11 rii <1 1887. Zaterdag 9 April. N°. 930. [•hoeden. HEE GHOS, vond d. a. v. EDER Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. IK KADE. NKEL BUITENLAND. BINNENLAND. Paaschgedachten. «g. 4» S. W. N. VAN NOOTEN Tl Schoonhoven, Uitgaven. ikende berigt faandag a. 8. EIIEWERT1I. aandacht ge- sctoliter. ks. er markt.*-- qual. f 18a 23, andache f22, rtijen. 1,00 wei- dito g; g« tarwe f7,50 k 20, witte dito f 6,00 6,15. k Schoonhoven, De raad deser syno heden gehouden j)UTUM, Ha- SCHOONHOVElfSCHE GOMT. >aar bjj J. VAN rkerkAgent van randsma nsterdam, an van boven- terk, verkrijg- qual. oer half kilo; net een zien is. per half kilo, ot 20 ct. per fl,00 k 1,55 Blumenthal- Ie Prijt. r 3,10, kg. postwissel of i 1 kg. franco rste bestelling i eer den Da an af MAAN- DONDERDAG iet een groote 4 5 4 M 6 5 R. 5 3 00. 5 5 5 5 5 nd. 5 6 3 3 3 dT E N. to ter: le Prijzen: zware 'vaarzen f 100 iO, vaarkoeien i f 80 a 110, ve. Vlaamsche, de beste f 7,00 i a 6,90. rotte runderen, i graskalveren, ■liapen of lam- Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zish abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Overzicht. Hoewel Paschen nadert, is het Eng electie Lagerhuis nog druk aan den arbeid. De regeering toont dat het haar ernst is met de bedreiging, dat de vaoantie niet kan ingaan voordat de 2de lezing der lersche dwang* wet is afgeloopen. Intnssohen is de eerste beslissing reeds gevallen. Met 361 tegen 253 stemmen op twee na allen Ieren en leden van Gladstone’s party werd de wet in 1ste lezing aangenomen. Toen die be slissing viel, was het 3 uur ’s nachts. De tegenstemmers verlieten onmiddellyk de ver gadering, doch keerden den volgenden dag terug om de aanneming in 2de lezing z. v. m. te vertragen. Evenals by de 1ste lezing zal de voorzitter ook nu zeker het uiterste tijdstip afwachten om ,de sluiting der de batten over de 2de lezing voof te stellen. Op Paasch-Maandag zal een groote demon stratie tegen de wet in Hydepark werden gehouden. per 5 ons. .1 T E N. pC. 1 Apr. .2} 3 5 ov. 5 ng. 5 nli. 5 let. 5 3 5 5 00. 5 00. 5 5 5 5 st. 4} 92} 69. 4 a‘ 4- 89} 4 76 J 4 61} 4 58' 12 12| 74 89 73} 87} 98} 63 63» 64,’, 64’ 54} 101/. 83», 101}» 101’ 97} 93} 93} 92} 84 1071», 100* 101 12} 83’ 61}} 119} 94’ 91 1 ai 98} 98} 98} 56}} 114’ 109} 104’ 99’ Prys der AdvertentiënVan 1 tot S regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterhjk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. de weekmarkt s, 20 wagens, jende 4940 22,- k i qual. 65 ct., ct.; kalveren ct.schapen ct., alles per ct., 2e qual. >ht soort 20 k STATEN -GEN EK A AL. In de zitting van Woensdag 30 Maart behan delde de Kamer nog 4 kleinere wetsontwerpen: 1. Vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Cu rasao over 1888. Eenparig aangenomen. 2. Natoralisatie-ontwerpen. 8. Verkoop van domeingrond langs de Roode Vaart onder Klundert. Idem. 4. Aanvulling en verhooging van Hoofdstuk IV der Btaatsbegrooting voor 1887. (Eerste termyn ad f 51U.00U voor den bouw eener nieuwe straf gevangenis te Nieuwer-Amstel.) Aangenomen met algemeene stemmen. Overeenkomstig de conclusie van het rapport der commissie tot onderzoek der stukken betref fende den toestand van en de jongste voorvallen op het land Tjiomas besloot de Kamer deze stuk ken, met enkele weglatingen van geen belang, te doen drukken. De voldoening aan den wensch van sommige sprekers om ook de adviesen van den Raad van Indië daaraan toe te voegen, vond bjj de Regeering bezwaar; een daartoe strek kend amendement van den heer Keuchenius werd door