F HIK! hebben op )ctober a. s. bezochte estenmarkt alt op •ber d. a. v., BENSCHOPSOHE I il! N°. 904. MAMT i Zonen, D A, DE WAAG”, deposito KEN, Zaterdag 9 October. f 1886. Ameide. ie zuivere Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. JHw le »n ouds vermaarde I Ik. erzekerd. edingen, doe ne en kantore van de OERATIE, iging tot bereiding roducten, a O. Z. No. 64). als tussebeaper- nmerking. ian NIET meer, Ren van fill. Doe- over de nitniuu- aarmiddclen. r meer III SOOS, BUITENLAND. BINNENLAND. J 1 l 11 i I [EKS. te Raadsleden. middel van de telefoon met een Rijkstele- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ruk 11 Schoonhoven, grond dat )t geleverd leester voornoemd, KLEUN. als zoodanig wog! wij» het SCHÖOfflÜfflSB COURANT Berlijn, op prijs stellen en rop niet mot onverschillige >uon aangezien. Wellicht wat kalmeerend zullen uitgegeven, per post bij allo Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. n en f 1,50 per r. E. M. Driesen, te Schoonhoven; II. Huinck FH«., J. van Btraaten wen te Kamerik n StoombootdienHt de bekend, dat de loonhoven van de Oosterkade HANEN zal varen, iur en terug ten OBER 1886 naar >n 4} uur, terug •omboot SCHOON- ist niet doen en de Gin plaats van n. van ROTTER- het verdrag van 1 een inbreuk daarop oogen zou worden dat de verklaringen werken op Rusland. Aan Duitschlands en Engelands be moeiingen vooral moet het worden toege schreven, dat Japan weldra geheel voor vreemdelingen zal worden opengesteld. Koopt de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfnmeriën om het grjjze haar binnen enkele I dagen te doen I verdwijnen. m f 50 tot f 500, pvraagbaar; n f 500 tot 4000, en opzegging; )ven f 1000, met pregging; igen boven f 1000, son. [ILE. Daar ik se- 'dig was, zoo ver zending van uwen weder in het olie Haartooi, ja, ik ooit heb gehad II LE, hulde aan r die twijfelt, kan inwinnen. O. VAN ’T RIET of Schilfers, dun r- of Baardworm, al deze onaan- ■bannen door don geiten f 4. 5 Oct. vergadering dacht Cv 1. den dag dat hij Ogt u terug, en iet geplaatst, dan ig. GeenDépêts. AMEIDE, 6 Oct. Tot lid van het zet- terscollege in deze gemeente is herbenoemd de heer H. Van Lomwel, terwijl als zoodanig benoemd is de heer De Jong Jzn., in de plaats van den heer F. Diepenhorst Sr., die wegens hoogen ouderdom daarvoor be dankt had. In weerwil van den lagen prjjs der vette koeien, blijft die van het vleesoh hier maar even hoog. Een weinig meer con currentie in dit bedrijf zoude daarom met ongewenscht zijn, vooral by gelegenheid der paardenmarkt, wanneer hier on in de aan grenzende gemeenten eeno ongeloofelijk groote hoeveelheid vleesch gebruikt wordt. ♦BERG-AMBACHT, 4 Oct. Op do Vrij dag alhier gehouden le vrije najaarsvee- markt was de aanvoer van kalveren groot, die van runderen tamelijk. De handel ging vlug. Men besteedde voor vette koeien f 15 vaarkoeien f 140 A f 160kalveren f 30 k f 50, In oene gisteren gehouden van het Polderbestuur hor de heer P. van Wijngaarden Az. gedurende 25 jaren als heemraad in genoemd bestuur zitting had. ♦BLESKENSGRAAF, 7 Oct. De bogroo ting dezor gemeente voor 1887 bedraagt in ontvang en uitgaaf f8215,154. De hoofde- Ijjke omslag iseven als over 1886op f 1000 geraamd. Benoemd tot zetters der directe belas tingen de hoeren N. Aantjes enA. Van der Laan alhier. A. Maandag «al de openbare lagere OPHILE, Haar- 32Amsterdam, per Postwissel of [els, alsook tegen t, fijn en dicht ilandsohe hennep •leveren, en daarbij 'erlangde prijzen, e partij YI8CH- de maten en prij- IERNETTEN mat die in het water Garens en Touw, •gstraat, GOUDA. rabat. