mum JAM heids-Zeep «preld wordt In moor pbrulkt en wet voer- jneeeAMren Sohal- i tokte gniam ah d4 moeit weldadig wor- ir Klndermp aanbs* leien vlakken, blood- leook do r eiir ïi lanifen on armen nfj ireebnwd. 1887. N°. 922. Zaterdag 12 Februari. disselaars. larbeider BEU, reringszouL i Zonen D A, ,DE WAAG", l deposito: an f 50 tot f 500 ipvraagbaar; f AC. t. 0 0 I. Aanbod Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I si ir meerIII OP: T, Gouda. Brieven van Barend, xxm. I J I den 70sten ver- iMtraat. fl 1/ S. W. N. VAN NOOTEW te Schoonhoven, Uitgever». Irak N, Schoonhoven. aan het sfileeren. west OIBKZWAGEB te 'Mrir** 2VRAAGD: »1 op gevorderden ren ten hunne las- ei a. voor land 'ANDMEESTER, GOUDA, iedag8 te spreken, 1 uur. Het is on- verlios der tanden »n mismaakt en de Koopt de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfumeriën om het grijze haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. >n en f 1,50 per ’r. E. M. Driesen, te Schoonhoven; H. Huinck FHz., J. van Straaten twen te Kamerik In de laatst gehouden raads vergadering te Woudrichem is tot tijdelijk geneesheer in de plaats van Dr. G. A. Van o r: Van Toornenbet* zal moeten werd besloten pogingen en ge niet j te uit te gunstig bekende HNGSZOUT, een 'oogkwalenZuur is thans eeht ver- 15 Cent, pakjes kjes i 50 Cent, te Wolff Zoon en Gouda bij J. H. JEBITTEN, aonder o wortelsworden 10de door hem ge lling van tandheel- annoodig, daar hij algemeen vertrou- too hier als elders. X O. DEN HOED ter Oaan het te Nieuwerkerk in f 500 tot f 1000, I jen opzegging; oyen f 1000, met ïpzegging; agen boven f1000, isen. ^LITEIT. f 1,30. - 1,45 per L. 1,50, f 1,80 per fl. amp. f 2,50 stens 3 fl. i der Kop Co. SGHOÖllBOfflffl ilOIJRAffT. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte Inzending franco uiterlyk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. BUITENLAND. Overzicht. Een hoogst belangrgk incident heeft zich voorgedaan in den verkiezingsstrijd voor den DuiiHchen Rijksdag. Gelijk bekend is, was de verwerping van de zevenjarige legerbegrooting hoofdzakelijk het werk van Von Windthorst en men meende niet an ders, dan dat hy daarin overeenkomstig of ♦AMEIDE, 9 Febr. Aan de loting voor de Nat. Militie werd 11. Woensdag deelge nomen door 13 jongelingen uit deze ge meente en 2 uit Tienhoven; daarvan hebben vrystelling als eenige zoon No. 257 en 14, wegens broederdienst No. 8, 10 en 11, wegens gemis der vereischte lengte No. 9, terwyl deor No. 3 vrijstelling zal worden gevraagd wegens een gebrek aan de oogen. Indien dus de laatste wordt afgekeurd, kun nen er hoogst waarschijnlijk slechts 2 zijn vrggeloot, namelyk No. 13 en 15. •BERGAMBACHT, 7 Febr. De 5de lees beurt in de vereeniging Winterlezingen” werd jl. Vrydag vervmd door Ds. W. A. Kuipéri, van Ammeratol. Op eene boeiende wyze droeg spreker eene novelle voor, ge titeld: „Wat de liefde toch iets wonders is.” Het in grooten getale opgekomen publiek hoorde met onverdeelde aandacht de voor dracht aan. Na de pauze werden bydragen geleverd door den spreker, mej. Blan ken—Mes, en de heeren: T. B. Van Dam, G. De Vreugt en J. G. Bettink. De 6de of laatste spreekbeurt zal in Maart vervuld worden door den heer D. Krujjt, ryks-vee arts te Stolwijk. Voor de nationale militie, lichting 1888, zyn alhier 29 jongelingen inge schreven. ♦BERG-AMBACHT, 9 Febr. Gisteren heeft zich alhier eene feestcommissie gecon stitueerd voor het Koningsfeest op 19 Febr. a. s. Het bestuur bestaat uit de heeren J. P. Mahlstede, voorz. C. M. Simons, penn.; A. Cockseor.; G. Bode en C. Oskam Azn. In eene volgende