dezen spr. ingetrokken. Hierna vroeg de heer De Beaufort het woord. Daar de Regeering geenoriei mededeeliug had gedaan, wensohte by hot geschilpunt tusschen haar en de Kamer duidelyk uiteen te zetten. Spr. had twoe amendementen voorgeeteld: het Aangaande de Egyptische quaestie ver klaarde de regeering dat, hoewel Sir Örum- mond Wolff’s zending de tot standkoming eener gewenschte overeenstemming deed verwachten, noodzakelijk nog geruime tijd zou verloopen, alvorens het zoover was. De berichten uit Frankrijk doen ver moeden, dat van die zyde nog steeds ern stig tegengewerkt wordt Men weet dat Frankrijk nu eenmaal ongaarne zou zien, dat Engeland met do eer ging atryken de zaken in Egypte geregeld te hebben. Voorts wordt de afdoening ontegenzeggelyk mede vertraagd door de onderhandelingen over de Bulgaarsche zaken, waarin Engeland en Rusland nu juist niet één lyn trekken. De Fransche Senaat heeft geweigerd het door de Kamer bereids aangenomen wets ontwerp, waarbij de Parijsche gemeenteraad en de Algemeene Raad der Seine van elkander worden afgescheiden, nog voor het Paasch-recès af te doen, hetgeen de radi calen, die zoo gaarne de Wet reeds vóór de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen hadden willen zien toegepast, zeer verbit terd heeft. Ook de rechterzijde is onte vreden huiswaarts gegaan, omdat men haar heeft uitgesloten uit de commissie voor de begrooting, eene uitsluiting die ook slecht te verdedigen is. De vernieuwing van het lialiaansch— Oostenryksch—Duitsch verdrag is Frank- ryk nog steeds een doorn in het oog. Het ontslag van Robilant als Minister van Buitenlandsohe Zaken in Italië, wordt dan ook door de Fransche pers met ingenomen heid vermeld, hoewel de omstandigheid, dat de premier van het gereconstrueerde Kabinet, Depretis, thans de portefeuille van Buitenlandsohe Zaken heeft overgeno men alle hoop op de loslating van dat ver bond zoo goed als geheel wegneemt. Wel bleek dat by de samenstelling van het nieuwe Kabinot, waarinde Linkerlade twee portefeuilles won, de midden-Europeesohe Statenbond wel een der voornaamste punten van debat heeft uitgemaakt. Generaal Gènes, die voor een Raad van tucht in Rome zich zal hebben te verant woorden, wegens de jongste gebeurtenissen te Massowah, zal worden vorvangen door Generaal Salitta. In verband hiermede zal daar meer actief worden opgetreden. Het jongste bericht uit Constantinopel omtrent Bulgarije segt, dat Rusland ge machtigd heeft tot voortzetting der onder handelingen. Of hiermede nu bedoeld wor den de onderhandelingen die nog altyd geacht worden plaats te hebben tusschen de gevolmachtigden der groote Mogend heden, dan wel die welke tusschen den Turkschen gevolmachtigde en het Regent schap gevoerd worden, blykt niet. Alleen zou men hieruit kunnen opmaken, dat in dien een vergelyk kon worden getroffen, Rusland er zich niet tegen zou verzetten. It. tusschen worde het meer dan ooit wen- schelyk, dat er een einde kome aan de verwarring, nu eene groote party in Bul- garye bezig is propaganda te maken voor den Prins van Battenberg, wïfcrdoor de keuze van een Vorst alweer meer bemoeie- lykt zou worden. Dultschlaud sohynt steeds yverig in de weer te zyn in deze eeu compromis tusschen de beide het meest direct belang bij de zaak hebbende Mo gendheden, Oostenrijk en llusland, tot stand te brengen. Den herkozen afgevaardigde voor den El- zass, Antonie, is door de regeering het langer veiblyf in dat rykaland ontzegd. Ook nog twee andere personen, die zich voor eene weder aansluiting dier provincie aan Frank- ryk