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. Overzicht De krijgsraad te Madrid heoft generaal 1 Villacampa, luitenant Serrano en vijf on- 5 derofficieren, de voornaamste aanstokers van den jongsten militairen opstand in Spanje, 1 ter dood veroordeeld, doch dank zij de tus- 8 schen komst van den Paus, het verzoekschrift 1 van enkele afgevaardigden cn het goed hart 1 van de Koningin-Regentes, heelt deze de doodstraf in gevangenisstraf veranderd. Do Koningin-Regentes drong in deze haren wil aan den Ministers op, waarvan het gevolg is, dat twee dezer, de Minister van Oorlog en van Marine, hun ontslag verzochten. Do ver- zoenende tusschenkomst der Regentes heeft haar intusschen veel Trienden gemaakt. In den schouwburg werd haar daarvoor eene ovatie gebracht. De regeering doet intusschen stappen om van do Fransehc regeering de uitlevering te verkrijgen van Zorilladie men van medeplichtigheid aan den opstand verdenkt. De Fransche Minister De Freycinett rent het land door, aF redevoerende. Hij is daarin gelukkiger dan zijn ambtgenoot Boulanger, daar hij er don slag van heeft ieder wat vVils 1 te geven. Zoo begon hij mot een loflied c te zingen op dep vrede, er echter wel zorg vóór dragende, om Frankrijk als Mogend- heid van den eersten rang en op den voor grond te plaatsen. Voorts stal hij het hart van het eigonljjke volk, door maatregelen in het vooruitzicht te stellen, tot betere 1 regeling der verhoudingen tusschen werk- i gever en werkman on van don maatschap- pelijken arbeid, iets wat zeker gemakkehjker 1 beloofd dan gedaan is, en nu laatst, te Bordeaux, gaf hij te kennen, met genoegen te ontwaren dat allerwege de eendracht en eensgezindheid veld wonnen, hetgeen de regeering zou aansporen op den weg der vrijheid en van den vooruitgang voort te gaan. Zoo zy hot 1 Do Prins-Regent van Beleren is van zijn© rondreis door het land teruggekeerd en woonde Zondag te München het groote aan den landbouw gewijde feest bij. Het spreekt van zelf dat het Beiersche volk, sinds jaren er aan ontwend don Vorst in het openbaar te zien, op allerlei wijze zyue vreugde hier- over aan den dag legt. Het is een dank- baar genoegen, dat de Prins zich verschaft. Niet elke Vorst beweegt zich zoo vrij en gerust te midden van zijn volk. Zoo is dezer dagen wederom een aanslag beproefd op het leven van den Czar van Rusland, dieiö Polen vertoeft. Bij het Station Lage, op 90 mjjlen afstands van St. Petersburg, ontdekte men een myn onder den spoor weg, dien de Keizer op zijn terugreis moest volgen. Men zoekt vergeefs naar de schul digen. De Keizer zal nu intusschen nog eenige dagen in Polen moeten vertoeven, tot men den geheelen weg onderzocht zal hebben. En zulke dingen geschieden, terwijl de maatregelen van voorzorg, die men na den moord van zijn vader Alexander II nam nl. het in Btaat van beleg verklaren van 10 provinciën, nog niet zijn opgehoven, ja dezer dagen op nieuw met 12 maanden zyn verlengd. Het blykt hieruit, dat do Russische Czar niet zoo af keerig is van doortastende maat- rógèlen, ter onderdrukking van opstand on aanslagen op het leven als zijn optreden in Bulgarije zou doen vermoeden. Daar was, naar aanleiding van den aanslag op Vorst Alexander gepleegd, de staat van beleg voor Sofia afgekondigd on do schul digen aan dien aanslag waren in hechtenis genomen. Ruslands bijzondere gevolmach tigde, generaal Kaulbar, verlangt echter, dat de staat van beleg zal worden opge