k Zaterdag 16 October. 1886. rerken. bbelaars )EDEN, ot en met Don- Zonen, jK. 'OEDER oogwinkel F, 905. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. )P: RD. EILBIER. J WAAG", ffecten voor: 4 j.arg; en prolongatie- che beurs voor- iSHOVEN RAAF Kz. kerk. u m Een kloeke onderneming. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht V S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgmra- 7E GOUDSCHK IFAKRIEK levert igs vier uur. DER WOUDE. ÏCH k ZOON. rloopig de tgegeven. an er en waarvan 2 maal in rekening gebracht. ALMA. .NKVER- kCo. D LOOPEND N-LOOEMENT”, 0. Gerlings. t Co. ge te bekomen. ht by: loonhoven; M. La Gouda; Generaal- KoloniöaE. A. 36, Amsterdam. RL, Kopenhagen, iet echte SESAM, sdruk CN, Schoonhoven, au eene nieuwe havendammen en verbetering van de haven te en in den Boek- VAN NOOTEN SCHOMHOVEUSCffl COURANT ft ^toekende bericht chte begunstigers jn, dat zijn Winkel ikerftraat naar de ij de Retnon- kerk. Boter, Eieren, enz. n Heer J. Q. G. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneoren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. de 30 °/0; 80°/.; de Amstor- UMENTIIAL. -Holland: j. X. crijgbaar. oopen en ver tegen een pro oien we verlenging trachten te vorkrjjgen. Niet onmogelijk zal zij daartoe eene of andere nnanatia in *t lavan winnon nm oflder den ïn- --fgewênschte te verkrygen. In Oostenrijk (Weenen) is dezer dagen door de politie de hand gelegd op eene bende van 20 mandie zich bezig hield met het samenbrengen van ontplofbare stoffen, die moesten dienen om op den aan staanden naamdag van den Keizer brand, onheil en oproor te stichten. Onder andoren werden vijf kilogram dynamiet onder de spoorwegbrug bij Penzing gevonden. De cholera is gelukkig zoowel in Hon garije als in Italic aan het afnemen. Niet twee Ministers, maar het geheele Ministerie in Spanje heeft, tengevolge van het verleenen van gratie aan de oproer lingen zijn ontslag genomen. De presi- dont-Minister is echter belast met de sa menstelling van oen nieuw kabinet, dat alweder geconstitueerd is. De moordenaar van den Aartsbisschop van Madrid is ter dood veroordeeld. De Koningin-Regontea toekende een be sluit, waarbij aan het laatste overblijfsel der slavernij op Cuba, pahonaat gedoopt, een einde gemaakt wordt. van vleesch ontvangen o in de eerste jaren veel hooger zullen worden gelooven we niet. Al werdengelijk som migen verlangen, maatregelen genomen om den invoer tegen te gaan en alzoo de concurrentie den pas af te snijden, de algemeene maatschappelijke toestand zou er wel door verergeren, maar de boeren zouden er weinig zyde by spinnen. Zijn eenmaal de pachten en koopprijzen tot haar natuurlyk peil teruggetredenen hebben de landbouwers niet meer te wor stelen met de gevolgen der nadeelenhun toegebracht gedurende het tydperk van daling, dan zal er wel weer geld verdiend worden, vooral wanneer de lessen van wetenschap en ervaring niet worden in den wind geslagen. Intusschen heeft de Regeering getoond, dat het welzyn van den landbouwenden stand haar ter harte gaat. De benoe ming van een staatscommissie, uit be voegde mannen bestaande, wie de taak is opgelegd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den landbouw, en voorstellen te doen betredende middelen, die van overheidswege kunnen worden aangewend om steun te verleenen daarwaar die mogelyk en noodig zal blyken te zijnis ongetwyfëld een loftelyke daad. In elk geval zal er veellicht opgaan over oor zaken, welker werking ieder onzer in zyn beperkten kring slechts gebrekkig kan na gaan en zullen er wenken gegeven worden waarmede velen hun voordeel kunnen doen. Doch, wij Nederlanders zyn niet gewoon alles van de Regeering te verwachten en inmiddels zelf de handen in den schoot te laten rusten. Ten allen tyde heelt het beginsel van >help uzelven" een ruime plaats in onze achting bekleed. Meer malen bleek het juist in dagen van druk, is te berigten ik te Schoon- Assortiment der g. Tijdelijke belegging ook op andere so lide wijze der eventMrabeschikbare fondsen. We herhalen, déWwbet.plan der.pprich- quaeatie in ’t Je^pn rqepen, om, ting zeèr toejuichen, omdat we daarin een druk daarvan, hefgewêhschte belangrijken stap zien op den weg, dienaar verbetering van den toestand des landbouw» 1 En we noodigen onze lezers dringend uit, aan deze zaak hun byzondere aandacht te schenken. Bij de vele klachten, die in den laatsten tijden waarlijk niet pas sinds giste ren!