in der bres stellensyu verbannen. Het denkbeeld om Elzass—Lotharingen als zelf standig syksland te orgamseereuschynt ten gevolge van het gebeurde by de jongste verkiezingen, toen de aan de regeering vyaudige oandidaten met groote meerder heid herkozen werden, vooreerst te zyn opgegeveu. eerste, dat aangenomen is, doet de lijsten der hoogstaangeslagenen vervallen; het tweede, 1 waarbjj de eischen van verkiesbaarheid voor de beide Kamers gelyk gesteld worden, is on- beslist gebleven. Wilde nu de Regeering een lijst van maatschappelijke groopen voordragen, uit welke de Provinciale Staten een keuze sou- den kunnen doen, dan was spr. bereid zijn tweede amendement op to offeren j Deze verklaring leidde tot een debat, waarin de Minister van Binnenlandsche Zaken zjjner- zjjds te kennen gaf dat, zoo hervatting der Orondwetsdisoussiën werd voorgesteld en het verlangen uitgedrukt, dat de Regeering er bij zoude zijn, aan dien wensoh voldaan zou worden. De Min zou beproeven, een redactie te formu- I loeren om in de ontstane leemte te voorzien. De heer De Beaufort stelde nu voor, de beraad- slagingen over de Grondwetsherziening te her- vatten 19 April a. s., welk voorstel met Ö3 tegen 9 stemmen werd aangenomen. De Kamer ging toen tot nadere oproeping uiteen. (voor het nommer van verleden week te laat 1 ontvangen.) By koninklyk besluit is, op J zyn verzoek, met ingang van 15 Aprilaan G. W. Chr. van Dort Kroon eervol ontslag verleend als burgemeester van W addings veen Bij koninklijk besluit is aan M. Smits, eervol ontslagen sluiswachter te Gorinchem, een pensioen verleend van f 398 j ’s jaars. In verband met het ingediend ontwerp van wet tot verlenging van den diensttijd voor miliciens van de landmacht, I lichting 1882, zyn de chefs der korpsen door den Minister van Oorlog uitgenoodigd, tot nader order niet te doen plaats hebben 1 het in leveren van de goederen en het af- I sluiten van de rekeningen van bedoelde 1 miliciens. Ten gevolge van het op hun verzoek verleend eërvol ontslag aau de na- volgende leden en plaatsvervangende leden van de commissie voor de herziening van I de belastbare opbrengst der ongebouwde 'i eigendommen in het schattingsdistrict Rot terdam, de heeren: 1°. Mr. P. D. Kley, lid 1 der afd.-comm. in het onderdeel Rotterdam te Rotterdam 2°. H. Uitdenbogerdlid der afd.-comm. in het onderdeel Zoetermeer, te Bleiswyk; 3°. G. Baren dregt N.Rzn., plaats- vervangend lid der afd.-comm. in het onder- deel Gouda, te Hillegersberg4°. J. De Zwart Jzn., plaatsvervangend lid der afd.- comm. in het onderdeel Rotterdamte Moordrecht zijn respectievelijk in hunne plaats be noemd tot leden de heeren: 1°. G. Baren- dregt N.Rzn., grondeigenaar te Hillegers- 1 berg; 2». P. Mets, grondeigenaar te Zeven huizen tot plaatsvervangende leden 3°. D. 1 O. Marck landbouwer te Zevenhuizenen 1 4°. I. Visser Pzn., landbouwer te Hille gersberg. De periodieke verkiezingen van hoofdingelanden en hoofd-ingeland- i plaatsvervangers van de Krimpenerwaard zullen gehouden worden op 27 April e. k. 1 In het 2e district, ten huize van den heer C. Ooms, te Gouderak. Aftredende zynde heeren D. Rooken te Zuidbroak, H. J. en J. VerburgJz. te Stolwyk; H.I. pl. In het 3e district, ten huize vau den heer Kusters, te Krimpen o/d IJsel. Aftredende zyn de heeren: A. Berkouwer, te LekkerkerkH. L, en A. Rykaart, te Ouderkerk o/d IJsel H. I. pl. In het le district zyn ditmaal geene vacaturen. Bij het groot-waterschap van Woerden sjjn verkozenin het 1ste district, hoofdplaats Woerden, tot hoofdingeland de heer