1886. N°. 909. Zaterdag 13 November. nterstalen. i A Zonen, de Kamer ffiEE uitbakkerij IEDER Weekblad voor Zuid-Hotland en Utrecht. der LEK. we. BRIJEN. 86. Brandsma, ImatenlMi, ■zien van boven- smérk, verkrijg- P. 8ANTMAN. de aandacht ge meer III HOUTEN, AMPJr., GOUDA, leveren van i, Soupers, Partyen, met of VIES, TAFEL- NING en alles /ENKAMP, DE LANGE. BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven van Barend. XXII. i Bureau deser S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, üitgeven. nder oven ike kwaliteit en iening hoopt hij ran gijn voor in waarvoor hij SCHOOIfHOVEIfSGM WRffl re van ge len. Maar I aw, ponmv bankpaarden was redelijk. Koopt de nieuwe LOUDON de beste vau alle bestaande parfumeren om het gidjse haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. »k SehooBhovefl' aanzienlijke party O JV, DE WAAGT, Effecten voor: 1 4*/t juan; den prolongatie- mscho beursvoor- somber wordt te van le aan boven- Bving, bericht de met 1*, Novam- VAN DER LEK gedreven lilbakkerij MENTHAL. tollandi A AF Kz. rk. jgbaar. MGFEJM teering WERKEN, licoln as- Cadeaus. UDA. 4 0. (TVANGBN eene oven de 30 80 7h de Amster- en voor het J, waar den ge- drie maanden 0,70. Franco per post I. Men kan zich abonneeren bij alle iren en Brievengaarders. en f 1,50 per E. M. Driesen, Schoonhoven Huinck FHx., van Btraaten an te Kamerik Inter, van af f IO,—. EN, - D,-, - 'UME8, vaa tl olijken dank voor 40 jaren genoten Ondergeteekeude zjjne u BEI JEN, dte in zjjne geëerde moet gezocht worden om openbore van ge sloten vergaderingen te ondeiFjjgWen. Maar wetten maken is ieders zakk misschien vindt de Minister of een of ander Tweede- Kamerlid er wel iets op, om dat beter te regelen. Doch in elk geval, bier moeten we ook acht geven op de bedoeling. Het is thans gemakkelyk genoeg, om de politie de deur uit te houden, door te zeggen dat alleen de leden toegang hebben; men stelt een voddig aan de deur de bewyzen van lidmaatschap, met onmiddellyke inschrijving als zoodanig, verkrijgbaar, en dan kan men tegelijkertijd aan die personen, die men liever niet ziet verschijnen, het lidmaat schap weigeren. Op die manier wordt de bestaande wet ontdoken, en ik begrijp heel goed, dat de Regeering daar een schotje voor wil schieten. Of nu het gekozen mid del het beste is, durf ik niet zeggen.” •Ge hoort het, heeren!als ooit deof- ficiëele candidaturen hier in zwang komen, dan is Barend onze man, want hy is bijna even ministerieel als de Minister zelf." Aldus onze ontvanger, terwjl hij zyn hoed opzette. Daarna klopte hij mij op den schouder zeggende: ®Ga je mee de Voor straat af? ’t Wordt tijd dat we van ons recht van vergaderen onder presidium van moeder de vrouw gebruik gaan maken.” En ziedaar nu, mynheer de Redacteur! een getrouw relaas van ’tgeen mij is we dervaren bij een van de zeldzame gelegen heden dat ik aan politiek heb gedaan. Ik deel het mede als waarschuwend voorbeeld voor uw lezers op dat zij zich spiegelen mogen aan uw dienaar BAREND DE SCHUTTER. overtuigd hield dat de officieren zich door vreemd goud lieten omkoopon, doch het belang dat Engeland by de zakep in het Oosten heeft is een gemeenschappelijk be lang, dat aan een afzonderlijk optreden in den weg staat. De tijd voor het optreden aldaar zou eerst gekomen zijn, indien En geland 8 bijzondere belangen in het Oosten bedreigd werden of indien eenig land, dat meor rechtstreeks in de zaken van Bul garije betrokken is, Oostenrijk, handelend mocht optreden. Dan zou de regeering die Mogendheid steunen. Zoover is het echter nog niet en