ER BIER. 1881 N°. 921. Februari. Zaterdag iNK, o 4ie. eeschade. ing KMAN 17. I lijzen. 4 L8T, Ffecten, OEOER UMENTHAL. >Holland KA1F Kz. erk. crjjgbaar. F II euren. anhoven. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. it, iïo. i. j meer III echt. WAL. nare BINNENLAND. Annenbedeeling. BUITENLAND. Overzicht. I t Buitenbad. ;ave naar keuze zijn rente van 2| pdt. a beschrijving van het I SGHOOKHOVESSCBE GOÏRAflT. idruk >N, Öokoouhova*. ICHTK AMERI- tie. e prijzen. KM AN, He (Friedud). en Heer N. W. j bjj den Heer art te ontbieden. elds waardige iteert WISSELS iet stellen van geilde broeders, Augustus 1861 dat bij ons S. W. N. VAN NOOÏEN Tl Schoonhoven, HitgeWn. on en f 1,50 per Ir. B. M. Drtawn, te Sohoonhoren H. Huinck PH«., J. van 'Btraaten nwen te Kamerik binet zooveel openbaarheid gaf, moet daar om heel wat verduren. Bij haar eerste optreden te Massoua is Ifali# niet gelukkig geweest. Hare troepen moesten in een treffen met de Abyssiniërs het onderspit delven en trekken nu in grooten getale naar de Italiaansche neder zettingen af. De regeering heeft een bui tengewoon crediet van 5 millioen lire aan gevraagd, ter uitrusting eener expeditie. De Zweedache Rijksdag verwierp ver leden jaar een regeerings-voorstel, om aan de drie meerderjarige zonen des Konings een jaargeld toe te leggen. Thans heeft de Koning eene som van 78.000 kroonen van zijne civiele lijst afgestaan, om daaruit dat jaargeld te bestrijden. Op die wijze wenscht Z. M., met handhaving van het beginsel, het nnanciëele bezwaar weg te nemen. prolongatierente ns of bjj gedeel- i Toezigt, DAAL, Notaris, tr van de Eerste leven, tegen ia ën, gevestigd te JRDELOOS EN Grondeigenaar, [oopman. Onze armverzorging houdt zich alleen bezig met het tegenwoordige, werkt niet genoeg op de toekomst. Dat is haar groote leemte. Zij hangt samen met de gehede inrichting. In hoofdzaak zijn het de kerkgenootschappen, die de taak heb ben aanvaard; laat ons niet ondankbaar ?yn, en erkennen dat de Christelijke liefde ook in deze richting steeds krachtig heeft gewerkt. Somtyds zelfs te krachtig: ér zijn diaconiëen, die in den loop der tyden aanzienlijke schenkingen ontvingen, en met haar ruime inkomsten eigenlijk geen raad weten; reden waarom zij er allerlei din gen mede op touw gezet hebben, aan welke de leniging van armoede geheel vreemd ia. Zoo is het gekomen, dat men tot een bepaald kerkgenootschap moet behooren, om ibedeeling” te kunnen kiygen. Bij gemengde huwelijken geeft dit soms won derlijke verhoudingen. Menschen, die bui ten den kerkeljjken kring staan, blijven onverzorgd, omdat natuurlyk een diaconie haar reglementen niet mag overschrijden. Terwijl we nu het vooruitzicht hebben, dat het aantal kerkelyke vereenigingen een vermeerdering zal ondergaan, belooft zulks juist geen verbetering van den toestand. In de groote steden heeft men, ter wegneming van deze leemte, corporation opgericht buiten de kerkelyke gemeente om; vereenigingen, die gaven verstrekken zonder het onderscheid van geloofsbelijdenis in aanmerking te nemen. In den regel zyn die fondsen niet rijk; wel ontvangen zy nu en dan steun in den vorm van een legaatje, doch volstrekt niet in de mate als zulks diaconieën ten deel valt. De meeste kunnen dan ook slechts in zeer bescheiden verhouding haar taak volbrengen. En eindelyk noemen we, ter wille van de volledigheid, de burgerlyke armbe sturen, die uit den aard der zaak hun ondersteunings-arbeid uitsluitend opvatten als politie-maatregel, maar in geen enkel opzicht, wat diaconiëen en niet-kerkelyke vereenigingen wél doen de individualiteit der begiftigden in aanmerking nemen. KmH de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfumeriën om het grijze haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco utterlyk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. J-- bewijs overlegt dat hy tot zeker kerkge nootschap behoort. Maar dan kunnwn er ook vruchten door verkregen worden voor de toekomst, en zal