heven, de meineedigeu in vrijheid zullen WbMen gesteld en bovendien, dat de ver kiezingen voor den Sobranjadie voor Zon dag a. 8. zijn uitgeschreven, voorloopig zullen worden uitgesteld. Aan den eersten eisch, opheffing van den Btaat van beleg, is toegegeven, doch Re gentschap en Ministerie hebben geweigerd de verkiezingen uit te Stellen en den schul digen officieren hunne vrijheid weer te geven. Kaulbar heeft hierop te kennen gegeven, dat Rusland dan ook de geldigheid der verkiezingen en die vafa do besluiten, door de Sobranja te nemen, zal moeten betwisten. Na die verklaring te hebben afgolegd, is hg echter toch op reis gegaan om zyn in vloed op dp. bevolking to doen gelden of, zooals het in officieele taal luidt, om de stemming der bevolking te leeren kennen. Hiertoe is hem Zondag jl. te Sofia eene ongezochte gelegenheid gegeven. Eenige Russischgozinden hadden eene vergade ring op touw gezet, om het volk naar hunnen zin te bewerken, doch zij maakten volmaakt fiasco en dit werd er niet beter op, toen Kaulbar zelf verscheen en het völk M gelijken geest1toesprak. Intusschen heeft zoowel de Hongaarsche Minister van Buitenlandsche Zaken Tisza in het parlement als de Engelscho Mi nister Lord Churchill in eene openbare redevoering vry duidelijk te kennen ge geven, dat «y de vrybeid eu onafhankelijk heid der verschillende Balkanstaten, by brengen van verscheidene etooten aan L. M., die daardoor tegen don grond wae gevallen. Vroeger plaats gehad hebbende onaange naamheden tusschen bekL.^u M. waren de oorzaak van het gebeurde. Ten laatste stond terecht de 23-jarige K. Van H.wonende te Zegwaart, beschul digd van moedwillige mishandeling. Te 5 uren in den ochtend van 26 Augustus jl. begaf zich de 15-jarige A. L. met eene hondenkar naar Gouda, toen zich op den openbaren weg onder Bleiswijk bekl. bij hem vervoegde, die meê wilde rijden. Na aan vankelijke weigering, reed bekl. een eind- weegs mede, maar toen het bleek dat de vracht voor de honden te zwaar was, verzocht L. bekl. van de kar te gaan. Deze had daar echter op tegen, en eene woordenwisseling ontstond; L. werd door bekl. van de kar ge worpen. Het O. M. eischte eene maand ge vangenisstraf en f 1 boete, subs, een dag hechtenis. Over 8 dagen in deze zaken uitspraak. De rechtbank te ’s IIage deed Maandag uitspraak in de zaak van Ds. G. Vlug, predikant te Leiderdorp, beklaagd van het beletten eener godsdienstoefening aldaar. Bij het vonnis wordt overwogen, dat wel gebleken is, dat de godsdienstoefening te Leiderdorp is verhinderd door wanordelijk heden van vele personen, onder welke de beklaagde zich bevonddoch uit de ver klaringen der- getuigen niet is bewezen, dat beklaagde de menigte tot die wanor delijkheden heeft aangespoord of daartoe medegewerkt. Ds. Vlug werd mitsdien, op het bewijs van zijne schuld niet ia, vrijgesproken. Naar men verneemt, is door de afgezette Amsterdamsche kerkeraadsleden besloten revisie van het vonnis der synode contracts aan te vragen bij de breede synode. Door den inspecteur van het gonooolrnnrtlff dn nrovinciën Gelderland en Utrecht is het roodvonk lö Utrecht epidemisch heerschendo verklaard. De inspecteur van hetgonees- kundig staatstoezicht in Zuid-Holland hoeft de mazelen in de gemeente Bergschenhoek epidemisch verklaard. De heer D. M. Maaldrink, wiens „Herodes” veel verwachten deed, heeft een treurspel in 5 bedryven geschreven, „Joan Masseur,” dat door de Kon. vereeniging „Het Nederlandsche Tooneel” tor opvoering is aangenomen. Voor het notariëele staats