zal het waarschijnlijk ook wel niet komen. Keizer Frans Jozof van Oostenrijk zal er vrede mede hebben, gelijk hij zich dezer dagen bij de opening der zitting van de delegatiën uitliet, indien door do samen werking dor Mogendheden in Bulgarije weder een wettige en ordelijke Staat wordt gevestigd, die met de redelijke eischen der bevolking overeenstemt en de bestaande tractaten en belangen van Europa in harmonie is. De vredelievende verze keringen van alle Mogendheden doen hopen, dat dit zonder verstoring van den vrede zal kunnen geschieden. Deze verklaring viel samen mot een nog niet tegengesproken bericht, dat Oostenrijk ia vereeniging met Duitschland bij Rus tend pogingen heeft aangewend, tot aan wijzing van een Vorst, dio aller wenschen zal weten te vervullen. Of Prins Waldemar van Denemarken, die gisteren door de Sobranja met alge- meene stemmen tot Vorst werd verkozen, aan die wenschen zal kunnen voldoen, zal de naaste toekomst loeren. Overzicht Do Kamerzitting in België is voor enkele dagen met een rijk programma in het her bouwde paleis der Volksvertegenwoordiging geopend. Vooral de toezegging, dat ten aanzien der veroordeelden, wegens de onlusten te Charleroi en Luik, genade voor recht zou gelden, werd met instemming door de ver tegenwoordigers der verschillende partijen ontvangen. Die toezegging werd nog aan gevuld door de aankondiging van verschil lende wetsontwerpen, die ten doei hebben de betrekkingen tusschen werkgevers en arbeiders te regelen en zoowel den tegen- woordigen toestand ais de vooruitzichten voor den ouden dag van de arbeiders te verbe teren. Als zoodanig worden genoemd be vordering van vakvereenigingen, het in stellen van scheidsrechterlijke raden, rege ling van den vrouwen- en kinderarbeid, het tegengaan van misbruiken bij de uitbeta ling van loonen, den bouw van arbeiders woningen, instelling van verzekerings- en hnlpbussen, het tegengaan van dronken schap en onzedelijkheid en wering van ver- valsching van levensmiddelen. Buitendien zal hot hooger onderwjjs hervormd en de legerwet herzien worden. Arbeid genoeg dus. De slachtoffers der jongste socialisten onlusten hadden de bijeenkomst der Kamers te baat genomen, om gratie te vragen voor hunne betrekkingen, die wegens deelheming aan die onlusten veroordeeld werden. Ze konden dus goedsmoeds huiswaarts keoren. De Koning, de graaf van Vlaanderen en gevolg worden op hunnen tocht naar het paleis der volksvertegenwoordiging aller- wege toegejuicht; geen ongeregeldheden hadden plaats. De Bonapartisten in Frankrijk hebben, bij monde van hunnen afgevaardigde Roronl Duval, in de Kamerzitting van Zaterdag jl. op nieuw getracht eene toenadering der Rechterzijde tot de Republiek te bewerken. Hij betoogde, dat indieu zijne partij brak met Juchtkasteelen na te jagen' en de be staande orde van zaken, de Republiek aan vaardde, zij oneindig veel meer in het be lang des lands en van het volk kon werk zaam zijn. Zjjne woorden vonden echter bij hen, tot wien ze gericht waren, al zeer weinig ingang; alleen de Linkerzijde juichte den spreker toe. De Fransche dagbladen spreken tegen, dat do regeering met betrekking tot de Egyptische aangelegenheden een échec zou geleden hebben. Zij meenen dat de zaak nog steeds aan de orde is en tot eene oplossing komen moet. Nu, daarmede is de Engelsche regeering het ook volkomen eens. Bij het feestmaal van den Lord-Mayordoor zooveien, die verlangend waren omtrent de binnen- en buitenlandsche aangelegenheden iets te ver nemen, met ongeduld te gemoet gezien, heeft de premier zoo duidelijk