N”. 907. 1886. Zonen, THEE van Brandsma, Amsterdam, orzien van boven- alsderk, verkryg- y P. SANTMAN. t de aandacht ge- mtels. K! AC. Zaterdag 30 October. 9 prijzen. GELD. 1 ir meer!I n en H. Boer, NHOVEN. LAMPJr., isinier, GOÜDA, at leveren van •s, Soupers, a Partijen, mot of CRV1E8, TAFEL- ENING en alles is. ZIJL, A. akensteijn, maker. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. der Kop Co. Brieven van Barend. -*4 BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. ge- i te straat. t* SO per 5 one. onderwerp m ar en idruk IM, SohoowhovM. Jen De Kruif Koopt de nieuwe LONDON do beste van alle bestaande parfumeriën om het gryze haar binnen enkele dagen te doen verdwynen. LANS- ICHTING. >eger uitgeoefend sr op nieuw voort .SCHJES worden irkiezing op glans NSEN, iwal, Schoonhoven. wek Markt, rsohiilende soor- ■-, VLEE8CH- IEERME88EN, FLIJMEN. LREN en ZAK- leroemde fabriek t Abr.sohn te ^YAAG", Toeten voor: m prolongatie* ahe beursvoor- oopen en ver tegen een pro- de 30 S’/.l de Anuter- on en f 1,50 per Tr. E. M. Driesen, te Schoonhoven H. Huinok FHs., J. van Straaten uwen te Kamorik takt rijn geëerde hij even als de collectie MAN- tevens voorradig INTERJ ASSEN, an. niet trekkende ve bij zich’ te RAAIJEVELD :ein. Hij neemt i dat gebrek te van vreugd toen Redacteuren wacht even: kan ziel eigenlijk wel trillen? van be en VORKEN. 8CH0ÖNH0VEW8GHE OHRAiïT. S. W. N. VAN NOOTER «n Schoonhoven Uitgeven. JjITEIT. f 1,30. - 1,45 per L. 50, f 1,80 per fl. ip. f 2,50 ans 3 fl. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 3 maal in rekening gebracht. ,aan lagere gegeven -V’. Dit wyze op te natuurlyk praevaleert ’a Minis- uren HOUTWA- zware en lichte [NGPALEN en deeling van van V, tot XXI. Mijn hart sprong op ik het las, mijnheer de mijn ziel trilde,ja, een z:~* "j1' wondering voor de wysheid onzer regeer ders en volksvertegenwoordigers. Als ik hier spreek van mijn hart, dan ver zoek ik u aan dat woord alleen een schut- terlyke beteekenis te hechten. Want, ik moet er dadelijk bijvoegendat mijn bur- gergenioed wel een beetje de ooren liet hangen. Doch alle beeldspraak op een stokje, anders zoudt ge nog in geen uur begre pen, dat ik aan het schryven ben over het wetsontwerp, dat de Tweede Kamer heeft aangenomen op den laatsten dag vóór zy van haar ontzettend vermoeienden arbeid een poos uit ging rusten. In de schutterywet, die allang pen sioen heeft verdiend, want ze is meer dan zestig jaar oud, staan een stuk of wat artikelen, die betrekking hebben op straf fen, door schutters te ondergaan. Ja, hoor eens, orde moet er zyn, en schutters zyn ook menschen, maken zich dus wel- eens aan overtredingen schuldig. Maar nadat alzoo de wet zestig, zegge zestig jaren gewerkt heeft, is men plotse ling tot de ontdekking gekomen, dat die strafbepalingen voor een groot deel een wassen neus zyn. By den bekenden yver, omk alles te hervormen wat hervorming noodig heeft, kon men die leemte nauw in ’t vizier krygen, of onrniddellijk wordt er in voorzien. Is dat niet bewonderenswaard Ja, ziet u, zoo’n schutter, alf-hy in *t geheel niet wil, kan ’t je lastig genoeg ma ken. By ons komt dat nooit voor; onze mannen zyn zóó ordelievend, zóó doordron gen van dien echt militairen geest dien men anders alleen aan de Bredasche Académie kan opdoen dat er zelfs geen onvriendelijk woord noodig is om ze onbewegelyk als orgelpypen in *t gelid te doen staan; en ware het niet dat onze reglementen een >commando” bepaald voorschryven, met een enkelen blik of een wenk zou men ze op onberispelijke wijze de meest ingewikkelde evolutiën kunnen laten maken. Doch er zyn corpsen, waar het heel anders toegaat; waar schutters telkens rnankeeren op ’t appèl waar ze slecht op hun plunje passen, en zelfs moeder de vrouw niet eens waarschu wen als ’t geweer gepoetst moet worden; waar zy met voorbedachten rade stommi teiten begaan by de exercitie; waar zy net zooveel respect hebben voor een sergeant- majoor als een matroos vooi* een baker..... Nu ja, dan zit er niets anders op, dan dat de wrekende Nemesis op de proppen komt, in den vorm van een geldboete, of een zeker aantal dagen provooststraf. Dat wil dan ook de wet. Maar willen en doen zyn twee. .Als een schutter geen boete verkiest te betalen, dan laat hy ’t eenvoudig. Hij zegt dat hy geen duiten heeft. Hem wordt dan, na drie aanmaningen, en met goedkeuring van het gemeentebestuur, in plaats daarvan, provooststraf opgelegd. Goed, zegt hy, ziet dan maar dat je me krygt. En als hy nu maar een beetje slim is, wejnig op publieke plaatsen komt, en een beetje op een afstand blyft als iemand van de gerechtigheid in aantocht is, dan krygen ze hem niet in de doosj want, als de tamboer van den schuttersraad hem aan zyn womng komt balen, om hem heel vriend schappelijk het onzalig verblyf des boozen binnen te leiden, dan heeft hy maar eventjes by zyn buurman binnen te wippen, en ongehinderd kan hy den teleurgestelden tamboer met het trekken van scheeve ge zichten voor het raam weer wat pogen op te vroolyken. Ergerlyk, niet waar? ’t Is precies zooals meester Jan Van den Biesen uit Amsterdam, Afgevaardigde van Breda, gezegd heeft. Die heer is een des kundige, want hy heeft >de eer gehad”, eenige jaren lid van den schuttersraad te Amsterdam te zyn. Natuurlyk begon hy zyn tpeeck met een lofrede op de schuttel y van de hootdstadde ondergeteekendeuw onderdanige dienaar, heelt dahruit weer kunnen leeren, vooitaan ook altyd eerst *yn ichulterij, dat is te zeggen die over welke hy sergeantmajoordelyk gezag uit oefent, een pluimpje te geven, als hy het onderwerp aai^oert. Dat is even noodza- keiyk als het lö Vivat in den aan vang van een stüdenten-lol. ïSteeds heb ik ondervonden dat by de schutlery aldaar een zeer goede geest heerschl, en dat soms wel wat te licht vaardig over dat korps gesproken wordt,” (de hemel beware me, hoe kan iemand zóó doortrapt slecht z(ji» 1) adat werkelyk in vele omstandigheden nutligë diensten kan doen.” Hoor jelui het nu, gy hateren van de dienstdoende en haar rustende zuster I meester Jan Van den Biesen verzekert het je op nieuw, ze kunnen, neen, van de rustende sprak hy niet; dat zal gebeuren als hy daar ook een poosje hd van den schuttersraad is geweestzyde dienst doende, en wel de Amsterdamschekan te bepalen. Voorts heeft hot Regentschap de Groote Mogendheden Verzocht een f' schikt en gewild kroon-candiflaat aan wijzen en gevolmachtigden uitgezonden om bij de Russische, Duitsche en Oostenryksche Hoven den waren toestand Tan Bulgarye bloot te leggen. Ook is de Russische mi litaire attaché Zarrkaroff, de hoofdaanleg ger van den bekenden Staatsgreep, door zijne regeering teruggeroepen. Dit zijn alle bewijzen, dat de mogelykheid, om, ondanks al het geharrewar, toch eindelijk nog tot vreedzame overeenstemming te komen, niet is buitengesloten. De zending van twee oorlogsschepen door Rusland naar de haven van Varna, in Bulgarijemag