1887. N°. 920. Januari. i Oranje”, r DEN BERGH, its. Zaterdag 29 Zonen, I 1887. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. A, BUITENLAND. BINNENLAND. De eerste bloesems. ÏW1» ELDER te Vlw- Ti Schoonhoven, Mr. Valliant, Wa- dan om de leemt* 4 gewjj- i deren7 vette- chapen of lam- 3 vette runderen, en graskalveren, ichapen of lam st. per half kilo, - tot ot. per et per half kilo, ct vaa Nedarhad'* en”, beide Piano dat er vatten. provincie Utrecht, houdenraads- j is aan het Da- iot van f 600 ver- f 3,50, poten eet. Hectoliter, taks. quaL f 21A 23,— jliandsche f— artyen. k 1,80 wei- dito. 3 1870. 3 igchenlevens mee ge- van de instelling ig van S. W. N. VAN NOO®N Uitgaven. liederen lijn ook ifjes van dé Zang- rden”, ad 3 Cts. tot minder prijs. sndt de Uitgever it-ex. ter kennis- liet Volkslied: men gratis de SCHOONHOVEIfSGHE COIJRAWT. 4 1854. 1860. 1864. 100. CHTEN. Boter: le qual. per half kilo; le qual. 70 ct., 60 ot.; kalveren 90 ct.; schapen 50 ct., blies per 2} ot., 2e qual. licht soort 19 V. wege is ten dat Men moest eerst afwaehten op welke wyzt '.istarwe f 7,75 7,25, witte dito e f 6,00 i 6,20. n. Prijzeniware calfvaarzen f 120 220, vaarkoeien sen f 80 110. 20, pinken f 40 50, 22 nuchtere 3HTEN. pC. 21 Jan. ‘2| 75,». 3 5 -Nov. 5 ■Aug. 5 -Juli. 5 -Oct 5 3 5 5 1000. 5 1000. 5 5 5 5 78} 62} XI 13 74} 128} 108* 99} Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco niterlijk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. eroep naar Barbas Jr., te In een beoordeeling van inspecteurs wenschen we geven: we lp de weekmarkt aas, 41 wagens, wegende 8920 e f 21,—k 23,— onder 2 wagens ort f 20 23,50. irük F, Schoonhovsn. Deae Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prfls: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door hét geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. tranen. Bij vaste loor het besloten WAAG”, eposito f 50 tot f 500, raagbaar; f 500 tot f 1000, opwggingi sn f 1000, met «gging; an boven f1000, n. en omstandighe- was geploegd, 15} 12} 88} 61}1 islj 96 94 98} 98} 98} 58} 115 109* 104} 100 95} 99 103} 110* 133 135} 128} Overzicht Aan een artikel van het Engelsche dag blad de Daily Newt komt de eer of beter gezegd de verantwoordelijkheid toe voor het feit, dat Europa een oogenblik in rep en roer werd gebracht, en ten gevolge daarvan de prijzen van een aantal Staats- en andere fondsen op de verschillende beurzen aan zienlijk daalden. Het blad wist nl. meds te deelen, dat een nieuwe oorlog tusseben Frankrijk en Dnitschland op het punt stond van uit te breken en dat als voonpel daarvan de Duitsche regoering aan de Fransche ophel dering zou hebben gevraagd omtrent hare troepen verzameling aan de grenzen. Ver schillende geruchten en bsrichten, waarvan sommige al eenige weken oud waren, wer den, om aan het geheel vaarschjjniykheid bij te zetten, nog eens sanengelijmd en als nieuws den lichtgeloovigea lezer nogmaals opgedischt, nl. dat Frankrijk alle paarden in Duitschland liet opkoopen, dat hout was besteld voor de inrichting van barakken aan de grenzen, dat de uitvoer van paarden verboden was enz. ent En dit alles, terwijl, Duüschlands gezant te Parijs rnstig in Itaiië horstel zocht' van de gevolgen van een beenbreuk, Frankrijks nieuwe Minister vaa Financiën, met de bud- getcommissie aan ’t loven en bieden is, om de behoeften van den .dienst in overeen- stemmming te brengen met de eischen der zuinigheid, door de commissie voorgestaan, en Duitschlands Rijkskanselier in den Prui- sischen Landdag nog steeds nabetrachting