lenders 1886. Zaterdag 27 November. N°. 911. Zonen, ÏAC. ndvleescb, t been voor 30 en nte, per half Kilo. eurkalender, lieer A. KAHSte is verschenen en THEE van Brandsma, 8, Amsterdam, voorzien van boven- indelsmork, verkrgg- i bij P. 8ANTMAN. ordt de aandacht ge- Goederen, iaar meer!!! Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. JAKKEN 387. lig attest. BUITENLAND. Overzicht,. BINNENLAN1). SCHOONHOYENSCHE COÏÏRAHT I koestraat. 1,30 per 5 ons. ader oven ver- pro- President van het eedgenootschap en ver schillende belangrijke wetsontwerpen zijn aan de orde. leden te bekomen SM BRAVE te )E WAAG", Effecten voor: b 's jaara; den prolongatio- nsche benrsvoor- ALITEIT. f 1,30. - 1,45 per L. 1,50, f 1,80 per fl. lamp, f 2,50 listens 3 fl. n der Kop Co. Boekhandel van EN te Schoonhoven. Do rechtbank deed Zaterdag uitspraak en veroordeelde G. Vonk, arbeider te n echt verkrjjgbaar ichen van twee Gul len Guldenen 65 voorzien van neven- fabrieksstempelte Wed. Wolff 4 Zn.; Pblff; Gorinchem bij itrecht bij J. D. den P. Vlasveld; Lek- r Starre; Oude water gi Stolwjjk bij C.G. ht bp Joh. v. d. Dool. Deze Courant wordt des Zatordag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post I door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. koopen en SF, tegen een Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven,, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. eener bijzondere gemaalbe- uurder brood. Enunmen plaatselijke glorie ook iets sche laatschappij VERS en VEE- iderling. jaar 1850, Gouda. i VKRZEKKRtN- ogen golieve men ir M. L. SPRU1JT, >ven de 30 SO’/.i da Amster- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Honig van W. H. Mainz heb ik sedert rgeschreven en steeds een zeer goed ge- tischen hoest, hoesch- ab ik den Druiven- e eene kinkhoest- nden. Terwijl deze middelen bestreden ilfjaar aanhield, was ng van den Druiven- nige weken genezen, iven-Borst-Honig als middel tegen hoest-, lanbevelen. burg-Schwerinden Dr. C. GÜST, Gezondheidsraad* Dinsdag hoeft te Arnhem de verkiezing plaats gehad van een lid der Tweede Kamer van do Staten-Generaal wegens de bevordering van den hoer Ph. W. Van der Sleyden in den Staatsdienst. Er werden 1272 stommen uitgebracht, waarvan 1207 geldige. Herkozen is de heer Ph. W. Van der Sloyden met 1152 stemmen. In eene op 8 dezer teGorin- chom gehouden vergadering van hoofdinge- landen van het Waterschap „de Overwaard,” is do heer C. B. Wisboom te Hardingsveld met algemeene stemmen als voorzitter van gemeld Waterschap herkozen. De heer Wis boom heeft reeds sedert 36 jaren het ambt van voorzitter vervuld. Aan den Gemeenteraad van ’s Gravenhage zjjn door Burg, en Weth. voorgedragen voor de benoeming tot brand- weer-oommandantde hoeren G. De Wys, ♦AMEIDE, 24 Nov. De vrees dat er hier in den aanstaanden winter voor den arbeidenden stand weinig werk zoude zijn is gelukkig niet bewaarheid. Integendeel hebben bijna alle hoepel- en teonfabriokanten meer hout aangekocht dan ’t vorig jaar en zal er, zoo het weder gunstig is, gedurende den geheelen winter voor alle handen werk zijn. AMMER8TOL, 23 Nov. Onze predikant, Ds. W. A. Kuipórie, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Obdatn. •BERG AMBACHT, 24 Nov. Tot pre dikant alhier is beroepen Ds. M. J. Bou- I man, te de Meern (cl, Utrecht), Koopt de nieuwe LONDON de beste van k alle bestaande parfumoriön om het grjjzo haar binnen enkele dagen te doen W verdwynen. flacon en f 1,50 per ïejuffr.” E. M. Driesen, )am te Schoonheien; J. H. Huinck FHz., H. -J. Straaten Eeuwen te Kamerik itein, I persdruk )TEN, Schoonhoven, Wat reeds lang verwacht