dan ook geenszins worden aangemerkt ais eene vin gerwijzing op eone aanstaande bezetting. Die schepen hebben vooleer ten doel, eene veilige wijkplaats aan te bieden aan Rus sische onderdanen, wion het verbljjf in Bul garije, dank zij hun woelen en stoken, wat al te bang begint te worden. Een zeker zeer gewaardeerden steun ont ving de Bulgaarsche regeering dezer dagen van Servië. Hoewel de vrede met dien staat geteekend was, bleven de vriendschappelijke betrekkingen onderling nog steeds afge broken. Hierin is thans verandering ge komen. Koning Milan heeft het wedor- aanknoopen dier betrekkingen voorgoateld, hetgeen door Bulgarije natuurlijk gaarne is aangenomen. Als troon-candidaten worden nu ook ge noemd Prins George, Maximihanowitch Ro manowski, Hertog van Leuchtenberg, neef van den Czar, en Prins Ferdinand van Saksen-Koburg-Gotha, protégé van Oosten - rijk. De vrees voor een aanslag op het leven van den Czar heeft een zijner adju danten byna den dood gMcost. Doze be vond zich in eene kamer, grenzende aan die van den Keizerhy had zyn jas openge maakt om zich wat te verluchten, toen eensklaps de Czar het vertrek binnenkwam. Toen de adjudant verschrikt opsprong om zyn toilet in orde te brengen, meende de Czar lont te ruiken en loste zyn pistool op den niets kwaadvermoedenden dienaar, die gewond neerviel. Dit belette den Vorst echter niet om don volgenden dag tegen woordig te zyn bij de onthulling vun het standbeeld, ter herinnering aan den jong- sten oorlog tegen Turkye. Het is eou 20 Meter hoog monument, waarin o. a. 104 Turk ache kanonnen verwerkt zyn. De onthulling geschiedde met het gebruikelijk compliment aan leger en vloot, zouder toe speling echter op den tegenwoordigen stand van zaken in het Oosten. Oostenrijk verloor dezer dagen een staatsmandie eertjjds veel van zich in het Europeesch concert deed spreken, doch zyn roem overleefd heeft. Graaf Von Beust, de bekende Rykskanselier van vóór 1870, de ontwerper van het Oostenryksch- Hongaarsche vergelyk, de grootste vyand der Duitsche eenheid, overleed, schier ver geten, in 77-jarigen ouderdom. De wedorzydsche begroeting tusschen den Duitschen Keizer en den nieuw be noemden Franschen gezant Herbette was ia het oogloopend har tel ijk en ademde een zeer vriendschappelyken geest, waarom daaraan ook, tegen de gebruiken in, open baarheid werd gegeven. Die hartelykheid heeft mogelyk ook wel ten doel meer de aandacht te vestigen op het verschil van gevoelen, dat tusschen Frankryk en Engeland bestaat, ten aan zien der bezetting van Egypte. De Fran- sche pers spreekt naar het hart der regee ring, ala zy meent dat die bezett.ng thans een einde behoort te nemen. Doch de Engelsche organen denken er anders over en botoogen, by monde van de Timet, dat Engeland in deze zelf zyn tyd zal weten on raden de regeering aan om dit aan Frankryk duidelyk en krachtig aan het verstand te brengen. Niet onmogelyk dat de Engelsche pre mier by zyne gebruikelijke toespraak op het feestmaal van den Lord-Mayor, 9 Novem ber a. s., zal mededcelen hoe de regeering er over denkt. Aan de sociaal-democraten is ten stel ligste verboden, den bekenden optocht op LordMayors-dag te doen volgen door een tweoden optocht van werkloozen. Aan Gladstone wordt het plan toege- bchi even om by de heropening der parle- mentszittingen een nieuw Homo-rule wets ontwerp in te dienen, dat zich van het vroeger voorgosteldo zal onderscheiden door groote gematigdheid en waarmodo