het algemeen peil reizen. Daartoe is centralisatie noodig in den kring van elke gemeente, en krachtige, onvermoeide, door geen teleurstellingen en droevige ervaringen af te schrikken samen werking. Een belangrijke schrede in die richting is reeds in sommige gemeenten gedaan door de vorming der zoogenaamde Kamërt van Navraag, waarover we indertijd te dezer plaatse een beschouwing gaven. Niet alleen voor de bedeelden, ook voor hen die zich met de armverzorging be zighouden, zal die arbeid, zóó verricht, vruchten dragen. Men zal er een schat van menschenkennis by opdoen, en, men vergete het niet, menschen kennen is menschen lief hebben. Er openbaren zich bij onze nooddruftige broeders en zusters een groot aantal treurige verschijnselen, die op het eerste gezicht af keer wekken; doch men behoeft slechts op te klimmen tot de oorzaak, en te trachten, met zachte hand en ijzeren wil, die weg te nemen, om sympathie te koesteren voor al het menschelyke, om de waarheid te door gronden van wat eenmaal een beroemde Fransche schryfster zeide: >Alles weten is alles vergeven". Zulk een leerschool te mogen doorloo- penwelk een zegen voor velenwier leven thans doelloos voorby gaaten die zuchten onder de eentonigheid van hun bestaan! Deze Courant wordt des Zaferdag-morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Z. M. heeft aan den burge meester tevens secretarisder gemeente Groot-AmmersC. Van der Stok, toestem ming verleend om tot 4 Nov. 1892 te Nieuw- poort te bljjven wonen. De Minister van Binnenland sche Zaken heeft goedgevondenmet in gang van 1 Februari a. s., de tijdelijke waar neming van den dienst in het schoolarron- dissement Gorinohem op te dragen aan den schoolopziener in het arrondissement Dord recht te Dordrecht. De loting voor de Nationale Militielichting 1887, zal plaats hebben o. a: Kanton Woerden 26 Februarikanton Gouda 28 Februari en 1 Maart, kanton Schoonhoven 3 Maart, kanton Zevenhuizen 5 Maart, kanton Dordrecht 7 Februari, kan ton Vianen 9 Februarikanton Gorinohem II Februari, kanton Hardingsveld 12 Fe bruari, kanton Sliedreoht 14 Februari kan ton Alblasserdam 15 Februari. In de vergadering van hoofd ingelanden Woensdag gehoudenis tot heemraad van den Haarlemmermeerpolder benoemd de heer J. Blokland Jz. te Har dingsveld sedert 1873 hoofdingeland van dat waterschap. De begrooting der gemeente Vuren voor den dienst van 1887 bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van f 6874,69. Tot lid van het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht, is be noemd de heer A. M. Kollewjjn Nzn. te Amersfoort. Vrijdag, 28’ Januari j.l. werd de leesbeurt in eene vergadering van het Nut te Gorinohdm vervuld door den heer Justus Van Maurik. De gevierde spreker vergastte zyn zeer talrijk auditorium op een paar zijner novellen, getiteld „Grootvader” en „Een pleizierige nacht”. De ademlooze stilte die in de zaal heerschtelegde ge noegzaam getuigenis af dat men in waar heid genoot. Onder de vele geschriften, die ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning verschijnen zullen, worde ook, door den uitgever H. A. M. Roelants te Schiedam, aangekondigd, dat de Febru- ari-aflevering van „De Huisvriend” geheel gewijd zal zijn aan den feestdag van 19 Februari e. k. en deze, onder den titel van „Konings-nommer”, den inteekenaren wordt toegezonden. Bij eene beschrijving van het Leven en de Regeering van Koning Willem III en der paleizen en lusthoven vanZ. M., zullen gevoegd zyn de portretten van Z. M. Willem III, H. M. Koningin Emma en H. K. H. Prinses Wilhelmina; ook die van Z. M. Willem III en H. M. Sophia, als Erfprins en Erfprinses van Oranje; hunne Zonen de prinsen Willem, Maurits en Alexan der, en eindelyk Z. M. Koning Willem II en H. M. Anna Paulowna. Verder de platen eene allegorie, de geboorte van Z. M.; de de geboorteplaats van Z. M. (het paleis te Brussel)het paleis te -Terveurende kamp bij Rijen (1881); de eeds-aflegging in de nieuwe Kerk te Amsterdam (1849); de wa tersnood (1855); en de paleisen te ’«Gra- venhage, Apeldoorn, Soestdjjk enz. enz. Een mannenkoor, getiteld „Ons vaderland”, gecomponeerd door O. O. A. De Vliegh, en een feestmarsch voor piano door J. H. Völlmar, vormen dit Konings-nommer tot een geheel, dat een waardige herinnering belooft te zyn aan de te vieren Februari- feesten. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op het tjjdschrift „De Huisvriend”, dat, om inhoud en strekking, alle aanbeve ling verdient. Aan het Kralingsohe Veer zal voor den afslag van zalm een nieuwe over dekte zalmmarkt worden gebouwd. Dinsdag, ter gelegenheid van zyn tachtigsten verjaardag, werd aan een der geachtste ingezetenen van Haarlem, den heer H. Hemkes Kz., lid der commissie van toezicht op het L. O. aldaareene treffende hulde gebracht. In verschillende betrekkin gen bij het onderwijs werkzaam geweest, o. a. vele jaren hoofdonder wjjzer der gemeen teschool te Voorburg, heeft hjj door les en voorbeeld, door de opleiding van vele kweeke- Het ingezonden stak van dos heer Loeff in het veprgaand nummer dezer courant geeft ons aanleiding tot de keuze van ons onderwerp van hedeneen on derwerp waarvan de algeineene actualiteit, helaas 1 moeielyk betwist kan worden. Er wordt in Nederland veel gedaan om armoede te lenigen. Dat het steeds op de rechte wijze gedaan wordt, zouden we niet zoo stellig durven verzekeren. Voor een deel is dat te wijten aan de heer- schende opvatting, als zou de uitoefening van weldadigheid geheel en al zyn een onverplichte daad, iets, by voorbeeld, waarmede men zich verdienstelijk maakt, en zelfs aanspraak verkrygt op zekere buitengewone belooning, in dit of in een volgend leven. Wij kunnen die meening buiten beoor- deeling laten, doch moeten er toch op wijzen, dat er een hooger begrip is van onze verplichtingen jegens misdeelden. By menige gelegenheid spraken we die overtuiging uit, en thans wenschen we er nogmaals den vollen nadruk op te leggen, dat het is een maatschappelijke plicht, aan welks vervulling niemand zich mag ont trekken,dien elk, naar de mate zyner krachten, behoort ter harte te nemen. De armoede is een maatschappelijk kwaad. Haar geheel en al te doen ver- dwynen, zal wel tot de onmogelijkheden of laat ons liever- zeggen tot de idealen gerekend moeten worden. Doch een ideaal naderby komen, zy dan toch het doei van het gemeenschappelijk streven. Nu wil men hebben een stelsel van armverzorging, we geven aan dat woord de voorkeur, omdat het een uitge- breider beteekenis heeft dan de gebruike lijke term dien we als opschrift bezig den, dat geen of althans zoo weinig mogelyk ruimte overlaat voor verkeerd heden bij de toepassing. Die wensch is zeer billijk, en de vervulling is bereikbaar. Doch wanneer er sprake zal zyn van een ilelsel, dan ligt daarin reeds opge sloten, dat niet uitsluitend het hart, maar ook het verstand in de quaestie recht van medespreken heeft. Eeuwenlang werd dit te veel uit het oog verloren: vandaar zoo veel teleurstellingen. Het ligt zoo in den aard der zaak, dat men in den winter, als er weinig te ver dienen valt, inzonderheid voor die klasse van menschen, wier gebrekkige opvoeding hen verplicht te leven van een soort van werkzaamhedendie slechts in drukke tijden wordt verlangd en waarvan het aanbod de vraag altyd overtreft, als voedsel en kleeding en verwarming ont breken, en de onvermogende gezinnen aan allerlei ontbering ten prooi zyn, dat alsdan uitdeelingen van spys, van brand stoffen, van kleeren en dekens de aange wezen middelen zyn om aan den heer- schenden nood te gemoet te komen. Maar ieder weet ook, hoe het daarmee soms gaat. Daar zyn lieden, die er geheel op ingericht zyn, en er byzonder goed slag van hebben ook, het medelyden op te wekken en de gaven der milddadigheid tot zich te lokken. Dat is een vaardigheid, een talent, door gestadige oefening over verschillende geslachten verkregen; die er het meest in uitmunten, behooren tot een klasse, die van ouder