HAYMSÏROÖr OPROEPING-. Meubelen en Huisraad, Het Woon- en Winkelhuis, scHoonrtiorEtv, Boter, Kaas, Eieren, Stoomboot „JOHAN" 2 MOOIE PAUWEN, Lissone's Gezelschapsreis lDVERTENTIËN. Dankbetuiging Dankbetuiging. II. L. MATHU1JSEN, VERKOOPIiMG. TWEE WOONHUIZEN Puardeuuiurkt te Utrecht 324ste Staats-Loterij. LOTEN. Schildersleerling, TE kOOI": Rekening en Verantwoording ♦GOUDA, 21 Febr. Er is hier prettig feest gevierd. Reeds Donderdag stak men enkele vlaggen uit en maakte men aanstalten voor illuminatie. Vrjjdag kwamen meer vlaggen en zag men reeds meer drukte. Maar wat betrok ken vele aangesiohten, toen er des avonds sneeuw viel. Wat werd de Zaterdag-morgen met angst verbeid. Gelukkig was het goed weêr; destra- ten wel wat vuil, maar dat werd niet geteld. In oen oogenblik was Gouda in feestdos. Overal vlaggen, hier en daar toepasselijke verzon, en overal vergenoegde aangezichten. Dat de minder aaneienljjke buurten niet achterbleven is te be grijpen; overal vlaggen en versieringen van rood, wit, blauw en oranjepapier. Ja, in de "Vogelenzang zag men zelfs eene illuminatie binnenskamers op een bovenhuis met praohtig groen en waskaarsen. Onder al de versieringen en vlaggen op den Kleiweg «ag men voor een klein slob een stralende oranjezon van papier, waarop geschreven of geverfd stond; In onsen geringe woning Eere wp onsen Forst en Koning. Neen, brave man 1 w|j spotten niet met uwe spelfouten, maar drukken u de hand met den wensoh: Hadden alle Nederlanders zulk een Vaderlandslievend hart! dan had men op den Kattensingel bjj dien mopperaar zeker de glazen niet ingeworpen, omdat hij niet vlaggen wilde. De armen werden rjjkelijk bedeeld en meer dan 2000 kinderen op de scholen onthaald. De parade liep flink af, terwjjl de schutters toon den, dat zjj alle oefeningen even vaardig als de infanterie uitvoerden. De illuminatie in de stad was bjjna algemeen. Hier gas, daar vetglazen langB do ramen, el ders geheele straten voor gezamenlijke rekening door een dak van votglazen verlicht. Alle voor name verliohtingen op te noemen is voor uwe courant te wjjdloopig. Volgens algemeen ge voelen, was het glanspunt by den Eerw. heer Pastoor der R. O. Kerk op de Gouwe. Ook de loopbrug over de Gouwe bp het Wjjdstraat maakte van alle kanten een goed effect. De muziek der schutterij liet van 8 uur af zich voortdurend hooren uit den fraai verliohten muziektempel op de markt. Jammer dat door de joelende menigte het voor velen minder te hooren was. Te 10 nren werd een vuurwerk afgestoken, waarvan alle nommers goed slaagden. Eere de Commissie, die zoodanig feest be reidde Eere Gouda's ingezetenen, die zoo goed feest weten te vieren. Maar dubbele eere den weldadigen, die f 2200 voor hunne arme natuur- genooteu samenbraohten, vooral dien onbeken den gever, die alleen f 800 sohonk 11 Lang zal hy leven ♦AMEIDE, 22 Febr. De feestelijke her denking van 's Konings 70sten verjaardag ia 11. Vrpdag-middag aangevangen met eene mime feestgave, bestaande in spek, erwten en boonen, aan pl. m. 140 behoeftige ge zinnen te Ameide en Tien hoven. Zaterdag d. a. v. werd de feestdag geopend met het luiden der klokken van 8—9 uren en het uitateken der vlaggen. Te 9 uren, terwijl de mnziek het „Wilhelmus" aanhief, begaf zich de feestcommissie in de net gedeco reerde school, zoomede de schoolkinderen, ten getale van 250, allen rijk met oranje versierd. Het hoofd der school, de heer Degenhardt, tevens president der feest commissie, hield eene toepasselijke toe spraak de kinderen zongen eenige expresse- lijk voor dezen dag geleerde liederen en wer den onthaald op krentebrood, chocolade en andere versnaperingen, zooveel zij begeerden; daarna maakten z|j, begeleid door de feest commissie en de muziek, eene waudeling door 't dorp, na afloop waarvan ieder kind uit de tombola een aardig geschenk ontving; bovendien werden zjj nog verrast door eene lekkere versnapering, toegezonden door den Ambachtsheer dezer gemeente, den heer A. Van Stolk Czn. te Rotterdam en ont ving elk een gelegenheidslied, door ZKd. zelve vervaardigd. Is 't wonder dat de kinderen bij het ver laten der school allen opgetogen waren over al het door hnn genoteueP In den namiddag hadden er versohillende volksspelen plaats, zooals mastklimmen, zak- loopenturfrapenkoek- en stroophappen waaraan schier de geheele dorpsjeugdtot Jroot vermaak van het zeer talrpk publiek, eelnam en waarvoor een groot aantal eigen aardige en nattige prjjzen waren uitgeloofd. Onderwijl liet zich van tyd tot tjjd de muziek hooren, totdat te 8 uren aan de rivier het vuurwerk werd ontstoken, terwijl te 9 uren tot sluiting van 't feest het dorp door ben- gaalsch vuur werd verlicht. Eene opge wekt vrooljjke menigte bewoog zich tot Iaat in den avond langs de straten en ging ten slotte huiswaarts in de overtuiging dat de 19 Februari voor deze gemeonte in den volsten zin des woords een feestdag is ge weest. Zoowel de feestcommissie als de burgerjj zy daarvoor by dezen openlijk lof en dank gebracht! ♦AMEIDE, 25 Febr. Afloop der op 24 Februari 1.1. gehouden aanbesteding van het boawen eener woning voor rekening van den heer A. Van Staveren alhier. Architect de heer 0. A. Verhejj te Els- hout, gemeente Nieuw-Lekkerland. Ingekomen 7 biljetten, ais van: O. Ver- hejj Wzn. te Ameide, f4417; G. J. 0. De Klein te Arkel, f4217; Schippers te Ameide, f4268; F. Diepenhorst Hzn. Jr. te Ameide, f4265; J. Coljée te Nieuwpoort, f3960; J. R. Briedé te Streefkerk, f3800; H. Streefkerk te Ameide, f3600. ♦BENSCHOP, 21 Febr. Door de leer lingen van de beide gemeente-scholen al hier ia beden een opgewekt school feest gevierd. Al de kinderen waren voor deze gelegenheid in de le openbare school ver- eenigd, waar zjj flink werden onthaald. ♦GOUDERAK, 24 Febr. Zaterdag was voor onze sohooljeugd een ware feestdag. De kinderen werden niet alleen onthaald op broodjes en melk, maar ontvingen boven dien nog een aandenken aan dit feest, n. 1. Een levensbeschrijving van onzen Koning door W. F. Oostveen, terwijl een gooche laar er voor zorgde, dat men zich niet ver veelde. Onder de behoeftigen werd oen ruime nitdeeling in geld gehouden, waartoe ruim 325 gld was gecollecteerd. •HAASTRECHT, 22 Febr. De zeventigste verjaardag van onzen geliefden koning Willem III was voor ons dorp een ware feestdag. Om aoht uren werd het feest door klokgelui ingeleid en spoedig daarop zag men een zeor groot aantal vaders en moeders (106 in getal) ziuh naar het schoolgebouw begeven om aldaar eene ruime feestgavebestaande in koffie spek en brood te ontvangen. Met bljjde gezichten keerden zy huiswaarts Eenige oogenblikken na die uit- deeiing verzamelden zich do leerlingen der open bare sohool op het schoolplein, om under geleide hunner ouderwijzers eene wandeling