeeling IV. Rundvee van in- landsch ras. Pinkstieren, geboren in 1885. 2e prjjs H. De Baat, Goudriaan; 3e prys H. Van Elten Jr., Bodegraven. Melkgevende koe, van 3—7 jaar oud, gebo ren en gefokt in Zuid-Holland. (Gekalfd heb bende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1886.) 3e prijs A. Verhoog, Berg-Ambacht. Kuispink, geboren in 1885. Bestuure- prijzenP. L. Van Haaften, Sliedrecht; H. Voorspuij Jzn., Groot-Ammere. Kuiskalf, geboren in 1886. Ie prys H. Voorspuy Jzn,, Groot-Ammere. Onderafdeeling VI. Varkens. Beeren, geboren in 1885 of vroeger. Ie (Vervolg en slot van het hoofdartikel in No. 897.) In ons nummer van 21 Augustus be loofden we het Rapport van het Alge meen Nederlandsch Werklieden-verbond over bovengemeld onderwerp in behan deling te zullen nemen. De bewerker, de heer Heldt, lid der Tweede Kamer, doet in zyn inleidend woord enkele grepen in de geschiedenis van den normalen werkdag, waarby hy vooral het oog richt op Engeland. Nu is deze verwijzing naar onze overburen juist niet geschikt om de wenschelyk- heid, of laat ons liever zeggen de mo gelijkheid, van een wcltelijke regeling boven elke bedenking te verheffen, omdat de toestanden ginds en hier te zeer ver schillen. In Engeland is meer het be ginsel van telfhelp in toepassing gebracht: het schynt dat er by de werklieden al daar meer van den geest van het oude gildewezen is overgebleven, wat misschien daaraan is toe te schrijven, dat de be grippen der Fransche revolutie, die over alles wat de individueele vryheid aan ban den legde, al was het ook in 't belang der gebondenen, het vonnis velde, aan de overzyde der Noordzee minder wortels schoten. Hoe dit zy, als een nieuwen of vernieuwden vorm van de inrichting der gilden beschouwen we de vakvereni gingen, de Tradet-uniontwaarby gelijk soortige werklieden uit het geheele land zyn aangesloten, en die daardoor in de gelegenheid waren dwang te oefenen krygen waarby alle zelfde omstandigheden werden geplaatst. Ook de normale arbeidstyd is langs dien weg vastgesteld geworden. In zulk een geval behoeft men niet be vreesd te zyn voor allerlei ontduikingen die zich ongetwijfeld zouden voordoen in dien het staatsgezag de zaak legelde over de hoofden der werkgevers en werklieden heen. Want, het is ons nog uit niets gebleken, dat het mogelyk is wetsbepa lingen voor de uitoefening der verschil lende bedryven zóó te redigeeren, dat haar handhaving slechts eenigermate ge waarborgd is. Een krachtige aaneensluiting ter bevor dering van de gemeenschappelijke belan gen door hen, die in hetzelfde vak werk zaam zyn, is het met loffelyken yver voortgezet streven van het Werklieden verbond, en zyn afdeelingen laten niets onbeproefd om dat ideaal wat nadêrby te komen. Dat alzoo de afdeelingen een be vestigend antwoord geven op de vraag: >Acht gij het vaststellen van een nor malen arbeidsdag noodzakelyk,” kan geen verwondering baren evenals zulksop een kleine uitzondering na, het geval is met vraag 2: Wenscht gy vaststelling en regeling van den arbeidstijd by de Wet?" Enkele afdeelingen hebben begrepen dat er een niet weg te redeneeren ver band bestaat tusschen arbeidstyd en loon hoezeer deze verhouding de oplossing van het vraagstuk bemoeielykt, behoeft niet betoogd te worden, en daarom maakt men zich gemeenlijk van de zaak af, door aan te nemen dat óf vermindering var. den werktijd geen verandering zal brengen in de productie, omdat de arbeiders, wier krachten niet overspannen worden, in een kleiner aantal uren evenveel zullen werken als anders in het maximum, zoodat het loon minstens hetzelfde kan blyven; óf dat die vermindering het aantal mededingers kleiner zal maken doordien men voor een zelfde gezamen lijke taak meer menschen zal behoeven dat zal van invloed zyn op het looncyfer. Beide onderstellingen zyn gegrond en kunnen door voorbeelden worden gestaafd. Doch wanneer we het oog vestigen op de talrykste klasse onzer werklieden, die der landbouwersdan zal men toch moeten toegeven dat er voor hen van geen regeling van werkuren sprake kan zyn, daar deze afhankelijk zyn van seizoen en weersgesteldheid; terwijl de talryksta op één nadie der fabriekarbeiders weinig kan doen om in denzelfden tyd de productie te vermeerderenaangezien deze door de machines geschiedt en de werkman slechts te zorgen heeft dat niets den geregelden gang der werktuigen stoort. En wat nu de laatsten betreft, het verschil