AC. ark ËLST, adewerken, tWGELIE. lCHIWES 1LS. Zonen, JSKE8, kker, rd in de fijnste Zaterdag i December. 1886. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht es N Jr. Effecten, 55 L WAL. at, IVo. 4. ,SCHE LOTEN eu dat van af ntore verkrjjg- <te Chocolaat!, icolaas-cadeaux. t KOFFIE, rij „de Avondster”, Zoon, Rotterdam. Bessenwijn RS, Alblasserdaui. verpsche Tentoon- 3 «S: was A, ÉN, rtikelen, idige, nderdijk, kleine winst kan BINNENLAND. BUITENLAND. SCHOOKHOVEBSCÏÏE COURANT estraat. ION. aan -reeat lat de S. W. N. VAN NOOTW te Schoonhoven, Uitgeve» tot opheffing ul te Konstan- imoente aal Ha., het leze F5 r kohier voor de vastgesteld tot een ECHTE AMERI- ntie. ke prijzen. A. BOECK. iGEN: i f 5ÖÈ n opzej,w ren f 1000, met •zegging; jen boven f 1000, en. IBLETTEBS, i ritsletters ÏBAKJB8, laas enz. IN. rijs f 8,90; •ruik, zijn te ver- LLITEIT. f 1,30. - 1,45 por L. ,50, f 1,80 per fl. mp. f 2,50 tens 3 fl. der Kop Co. EID EZEN vm> '.Ï".S EZEM nja IE WAAG”, deposito i f 50 tot f 500, vKgagbaar; tot f 1000, enz. 1ERSPELEN, W jereed isen lies heeft aan- het Het zoo mder jive franco en geeft tarantie. Deze Courant wordt des Zaterdag morgens uitgegeven. j Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. stoombootendat de goederen daar niet veiling staan is thans bewezenmisschien is het j}en tot heden onbekenden dader daarom hoofdzakelijk wel te doen gewt In ieder geval is ’t wenscheljjk dat veerman in ’t vervolg daarvoor wake door betere verzorging der goederen. ♦GOUDERAK, 2 Deo. In de vergode* ring van notabelen der Ned. Horv. kerk is tot kerkvoogd gekozen de heer D. Ver- weij, in plaats van den heer Joh. Smits, die daarvoor niet meer in aanmerking wenschte te komen. Door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. kerk is gekozen tot notabel de heer W. Koolin plaats van den heer C. B. Van der Dassen, overleden. In deze gemeente doen zich weer scheidene gevallen van mazelen voor. ♦HOORNAAR, 2 Dec.. Sedert de vorige week is de prijs der kaas f 0,50 per 50 KG. gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken vrjj algemeen f22 h f23,50 per 50 KG. besteed. •KRIMPEN a/d IJSEL, 1 Deo. In de heden gehouden vergadering van den Raad werd besloten aan den gemeente-veldwachter bij eventueel eervol ontslag te verleenen êen jaarlijksch pensioen van f 150, waarvan de helft zal komen ten laste der provincie. Verder werd het suppletoir 2- belasting op de honden vast^ bedrag van f6,25. ♦LEKKERKERK, 1 Deo. Boorden ker- keraad van de Ned. Hervormde gemeente alhier is toezegging van beroep gedaan aan Dr. W. Haverkamp te Venhuizen. LOPIK, 30 Nov. Ds. J. O. K. Non- hebel te Woadrichem heeft voor het be roep naar deze gemeente bedankt. NIEUW-LEKKERLAND, 1 Deo. Onze predikant, Ds. P. Zegboer, heeft een beroep ontvangen naar Zuid-Beierland. ♦NIEUWPOORT, 2 Dec. Tot notabelen zijn alhier gekozen de aftredende leden de heeren J. Gelderblom Sr. en J. W. Montijn. ♦OUDERKERK a/d IJSEL, 2 Dec. De mazelen breiden zich in deze gemeente meer en meer uit, zoodat vele ouders ver hinderd zijn om hunne kinderen van het onderwijs te doen gebruik maken. Ook ten huize van het hoofd der school op dorp heerscht de ziekte, waardoor d( verhinderd is zijne betrekking waar te ne- nemen. Het onderwys ondervindt hierdoor echter geene vertraging. ♦80HELLUINEN, 1 Doe. Gisteren ajja de eerste geladen rietschuiten van de bui tengorzen aangekomen. Het riet is uitstekend van qualiteit en de kleur is ook goed, maar de quantiteit laat nog al wat te wenschen over. In de laatste weken zyn er in deze streken honderden bossen grauwe teen voor bet buitenland verkocht. De prijs is aan merkelijk hooger dan voor eenige maanden daar men de beste soort al verkoopt tot 15 galden de honderd bossen. 