werd is einde lijk gebeurd. De botsingen die schier da gelijks tusschen de Russische autoriteiten in Bulgarije en het Regentschap voorkwa men en, naar het schijnt, door de aanma tigende houding van den generaal Kaulbars niet te voorkomen waren, hebben ten slotte aanleiding gegeven tot eene volkomen breuk. De aanhouding van een beschonken bediende van het Russische consulaat te Burgos, die met een revolver dreigde, is de naaste aanleiding die den beker deed overvloeien. Kaulbars eischte op grond daarvan, dat eenige autoriteiten te Burgos zouden worden afgezet, het Re gentschap weigerde en daarop deelde de generaal mede, dat de vertegenwoordigers van Rusland zouden vertrekken. En aldus is geschied. Zaterdag ontruimden zij het Bulgaarsche grondgebied, zonder dat er onlusten, die men vreesde, plaats hadden. Te Philippopel, waar Kaulbars proclamaties onder het volk wilde ronddeelen, kwam hij een oogenblik in botsing met de gendarmes, die hem verboden daarmede voort te gaan, op grond van den staat van beleg. Alvorens naar St. Petersburg te vertrekken, bracht de generaal een bezoek te Constantinopel en Odessa. Frankrijk heeft de bescherming der Rus sische onderdanen in Bulgarije op zich ge nomen. Dit wekte oenigszins bevreemding op, omdat men Duitschland daarvoor aan gewezen achtte, doch de vrij aannemelijke verklaring, die daarvoor gegeven wordt is, dat Frankrjjk een veel grooter aantal agenten in Bulgarjje telt dan Duitschland. De groote vraag is nu wat do naaste toekomst bren gen zal. Allerlei berichten doen daarom trent de ronde. Zy, die van den beginne afaan met eene Russische bezetting dreig den, gelooven nu dat het tjjdstip daarvoor zeer nabij is. Italic, zegt men, deed het voorstel om den door Rusland gewilden troon- candidaat, den Vorst van Mingrelië, te accep- teeren, onder voorwaarden dat Rusland dan de wettigheid van de So bran ja erkent. Anderen weer, spreken van een Europeeschf congres, dat, vóór alles, de verhoudingen van Bulgarye en Oost-Rumelië zou regelen. Het laatste schynt, onder de bestaande omstandigheden, de eenig mogeljjke oplos sing. Doch de vrees bestaat, dat dan ook weer andere quaesties te berde komen. Zoo is by v. de regeling der zaken in Egypte nog altyd niet in het reine. Frankryk heeft bij de Porte geprotesteerd tegen eene rege ling, die buiten overleg met de medebelang hebbende Europeesche Mogendheden zou worden getroffen, terwyl Engeland daar over druk mot de Porto in onderhandeling is. Intusschen wordt het leven van het Franscho Kabinet ernstig bedreigd door de bezuinigingswoede der Kamer, die vooral hierdoor is opgewekt, dat de Minister van Financiën er ernstig aan gedacht heeft door eene leening in den nood der schat kist te voorzien. Tegen den wil van den Min ster heeft nu de Kamer groote ver mindering gebracht in de aangevraagde gelden voor den centralen dienst, zij schrapte o. a. niet minder dan fr. 618.000 op de kosten van het Departement. En de meerder heid, die het snoeimes hanteert, is zoo groot, dat er voor de Ministers niets anders o ver bi yft dan buigen of weggaan. De Engólsche Socialisteu-vergadoring op Trafalgar square te Londen, heeft Zondag jl. in de beste orde plaats gehad. Ruim 50.