in waarde tusschen grondstof en fabricaat is, vooral onder de tegen woordige omstandigheden van handel en nyverheid, dikwyls niet groot genoeg om hooge loonen uit te keeren; in vele ge vallen beschouwen de werklieden het als een voorrecht, wanneer zy door vermeer dering van arbeidsuren op meer voldoende wyze de behoeften van hun gezin kunnen bevredigen. Een toestand dien we na tuurlijk allen diep betreuren, maar waar mede by de bespreking van sociale onder werpen wel degelyk rekening is te hou den. Waren nu al de fabriekarbeiders van dezelfde klasse zóó eenparig aaneen- Doch keeren we terug tot ons rapport. De moeielijkheid eener eenigszins alge- meene regeling bleek reeds bij de beant- woofding van vraag 3: »Tot welk getal uren per etmaal wenscht gij den arbeid beperkt?” In zestien vereenigingen ver klaarde de meerderheid zich voor een werktijd van 10 uur per dag: twee vereenigingen en de minderheid van een paar andere stemden voor een werktyd van 8 uur, in één vereeniging stemde de meerderheid voor 12 uur. In één ver eeniging werd de reserve gemaakt: zindien de loonen naar evenredigheid zyn gestegen.” Eén groep, bestaande uit beoefenaars van een vak dat in de wintermaanden veel werkeloosheid geeft, wenschte een compensatiestelselwaardoor in den zomer de dag wat langer zou worden genomen om de schade van den winter in te halen. Dus ongeveer bestendiging van den tegen- woordigen toestand. In een ander vak waar des winters bij kunstlicht wordt ge werkt, wenscht men in de wet begin en einde van den werktijd te zien vastge steld, bijv, van 6 tot 6 uur, van 7 tot 7 enz. Een zoodanige regeling werd inzonderheid gewenscht met het oog op de Maandag en ook wel Dinsdaghou- ders, die gewoon zyn in de laatste dagen der week den moedwillig verzuimden tyd, bij avond en nacht en des Zondags, in te halen. Hier moeten we een oogenblik stilstaan. Dus zou de wet ook al dienst moeten doen om de Maandaghoudery te bestryden? Ons komt het voor dat dit een quaestie is van orde, welker handhaving den werkgever is opgelegd. Indien deze vaststelt, dat hy geen werklieden hebben wil, die willekeurig den vastgestelden werktyd verzuimen, dan is het immers uit zonder dat de wet er zich mee bemoeit? Laat ons toch zelf de handen uit de mouwen steken, om on hebbelijkheden weg te krygen I En dan die werklieden, gewoon des win ters bij kunstlicht te werken. We nemen als voorbeeld een klasse, met wier belangen en wenschen we eenigermate bekend zyn, de typographen. Zou het voor hen wel doenlyk zyn dat de wetgever bepaalde>Er wordt gewerkt gedurende de maanden April tot en met September van 6 tot 6 uur, in Maart en October van 7 tot 7 uur, de overige maanden van 8 tot 8 uur, met inbegrip van twee uur voor schafttyd Wy gelooven niet dat die dwang hun aange naam zou zyn en het vak ten goede zou komen. Op courantendrukkeryen, waai1 de copie aankomt enkele uren vóór het blad op de post moet zyn, is zulk een regeling geheel ondoenlykevenzoo zyn er bezwaren, waar vele periodieke geschriften uitgegeven worden. Hoe vaak gebeurt het ook niet, dat er spoedeischend werk is, als circu laires, kennisgevingen enz., in welk geval dan het personeel geheel of gedeellelyk eenige uren moet overwerken? En dan nog, zou werkelijk een verbod, om langer te arbeiden dan by de wet is bepaald, onzen werklieden op den duur wel bevallen? Zou niet by velen hunner, vooral wanneer zy een groot gezin te verzorgen hebben, de natuur gaan boven de leer, en de begeerte naar vermeerdering van inkom sten boven de onderwerping aan staats- dwang? Een dergelyke gedachte schynt de negende der gestelde vragen te hebben ingegeven: Wenscht gij zulk een wet ook in toepassing te brengen op arbeid die in huis voor eigen rekening of voor rekening van anderen wordt verricht (tehuiswerkers of ondernemers zonder gezellen) De antwoorden op die vraag loopen nogal uiteen. Elf vereenigingen verklaren zich beslist voor toepassing van den maatregel ook op de tehuiswerkers. Enkele achten de gelykstelling wel wenschelyk, maar durven haar niet aanbevelen om de moeielykheid, die naar hun meening het controleeren zal opleveren. Verschillende middelen worden in bedenking gegeven om de wet ook op de huisny verheid toe te passengeen daarvan is voor uitvoering vatbaar, zoolang we vast houden aan het beginsel, hetwelk onzes inziens niet mag worden opgeofferd, dat we in ons eigen huis meester moeten zyn