vergadering zou het pro gramma der feestviering worden opgemaakt. In eene op Dinsdag 8 Febr. gehou den vergadering der leden van den gemeen teraad is besloten de schoolkinderen te ont halen, en aan de behoeftige ingezetenen eene buitengewone uitdeeling te laten doen op ’s Konings a. s. 70-jarig feest. BERKENWOUDE, 8 Febr. Ds. Laur- man, predikant alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Wieringerwaard. BOSKOOP, 9 Febr. Door den Gemeen teraad is f200 aan de feestcommissie toe gestaan voor de feestviering bij ’s Konings 70sten verjaardag. ♦KRIMPEN a/d IJSEL, 8 Febr. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd medegedeeld, dat de stukken voor den schoolverbouw door den Min. v. Binn. Zaken zgn goedgekeurd en tot de aanbesteding kan worden overge gaan. Deze zal gehouden worden op Za- BINNENLAND. Z. M. de Koning heeft den heer K. J. G. Baron van Hardenbroek van ’s Heeraartsberg en Berg-Ambacht, com mandant der dd. schutterij te ’s Gravenhage, benoemd tot HDs. thesaurier. Bij de gehouden aanbesteding aan ’t Kralingsche Veervan het maken eener nieuwe overdekte Vischmarkt voor den afslag van zalm, waren 10 inschry vings- biljetten ingekomen te wetenL. C. Groe- neveld, te Krimpen a/d Lek, voor f2600; v. behagen en Boele, te Kinderdyk, voor f2688; A. De Haan, te Kralingen, voor f2859; Ryneveld, te Vlaaraingen, voor f2876; Lagerwaard, voor f2898; C. Boer, voor 2960; W. J. Van Dordt, voor f 3025; J. Lindschoten voor f 3öó5, allen te Kralingen P. Ponsen, te Dordrecht, voor f 3583. Mer tens en Teuwen, te Krimpen a/d Lek, waren de laagste inschryvers voor f 2589. De be- grooting van het werk was f3000. gen te Almkerk. Tevens werd door den raad een som van f 150 uit de gemeentekas verstrekt, als bij drage tot het vieren van jaardag des Konings. Bij gelegenheid van ’sKonings verjaardag, 19 Februari a. s., zullen de kin deren van de meest behoeftige armen te Kralingenzonder onderscheid van richting, door eenige ingezetenen op eenen maaltijd worden onthaaldterwyl hun bovendien eenige geschenken zullen worden uitgereikl. Op weinige plaatsen zullen de armen met ’s Konings verjaardag zoo ruim onthaald worden als te Oud-Beierland. Door den Gemeenteraad is voor dat doel f200 beschikbaar gesteld, terwyl door de ingezetenen voor f500 is geteekend. Aangemoedigd door het sla gen in het vorige jaar, heeft de Zwammer- damsche afdeel ing van de Hollandsohe Maat schappij van Landbouw besloten in den loop van dit jaar weder eene tentoonstelling van kalveren te houden. Zij hoopt daardoor de landbouwers meer en meer aan te sporen tot veredeling van het rundvee. u. De hoogleeraar Dr. A. W. T.. Juijnboll, die meer dan 20 jaar op de meest verdienstelijke wijze aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië te Delft werkzaam was, is overleden. De Weesinrichting te Neer- bosch heeft dezer dagen van een weezen- vriend f 10.000 ontvahgen, voor aankoop van land. Tot hoofd der eerlang te Ou derkerk a/d IJsel te openen school met den bijbel is benoemd de heer C. Brouwer, onderwyzer aan eene christelijke school te Driebergen. De heer W. Krayenbelt, sinds 1881 predikant bij de Nederduitsche Her vormde gemeente te Amsterdam, herdacht Zaterdag den dag waarop hij vóór öOjaren in het predikambt bevestigd werd, en wel op den 5den Februari 1837 te Aalst. Se dert werd hij naar onderscheidene plaatsen beroepen, als te Ouwerscbie in 1840, te Scheveningen in 1857, te Waspik in 1864, te Opheusden in 1865, te Ede in 1866, te Bodegraven in 1873 en te Putten in 1878, toen men hem in Mei 1881 naar Amsterdam riep. De heer Krayenbelt is