tot ouder het be deeld" zyn als de natuurlykste zaak van de wereld heeft beschouwd, die op haar matrier ook in dit opzicht de erfelijkheid van zekere eigenschappen helpt staven. Ging men te rade met den smaak dezer lieden, dan hadden de uitdeelingen steeds plaats in geld, nimmer in nature; langs dien weg zouden zy ontheven zyn van de moeite, het ontvangene in klinkende munt om te zetten, wat altyd geschieden moet beneden de waarde. En al tracht men nu, overeenkomstig het in deze courant besproken advies van Dr. Francken, dat kwaad te beteugelen door de uitgifte van bons of kaartjes, het resultaat zal m hoofd zaak hetzelfde bljjven; alleen zal men den bedeelden nog een weinig meer moeite veroorzaken, en nog aan iets grooter re ductie op de waarde van het verkregene onderwerpen. £enige jaren geleden heb ben wy in een achterbuurt van een onzer grootere gemeenten toevallig een industrieel in varkens leerbn kennen, die zyn mestery hOofdzakelyk dreef door den opkoop van spyzen, door diaconale spyskokeryen ver strekt: de lui gingen eenvoudig recht streeks van het lokaal naar het varkens kot, en hadden dan eenige centen >eerlyk verdiend”. Dat* is één der misbruikenen al willen we gaarne aannemen, dat een zóó ergerlyk feit wel tot de groote zeldzaam heden zal behooren, vooral thans, nu de behoefte zich overal vry sterk open baart,ook de mogelijkheid moet uitge sloten zijn. Maar daarenboven, al heelt men nu een gezin den ganschen winter door nu en dan te eten gegevenhetgeenop zich zelf beschouwd, zeer pryzenswaard en allemoodigst is, wat is er dan nog ge- Aan de hier geschetste inrichting ont breekt voornamelijk samenwerking, zoo noodig voor de behartiging van de maat schappelijke belangen der armen, dus voor den socialen vooruitgang. Ais er was in elke gemeente één corporatie, bestaande uit gedelegeerden der onderscheiden kerk besturen en vereenigingen, door wier handen elke aanvraag om ondersteuning ging, en, die, by de volvoering harer taak, een beroep zou kunnen doen op de mede werking van allen die tijd beschikbaar hebben en aan dezen moeielyken maar schoonen arbeid hun krachten willen wij den, dan kon er stellig beter, meer af doende geholpen worden. Men zou zich dan in vaster betrekking kunnen stellen met den hulpbehoevende; hem beschouwen en behandelen als een broeder, wien men de middelen zoekt te verschaffen om door eigen kracht op te werken tot een beteren toestand; het oog houden op de opvoe ding zyner kinderen, opdat uit dezen niet een nieuw ras van bedeelden zou groeien. Men zou hem kunnen helpen bij het aan wenden van pogingen tot lotsverbetering; hem byspringen waar zyn stoffelijke of zedelyke krachten te kort schieten; hem wegen banen of hindernissen wegnemen, als het ware met hem medeleven en medestrijden. Maar de stroom der spyskaartjes- ophaalders en der lieden wien het vragen is aangeboren, die volstrekt niet van plan zyn zelf iets te doen om vooruit te komen, zou men kunnen afdammen. De arme, wien men hulp biedt, mag gerust gedwongen worden om naar zijn ver mogen met ons mede te werken tot ver betering van den maatschappehjken toe stand; verkiest hij dat niet te doen, dan heeft de wezenlijke liefdadigheid niets met hem te maken, en moet bij voorkoriïende gelegenheid de politie zich zyn lot maar aantrekken. Er zyn een groot aantal menschen, die veel en lang moeten werken om in hun behoeften te voorzien, en niettemin be reidwillig iets van hét hunne afstaan tot leniging van armoede. Matfr dan hebben zy ook het recht te vorderen, dat hun bydragen goed worden besteed, dat daarmee het grootst mogelyk sociaal voordeel wordt verkregen. Al wat ziekelyk is in onze armverzorging, moet er uit verwyderd worden: zekere strengheid in het stellen van eisschen tot zedelijke verheffing is niet slechts gewettigd, maar zelfs plicht. Aldus opgevat, wordt de taak der arm verzorging oneindig moeielyker dan het uitgeven van een emmer soep of een kaartje aan ieder die het komt vragen en