ÜU0 personen waren byeen, die van verschil lende kanten, voorafgegaan door muziek korpsen, en voorzien van banieren, waren samengekomen. Van vier verschillende plaatsen werd gesproken en de eisch ge steld, dat de plaatselijke overheden van regeeringswege zouden worden gelast, uuttig en Toordeelig werk te verschaffen aan hen, die zonder arbeid waren. Te Londen zelf is onder leiding van dou Lord-Mayor eene commissie gevormd, die zich tot taak stelt, voorstellen ter voorziening in den nood te beramen. In België, te Gent, heeft weder eene werkstaking plaats gehad, die ernstige on geregeldheden deed vreezen. De flinke maatregelen, door de overheid genomen, heblpn de beweging echter in het begin ge stuit, ofschoon men het ergste vreesde. Koning Leopold denkt er ernstig aan een congo-leger te vormen, want reeds bleek dat een land zonder leger, al is het ook door allen neutraal verklaard, niet denk baar is. De Arabieren hebben namelijk de regeering van het nieuwe land genoopt een der beste stationsde zoogenaamde Stanley-watervallen, eene streek waar de slavenhandel welig bloeit, en die dus voor dien handel onmisbaar is, te ontruimen. De Duitsche regeering heeft aan den Bondsraad eene militaire begrooting voor een nieuw tydvak van zeven jaren inge diend, waarbij 35 millioen Mark meer wordt aangevraagd. De Zwitsersclie Bondsvergadering, die 29 dezer hare winterzitting aanvangt, zal be langrijke besluiten hebben te nemen. De verkiezing van een President en vioe- STATEN-GENERAAL. Da motiëuschermutseling in de Tweede Kamer heeft tot resultaat gehad, dat de Minister van Koloniën beloofde geen ge volg te zullen geven aan zijn voornemen tot het uitbesteden eener concessie voor de exploitatie van het Ombiliën-steeukolenveld alvorens over den aanleg eener spoorweglijn naar Padang zal zijn beslist. De Indische begrooting werd aangenomen, en daarmee zou, op het eind der vorige week, de ho rizon des Ministers weer tamelijk wel van wolken zjjn bevrijd, ware het niet, dat het vraagstuk van de staatshulp aan suikeron dernemingen als een dreigende bui bleef hangen. Het voorstel van de heoren Van Dedem c. s.(opheffing van hot uitvoerrecht en afschaffing van den cijns op den vrijen aanplant van in contract werkende onder nemers), Maandag in de Afdeelingen on derzocht, zal df den weg banen tot de op lossing dezer quaestie, öf wellicht den Mi nister tot heengaan doen besluiten. Hopen we, dat er overeenstemming gen; onder de tegenwoordig heden ware Indië slecht ge. uitstel, dat van niet te vermijde De boraadslaj pen houdende gen ten kapitein van den generalen staf van het O. I. leger, met verlof hi^r.te lande: R. H. Eijssomus de Waal, gepehs. kapt, tan den generalen staf van het leger hier te lande; G. P. Van der Garden, le luitenant der infanterie, gedetacheerd aan het De partement van Oorlog. Aan hot departement van wa terstaat, handel en nijverheid te ’s Hage werd Woensdag o. a. aanbesteed: het uitvoeren van voorzieningen aan de oevers der nieuwe Merwede, tusschen de kilometerraaien 104 en 120 onder de ge meenten Werkendam en Sliedrecht. Minste inschrijver de heer W. Volker, te Sliedrecht, voor f 8975; het onderhoud van de schutsluizen en bijbehoorende werken te Nichteveoht, be boerende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Am sterdam met de Merwede. Minste inschrijver de heer R. Barneveld, te Vreeswijk, voor f 2280. Voor de levering der ijzeren drijfkisten, ten behoeve der Dordrechtsche zwem- en badinrichting, is het minst inge schreven door de firma L. Smit Zoon te Kinderdyk voor f 4440. ♦—Op de laatstgehouden veiling te Dordrecht zijn de aandeelen van de Stoomboot-reederjj „Maas en IJsel” verhan deld tegen f25 per stuk. Wjj achten het niet ondienstig in herinnering te brengen dat de 30e No vember de laatste dag is, op welken de buitenlandsche effecten kunnen worden ge zegeld voor één vijfde gedeelte van het door de wet van 31 Dec. 1885 gevorderde recht. Van den len December af, tot en met den 28en Februari 1887, wordt de helft, daarna het volle recht geëischt. De Arr.