-zyn gehoord over den toestand der maatschappijverdienen die der landbouwers stellig in de eerste plaats de aandacht. We beweren dit niet zonder grond. De aanzienlijke rang, die het boerenbedrijf in neemt niet onder, maar aan het hoofd van onze bestaansmiddelen, wettigt de uit spraak, dat een bloeiende landbouw tevens een bloeiend Nedeiland is. Onze handel loopt voor een groot gedeelte over pro ducten van eigen bodem; onze industrie ontleent aan den landbouw een niet ge ringe hoeveelheid grondstoffen. Men zou heel langen zonder kans van eenstemmigheid, kunnen redeneeren over de hoofdoorzaak van den staat van kwij- ning, waarin de landbouw ten onzent, en ook elders I verkeert. Laat ons liever overeenkomstig de waarheid, erkennen dat verschillende oorzaken hebben samen gewerkt om het kwaad tot ontwikkeling te brengen, sommige waarvan zoowel buiten onze rekening als buiten onze macht hebben gelegen. Het moge waar zijn dat de pryzen der landerijenen in verband daarmede, de pachtsommen, in de dagen van immer stijgende markt prijzen, op een bespottelijke manier in de hoogte zijn gedreven; dat het onbeperkt crediet, waarover de landbouwers konden beschikken, hun by elke landverkooping als dollen de pryzen deed opjagen, alsof er geen einde zou komen aan de gelde lijke opbrengst, de vry snelle daling, die daarop volgde, en de waarde der lan derijen terugbracht menigmaal tot beneden de som die de notaris er als hypotheek op voorgeschoten had, was toch niet door dit feit alleen genoegzaam gemotiveerd. Men moge terecht er menigen landbouwer een grief van maken, dat nij in de dagen van voorspoed »het er maar van nam”, meer per rijtuig op den openbaren weg dan te voet op zyn akker vertoefde, allen zyn toch zoo niet geweest, en zelfs de spaarzame mandie toonde te be- grüpen dat de zon niet heel den dag kan' schynen, gevoelt nadrukkelyk de lasten van den tegenwoordigen toestand. Nu willen we niet bepaald en onvoor- waardelyk beweren, dat lage pryzen van landbouwproducten op zichzelf een ramp zijn. Wèl, indien deze voortvloeien uil gebrekkige cultuur of slechte bewerking; wat meft dan miwder ontvangt dan de waarde van een onberispelijk artikel is zuiver verlies, zonder dat daar eenig voor deel aan den kant der gebruikers tegen over staat. Maar voor het overige moeten we wel in het oog houden, dat alle an dere pryzen zich van lieverlede regelen naar die der meest voorkomende voedings middelen althans wat de inlandsche nij verheid betreft; ook de loonen richten zich op die standaard pryzen, en ten slotte ook landpryzen en pachten. Maar dat is een staathuishoudkundige quaestiedie we weleens afzonderlijk kun nen behandelen doch waarin we ons thans niet hebben te verdiepen. Het groote kwaad ligt, naar wy meenen, in de ge varen van den overgangstoestand. Dat de pryzen van graan, (dat wil zeggen, die de boeren c niet die de slagers weten te bedingen Prjjs der Advertentiên: Van 1 tijt 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzonding franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts ,-1 U.'.'tl Z. M. heeft benoemd tot raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. A. P. T. Ejjssell, advocaat te ’«Or»- venhage.' Bjj koninkljjk besluit is J. W. Van Valck, ontvanger der invoerrechten on accijnsen te Dordrecht o. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Schiedam. Bij Kon. bosluit is aan J. A. Van der Stok, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Groot- Amtners. Met 1 Nov. a. s. wordt do op zichter der genie 2de kl. v. Roojjen van Gouda naar Utrecht en de opzichter le kl. J. J. Karsborgen van Leiden naar Woerden overgeplaatst. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, is o. a. ingekomen een Koninkljjk besluit, houdende beslissing in zakehot beroep van J. Verhoeven, te Hoog-Blok- land, van een besluit van Burg, en Weth. dier gemeente, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het oprichten eener bakkerij. Met vernietiging van het besluit van Burg, en Weth. van Hoog-Blokland, alsnog ver gunning verleend tot hot oprichten eener broodbakkerij, onder voorwaarden en met bepaling, dat de inrichting binnen 3 maan den voltooid en in werking gebracht lal moeten zijn. Tot lid van den gemeenteraad van Dowerken en Sleouwijk is gekozen do hoer B. Van Krugten met 35 stemmen. De hoer M. Bakker verkreeg 28 stemmen. Aan het locaal van het pro vinciaal bestuur van Friesland is Dinsdag aan besteed 1°. Door het rijk: bet maken van twee de havengeul, voor de Lemmer. lu ll» 2°. Door de provincie: het uitvooren van do sluis- on dijkswerken te Lemmer. Ingekomen 8 biljetten. Laagste inschrjjver dezelfde, voor f397.000. Do raming was f 430.875. Afloop der aanbesteding, ge houden door djjkgraaf on hoogheemraden van don Lekdjjk Üenedendams en IJ Bel dam te Jaarsveld, op den 1 len October 1886, van de levering der noodrjjsmaterialen op den Lekdijk Benedendams, voor don winter van 1886 op 87, in 4 perceelen. (Elk per ceel bestaat uit 4000 bossen Hollandsohe rjjs, 100 bossen latten, 300 bossen palen, 8 bossen zware teen en 250 wiepen.) Ie perceelD. Versluis te Jaarsveld f 690, IJ. Vermeulen te Leksmond, f 550, J. L. De Jongh te Ameide f496, P. 0. De Jongh te Ameide f493, Ch. Streefkerk te Ameide f 480, T. Swets Tzn. te Ameide f 450, A. G. Van Renswonde te Jaarsveld f429. 2o perceel: IJ. Vermeulen f525, P. C. De Jongh f503, D. Versluis f500, J. L. De Jongh f 485, Ch. Streef kerk f436, A. G. Van Renswoude f435, T. SwetaTzn. f425. 3e perceelP. C. De Jongh f 488,25, IJ. Vermeulen f 480, J. L. Do Jongh f 468, D. Versluis f450, Ch. Streefkerk f445, T. Swets Tzn. f 440, A. G. Van Renswoude f 390. 4e perceel: P. O. De Jongh f49l,5O, IJ. Vermeulen f490, D. Versluis f480, J. L. De Jongh f 449, T. Swots Tzn. f 435 A. G. Van Renswoude f410. Aan de Woensdag te Baren- drecht gehouden harddraver}) voor paarden die nimmer een prijs hadden gewonnen, namen 14 paarden deel. De prjjs werd be haald door het paard „De David", van en bereden door J. Den Boer te Wateringen. Do eerste premie door „De Telephoon”, van Moursing van Alblasserdam, berijder De Jager. De tweede premie door „Den Ek ster”, van Brom te Utrecht, bereden door A. Bos. Op de Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt stonden 721 paar den en veulens aan de lijnonder welke vele luxe-paarden. De navolgende prjjzen worden besteed: Weolde-paarden van f500 tot f700, werkpaarden van f 100 tot f500, veulens van f70 tot f320, ponnios vau f80 tot f 170 en slachtbankpaarden van f30 tot f80. De handel was redoljjk. Er waren veel binnen- on buitenlandsche koopgoden tor markt. poor den heer A. A. W. Van Ltooifo, scheepsbouwmeester en fabrikant van stoomwerktuigen te Papendreoht, is de kiel gelegd voor eene schroefstoomboot voor passagiers en vee, genaamd „Do Harmonie”, te bouwen voor rekening van de hoeren J. en A. Van der Schujjt te Rotterdam en te ’s-Hertogenbosch. De machine, 25 paardenkracht, hooge-en- lage-druk met condensatie, wordt met den ketel eveneens in genoemde fabriek ver vaardigd. De aardappel-handel is te Dalem weer zeer levendig. Voor f2,40 f2,50 per HL. gaan de aardappelen vlug van de hand. 8TATEN-GENERAAL. De vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag 12 October was gewijd aan de behandeling van eon vijftal kleinere wets ontwerpen, die alle werden aangenomen. Daarvan vermelden wjj: Invoering van bronzen pasmunt in de koloniën Suriname en Cnrayao. Wjjziging der begroeting van het Domein fonds voor 1885. Wjjziging van het