mogelijk het standpunt der regeering aangegeven. Vol gens zijne verklaring moet de Engehche bezetting in Egypte beperkt worden, doch van eene opheffing kan geen sprake zijn, zonder de noodige waarborgen voor de toe komst, en zonder dat aan het land eene stelling gegeven is, die het waar borgt zoo tegen een vreemden aanval als tegen inwendige onlusten. Aangaande Bulgarije gaf de premier te kennen, dat de regeering het verraad, dat de aftreding van Vorst Alexander tenge volge had, ten «eerste afkeurt en «ich Z. M. heeft den heer C. Van der Stok benoemd tot burgemeester der gemeente Groot-Ammers. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Nieuwer-Amstel c. a., G. W. F. G. Callenfelsthans te Woerden c. a. Bij kon. besluit van 5 Nov. 1886 No. 24zijn bij den waarborg en de belas ting op do gouden en zilveren werken be noemd: C. R. Van der Esch, comm.-stem pelaar te 's Hertogenboschtot gelijke be trekking te ’s Gravenhage R. J. Do Ruiter, aide-ossayeur te Utrechttot comm.-stem- pelaar te ’s Hertogenboseb. Door Z. M. is aan den heer Jhr. P. A. Van Holthe, ontvanger der directe belastingen en acoijnsen, een pen sioen verleend van f2240. Bij koninklijk besluit is aan don heer A. C. Groeneveldt Hzn.bur gemeester der gemeenten Molenaarsgraaf, Brandwijk en Wyngaardeu, verlof verleend om te Dordrecht to wonen. Met ingang van 8 dezer is te Montfoort een Rijkstelegraaf kantoor met vereenvoudigde inrichting voor hot algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn gere geld als volgtOp werkdagen van 9 uren voor-tot 12} uur namiddags en van 3 tot en 8 tot 9 uren namiddagsop Zon- en feest dagen van 8 tot 10 uren voor- en van 12 tot 1 uur namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkan toren in Nederland is hot uniforme binnen- landsche tarief van toepassing. Aan hot Departement van Wa terstaat Handel en Nijverheid te ’s Hage werd Woensdag aanbesteed hot wegruimen van een in de Nieuwe Maas, onder de ge meente Ridderkerknabij het huis Ten Donck, tusschen de kilometerraaienCXXXII en 0XXXIII gezonken vaartuig. Minste inschrijver de heer A. J. Smit, te Botterdam voor f2240. De gewone winter-inschrij- ring te Gorinchem ten behoeve der diaco- nie-armenheeft de vorige week de aan zienlijke som van ca. f 1475 opgebracht. Op de Maandag te Utrecht gehouden St. Maarten-veulenmarkt stonden 1016 paarden en veulens aan de lyn. De navolgende pryzen werden besteed weelde- paarden van f500 tot f700, werkpaarden van f 100 tot f 500, veulens van f 100 tot f300, ponnies van f70 tot f 170 en slacht- bankpaarden van f 30 tot f 50. De handel Er waren vele binnen- en buitenlandsche kooplieden ter markt. In 1797 werd aaa eigenaren van veenlanden in de Kriinpenerwaard octrooi verleend tot vervening dier landen. Eene der conditiën was, dat binnen zekere tijd f550.000 moest worden genegotieerd en in handen van te benoemen commissa rissen gesteld, welk kapitaal dienen moest tot den aanleg van de werken der verve ning. Tot in 1812 hadden aflossing en rentebetaling van dat kapitaal geregeld plaats; doch daarna niet meer. Dienten gevolge werd by koninklyk besluit van 1816 eene commissie benoemd om de zaken te vereffenen en tusschen belanghebbenden eene schikking tot stand te brengen, doch «onder resultaat, zoodat in 1819 bij kon. besluit, onder meer, voortzetting der ver- koopen on w- N, tegen een pro- Deze Courant Wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per c' door het geheeld rijk 0,80. BoekhandelarenPostdireotem Aan politiek, mynheer de Redacteur, doe ik niet dikwijls en niet