C. E. Van der Quast en tot hoofdin- geland-plaatsvervanger de heer J. Heykoop in het 2de district, hoofdplaats Bodegraven, tot hoofdingeland de heer P. Van Dam Kz. en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer W. Kok. Uitslag van de Zaterdag te Zevenhuizen gehouden aanbesteding van hei verbeteren van een gedeelte der dorpsstraat. Er waren ingekomen 4 biljetten. Hoogste insohryver was A. Ryneveld te Vlaardingen voor f3333; laagste insohryver was D. Var- kevisser te Oversohie voor f2613. De 101. algemeene Vergade ring van de Maatschappij tot Nut van *t Algemeen zal gehouden worden op Woens dag 1 Juni aanstaande, morgens te 10 uren, in het gebouw Strouckente Amsterdam onder voorzitterschap van den heer W. F. Loman. Op de Maandag te Utrecht ge houden le Palm-paardenmarkt stonden 1157 paarden en veulens aan de lyn. De navol gende prijzen werden besteedweelde-paar- den van f600 tot f800, werkpaarden f 100 tot f 500veulens f 100 tot f 800 ponnies f 80 tot f 180 en oude paarden f 30 tot f 100. De handel was levendig. Er waren veel binnen- en buitenlandsohe kooplieden ter markt. De harddraver jjvereeniging .Eiland IJselmonde” sal by gelegenheid der tentoonstelling van paarden, vee, schapen, varkens ons., vanwege de laudbouwver- eeniging .Eiland IJselmonde”, eene bard- dravery voor paardeu van zessen klaar onder den man doen plaats hebben op Donderdag 5 Mei, te IJselmonde. r Uitgeloofd sfia: le prö'f100, 2e prijs fóO. Aan het eerste der drie groote Christen feesten verbonden we, zoover onze herin neringen reiken, steeds een vroolgk, op gewekt denkbeeld. Opstanding, herleving, verjonging, bevrjjding, zietdaar de to nen, die samenklinken tot een accoord van overweldigende schoonheid. Die indruk wordt geenszins verzwakt, als wij nagaan welke beteekenis door alle tijden heen en bij onderscheiden natiën gehecht werd of nog wordt aan het feest, dat ongeveer samenvalt met het tydstip der eerste dag- en nachtevening. Het volk van Israël viert dan zyn uittocht uit Egypte, zyn bevryding van het juk der dienstbaarheidde geboorte der nationale ge dachte, die eerlang, na een harden beproe- vingstyd, zou verwezenlijkt worden door de vestiging van Abrahams nakroost in het land der belofte. De Noordsch Germaan- sche natuurgodsdienst gaf een vorm aan de blydschapdoor de eindelyke zege praal van het licht op de duisternis, van de lente op den winter verwekt, in de schoone mythe van Baldur’s ontwaken uit den doodslaap, waarin hy door de listen van den snooden Loke was gedompeld. Opstanding, herleving is ook de grond gedachte van het Christelyk Paaschfeest. ’t Is zoo en wij willen of mogen het in geen geval verbloemen, dat de opvat tingen, omtrent het te herdenken feit gekoesterdniet by ons allen dezelfde zynen evenzeer is het waar, dat we die bijzondere beschouwingen weleens wat sterk op den voorgrond plaatsen. Doch zou dat in derdaad een gemeenschappelijke feestviering onmogelyk maken? Er zyn er, die het bewe ren. Doch gelukkig is de practyk des levens machtiger dan de geest van uitsluiting, die thans meer dan ooit onder de ge welven der Christelijke kerk zweeft; ons allen beschynt dezelfde liefelyke vooijaars- zon, en in het stugste gemoed ontwaakt een stem, die roept: komt, broeder?, verheugen we ons met elkander, al stemt onze denkwyze niet geheel overeen; ter- wyl opnieuw de onvergankelijke en onver- anderlyke goedheid des Scheppers zich openbaart in elk knopje dat aan zyn hulsel ontspringt, zullen we ons gezamenlijk ver kwikken aan de mildvloeiende bronnen der oneindige Liefde I” Dat