-Rechtbank te Rotter dam behandelde in hare hitting van Zater dag 18 November eene zaak, welke in de maand September .het kleine dorp Berken- woude in rep en roer bracht. Ook deze zaak was weder een gevolg van de onzalige gewoontein onze plattelands gemeenten gebruikelijk om bij de eerste gelegenheid de, beste het mes te trekken. Als beklaagde stond terecht Gijsbertus Vonk, oud 26 jaar, arbeider, geboren te Berg-Ambacht en wonende te Berkenwoude, beklaagd van iu den nacht van 11 op 12 September zekeren Willem Ooms, welke hem over de pols gesneden had, te hebben ach tervolgd, en iu het veld moedwillig met een mes verschillende wonden te hebben toege bracht, ten gevolge waarvan deze W. Ooms eenige uren later is overleden. Dertien getuigen, waaronder drie deskun digen, werden in deze zaak gehoord. De bekl. ontkent het feit gepleegd te hebben. Uit de verklaringen der heeren doctoren Burger en Simon Thomas en ScholteBijlsma bleek, dat de dood het gevolg was van ver bloeding en deze verbloeding het gevolg van de talrijke wonden die het lichaam bij schouwing vertoonde. Op de vraag vau den ambtshalve verde diger Mr. Van Emden, verklaarden de doc toren, dat als er binnen het half uur na de verwonding geneeskundige hulp ware ver schaft, wellicht de dood niet het gevolg geweest ware. Wijders verklaarden zjj dat het gaan door slooten na de verwonding na tuurlijk dien invloed op den toestand van Ooms gehad heeft, dat het de verbloeding bevorderde. Uit de verklaringen der andere getuigen bleekdat Ooms iu de herberg van P. Baas ruzie gehad heeft met verschillende perso nen, dat de beklaagde Vonk hem toen de herberg heeft uitgeduwdwaarop Ooms zijn mes heeft getrokkeu en Vonk een wonde aan de pols toebracht. Na deze ver wonding was Ooms hard weggeloopenach tervolgd door Vonk en Simon v. Vliet. In het veld was Simon v. Vliet de eerste welke hem greep om hem aan de veldwach ters over te geven. Daarop kwam echter Vonk met een mes in de hand toeloopeu, aan Ooms verschillende wouden op het hoofd toebrengende. Toen de veldwachters Mole naar en Verhoeven op de plaats aankwa men vonden zij den verslagene Ooms bedekt met bloed, zoodat een der veldwachters Geltink verklaarde, dat geen plekje iu het gezicht de gewone gelaatskleur vertoonde. De veldwachters waren daarop met de drie personenwaaronder Ooms, welke niettegen staande zijne wonden nog goed liep, op weg naar het raadhuis gegaan. Onderweg echter sprong Ooms in een sloot en ver wijderde zich. By de aahkomst in het raad huis bleek, dat Vonk een ernstige wond aan de pols had en Van Vliet een wonde aan de hand. Nadat de wonden dezer personen verbon den waren gingen de veldwachters zoeken naar Ooms on vouden hem circa 5 minuten van de plaatswaar hij weggeloopen was op een veld liggen in zeer deerniswaardigen toestand. Men had hem daarop op een schouw gebracht naar de woning van zjjn baas v. Erk, in wiens woning hij te circa half twee is overleden. De docter Bjjlsma, welke den verwonde daar aantrotzegt ter zitting, ten gevolge heeft gehad, tot twee jaar gevangenisstraf, met bepaling dat de voor- loopige hechtenis, waarin de veroordeelde sedert 14 September heeft doorgebracht, bij de uitvoering der hem opgelegde ge vangenisstraf geheel zal worden in min dering gebracht. Aan S. Van Vliet, arbeider te Berken woude, die bij dezelfde gelegenheid W. Ooms eenige slagen had toegebracht, werd 14 dagen gevangenisstraf opgelegd. In de Maandag gehouden zit ting van het Gerechtshof te ’s-Gravenhage heeft de adv.