dour het dorp te doen. Gji verschillende plaatsen werd stilgehouden en alsdan één der feestliederen van den heer Akkerhuys gezongen. Het was een waar genot al die kleinen met oranjelinten qjerpen, strikjes en vlaggen versierd, te zien wandelen. Met opgewektheid werd de wandeling voortgezet tot ruim 11 urentoen men weer naar het schoolgebouw terugkeerde De vroolyke klei nen werden nu getrakteerd en het hoofd der school vertelde hun waarom op dien dag overal zoo foest gevierd werd. De burgemeester sprak hen ook toe en bedankte tevens de feestcom missie diedoor liefdegaven daartoe in staat gesteldzich had verdienstelijk gemaakt in het regoleu van den feestdag. Om 1 uur gingen de leerlingen, die van den burgemeester een zeer welgeljjkend portret van onzen koning (uitgave Tjeenk Willink) cadeau kregenhuiswaarts. Des middags hadden er volksspelen op het kerkplein plaats. Het is werkelyk een gelukkige inval van enkele leden der feestoommissie geweest, dat ook die spelen het genot vim den dag zouden verhoogen. Wegens het zeer groote aantal deel nemers werden die Maandag middag voortgezet. Er werd zakgeloopen, maétgeklommenblinden boer gespeeld en eieren gesldgen. Hot publiek toonde op beide dagen dat men met hart en ziel het feest meevierde zoodat 19 Fobr. 1887 voor Haastrecht een dag zal bljj- vendie rjjk is in aangename herinneringen. Professor Van Maanenvan Leidenzal Donderdag 3 Maart alhier eene openbare voor dracht houden in de vereeniging .Ernst en Vrijheid". •KRIMPEN a/d LEK, 23 Febr. Ook alhier heeft men feest gevierd op 's Konings 70ston verjaardag. Nadat in den morgen eene uitdeeling van spek en erwten aan de behoeftigen der gemeente hud plaats gehad, begon te 9 uren het feest der kinderen In hunne schoollokalen vereenigd, togen de leerlingen van beide scholen, met oranje versierd en met vlaggen in de hand, op weg om elkander onder het zingen van toe- passeiyke liederen te ontmoeten. Gezameljjk kwamen de kinderen in de school op het dorp bjjeen, alwaar zjj onder bjj woning van vele ouders onthaald werden op chocolade en koek. Eene recht vrooljjke stemming heerBohte er onder de jubelende schoolwereld Daarna ondernamen de kinderen onder geleide van hun onder wijzers een tochtje door de gemeente en brachten voor de woningen van den Burgemeester en der leden van den Gemeenteraad een kleine ovatie. Na terugkeer en verder onthaal in het school lokaal verlieten allen in opgewekte stemming het gebouw. Te ruim 1 ure vereenigde het Geuzenoorps „Propatria" zich in costuum. De kapitein van het corpB deelde mede, dat door hem namens het corps een telegram aan Z. M. den Koning verzonden was. Dit telegram, er op wjjzende, dat het in 1872 opgerichte corps telken jare zjjn heilwensch aan Z. M bracht, sloot met de woorden„dat het Gode behagen moge Uwe Majesteit nog tal van jaren voor uw geliefd gezin en het aan U verknochte Nederlandsche volk te behouden." Hierop was een telegram ontvangen van den volgenden inhoud„Zjjne Majesteit betuigt „U on het Geuzencorps „„Pro Patria" zjjnen dank voor den gelukwensch hem aangeboden De Adjudant van dienst, DE RANITZ. Een daverend „hoera!" getuigde van de in genomenheid van het corps met deze mededeeling. Daarop stelde de kapitein een feestdronk op Zjjne Majesteit in en hield één der donateurs eene feestrede, waarin spreker in breede trekken het leven en werken des Konings beschreef en opwekte tot eene voortdurende versterking van den band tussohen Nederland en het Vorsten huis I Vervolgens maakte het corps een optocht door de gemeente, welke optocht des avonds met verlichting k la giorno herhaald werd en vooral bij deze laatste gelegenheid een sohoon effect maakte In den namiddag hadden de volksspelen plaats, bestaande in mastklimmen en ringrjjden, terwijl des avonds de zangvereeuiging „Krimpen aan de Lek" in het schoolgebouw eenige nationale en andere liederen ten gehoore braoht. Tot laat in den avond bleef de feestvierende menigte in recht opgewekte stemming onder zang en dans bjjeen. Alles liep in de beste orde af. Het Gemeontegebouw was geïllumineerd. ♦LEKKERKERK, 23 Febr. Bij den laatst plaats gehad hebbenden brand is door de directie der brandverzekering maat schappij te Tiel aan de spuitgasten eene gratificatie verleend van f 1U, en door de directie der Hollandsche Brandweer-Maat schappij te Oudkarspel aan den heer D. Luijten een premie van f20. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Da. P. Proost Jz. te O. en W. Blokker. Maandag-avond had alhier de eerste vergadering van de onlangs opgerichte Af- deeling van den Nederlandschen Protestan tenbond plaats. Voor een talrijk opgeko- men publiek trad als spreker op Ds. Jorissen van Rotterdam. Met een inleidend woord over de oprichting dezer afdeeling, deed spreker uitkomen dat de grondslag daarvan reeds door wijlen Ds. Van Wijk was gelegd, door zjjne bekende voorwaarts strevende richting, die hier nagenoeg alge meen deelneming gevonden had. Daarna schetste spreker in eenige trekken het doel van den Bond; het begrip van Kerk en Kerkleer, zoowel van R. C. als Prot. oog punt. Daarnevens stelde hij het begrip der bybelleer van de Hervormden, en kwam vervolgens op het doel van den bond terug als zijnde: o. a. a. Het streven naar het hoogste ideaal; b. vrijheid van bet gewe ten in de uiting tot het zoeken naar het hoogste leven; c. alsmede vrjjheid van uit wendige vormen. Verder sprak hy over het lezen van den Bijbel, over by bei-vergui- zing, vergodingen waardeering. Met warmte beval hij dien ouden Bijbel en devorhevea poëzie die daarin te vinden was, in onzen realistischen tjjd aan. Met tal van voor beelden bewees hy de waarheid van z|jn beweren. Na de pauze behandelde hy de verheerlijking van Jezus op den berg; hy schilderde als 't ware de verheven poëzie die daarin te vinden was, als zijnde het tijdstip waarin het oude was afgesloten en het nieuwe een aanvang nam. Ten slotte droeg spreker het gedicht van Ds. A. des Amorie Van der Hoeven „Het geloof des harten" op meesterlyke wyze voor, vooral de gedeelten; „Zoek God niet boven zon en maan en morgenstarre, Noch vraag uw priest'ren uitl De Vader is niet verre. Koer mensch, keer tot u zeiven in, Want in u is zyn beeld." en „Wien, van zjjn heil bewust en van zjjn eeuwig leven, Geeu vreemde magtspreuk rust, geen twjjf- ling vrees kan geven, Die al het zjjne mot zich draagt." Nadat door den voorzitter, den heer Veen- man, een woord van dank aan den spre ker was gobracht, en den weasch te ken nen gegeven dat hy hoopte hem meermalen in ons midden te zien werd onder teekeuen van instemming daarmede de vergadering gesloten. ♦MOLENAARSGRAAF, 19 Febr. Heden was het ook feest voor de Molenaarsgraafsohe schooljeugd. Volop werden zy in de school