is hét immers, hetwelk aan bet Paaschfeest zyn hoogere wyding geelt, hooger dan Israëlieten en Germannen zich konden voorstellen? Was Hy ter dood gebracht, de groote Menschenzoondie de Liefde tot het éénig en waacachtig ken- teeken van zyn volgelingen verklaarde zyn werk bleef niet begraven onder den deksteen der grafspelonk. Het leefde voort en ham toe in kracht, en het Godsryk met dw grondwet breidde zich uit en blyft zich uitbreiden, welke sombere machten ook pogen het te bekampen. Zoo is het geweest sinds byna negentien eeuwenzoo zal het zyn tot in de volheid der tyden. Dat is ons geloof en onze hoop, dat is de kroon van ons leven, die qiemand ons kan ontrooven. Gegroet dan, heerlyke feestdagen die ons ieder jaar voor een wyle ontrukt aan de dagelyksche beslommeringen, en ons vervult met ernstige, doch ook blymoc- dige gedachten. Gy zyt het die ons op wekt tot een nieuw leven, die ons spreekt van een zedelyke wedergeboorte. Gelyk de natuur zich verkwikt in de zonne stralen, zoo jubelt onze ziel in bet gevoel van het eeuwig-inenschelyke, aan het he- nielsche zoo nauw verwant, en meer dan ooit wordt het ons helder, dat Liefde,^eh zy alleen, de menschheid kan behoeden voor den doodelyken adem der zelfzucht. Deze is de booze Loke, die Baldur ten grave deed dalen; zy is de heillooze macht, die den geest van Christus belet de maat- schappy zóó te doordringen, dat zy we- zenlyk aan haar bestemming kan beant woorden. Opgestaan, gy allen die daar nederzit met een sombeieu blik op de onvolmaakt heden der samenleving. Opgestaan, en zelf de handen uitgestoken om de boèien te verbreken; gelyk de vingeren der lente de banden der schepping hebben geslaakt, gelyk haar adem het ys, deed wegsmelten. Want, laat ons er wel aan denken, de maatschappij, över welker tekortko mingen we ons zoozeer veronti ustenis niet iets buiten ons, waar wy als belang stellende doch machtelooze toeschouwers tegenover staan; als er schatten van liefde noodig zyn om haas los te koopen uit de slaveiny van zonde en ongerechtigheid, dan moeten we jurif elk vuor zich en ten bate van allen, ons penningske offeren tot den lusprys. Opgestaan, en onder den indruk van het gemeenschappeiyk feest overwogen, wat elk in zyn eigen kring en in de in^te zyner krachten kan bydra- gen toJr"'3e weuergebuui te dier inaat- schappy, op welke men wel alieriei kunst- bewei Hingen zou willen toetsen om haar met éen sprung zeker ideaal te doen be reiken, maar wier toekomst alleen afhangt van de mate, waarin zy het beginsel der broederlijke liefde in zich opneemt. So ciale stelsels worden ontworpen en ver dwijnen weder, zonder merkbaren invloed geoefend te hebben op den gang der be schaving; en hoe hartstochtelyk ook ver dedigd en bestreden, zy voeren evenmin tot maatschappelijke wedergeboorte als een gasvlam de lentezon zou kunnen ver vangen. Doch wanneer de menschen elkan ders belangen tot de hunne maken, elkan ders leed helpen verzachten en gezamen lijk de wegen trachten op te sporen, langs welke de grootste mate van welzyn bin nen ieders bereik kan gebracht worden dan houdt immers het sociaal vraagstuk op een dreigend karakter te vertoonen Men vergete het niet, - godsdienst vormen zyn onmachtig om de maatschap pelijke wedergeboorte te bewerken. Die vormen^worden maar al te vaak in de plaats van het wezen van den godsdienst geschoven; en dan gaat men twisten over de meerdere of mindere voortreffelijkheid van den eenen en de doelloosheid van den anderen, en de Liefde neemt de vlucht, verschrikt door de heftigheid van den