geboren in 1812 en dus 75 jaren oud. telingen van den echter uit een grypen, Nederland gespaard is gebleven Dat hebben wij te danken vooreerst aan de inrichting van ons Staatsbestuur, en daarna - aan den -Koning «elven( wiens hnurirng-terihoe wel niét zöó geheel allen tyde getuigde van stipte eerbiediging van de Staatswetten. Bij ons heett het Koningschap zich ontwikkeld uit de repu bliek, toen deze geen levensvatbaarheid ineer had en den weg had gebaand tot vreemde ovei heersching, en zoo genieten we de voor- deelen van republikeinsche rechten en Ko ninklyk oppergezag, zonder dat we met de nadeelen van een van beiden kennis maakten. Maar zei Daendels, ik begryp niet goed de positie van een Koning, die on verantwoordelijk en onschendbaar is, en geen enkele regeeringsdaad kan verrichten dan met medewerking van Ministers, die op hun beurt eigenlijk slechts de uitvoerders zijn van de besluiten der Kamers. Best niogelyk dat je daar niet achter kunt komen, want de taak, die de constitutioneele Koning te vervullen heeft, is verre van ge mak kelyk en vereischt een mate van be- langlooze toewyding aan ’s lands welzijn, die zelfs bij oneindig hoogere staatkundige ontwikkeling als waarop kereltjes als wij zyn zich kennen beroemen, niet zou worden aangetroflen. Jou president van de repu bliek zou in elk geval de candidaat zyn van een party-meerderheid, niet waar? Zou hy dan ookzoo dra hij den presidialen zetel had beklommen, dadelijk boven de partyen staan, en met strikte rechtvaardigheid alle belangen van alle landskinderen, tot welke groep ook behoorende, gelijkelijk eerbiedi gen? Er komen in ons land, gelijk overal waar het vertegenwoordigend stelsel is aan genomen, ministeriëeie crisissen voor, en ik zou wel durven zeggen dat wij, Neder landers, daar soms al te druk aan doen. Maar zouden die wel altijd zulk een kalm en vreedzaam verloop hebben, wanneer we niet vast konden staan in het vertrouwen, dat de Koning die op streng constitutioneele wijze zal oplossen Je kunt wel begrjjpen dat de Koning, even als ieder mensch, zyn persoonlijke sympathieën heeft; maar wie heeft daar ooit iets van kunnen bemerken, als de wagen uit het spoor was geraakt en zyn Koninklyke beslissing de richting aan wees waarm men weer op ellen baan moest komen En nu, vriend Daendels, mogen we het wel als een groot geluk beschouwen, dat we den Koning tot op gevorderden leeftijd mochten behouden, en van heelerharte den wensch uitspreken, dat nog vele jaren aan zyn leven mogen worden toegevoegd. Bij de slagen, die het Huis van Oranje hebben getroffen, en die ten gevolge i^dden dat Sire als éénig mannelyk lid van dat stam huis overbleef, heeft die wensch een dubbele beteekenis. Ik ben stellig overtuigd, en bij eenig nadenken zult gij het met my eens zyn, dat het voortbestaan der Oranje- dynastie vast samenhangt met het behoud onzer nationale zelfstandigheid. Want één van beidenby het ontbreken van een wettig opvolger zouden allicht vreemde pre tendenten komen opdagen, waardoor een stryd zou kunnen ontstaan die voor ons landje noodlottig afliep, van welken het, door het prijsgeven zyner onafhankelijkheid, het gelag zou moeten betalen, of wel, de buitenlandsche heeren, door onderlinge yver- zucht gedreven, besloten zich niet met de regeling van onze toekomst te bemoeien, en dan, vrees ik, zouden de partijschappen, thans in toom gehouden door den gemeen- schappelyken eerbied voor en de gehecht heid aan den Koning, leelijk het hoofd op steken. Ieder zou de eerste willen zyn en den baas over de anderen spelen, en de verwarring kon wel zoo groot worden