houdt over de legerwetdiscussiën en zeker niet zou nalaten op den politieken toestand te wijzen, indien deze werkelijk zoo gewij zigd en zoo gevaarlyk was. Toch valt het niet te ontkennen, dat Von Bismarck de eerste aanleiding gaf tot de verzending van een dergelijk sensatiebericht. Om de noodzakelijkheid van de aanneming der 7-jarige legerbegrooting aan te toonen, was zijn voornaamste wapen op de gevaren te wjjzen, die van de zijde van Frankrjjk dre'gden. Niemand had het met die gevaren zoo ernstig opgenomen. In Frankrjjk lachte men er mede en beschouwde ze louter voor ’t geen ze werkeljjk waren, een middel om de legerwet er door ie halen. In de Engelsche pers vatte men echter die verklaringen op. Duitschland 1 i al dadelijk wat ernstiger natuurlijk uitgezonderd, vindt de verwerping van de legerwet ner gens zooveel afkeuring als in de Engel sche pers. Intusschen hebben we dit aan den schrjjver van het sensatiebericht te danken, dat zoo wel in Engeland als in Frankrjjk en Duitsch land van officiëele of officieuze zijde mede- deelingen zijn gedaan, die aantoonen, dat geen onkel dadelijk gevaar dreigt en dat zelfs in de Bulgaarsehe aangelegenheden meer overeenstemming bestaat, dan voor eenige dagen geleden bekend was. Alle Mogendheden hebben er nl. in toe gestemd, dat de ambassadeurs te Constan- tinopel, tijdens de aanwezigheid aldaar der bekende Bulgaarsehe deputatie, die Rome verliet, zullen overleggen hoe aan den crisis aldaar een einde zou kunnen worden gemaakt. Allen, Engeland uitgezonderd, zijn van oordeel, dat Regentschap en Sobranja daartoe eerst moeten aftreden en dat dan aan de nieuwe vertegenwoordiging de keuze van een Vorst moet worden overgelaten. En geland zal in deze, alleenstaande, vermoe- deljjk wel tot toegeven genoopt worden. Omtrent de bereidvaardigheid van Regent schap en Sobranja, om zich naar Europa’s wenschen te voegen, loopen verschillende berichten, die vooral, voor zoover zij van Engelsche zijde komen, niet zeer hoopge vend zjjn, doch waarop ’t beste is niet vooruit te loopen. Italië wordt genoodzaakt eeno expeditie naar Massoua uit te rusten, waar de Abys- siniërs het hem lastig maken. De Keizer van Abyssinië kan het nog maar niet ver geten, dat Engeland Massoua aan Italië af stond, niettegenstaande het hem beloofd was. Z. M. heeft met ingang van 26 Januari 1887 1* aan den heer W. L. A. Gericke ■achten, I kapitein ter zee, op «yn verzoek eervol vicht ie, I ontslag verleend als Minister van Marine nel uitzicht, dat het onderzoek practische resultaten zou hebben Doch* de heer Dozy bleef een afwachtende houding aannemen. Alleen deed hy het voorstel, zich dooreen machine-ingenieur te doen vergezellen, om voorgelicht te worden omtrent ventilatie- middelen enz. Dat was niet de bedoeling der enquête commissie; zij verlangde van den heer inspecteur een opgaaf met aan wijzing van die fabrieken, welke voor een onderzoek in aanmerking zouden komen, alleen met betrekking tot den gezondheids toestand. De inspecteur bleef zich bepalen tot niets doen, en beriep zich op gebrek aan tyd, op ambtsbezigheden, op het >oom- missoriaal zyn" der zaak. De voorzitter vraagt verder >Moet de commissie uit dat feit niet deze conclusie trekken, dat gedurende de laatste twee jalen op het gebied van fa brieken en werkplaatsen uit een hygiënisch oogpunt in Noord-Holland en metnamein Amsterdam ten eenenméte allé Staatstoe* zicht heeft ontbroken? Antwoord: Geneeskundig Staatstoezicht is niet uitgeoefend. V. Het is dus mogtlijk. dat in fabrieken en werkplaatsen in uw district, met name te Amsterdam, ergerlyke misstanden be staan zonder dat die aan daartoe aange wezen regeeringsorganen ter kennis zyn gekomen A. Ja, wanneer er geen klachten kwa men had er geen onderzoek plaats. V. Uw houding was dus een volkomen geen klachten, dan V. Uw houding passieve; kwamen er r werd er ook geen onderzoek ingesteld? Neen volstrekt niet. Wat hebt gy dan gedaan Dat zoolang het onderzoek achter gebleven is alleen daaraan te wij de zaak commissoriaal is gemaakt. -.