BIER. I IG, 3ER. Prijzen. Zonen, A, WAAG", osito: L8T, fecten, HIKES K. N". 902. Zaterdag 25 September. 1886. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 'echt. t, No. 4. goede- ijl alle i [‘ge, ilerdijk, eine winst kan ;enood- jeachte .EN, in der uit p. grooten iN- en enaard. he itschappij Weren, zuivere BUITENLAND. BINNENLAND. By de onthulling. plaatsing 3. maal 0 bovendien Buitenland. ive naar keuze S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgetén. nenging. 5 franco en geeft rantie. 50 tot f 500, agbaar; 500 tot f 1000, ipzegging f 1000, met rg«“g; boven f1000, 0 en hooger. 0 Ik, zijn te ver- den kortst en minsten SGHOOHOVENSCHK fiOURABT. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgenz uitgegeven. Prjjt: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Jf ]RS en VEE- rling. ar 1850, Couda. 7ERZEKERIN- >n gelieve men 4. L.8PRU1JT, ings verklaar ik de der Staten-Generaal skerd. ngendes na- kantore van de .RATIE, ig tot bereiding 'ucten, O. Z. No. 64). s tusseheaper* erking. We hebben gemeend de plechtigheid, die heden te Delft wordt gevierd, met een eenvoudige schets van het leven des grooten mans te moeten toelichten. Vraagt men nu, waarin nu wel zjjn bij zondere voortreffelijkheid het meest uitblonk, dan zou naar het'antwoord een oogenblik gezocht moeten worden, want De Groot was groot in alles, zelfs in het ijdel streven om in ons vaderland soortgelijke kerkelijke toestanden in het leven te roe pen als waarvan Engeland in zyn Angli- kaansche kerkorde het model aanbood. Bepaald baanbreker is hij toch geweest in één opzicht, Zijn belangrijk juridisch werk »De jure belli el; pacis” (over het oorlogs- en vrederecht,) geeft de hoofd beginselen aan, die onder beide toe standen de betrekkingen der volken be- hooren te regelen, en bepaalt de rechtsbe grippen, welke daaraan ten grondslag liggen. Eerst later zjjn deze beginselen in de prac- tyk van het volkenrecht opgenomen, en thans worden ze algemeen als geldende erkend. Prijs der AdvertentiênVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiên, waarvan de plaatsing 3. maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. Overzicht De verwachting, dat de troonrede, waar mede dezer dagen de zittingen van den Duitschen ilijksdag geopend werden, wat licht zou verspreiden omtrent den stand van zaken in het Oosten, is teleurgesteld. Be doeld staatsstuk hield omtrent de buiten- landsche aangelegenheden niets anders in, dan eene toelichting van het nieuwe han- delsverdrag met Spanje, waarop do goed keuring van de vergadering gevraagd wordt. Die goedkeuring is, al dadelijk na do samenstelling van het bureel, verleend. Do ongeregeldheden in Spanje maakten spoe dige vaststelling wenschehjk, daar van eon opvolgend bewind aldaar wellicht zulke voor- deelige voorwaarden niet zouden zijn te be dingen. Onmiddellijk daarop zijn de zit tingen weder gesloten, niettegenstaande de sociaal-democraten al het mogelijke deden om, door het aan de orde brengen eeuer interpellatie over de Bnlgaarsche zaken, den duur der buitengewone zitting te verlengen. De militaire manoeuvres in den omtrek vati Straatsburg, door de geheele Keizerlijke familie bijgewoond, zijn naar wensoh afge- loopen. De tachtig-jarige Keizer is van de doorgestane vermoeienissen te Baden-Baden gaan uitrusten, na in eene dagorder zijn te vredenheid betuigd en zijn geloof in Duitsch- lands eenheid te hebben uitgedrukt. Ih Frankrijk is men ook druk aan ’t manoeuvreeren. De Minister van Oorlog, de bekende Generaal Boulanger, is echter minder gelukkig in zijne gelegenheidsspoe- ches, bij die manoeuvres gehouden. Een dor dagbladen, Le Soleil, liet hem zeggen, dat het tijd werd de Staatkunde van verdedi ging door een van aanvallen te vervangen. De Gonoraal komt oohi«*r op, m»e de vinnige bemerking, dat hij zou gezegd hebben met genoegen niet alleen de verde digende, maar ook de aanvallende bewe gingen te hebben gadegeslagen. Nu, voor een volk op ’t punt van militaire eer zoo tuk en