strijd. Er is misschien geen land waar het ritualisme, de gehechtheid aan vor men, sterker is dan in Rusland; en mocht menaan die eigenschap eenige wezenlyke waarde toekennen, de Russische maatschappij zou aan alle andere tot voorbeeld kunnen dienen. Indien we ons nog een oogenblik be geven op het eenigszins beperkt terrein dat meer tot het byzonder gebied eener courant behoort, dan meenen we te mogen zeggen dat het Paaschfeest van 188/ onder gunstige verschijnselen ge vierd wordt. Het is wel opmerkelijk, dat in den regel, tegen den tjjd dat de groote Christenfeesten naderen, jn de politieke wereld een streven merkbaar is naar toe nadering en bevrediging, als gehoor zaamden de mannen in wier handen voor een belangryk deel het geluk der volken ligt, aan het besef dat hun daden moeten overeenkomen met de heerschende stem ming. In Frankrijk, by voorbeeld, heeft men ook daarom een ministeriëele crisis niet aangedurfd, omdat het tegen Paschen liep; ongetwijfeld zyn daar voornamelijk handelsbelangen mee gemoeid, maar toch, de uitdrukking is waard in het geheugen bewaard te blyven. By ons zal de nade ring van het feest wel met in rekening gebracht behoeven te worden bij de ver zoenende gezindheid, die verleden week in de verhouding tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging viel op ie mer ken, en waarin we ons allen hartelyk ver heugen, dewyl staking van het groote werk dat men thans onderhanden heeft waar lijk een nationale ramp zou mogen heeten. Doch waar we vooral de aandacht op mogen vestigen is dit, dat de vrede in Europa, voor welker verbreking we lan gen lyd zoo ernstig bezorgd zyn geweest, thans verzekerd schynt. Laat het zyn dat de Groote Mogendheden het zwaard in de scheede houden omdat zy elkander vreezen en ongerust zyn voor de mogelyke uit komst: hoofdzaak is, dat de oorlog uit- blyft. We zullen maar hopen, dat een- maal edeler motieven den oorlogsgruwel zullen weerhouden, over ons werelddeel los te barstendat het ook Paschen zal worden op het gebied der internationale betrekkingen. Dan zal er ook een eind komen aan die reusachtige toerustingen, waarin de volken thans hun behoud zoe ken met opoffering hunner beste krach ten,—-en tevens zal het dan ook gedaan zyn met die algemeene »malaise”, die uit sluitend haar ontstaan en haar voortduring te wyten heeft aan de omstandigheid, dat de nationale vermogens aangewend moeten worden om het Danaïdenvat van het mi- litairisme te vullen. Want ook in de verhouding der volken is Liefde het éénig noodige. Is zy daar opgestaan uit het graf van het nationaal wantrouwen, dan gaat de menschheid een schoone toekomst te geinoet. By gelegenheid der Konings feesten te Amsterdam zullen de retourbil- jetten uitgegeven door stations der Staats spoorwegen naar Amsterdam (N R. 8.), op 12 April a. s., geldig sjjn tot 17 Apr. d. a. v. Ook de vrouwen en kinderen x van gehuwde militairen sullen, bij over plaatsingen detacbeeringeu enz. van hunne echtgenooten en vaders, voortaan voor half geld per spoor worden vervoerd. Tot dus verre moesten zy den vollen vrachtprijs be talen. De directeur dor weesinrioh- ting te Neerbosch heeft over de laatste drie maanden van hot vorige jaar, nevens honderden kleedingstukken en vele levens middelen, aan giften en legaten f 82.566,97 ontvangen. Te Vianen is thans voor iedo- ren joagen gelegenheid de lessen in de gymnastiek gratis bij te wouen. De gemeente jaf voor dat doel een lokaal, de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen bare werktuigen en de heer A. B. Keoyman, onderwyzer