8LIEDRECHT, 29 Nov. In de Vrjjdag gehouden raadsvergadering is benoemd tot gemeente-ontvanger de heer J. Bakhuizen. Ingekomen was o. a. eene missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring der ge meen te-rekening, dienst 1885: ontvangsten f 111.145,79, uitgaven f 104.743,08f, batig slot f6402.70|. SLIKKERVEER, 29 Nov. Van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele Pz. alhier is Woensdag met goed gevolg te water gelaten het ijzeren rijnsohip „Ver- einigung VII”, groot circa 440 lost, waarna met den bonw van een dergelijk schip is begonnen. STOLWIJK, 30 Nov. In de tweede vergadering van de vereeniging „Tot Nut en Genoegen”, in ’t Beiersche, trad de heer J. Kolder, hoofd der school en president der vereeniging, als spreker op. Met groote aandacht volgde een talrijk publiek zijne boeiende en leerzame lezing over: „De spaar zaamheid, een geneesmiddel tegen de ar moede.” Na de pauze werden bijdragen geleverd door mej. M. Koudstaal en de heeren H. Blonk, T. Burger Gz., W. Hon- koop, J. Kelder, J. Slingerland en J. De Stigter. ♦TIENHOVEN, 2 Dec. Eenige aandeel houders van de thans ontbonden zalmze- genvisschenj „Licht te vreden" zjjn voor nemens binnen kort op nieuw een zalmze- genvisschenj op te richten op de Koek- koekswaard onder deze gemeente. WOERDEN, 1 Dec. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 84 wagens. Prijs der Goudsohe le soort f22,50 h 25. 2e soort f 17 a 22Edammer f25,50. Handel redelijk. ZEVENHUIZEN, 1 Dec. Tot predikant in deze gemeente is beroepen Ds. J. Hoek te Vorcbten. Tot onderwyzer aan de openbare school no. 1 alhier is benoemd de heer M. 8. En denburg te Gouda. Als notabelen der Hervormde gemeente alhier zijn herkozen de heeren A. Paul Hz., 0. Van der Wilt, H. Tuinzaad en L. Vaa Leeuwen, Prjjs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiên, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 3 maal in rekening gebracht. GOUDA, 2 Dec. Gisteren had alhier de aanbesteding plaats van het ten diensteder gemeente in 1887 benoodigde plantsoen en boomgewas. Ingeschreven werd door P. Hooftmanjz. te Gouda voor f400; P. Loeff Az. Boskoop voor f285.50; D. Guldemond, Boskoop, voor f279.89; G. J. van HejjningonBos koop f 265 J. W. van Groos Boskoop voor f248.90; A. OuwerkerkBoskoop, voor f247.50; B. Droog, Boskoop, voor f227.90 en T. de Loos en ZoonBoskoop, voor f 165.11». GORINCHEM, 29 Nov. Tot leden der Kamer van Koophandel zijn herkozen de heeren H. Hoogh winkel, P. J. Dingemans, C. Van Drooge Dzn. en A. A. Hessig. De heer R. K. Kuipers heeft tegen 1 Januari e. k. ontslag gevraagd als leeraar in de Nederlandsche taal bij de Rijksnor maallessen alhier. De verkoop van boomen, toebehoo- rende aan deze gemeente, langs den Schel- luinschen Vliet en aan de zuidzijde der gracht bij de Willemskazerne, heeft opgebracht de som van f1574. ♦GORINCHEM, 2 Deo. LI. Maandag zyn hier bij publieke veiling in negen perceelen ingezetEen hoerenhuis van den heer J. C. Boonzajerop f 6400 zeven woon- en win kelhuizen van mej. de weduwe