onthaald op ehocalade, krentebollen en koek, terwijl kaarten van Nederland met het af beeldsel van Z. M. den Koning en portretten van Zjjne Majesteit onder hen werden uit gedeeld, een en under afgewisseld door het tingen van volksliederen. Op hun wandeltocht door de gemeente werden zij door eenige ingezetenen onthaald op wyn, koek, sinaasappelen enz. De behoeftigen werden dezen dag ook niet vergeten; door de Diaconie werd aan 32 huisgezinnen elk een half mud koren uitgedeeld. Uit bjjna alle huizen wapperde de nati onale vlag, de woning van den heer 0. was 's avonds met lampions verlicht. ♦NIEUWERKERK a/d IJSEL, 24 Febr. Zaterdag morgen zjjn ook hier de school kinderen op flinke wjjze onthaald, terwjjl 's middags een ruime uitdeeling onder de armen plaats had van tarwebrood, krente brood, Bpek, boonen, rjjst enz. Onze predikant, Ds. B. A. De Jong, zal Zondag 6. Maart zjjn afscheidsrede houden. •OUDEWATER23 Febr. Z. Ms. 70ste ge boortefeest is ook alhier op luisterryke wyze gevierd. Zaterdag19 dezer: Het carillon werd des morgens, des middags en des avonds telkens een uur bespeeld. In de versohillende kerken werd een' dank zegging gehouden en de armen van versohillende gezindten werden extra bedeeld met levensmidde len enz. De gemeenteraaddaartoe expresseljjk vorga- derdbeBloot wft.<per draad geluk te wensohon; op initiatief der feestcommissie werd in dezelfde vergadering bij aoolamatie besloten om op nader te bepalen tyd en plaats, ter berinnering van dezen heugljjken dag, een' boom te doen plan ten een Ijzeren hek daarom te plaatsen en dien boom den naam van „Koningsboom" te geven. Op de sohool dor vereeniging „Een sohool mot den Bjjbel' werd schoolfeest gevierd. Maandag 21 dezer: Deze dag was bestemd voor een schoolfeest voor de kinderen der Open bare Sohoolde R. K. Parochiale School en de beide Bewaarscholen. Des voormiddags maakten de leerlingen deser scholen allen in feestdos onder bet zingen van toepasselijke liederen op enkele punten, een optocht door de versohillende straten der gemeente, vergezeld van hunne on derwijzeressen en onderwijzersde leden van het Dageljjksch Bestuur der gemeente, die der Plaatseljjke Schoolcommissie en van de Feest commissie. Aan dezen optocht werd ook deel genomen door de leden der Harddravery-ver- eeniging „Voorwaarts", te paard; de ledon van het Muziekgezelschap „Euterpe", bespelende hunne instrumenten; de leden der Zangver- eenigingen „Oudewater's Mannenkoor" en „Cae- cilia", de ledea der Rederijkerskamer „Onder ling Genoegen", in oostuumde leden der Gym- nastiek-vereeniging „Brinio" en eene deputatie uit de Rederijkerskamer „Borger", te paard. Des namiddags werd deze optocht herhaald. Tusschen de beide optochten werden de klei nen dank zy de milde bydrageu der ingeze tenen door de feestcommissie welwillend ter zyde gestaan deor een 30-tal dames, in het voor deze gelegenheid op gepaste wyze ver sierde lokaal der voormalige openbare school ruim onthaald op chocolade, melk, gebak en sina'B-appelen, terwyl na afloop aan elk een geschenk, in boekwerkje met plaat (Z. M. portret) bestaande, werd uitgereikt. Des avonds had eene buitengewonedruk be zochte uitvoering plaats der Muziekvereniging „Euterpe", afgewisseld door feestzang, komisohe voordrachtenblyspelen enz., en gevolgd door oen geanimeerd bal. Ook de leden der ohristelyke jongolings- en zangvereenigiygen hielden eene gezamenlijke byeenkomBt, waarvan menig genoodigde ge bruik maakte. Beide dagen werd er zoo van gemeente- als particuliere gebouwen schier algemeen gevlagd en des avonds aan enkelo woningen geïllu mineerd. Ieders borsthoed of pet prjjkte met oranje en eene prettige feostely ke stemming heersohte alomme. ♦POLSBROEK, 25 Febr. Bij de laatst gehouden stemming voor drie notabelen te Polsbroek zijn herkozen de heeren W Graveland en G. Lokkerkerker en ge kozen, in de plaats van den heer De Heer, die wegens gezondheidsredenen had bedankt, de heer H. Hofland alhier. In deze gemeente heeft zich oen ge val van typhus voorgedaan. ♦REEUWIJK, 24 Febr. Onze predi kant, Ds. H. J. Hulsoher, heeft voor het beroep naar Waddingsveen bedankt, doch andermaal een beroep ontvangen en wel naar Zoelmond. Zondag 11. had B., alhier woonachtig, het ongeluk in het water te vallen. Een jongen van 12 jaar had de tegenwoordig heid van geest om hem by tjjds te redden. ♦STOLWIJK, 24 Febr. Is het hier op 's Konings verjaardag niet tot eene alge- meene feestviering gekomen, toch woei uit elk huis de driekleur en kon elk kinder vriend zich verlustigen in een ruim 200- tal gelukkige kindergezichten. De kleinen namelyk, na eerst in de school voor reke ning der gemeente op chocolademelk en kook onthaald te zyn, togen onder geleide der onderwijzers het dorp door en daarna kerkwaarts, waar op de keurige wijze, waarop wy dat onder de leiding van onzen hoofdon derwijzer gewoon zyn, eenige toepasselijke zangstukjes werden gezongen; daarna weder naar de school, getooid met oraujesjerpen en de driekleur in de handom daar op melk en broodjes te worden onthaald. Voorzeker zal zulk een dag den kleinen laBg heugen. Des avonds to voren was uit de gehouden collecte een veertigtal behoef tige een extra gift van brood, rjjst, brood, boter en steenkolen verstrekt, hetwelk vrijdag e. k. nogmaals zal plaats hebben. ♦WILLIGE-LANGERAK, 22 Febr. Op 's Konings 70sten verjaardag werd door de leerlingen der openb. school alhier een zeer opgewekt schoolfeest gevierd, in tegenwoor digheid van den wethouder, den heer J. Eikelenboom, twee leden van den raad en eenige belangstellende ouders, 't Was eeu lust om te zien, hoe de kleine feestgenooten, versierd met oranjesjerpen, Btrikjes, rozen, vlaggetjes en wimpels, zich te goed deden aan chocolademelk en krentenbroodjes, en hoe hun feestvreugde verhoogd werd, als ze bjj afwisseling uit volle borst toepasse lijke liederen zongen. Na zoo een paar uren volop genoten te hebben, deden ze met het hoofd der school, van 12 tot 1 ure, telkens zingende, een optocht door eeu ge deelte der gemeente, om daarna in't school lokaal weer onthaald te worden en ten slotte nog toepasselijke boekjes en platen te ontvangen. Te 3 uren keerden allen hoogstvoldaan zingende huiswaarts. ♦WIJNGAARDEN, 19 Febr. Bjj gelegen heid van den verjaardag van Z. M. den Koning werd alhier eene riogrjjderjj te paard gebonden; 17 mededingers namen hieraan deel; de prijzen werden behaald door de Hil. G. Boele, Van Zessen en Üe Gier, allen in dezo gemeente. Het schoolfeest is alhier uitnemend ge slaagd. De armen werden onthaald op spek, voor welk doel (wee varkens alhier geslacht waren. Feestviering te Schoonhoven, ter gelegenheid van den 70tien Geboortedag van Z. M. den Koning 19 Februari 1887. Wie op don avond van Vrijdag 18 Fe bruari