hy zich voorstek het hart der afvallige liberalen te herwinnen. aan de beurt van aftreding waren, zijn alh herkozen. Het zyn de hoeren G. De Kru to Tienhoven, J. W. De Klerk te Hoornaar en G. Maat en A. Vonk te Goudriaan. Na afloop der Zaterdag ge houden raadsvergadering werd de heer P. Visser, wethouder der gemeente Hille- gersberg, namens alle leden, bij monde van den burgemeesterhartelyk geluk ge- wenscht met zyn zilveren feost als raads lid. Uit hunnen naam bood de burge meester hem een gouden bril met étui als aandenken aan. Door den Minister va^i Wa terstaat is het werk der havenverbetering te Lemmer gegund aan den minsten in schrijver den heer P. A. Bos te Gorinchem, voor f397.00Ö. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’sHage werd Maandag aanbesteedhet uitdiepon van een gedeelte van den Hollandschen IJsel, provincie Zuid- Holland. Minste inschrjjver was de heer T. Kleyn te Sliedrecht, voor f2398. Bij de aanbesteding door de polderdistricten „Ryk van Nyrnegen” en „Maas en Waal” van het verbreeden en uitdiepen van de Oude Wetering van de Ryksche sluis onder Alfen tot het Hoek- graafscho schutlaken onder Borgharen, was de laagste inschrijver voor het eerste per ceel de heer L. Brand Dz. te Giesendam, voor f8994. Voor het 2de perceel was mede do laagste inschryver do heer L. Brand Dz., voornoemd, voor f 6399. Het werk is aan den heer Brand gegund. Als minste inschrijver, is de leverantie der steenkolen voor de scholen te Vuren en Dalem aangenomen door den heer 8. Van Willigen te Vuren ad. f 0,57 per HL. Zaterdag werd te Utrecht door den toezienden chef over de garni- zoensbakkenj aldaar o. a. aanbesteed: de levering van 600 H.L. witte tarwe, min stens wegende 76 K.G. per H.L.minste inschrijver de heer J. Hooghwinkel te te Gorinchem, voor f7,60 per Heet. Vrijdag vertrokken van Utrecht Dr. C. A. P kelharing, hoogleeraar en Dr. C. Winklerlector aan de univer- siteit aldaar, naar Marseille, om zich van daar naar Indië te begeven waar zij op uitnoodiging der regeering een onderzoek zullen instellen omtrent de berri-berri-ziekte. Dinsdag overleed op het kas teel Beek en Donkin den ouderdom van 80 jaren, Jhr. Mr. J. De Jong van Beek en Donk, oud-lid der Btaten-Generaal, lid der ridderschap van Noord-Brabant, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en, tot de opheffing, president van het pro vinciaal gerechtshof te Utrecht. Naar wy vernemen zal de firma H. O. A. Thieme te Nyrnegen optreden als uitgever van de Geschriften over sociale vragen, door de „Liberale Unie” te ver spreiden. Onder den titel: „Een voor naam punt”, komt in het Dagblad v. Z. en 's Gr., van Dinsdag 26 Oct., eon artikel voor van den heer Df. B. G. Van der Hegge Zijnen te 'sHage, hetwelk te belangryk mag heeten, om hier niet in zyn geheel op te nemen „De gymnastiek bekleedt tegenwoordig by do opvoeding der jeugdige Nederlanders eene voorname plaatszoo zelfs dat zij ingevolge uitspraak van den Minister van Binnenl. Zaken (antwoord aan den heer O. M. Dekker, op diens vraag „om zoodanige maatregelen te nemen, dat aan de ouders van leerlingen der openbare lagere school vryheid worde gelatenhun kindoren al dan niet het on derwijs in de gymnastiek te doen by wonen”) op de openbare lagere schoolwaar zij wordt onderwezenin elk opzicht met de verplichte leervakken geljjk wordt gesteld. ’t Is hier thans de vraag nietof die uit spraak van don Minister aan de wet beant woordt die alleen zegt (art. 2)„as scholen kan bovendien onderwys worden ins de gymnastiek”, woord „kan” is op tweeërlei vatten en p--- ten opinie. De gymnastiek behoort dus tot de ver plichte vakken. Maar van deze premisse uitgaandedoe ik eeno vraag: „waarom wordt dat verplichte onderwys dan ook niet op de ooyen der leer lingen toegepast P” Die vraag klinkt zonderling maar is het inderdaad volstrekt niet Wat toch is het gevalP Meer en meor ziet men, ’s Hoeren straten door wandelende, de jongelieden met allerlei soorten van brillen loopun, een bewy»,dat het gezichtsvermogen er in het goheol niet boter op wordt. Wat zou daarvan wel do reden zyn P Ik voor my en velen met* my zoek dien achteruitgang vooral in het overladen der jongelieden met huiswerk van de soholen, waardoor sy genoodzaakt zijn uren achtereen 's avonds, by kunstlicht, te werkon en zich steeds, nagenoeg zonder uitzondering, bozig te houden met kleine voorwerpen op kleine afstanden, bygevolg do oogen voortdurend bovenmate oonzydig By koninklijk besluit is D. F. H. G. Van Iterson benoemd tot burgemeester der gemeente Asperen en Heakelom. Z. M. heeft benoemd tot no taris binnen het arr. 's-Graveuhageter standplaats de gemeente Leiden, L. J. C. A. Gordon, oand.-not aldaar. De hoofdingelanden vaftjtfh waterschap „do Overwaard”, welke dit jUar In de berichten uit het Oosten heerscht nog steeds groote verwarring. Den eeuon dag wordt de toestand als haohelyk, den anderen dag als vry bevredigend voorge steld. Aan den door Rusland gestelden en don Turkwhen gevolmachtigde onder steunden eisch van de samenkomst der Sobrania uit te stellen, is door het Kegent- schap, naar het sohynt, te gemoet gekomen, door die byeenkomst thans op 1 November 14 1 Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. nutttige diensten doen. Zal nu de twyfel niet eindelijk verstommen? vDoch," vervolgde spreker, »dan hoede men zich vooral haar belachelijk te maken en niets is zotter, dan straffen op te leggen die men niet ten uitvoer kan leggen.” Die dubbele leggery heb ik niet op myn gewetenwel de vertaling van het door den spr. gebezigde woord ridieuhseeren, dat ik altijd erg ridicule heb gevonden. Moge die zonde het vertalen namelijk, my worden vergeven. Maar voor het overige, is dat alles niet zoo duidelijk als de waarheid zelve? Als nu toch eenmaal een schutter de eer van zyn wapen en den roem van zyn voorgeslacht zoodanig heeft bezoedeld, dat zijn misdrijf slechts kan uitgéwischl worden door zyn brommen in den bak, dan moet hy den bak in. Daar helpt niets aan. Komt de tam boer hem halen, dan behoort hij zich Ijj- delyk te onderwerpen, zonder tegenspar telen, evenmin als ons dit in de hersens zal komen als over een onbekend tijdsverloop een andere tamboer ons zal wenken dat wij voor de laatste maal den roffel hoorden. En daarom, eere de Regeering, die den vloek der belachelijkheid van de vonnissen der schutterijen heeft weggenomen. De wet, door de Tweede Kamer goedgekeurd, bevat o. a., deze bepaling»Indien het voor de toepassing van het provoostarrest, be doeld bij art. 71 van voormelde wet”, (dat is natuurlyk de schutterijwet van 1827) »noodig is, dat zij, die met de ten uitvoer legging belast zyn of daartoe moeten mede werken, de woning eens ingezetenen, zyns ondanks, binnentreden, kan de auditeur, met de uitvoering van het vonnis belast, daartoe schril tel ijken last verstrekken”. Alsjeblieft- Laat nu de weerbarstige schut ter maar naar zyn buurman