dat de vreemden genoodzaakt waren een spaak in het wiel te komen steken dat anders zou voortrollen naar den afgrond. De belangen des volks heeft de Koning steeds behartigd, de rechten der volksver tegenwoordiging altyd gehandhaafd. Zyn vriendschappelijke betrekkingen met de Vorsten van Europa schonken aan ons land een hooge mate van veiligheidzeg, is dat alles geen feestelijke herdenking waard? Komt, vrienden, al doen we het nu maar met een eenvoudig potje bier, we zullen toch een glas drinken met den wensch, dat de Koning lang genoeg over een vry en gelukkig Nederland moge regeeren, om zijn dochter te zien opgroeien tot een Koningin, zyner waardig I In keek korporaal Daendels even aan zonder aarzelen hief ook hy het glas op en ledigde het in een kolossalen slok. Och, ik houd my verzekerd, hy zal met even veel geestdrift de vlag uitsteken en parade maken ais Uw vriend, BAREND DE SCHUTTER. H Ved. Wolff Zn.; ff; Gorinehem bij icht by J. D. den VlasveldLek- Jtarre; Oudewater Stolwyk by C. G. bij Joh. t. d. Dool. In onzen ik mag immers-wek zeggen schutterlijken? kring hebben in (ien laatsten tyd zeer ernstige besprekingen plaats gehad. Als we zoo tweemaal in de week op de burgersociëteit bij elkaar ko men aan gebeurt het vaak dat onge merkt wj|, gegradueerden beneden den rang van officier, een clubje vormen, en dan krygen vanzelf de gesprekken zeker nationaaldefensief, jabijna militair karakter, en worden door ons beslissingen genomen die voor de toekomst van ’s lands weerbaarheid van onberekenbaar belang zyn. Notulen worden er niet gehouden, maar van alle gebeurtenissen op het ge bied der schutterijen, die ons ter kennis kwamen, wordt behoorlijk nota genomen. Gij begrijpt wel, mynheer de Redacteur, dat bijvoorbeeld aan het verhaal van de inspectie bij het licht eener petroleum lamp de noodige eer is bewezen! Be onderwerpen, die we dezer dagen het drukst besprakenzijn geweest de algemeene Europeesche oorlog, en het Ko ningsfeest; somtijds hadden we ze alle drie tegelyk beet, wat mijns inziens wel een beetje afbreuk deed aan de helder heid der discussiën. Doch daar we er geen voorzitter op nahouden om sprekers die niet bij hun onderwerp blyven tot de orde te roepen,eigenlyk kwam dat mij toeals den hoogste in ranglaten we het maar zoo, vooral ook om de ge zelligheid. Over de twee eerste punten denk ik u later uitvoeriger te schryven. De Grond wetsherziening achten we daarom van be lang, omdat er, als zij klaar komt, wat niemand mag betwyfelen, een heel andere regeling van de schutterij voor de deur staat. En hoezeer ik nu ons lieve vader land een nieuwe Grondwet van harte toe- wensch, de tegenwoordige, zegt men, is door langdurig gebruik een beetje ver sleten zou ik het toch recht jammer vinden als onze aartsvaderlijke, huiselyke, goedhartige schutterij, veranderd werd in iets dat deze voortreffelijke eigenschappen mist. En wat den grooten oorlog betreft, zoudt ge wel willen gelooven dat er zoo veel militaire geestdrift bij ons huist, dat laatst een van onze korporaalsdie door een uurtje langer te plakken dan hj gewoon is een beelje aangeschoten was geraakt, zyn goeie vrouw een schrik op het lijf heeft ge jaagd door haar te verzekeren, dat hy over een maand mobiel zou worden gemaakt, om ’s lands bedreigde grenzen tegen over rompeling te verdedigen? Maar ik vertrouw dat gij nu liever eens zult vernemen, welke hoogst interessante beschouwingen we vastgeknoopt hebben aan het naderend Koningsfeest; dat onderwerp zal zeker ook wel in den smaak van uw lezers vallenwant het laatste nummer uwer courant krioelde Igtterlyk