zijne blikken naar buiten wendde en de grauwe lucht aanschouwde#, terwjjl dichte sneeuwvlokken de straten bedek ten, kon een zocht niet onderdrukken bij du gedachte, welk een groot gedeelte der feestviering van den volgenden dag zou mislukken, indien de wintervorst haar scepter zóó bleef zwaaien. En tochdien avond klopte menig vrooljjk hart, plooide veler aangezicht zich mot een bljjden glimlach. Door de gun stige beschikking van den gemeenteraad, die een bedrag van f160 toestond voor do armen, waarbij nog gevoegd eene som van ruim f 33, verkregen door het teekenen op hot adres aan den Koning, kon door het algemeen armbestuur eene buitengewone bedeeling gehouden worden aan de behoef tigen dezer gemeente, en deze had op dien bewusten avond plaats. Aan 230 personen werd elk vier pond rjjsteen drieponds krentenbrood, benevenB een flinke gift aan geld uitgereikt. Voorzeker zullen deze ga ven voor hen, wien in dit jaargetijde zoo véél outbreekt, een groot deel der feestvie ring hebben uitgemaakt. De verwachting omtrent het min gun stige weder werd gelukkig beschaamd. Den volgenden morgen waren de straten van sneeuw bevrjjd, en hoewel do lucht be trokken was en de zonnestralen zich niet deden zien, was en bleef het droog en kon het programma der feestviering tot het einde toe geheel worden gevolgd. Reeds vroeg in den morgen werd hier en daar de driekleur ontplooid en eer het 8 uren Bloeg, was er geon woning, hoe klein ook, waar niet de vlag was uitge stoken. De vrooljjke toqen van het carillon deden zich hoorende Saluutschoten door kliefden de lucht en alles toonde aandat Schoonhoven ging feestvieren. Was het wonder dat de feestcommissie bij het opmaken van haar programma het eerst had gedacht aan de kinderen? Zij toch, het opkomend geslacht, hadden in de eerste plaats aanspraak op eene juiste waardeering vau het voorrecht, 't welk het vaderland genoot, om de herinnering daar van te bewaren tot io lengte van dagen; aan hen in de eerste plaats moest duide- ljjk gemaakt worden, tvat zulk een feest te beteekeueu heeft. Te 9 uren begaven zich de negen leden der Commissie met hare beide eereleden naar de school voor uitgebreid lager onderwijs, alwaar het eerelid, de heer L.Akkorbuijs JEz., de leerlingen in kernachtige woorden toe sprak hen wees op het voorrecht dat wjj genoten en hen opwekte tot vaderlandsliefde en trouwe plichtsbetrachting, om later als nattige leden der maatschappij werkzaam te zjjn. Toen hjj daarna de leerlingen mt- noodigde om op te staan en met de com missie aan te heffen het: „Bescherm o God, bewaak den grond," was op veler aangezicht, ook der volwas senen, te lezen wat in dit plechtig ochtend uur in hun hart omging. Aan elk der leerlingen werd daarna een toepasselijk boekgeschenk aangeboden, waarna men^ich begaf naar de Bohool voor gewoon lager onderwijs. Bij het achtereenvolgens binnentreden der vier lokalen, waaruit deze school, ruim 500 kinderen tellende, bestaat, werd telkens door hen een feestlied aangeheven in de hoogste klassen tweestemmig, hetwelk door de juiste uitvoering een aangenamen indruk maakte. In elk der lokalen werd door den heer Akkerhujjs, op den toon in verhouding tot den leeftijd der kindefen, een harteljjk en toepasselijk woord gesproken, waarna aan elk een boekje en in de laagste klassen een portret van den Koning als feestgave werd uitgereikt. Inmiddels hadden zich en kele leden der commissie begeven naar de bewaarschoolwaar ongeveer 180 kinderen, allen met oranje getooid en velen van vlag getjes voorzien, met ongeduld de dingen verbeidden, die komen zouden. Daar ook zongen de kleinen een feestlied, werden op vurverBohingen onthaald en van boekjes of platen voorzien en zjj waren gelukkig in den volsten zin des woords. De straten der stad begonnen inmiddels een levendiger aanzien te krjjgen, en geen wonder, te II uren zou door tie Schutterjj eu het garnizoen eene groote parade ge houden worden. In de beste orde had deze op het exeroitieplein plaats, terwyl door beleefde uitnoodiging van den kapitein- commandant der instructie-compagnie, bur gemeester en wethouders, de leden der feest commissie en de nog in deze gemeente aan wezige oud-strijders, ten getale van elf, daarbij tegenwoordig waren. Voor het militair assaut, hetwelk te 12j uur een aanvang nam, waren tal van uit- noodigingen rondgesonden, en wie zon op zulk een dag daarvan niet gretig gebruik maken 1 Het kolossale, onlangs gebouwde Gymnastieklokaal was nauwelyks groot ge noeg om alle belangstellenden te bevatten. Toch vonden allen een behoorljjke plaats en aauBohouwdeu met belangstelling de ver schillende oefeningen in de gy.anastiek, met den sabel enz., die alle het bewjjs aflegden, zoowel van het degelyk onderwys der leer aren als van den goeden aanleg der leer lingen. De zaal was voor die gelegenheid op keurige wijze gedrapeerd met vlaggen, tropeeëD en versieringen, flpde hoeken was op smaakvolle wjjze groen aangebracht, terwjjl de feestelijke stemming nog aan zienlijk werd verhoogd door de aanwezig heid van het muziekgezelschap Apollo", directeur de heer G. H. Westbroek, dat zjjne welwillende medewerking had willlen verleenen om dit gedeelte der feestviering luister bij te zetten en ook later op den dag zoo véél heeft bijgedragen tot wélslagen der feostelykheid. Intussctieu had van 12 tot 1 uur Op de brug voor het raadhuis eene muziekuitvoe ring plaats van een door de commissie voor den feesteljjken dag geëngageerd corps. Eene groote menigte bewoog sich langs de stra ten, nog vermeerderd door de komst van vele buitenlieden, in afwachting van den grooten optocht, die te 2J uur een aanvang zou nemon en waarvoor de toebereidselen zich reeds hier en daar deden zien. Do Doelen was voor een gedeelte afgezet, zoodat elke corporatie gelegenheid had zich behoorljjk op te stellen en volgens de bjj het programma opgemaakte wijze te orga- niseeren. Dank zjj de genomen maatregelen, liep de regeling dan ook flink van stapel, zoodat de aanvang juist op het bepaalde nar kon plaats hebben. De heraut blies op den hoorn en de stoet stelde xioh in bewoging. Het fon eene ondoenlijke taak «jjaalle ondordeelen van dezen feesteljjken optocht nauwkeurig te beschrjjven. Genoeg sjj het te verklaren, dat do medewerkende corpo- ratiën geene kosten of moeiten hadden ont zien om dezen optocht zoo glansrijk moge lijk te maken en een indruk te doen ach terlaten die bjj de meesten onrergeteljjk zal zjjn. De indeeling van den stoet was als volgt: 1. Een heraut te paard. 2. Eerewacht te paard, bestaande uit 22 heeren, voorafgegaan door den commandant, den heer A. C. Fijn van Draai 3. Peloton Vesting-Artillerie. 4. Muziekgezelschap Apollo". 5. Oud-Strjjders met banieren, gezeten In een rjjtuig. 6. De Feest-Commissie. 