examen, tweede gedeelte, is o. a. geslaagd de heer W. W. Kalis te Sliedrecht. Aan de kweekschool voor m a- chinisten te Amsterdam is benoemd tot ma chinist, hoofd der ambachten, de heer H. Cosyn. De heer Dr. C. H. Van Rh ij n, nieuw benoemd hoogleeraar bij de faculteit der godgeleerdheid aan de ryks-universiteit te Groningen, denkt die betrekking te aan vaarden met het houden eener rede in het groot auditorium van het academie-gebouw, op Dinsdag den 19en dezer. Te ’s-Gravenhage zijn voor de akte van onderwijzer o. a. toegelaten de heeren A. Mackay te Bliedrecht on L. De Bruin te Alblasserdam. Ds. 1’. F. Van der Steen, I Charlois, is beroepen te Zuid-Beierland. Ds. H. Pop, te Hagestein, heeft voor het beroep naar Stad a/h Haringvliet bedankt. Bij Koninklijk besluit is be- noemd: tot substitnut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zierikzee, Mr. J. P. Van Onteren, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Rotterdamtot subst.- griffier bij de arr.-rchtbank te Rotterdam, Mr. B. W. F. Kronenberg, advocaat, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-recht- bank te Zutfen, wonende te Deventer; tot ambtenaar van hot openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Rotterdam, voor de kantons Rotterdam No. 1 en Schoon hoven, Mr. B. Van Eeten, advocaat en pro- cureur te Heerenveen. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies- district Sneek zijn uitgebracht 3652 stem men van onwaarde 25volstrekte meerder- j heid 1814. Hiervan bekwamen Mr. P. J. G. Van Diggelen 1712, Mr. W. G. baron Bruntsen van de Zijp 1584 Dr. V. Bruinsma 305 stemmen. Er moet alzoo eene herstem- ming plaats hebben tusschen de beide eerst- genoemde heeren. Met ingang van 3 October is i het rijkstelegraaf kantoor te Vrees wijk open op Zon- en feestdagen, van 9 tot 11 uren voor- 1 en van 3| tot 4^ uur namiddags; op werkda- i gen, van 9 uren voor- tot 12} namiddags; en 2} tot 4} en 6| tot 9 uren namiddags. Met 30 Sopt. j.i. is op verzoek eervol ontslagen de rijks veld wachter 3e kl. 1 (brigadier-titulair) J. J. Van der Valk te Viecswijk terwijl mot 7 Oof. do rjjlrsvald- wachter 3e klasse H. J. Prijs van Assen delft verplaatst is naar Vreeswijk. Zaterdag werd te Utrecht aanbesteed, door den eerstaanwezenden inge nieur der genie, het bouwen van een kazerne c. a. voor een regiment vesting-artillerie, onder beheer der genie aldaar, (raming f466.000). Minste ioschryver was de heer J. Smit VII te Slikkerveer, voor f409.000. Woensdag werd aan het Mi nisterie van Waterstaat, Handel en Nyver heid te ’s Hage aanbesteedhet aanleggen van een stoomleidenden dam tusschen het Onderplaatje en het Amerpoldertje, mét aan de Kimmen aansluitenden verbindingsdam aan den rechteroever van den Amer, en het opruimen van gronden in het bed der rivier onder de gemeente Made en Drimmelen tusschen de kilometerraaieu 57 en 59. (Ra ming f203.000). Minste inschry ver was de heer G. A. Van Hattem, te Bliedrechtvoor f 162.500. Vrijdag werd bij inschrijving \erpacht het Brakelsche vischwater: hoogste inschrijver Schetselaar en Co. te Gorkum voor f2577. Daarop volgende inschryvingen: f2037.60, f1755, f1200 en f1190. In de zaken, de vorige week medegedeeld, deed de rechtbank te Rotter dam Dinsdag uitspraak. Zy veroordeelde o. a.: K. J. v. d. M., schepenjager, wonende te Goudawegens mishandelingtot 2 dagen gevangenisstraf en f 0,50 boetesubs, een dag hechtenis N. Den U., arbeider, wonende te Benschop, mede wegens mishandelingtot 1 dag ge vangenisstraf en f 0,50 