zoo gevoelig, demi mot suflil, en de Duit- sche bladen hebben ook den zin van des Generaals woorden gevat. In Spanje is onder de militairen weer een opstand uitgebarstendie gevaarlijk had kunnen worden, doch bijtijds onder drukt is. Een 300-tal militairen te Ma drid stelden zich party voor de republiek, onder leiding van den ex-brigade-generaal Villa Campo, en zochten, toen zij de ka zerne verlaten hadden, onder de burgers aanhang te vinden, wat maar al te goed gelukte. Een oogenblik waren zjj zelfs in het bezit van het station van den Zuid- Oosterspoorwegmaar de inmiddels door den militairen Gouverneur-Generaal Pavia bijeengebrachte macht, slaagde er in, doch niet zonder bloedvergieten, om de muite lingen te verstrooien of tot onderwerping te brengenzoodat uitgezonderd een handje vol muitelingen, die zich in de bosschen van Toledo schuil houden, de rust weder hersteld is. In een Ministerraad, door de Koningin-Regentes gepresideerd, is besloten met de meeste gestrengheid de muiters te straffen. Parnell’s voorstel, tot vermindering der pachten in Ierland, is met 70 stemmen meerderheid door het Engelsclie Lagerhuis verworpen. Gladstone verklaarde er zich voor, omdat het regeerings-onderzoek aan getoond had dat de prijsverlaging der pro ducten invloed moet uitoefenen op de pachters. De regeering daarentegen be streed het voorstel. Zij kondigde echter aan, dat de toestand in Ierland van dien aard was, dat eene indiening van bijzondere wetsvoorstellen mogelijk vroeger zou plaats hebben, dan aanvankelijk bedoeld werd. Te Belfast is men dan ook nog maar steeds aan het vechten. Politie en mili taire macht hebben herhaalde!ijk aanvallen te verduren. Bij den intocht van den nieuwen onderkoning van Ierlandden Markies van Londonderry, heeft het ge meentebestuur van Dublin besloten zich te onthouden den nieuwbenoemden een wel komstgroet aan te bieden, omdat hij af gevaardigde is van eene regeering die tegen het zelfbestuur van Ierland is. Die in tocht was dan ook niet zeer opgewekt. De juichkreten waren mot kreten van af keuring en gefluit gemengd. De regeering blijft de zaken in het Oosten met ernst en belangstelling gade slaan. Heul geruststellend acht zij ze niet, doch haar streven is het concert-Europeën om den vrede te handhaven. De verkiezing van een nieuwen Vorst voor Bulgarije wacht op de verkiezingen van den grooten Sobranja, welke nu binnen een week zuilen plaats hebben. Ook de Vorst van Montenegro wordt thans als candidaat genoemd. Tussohen het Regentschap en Rusland heeft voortdurend gedachtenwisseling plaats. Die gedachtenwisseling draagt echter meer een officieus dan wel een officieel karakter de Ruuisohe consul ia steeds de tussohen- opgomaakt - “’jssell, advocaat to ’a HageMr. ars, officier van justitie te Amsterdam; Mom Visch, raadsheer te Arnhem; Mr. De Graaf, raadsheer te ’s Hage en Mr. Vau Bemmelen, raadsheer te Arnhem. Bjjkon. besluit is aan den ont- vanger der directe belastingen on accijnzen, Jhr. P. A. Van Holthe, te Gouda, op zijn verzoek, eervol ontslag uit ’sryks dienst verleend, behoudens aanspraak op ponsioen. By Koninklijk betluit is be noemd tot substituut-griffler by de arron- dissements-recbtbank te Zwolle Mr. W. H. Royer, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in hetarr. Rotterdam, voor de kantons Rotterdam No. I 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam. In het Noorden van Sumatra is voort durende waakzaamheid noodig; van volhar ding in de aangenomen gedragslijn wordt op goede gronden allengs verbetering van den toestand verwacht. In het Oostelijke deel van dat eiland be leeft de Europeesche landbouw een tjjdvak vau bloei; aldaar werden groote belangen ernstig bedreigd door vijandelijke invallen, waartegen echter met goed gevolg krach tige maatregelen werden gesteld. Het leger in Ned.