over de keuze onzer bezigheden. Hoe ver de bezorgdheid van sommigen voor de mededinging van de huis-industrie wel gaat, blykt het best uit deze volzinnen, Overzicht. Nu de nieuwe Engolsche regeering ver klaard heeft eenigen tijd van voorberei ding te behoeven, alvorens voorstellen ten behoeve van Ierland te kunnen indienen en dus blijkbaar wil bevorderen, dat de openbare meening ten dien aanzien wat tot kalmte komt, heeft Parnell, de leider der lersche partij in het Lagerhuis, de handen aan het werk geslagen. Hij diende een voorstel in tot nadere regaling der pachten die hij met 25 a 30°/ 0 wil ver minderd hebbenterwijl aan de gerechts hoven de bevoegdheid zou gegeven worden om de uitzetting van pachters te beletten indien deze bereid gevonden worden zoo danig gedeelte van de dtfor hen verschul digde pachtsom te voldoen, als door het Hof billijk wordt geoordeeld. Glad stone, dio bereids van zijne reis in Beieren te Londen is teruggekeerd, en de zijnen zjjn wel eenigszins voor hot voorstel ge stemd, terwijl men verwacht dat de regee ring, zonder partij te kiezen, zich bij de beslissing van het Huis zal nederleggen zoodat er werkelijk eenige kans voor de aanneming bestaat. Het gaat in Ierland jntusschin nog steeds Spaansch toe. De landheeren, die het wa gen hunne pachters van de hoeven te ver wijderen, hebben het dikwijls zwaar te ver antwoorden. Hunne personen verkeeren voortdurend in gevaar en hunne goederen worden geroofd of vernietigd. Zoo vond een hunner dezer dagen het graan van zijn land gemaaid en weggevoerd, zonder dat de schuldigen konden worden opgespoord. Uit de inlichtingen, die de regeering, op tal van vragen, tot haar gericht, in het Lagerhuis verstrekte, bljjkt niet, dat zij vooralsnog hare lijdelijke houding in het Bulgaarsche vraagstuk zal prijsgeven. Zij vermjjdt wyseljjk eene verklaring af te leggenwaartoe men haar wil dringen waaruit blijken zou, dat zij den staat van zaken aldaar aan Rusland’s kuiperijen toe schrijft. Zij blijft zich steeds plaatsen op het standpunt van het verdrag van Berlijn, dat de berechting der zaken in het Oosten aan de gezamenlijke Mogendheden opdraagt. Tot nog toe bleef dan ook de rust in Bulgarije gehandhaafd en hield Rusland zich binnen de grenzen. Het regentschap begrijpt, dat het in de bestaande omstan digheden goed doet alle quaesties en allen schijn van vyandschap tegenover den Czaar te vermijden. Zoo richtte het 11 dezer, bjj gelegenheid van den Alexander-dag, een te legram van gelukwensching aan hem, waar voor door den Russischen Consul te Sofia mondeling dank betuigd werd, met bijvoe ging van de verzekering eener welwillende bescherming, indien Bulgarije slechts de rust en de kalmte, waaraan het zoozeer be hoefte heeft, zal weten te bewaren. Den 13. dezer zijn de zittingen der So- branja geopend, waarin allereerst een nieuwe Vorst zal worden gekozen. Deepening ving aan met een hulde aan den afgetreden Vorst, die door een aantal leden slechts noode ge mist wordt. Men acht bet mogelijk, dat de Sobranja hem zou herkiezen en verzekert zelfs dat van Engelsche zjjde hiervoor po gingen worden in ’t werk gesteld. Doch waarschijnlijk is dit niet, en minder waar- schjjnljjk nog dat Prins Alexander zooda nige opdracht zou aanvaarden. Men mag veilig aannemen, dat de Keizere, gelijk beweerd wordt, het oens zjjn over een troonopvolger, zoodat, indien het slechts gelukt dezen door de Bulgaarsche vertegen woordiging te doen verkiezen, de goedkeu ring der overige Mogendheden slechts een quaestie van vorm zou zjjn. De bedoelde Pretendent is Hertog Alexander van Oldenburgneef van den tegenwoordig regeerenden Groot-Hertog van Oldenburg, adjudant-generaal van den Czaar en com- mandeerend generaal van de Russische garde. Aan zijne Russische gezindheid behoeft dus niet getwijfeld te worden. Hij is 42 jaren oud en gehuwd met Prinses Eugènie van Leuchtenberg, kleindochter van Czar Ni kolaas. De Keizer van Duitschland vertoeft op dit oogenblik in den Elzass, waar hij met een schitterend gevolg, waaronder de Kei zerin, de Kroonprins en tal van Vorsteljjke personen, de groote manoeuvres in den om trek van Straatsburg bij woont. De ontvangst van de zjjde der Duitschers was hartelijk, van de zijde der Elzassers koeler, doch niet temin vriendelijk en eerbiedig. Prins Wilhelm van Pruisen woont de Russische manoeuvres bij.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1