N. Van der Giessen, op f 11.225, en een woon-en win kelhuis van den heer H. Fraaije op f 4400. ALBLAS8ERDAM, 80 Nov. Zaterdag avond moesten de manslidmaten der Her vormde gemeente alhier uitspraak doen, of zij zijn voor het beheer onder het college van toezicht, of voor vrij beheer, eene zaak die zoo hier als elders de gemoederen in den laasten tijd bezighoudt. Aan de stemming is door ongeveer 250 stemge rechtigde lidmaten deelgenomen. Met eene meerderheid van een 20tal stemmen is het vrije beheer aangenomen. •AMEIDE, 2 Dec. Door het hoofdbestuur der Maatsch. „tot N. v. ’t Algemeen” is eene bijdrage van f25 toegekend aan de volks bibliotheken te Meerkerk on Amoide. Se dert eenige weken zijn die inrichtingen weder geopend en worden alhier wekelyks door een 30 k 40 ingezetenen boeken ter lezing verzocht. In den nacht van 26 op 27 Nov. zijn uit eene mand, inhoadende ledige fies- schen en 8 kazenlaatstgenoemde ont vreemd. Bedoelde mand stond onbeheerd I op de aanlegplaats der Culemborgsohe nomen de amendemei van den post van ïifi tinopel. De afschaffing5 van den consnl- generaal in Siam wordt voorbereid. Het Hoofdstuk werd aangenomen met 67 tegen 4 stommen. De algemeene beraadslagingonover Hoofd stuk IV (Justitie) namen een tanvang. De heer Sokaepman heeft persoonlijk, dus alleen uit eigen beweging, een wets voorstel ingediend tot wjjziging van Hoofdstuk Onderwijs der Grcndwet. beginsel van voldoend lager onderwijs wordt in de Toelichting gozegd, zonder krenking van godsdienstige overtuiging, wordt daarin gehandhaafd, maar tevens is voorgesteld verleening van subsidie naar een wettelijken maatstaf voor alle scholen onverschillig of zij bezoekt worden door onvermogenden of betalenaen. Bij Koninklijk besluit is aan J. A. Van Hattem, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatavervanger ia het kanton Slie- drecht. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van het polderb. Bommeler- waard beneden den Meidijk, prov. Gelder land, M. Vervoorn; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Zwyndrechtsche waard, prov. Zuid-Holland, A. M. Visser. Voor de buitengewone rivier- correspondentie bij hoog water of ijsgang worden langs de Merwede o. a. geplaatst de volgende ambtenaren 's Gravenhage, Gorinchem of elders: L. H. J. J. Mazel, hoofd-ingenieur en T. C. Brakopzichter. GorinchemW. H. Hu- brecht, ingenieur; G. A. Esscher, ingenieur; E. J. E. la FontjjnopzichterJ. J. Thoolen, bureelbeambte. Asperen: J. Kooreman op zichter. Hardingsveld: J. Nelemans adsp.- ingeuieur. Bliedrccht; J. 0. Baumann, opzichter. Dordrecht: H.'de Kiewitopzichter. AlblasserdamA. Veenebos, buitengewoon opzichter. Werkendam: H. F. Beijerman^ ingenieur en W. A. Baumer, opzichter. Bij resolutie van den Minister van Financiën is benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen te Arnhem, A. Meylink, surnumerair aldaar. Door den Minister van Water- staat is bepaalddat de bodenloopen op aanstaanden Zondag in hun geheel even als op werkdagen, zullen worden uitgevoerd. Ook op de bestelling van pakjes is dit voor schrift van toepassing verklaard. In de 8taats-Ct. wordt uit naam van den Minister van waterstaat enz. bekend gemaakt „Het gebeurt meermalen datten gevolge van onvoldoende inpakking van met de pak- ketpoat verzonden voorwerpen deze bescha digd ter bestemming aankomen en dat wegens onvoldoende bevestiging, de adressen