-Indië, dat evonals de zeemacht aldaar op loffelyke wijze de ge vorderde diensten verricht, wordt geteisterd door eene ziekte die, ofschoon thans ver minderende, zorgbaar is en tot wier bestrij ding niets onbeproefd wordt gelaten. Door tijdelijke uitbreiding van de leger- sterkte wordt zooveel mogelijk te gemoet gekomen aan de bezwaren, die uit het groot getal zieken en herstellenden, vooral onder het inlandsch gedeelte van het krijgsvolk, voortvloeien. Met den wenschdat onder hoogeren zogen uwe werkzaamheden vruchtbaar zul len zyn voor 's lands belang, verklaren wij, in naam en op last des Kouings, deze ver gadering der Staten-Generaal te zjjn geopend. Na de sluiting der vereenigde vergadering kwam de Tweede Kamer bijeen onder presi dium van het oudste lid in jaronden heer Blussé van Oud-Alblas met oen woord vau smartgevoel over hot sterven van den heer Wybenga en vau hulde aan zijn nagedach tenis. De geloofsbrieven van don heer Smoole nieuwgokozon lid voor Leiden, werden on- derzocht en in orde bevonden. De heer Smeele legdo in handen des Voorzitters de gevorderde eeden af en nam sitting. Daarna werd de candidateulyst voor hei presidium der Kamer opgemaakt. Evenals by den aan vang der buitengewone zitting, werden gekozen de heeren CremersGleich- Dinsdag vergaderde de Eerste Kamer. De Voorzitter opende de bijeenkomst met een toespraak waarin hij den wensoh uitdrukte, eon wensch die hem meer en meer vatbaar voor verwezenlijking toescheen dat het de Regeering mocht gelukken den arbeid der Grondwetsherziening tot een goed einde te brengen. De afdeelingen, op nieuw samengesteld, benoemden tot Voorzitters de heeren Hengst, Fransen van de PutteBlussé en Huyde- coper van Maarsseveen. Daarna scheidde de Kamer tot nadere by- eenroeping. In de vergadering der Tweede Kamer van Woensdag aanvaardde de heer Cremers het presidium mot een beroep op wederzydsohe tegemoetkoming, om de zoozeer gewenschte hervorming onzer staatsinstellingen tot stand te brengen. Ook hier werden de afdeelingen op nieuw gevormd. Zij kozen tot Voorzitters do heeren Gleiohman', Blussé van Oud-Alblas, Haff- mans, Van Wassenaar on Rutgers; tot on dervoorzitters de heeren Vau der Linden Kops, A. Mackay, Schaepmanen Van Dol den. Tot leden van de commissie voor de ver zoekschriften de heeren Hartogh,Smeenge, Zaaijer, Greeve en Meesters. De Minister van Financiën diende in de vergadering der Tweede Kamer van Donder dag de staatsbegroting in. De dienst van 1888 zal waarschijnlijk een tekort aanbieden van 7* rnillioen gulden ruim. De begroting voor 1887 wordt voorge dragenin uitgaaf op f133.429.270 of f885.621 meer dan verleden jaar. Aangevraagd worden o.a.: Voor verbetering van don Rotterdamschen waterweg f 1.500.000. Voor den aanleg van het Merwede-kanaal f4.195.000 Voor de verlegging van den Maasmond f3.045.000. Voor aanleg van staats-spoor wegen f2.00.000, De raming der middelen is f 116.297.225 of f 1.148.160 hooger dan voor 1886. Hot tekort voor het dienstjaar 1887 wordt dus begroot op f 17.132.045, Het nadeelig verschil tusschon gewone ontvangsten en uitgaven is slechts f666.265, hetwelk door oen ongeveer gelijke bespa ring van renten wordt opgewogen. Do volgende nominatie voorlid van den Hoogen Raad werd door de Tweede Ka mer c- Mr.’Éyssell Teldersc Mr. I In dien zin is het Delftsch orakel, de zachtmoedige, ernstige geleerde, ook een profeet geweest. 0, In 1606 zien we hem in *t openbaar leven optreden, na zjjn benoeming door de Staten van Holland eerst tot ’s Lands historie-schijver, daarna tot advocaat-flscaal van den Hove. In 1613 eindelijk werd hij Pensionaris van Rotterdam. We hebben nog één zijde van De Groot’s talent onvermeld gelaten, namelijk zyn liefde voor theologische studiën. Ook in dit opzicht paste hy volkomen in de lyst van zyn tijd, want alle Nederlanders hielden van godgeleerde twistvragen. Zeer groot is het aantal geschriften, meest in ’t Latijn, het voornaamste daarvan, «Bewjjs der ware godsdienst,” schreef hij in hollandsche verzen en vertaalde hij later in latynsch proza, over godgeleerde on derwerpen samengesteld. Bij den eerlang uitbrekenden kerke- lyken twist kon hij geen onverschillig toeschouwer