Hoofdstuk Marino der Staatsbogrooting voor 1885. Een adres betreffende het verdwjjnen van een meisje uit Limburg (tegen den ”’“”’‘«•••8 remmer. in wil barer mcedm te «ün klooster gebracht) ’ÏÏÏSMtïïF werd naar den Min. van Justitie gezonden r Lu n/wT fOffT.WO. om inlichting. Do raming w«. f 488.000. Op voorstel des Voorzitters werd, na discussie, met 88 tegen 30 stemmen be sloten het voorstel-Borgesius o. s.betref fende het houden eener enquête over don fabrieksarbeid, op Woensdag 13 October aan do orde te stellen. De enquête werd (vergadering van Woens dag,) aanbevolen door den heer Schaep- raanhoewel niet zonder eenige beden kingen, ook betreffende den beschikbaren tjjd. De hoer Lohman had mede het voorstel met genoegen ontvangendoch meende dat de Kamer niet genoeg mannen telt, tot een onderzoek als dit geschikt. De heer Farncombe Sanders verwacht van deze enquête geen heil; zjj moet op eon andere dan do voorgestelde wijze plaats hebben en op een ander tijdstip, niet door een parlementaire commissie met uitzicht op herhaalde Kamer-ontbindiugen. De heer Willink, ofschoon van meening dat do Staat zich niet heeft te mengen in zaken van industrie en huisgezinzou toch 't voor stel steunen, om, als vertegenwoordiger der industrie, den schijn niet op zich te laden van vrees voor de gevolgen eenor enquête. De Minister van Binnenlandsche Zaken woderlegde een opmerking van den heer Schaepman, en liet de beslissing over het voorstel aan de Kamer. Hij wees op de be handeling dor Grondwetsherziening, en vond het z. i. ook onmogeljjk, een enquête van dozen omvang in weinigo woken len einde te brengen. Intusschen, word er toe be sloten, dan zou de Minister zjjn mede werking niet onthouden. Nadat nog de heer Borgesius over som mige der aangevoorde bezwaren zijn meening had gezegdwerd het voorstel aangenomen mot 68 tegen 3 stommen. (Tegen do hoeren KoucheniusFarncombe Sanders en Van Pal landt.) Zonder discussie word nu op voorstel des voorzitters besloten 1. Dat eon commissie van 9 ledon voor do enquête zal worden benoemd 2. Dat minstens vijf leden noodig zullen zjjn voor een getuigenverhoor 3. Dat do termjjnbinnen welken hot onderzoek moet zijn afgeloopen, zal zjjn 1 Juni 1887. Bij stemming werden vervolgens tot ledon der onquêto-commissie benoemd de hoeren Verniers van der Loeff, Rujjs van Beo- renbroek Van Alphen, Goeman Borgesius, Heldt, Van der Blejjden Bahlman Beo- laorts van Blokland, Smit. In de vergadering van Donderdag kon het ohtwerp tot wjjziging van de burgerlijke rechtsvordering niet in behandeling geno men worden door ongesteldheid van den Minister van Justitie. Adressenhoudende klachten over het beheer van de gestichten Kruisberg en Veonhuizon zijn aan don Mi nister van Justitie gezonden om inlichtingen. Aangenomen werd het ontwerp tot rege ling van de uitvoering van vonnissen door schuttersraden uitgesproken. De Kamer ging uiteen tot 4 November tenzjj do indiening van dringende, koloniale wetsontwerpen een vroegere byeenkomst noo dig mocht maken. De toestand in Bulgarije bsgint al meer en moer onrustbarend te wordendank zjj Ruelands eigenmachtig en uittartend op treden. Tóen het van het Regentschap niet kon verkrijgen, dat dit blindelings zich naar den wil van den Ozaar zou ge dragen, ging Generaal Kaulbars op reis, om, zoo het heette, zich van de stemming der bevolking te overtuigen, doch in wer kelijkheid, om door vroesaanjaging Rus- lands invloed te doen toenemen. Vooraf had hijtoen men de verkiezingen voor de Sobranja niet wilde uitstellen, bij voorbaat de geldigheid dier verkiezingen en van de te nemen besluiten betwist. De reis nu van Kaulbars heeft juist het tegenovergestelde bewerkt van het geen hij zich daarmede had voorgesteld. Overal werd hij koel, op enkele plaatsen zelfs zeer onvriendelijk ontvangen. Aan zijn verzoek, tot de autoriteiten gericht, om hem hunne opwachting te komen maken, werd slechts een enkel maal vol daan doch in don regel werd dit gewei gerd, terwijl