veel; alleen inden tyd der verkiezingen mag ik graag een woordje meepraten, omdat het er dan, meen ik, op aankomt zich behoorlijk rekenschap te geven van de redenen, die ons nopen dezen en niet genen naam op het stem briefje te plaatsen. Niet dat ik het afkeur, wanneer een een voudig burgerman zyn meening over de wyze, waarop door de Regeering het alge meen belang wordt gediend, ten beste geeft ik wou zelfs, dat het wat meer werd ge daan, dan zouden de lui niet zoo blinde lings meekuieren aan den leiband hunner zoogenaamde voorgangers, en minder spoe dig bereid zyn een verantwoordelijkheid, die een staatsburger zelf behoort te aan vaarden, op de schouders van een ander te leggen. Maar over de publieke zaak denken en er, by elke gelegenheid, te pas of te onpas, van praten, zyn twee; die het laatste het meest doen, zyn niet altyd degenen, die hun hersens den druksten arbeid hebben laten verrichten. En dan biedt de politieke tinnegietery somtyds gevaar aan, dat men, over een of ander onderwerp aan den gang zynde, meeningen uitspreekt die kant noch wal raken. Zoo is het my laatst gegaan, geluk ik u thans 'wil vertellen. "We zaten dan, moet ge weten, op een Zaterdag-avond in onze burger-sociëteit ron dom de skletstalel.” Onze vriend de ge meen te-ont vanger scheen zijn anecdoten- voorraad voor ditmaal met minder zorg ge kozen te hebben dan gewoonlyk, want af en toe viel er eentje in ’t water. Het gesprek wou niet best vlotten. Toevallig vertelde een van ’t gezelschap, dat hij in de eerste helft van November voor zaken naar Londen moest, en nu werd hem uangeraden het zoo te schikken, dat hy getuige kon zyn van de (ord-mayort-op tocht, dien hy nog nooit gezien had. •Jammer”,— zei een ander,«dat de groote socialisten- en werkloozen-deinonstratie, die men er aan wilde toevoegen, verboden is, anders zoudt ge twee merkwaardigheden voor één kunnen bywonen.” Dat gezegde had het gelukkig gevolg, dat een nieuw onderwerp van gesprek de geesten weer wat opfrischte. Men berede neerde het doelmatige van zulke optochten, het recht der Overheid om ze te veroor loven of te verbieden, de quaestie van de roode vlag, waarvoor, naar gezegd werd, sommige regeerders zoo kalkoenschen haanachtig bang zyn, en eindelyk raakten we verzeild op den breeden stroom der politiek, omdat het wetsontwerp op het recht van vereeniging ter sprake kwam. Ik moet erkennen, de heeren waren in hun oordeel niet malsch. De een zei, dat de Minister Heemskerk er op gesteld scheen, met de rechten en vry heden der Nederland- sche natie een loopje te nemen, en dat het noodig zou wezen hem duidelyk te doen inzien, dat zulks in dezen tyd met meer te pas koint. Een ander trachtte te betoogen, dat op die mapier juist het tegendeel be reikt zou worden van wat men bedoelde, daar de onderdrukking van de vrye gedachte tot sterker verzet zou aansporen. En 't is wel aardig, er waren in ons gezelschap per sonen van uiteenloopende staalkundige rich ting, die bij verkiezingen niets met elkander te doen willen hebben, al toonen zjj zich in het maatschappelyk verkeer en het ge zellig byeenzyn kaïneraadschappelyk genoeg. Hóe het kwam weet ik met, maar ik vónd, dat de lui erg aan het doorslaan warenmaar moest juist ik daarom als on bezoldigd pleitbezorger optreden Heel leuk vroeg ik aan m'yn buurman rechts, een van de steunpilaren van onze schuttery, daar hij ais onderofficier van kleeding reeds me- r.igen landsverdediger een krygshaftig aan zien deed verwerven, of hy het wets ontwerp met de memorie van toelichting in hun geheel gelezen had? •Dat wel