gaan, of naar wien ook, hy za) toch worden ingerukt, Daar is in de Tweede Kamer een geacht Afgevaardigde die over deze wetswyziging slecht te spreken was. De heer De Vos van Sleenwyk namelijk vond het hoogst bederikelyk, dat men nu zoo maar, op last van een auditeur-militair, dag en nacht iemands woning mag binnentreden, en haar van onder tot boven doorzoeken, zelfs in de sintiemste vertrekken” komen om er een schutter uit te halen. ’t Is waar,.daar is iets tegen te zeggen, zelfs dan nog als men niet vergeet dat by zoo’n soort van huiszoeking toch altijd het hoofd van 't gemeentebestuur tegenwoordig is; en daarom sprak ik ook in den aan vang van myn brief over rnyn burgergemoedsbe- zwaren. Doch, het vaderland boven alles; daar de Nederiandsche vryheid en onafhan- kelykheid, mitsgaders de onschendbaarheid van ons grondgebied, nauw betrokken zijn by deze schuttera-provoostquaestiebegryp ik een offer te moeten brengen, en ik doe het met een >onberoerd gemoed”, om met Bilderdyk te spreken. De Minister Heemskerk heeft, met deze wet, een schitterende zegepraal gevoegd bij de tallooze triomfen die hy reeds behaalde en 't is merkwaardig, dat hy zoo precies weet hoe 't in de schutterswereld toegaat. Als hadde Z. Exc. het talent van Justus Van Maurik geleend, schetste hy een too- neeltje van schuttervervolging, zooals die zou plaats vinden als de heer De Vos van Steenwyk zyn zin kreeg, om in de wet alleen de woning van den overtreder of van de lui by wie hy woonplaats heeft, toe gankelijk te stellen. »De beambte komt aan de woning, waar zich werkelyk de delinquent bevindt, hy heeft hem zien binnengaan en hy weet dat de man in deze woning vertoeft, soms ook dat hy daar gewoonlyk verblyft. >Nu vraagt hy”: »Deze man is immers hier?” Een van de huisgenooten antwoordt: >Hy is wel hier, maar hy heeft hier gden woonplaatshy komt hier alleen eten, en gy moogt er niet in.” Daar staat de beambte nu-wanneer hy doorgaat en sich bij ongeluk juridiek ver gist, is hij strafbaar volgens het nieuwe strafwetboek. Wel, is dat alles niet heel plastisch Alweer zien we den beambte daar staan, en den voortvluchtigen schutter met een kort py pje in den mond, uit een bovenraam hangende om zich met de verlegen houding van het open baar gezag te vermaken. Ik zeg maar, er moet tucht zyn, zelfs by het corps, dat onder zyn trouwe leden telt Uw Vriend, BAREND DEN SCHUTTER. inspannen en steeds alleen voor de nabyhaid accommodeeren. De acoomrnonatie voorgroo- tore afstanden staat daarbjj ver ten achter. Dit alles leidt tot de treurigste uitkom sten. Vraag er de geneeskundigen maar eens naar, die leden zyn der Commission voor hot Geneeskundig onderzoek der ads- piranten voor Breda of Nieuwediep enz.! Ik zelf, die verscheidene jaren van een dus danige Commissie te Breda deel heb uit gemaakt, zag daarvan de treurigste voor beelden, dat byv. jongelieden, die zich niet bewust waren eenig lichaamsgebrek te hebben, op verre na niet aan de vereischte gezichtsproeven voldeden, en onherroepelyk werden afgekeurd, tot groote teleurstelling van hen zelven en van hunne ouden! Zou aan die treurige omstandigheid geen einde kunnen worden gemaakt? Myns in ziens zeer goed, en zonder de minste moeite. „Ik zou willen dat, bij het gymnastiek onderwijs, ook aan de gymnastiek der oogen werd gedacht, en meer de aan dacht werd geschonken.” „Laat in elke onzer schoolpaleizen ge legenheid worden gegeven neen 1 ver- plicht worden gesteld, dat elke