boete subs, een dag hechtenis J. U., scheepmaker, wonende te Waddings- veenwegens wederstand en gewelddadig heid tegen den veldwachter P. v. d. Glas aldaartot 42 dagen gevangenisstraf. In de eerste plaats stond daarna terecht de 17-jarige M. H. v. L., sigarenmakerwo nende te Gouda, beschuldigd van in den avond van 8 Augustus jl., na eene woorden wisseling met C. v. d. B zjjn mos getrokken en dezen daarmede moedwillig in den rug en het hoofd gestoken te hebben. Ter waar schuwing om in het vervolg niet zoo spoedig met messen om te gaan wilde het O. M. eene strenge straf requireeren en vroeg daarom 42 dagen gevangenisstraf en f 1 boetesubs, een dag hechtenis. Daarna had zich te verantwoorden N. B. v. P., bediende, wonende te 's-Gravenhage. In den maand April van dit jaar had deze bekl. een paar dagen doorgebracht in het logement van de wed. N. te Gouda, en had dit zonder betaling verlaten, met medene ming van eenige goederen, die gedeeltelijk door hem worden verkocht. Het O. M. re- quireerde tegen bekl., die het hem ten laste gelegde bekende en opgaf nu celstraf te ondergaan, hem opgelegd in de maand Juli j.l. door het gerechtshof te 's-Gravenhage, twee maanden gevangenisstraf. i Tegen J, 8., zonder beroepwonende te Hoenkoop (niet ter terechtzitting versche- nen) eischte het O. M. eene maand ge vangenisstraf eü f 1 boetesubsidiair een dag hechtenis, wegens het op den 26en Augustus jJ. to Willeskop moedwillig toe* v. Maurik in zijn jongste werk, waarin het hart te vol is om te kunnen spreken, of waarin do taal te arm is om uiting te geven aan de weelde die ’t hart gevoelt; dan spreekt de ziel door het oog met paerlen- of fonkelend diamanten schrift. Hot was den heer Kip gegeven zulke oogenblikken te doorleven. Door aandoeningen overweldigd, was het hem niet mogelijk een woord van dank te uiten. Een vochtig oog en een handdruk moesten de tolken zijn zijner dank baarheid. Daarop nam de oudste onder wijzer, de heer J. Eerland, het woord, om, namens het onderwijzend personeel, don heer Kip dank te brengen voor zyne goede leiding en de wijze waarop hij steeds hunne belangen had behartigd. Als blijk van er kentelijkheid daarvoor bood hij, ook namens do kinderen, den scheidenden onderwijzer een fraaien open haard en een boekenhanger. De jongejufi'ronw C. W. Van Vliet trad daarna voor, om den ouden onderwijzer, namens alle kinderen, oen woord van dank te zeggen voor zijn onderwijs en den wensch uit te spreken, dat het hom wel mocht gaan op zijn vorder levenspad. De leden van het gemeentebestuur namen daarna afscheid, de kinderen mochten huiswaarts koeren en de heer Kip had opgehoudeu „meester Kip" te zijn! Toch was voor hem J no8 ueoo groote verrassing 'gelegd. Eenige oud-loerlingen, een be- van erkentelijkheid willende geven voor onderricht dat de heer Kip hun had geschonkenboden hom gezamenlijk aan een prachtig gouden remontoir-horloge, met toepasselijke inscriptie, vergezeld van een album, blauw fluweel met zilveren beslag, waarin eene opdracht en de handteeke- ningen van degenen, die er aan hadden bij gedragen. Ook een sigarenstol op zilveren voet on nog andere souvenirs werden den heer Kip toegezonden. En hiermede meent do verslaggever aan het einde te zijn gekomen van zijne taak. J’QJl. den Hear Kin _nng knnnan 1ZB- (lenKeri ars ingtTzeTOiilriiur^^frniJWnTer,*Tfy wtu nog kunnen herinneren aan de even groote als belangelooze hulpvaardigheid die hem onderscheidde, maarhet medegedeelde zij eene voldoende getuigenis van onze ge voelens ten