-gen. Mr. Byleveld in de zaak van den heer v. G. tegen het bestuur van de Krimpenerwaard geconcludeerd tot be vestiging van het vonnis door de rechtbank te Rotterdam tusschen partijen gewezen. De uitspraak is bepaald op 27 Deo. In de Dinsdag gehouden zit ting der arrond. rechtbank te Rotterdam werden aan R. v. V., goudsmid; C. S., wagen maker, en H. R., landbouwer, allen wonénde te Lekkerkerk die terecht hadden gestaan, beschuldigd van het vernielen van een aan een ander toebehoorend hekieder eene maand gevangenisstraf, en f 1 boetesubs, twee dagen hechtenis, opgelegd. O. De G., oud 28 jaar, werkman te Stol wjjk, beklaagd van beleediging van Maria Kruit, te Stolwjjk, werd veroordeeld tot f 1 boete. In de eerste plaats nam de rechtbank daarna kennis van het hooger beroep, in gesteld door W. v. H., visscherwonende te Lekkerkerktegen een vonnis van den kantonrechter te Schoonhoven waarbij hij ter zake van het visschen in gesloten visch- tjjd en het bevisschen van eens anders visch- watcr, zonder schriftelijke vergunning van den rechthebbende tot boeten was veroor deeld. Daar het onderzoek in hooger beroep echter het bewijs van bekl. schuld aan het hem ten laste gelegde niet ople verde vorderde hel O. M. vrijspraak van den appellant met vernietiging tan het vonnis a quo. Daarna stónd terecht G. N., zeilmaker wonende te Gouda. Beklaagde werd be schuldigd in de maand Juli van dit jaar te Gouda eene lantaarn te hebben wegge nomen. De eigenaar verklaarde dit voor werp in den morgen van 8 Juli van zijn schip te hebben gemistnadat hij ’s nachts iemand over het dek had hooren loopen terwijl bekl. het dienzelfden dag aan een anderen schipper' had verkocht. Beklaagde beweerde, de lantaarn reeds 3 jaar in zijn bezit te hebben gehad ofschoon de besto lene ze bepaald voor zyn eigendom herkende. Het O. M. vorderde veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. Beschuldigd van valschheid in geschrifte stond terecht H. K., koopmanwonende te Ammerstol. Bekl. bekende in het jaar 1885, destijds wonende te Groot-Ammers, een ge schrift te hebben opgemaakt, dat valsche- lyk inhield eene verklaring van zjjn zwager R. van B.waarin deze erkende een bedrag van f200 aan hem schuldig te zyn wegens op 1 Mei 1883 door bekl. aan v. B. ge leende geldenwelk stuk daarna door hem was voorzien van de dagteekening van 1 Mei 1883 en verder van do handteekening van zijn zwager. Vervolgens had hij dit stuk afgegeven aan den notaris M. te Berg- Ambacht, die belast was met de liquidatie der nalatenschap van zyne moeder, met verzoek bovengenoemd bedrag voor hem te innen bij het uitkeeren van het aan zijn zwager toekomend aandeel der nalatenschap. Toen nu op 18 October jl. Van B. ten kantore van den notaris verscheen ter be- koming van zjjn aandeel in do nalatenschap, en hem genoemd stuk werd voorgelegd, verklaarde hjj inhoud en handteekening voor valsch. Beklaagde moest dan ook ter terechtzitting erkennen niet te weten hoe hjj daartoe gekomen was, daar het toch voor de hand lag dat een en ander moest uitkomen. Het O. M. eischte veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaken op a. s. Dinsdag. De Leidsche Hoogeschool heeft een groot verlies geleden door den dood van prof. Dr. A. E. Simon Thomas hoogleeraar in de verloskunde aldaar; hij is Maandag te Laag-Soeren in 66-jarigen ouderdom overleden. dat de wonden aan het hóófd niet te tellen waren, doch dat de hoofdwonde wasdie a van dó kruin naar het oor waaruit npg Berkonwonde} wegeaa- miahuadelingdie slagaderlijk bloed stroomde. Getuige had deze den dood van den verwonde (W. Ooms) wonde nog trachten te hechten en naderhand f 1 v~'’ 1 5 gezien, bij zijn vertrek dat hij reeds ziel- toogde. De belangrjjkste verklaring in dit 1 