van de pakketten losraken en de pakketten dientengevolge vertraging ondervinden. „Vooral met hot oog op het aanstaande St. Nikolaasfeest wordt daarom het publiek nitgenoodigdvoor het stevig inpakken der pakketten en het zorgvuldig vaathechten der adressen op de pakketten te willen zorgdragen.” De uitslag der aanbesteding van het onderhoud van den straatweg van Gouda op Bodegraven is aldus J. F. Zwjjnenburg, te Zwammerdam voor f3200; W. Van de Poll, te Zwammerdam, voor f3193; P. Vermeer, te Gouda, voor f2918; C. P. W. Dessing, te Gouda, voor f2830; L. Den Hoed, te Delft, voor f2800; C. Groeneschejjte Reeuwijk, voor f2795 W. Bokhoven, te Gouda, voor f2772; J. Van der Vlagt, Dordrecht, voor f2690; W. Van Ingente Bodegraven, voor f2675; D, Varkevisser, te Overschie, voor f2499; J. F. De Rooij en zonen, te Oegstgeest, voor f2447; H. Jongenbuager te Waddingsveen, voor f2390; Ph. Ver- bruggete Waddingsveenvoor f2348. Bij de Vrijdag gehouden aan besteding door de Directie der Marine te Amsterdam is minste inschrijver voor vuren delen de heer L. Proos Hoogendijk, te Waddingsveen, voor f3404.25. De Rechtbank te Rotterdam deed Dinsdag uitspraak in de zakende vorige week medegedeeld. Zij veroordeelde G. N.zeilmaker, wonende te Gouda, we gens diefstal van een scheepslantaarn, tot 14 dagen gevangenisstraf; H. K., bouwman, wonende te Ammerstol, wegens valschheid in een ondorhandsch ge schrift en het dpsbewust gebruik maken daarvan, tot zes weken gevangenisstraf. De Rechtbank sprak vry W. v. H.,vis- scher, wonende te Lekkerkerk, die door den kantonrechter te Schoonhoven ter zake van overtreding was veroordeeld. In do eerste plaats stond daarna terecht B. V., werkman, wonende te Nieuwerkerk a/d IJsel. Beklaagde had op den 14don October jl., toen W. v. H. met zjjne kar te Gouda was uitgestald, van die kar eene oliejas weggenomen en die ten eigeu bate verkocht. Het O. M. vorderde veroordee- ling tot 14 dagen gevangenisstraf. ling der consulaire verslagenen de onderhandelingen met Duitschland over de wering van den zoogenaamden meisjeshan del; door den heer Beelaerts Van Blokland werd een voorafgaande loopbaan bij het consulair corps voor de aanstaande diplo maten aanbevolen. De heer De Ranitz vroeg inlichtingen omtrent den stand der onder- handeiiugen met Duitschland over een nieuw uitleveringsverdragde heer Farncombe Sanders wees op het groot belang van een handelstractaat met Japan; de heer A. Schim- melpenninck van der Otje behandelde den meisjeshandelde heeren Van Kerkwijk en Verniers van der Loeff herinnerden, dat toen 1 Minister i in de Fransche Kamer een, gelukkig mis- Zaken in de Kamer I lukte, poging was gedaan om hooger invoer- kingen met al)e Mo- recht te heffen van suiker, de diplomatie in gebreke was gebleven daar te lande de noodige inlichtingen te geven omtrent de Java-suikercultuurzoodat daarover zelfs bij den Franschen Minister van Koophandel de vreemdste voorstelling bleek te bestaan. Nadat de Minister de verschillende sprekers had beantwoord, en sommige heeren hadden gerepliceerd, werden de algemeene beraad slagingen over dit Hoofdstuk gesloten. Over de artikelen moeten we kort ziju. De volgende amendementen zjjn voorge- steld: Door de Commissie van Rapporteurs, post voor een nieuw ambtenaar aan het Departement te schrappen. Aangenomen met 64 tegen 3 stemmen. Door dezelfde Commissie, verwerping van de posten voor