leerling, ten minste eenmaal ’s weeksin het zien wordt geoefend. De voor de militaire vry- willigors hier te lande reglementair voor geschreven bepalingen kunnen hierby tot basis dienen. De ruime gangen en plaatsen der schoolgebouwen zullen genoegzaam ge legenheid tot het zien en onderscheiden op de reglementair gevorderde afstanden aanbieden.” Wordt elke leerling, minstens eenmaal per week, aan eene dusdanige oefening on derworpen, dan onderhoudt hij het accom modeeren zijner oogen voor groote en kleine afstanden, en zullen zyne oogen er wel b|j varen. Ik neem de vryheid, op dit hoogstbe- langryke punt met aandrang de aandacht van bevoegde autoriteiten te vestigen.” Het gerechtshof te ’sGraven* hago deed Zaterdag uitspraak in de zaak van A. M. Behagen van Leeuwen, notaris te Delft, door de rechtbank te ’s-Hage veroordeeld wegens misbruik van vertron- wen tot IJ jaar celstraf en f 12,50 boete, met zyne ontzetting uit zyn ambtals no taris Het Hof heeft het vonnis der recht bank, voor zooveel het door haar bewezen verklaarde punt van aanklacht betreft, vernietigd, bekl’s. schuld daaraan niet b»- wezen geoordeeld en hem, met bevesti ging van het vonnis betrek kelyk het daarby niet bewezen geoordeelde feit, alsaog vry- gesproken. In den laten avond van 29 Augustus j.l. kwamen eenige personen, waaronder A. De M-, arbeider, wonendo te Ouderkerk a/d IJsel, en O. V., schip persknecht, wonende te Gouderak, in do herberg van de wed. B., te Moordrecht. Zy kregen met daar aanwezige personen twist, en daar A. Do M. een mes in zyne hand had, oordeelde de politie het raad zaam hem dit te ontnemen, by welke han deling een der veldwachters van De M. een slag in het aangezicht kreeg, en een ander van V. een slag op het hoofd. Zy stonden Dinsdag hiervoor bij de recht bank te Rotterdam terecht. Beklaagden ontkenden hunne schuld en zeiden van niets te weten. Het O. M. eischte voroordt De M. tot zeven dagen en v drie dag^n gevangenisstraf. Over acht dagen uitspraak. De verzending van aardap pelen uit de Tieler- en Bommelerwaard is nog nooit zoo groot geweest als dit jaar; duizenden HL. zyn reeds naar do Holland- scho plaatsen gezonden, en nog houdt de verzending aan. De pryzen zyn dan ook in de laatste dagen belangryk gestegen: thans wordt reeds gemiddeld besteed van f2,50 tot f2,80 per HL. By de weesinrichting te Neerbosch zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met den bouw van het achtste weeshuis, en zoodra dit gebouw ge reed is, zullen weder 200 weezen worden op genomen, zoodatdan voortaan 1074 kinderen in die inrichting verpleegd kannen worden. De gemeente Sleeuwyk heeft t met de gemeente Almkerk eene overeen- j komst gesloten voor het jaar 1887 om voor de kinderen, welke uit die gemeente de openbare school van Nieuwendyk bezoeken, f 300 uit te keeron als tegemoetkoming in de onderwijskosten. Eene vroeger geldende overeenkomst, waarby om diezelfde reden f 400 jaarz werd uitgekeerd, was door de gemeente Bleeuwyk, met goedkeuring van Ged. Staten, tegen 1 Jan. e. k. opgezegd. Aan Ds. J. G. Verhoeff, predi kant by de N. Herv. gemeente te Bode graven, is op zyn verzoek door het gemeen tebestuur toestemming verleend tot het ge bruiken van een der lokalen van de open bare school in de buurt de Meye voor het geven van godadienatonderwys. •—Beroepen tot predikant by da Chr. Ger. Gem. te Waddingsveeu Ds. O. Lot te Sleeuwyk e. a.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1