proces was die van óen getuige Van Vliet, i de kameraad van beklaagdewelke onder eedo verklaartdat terwijl hjj Ooms in het veld gegrepen had om hem aan de veld wachters over te leveren, Vonk met een mes de wonden had toegebracht. Deze getuige erkent, dat ook hij Ooms geslagen heeft, i omdat deze eveneens sloeg. Op de vraag van den president der recht bank aan den beklaagde, of het nu nog niet waar is, dat hij de verwondingen heeft toe gebracht, nu zelfs zijn kameraad onder eede verklaartdat hjj de wonden door hem heeft zien toebrengen, antwoordt beklaagde dat hij het volste vertrouwen stelt in den ge tuige Van Vliet, doch ontkent de feiten gepleegd te hebben. De getuige Van Vliet herkent fn het eene mes ter zitting het mes van den beklaagde. Na schorsing verklaart getuige Van Vliet nog, dat hjj het andere mes niet erkent als te zjjn van Ooms; hij hoeft dit nooit gezien. Uit de verklaring van de zeventiende ge tuige P. Slingelarid het meisje van den beklaagde bleek dat zij veel last had van Ooms, welke haar het hof maakte. Op den avond van 11 Sept, was zij in do herberg van Baars geweest en heeft daar gezien dat Vonk door Ooms aangegrepen werd. De getuige A decharge A. De Uijl ver klaart dat hij in dou bewusten nacht ge hoord heeft, dat v. Vliet, Ooms naloopende, geroepen heeft: nou ben je mijn man. De getuige v. Vliet onkent deze uitdruk king gebezigd te hebben. Op de herhaalde vragen van den President, blijft de beklaagde Vonk ontkennen Ooms op een dergeljjke wijze verwond te hebben, dat de dood er hot gevolg van was. Bekl. ontkent tevens dat het mes op eenigorlei wijze door hem gebruikt is. De subst.-offic. van Justitie, Mr. Scheltema, requisitoir nemende, ging den loop der feiten na, tot de conclusie komende dat de dood het gevolg is geweest van de wonden door den beklaagde en niemand anders toege bracht. ZEd.Achtb. vond ook de houding van getuige Van Vliet niet correct, ook hij had anders kunnen handelen en zal zich zeker wel veel te verwijten hebben, maar de beklaagde is de dader van de ten laste ge legde feiten. ZEd.Achtb. vond alzoo de feiten wettig bewezen, provocatie van de zijde van den verslagene aannemende, welke provocatie blijkt uit de eerst aan den beklaagde toe gebrachte verwonding, waarvan de ernstige sporen thans nog aanwezig zijn. Hij requireerde mitsdien de schuldigver klaring van beklaagde aan de zware ver wondingen welke den dood tengevolge heb ben gehad en zjjne veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf. Mr. v. Embden ambtshalve voor den be klaagde optredende, releveerde in de eerste plaats dat er in de laatste jaren in de groote steden vereenigingen zijn opgericht tot veredeling van volksvermaken, welke reeds zooveel goeds hebben gesticht. Pleiter vraagt: waar zijn do philantropen die dit ook zullen doen voor het platteland. Want daar is noodig het feestvieren te veredelen, waarzooalsde rechtbanken aan wijzen, steeds sterkendrank en het mes van don boer tot de hoofdmotieven van het feestvieren gere kend worden. Zelden zegt pleiter, was er een feest met treuriger afloop dan deze zaak aanwjjst, de eerste welke onder de nieuwe wet voor deze rechtbank plaats heeft. Pleiter trad verder in een breedvoerige beschouwing, omtrent de schuldplichtigheid van den be klaagde, releveerde dat niemand anders dan Van Vliet er bij is geweest toen de ver wonding plaats had, en niemand anders als deze, den beklaagde als de dader aanwjjst. Pleiter zegt niet, dat Vonk het gedaan heeft, hij zegt ook niet, dat Van Vliet hot gedaan heeftmaar er is twjjfelen dan vindt hjj iet beter dat er twee vrijgespro ken worden, dan één