een secretaris 2e klasse te Berlijn, en van de verhooging, voorgesteld voor een gezant schap in Turkjje. Door den heer Bablman: opheffing van het gezantschap in Portugal. De heer Schaepman achtte dit amendement ongrond wettig, evenals indertjjd do opheffing van het gezantschap bij den Paus. Door den heer Van Bijlandt: verhooging van de bezoldiging van den Kanselier te Londen. De Minister van Buitenlandsche Zaken bestreed al deze amendementen. Het ver baasde hem den heer Van Bjjlandt, zelf lid van de Commissie van Rapporteurs die hem een ambtenaar weigerde, een verhoo ging te hooren voordragen, die al den schijn had van een gunstbetoon aan vrienden, waarop de Voorzitter den Minister in de rede viel en hem verzocht zich te matigen, daar zulke woorden allicht de leden der Kamer konden kwetsen. De Minister ver klaarde later, daarmede niets onaangenaams te hebben bedoeld. Aangenomen zijn de amendementen betref fende den gezantschaps-secretaris te Berlijn en de vermindering van de kosten voor het gezantschap in Turkjje. Bjj de afdeeling consulaten zjjn aan ge- Beschuldigd van diefstal en mishandeling stond terecht J. L. M.sjouwer, wonende te Schoonhoven. Bekl. zoude op den 21 en October van het schip van get. J. B. een paar klompen hebben weggenomen. Dit werd echter door bekl. ontkend, die opgaf van get. verlof te hebben bekomen, ze een oogenblik te gebruiken. Wat de mishan deling betrof, bekende bekl. op den 27en d. a. v. get. J. W., na eenige woordenwis seling een stomp onder de kin en daarna een duw tegen de borst te hebben gegeven, waardoor deze ineenzonk. Daar volgens het oordeel van het O. M. de schuld van bekl. aan den ten laste gelegden diefstal niet voldoende was geleverd, vorderde het te dier zake zijne vrijspraak, doch veroordee- ling voor de mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak in deze zaken op a. s. Zaterdag. De heer J. C. Post, te Vianen, is geslaagd bjj het acte-examen Middelbaar Onderwijs voor boekhouden (huisonderwijs). De heer M. A. A. De Bock, on derwijzer te Barwoutswaarder; is benoemd aan eene der openbare scholen te Rot terdam. Het ontstaan eener vadature van onderwijzeres aan de openb. school te Zwammerdam gaf den raad aanleiding, de jaarwedde van f 600 te verminderen tot f 525, met f25 verhooging na een jaar dienst. Door de heeren Dr. Ph. 8. Van Ronkel, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Leiden, en J. J. Groen, ou derling aldaar, is een adres gezonden aan de alg. synode, waarin bij de dreigende scheuring der kerk, een laatste poging ge waagd wordt om die nog te voorkomen. Dit adres is aan alle kerkeraden van de Ned. Herv. kerk in Nederland verzonden, met verzoek om zoo spoedig mogeljjk bjj de synode of haar secretaris van instem ming te doen blijken. Den len December heeft Dr. Johs. Dyserinck, Doopsgezind predi kant te Rotterdam zijne 25-jarige Evan geliebediening herdacht, waarvan hij tot 1879 te Helder, vervolgens tot 1884 te Vlissingen en sedert 24 Augustus van laatstgenoemd jaar te Rotterdam in functie is geweest. Ds. E. A. Lazonder te Ooster- wolde heeft een beroep ontvangen naar Putten (Veluwe). Aangenomen het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Leerdam door den heer L. Smilde, oandidaat te Kampen. 