van berichten uit verschillende plaatsen over samenstelling van commissiën en regeling van feesten, als zoo vele bewyzen van de opgewekte stemming die er heerscht. En vooral ook te Schoon hoven laat men zich niet onbetuigdik moet zeggen, ’t zit er aan by uw stadgenooten I Die korporaal van wien ik daareven sprak, eigenlyk een kalf van een vent,ver beeldt zich somtyds er republikeinsche ideën op na te houden, en het is allerver- makelykst, als hy ze aan ons tafeltje zit uit te tappen- Wy noemen hem dan ouk onzen Daendels. Den laatsten Donderdag avond kwam de parade ter sprake, die we als gewoonlyk op Konings verjaardag zullen houden, en waar myn vrouw thans bijzonder veel mee opheeit, daar zy my dan in al de glorie van myn hoogen rang t hoofd myner troepen kan zien del Ditmaal zal de plechtigheid ongemeen luis terrijk zyn, daar onze commandant van plan is, na afloop der gewone inspectie een mi litaire wandeling door de heele stad te doen houden, met slaande trom en vliegende vaan dels, muziek voorop. Nu dan, onze vriend had een ietwat knor rige bui, en vond dat alles maar gekheid; en toen we hem vroegen of hy het ook gekheid vond, dat heel Nederland zich ver heugt in het feit, dat we onzen goeden Koning zoo lang hebben mogen behouden, zei hy, dat hy den Koning zelven natuurlyk allen voorspoed en een lang leven toewensch t, maar voor het overige niet inziet dat we ons over het Koningschap zelf zoo blij behoeven te toonen. Met een president van de re publiek, meende hy, of misschien ook zonder president, zou het even goed gaan. Ouze Daendels was dus weer op zyn stok paardje, en ditmaal keek hy zoo ernstig alsof hy er alles van meende. Hoor eens, kameraad, zei toen een uit het gezelschap, of ik het was of een ander doet er niet toe, is het tydperk van de regeer)ng van Koning Willem Hl voor ons vaderland niet een tyd geweest van vrede en inwendige rust, den Aijeh-oorlog, die buiten elk verband met den regeenngsvonii slaat, nu eens daargelaten, en hebben wy geen reden ons te verheugen, dat voor al die beroeringen, die nu hier, dan daar plaats althans niet tegen de bMpt._. Paus handelde. Nu big kt nader schrijven van dea .H. V., dat deze, '’bepaald, dan tooh zijdelings, in een schryven van 3 Januari jl., tot de aanneming van het Septernaat ad viseerde, doch dat men dit schrijven zorg vuldig geheim heeft weten te houdeu. En om goede redenen. Want voorzeker zou toen, ware dat schrijven bokead geworden, evenzeer als thans, oneenigheid ontstaan zijn in het kamp der clericalen en het ge volg zou niet twjjfelaohtig geweest zyn. Evenals thans. Het nader Pauselijk schry ven, waarin, met eerbiediging der vryheid wat de stemming over deze politieke aan gelegenheid betreft, tooh vrij wat duide lijker nog dan in het eerste schrijven op aanneming der legerbegrooting, zooals de Regeering die wenscht, wordt aangedron gen, heeft eene groote verdeehng gebracht in hot clericale kamp. De Bisschop van München heeft, niettegenstaande Von Windt horst den H. V. door nadere inlichtingen nog tot andere gedachten hoopt te bren gen, zijne onderhoorige geestelijken ioovigen reeds aangeschreven zich langer tegen den wensch der regeering verzetten, en in dien zin hun stem uit brengen. Tal van opperherders zullen zijn voorbeeld volgen en de Keizer en Von gerust zijnde nieuwe niet langer verzetten. Deze Ooufant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post i door het geheelo rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ield volgen Bismarck kunnen Rijksdag zal zich niet langer verzetten. Eén zaak blykt hieruit vooralde betrek