N°. 931. Zaterdag 16 April. 1887. Eerste Blad. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. De Eerete Kamer. BINNENLAND. De«e Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjj®voor Sohoonhoren per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaardere. S. W. N. VAN NOOrEN te Schoonhoven, Uitgevers. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelt 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. Deze Courant bestaat uit Twee Bladen. Dat het vraagstuk omtrent de samenstel ling van ons lloogerhuis er niet een is waarop de herziening van de Grondwet zou moeten afstuitenzal wel vry algemeen worden erkend. We behoeven niet in bij zonderheden te treden over de crisis, die eenige dagen gedreigd heeft en thans tot nader orde is uitgesteld, doch dit willen we er wel van zeggen dat de houding des Ministers ons leed heeft gedaan. Waarschijn lijk heeft hetsuccès, bij de behandeling van het kiesrecht-vraagstuk behaald hein een weinig overmoedig gemaaktwaardoor hy aan een bedreiging met aftreden een over dreven invloed toekende. Hoe ware het anders mogelijkdat hydie meer dan iemand weet hoe gering de waarde is aan een belasting-aanslag toe te kennen als maatstaf terv bepaling van iemands geschikt heid om deel uit te maken van eenig staat kundig lichaam zoo met hand en tand aan een regeling kon vasthouden door zoo invloedrijke en welsprekende volksvertegen woordigers, er> het krachtigst wel door gewezen leden van de Eerste kamerdus zelf hooqst aangeslagenen veroordeeld tins dunkt, dat laatste motief mag mee tellen. En daaromals de arbeid der her ziening bestemd mocht zyneen monniken werk te worden dan zal liet zyn wegens gebrek aan overeenstemming op punten van veel meer gewicht. Het gebeurde geeft aanleiding,gelyk het ook reeds in de Tweede Kamer gedaan heeft om het bestaansrecht der Eerste, dus het beginsel eener dubbele volksverte genwoordiging ter sprake te brengen. Natuurlyk verbood de betamelijkheid den sprekersdaar lang by stil te slaanmen kan zoo maar niet botweg zeggendat een medebesturend collegie behoort te worden opgeheven. Slechts een enkele maal is zoover we ons herinnerenin deze de kiesch- heid eenigszins uit het oog verloren. Doch builen het Parlement kan dit punt vryuit behandeld worden. De bestaande instellingen toetsende aan baar historischen grondslagen aan het nut dat zy hebben in den tegen woordigen tijd komen wy óf tot een betere waardeering van hetgeen is, óf tot een krachtige samenwerking ter be stryding van betgeen niet langer zyn mag. Men is gewoon de grondslagen van het vertegenwoordigend stelsel in Engeland te zoeken. Daar echter is van den aanvang af het Parlement, onder welke regeling ook, beschouwd als een bolwerk van de rechten der natie tegenover de kroon. Eerst van den hoogen adel, van de baronnen by de Magua Charta van Jau Zonderland (1*215). Zyn zoon Hendrik 111 moest vyftig jaar later toestaan, dat tnet de edelen eenige afgevaardigden van de steden en van de graatschappen samenkwamen om over 's lands aangele genheden te beslissen. In de volgende eeuw bleek meermalendat de belangen door de beide eerste standen (adel en hooge geestelykheidj vertegenwoordigd, in menig opzicht strydig waren met die van de klei nere grondbezitters en de burgeVyen dit had onder de regeering van Eduard III de splitsing in twee Huizen tengevolge, die aizonderhjk beiaadslaagden. Sedert ont stond een van lieverlede nauwere aanslui ting tusscheu de Kroon en den hoogen adelwaardoor het Hoogerhuis geroepen werd tot de eigenaaidige rol van bescher mer van het Komnklyk gezag. Eerst by de latere ontwikkeling der staatkundige partyenook in het Hoogerhuis merkbaar en de openstelling van het pairschap ook voor verdienstelijke mannen van lager ge boorte, nam dat Huis de plaats indie het thans in de ry der constitutioneele in stellingen van Engeland bekleedt. Ten onzent heeft de geschiedenis van het vertegenwoordigend stelsel een geheel anderen loop gehad. Gedurende en na den tachtigjarigen oorlog waren de Staten der Provinciën souveremen de Staten-Gene raal waren een gecombineerde vergadering der Provinciale Staten of van hun afgevaar digden ter behandeling van de gemeenschap- pelyke belangen. In hoofdzaak is dat be ginsel by de Grondwet van 1814 gehand haafd 