bljjven; integendeel stond hij weldra in de voorste gelederen van hen, die de zienswijze van Arminius omhelsden en later, toen ook de politiek haar woord kwam medespreken, nam hij deel in alle maatregelen, door de toenmaals in Hol land bovendrijvende partij onder leiding van Oldenbarneveld genomen, ten einde het oppergezag der souvereine Staten in zake geloofsbelijdenis en kerkregeling vast te stellen. De zegepraal, in dit conflict behaald door de Algemeene Staten en Prins Maurits, kostte hem zijn vrijheid. De Groot’s vlucht van Loevestein is zonder eenige tegenspraak het meest bekende feit uit de vaderlandsche historie, en ook zijn lotgevallen als balling behoeven we slechts vluchtig in herinnering te brengen. Te Parys aangekomen, verwierf hij van Lo- dewijk Xlll een jaargeld van 1500 gulden, dat echter niet altyd geregeld werd uit betaald, waarom hij zich somtijds in flnan- tiëele moeilijkheden bevond. Te vergeefs trachtten de Staten hem uit Parys verdreven te krygen; te vergeefs verhinderden zij de verspreiding zijner «verdediging”, daar het üoeKsKe toen algemeen gelezen werd. Met ijver zette De Groot zyn geleerden arbeid, thans meest op het gebied van de geschie denis en van het recht, voort. Na den dood van Maurits meende hij van Frederik Hen drik intrekking van zijn vonnis te kunnen verkrijgen, te meer daar vele van zyn vrienden opnieuw tot invloed waren gekomen. Wel werd hy in 1630 als burger van Delft in het bezit zyner goederen, die verbeurd ver klaard waren, hersteld, maar toen hij het in IbJl waagde, weer in Nederland te ver schijnen, vaardigden de Staten van Holland, van welk hoog regeeringslichaam de meer derheid hem vyandig was, een besluit uit tot belooning van wie hem aan de justitie zou uitleveren. Hierop week hij opnieuw uit, ditmaal naar Hamburg. In menige eervolle betrekking, ofschoon dikwijls gekweld door de ijverzucht van minder begaafden, benuttigde hy vervolgens ïyn talenten. Tien jaar lang was hy aan bet Fransche Hof de gezant van Zweden, in een voor laatstgenoemden staat zeer hachelyk tijdperk, in 1645 werd hij op zyn verzoek door koningin Christina terug geroepen, die hem echter drong terstond naar Stokholm te komen, daar zij in een andere betrekking van zyn diensten gebruik wilde maken. Nu reisde hij over zyn va derland, te Amsterdam en te Rotterdam viel hem veel onderscheiding ten deel, naar Zwedens hoofdstad. Daar werd echter sterk tegen hem geïntrigeerd, en ofschoon de Koningin hem als Staatsraad wilde be houden besloot hij toch liever zyn ontslag te vragen, te meer daar hij van het kli maat voor zyn gezondheid geen beste ver wachtingen had. Waarschijnlijk zou De Groot toon Neer land tot zyn woonplaats hebben gekozen, doch het schip, waarmee hij van Stokholm naar Lübeck overvoer, werd door storm geteisterd, zoodat hij op de Pommersche kust moest landen en per rijtuig verder reizen. Ziek te Rostock aangekomen, over leed hij daar (28 Augustus 1645). Zyn familieleden deden zyn lijk balsemen en in de Nieuwe Kerk te Delft by zetten. persoon en Ruslands antwoord wordt steeds bij monde van dien consul gegeven. Zoo heeft Rusland, in deze door Duitschland gesteund, geëischt dat het rechtsgeding tegen hen, die deelnamen aan het verraad aan Vorst Alexander gepleegd, zou worden uitgesteld. Het regentschap heeft hierin echter niet bewilligd, maar geantwoord, dat aangezien het onderzoek nog niet was afgeloopen, de uitspraak nog wel eenigen tijd zoo vertragen. In gelijken zin is het niet zonder beteekenis, dat op bevel van het Regentschap de vaandels van de ka- dettenschool en die van de oproerige regi menten, welke aan het oproor hebben deel genomen, verbrand zijn. Als buitengewoon gevolmachtigde en vertegenwoordiger van Rusland is generaal Kaulbards aangewezen, een man wiens ge matigdheid en doorzicht geroemd worden. STATEN-GENERAAL. Met de volgende sluitingsrede werd Za terdag 18 September, in een vereenigde vergadering dor beide Kamers, gepresideerd door den heer Van Eysinga, Voorzitter