kingen tusschen Rome ea Berlijn zyn beter dan ooit en waar do Paus aldus voorgaat, is het geen wonder dat de Duitsche regee ring volgt mot al weer meer van hare voogdijschap over de geestelijkheid los te laten. Misschien is het wel ten gevolge van deze wending, dat de oorlogsgeruchten plaats maakten voor vredeliederen, welke overal hunne echo vinden, niettegenstaande de arsenalen voortdurend *1 meer en meer worden gevuld en steeda-,nieuwe oredieten worden aangevraagd, om* het oorlogs-ma- terioel en personeel te versterken en te volmaken. Tusschen Parijs en Berlijn en tusschen Berlijn en St. Petersburg zijn vredelievende verklaringen gewisseld, die elke gedachte aan oorlog, in het westen van Europa al thans, verwijderen, en voor wie zou mee- uen, dat het toestaan van een buitenge woon crediet van 86 millioen francs aan don Frniischen Minister van Oorlog, met die verklaringen wel eenigszins in strijd zou zijn, hy verneme, dat dit crediet reeds eon jaar vroeger werd noodig geacht, is aangevraagd en goedgekeurd, zoodat het met de tegenwoordige toestanden dus niet in het minste verband staat. Een kunststuk mag het heeten, dat de regeering van het rederykste volk van Europa oen crediet van dat bedrag en van dien aard wist te verkrijgenzonder dat er over gedebatteerd werd. Het is een succès voor Boulanger, dat Von Bis marck hem zeker zal benyden. De Italiaaneche regeering heeft het bui tengewoon crediet van 5 millioen, ter ver dediging van Massowah tegen de Abyssi- niërs gekregen. De omstandigheid, dat de Minister van Oorlog en van Buitenlandsche Zaken nog al hevig door de oppositie werden aangevallen, omdat „een onverhoed- sche aanval niet werd voorzien I” heeft aanleiding gegeven, dat het Ministerie ont slag vroeg, waardoor de moeielykheden natuurlyk vermeerderd worden. Do eerste nederlaag is nog door nieuwe verliezen ge volgd en de te Massowah aanwezige troepen zullenin afwachting der versterking, wel genoodzaakt zyn zich binnen enge grenzen terug te trekken. Van het Balkan-Scljiereiland geen nieuws. Zelfs do dagelykscho geruchten der Engel- Bohe bladen omtrent den toestand in Bul garije ontbreken. Er wordt blykbaar ern stig onderhandeld. Als een gunstig toeken mag gelden, dat do betrekkingen tusschen Rusland en Oostenrijk, de voornaamste belanghebbenden by de zaken in het Oosten, beter zyn geworden, dan zij in den laatsten tyd waren. "".'"■afe terdag 5 Maart a. s. (Zie achterstaande ad vertentie). Daar de school tydens den ver bouw minstens 5 maanden buiten gebruik aan te wenden tot oprichting van een tij delijk schoollokaal op een daartoe geschikt terrein. Do jaarwedde voor den te benoe men gemeente-veldwachter werd vastgeateld op f250, met vrije bovenkleeding en f45 emolumehten. Eindelijk werd op voorstel van den Burgemeester met algemeene stem men besloten op het aanstaande Konings feest de schoolkinderen to onthalen en de armen te bedeelen, voor rekening der ge meente, terwjjl de toren dan met eene nieuwe vlag zal prijken. LEERDAM, 7 Febr. Ook uit de bnr- gerij heeft zich eeue feestcommissie gevormd, ten einde in verband met de reeds bestaande commissie nog meerderen luister bij te zetten aan de feestviering ter gelegenheid van Zr. Ms. 70sten verjaardag. MOORDRECHT, 9 Febr. De commissie van feestviering bij gelegenheid van Z. M. 7 Os ten verjaardag bestaat uit de hh. A. O. Snel, Burgem., voorzitter, P. J. Van Vollen hoven seor. en A. Kluitpenningmeester. In beginsel is aangenomen om Dinsdag een uitdeeling van levensmiddelen te hou den onder de behoeftigen en den kinderen op de scholen een feest te