een De Daily Newt heeft genoegen van zijn sensatie-bericht. Sinds het blad met zijne oorlogzuchtige tijding heel Europa in rep en roer bracht, is de vraag oorlog of vrede niet van de lucht af. In eiken maatregel, hoe onschuldig ook in overige tijden, ziet men een oorlogsvoorteeken en Frankrijk, dat onder dit alles doodkalm blijft en stil zwijgt, geeft daardoor, misschien wel op zettelijk, voedsel aan dat strijdlustige ge schrijf en gepraat. In ’t begin der week kwam de Duitsche Port eensklaps voor den dag met een weinig malschen uitval tegen Boulanger, den Franachen Minister van Oor log. Deze, zoo redeneerde ze, machtiger dan Thiers en Gambetta, heeft door zyn gepraat de hartstochten opgewekt; zyn val alleen kan de rust doen wederkeeren. Maar deze heeft allerminst zin om zich naar den wensch van het Duitsche orgaan te gedra gen, al schaart ook de officieuse Nord- Deuitche zich aan de zijde van de Port. Doch niet alleen courantenartikelen, ook regeeringsmededeelingen wekken de vrees voor oorlog. Zoo heeft de Oostenrljksche Ministerraad het noodzakelyk geacht dezer dagen den volken te verkondigen, dat bij zondere credieten zullen worden gevraagd voor de wapening van den landstortn en andere krygsuitgaven. Na die eerste me dedeling, die hare uitwerking op de ge spannen zenuwen niet miste, meldt een later communiqué, dat de delegaties, die in de eerste plaats het crediet hebben goed te keuren, in het begin van Maart zullen worden bijeengeroepen. Oogenblikkelyk gevaar scbjjnt dus niet te worden voorzien en de Engelsche pers, die dezer dagen vooral er belang by schijnt te hebben om onrust te stoken, weet aan dit artikel alweer oen mouw te passen Rusland zoekt in het Oosten uitstel, door telkens nieuwe voorstellen op te werpen en dan in het voorjaar gereed te zijn om zijn slag te slaan. Intusschen wrjjft Duitschland zich de handen, dat de kiezen onder dergelyke omstandigheden een nieuwen Ryksdag hebben te kiezen. Dat belooft iets of doet althans iets hopen, voor de aanne ming der gewenschte legerbegrooting. En om allen schijn te vermijden, alsof de re geering die alarmeerende berichten in de hand zou werken, laat zy van andere zijde berichten, dat de Staats-secretaris Herbert Bismarck in een langdurig onderhoud met den Franschen gezant, van deze de meest vredelievende verzekeringen ontving. Uit het Oosten geen nieuws. De Bul- gaarsche delegatie bezocht ook Athene, waar zij door de Grieksche regeering zeer welwillend werd ontvangen en is nu aan het overleggen en beraadslagen te Con- stantinopel, waar ook de gezanten der Mogendheden van gedachten wisselen. De hoop, dat een middel wordt gevonden, waardoor de bestaande moeiehjkheden wor den uit den weg geruimd, is dan nog niet geheel vervlogen. Het Engelsche Lagerhuis is druk bezig aan de behandeling van het adres van ant woord op de troonrede, eene zaak die ge- woonlyk al heel wat tyd vereischt. Buiten het parlement wordt de Honw-Rule-quaestie zoowel in woord als geschrift steeds nog druk behandeld. Chamberlain, de afval lige, en Gladstone zyn daarbjj de hoofd personen. Lord Churchill, die aan zyne beweegraden tot uittreding uit hei Ra lingen en door talr jjke geschriften veel invloed geoefend op het lager onderwgs. Zijne oud- leerlingen en vrienden wenschten op de zen dag hem het bewjjs te geven, dat zij zijne verdiensten als schoolman van den echten stempel ook nu nog huldigen en vereeren. Door eene commissie uit zyne oud- kweekelingen, de heeren Sander, Schmal en Akkerhuys, hoofden van openbare scholen te Schiedam, ’s Hage en Schoonhoven, ten 1 ure naar het hótel „Funckler” geleid, werd de nog krachtige grijsaard in de ver sierde zaal ontvangen door uit verschillende oorden des lands samengekomen onderwij zers en vereerders, waarbjj zich verschei dene autoriteiten en notabelen uit Haarlem hadden aangesloten. Door den heer Sander werd de jubilaris in hartelijke bewoordingen toegesproken na mens tal van onderwijzers en belangstel lenden, die