in de gymnastiek, stelde sioh eenige uren ’s weeks beschikbaar. De eerste les, j.l. Woensdag, ving aan met 17 leerlingen. De heer K. Boon te Gorinchem is geslaagd bij het examen voor onderwyser. •AMEIDB, 6 April. Diaxl.g ji. ward» de nieuwe lidmaten, ten getale van 28, ten huise van den predikant aangenomen. Bjj die gelegenheid waren voor de meisjes en vrouwen in éóne kamer ruim 20 warme stoven gereed gezet; de daaruit opstijgende kolendamp liet zich spoedig gelden; byna allen, inz mderheid de meisjes, kregen he vige hoofdpijn en benauwdheid, öucceesi- velyk storten 8 meisjes bedwelmd neder en moesten worden weggedragen; zelfs des avonds leden schier allen nog aan zware hoofdpijn en onpasselijkheid. Man kan alsoo gerust aanuemon dat deze plechtigheid met levensgevaar gepaard is gegaan. Gelukkig evenwel zyn allen hersteld. Thans, nu er byua geen veldarbeid te verrichten valt en de teen nog niet voor het schillen geschikt is, heorscht hier groote werkeloosheid en verkeeren eon aantal ar beidersgezinnen in benarde omstandigheden. Het ware zeer te wensohen dat de Diaconie wier inkomsten de laatste 2 jaren zooveel hooger zyn dan te voren, vooral by zoo’n behoefte als tegenwoordig, wat beter aan hare roeping beantwoordde. De vlouwvisschers alhier zyn niet ge lukkig geweest. De voorgaande week vingen ze slechts één zalmuitgezonderd Maandag, toen ze er 3 vingen, leverden de eerste dagen dezer week ook niets op. BENSCHOP, 5 April. Ds. J. H. Wea- sinok te Neerlangbroek heeft het beroep als predikant by de Herv. gemeente alhier aangenomen. BERKEN WOUDE, 5 April. Onse pre dikant, Da. M. T. Laurman, heeft de toe zegging van beroep naar Zuid-Zjjpe aan genomen. GOUDBIAAN, 6 April. De heer W. J. Laven, onderwijzer alhier, is benoemd tot 8den onderwyzer te Amsterdam. •GROOT-AMMER8, 5 April. In de Vrijdag, 1 April, gehouden raadsvergade ring alhier is door den heer Jac. Voorspujj schriftelyk kennis gegeven, dat hij zyn ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. Laatstl. Zaterdag had alhier een treurig ongeval plaats. Een achtjarig knaapje met eenige anderen in de nabyiioid van eenen malenden watermolen spelende, werd door een der wieken zoodanig getroffendat het onmiddellyk dood was. KRIMPEN a d LEK, 4 April. Gisteren maakte onze predikant, Ds. T. J. Ringe ling, ons bekend, dat hy na ernstige over weging voor het beroep naar Tholen had bedankt. JfP KRIMPEN AAN DEN IJ8EL, «April. Heden werd by den heer A. J. Otto, scheepis- bouwmeester alhier, met goed gevolg te water gelaten de y teren slee pk aan aWis- perthal’groot p. m. 270 last, gebouwd voor rekening van den lieer Jacob Jung, te Lorch. Onmiddellyk na het afloopen van dit sehip werd de kiel gelegd voor een zelfde schip, groot pl. m. 270 last, hetwelk gebouwd zal worden voor rekening van don heer Robert Staub, te Rotterdam. LEERBROEK, 4 April. Do hoer J. G. Deur, candidaat, werd gisteren tot onse gemeente ingeloid door zyn vriend, Ds. H. Metz, van Leerdam, mot eene rode naar aanleiding van Hand. 1:8. ’s Namiddags verbond sieh de leeraar aan zyue gemeente met eeue toespraak naar 2 Cor. IV 2b. Eene talrijke schare vulde beide koereu het kerkgebouw. MONTFOORT, 5 April. gemeente besloot in syne vergadering, dat de stoombargedienst „de Ouderneming” voor eene vaste aanlegplaats onder de Boompjes in den IJsel, evenals de „Estafette", eeue jaarlykaohe som van f25 zal betalen. TIEN HO VEN, 6 Apr. Van Zondag op Maandag 11. syn alhier op do Mgenvisoohord I gevangen 8 ■olmen,

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1