'deze schiep één Kamer van Volks vertegenwoordigers uit 55 leden bestaande en door de Staten der Provinciën te be noemen onder waarborging aan den adel dat minstens één vierde der leden uit zyn midden zon worden gekozen. Deze regeling ia, tengevolge van de vereemgmg met België, van korten duur geweest. By de Grondwet van 1815 werd vooreerst liet ledental der bestaande Kamer verdubbeld en ook de bepaling beti ellende den adel weggelaten; maar bovendien werd een Eerste Kamer m het aanzijn geroepen bestaande uit 40 lot 00 ledendoor den Koning voor hun leven te benoemen. Het ligt in den aard der zaak dat op deze Kamer de uitdrukking «bolwerk der Kroon" ten volle van toepassing wasterwijl ook het beginsel der onafzetbaarheid haa^ een niet geringwrlnvloédvdoral in het tegen houden van hervormingenverzekerde. Het denkbeeld eener dubbele vertegenwoordi ging was niet nieuw, en de instelling van een constitutioneelen adelzoo geheel in strijd met de republikeinsche ideëen van 1795, hadden we aan Koning Lodewyk te dankendie regeerde met een wetgevend lichaam tan 39 en een Staatsraad van 13 leden. Allergewichtigst was de verandering die het jaar 1848 in dit opzicht bracht. Ge broken werd met het stelsel eener Kamer van onafzetbarendoor den Koning be noemd deze maakte plaats voor de tegen woordige Eerste Kamer, welker leden hun mandaat ontvangen uit de handen der Pro vinciale Staten als kiescollegiewaarby echterten einde haar in waarheid te doen zyn een lichaam van aanzienlijken de keuze werd beperkt tot de hoogst aangeslagenen in 's Ryks directe belastingen. De recht- streeksche verkiezingen voor de Tweede Kalner waren voorst het middelom tus- schen Koning en natie die overeenstemming te verkrygendie het Stellen van een «bol werk voor de rechten der Kroon" volmaakt overbodig maakten. Maar wat is dan nu de werkkring van den tak der volksvertegenwoordigingdie ons thans bezig houdt? We zullen het even gaan vragen aan den beroemd8ten der staatkundige hervor mers van 1848. «De eigenlijke bestemming der Eerste Kamer", zegt Thorbecke in zyn Aanteeke- ningopde Grondwet, «is, om een tweede aanleg of instantie der wetgeving te zijn om het besluit der andere Kamer op den toets van een nieuwbezadigd ryper en reeds voorgelicht onderzoek te brengen. Voor rechtsgedingen is wel een tweede ja derderechterlyk onderzoek noodig ge keurd. Waarom niet by de nog veel ge wichtiger aangelegenheden der wetgeving? «Deze reden wordt misschien beslissend geacht voor het behoud der instelling, mits twee dingen bereikbaar zyn. Vooreerst, dat het tweede onderzoek haar opgedragen een wezenlijk nieuw onderzoek zy. Ten andereversterking der uitwendige waar borgen dat de Kamer haar grondwettig karakter, vertegenwoordiging des geheelen volkssteeds behartige." Wat daar in den bekendenpuntigen stijl van den grooten staatsman is gezegd werd geschreven byna tien jaien vóór de Grondwetsherziening van 1848 een voldon gen teit was geworden, en de ervaring, sedeit dien'verkregen, heeft aan zyn voor stelling recht doen wedervaren. De beslissingen der Tweede Kamer kun nen somtydsde vrucht zyn van het toeval, vooral wanneer de partyen ongeveer tegen elkander opwegen, en het tijdelyk niet be zet zyn van een plaats het zwaartepunt verlegt. Bovfendien worden zy meermalen beheerscht door den politieken stryd, door overwegingen aan het onderwerp zelf ge heel vreemd. Vooral daarom is dat onderzoek in tweede instantie zoo noodig. Een vergadering van aanzienlyke mannen, wien de vraag wordt voorgelegd of een wet, zooals zy daar ligt na de behandeling in de Tweede Kamer, in het belang des geheelen volks dient te worden aangenomen, óf wel haar aanne ming den Koning behoort te worden ont raden achten we voor de geregelde wer king onzer staatsinstellingen onmisbaar. Daarom ook is het toe te juichendat hun verkiezing niet geschiedt op dezelfde wijze als die van leden der Tweede Kamer, en het is van belang te weten dat tegen de benoeming door de Provinciale Staten slechts weinige bedenkingen werden gemaakt. Men zou wellicht kunnen vreezen voor bestendi ging van zeker provincialisme, als deleden der gewestelyke vertegenwoordiging hun keuzen bepalen tot de aanzienlyken in eigen kring. Het voorbeeldkort geleden gege ven door de Staten van Zeeland die een