7. De Gymnastiek- en Schermvereeniging „Adolph Spiess". a. Vaandel, gedragen door een lid der vereeniging, begeleid door 2 leden. b. Zegewagen, voorstellende de gymnas tiek- en schermkunst, getrokken door 2 paarden. Deze feestwagen was op smaakvolle wjjze versierd met verschillende schilden, waarop de zinspreuken, die op de gymnastiek van toepassing zjjn. Verder een zuil, versierd met de natio nale klenren, waarop het borstbeeld van Z. M. den Koning, {tymnastiektoestellen en een wapenrek met verschillende wapens. c. Het Bestuur en leden der vereeniging. Alle leden der vereeniging waren gekleed in bondscostnnm, zijnde licht blauwe pet met bies en witten pantalon. 8. De Leden van den Gemeenteraad en een Lid van de Provinciale Staten. 9. Officieren dd. Art.-Sohntterjj. 10. Officieren van het Garnizoen. 11. Rechterlijke Macht. 12. Rijksontvanger en Directeur van het Postkantoor. 13. Algemeen Burgerljjk Armbestuur. 14. Plaatseljjke Gezondheids-Commissie. 15. Onderwijzers. 16. De Njjverheids-Vereeniging voor Goud en Zilversmeden. a. Standaard van de Goud- en Zilver smeden, gedragen door één persoon. b. Vaandel (Oranje), gedragen door één persoonbegeleid door twee anderen. c. Banier der Vereeniging, gedragendoor één persoonmet 2 Schildknapen in Kostuum. d. Bestuur der Vereeniging. e. Vaandel (rood), gedragen door één persoon begeleid door drie Leden van Hulp in Ljjden. Vaandel (wit), gedragen door één per soon begeleid door drie Leden van Hulp in Ljjden. g. Vaandel (blauw), gedragen door één persoonbegeleid door drie Leden van Hulp in Lijden. h. 1. Bestuur van Holp in Ljjden. 2. 6 Leden van idem. 17. Typographen-Vereeniging. a. banier, gedragen door het oudste Lid rechts en links de afhangende linten op gehouden door de twee jongste leden. b. Zegewagenvoorstellende de Boekdruk kunst en de Boekbmderjjgetrokken door 2 paarden. Deze zegewagen bevatte versohillende attributen, op de Boekdrukkerij en Boek binderij betrekking hebbende. In den wa gen eene compleete Letterkast, benevens een Letterzetter, zijn werk verrichtende. Voorts eeb Drukpers, bediend door een Drukker en bijgestaan door een jonggezel die het gedrukte, zjjnde de Gelukwensch van Schoonhoven* Ingesetenen aan Z. M. den.Koning, onder de menigte verspreidt; vervolgens een Boekbinder, zyn ambacht verrichtende. c. Tien leden der vereeniging. De afdrukken, welke op deze rijdende drukpers geleverd werden, vonden gretige liefhebberswaarom zich gedurende den tocht velen om dezen wagen bewogen. 18. Bouwvakken-vereeniging. a. Atribuut, voorstellende „de bouwkunst", gedragen door eéa jongeling en begeleid door twee jongens, dragende de linten, aan het atribnnt bevestigd. Een lid van de Commissie. b. Als voren. Het tirnmermnnsvak, ge dragen door een jongeling. 1. De bazen. 2. De knechts. c. Als voren. Het Metselaarsvak. 1. De bazen. 2. De knechts. d. Als voren. Het verversvak. 1. De bazen. 2. De knechts. e. Als voren. Het smidsvak. 1 De bazen. 2. De knechts. f. Als voren. Het loodgietersvak. 1. De bazeu. 2. De knechts. g. Als voren. Het behangersvak. 1. De bazen. 2. De knechts. h. Feestwagen, bespannen met 2 paarden, voorstellende de verschillende ambaohten. Deze feestwagen was versierd met de Oranje- en Nederlandsche klenren. De koepel van groen, met vlaggen, vaaudels, schilden enz. Op den wagen waren geplaatst de werktuigen bjj de verschillende vakken in gebrüik, gegroepeerd door ambachtslieden in werkcostuum, voorzien van gereedschap. De verschillende atributan der bouwvakken trokken vooral de bijzondere aandacht. Den heer L. F. Redeker, onder wiens leiding deze groep hoofdzakeljjk waz ontworpen en samengesteld, komt deswege alle eer toe. 19. Het college van brandmeesters. a. Vaandel, gedragen door den bode van de brandweer; de af hangende lintén werden gedragen door 2 jongelingen. b. Brandmeesters. c. Zuigpomp, omgeven door bedienings manschappen, dragende brandbinschmid- delen enz. Onder-generaal-opziener. d. Perspomp, omgeven door bedieningz- manschappen, dragende brandblnsohmidde- len enz. Opzieners en onderopzieners. De mansohappen, tot deze groep belioo- rende, waren allen gekleed in blauw boe zeroen met lederen riem en een band met de nationale klenren om de pet. 20. De Kamer van Koophandel en Fabrieken. 21. Muziekorps. 22. 8ohoonhovensche IJsclub. Banier, gedragen door den bode van de club. b. Zegewagen met verschillende IJs-attri- buten, bespannen met 2 paarden. Deze Zegewagen was geheel gedecoreerd met de kleuren van de Clubrood en zwart en bespannen met 2 paarden. Vóórop den wagen de koelsierssitting, achter den koet sier de vier winners bij den laatsten sohoon- rjjwedstryd op schaatsen voor jongens bene den 19 jaren, behoorljjk de schaatsen ondergebonden en met een yshaak met vlag in de hand. Achter op den wagen 4 win ners bjj den wedstrijd op priksleden, zit tende op de slede met prikken met vlag in de hand. Vervolgens de verschilleude attributen van de IJsclub, als: borden, schoffulshaken enz. Daarboven een schild „Hnlde aan den Koning." Boven den wa gen was eene schaats van 2 meter lengte aangebracht; aan iedere zjjde van den wa gen liepen 3 baanvegers met gereedschap. c. Commissarissen van Uitvoering. 23. Oud-S ryders mot Banieren. 24. Peletoa Vesting-Artillerie. De weg, dien de optocht volgde, was aldus Doelen Lopikerstraat Nes Djjk Haven Oostzijde Oude Havon Uitdra- gersstraatje Koestraat - Voorhaven Haven Weatzjjde Lopikerstraat Lange Weistraat Korte Dam Haven Oostzyde Lopikerstraat Doelen. Toen de stoet voor de eerste maal de Haven Oostzyde genaderd was, eu het midden zich ter hoogte van het Btadhuis bevond, begaven zioh de leden der feest commissie, de voorzitters der vereen igin gen, autoriteiten en andere daartoe genoodigden naar de raadzaalalwaar de Burgemeester met de Wethouders au verdere leden van den gemeenteraad vergaderd waren Door den Voorzitter der feestcommissie, den heer D. Tejjinck, werd met eene toespraak aan den Burgemeester overhandigd een afdruk van den wenBch, tot Z. M. den Koning gericht in het adres der ingezetenen, be nevens daarbjj behoorende oorkonde, ter deponeering in het archief der gemeente. Deze toespraak werd door den Burgemeester op hartelyke wjjze beautwoord. In korte trekken leverde hij eene geschiedenis van het huis Granje Nassau gedurende de laatste jarenom daarna het voorrecht in herin nering te brengen, dat wjj heden genoten. Toen daarna aan alle aanwezigen deeere- wjjn werd aangeboden, en een dronk werd gewyd op het welzjjn van onzen dierbaren vorst, terwyl de eohoene muziek van het gezelschap Apollo" het Wien Neerlandsch bloed" deed hooren en de menigte buiten juichte en jubelde, gevoelde ieder diep het gewicht van dezen oogenblik. De optocht, waarbij zioh