“t - -te het onderzoek zou plaats hebben, teneinde niet tweemalen hetzellde werk te doen. V. Het is this eön feit dat het Staatstoezicht geheel heeft ontbroken, en dat alles wat bouwstoffen zou moeten le veren, gelijk de wet bedoelt, bouwstoffen die men verkrijgt door eigen waarneming van de inspecteurs van het geneeskundig Staatstoezicht, ten aanzien van Noord- Holland en met name te Amsterdam, ge heel ontbreekt? A. Ja. de houding des ons niet te be- hebben alleen met eenige uit voerigheid zyn verklaringen vermeld, omdat zij, naar het ons voorkomt, vry duideiyk de ongegrondheid in het licht doen treden van de bewering dergenen, die meenen dat alleen het bestaan der »medische politie” den voldoenden toestand der fabrieken, uit het oogpunt van gezondheid, genoegzaam waarborgt. Nu is het uiogelyk, dat de zes ambt- genooten van den heer Dozyin de overige provinciën des lands, hun taak eenigszins ruimer hebben opgevat, of meer byzonder hun aandacht wydden aan dit deel van hun werkkring. Ook zullen inmiddels die heeren misschien nog gelegenheid gevonden heb ben, eenige meerdere gegevens te verza melen, opdat, indien ook zij straks geroe pen mochten worden om aangaande den toestand in hun district inlichtingen te ver schaffen, zij beter beslagen ten ijs komen. Doch dit alles ontneemt niets aan onze, door het gelezene niet weinig versterkte overtuiging, dat de aanstelling van speciale inspecteurs over den arbeid in en de in richting van fabrieken en werkplaatsen die zich geheel en ai aan dat toezicht wy- den, een zaak is van dringende noodzake lijkheid. Industriëelen van gevestigden naam en groote bekwaamheidwe noemen slechts Dr. Mouton te ’s-Gravenhage, zyn dat geheel met ons eens. De bedenkingen, die daartegen worden opgeworpen, zyn vry gemakkelyk te wederleggen. Eens hoorden wij een jurist van groote vermaardheid dien eisch ten opzichte van den kinderarbeid bestryden met de opmerking, dat wat in Duitschland proefhoudend was gebleken hier te lande niet van toepassing was, omdat wy hier hebben wat daarginds ge mist woruteen Openbaar Ministerie, belast met het [zelfstandig instellen van vervol gingen bij overtreding eener wet. Doch als zelfs die voqrtreffelyke inrichting het kwaad nifet doet opsporen, maar eenvoudig een aangifte of aanklacht afwacht, wat dan? En wat ;den inspecteurs van het genees kundig Staatstoezicht aangaat, hun taak is te veel omvattend, dan dat men van hen die nauwkeurigheid zou mogen verws die hier vooral van het uiterate gewicht is, 89} 100* 64, ’, 63} 65, *, 65} 54} 101} 86 100} 100} 98} 94} 95 'p. et. 4} 93* ■7/69. 4 85} 4- 89} i. .4 4 4 fereg. 4 4i los; 5 99} 4} 100} 6 5 Z R. 5 ig. 3 iel. LI00. 5 5 5 5 )0. 