niet, doch je moest maar eens zien, wat de Nieuwe Rotterdammer er van zegtl” >En de Tyd”! riep m'yn buurman links, onze vroolyke telegrafist. »En de Amsterdammer,’’ klonk het van de overzyde achter een knevel vandaan, die van radicale neigingen verdacht werd omdat hy zoowat van alles leest. •Vergeet de Standaard niet," zei ginds onze grossier in zeep en koffie, die al tweew maal in de laatste vijf jaar een paar dozyn stemmen heelt gehad voor ouderling, maar het nooit worden zal, omdat hy er zijn lid maatschap van onze sociëteit niet aan ge ven wil. Welnu,—-ik vind, als ieder kranten maker zooveel op de wet heelt af te wijzen, dan moet er toch wel wat goeds in zijn. Dan is het in ieder geval geen partywet. En wat hebben de heeren er op aan te merken »Pas op, Barend, dat je je nooit schuldig maakt aan opruiing tot on gehoorzaamheid aan de wetten, zy het ook zydelings voorwaardelyk* ot in algemeene termen, want dan ga je, zonder auditeur militair of tamboer, den bak in,” waar schuwde de ontvanger. Dat zal Barend nooit doen,—” spotte ons geacht medelid het schoolhoofd»hij is zeker wel een van 's Konings loijaalste onderdanen.” •Mag ik de heeren eens vertellen hoe ik daarover denk? Al het geschreeuw over die veel besproken woorden is my geen pyp tabak waard. Men zegt, dat met die bepaling de Regeering of de politie wel elke vergadering, waar iets gezegd wordt dat met haar zienswyze niet overeenstemt, kan sluitenwant altyd zal zy wel kunnen beweren dat er zydelings of in algemeene termen tot ongehoorzaamheid aan de wet ten is aangespoord. Maar ik vraag u, als de politie dat deed tegen den wil der Re geering, dan zon zij wel gauw op haar voormen gezet worden en voor de tweede maal wat voorzichtiger zyn. Deed zij het echter met goedkeuring van deRegeering, dan zou zulks bewijzen, dat de reactie aan het bewind wasen dat kan nietals er een vrijzinnige meerderheid in de Ka mers is. Is dat laatste het geval niet, dan zyn ook alle omstandigheden van dien aard dat er ook wel wetten gemaakt kunnen wordendie van onze vryheden geen scha duw meer overlaten, zoodat, als we ons thans daartegen willen verzettenhet voor de toekomst toch niemendal zou helpen. En voor het tegenwoordige zie ik in deze uitbreiding der bestaande wet niet het minste gevaar.” •Barend, je naam is Demosthenes!” hoorde ik roepen. •Zie je er dan eenig nut in?" j Wel zeker I Er is een soort van volks redenaars, die uitstekend de kunst ver staan van tusschen de mazen van een net door te kruipen. Het Strafwetboek verbiedt rechtstreeksche aansporing tot ongehoor zaamheid. Maar daar wachten zich die heeren wel voor. Zy vertellen by voorbeeld hun toehoorders uit de arbeidende klasse, dat ai hetgeen in hun belang gedaan wordt, slechts een lapmiddeltje is, om het groote onrecht, door de bezittende klasse tegen hen gepleegd, te bemantelen; dat eigen dommen, van welken aard ook, langs on eerlijke wegen zijn verkregendat de kapi talen kun ontstolen zijn; dat het slechts een daad van rechtvaardigheid zou zijn, terug te nemen wat hun, als vrucht van den arbeid, eigenlyk toebehoort. Verder gaan zij niet; de gevolgtrekking moeten de toe hoorders zelf maken; maar zou inderdaad het immer herhalen van denzelfden onzin niet tot de daad leiden, waartoe de spre kers niet rechtstreeks hebben aangespoord? En zou het nu wezenlijk zoo heel erg zijn, als dien volksvoorlichters het zwygen kon worden opgelegd? Daarbij, als er zulk een vergaderingof welke andere ookdoor de politie wordt gesloten op grond van de bedoelde bepaling, dan vloeit er ook een