hem meermalen vrij duideljjk word te kennen gegeven, dat men, ja wel in vrede met Rusland wilde leven, doch daarom de onafhankelijkheid niet prjjs geven. Dit heeft de bevolking nog dui delijker getoond bjj de verkiezingendie Zondag plaats hadden. Slechts eene zeer kleine minderheid, 20 van de 440 afge vaardigden behooren tot de Russisch- gezindan; do overigen Mijn regeeringage- zind. Eu deze uitslag werd verkregen, niettegenstaande de Russische consul zelfs tot gewelddadigheden overging. Een 150- tal omgekochte boeren wilden te Sofia de inlevering der stembiljetten verhinderen, doch toen hun dit niet gelukte en zjj met moeite in het Russische consulaat een veilige wjjkplaats vonden, wreekten zjj zich door de om het palais verzamelde menigte uit te tartenzoodat de politie moest tusseben beide komen. Te Dubnitza vielen zelfs twee dooden, nl. de prefect en de schoolmeester, die eenige onruststokers wilden verwjjderen. Ook togen de Engel- sche en Duitsche consulaten werden een paar geweerschoten gericht, doch do Russische Consul heeft zich gehaast deswege zjjne verontschuldiging aan te bieden. Een ge lukkig verschijnsel is het, dat de Bulgaar- sche regeering zich door dit alles niet liet verleiden, don weg van kalm beraad en di- plomatieken takt te verlaten. Terwjjl zij aan de eene zijde bjj de Mogendheden pro testeerde tegen den ongewettigden invloed van een der Mogendheden, besloot het aan de andere zjjde de bjjeenrooping der So branja nog voorloopig uit te stellen en den raad der Mogendheden te vragen omtrent den te verkiezen Vorst. Een zeer handige, doch tevens voorzichtige diplomatieke zet is het voorts, dat Engeland zich voor eenige dagen geleden tot do Mogendheden wendde, met het voorstel om aan Bulgarjje haren zedeljjkon steun te verleenen, in de moeie- Ijjke omstandigheden, waarin dit land op dit oogenblik verkeert. Altemaal hulpmiddelen, die Rusland aan de hand worden gedaan, om zich nog zooveel mogeljjk met fatsoen terug te trekken. Moge het daarvan ge bruik maken en aldus niet moedwillig den Europeeschen vrede verstoren. De Londensche Daily Newt} een orgaan dat anders niet aan de zijde der conserva tieve partij staat, leende er zich dezer dagen toe, om de natie eons te polsen over een door de tegenwoordige regeering in te die nen Home rule ontwerp van wet, cenigszins op eon andere leest geschoeid, dan dat van Gladstone. Een algemeene kreet van ver ontwaardiging ging cr over op, en dit zou, zoo zegt „men”, de regeering van haar voornemeii te dien opzichte hebben terug gebracht. Mogelijk is hot bericht niets anders geweest dan een sensafieberichtje, dat dienen moest om wat afwisseling te brengen in het dageljjksch menu, dat, ten gevolge van het stilstaan der parlementaire werkzaamheden, wat schraal is. In Birma gaan de rebellen nog altijd voort met moorden en plunderen en bran den, zoodat de Engelsche autoriteiten daar altijd nog handen vol works hebben. De Engelsche Minister Lord Randolph Churchill beeft een bezoek aan Berljjn en Weenen gebrachtdat men in verband brengt met den toestand in Bulgarjje en Egypte. Wat de Duitache regeering niet opeens kan verkrjjgen, tracht het bjj stukjes en beetjes te bekomen. Zoo ook mot de vast stelling der legersterkte. Voor 12 jaren geleden werd dezen voor den tjjd van 7 jaren vastgesteid, daarna op nieuw voor 5 jam verlengd en nu wil de regeering een dat de vuisten kloek uit de mouwen werden gestokenen de tegenspoed ons daardoor zelfs ten zegen werd. We spraken zoo-even van den overgangs toestand. Juist dezen moeten we meester zien te worden. Konden een aantal land bouwers slechts, op weinig bezwarende leidt, voorwaarden, geld krijgen dat hun dienen moet als bedrijfskapitaalwaardoor zy in staat werden gesteld om de zaken gaande te houden, hoogstwaarschijnlijk zou met jjver en overleg, alles of nagenoeg alles nog terecht komen. Een wélgeorganiseerd landbouwcrediet zou in deze tijdsomstan digheden een weldaad zijn. Wel kunnen de boeren