bereiden. •OUDERKERKa/d IJSEL, 7 Febr. Vrtf- dag-morgen vergaderde de gemeenteraad weder voor de eerste maal in dit jaar. De bijeenkomst was verre van onbelangrijk. In de eerste plaats werd medegedeeld1° dat aan de gemeente over 1886bij wijze van voorschotwordt uitgekeerd een bedrag van f1644,37*, als gewone vergoeding in de kosten voor het lager onderwys2° dat op 15 Jan. jl. bij den gemeente-ontvanger in kas was f4238,65 en 3° dat de heer JRijkaart zijne benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur op nieuw heeft aangenomen. Daarna werd overgegaan tot het onderzoek van den geloofsbrief met by behoorende stuk ken door het nieuw-benoemde raadslid in gezonden. Daar een en ander in orde werd bevondenwerd mot algemeene stemmen besloten den heer C. Hoogendyk Az. toe te laten, waarmede deze onmiddellyk werd in kennis gesteld. Op advies van den brand meester en brandspuitmeester der betrekke lijke wijk en op voorstel van den burge meester werd vervolgens besloten eene premie van f 2,50 uit te reiken aan J. Oosterom I. De Rek, H. Kleibeuker en C. Holder mans ah belooning voor de belangrijke diensten door hen bewezen bij de blussching van een binnenbrand in de kom dezer ge meente. De burgemeester bracht daarna rapport uit over den toestand van de 4 al hier aanwezige brandspuiten, waaruit bleek, dat 3 spuiten thans geheel in orde waren. Besloten werd om ook de 4de spuit (de groote) te doen herstellen en het reeds aan wezige materieel aan te vullen met nog 12 meter zuigbuis en 80 meter persslaug, waardoor in alle behoeften op méér dan voldoende wijze ia voorzien. Het laatste punt van de agenda was „een voorstel van den burgemeester tot viering van den 70sten verjaardag des Konings. Met een enkel woord wyzend op de aan stalten die allerwege werden gemaakt om dezen dag op feestelijke wijze te herdenken meende de burgemeester geheel in den geest van den raad en van de ingezetenen, wier liefde voor ons vorstenhuis hem zoo menigmaal op ondubbelzinnige wijze mocht blijken te handelen, met het doen van een voorsteldat de viering van den 19den Februari tot dool had wat met instem ming werd begroet. Met algemeene stem men werd besloten eene som van f 35ü be schikbaar te stellen voor een flink onthaal van alle school kinderen en eene extra be doeling van allo armen in de gemeente. Hierop werden twee commissiën gevormd uit de raadsledende eene voor de school in Wyk C en de andore voor die in Wyk A, terwyl het burgerlyk armbestuur en de diaconie zeker bereid zullen zyn hunne zor gen gemeenschappelijk aan de armen te wyden. Ook in deze gemeente zal dus onze grjjze oranjevorst niet worden vorgeton, waar Hij een dag gaat herdenken voor ons volk niet minder belangryk dan voor Hem. Ook in deze gemeente zullen de vlaggen wapperen met den oranjewimpel getooidvan toren trans on raadhuis-gevelvan dak en mast, terwijl de jeugd „de hope des vaderlands”, met den oranjestrik getooid als de ouderen, liederen zal doen klinkenaan vaderland en koning gewijd. In de jeugd herlevende zullen ook wij genieten en wellicht een „Wilhelmus” voegen bij hun „Wien Neór- landsch bloed*’. Een gul „Oranje boven”, in zoo langen tijd niet weerklonken in dorp en stadzij de grondtoon van den dag en blijve ook voor do toekomst de leuze! SNELREWAARD7 Febr. Voordelich- ting 1888 hebben zich in deze gemeente voor de Nationale Militie doen inschryven 4 personen. WOERDEN, 9 Febr. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 21 wagens. Prgs der Goudsche le soort f21 A 23,50, 2e soort f 17 A 20. Handel dog.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1