5 aand. 5 6 8 8 3 Het slot van des voorzitters bespreking met den heer Dozy was >Gy zyt aan het hoofd van het geheele Staatstoezichtgij hebt relatiën en vertak kingen op het geheele gebiedhad het dus niet voor de hand gelegen dat gy ons in velerlei opzicht bij onzen moeielyken arbeid hadt kunnen bystaan? Maar ik zal op dit punt niet verder doorgaan.” Het was een voortreffelijke gedachte van de Commissie van enquête betreffende wer king en uitbreiding der wet van 19 Sept. 1874 (kinderarbeid), en naar (Jen toestand van fabrieken en werkplaatsen, het resultaat van haar eerste onderzoekingen reeds da- delyk publiek te maken; en de vrijgevig heid waarmede die eerste bundel getuigen- Verhooren ter beschikking zyn gesteldver dient warme hulde. De voor ons liggende stukken hebben uitsluitend betrekking op Amsterdamvan waar tusschen 4 en 15 Januari, deze beide datums medegerekend65 personen van zeer onderscheiden maatschappelijken stand voor de Commissie zijn verschenen om verklaringen af te leggen. Het onder zoek naar de Amsterdamsche toestanden zal later hervat worden. We spraken van reerste bloesems”van vruchten zullen we slechts dan kunnen ge wagen, als de wetgevende arbeid zich op dit terrein gaat bewegen, en aan de ge gevens door de Commissie verzameldstof ontleent voor sociale verbeteringen. Want dat deze alles behalve overbodig zynwordt op menige bladzjjde van deze «tenogra- phische verslagen boven alle bedenking gebracht Reeds het allereerste verhoor bevat tref fende bijzonderheden, minder om hetgeen er in vermeld wordt, dan uiu ue leeiutc die er uit blykt. De heer Dr. J. P. Dozy te Amsterdam is sedert twee jaren inspec teur voor het geneeskundig Staatstoezicht in Noord-Holland, na vroeger dezelfde be trekking achtereenvolgens in Limburg en in Zeeland te hebben vervuld. Het zyn de door hem afgelegde verklaringen, die we hier op het oog hebben. Gelijk men weet is in de laatste jaren van onderscheiden zyden de wensch uitge sproken, dat van Staatswege, door byzonder met die taak belaste inspecteurs, toezicht zou gehouden worden op den toestand en de inrichting vap fabrieken en werkplaatsen, speciaal wat betreft de gezondheid en de veiligheid. Wat het eerste punt aangaat, betwisten velen de noodzakelijkheid van speciaal toezicht; immers, men heeft in elke provincie een geneeskundigen raad en in het geheele land 7 inspecteurs van het geneeskundig Staatstoezicht, zouden die heeren niet bij machte zyn om te be werken, dat aan de eenvoudigste en nood- zakelykste voorschriften der hygiëne de hand wordt gehouden? Indien iemand nog die illusie mocht koesteren, dan wekken wy hem op tot het lezen van hetgeen op de 6 eerste bladzyden van het enquête-verslag staat. Een enkelen greep rekenen wy ons verplicht te doen. De vraag des voorzitters, welke fabrieken, inzonderheid te Amsterdam, naar de mee- ning van den heer Dozy, het meest in aan merking komen voor het doel der enquête, wordt beantwoordt met het verhaal, dat in den geneeskundigen raad een voorstel is gedaan om een onderzoek in te stellen naar alle fabrieken en werkplaatsen in Ne derland. Dit voorstel is in handen van een commissie gesteld, waarvan het gevolg is geweest, dat besloten werd om het onder zoek te beperken tot die fabrieken, waar met kwikzilver en lood gewerkt wordt. Vooraf was aan een commissie opgedragen, een schema voor het ondeizoek vast te stellen. De zaak was alzoo commissoriaal gemaakt, een in Nederland en elders zeer gebruikelijke vorm, om iets op de lange baan te schuiven. In afwachting van het rapport der com missie, heeft Dr. Dozy, gebruik makende van zyn positie en van zyn bevoegdheid, op eigen gezag te Amsterdam, waar uit den aard der zaak de fabrieks-nyverheid den meeaten om vang heeft,-wat ge daan? We zullen even hooren. Vraag. Welke fabrieken hebt ge nu dit jaar en het vorige te Amsterdam bezocht? Antwoord, Nog geen een. Vt Geen enkele A. Er zyn zooveel bezigheden, geen