zijnen opzichte. Wanneer dit bericht komt onder de oogen der lozers van dit blad, telt Ouderkerk de Heer Kip niet meer onder zijne burgers. Hij smake elders de rust, zoo wöl ver diend, en behoude nog lang eene vriende lijke herinnering aan dezen schoonen na jaarsdag, die voor hem oen krans mocht dragen van onverwelkbre bloemen!! ♦OUDERKERK a/d IJSEL, 4 Oct Op Vrijdag-morgen j.l. heeft de heer M. Van Tolhoofd der o. 1. school in wyk C alhier, in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, zijne betrekking aanvaard. De heer D. Sonnenieuw benoemd hoofd der o. 1. school in wyk Atrad heden-morgen in functie in tegenwoordigheid van het da- gehjksch bestuur der gemeente, terwijl ook de nieuw benoemde onderwijzeres aan die school, mej. A. M. Bakkes, hare eerste les gaf. Naar men verneemt, is do onderwijzer A. Kruis tijdelijk werkzaam gesteld aan de laagste klasse der school in wijk Owegens ongesteldheid der onderwijzeres. Alle klassen der scholen zijn dus weder bezetzoodat het onderwijs geregeld wordt gegeven. ♦STREEFKERK, 7 Oct Benoemd tot zetters der directe belastingen de heeren P. Boel on M. Mourik alhier. ♦TIENIIOVEN, 6 Oct. Do heeren G. De Kruijf en H. Spek alhier zijn herbenoemd tot zetters van de directe belastingen in deze gemeente. Tal van vrpchtboomen worden hier gevonden die weder bloeien alsof hot mid den in de Meimaand was. Het voortdurend zoo schoone en warme weder herinnert ons dan ook meer aan den zomer dan aan den herfstde vallende gele bladeren en korte da gen kondigen ons evenwelniettegenstaande al die zomerteekenenden herfst aan. WOERDEN, 4 October. De aan den ge meenteraad aangeboden begrooting voor 1887 bedraagt in ontvangst f62.845,35 en in uitgaaf f62.844. Onder laatstgenoemde komen de kosten lager onderwijs voor met f8280, terwijl do hoofdelijko omslag f7000 bedraagt. ZEVENHUIZEN, 4 Oct. De landbou wer is over het algemeen niet zoo tevreden over de opbrengst van deu grond als ver leden jaar. De tarwe nl. is middelmatig, het stroo is kort; ook brengt de rogge niet veel op. Gerst, haver, paardeboonen eq duiveboonen leveren een goed beschot op. De aardappelen zyn goed van smaak, doch klein van stuk; de prijs ervan is iets hoo- gor dan verleden jaar. Deze week zyn jam men verkocht tegen f2,60, Bergsche gelen f2,75 per HL. ZEVENHUIZEN, 7 Oct Door den raad dezer gemeente is besloten zich bij adres te wonden tot den Minister van Waterstaat, i Handel en Nijverheidten einde voor deze school alhier feestelijk worden in gebruik gesteld. KRALINGEN, 6 Oct. Onder begunsti ging van goed weder hadden heden de volks- vormakelijkhoden alhier plaats. Et* namén daaraan 25 jongens deel. Des middags nam de harddraverij met paarden van zessen klaar een aanvang. Er waren 14 paarden ingeschreven. De uitslag was, dat de prijs van f200 werd behaald door „Prins” (bruine ruin), eigenaar de heer P. SmitJr. te Rotterdam, bereden door den pikeur P. v. Santen, en de premie door het paard) „Victoria” (bruine merrie), eige naar de heer O. M. Oppelaar te Koudekerk, pikeur B. W. Schippers. Door don president der harddravorij-ver- eeniging werden do prijzen uitgereikt met een woord van waardeoring, dat door do eerste harddravers in Nederland aan dezen wedstrijd was deelgenomen. OUD-ALBLAS, 5 Oct. Ds. D. Boonstra te Renkum heeft het beroep naar deze ge meente aangenomen. ♦OUDERKERK a/d IJSEL, 4 Oct. Het was op don lOden December 1847 dat do raad dezer gemeente, toen bestaande uit de heeren W. Van Waning, burgemeester, P. Hoogondijk Ez. en