aan deze hulde met zooveel liefde hebben deelgenomen. Als een bly vende her innering aan die velen, bood hij den heer Hemkes een fraaien fauteuil, aan, vergezeld van een sierlijk album met de namen van honderden oud-leerlingen en vereerders. Door de dochters der commissieleden werd den leermeester hunner ouders (want ook de echtgenooten der commissieleden waren oud-leerlingen van den jubilariseen lau werkrans aangeboden. Aan verdere geschenken en toespraken ontbrak het niet. De uitgever H. A. M. Roe lants te Schiedam deed een pas bij hem ver schenen prachtwerk overhandigen. Een af gevaardigde uit Ried, (gemeente Franeke- radeel, waar de heer Hemkes, na zijn ver trek uit Voorburg, eenige jaren woonde en ook als wethouder en lid der pl. school commissie nuttig werkzaam was,) overhan digde den diep getroffen jubilaris een album met de portretten van een groot aantal vrienden uit dat oord. Onder de vele offi- cieele toespraken behoorde die van den heer Schmal, wien het was opgedragen den feest dronk in te stellen bjj de aanbieding van den eerewyn, en van den heer Akkerhuijs, die, volgens liet programma, het woord tot de familie en de overige vereerders zou richten. Aan deze laatste toespraak ont kenen wij het volgende naamdicht: Keft fier steeds het vaandel, waaronder hjj Bh blijft zijnen Adelbrief eeren. [streed, Ket hem in het hart, die zooveel voor u deed, Munt gij aan het nageslacht keren: Men School voor het Volk, zooals hjj zich die dacht, cafaat borg voor het heil van nog menig geslacht. Des namiddags vereenigden zich de com missieleden en familieleden aan een hen door den jubilaris aangeboden maaltyd in het hdtel „Funckler”. De heer F. Kalsbeek te Woer den heeft voor de benoeming tot hoofd der Chr. school te Broek op Langendyk bedankt, De heer G. J. Slothouwer, te Waddingsveen, heeft voor de benoeming tot hoofd van eene christelijke school te Doorn- spjjk (Geld.) bedankt. Beroepen te Waardér Ds. W. Ringnalda Gz. te Harmelen. Ds. E. A. Lazonder te Ooster- wolde heeft voor het beroep naar IJsel- muiden bedankt. Ds. H. O. Lohr, predikant by de Evang. Luthersche gemeente te Rotter dam heeft in de voormiddag-godsdienst- oefening van Zondag zijne 25-jarige Evan geliebediening herdacht. Namens den ker- keraad alsook door gemeenteledenwerden hem ter gelegenheid dezer gedachtenisvie ring fraaie geschenken ten bewyse van ach ting en genegenheid aangeboden. De heer J. F. Meijer, oandi- daat, is beroepen tot predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Pekela. *AMEIDE, 2 Febr. Voor de feestviering op 19 Februari a. s. is reeds een bedrag van f 550 ingeteekend en wel f 170 voor de schooljeugd, f 240 voor de behoeftigen en f 140 voor de volksvermakelykheden. R. V. Z. alhier en 2 anderen, tegen wie onlangs door den rjjks veld wachter te Meerkerk proces-verbaal was opgemaakt, wegens het baggeren in een zoogenaamde gandel onder Meerkerk, zijn 11. Dinsdag door het kantongerecht te Gorinchem des wege vi y gesproken. Omtrent J. d. K, wegens hetzelfde feit vervolgd, zal over 14 dagen uitspraak worden gedaan. KINDERDIJK, 2 Febr. Op de werf van gebrs. Jonker, scheepsbouwmeesters alhier, werden heden de kielen gelegd van twee ijzeren sleepkanen, waarvan één, genaamd „Karl en Robert”, voor rekening van den heer Friedrich Roth, te Neckargerach, en één, genaamd „Mercator", voor rekening van den hèer Friedrich Harding, te Duis burg. LOPIKERKAPEL2 Febr. De gemeen teraad heeft op voorstel van den burge meester besloten, de kinderen van alle, zoowel bjjsondere als openbare, scholen in de gemeente op ’s Konings verjaardag fwreto lijk te onthalen. wonnen voor de toekomst? Welke waar borgen heeft men verkregen, dat de aldus beweldadigden voortaan ook hun eigen krachten zullen gebruiken, om, indien het mogelijk is, een volgenden winter door arbeid of misschien ook gedeeltelyk door in den zomer opgespaarde penningen on derhoud te vinden?

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1