strafvervolging uit voorten onze rechter lijke macht is onafhankelijk genoeg om zich niet te laten gebruiken als handlangster van een Regeering die de openbare bespre king van haar handelingen zou willen smoren.” •Ik ben het niet met je eens, Barend,” zei de telegrafist, j>en bovendien vind ik het erg mal, dat de Regeering zich het recht aanmatigt om vergaderingen in de open lucht en optochten te verbieden, niet alleen voor een bepaalden tyd, maar zoo lang zy dat goedvindt.” •Ik kan mij ook «iet geheel en al met deze regeling vereenigen," antwoordde ik, «maar het beginsel vind ik voor treffelijk. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat de Regeering de volle ver antwoordelijkheid voor de handhaving der openbare orde moet kunnen aanvaarden, en dan is gewoonlijk snel handelen noodig. Maar dan zou ik willen, dat zoo gauw mogelyk de Staten-Generaal over de zaak werd geraadpleegd, en dat geen verlenging van het verbod kon plaats hebben zonder haar uitdrukkelyke goedkeuring. We moe ten ook niet vergeten, dat zulke vergade ringen en optochten nogal eens aanleiding geven tot botsingen, waarby de ruiten der omwonende burgers het moeten ontgelden, om van geen ergere dingen te spreken; en en ik weet niet of jy het nu zoo lekker vindt als een troep opgewonden menschen, zonder dat je daartoe eenige aanleiding hebt gegeven, den boel by je stuk gooit. Een van beide: de schade wordt je niet ver goed, en jy bent het kind van de rekening of het gebeurt wèl, en dan moeten de be lastingschuldigen er voor bloeden. Zy die het feit pleegden betalen er niets aan worden ze gearresteerd en veroordeeld, dan kun je ze nog den kost helpen geven op den koop toe. Ik vind het daarom heel goed dat de Regeering op maatregelen van voor zorg bedacht is.” •Je vindt het misschien ook uitmuntend, dat de politie, in plaats van tot nu toe al leen in openbare vergaderingen toegang te hebben, dien ook krygt tot alle byeenkom- sten waar verslaggevers van de pers worden toegelaten?” •Dat weet ik niet zoo precies. Ik heb wel eenig idéé, dat er een ander kenmerk vetting werd gelast, met bepaling dat by gebreke hiervan het octrooi zou worden ingetrokken. En aan dat laatste besluit werd uitvoering gegeven bij koninklijk be sluit van 1853, waarbij werd gelast reke ning en verantwoording door de toenma lige directie aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en eene opdracht door dezen aan het dijkscoliege van de Krimpenor- waard om do werken en eigendommen van de veenderij te beheoren voor rekening van hen die het mocht aangaan. Toen na onder beheer van dat college de baten vermeerderdenbegonnen de crediteuren der veenderij (obligatiehouders) pogingen aan te wonden om betaling te verkrij gen, en nadat die op verschillende tijd stippen aangewende pogingen mislnkt wa ren, stelde do heer v. G. te Amsterdam, als honder van 179 obligation (nominaal f179.000) tegen het dijkscoliege, voor de rechtbank te Rotterdam, eene vordering in tot betaling, voor zoover de baten der veenderij zouden strekken. De gedaagde bostreedt die vordering op tweeërlei grond; hij beriep zich rooreent op verjaring, en vervolgens op de omstan digheid dat hij niet bevoegd was tot be taling zonder machtiging van zijn lastge vers, den Koning en Gedep. Staten, en appellant zich tot het verkrijgen van be taling had te wenden tot de eigenaars der gronden of hunne opvolgers. Het eerste middel van verdediging achtte de recht bank gegrondwaardoor het onderzoek naar het tweede onnood ig werd. In hooger beroep was bij de op 4 dezer voor het