der Eerste Kamer, de buitengewone zi ttiug der Staten-Generaal gesloten. ^Mijne Heeren! Het oogenblik is gekomen om aan dezo uwe buitengewone bijeenkomst een einde te maken. Onder de tot stand gekomen wetten verdienen vermelding: die tot goedkeuring der overeenkomst met België over den aanleg eener brug bij Maeseyck, die tot bekrach tiging van een gewyzigd contract met de Maatschappij B De Schelde”, die tot uitbrei ding van de rechtbank te Amsterdam, die tot vereenvoudiging van het aangenomen stelsel van gevangenissen en die tot het wegnemen van enkele gebreken in de re geling van den accijns op de suiker. Met genoegen mag ik herinneren, dat d» Twoodo KauioT met «crnlouwdeu lJror de herziening der grondwet ter hand nam, om den verderen arbeid aan dat gewich tige werk in de volgende gewone zitting voor te bereiden. In naam des Konii tegenwoordige zitting te zijn gesloten.” Maandag had dé plechtige opening der nieuwe zitting plaats. Nadat de Minister van Binnenlandsche Zaken, gevolgd door al ziju ambtgenooten, met uitzondering van den om gezondheids-redenen nog buitens lands vertoevenden Minister van Oorlog op de gebruikelijke wijze was binnengeleid, sprak Z.Exc. de volgende openingsrede uit Mijne Heeren! Wij voldoen aan de vereerende opdracht des Konings door Uwe gewone vergade ring op heden te openen. Het is on» aangenaam daarbij te mogen mededeelen, dat 's Konings betrekkingen met alle Mogendheden van den meest vriond- schappelyken aard zyn, eu dat de zee- en landmacht aan Zyne Majesteit reden vau tevredenheid geven. De druk, waaronder vele takken van handel en nijverheid ly den, bleef niet zonder invloed op de opbrengst der geldmiddelen. Lettende op dit, zoo wij hopen, voorbij gaand verschijnsel, is ’a lands flnanciëele toestand bevredigendvermeerdering van middelen door hoogere belasting behoeft U niet te worden gevraagd. De berichten omtrent den oogst luiden over het algemeen gunstig, de gezondheid van den veestapel is zeer voldoende. Dat de bedryven van don landman on veehouder, behoudens uitzonderingen, minder winst gevend zijn dan voor eenige jaren, is aau verschillende oorzaken toe te sohryven; de Regeering is voornemens een onderzoek aau eene Koninklyke commissie van deskun digen op te dragon, soowel naar die oor zaken als naar hetgeen nader in het be lang van den landbouw van staatswege te doen ware. Wij hopen, zoo spoedig als de aard van de zaak toolaat, voor zoover dit van de Re geering afhangt, de herziening der grondwet in staat van openbare behandeling te bren gen, en vleien ons dat de beslissing der wetgevende macht over dat gewichtige on derwerp niet laat in deze zitting moge plaats hebben. Met het oog daarop heeft de Regeering begrepen, bij de samenstelling der Staats begroting alleen voor zoover strikt noodig is, nieuwe onderwerpen tor sprake te moeten brengen. Andere onderwerpen van wetgeving dan de Grondwet mogen echter niet worden verwaarloosd. Alzoo zullen U voorstellen bereiken omtrent eene herziening van de wet op het Notarisambt, betreffende het recht van Vereeniging en Vergadering en be treffende de Nederlandsche bank, terwijl uwe aandacht wordt ingeroepen op het be lang van eenige sodert het vorige jaar aanhangige wetsontwerpen. Spoedig zullen aan uwo overweging maat regelen worden onderworpen tot afwering van de schade, die het algemeen belang zou lijden door evenueelen stilstand van luiker-ondernemingea ia Ooit-Iadiëa. Op dep huize Kraayenburg tusschen ’s-Graé'etthage en Delft was sedert onheu gelijke tijden een familie van aanzien ge vestigd: de gfyze door Godfried met den Bult in dep aanvang der elfde eeuw ge stichte Prinsenstad was nog zeer jong, toen reeds de heeren van Kraayenburg daar in de regeering een werkzaam aandeel hadden. De bewonderende tjjdgenootendankbaar voor de vele diensten door opvolgende leden van dat geslacht bewezen, schonken het den bijnaam >de Groot.” Er is hier dus spiake van volbloed Delvenaars. Op het eind dor vijftiende eeuw dreigde de naam