tyd is om alles tegelyk aan te Als men in Amsterdam komt, begint men niet met de fabrieken. Men heeft niet al leen Amsterdammaar de geheele provincie Noord-Holland, en daar zyn tal van zaken die voortdurende aandacht verdienen. Er moet dus gelegenheid en tyd zyn om met dat fabrieksonderzoek aan te vangen, dat niet de hoofdzaak is. Er moet in het oog gehouden wordendal met de wetenschap die wy destyds hadden, wy wisten wei te kunnen onderzoeken en voorstellen te kun nen doen, maar het zou de vraag zyn of dit tot verbetering zou leiden. Dit maakte de ambitie om te beginnen niet groot. Ik acht anders de zaak van groot belang, en nu de aandacht er op gevestigd is en er kans bestaat op verbetering, op een wet, ligt het voor de hand dat de aandacht op de zaak gevestigd biyfL Omstreeks twee maanden geleden, toen de commissie van enquête in het leven was getredenontving Dr. Dozy van haar voor zitter het verzoek, die commissie behulp zaam te willen zyn. Toen bestond er dus na releveering der feiten den waaronder het misdrgf de bevestiging vap het vonnis. Den verdediger vaaljtekL, Mr. VailUnt, deed het genoegendat ijjn cliënt thans eene volledige bekentenis had afgelegd. Hij meende dat er termen waren tot toepassing van art. 41b van het Wetboek van straf recht, dat zegt: „Niet strafbaar is de overschrijding van de grenzen van nood zakelijke verdediging, indien zjj heten middellijk gevolg is geweest van eene lie vige gemoedsbeweging, door de aanranding veroorzaakt.” Pleiter geloofde dat de om-? standigheiddat de sneden door bekl. in dolle woede zjja toegebracht, de hevige gemoedsbeweging duidelyk deed kennen, en concludeerde daarom tot ontslag van rechtsvervolging. Mocht echter de schuld- verklaring worden gehandhaafddan zou z. i. niet art. 300c maar art. 300& van het Wetb. van strafrecht van toepassing moeten zjjn, omdat niet was geblekendat de dood van den verslagene het gevolg was van de daad van dezen bekl. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 28 Januari. Bij den aanvang van ’s Hofs zitting werd uitspraak gedaan in de zakenden 13den dezer behandeld. Bevestigd werd o.a. het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij een drietal jongelieden uit Lekkerkerk zjjn veroordeeld ter zake van het omverrukken en tegen den grond wei'pen van een tot afsluiting dienend jjzeren hok. In de zitting van de Arr.- Rechtbank te Rotterdam van Dinsdag werden o. a. de volgende personen ver oordeeld J. van P.beklaagd van bedelarij te Zevenhnizen gepleegd, tot 12 dagen hech tenis en opzending naar eon rijks werkin richting voor den tijd van 3 jaar. Omtrent de 14-jarige P. V., wonende te Jaarsveld, die een meisje haar bloed koralen halskettinkje met gouden slootje had waahthanh dat zij daarbjj had gehandeld zondqr oor deel des onderscheidszij ontsloeg haar mitsdien van alle rechtsvervolging, dooh gelastte hare plaatsing in een rijks-opvoe- dingsgesticht tot 11 Maart 1890. Vervolgens stonden o. a. terecht: P. H., oud 27 jaren, arbeider, wonende te Zevenhuizen, beklaagd van beleediging van den rjjks-veldwachter Doeleman, al daar. Eisch 4 dagen gevangenisstraf. E. H.oud 17 jaren, winkelbediende te Gouda, beklaagd van in den nacht van 16 op 17 December te Gouda, Victor An- dr lessens met wien hy woorden-wisseling had, met een mes in den buik en in den arm te hebben gestoken. De beklaagde bekende het feit in dron kenschap gepleegd te hebben. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Van de hand van mejuffrouw Helene Mercier, zag dezer dagen een belang rijk geschrift het licht over „Arbeiderswonin gen”, geïllustreerd met vele afbeeldingen. In dit omvangrijke werk van ruim 15 vellen druksheeft de bekwame schrijfster vele lezenswaardige bijzonderheden, zoowel uit het buitenland als binnenlandopgetee- kend en is daarin tot de slotsom gekomen dat het tehuis van den fabrieks-arbeider evenals dat van onzen vierden stand, in onze groo e koopsteden, nog veel te wen schen overlaat. Ook de coöperatieve bouwvereenigingen hier te lande worden mede breedvoerig in dit geschrift besproken. „Bjj ons in Nederland, aldus eindigt de schrijfster haar slotwoord, „is het familieleven hoog in eere. Maar wat baat ons onze liefde tot het huisgezin, indien in den schoot van dat' gezin niet de krachten en deugden kunnen ontluiken, die een volk verheffen en tot ontwikkeling brengen.” Wij koesteren den' wensch, dat dit in alle opzichten lezenswaardig geschrift iets moge bijdragen om in de behoeften van goede arbeiders-woningen te voorzien. De uitgever H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem heeft dit werkje door den bil ly ken prijs binnen, elks bereik gesteld. De inteekenlijst bij de ingeze tenen te Giesendam tot eene buitengewone uitdeeling aan de behoeftigen heeft ruim f800 opgebracht. De gemeenteraad van Woerdon heeft besloten, met 1 Mei a. s. eervol te ontslaan het personeel dor openbare lagere kostelooze school, nl. de hh. J. B. Crom- jongh, hoofd der school, C. De JongCzn., onderwijzer, en mejuffrouw M. Mul, onder wijzeres, terwijl met dien datum tevens zal ophouden de subsidie, tot heden verleend aan mejuffrouw D. O. Snijders, hoofd eener meisjesschool voor m. u. 1. onderwijs. Dit besluit is genomen met het oog op het met 1 Mei m dienst nemen van eene nieuwe school, terwjjl reeds vroeger besloten was tot opheffing der openbare lagere kostelooze school. Aangenomen het beroi Heukelum door Ds. J. A. Aoquoy (cl. Zalt-Bommel). omdat er zooveel mens moeid zyn. Men duels der inspecteurs schen-Qng van fabrieks- o geheimen, rtaar -die rallen Itoi Minister van Mariue benoemd den door hun ambtseed gebonden zyn, niets aan anderen mede te deelen van hetgeen toevallig omtrent de nijverheid zelve ter hunner kennis is gekomen? Er is, naar wy geloovenslechts ëéri groot bezwaar die inspecteurs van den arbeid zullen moe ten zyn menschen van zeer i.itgebrflide kennis, en van niet minder tact, om door hun bezadigd en deskundig optreden èn werkgevers, èn werklieden vertrouwëh in te boezemen. Maar zouden zoodanige man nen in Nederland niet te vinden zyn? K0- met dankbetuiging voor de vele en gewich tige dienstendoor hem in die betrekking aan den Koning en aan den lande bewezen heer F. C. Trompte ’s Gravenhage. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, ter bepaling van het aandeel in de lichting dezes jaars voor de nationale militie, o. a. de navolgende gemeenten sa mengevoegd: Rietveld met Barwoutswaar- der; Papekop en Lange Ruige Weide met HekendorpLeerbroek metNieuwlandTien- hoven met Ameide, en de bij elke samen voeging de laatstgenoemde gemeente aan gewezen als de hoofdgemeente. Krachtens de zegelwet van 31 December 1885 kunnen, tegen storting van de helft van het verschuldigde rechtnog tot 1 Maart a. s. effecten ter zegeliug wor den aangeboden aan alle kantoren van het recht van zegel. Men denke hieraanom dat na dien tijd het volle recht moet be taald worden^ Aan bet Departement van terstaat, Handel en Ny verheid te ’s Hage werd Woensdag aanbesteed: het onderhoud vap de schutsluis en bijbehoorende werken te Vianen, provincie