geld bekomen, maar op hypotheek, en dat is een dure en lastige geschiedenis. Echter, zoo eens een voorschot, b. v. op den te veld staanden oogst, als er geen specie in kas is om de arbeiders te betalen of een on misbaar werktuig aan te schaffen, dat gaat zoo gernakkelyk niet. Voor wie leenen moet is het geld gewoonlijk duur, omdat de geldschieter in een hooge rente ze kere waarborgen moet bezitten tegen al toos mogelijke nietterugbetaling. Die per soonlijke risico moet steeds in rekening worden gebracht. Bij een wèlgevestigd landbouw-crediet is het gevaar, globaal genomen, gering, en zal het dus doenlijk zijn tegen lage rente op persoonlijk of zakelyk onderpand geld te verstrekken. Dat is het doel, hetwelk de oprichters van de Nederlandsche Landbouwbank be- oogen. Met warme ingenomenheid namen we kennis van hun plan. De heeren, die het ontwierpen, en wier namen een by uitstek goeden klank hebben, deelen ons de uitkomsten mede van een onlangs te Amsterdam gehouden vergade- dering, waarin onder voorzitterschap van den heer D. Bauduin van ’s Gravenhage het onderwerp is behandeld, en tut de op richting van een Nederlandsche landbouw- banK werd besloten. Het doei is eenvoudig, hen, die tydelyk geld willen beleggen dat zij voor het oogen blik in hun bedryf niet noodig hebben daartoe op een gemakkelyke wyze de ge legenheid te openenhundie geld be hoeven, dit op aannemelijke voorwaarden te verschaflen. In een aantal landen bestaan dergelyke instellingen, en zij werken er uitstekend. De nieuwe bank wil niet de reeds be staande, kleine, gemeentelijke of geweste lijke inrichtingen van dien aard verdringen integendeel, zij zal die krachtig steunen, door ook haar de sommen te verschaffen die zy voor haar operatiêm noodig heeft. Doch de vestiging van een centrale bank, door flinke deskundigen bestuurdzal de mogelykheid openen, om grootere of kleinere kapitalen, waarmede men dikwyls geen raad weet, en die dan maar op raad van den eerste den besté belegd worden in aan- deelen van ondernemingen in Amerika of Australiëwaarmede onze nijverheid mets te maken heeftonmiddellyk te doen strekken tot bevordering van een der voor naamste volksbelangen. Doch zal dit doel bereikt worden, dan moet er ook krachtige medewerking komen. Zy, die geld hebben en het pro ductief willen makenmoeten het plan steunen; niet eerst een poos het katje uit den boom kyken, want daarmee komen we niet veel verder. Er moetenom het zoo eenvoudig mogelijk uit te drukken, aandcclen genomen worden. In de ontwerp-akte van oprichting zien we, dat het kapitaal der vennootschap bedraagt zes millioen gulden, gesplitst in twee gelijke seriënwaarvan voorloopig alleen de eerste wordt uitgegeven; dat ka pitaal is verdeeld in aandeelen van twee honderd gulden. Voorts is de vjjerkkriftg der bank als volgt omschreven a. Het geven van voorschotten of openen van credieten onder zakelyken of persoon lijken waarborg. b. Het opnemen van gelden deposito met of zonder vergoeding van rente. c. Het bevorderen in de provinciën der oprichting, of het geldelijk steunen van maatschappijen (naamlooze vennootschappen), coöperatieve vereenigingen. lokaal- of buurt spoorwegen, trams of andere plattelands comrnunicatie-middelen, credietof verbruiks- vereenigingen enz., welke zich ten doel stellen de landbouwbelangen in het byzonder te bevorderen. d. Het in consignatie ontvangen en ver- koopen van landbouw-producten met of zonder voorschotten. Het verschaflen van werkgelden aan solide landbouw-onderne- mingen onder behoorljjken waarborg en zoo noodig tegen consignatie van 't product. e. Het uankoopen van landbouw-werk tuigen, meststoffen, zaaizaden enz. voor re kening en len behoeve van solide personen of vereenigingen ten platte lande. Alle bank- en geldoperatiën in den ruimsten zin, die kunnen strekken ter be vordering van den landbouw in Nederland en tot vermeerdering van het daarvoor be schikbaar kapitaal.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1