van het kloeke ras uitgewischt te worden heer Diederik de Groot van Kraayenburg bad slechts een dochter, Ermgerde. Maar Corneille Cornets, be- hoorende tot een adellijke, in Nederland gevestigde Bourgondische familie, men weet dat de eerste opneming van zui delijk, van Fransch bloed, in het lichaam van den Dietschen stam plaats greep ge durende het tydperk toen Filips de Goede de heerschappij voerde over de Noord- Nederlandsche gewesten, dewyl menig edelman het geenszins versmaadde, door verhuizing naar hier en door vereeniging met de schoone en ryke doch teren des lands hun toestand te verbeteren Cor neille Cornets kon wel Ermgerde’s hand verwerven, maar onder uitdrukkelijk be ding dat eventueele kinderen de Groot zouden heeten. En zoo is het gekomen dat de man, die in de woelige dagen waar mede de vyftiende eeuw afscheid nam, vijfmaal den burgemeesterlijken zetel te Delft bekleedde, Huig de Groot heette. Een liooge mate van geschiktheid voor rechtskundige studiën schijnt deze familie even natuurlek eigen te zijn geweest als een musch het vermogen tot vliegen. Van Huig’s zonen zyn er twee als juristen ver maard. Oumciis, vrictid van Prins Wil lem I, hielp de Leidsche hoogeschool stichten en was er niet minder dan 35 jaar lang, met een tusschenpoos wegens ziekte van 4 jaren, hoogleeraar in de rechten. De jongere, Johan Hugo, was doctor in de beide rechten, curator van van Leidens academieen burgemeester van Délft; ook dichter in het Neder- landsch en het Lat|jn. Doch we moeten spreken van den beroemden zoon van den laatstgenoemden magistraats persoon, die. zoo oneindig veel aan zyn voor vaderen te danken hebbende, die hem aan geboren gaven geenszins heeft verwaarloosd. Hem, Hugo de Groot, in 1583 te Delft geboren, is het standbeeld gew'yd, door het late nageslacht thans opgericht. Die hulde mag geenszins als ihisplaatst worden beschouwd, als wij opmerken dat Grotius, zooals zyn verlatynschte naam vaak wordt gelezen, algemeen erkend is als de grootste rechtsgeleerde van zyn tjjd. Dat zegt, meenen we, genoeg. In Neder land heeft de studie van het recht altyd een voorname plaats ingenomen, en aan onze academiën is vaak over duistere vraagstukken een licht ontstoken, dat door alle beoefenaars der wetenschap gretig werd opgevangen. En mogen we het niet als-een eigenaardige, als een historische bijzonderheid aanmeiken, dat de onthul ling van het standbeeld van dezen ver maarden man plaats vindt eenige dagen, nadat door de invoering van een nieuw strafwetboek Nederland zjjn positie op rechtskundig gebied schitterend heeft her steld en, naar we hopen en vertrouwen, voor langen tjjd bevestigd? Niet ten onrechte wordt Hugo de Groot het Delftsch orakel ge noemd. Men staat verstomd by de op somming der eerste stappendoor hem op wetenschappelijk gebied afgelegd. Het maken van een Latynsch vers gold in die dagen voor een bewys van het voortreffe lijkst talent, en groot is het getal tamelyk middelmatige producten, door onze klas sieke vaderen aan de Horatiaansche muze gewijd. De Latynsche verzen, die Hugo de Groot op zjjn achtste jaar maakte, waren zeer goed, zoodat het ons niet be hoeft te verrassen dat wjj hem op elf jarigen leeftyd naar de Universiteit, na- tuurljjk de Leidsche, zien vertrekken. Het zal zjjn vader den curator en zjjn oom den professor ontzaglijk veel genoegen gedaan hebben, dat hy na een studietijd van drie jaren, dus ais veertienjarig ge leerde, met den schitterendsten uitslag stellingen verdedigde op het gebied van recht, wiskunde en wijsbegeerte. Hollands advocaat, Johan van Olden barneveld, koesterde hooge verwachtingen W den genialen jongeling, öam hem het volgend jaar mede bjj een zending naar Frankrj|k, en stelde hem ten hove voor aan Koning Hendrik IV, die hem een gouden keten vereerde. Tevens maakte hÜ van de gelegenheid gebruik, om te Orléans in de rechten te promoveeren ’«aarna hjj in ‘t vaderland de rechts- practyk aanvaardde. 'I ütf

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1