gerechtshof te ’s Gravenhage ge houden pleidooien de advocaat van den ap pellant, Mr. E. E. Van Raalte, van Rotterdam, van oordeel, dat eerst de ontvankelijkheid der vordering (en daarna eerst de exceptie - van verjaring) had behooron te worden on derzocht. Indien toch word beslistdat app. geen actie had tegen dat college, (gelijk dit beweerde), dan had dit ook geen recht óm zich op verjaring te beroepen. Dit beroep zou dan aan een ander toekomen en geïn timeerde verjaring aanvoerendedeed zoo doende een recht van derden gelden. Pleiter trachtte vervolgens aan te toonendat de vordering tegen geïntimeerde wel degeljjk ontvankelijk was. Immers niet do eigenaars der gronden waren debiteuren maar de gemeenschap en terwijl nu door de intrekking van het octrooi die gemeenschap was geëindigd en in liquidatie gegaan, en het beheer werd gevoerd door geïntimeerde qq. voor reke ning van de rechthebbendenbestaat er tusschen app. en geïnt.eene zoodanige rechts verhouding waardoor deze laatste tot beta ling was verplicht en gerechtigd. Wat nu de verjaring betreft, hierover voerde pleiter hoofdzakelijk aan, dat deze was gestuit en wel door eene in hetK. B. van 1853 gecon stateerde erkentenis ten aanz.eti der schul den ten laste van de veenderij bestaande waaromtrent pl. in eene uitvoerige beschou wing trad. Voor geïnt. werden deze grieven bestreden door Mr. W. Thorbecke. Pl. kon niet inzien waarom de beide middelen van verdediging in omgekeerde volgorde moesten worden behandeld dan waarin zij waren voorgesteld. Al ontkende geint. te zijn debiteur, zoo was hij toch als zoodanig aangesproken, on had dus daarom het recht om zich op verjaring te beroepen. Bloek na de schuld verjaard, dan kwam het onderzook naar de ontvankelijkheid der vordering tegen geïnt. ingesteld niot meor te pas. En nu meende pl. dat terecht bij het vonnis verjaring was aangenomen. Want het koninklijk besluit van ’53 kan geen sluiting te weeg brengen. Dat kon. besluit bevatte toch niet eene er kentenis der schuld, door geïntimeerde, en zoodanige erkentenis nu eischt de wet voor stuiting der verjaring. Tot de ontvanke lijkheid der vordering komende, ontkende pleiter dat appellant tegen geïntimeerde eonig vorderingsrecht had. Toen het beheer aan geïntimeerde werd opgedragen, ver keerde de veenderij in een desolaten toe stand, zoodanig dat het belang van de Krim- penerwaard eischte dat daarin voorzien werd. Het beheer nu over de verlaten werken der veenderij door geïnt. werd opgedragen in het publiek belang van den waterstaat en van het betrokken district, en niet in het belang van crediteuren. Geïnt. heeft dus alleen fe doen met en rekening van zjjn beheer te geven aan Ged. Staten, maar staat in geen rechtsver houding tot appellant. Adv.-gen. Mr. Bijluveld zal in deze zaak conclusie nemen den 22en November a. Aan den ploegbaas G. Krul te Leerdam is door de Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen eene eervolle vermelding en eene gratificatie toegekendvoor hot ontdekken van een gebroken spoorstaaf, tusschen Leerdam en Arkel, en nemen van doeltreffende maatregelen door de veiligheid op den weg en c regelden loop der treinen werden verzekerd. Ds. G. Klaarhamer te Mont foort heeft oon beroep ontvangen tot pre» dikant te Middelburg. Prijs der Advcrtentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meor 0,y). Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandscho Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevonworden slechte 2 maal in rekening gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1