P. C. Jongebreur assessoren, A. Rijkaart, G. Vonk, H. Hoo gondijk Jr. en A. Hoogendyk Cz., raadsle den den heer Dirk Aart Kip, hulponder wijzer te Schoonhovenvoor zooveel deze gemeente betreft, begoemde tot hoofdonder wijzer aan de openbare school van Ouder kerk a/d IJselKrimpen a/d IJsel en Storm- polder. Het onderwijs verkeerde toenin vergelijking met den trap waarop hot nu staat, nog in zijne kindsheid en do onder wijzers van dien tijd hadden mot moeielijk- heden en ongeriefelijkheden te worstelen waarvan de tegenwoordige slechts een flauw begrip kunnen hebben. De heer Kip aan vaardde zijne betrekking met ernst en toe wijding en bood wakker het hoofd aan hin- rtenmlpu ,j«»u «wvr»©* consciéptieuse waarneming van zijn ambt voortvloeiden. Onafgebroken bleef hij aan dezelfde school werkzaam tot op 11. Donderdagwaarop het tijdstip zou aanbrekendat ook hij ervaren moest„er is een tijd van komen on ook een tijd van gaan.” Bijna 39 jaren was het onderwys aan de school op het dorp aan hem toevertrouwd, een tijdvak zoo vol wisseling en verandering op elk gebiedmaar vooral op dat van het onderwys, dat de heer Kipden 65 jarigen leeftyd bereikt hebbende besloot zijne betrekking neer te leggen en pensioen aan te vragen. Met ingang van 1 Juli verleende de raad hem op de meest eervolle wijze ontslag uit zijne betrekkingdaar het nieuwe Hoofd der School evenwel eerst op 1 October in functie kon treden bleef hij tot dat tydstip in betrekking. Het was bekend dat de heer Kip ge noemden middag voor het laatst voor zijne leerlingen zou optreden. Te 2 uren begaf de voltallige gemeenteraad zich naar hot schoolgebouw, om door zijne tegenwoordig heid blijk van belangstelling te geven in de voor den ouden onderwyzer zoo belangryke stonde. De onderwijzers en kinderen waren in één lokaal vereenigdzoodat allen hooren konden, wat do heer Kip ging spreken. Het bestek en de aard van dit verslag gedoogen geene uitvoerige vermelding van al hetgeen gesproken is. Het zij voldoende mode te doe len, dat de heer Kip in eene keurige rede af scheid nam van den burgemeester, de wet houders en raadsleden, de onderwijzers, kweekelingen en leerlingen. Hen allen sprak hij op hartelijko wijze toe on men kon het hem aanzien, dat de afscheids woorden herinneringen opwekten, die hem het scheiden moeiehjk maakten. De bur gemeester sprak daarop, namens den ge meenteraad, eenige gevoelvolle woorden tot den heer Kip en bood dezen uit naam van dit college aan, een prachtig photographic* album, van rood pluche, op de bovenzijde voorzien van een keurig bewerkt schild met drie halve manen, het wapen der gemeente. Het eerste blad van het album wordt inge nomen door de volgende in kunstig schoon schrift gestelde opdracht „Do raad der gemeente Ouderkerk aan den IJsel draagt dit album op aan don heer Dirk Aart Kip, hoofdonderwijzer in deze gemeente van 10 December 1847 tot 1 Juli 1886, als blijk van waardeoring voor de vele diensten, die hij gedurende dit tijd vak aan de gemeente heeft bewezen. Ouderkerk a/d IJsel, 30 Sept. 1886. De Raad voornoemd (Volgen de onderstaande handteek. Van Waning, Burgemeester. Wothoadon P. O. Jongebreur, P. O. Van Vliet, C. De Jong Mz., J. Boogaerdt, J. Van Holst. Verder is het album nog voorsien van een fraai bewerkt schutblad on van de portret- gemeente aansluiting te verkrijgen door ten van de leden van het gemeentebestuur, j---4-»-' -1- i-i-f— dmu-a-i- Er Kjju oogenblikken in het leven, «egt graaf kantoor.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1