onschuldig veroordeeld. Pleiter vindt de feiten niet wettig bewezen en betoogt tevensdat door de ernstige wondewelke Ooms begonnen was toe te brengen aan beklaagde, deze in een toestand gebracht was, waarop art. 41 2e lid van het Wetboek van Strafrecht van toepassing is dat is namelijk overschrijding van zelf verdediging. Pleiter bestreed verderdat de dood het gevolg is geweest van de won den. De dood was te wyten aan don ver- slagone zelf en diens wandeling door drie slooteneu aan de achteloosheid van den veldwachter Molenaareen krachtig man, welke Ooms na de verwonding in een der- geljjken toestand, geheel met bloed bevlekt, laat ontsnappen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak van zjjn ongelukkigen client of veroordeeling tot een zeer lichte straf. Op de vraag vau den President aau den i beklaagde, of hjj nog iets te zeggen heeft doet de beklaagde het verzoek bij veroor- i deeling zyne straf in de gevangenis te Rotterdam te mogen ondergaan, worde verkre- iige omstandig- jediend met een portefeuille-verandering het len gevolg zou zijn. igingen over de wetsontwer- afwijking van de regels der meentowet omtrent plaatselijke belastingen i behoeve van sommige gemeenten, heb ben de Kamer nog tot over de helft dezer week bezig gehouden. Reeds bij het ont werp betreffende Veere werd lang en breed gesproken over den fameusen bekerdien Maximiliaan van Bourgondiëeen vrij on beduidend persoon uit de geschiedenis der 15e eeuw eens present gaf, maar waaraan die goede Veerenaars evenmin iets hebben, als een haan aan den molensteen dien hij cadeau kreegwant zij mogen dien beker niet verkoopendeden zjj hetdan was de gemeente uit haar financiëele ellende verlost. Nu liep het debat over de vraag, of wer kelijk dat pronkstuk dat niemand ooit te zien krijgt, (precies als de groote diamant van den radja van Martapoera) niet ver vreemd mag wordenhet eindigde mot be stendiging van den toestand gedurende vjjf jaren. De Veerenaars houden hun beker en drinken er nooit uit, daarentegen eten zjj, door de heffing lastingwat duurder brood. Enfln moet voor do j over hebben. Hoog en diep en breed gingen de golven der parlementaire welsprekeuheid by de behandeling der ontwerpen aangaande de vier Noord-Hollandsche gemeenten Alkmaar, Hoorn, Edam en Purmerend; en niet altyd schenen de woorden zorgvuldig gewikt en gewogenwaarmede de heeren het behoud der wik- en weegloonon bestreden of ver dedigden. Wjj zullen hier ter plaatse niet trachten uit te makenof de heffing dier loonen tot een bedrag, hooger dan de on derhoudskosten van waaggebouw en inate- riëel en bezoldiging van personeel, is van privaat-rechterlijken oftewel van publiek- rechterljjken aard dat is, of de toestem ming des wetgevers tot voortduring dier heffing niet of al noodig is. We bepalen ous tot den uitslag van het lange debat door aanneming van de amendementen der heereu Rutgers en Van Asch van Wyk op het ontwerp voor Alkmaar, (die daarna door den Min. Heemskerk ook op de drie overige gemeenten werden toegepast,) is uitgemaakt dat de vergunning nog tot en met 1888 wordt verleend, en het bedrag verminderd tot 70 cents per 100 kilogram. In de zitting van Donderdag staakten de stommen (25 tegen 25) over het ont werp tot vereeniging der Limburgsche gemeenten Remburg en Ubach-over- Worms. Daarna vingen de beraadslagingen aan over de voordracht om f160.000 voorschot te geven aan het Entrepót-dok te Amster dam, voor den wederopbouw vau de inge- storte 13 pakhuizen. De Amsterdamsche afgevaardigden Gildemeester en Hartogh bestreden dit ontwerp. tegt

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1