thans ook Bur gemeester eu Wethouders benevens de ove rige leden van den gemeenteraad hadden aangesloten, zette zich weder in beweging en werd zouder eenige stoornis tot het einde van den weg voortgezet, terwijl eene tallooze menigte zich laugs de Btraten be woog om ooggetuige te zyn van dozen zoo echt vaderlandilievenden zegetocht. Inden Doelen teruggekeerd werden allendie aan den optocht hadden deelgenomen, ten getale van ongeveer 250 personen, door de feest commissie in hot schoollokaal onthaald. Een hal/ uur was men daar in opgewekte stem ming bjjeenom daarna te scheiden eu nieuwe krachten in te zamelen voor de avond-fesstelykheid. Des namiddags vereenigden zich de leden der feest-commissie aan een gemeenschap pelijk dinó in het koffiehuis van den heer Tieter, waar het niet ontbrak aan toosten op Vorst eu Vaderland en de tot dus verre zoo goed geslaagde feestviering. Intussehen werden aller wege aanstal ten gemaakt voor de illuminatie. Van wege de gemeente word het front van het raadhuis geheel verlicht, wat een schoon gezioht opleverde; van wege de feestcommisie de Botermarkt, de leuningen en de bogen dor bruggen, welke laatste verlichting in het water weerkaatsende een sohitterend effect maakte. Maar ook de ingezetenen waren voor het meereudeel niet achtergebleven in dit huldebetoon. De Lopikerstraat, wier bewoners reeds dagen te voren daartoe eene commissie benoemden en een flink bedrag by elkaar brachten, geleek van het begin tot het einde eene zee van nationale lichten, terwijl aan de uiteinden reeds des morgens kolossale eeru- poorten van groen en bloemen waren aan gebracht. Ook de bewoners der Oude Haven hadden zich onderling tot eene algemeene illumi natie vereenigdover het water heen waren groote slingers illuminatie aangebracht, het geen een goed effect teweegbracht. Da Havens Oost- en Westzjjde, de Voorhaven en Tol waren mede door lampions langs de waterzjjde schitterend verlichtjammer ech ter dat deze verlichting met meer algemeen was, daar zich nu enkele meer donkere plaatsen daartusschen bevondendie het effect van het geheel oenigszins verbraken. Ook versohillende ingezetenen hadden aan hunne woningen versieringen en afzon derlijke ilnrainatie aangebracht. Zoo o. a. bij den heer J. P. Niekerk, wiens woning geheel met vlaggentropeeën was getooid met eene schitterende ster van gas in het midden; ook de versiering aan de woningen van de heeren H. T. Van den Braak, C. Van Wilienswaard CLz. en 0. B. Van Baaren, be nevens aan de kazerne was Bmaakvol aange bracht. Vooral trok ook de aandacht de illumi natie aan de pastorie der R. K'. gemeente, waar het borstbeeld des Komugs zioh tusschen groen en bloemen bevond en daaromheen eeu 70-tal liohten (het aantal jaren des Koning*). Ook de huizen der heeren A. J. Overdijkiuk, D. Tetjiuck, G. H. Westbroek, J. Tak, Brus- senH. Bru8sen Uz., F. Tieter Jr., J. J. Lazonder, J. F. Versteeven Jr., O. W. Van der Kop en zoo vele andere waren meer of minder rijk verlicht; auderen hadden eene fraaie verlichting binnenshuis,<tnssohen plan ten en bloemen, o. a. bjj de heeren J. Meyer en M. J. Telcbuy*, by welken Laatsten zioh ook een keurig ohassinet boven de deur bevond. Ook aommige winkels waren toe- passeljjk en op smaakvolle wjjze geëtalleerd en verlieht; zoo o. a. bjj de heeren Arend Berkley, H. M. Den Ujjl, de firma S. ól I W. N. Van Nooten Jacques van Dantzig, F. H. HehcwerthO. Wolff, Hertz Van Gelder, firma Joh. De Jong, A. Moes, C. Koojj, H. A. Van Baaren Jr., L. Okhujj- zen, om van vele anderen op kleiner schaal niet te gewagen. Weinige huizen waren er, waar niet op eeno of andere wjjse dit huldebetoon werd aan den dag gelegdzelfs in de achterstraten bleef men niet achter, en al was in die nederige armoi dige wo ning een klein portret dos Konings tus schen twee vetkaarsen het eenig vreugde betoon, tooh sprak dit op zich zelf even zeer voor de goede bedoeling des bewoners als de prachtigste verlichting bij den ryke. Evenzeer als de ochtend-optocht, liep ook die des avonds in de beste <>rde af. Ruim verlicht dooreen dertigtal flambouwen, gaf het geheel eeu fantastischen aanblik, nog vermeerderd door het bengaalsch licht, dat op versohillende punten, hetzjj van wege de feestcommissie of door particulier initia tief, werd ontstoken. Na afloop had op de haven een schitte rend vuurwerk plaats en tot slot eene ca- nonade, waarmede de feesteljjkheid was afgelooponen de Feestcommissieop het balkon van het Stadhuis staande, bij monde van den heer Akkerhujjsden volke ver kondigde, dat zjj, met een woord van dank aan allen, die tot znlk een feest had den medegewerkt, hare taak als geëindigd beschouwde. En zoo bljjft ons vau de feestviering op 19 Februari niets over dan de herinnering. Maar die herinnering moet dankbaar zyn niet alleen omdat alles zoo buitengewoon goed afliepmaar ook om den oendraebti- gen geestdie allerwege heorschte, de flinke orde, die zich overal kenmerkte. Geen enkele wauklank werd den geheelen dag vernomen. Allen zonder ondorscheidwerk ten mede om één goed geheel te vormen. Do feestcommissie had een moeilijke taak, dat is waar; maar zy werd gesteund door de medewerking van allen eu daardoor was die taak haar aangenaam. Wanneer zóó wordt feestgevierd als op 19 Februari 1887 te Scho mho ven word ge daan neen dan behoeft men zioh over den inwendigen toestand des vaderlands nog niet te bekommeren I STADSNIEUWS. Schoonhoven25 Februari. Hot r jj kstelegraafkantoor alhier zal, te rekenen van 24 Februari, geopend zjjn als volgt: Op werkdagen: des voormiddags van 8.00 11.00 uur, des namiddags 12.30 3.30 des avonds 6.00 8.00 Des Zondags: des voormiddags van 8 00 9.00 uur, des namiddags 1.00 3.00 De raad dezer gemeente, be nevens de feestcommissie hebben op 's Ko nings verjaardag per talegram hun ge lukwensch aan ZM. aangeboden. In den middag van dien dag werd van wegeZ. M. een telegram ontvangen waarin Z. M. zyn dank betuigde voor de gelukwonschou hem aangeboden. De commissie voor do feest viering heeft zich met den meesten ernst gekweten van de opdracht om het album, inhoudende den gelukwensch aan Z. M. den Koning en onderteekend door 322 ingeze tenen, op 19 Februari in 's Konings bezit te stellen. De gelukwensch was gedrukt met sierlijk vergulde letters op glacé oarton; daarna volgden de handteekeniogen, acht op een blad, en een en ander saamgebonden in een fraaien, lioht bruin lederen band, waarop met gouden letters gedrukt: „Aan Z. M. den Koning, van de Gemeente Schoonhoven, 1817, 19 Februari 1887". In het midden van het album was aange bracht het wapen van Schoonhoven in zil ver, waarvan de leeuwen gedreven waren. Dat de aanbieding van dezen gelukwensch Zr. Ms. bijzondere ingenomenheid weg draagt, daarvan heeft de