Zuid-Holland, behoo- rende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Als minste inschrijvers kwamen in aanmerking de heeren A. De Groot Cz. te Heukelom, en J. J. Hoogen- doorn te Vianen, die ieder* voor een gelijk bedrag van f2175 hadden ingeschreven. No. 9 van het Staatsblad be vat de wet tot naturalisatie van J. Straver, bouwman, geboren te Zevender, gemeente Willige-Langerak, den 4den Juli 1833 en wonende in die gemeent" Inde Zaterdag vergadering te Culeml geljjkach bestuur een o leend, ten einde op ’s KMings a. s. 7 Os ten verjaardag aan behoeftigen eene extra be- aeèilng hj dwn vtm lovemUSMldolfin an brand stoffen en de schoolkinderen der openbare en bijzondere scholen te onthalen. Te Utrecht zal een optocht op ’s Konings verjaardag worden gehouden, waartoe 45 corporaties zijn toegetreden. Do firma Van Gend Loos zal meedoen met een diligence van vóór een halve eeuw met de noodige attributen. Het Rhijnspoor treedt op met 450 manhet studenten korps met het corpsvaandel en een gecostumeerden optocht van 20 personende vereeniging van veeartsen zendt gecostumeerde ruiters. Men rekent in het geheel op ongeveer 1200 man met zegewagens enz. Te Berkenwoude had tydens de laatst gehouden kermis een ernstig en hoogst treurig voorval plaats. In een her berg ontstond aldaar in den avond van 11 September tnsschen eenige jeugdige arbei ders twist, welke door handtastelijkheden werd gevolgd en waarbij, geljjk ongelukkig meermalen het geval is, van het mes werd gebruik gemaakt. Een der vechtenden be kwam eene vrij belangrijke verwonding aan de linkerhand, en dit deed hem dermate in woede ontsteken dat hij, na in de her berg te zyn teruggekomen, deze weder in gezelschap van andere personen verliet om den persoon die hem verwond had op te zoeken en te straffen. Deze, de arbeider O., werd werkeljjk achterhaald en had het toen kwaad te verantwoorden. Behalve dat hem hevige slagen werden toegebracht, ontving hij van zijn tegenparty, die het eerst had moeten ontgelden, tal van messnedeu over het aangezicht, waardoor hevig bloedver lies werd veroorzaakt. Eerst toen de veld wachter zich in den stryd mengde, werd de vreeselijk toegetakelde O. ontzei, maar deze, ♦h plaats van met den veldwachter naar het dorp terug te keeren, wist, niettegenstaande zijne wonden, zoo overhaast door slooten en over landen te ontvluchten, dat hij toen niet kon worden achterhaald. Zijne krachten begaven hem echter weldra, en later werd hij, uitgeput door bloedverlies, in het land liggende gevonden. Hoewel, toen eenige uren nadat de verwondingen waren toege bracht, geneeskundige hulp werd verleend, mocht dit niet meer baton, de verwonde gaf al spoodig den geest. De arbeider V., die aangewezen werd als de dader van de toegebrachte messneden, ontkendde zich hieraan te hebben schuldig gemaakt; hij had zelfs geen mes by zich gehad. De Rechtbank te Rotterdam oor deelde hem echter wel schuldig en legde hem 2 jaren gevangenis op. Hij voorzag zich van die uitspraak in hooger beroep, en dientengevolge stond hij Vrijdag voor het Gerechtshof te 's Graven hage terecht Voor den hoogeren rechter kwam de bekl. thans op zijne vroegere ontkentenis terug. Hij beleed nu zyne schuld volmon dig, maar voor de verwondingen die den verslagene waren toegebraoht had hij niet zyn mes maar dat van een ander gebruikt. Overigens deed hij het voorkomendat O. niet alleen door hemmaar door anderen was mishandeld. Nadat enkele getuigen in appèl waren gehoordeisohte de adv. gen. Mr. Telden,

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1