8TATEN-GENERAAL. Alvorens een aan vang te maken met de algemeene beraadslagingen over de Staats- begrooting voor 1887, moest de Tweede Kamer in haar zitting van Maandag op nieuw stemmen over het ontwerp tot vereeniging der Limburgscbe gemeenten Ubach-over- Worms en Rimburg, daar Vrjjdag de stem men gestaakt hadden. Thans werd het voorstel, nadat nog de heeren Van der Feitz, de Minister van Binnenlandsche Zaken en de heer Smeenge het woord er over gevoerd hadden, aangenomen met 40 tegen 28 stemmen. Van de algemeene beraadslagingen was ditmaal het eigenaardige, dat zy achterwege bleven. Alleen de heer Van Baar gaf nog een, zpoals hijzelf zeide, niet „politieke, uit gewerkte en afgeronde” rede ten beste, waarin hij het bekende non-possumus der rechterzijde, ten aanzien van het onderwys in vergelijking bracht met dat der linkerzyde betreffende het kiesrecht, verklarende dat hij het eorste zou handhaven, en het een politiek schandaal achtte dat we met een gebrekkige kieswet moeten voortleven totdat herziening van de Grondwet verkregen is. Ook ried hjj bezuiniging aan op onderwijs, om het financieel evenwicht te herstellen. De beide eerste Hoofdstakken (Huis des Kouings en Hooge Coliegiën van Staat) wer den aangenomen. De heer Van der Slejjden, herkozen te Arnhem, werd benoemd tot lid van de com- missie van enquête. In de zitting van Dinsdag kwam Hoofd stuk III (Buitealandsohe Zaken) aan de orde. De heer De Vos van Stcenwijk wees op de steeds stjjgende uitgaven voor een klein, een dood departement, waarbij de schjjnvertooning grooter dan de machts- vertooning is. Hij zal tegen dit en andere hoofdstukken stemmen. Voorts werden door de opvolgende spre kers verschillende onderwerpen ter sprake gebracht, als: door den heer Mees, de wenschelykbeid van een handelstractaat met Spanje; door den heer Van Bjjlandt, de Overzicht Na de verwerping der door Gladstone voorgestelde hervormingsvoorstellen voor Ierland en terwijl het nieuwe Engebche bewind zich bezig houdt met het in over weging nemen van minder ver strekkende maatregelen, is de nationale Liga, die, in afwachting van de dingen die komen zou den, zich in de laatste tjjden wat matiger gehouden had, weder aan het stoken ge gaan. „Geen pacht betalen”, zoo luidde het wachtwoord en geen wonder dat dit zonderlinge wachtwoord bjj menigeen weer klank vindt, al Ijft het ook voor de hand, dat zoo menig welgezind landheer, die uit eigen beweging de pachters verminderd had, daardoor wordt teruggehouden om op dien weg verder voort te gaan. Gevolg van die nieuwe oorlogsverklaring, die in meetings en demonstraties wordt afgekon- digd en aangedrongen, is, dat ook de re- geering tot krachtige maatregelen hare toe vlucht neemt. Zjj doet de aanstokers van dien nieuwen strijd vervolgen en belet ge wapenderhand het oproer en onruststoken. Die nieuwe dwangmaatregelen geven de pers natuurlijk weer heel wat stof tot be spreking, zij vindon bjj deze ernstige be- Btrjjdidg, by gene goedkeuring en de regee- ring zal daarover by de ophanden zjjnde wederbijeenkomst van het Parlement zeker heel wat moeten hooren. De beweging in Ierland werkt ook aanstekelijk op Schot land, waar de kleine boeren ook de hoof den bij elkander steken. Naar men bericht, zou Frankrijk op nieuw aan Engeland en nu in zeer bepaalde bewoor dingen, inlichtingen hebben gevraagd om trent de plannen betreffende Egypte. Eenigs- zins in strijd hiermede is de verklaring van den Franschen Minister-President De Frey- cinett, dat het vraagstuk van het Suez- 1 op het pont