feestcommissie heden het bewijs ontvangen door het na- volgond schrijven: Zyne Majesteit de Koning draagt mjj op de Commissie, gevormd te Schoonhoven, ter viering van Zijner Majeateits 70sten verjaardag, Iloogstdeszells dank te betui gen, voor de aanbieding van een prachtig album als hulde van Schoonhovens ingeze tenen op genoemden feestdag. De Adjudant, Particulier Seoretaris des Konings, (get.) S. M. S. De Ranitz. Tot aanvulling van het be richt, in ons vorig nommer opgenomenis het ons aangenaam te kunnen meêdeelen dat Vrjjdag-avond, by eene zeer talrijke opkomst van belangstellenden, in de stads herberg van den heer A. J. Van den Bergh, de aanbieding der even pracht volle als kostbare banier aan het bestuur der Schoonhovensche IJsclub heeft plaats gehad. Mejuffrouw M. Van den Bergh, eene der aanwezige dame*, die de fraaie be werking der banier op zich genomen had den, voerde daarbjj het woord en bracht iü welgekozen bewoordingen den leden van genoemd bestuur eene welverdiende hulde voor de vele moeiten en opofferingen, die het zich ter wille der liefhebbers van het schaatsenrijden dezen winter had getroost. Eeu luid applaus volgde op deze welge meende toespraakwaarna de voorzitter dank betuigde aan allen, die het hunne tot dit praohtig geschenk hadden bijge dragen en er de verzekering bijvoegde, dat dit bewjjs eener ongeveinsde erkente- Ijjkheid met welgevallen door het bestuur der Sohoonhovenscho IJsclub werd aanvaard. Vrijdag 18 Februari, des na middags 5 uurvervoegde zich bjj de feest commissie een oud-strydergenaamd C. Van Audel, oud 79 jareu, wonende teAlmkerk, die t£ kennen gaf, alleen den marsch van 6 uren gemaakt te hebben ten einde bjj zjjn schoonzoon alhier de feestenter eere van Z. M. den Koning te houden, te kun nen bjjwonen, en verzocht zich bij do oud- strijders, die aan de feesten deelnamen, te mogen aansluiten. Natnurlyk werd een zoo kranig oud-stryder zeer gaarne opge nomen in den boezem van de feestvierende werden slag voegen, die den ouderdom van 70 jaren hadden bereikt. Twaalf 70-jarigen hebben zich aange meld en ontvingen namens iemand, die onbekend wensoht te bljjven, brood, spek en kruidenierswaren. Dinsdag-avond trad in de Nutsvergadering alhier als spreker op, de heer J. P. Lissone van Amsterdamdie wegens zjjne vele en onderscheideno gozel- schapsreizen naar Londen Brussel en Parijs, eene welverdiende bekendheid heeft vor kregen. Als onderwerp zijner voordracht had de spreker ditmaal d© beschrijving eener dus danige gezelschapsreis naar Londen en het eiland Wight gekozenwaarvan hij de ge noegens en voordeelen, die een dergelijke reis onder zjjne leiding opleverdezooveel mogeljjk in een gunstig daglioht trachtte te stellen. Met genoegen werd deze vaak aan humer rijke beschrijving door het vrjj talrjjk opge komen publiek aangehoord eu wij twjjfelen niet of naast de waardeering en lof van zoo velen die reeds vroeger onder zijne leiding gereisd hebben, zal ook dezo reclame wel een enkelen opwekken, bij het naderend reisseizoen, zich aan sprekers leiding toe te vertrouwen, om voor weinig geld aan genaam te reizen en veel te zien. Omtrent zijne voorgenomen reis naar Amerika deelde spreker eenige plannen mede, welke nader zjjn uitgewerkt in een programma, hetwelk dezer dagen is uit gegeven en in den boekhandel verkrjjgbaar gesteld. Omtrent alhier verspreide geruchten van ontvangen ongeteekende brie ven, kunnen wij van vertrouwbare zjjde mededeelen, dat deze hoofdzakelijk eene waarschuwing bevatten, o. a. om het af staan van eeu of ander lokaal voor Bprekers van elders niet te bevorderen. Gemengd Nieuws. Een felle brand heeft Maan dag-nacht te Zevenhuizen een huis, bewoond door vjjf gezinnen, in den asch gelegd. De bewoners hebben daarbij alles verlorendaar niets gered is, en ook niets verzekerd was. De oorzaak is nog onbekend. Op Maandag-namiddag viel te Berg-Ambaeht een vijfjarig knaapje, Ysbrand Y. geheetenin het water, doordat hij ijsschollen grjjpen wilde. Gfc- lukkig waren er eenige kinderen in Af nabijheid, die om hulp riepen. Het mocht don ijlings toegeschoten metselaar d. Y. gelukken den knaap, die reeds zonk, te redden, door hem eene kloet toe te steken en zoodoende hem naar boven te halen. •—Onder de lotelingen uit Willescop, welke j.l. Woensdag voor den militieraad te Montfoort versohenen, was er een, die op de vraag: „lieden van vrijstelling?" met opgezette borst ten ant woord gaf: „Getrouwd en vader van twee kinderen 1" Vervolg der Nieuwstijdingen. VERVOLG DER STATEN-GENERAAL. De discussiën over Hoofdstuk I (Van het Rjjk en zjjne Inwoners), feeds den vorigeh dag aangevangen, werden in de zitting van Donderdag voortgezet. De beide eerste ar tikelen en een daartusschen gevoegd nieuw Rogeerings-artikel zjjn onveranderd aange nomen. Bjj art. 3 werd debat gevoerd over de vraag, of Nederlanders en vreemdelingen gelijke aanspraak hebben op bescherming en of Nederlanders moéten worden uitgele verd. Een amendement van den heer Har- toghom haar uitdrukkelijk toe te staan is verworpen. Door den heer Ruijs is een amendement ingediend om haar te vorbioden. Daarover zal Maandag verder beraadslaagd worden. - H. K. II. Prinses Wilhelmina overhandigde Zaterdag Haren Vader be halve een prachtige bloemenmand met le vende rozen, verschillende kleine geschenken en een zijden voetenklead, door Haar zelf met bloemen bewerkt. Innig aangedaan over dit eerBte hand werk der lieve Prinses, die den glans van genoegen op het gelaat had, toen zij haar geschenk aanbood, nam Z. M. de kleine op den arm en kuste haar harteljjk. §BLESKEN8GRAAF en HOFWEGEN, 21 Febr. Onze gemeente vierde 's Konings zeventigsten verjaardag op eene eigenaar- d,ge Wijze. Alleen de talrijke vlaggen op dien dag lieten iets bljjken van de feest vreugde, die veler hart vervulde. Voorna melijk de behoeftigen hadden redenen te over tot dankbaarheid en blijdschap. Niet minder dan f 440 werd n. 1. op dien dag door het gemeentebestuur aan hen uitge reikt. Dit was de opbrengst eener collecte, langs de huizen der ingezetenen gehouden, waaronder zelfs giften van 25 en 20 gulden voorkwamen. KRALINGEN, 25 Febr. In de afgeloopen week werden alhier aan de markt verkocht 863 zalmen. Prjjs van f 0,90 tot f 1,80 per kilo. CORRESPONDENTIE. De toevloed van berichten uit naburig* gemeenten betreffende de plaats gehad heb bende feestviering was zéé buitengewoon groot, dat, in weerwil voor sommige een kleinere letter werd gebezigd en het ach terwege laten van gewone rubrieken, als: markt- en beursberichten enz., enkele geene plaatsing konden vinden en daarom tut een volgend nommer blijven liggen. Redactie. Burgerlijke Stand. Qem. Sohoonhoren. Van 18 tot 25 Februari 1887. GeborenDiena Corneliaouders H. Lief hebber en P. Goudzwaard. Petrenella Cor nelia, oudere T. Rikkoert en P. C. Stoové. Cornelia, ouders M. De Wit en G. Teu- nissen. Gerritouders D. L. Rejjnen en M. De Zeeuw. Getrouwd: H. Van Praag en M. Van Scherpenzeel. Overleden: C. Wendels ond 65 jaren echtgenoote van J. Lobeustejjn. P. Krnjjt, ond 69 jaren, weduwnaar van A. Metzger. W. N. Hooykaas, ond 16 jaren. K. Kool- wjjk, ond 2 maanden. H. Van Ulsen, ond 6 maanden. JAN SPRUIJTENBURG en WOUTERINA VAN DEN HEUVEL. Bergambacht, 25 Febrnari 1887. Ondertrouwd: THEODORUS MARINUS NIEMANTS VERDRIET en GERBREGT VAN KESTEREN. Num...dorp, k Groot-Ammers,) Getrouwd: H. VAN PRAAG, Luitenant ter Zee, en M. VAN SCHERPENZEEL. Sohoonhoven, 24 Febr. 1887. HedeU ontsliep zaobt en kalm, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, FRANQOIS LEOPOLD 1DENBURG, Med.-Dootor te Haastrechtin den ouderdom van ruim 49 jaren. de Wed. F. L. IDENBURG PELGRIM, en Kinderen. Haastrecht, 14 Febr. 1887. Heden-nacht overleed, na eene langdurige ziekte, zacht en kalm, onze Vader en Be- huwdvader, de Heer BERNARDUS LANDHEER, in den ouderdom van 82 jaren. J. A. VAN DER 8TRAATEN. T. A. VAN DER STRAATEN - LANDHEER. Wed. A. J. VAN HERWAARDEN - LANDHEER. Bergambacht, 19 Februari 1887. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, onze geliefde Vader en Behuwdvader PIETER CORNELIS KRU1JT, in den ouderdom van bjjna 70 jaren. Namens Kinderen en Behuwdkinderen, P. J. VAN GEELEN. A. A. VAN GEELEN KRUIJT. H. ROS. H. A ROS-KRUIJT. Schoonhoven, 19 Febrnari 1887. Eenige eu algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk, doch geduldig lijden, tot ons aller diepe droefheid, ónze geliefde Zpon en Broeder WILLEM NICOLAAS, in den ouderdom van 16 jaren. Wed. N. HOOIJKAAS en Kinderen. Sohoonhoven, 21 Februari 1887. aan allen, die bljjk van belangstelling heb ben betoond bjj ons dubbel 25-jarig Jnbilé, en ook hunnen innigen dank aan de Brigade Rjjksveldwacht Schoonhoven, op 13 Februari jl. A. DE GROOT, RjjkBveldvtfkhter, Brigadier-Titulair. STOE GROOT VAN KRIMPEN. De Heer en Mevrouw H. VAN PRAAG- VAN SCHERPENZEEL betuigen hunnen hartelyken dank voor de vele bewijzen van belangstellingbij hun Huweljjk onder vonden. De Heer en Mevrouw Dr. H. P. VAN PRAAG en de Heer A. VAN SCHERPEN ZEEL betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewyzen van belangstelling, bjj het Huweljjk hunner Kinderen onder vonden. Oudewater, ,DO_ Sohoonhoven,) 26 P«br- 1887- De Commissie voor de Feestviering op 19 Februari jl. l)|0ngt haren bijzonderen dank aan Schoonhovens Ingezetenen voor de krachtdadige medewerking tot het wel slagen van het feest. DE FEESTCOMMISSIE. De behoeftige 70-jarigo oudjes alhier, betuigen bij deze hun hartelyken dank aan den milden gever, voor de ter gele genheid van het Koningsfeest ontvangen bedoeling. Schoonhoven. 1862 26 Februari 1887." Veldwachter dor gemeente Stolwjjk, zal den 26sten Februari den dag hordenkeu, waarop hjj véér 25 jaar in dienst der gemeente trad. Ge meente en gemeentenaren heeft hjj in dien tjjd vele en belangrjjke diensten bewezen. Wij wenschen daarom, dat deze dag in aange name herinnering bjj hem zal bljjven. Eènlge Genieentenareu. Bjj vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam van den 16. Fe bruari 1887 is de boedel van den gofailleerde PIETER SPËKSNIJi'ER, Koopman te BergambachtINSOLVENT VERKLAARD, en gelast dat dezelve door den curator zal worden vereffend. Bergambacht, 21 Februari 1887. De Curator, J. VAN DER LEEDEN. Voor de levering van ciroa 4000 Kilo grammen of mindere hoeveelheden, goed droog en zuiver HAVERSTROO, worden franco prjjs opgave ingewacht door don Kapitein Toezienden Chef over hot Nacht leger te Schoonhoven. De levering van minstens 2000 Kilo gram moet in de eerste helft van Maart geschieden, het overige kan in de tweede helft dier maand geleverd worden. Die iets te vorderen hnbben van - o verschuldigd waren aan don Heer PIETER, KRUIJT, iri loven Zilversmid, gewoond hebbende te Schoonhoven en aldaar over leden 19 Februarij dezes jaars, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven. De Notaris D. TEIJINCK te SCHOONHOVEN ««1 op Donderdag 10 Heart 1887, 'a morgens 8 ure, in het HEKKEN- LOGEMENT aldaar, in het openbaar op contant geld verkoopen: Eene party waaronder Bedden on toebehoorenKaki* net, Chiffonnière, Ladetafel, Spiegejs,' Ta-! fels, Stoelen enz., alsmede eene partij ZILVER8MIDSGEREED8CHAPPEN. Bjj deze verkooping kannen goederen worden bjjgebraoht, mits daarvoor véér Dinsdag 8 Maart, opgave doende ten kan* tore van den Notaris of bjj den afslager G. J. VAN BAAREN, M Openbare Vrijwillige De Notaris D TEIJINCK te Schoonho ven zal op Dinsdag 15 Maart 1887, op nader te bepalen plaats, in het open baar, naar plaatseljjk gebruik, verkoopen: Ten verzoeks van de Erven P. KRUIJT- met ERF, BOVENWONING en' WERK PLAATS, binnen aan de Oostzijde van de Koestraat, op den hoek van lïèt Uitdragers!raatje eu met een gemeenen gang uitkomende in dat Straatje, strekkende van de straat tot halver gang of den eigendom van deu Hoer S. E. van Nooten, beleud ten zuiden de Wed. Turk en deu heer S. E. van Nooten en ten noorden de straat. Uitmakende de kadastrale pereeelen Sec tio C, nes. 201 en 672. van het BOUWEN van en AANBEHOOKEN, op DONDKHDAU NAAKT n. TE LEKKERKERK. Bestek en teekening liggen ter rasage', bjj den Heer K. NEEF en verdere inlich tingen worden verleend door den Arohiteot As. DEN OÜDSTEN. Door dubbele zaken over te nemen: eene florisaute zaak in GolderNcke Waren enz., welke eeu fliuk bestaan oplevert, op goeden stand te Rotterdam. Te bevragen bjj H. VAN TRIET, Platteweg, Heeuwijk bjj Gouda. Ter gelegenheid van de zal de o. s. Maandag, 28 Februari- 1887, van SCHOONHOVEN vertrekken om S mr, in plaats van 7.-30 uur. VAN ZBSSEN. SPOED! Een zeer fraai, nieuw model ORGEL voor een kleinen prijs te koop. Brieven franco aan de Uitgevers dezer Conrant, letter K. Bjj den Debitant E. SCHENK, Sebéwn- hoven, zijn vanaf h9den verkrjjgbaar heele- en gedeelten van Wordt- gevraagd oen Hink gevorderd P. G. Zioh te vervoegen met franco brje- ven, doch liefst in persoonbjj K. CAT8- BURG, Mr. Schilder te Ammerstol. Con ditiën later te bepalen. oud 2 jaar. Te bevragen bjj O.VAN SCHAIK te Vlist. Re Commissie voor de Feest- 1^^ viering op 19 Februari j.l. stelt zich voor, op Maandag 28 Februari, des avonds 7j uur, in het locaal „Van Zessen", te doen, ter zake dezer Feestviering en noodigt daartoe uit, allen die tot die feest viering geldeljjke bijdragen hebben verstrekt. In den Boekhandel van S. ét W. N. VAN NOOTEN te Sohoonhoven is voorhanden: NAAR AMERIKA. PROGRAMMA van een Genelscliapsrels vóór Dames en Ueeren door de Vereenigde Stalen en Canada. Prjjs 25 Cants.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 2