staat van op eene be kende wijze te worden opgelost. Ook is ademde de redevoeri’--- eenen zeer vredelievei vrede het eerste doel iswaarnaar zjj streeft, en dat zjj juist door de instand houding van een legermacht; die tegen eventualiteiten berekend is, dat streven wil bevorderen en kracht bjjzeRenl kanaal r__. vredigende wijze te worden opgelost. Ook overigens ademde de redevoering van den premier eenen zeer vredelievenden geest. Den vrede te handhaven was de zorg, door het belang der Republiek aan de regeering opgelegd, en in dien zin zou zjj, wat de Kamer uitbundig toejuichte, steeds werk zaam zjjn. Onder den indruk dier vredelievende be tuigingen, was de Kamer dan ook wat minder streng in hare bezuinigingen. Het gezantschap by het Vaticaan bleef behou- Christenvervolgingen in Turkjje,een betere den en werd zelfs niet verminderd en eenige inrichting der consulaire verslagenen de andere bedragen, bestemd voor buitengewone zendingen, werden grif toegestaan. Naeenig debat werd mede een crediet van 30 millioen francs voor Madagascar toegestaan, die noodig schjjnau te zyn tot uitvoering van het vre desverdrag. Althans de regeering ver klaarde, dat dit verdrag weldra zou worden ten uitvoer gelegdEen der afgevaar digden, Bisschop Freppel, die er misschien wel wat meer van wist, kon dit maar niet zoo voetstoots gelooven en meende, dat eene nieuwe expeditie het sluiten van den vrede wellicht zou kunnen bevorderen. Vredelievend luidden almede de verkla ringen, door den Itallaanschen van Buitenlandsche Z afgelegd. De betrekkingen met al)e Mo gendheden waren vriendschappelijk. In do quaestio van den dag, het Bulgaarsche vraagstuknam zjj eene afwachteude, doch waakzame houding interwijl zij tevens de raadgevingen ondersteunde van andere Ka binetten om voorzichtigheid te betrachten, met eerbiediging der tractaten. Die lastige tractaten zijn voor Rusland een doorn ia het oog. Het belet den Czar want deze moet zich, gelijk uit sommige onthullingen van de laatste dagen aan 't licht kwam, persoonljjk zeer veel aan de Bulgaarsche Zaken doen gelegen liggen, met dat lastige Bulgaarsche volk eu meer bepaaldelijk met het Regentschap korte metten te maken. Oostenrijk, En geland, Italië en, hoewel eenigszins aarze lend, zelfs Duitschland hebben er bezwaar in, Rusland in het Oosten de vrjje hand te laten. Het bericht, dat de belangen der Rus sische onderdanen, na het vertrek van Kaulbars aan de Fransche consuls was overgelaten, waaruit men afleidde, dat de verhouding met Duitschland verkoelde bleek voorbarig. De Fransche consuls treden toch alleen daar als beschermers der Russische belangen opwaar geen Duitsche consuls zjjn. Intusschen wordt tusscheu de groote Mogendheden overlegd, wat tot herstel van de orde van zaken in Bulgarjje te doen is. Oostenrijke voorstel, om de zaken van Oost-Rümelië door een congres te doen regelenwerd in beginsel goedgekeurd, doch noodiger werd geacht, eerst eene geregelde regeering aan Bul garije te geven. Men zegt, dat Uuitschland hieromtrent een voorstel voorbereidt, dat zoowel de belangen van Oostenrijk als die van Rusland zou kunnen bevredigen. Het is te hopen, dat dit gelukken zal en dat de Duitsche regeering hierdoor zal bewjj- zen, dat, al meent zij ook eenige milli- oenen te moeten aanvragen voor verster king van hel leger, het behoad van den

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1