algemeen geacht oud-volksvertegenwoordiger uit Utrecht benoemden maakt die beducht heid te schande. De Eerste Kamer een vergadering van aanzienlyken. Ons dunktwanneer men zonder ^enige beperking de keuze opdroeg aan de Provinciale Statendat dan dit ideaal wel zoo na mogeljjk bereikt zou worden. Want hoe men over de betee- kenis van dat woord denken mogedat een hooge belasting-aanslag het vereischte aanzien geeft, zal niemand kunnen bewe ren hy waarborgt zelfs niet het bezit van financieel vermogenveel minder nog van eenige eigenschap van hoogere orde. Maar evenzeer zal hei uiterst moeielyk vallen bepaalde klassen aan te wjjzen waaruit ge kozen mag worden. Stel by voorbeeld de grondbezitterswaar is de grensdie de aanzienlijkheid zal moeten afbakenen? De industriëelen hoe zal men bepalen welke omvang het bedrijf moet hebben om ver kiesbaarheid voor de Eerste Kamer te ge ven Een hooge rang in de wetenschappe lijke wereld is de professorale titel daarvan het onfeilbaar noerkteeken Laat ons hongfedat het de Regeering in overleg «>et Kamer getbkken mogedeze* moeielykheid op te lossen. Welke kalveran zijn de beBte met het oog op dei tijd hunner geboorte. Het is voor den veefokker volstrekt niet onverschillig, velke kalveren hjj in verband met den tijd hunner geboorte als zijne toe komstige melkkoeien eanfokt. De kalveren, geboren in der winter, das tusscheu onge veer half December tot half Maart, zijn over het algeneen de beste. Hoe vroeger in den winter het kalf geboren wordtdea te zekerder ml men zyn van een goede toekomstige nelkkoe. Do ondervinding toch heeft geleerd, dat de kalveren in December en Januari geboren iterkor zjjnin den regel althan», dan die later geboren wor den. De oorzaak van dit verschijnsel is wel niet met zekerheid aan te gevenmaar er is veel grond voor om te gelooven, dat de stalwarrate een grooten invloed uitoefent op de sterkte van het kalf. Ieder veefok ker weet toch bjj ondervindingdat het vee meer drinkt naarmate bet in den stal warmer worlt. Daarom zal het vee ia bet laatst van Maart en vooral in April moer drinken dan in den voorafgaanden tijd dat bet op stal vtaat. Door het vele drinken, vooral door drachtige koeienverslappen maag en ingewanden en dientengevolge is de gewone roedingstoestand niet normaal ja laat dikwijls zeer vboI te wenschen over. De gezondheidstoestand van de moeder werkt ook op het kalf terug, dat dikwijls de ge steldheid der ingewanden van de moeder overerft, betgeen natuurlijk van grooten invloed is op de ontwikkeling van bet jonge dier. Nu zou men allicht tot de redenee ring komendat mtn bet moederdier een zekere maat water noet toedienen waar door de nadeelige^iyj'loed vermeden wordt. Maar dit gaat niet aan omdat bij meerdere warmte het dier otk meer vocht verdampt; het verlies van vojht moet noodwendig aan gevuld worden dog* drinkwaterwant heeft dit geen plaats (hn werkt ook dit Bchade- Iijk op de gezondleid zoowel van de moe der alB van het kaif. Let men op de kal veren die in het tegin en op die, die in het laatste gedeelte v*i den winter of in April geboren zijn daamerkt men dat do eerste in Mei veel genietm van het zoo gemakke lijk verteerbare jonge gras, waardoor hun groei zeer bevordbrd wordt. De laatgeboren kalven kunnen daarvan niet of zeer weinig profiteeren, omdat hun maag niet genoeg ontwikkeld is om anders dan melk te ver teren. De maag eener koe bestaat namelijk uit vier afdeelingen, waarvan de pens lang zamerhand geschikt wordt tot het opnemen van voedsel, dat later wordt herkauwd. Het ligt nu voor de hand dat de kalveren in December en januari giboren op stal reeds eene kleine hoeveelheid gemakkelijk ver teerbaar hooi hebben gsbruiktzoodat zij in de weide komende dadelijk het malsche jonge gras vreten en daardoor sneller in groei toenemeo dan aidere later geboren kalveren, die dit nog niet kunnen. Het gras ia het laatst van Inni en begin Juli is niet zoo gemakkeljjk verteerbaar, waarom de laatgeboren kalveren eerat op de nawei goed aan het gras eten gaan. Dit gras is evenwel lang zoo goel niet als dat van Mei en uit dit alles vat nu van zelf op te maken dat uit dit oogpunt beschouwd de vroege kalveren de bjste zjjn voor den aan fok. Er is even we nog meer, waarom wij kalveren in Dece iber of Januari ge boren het best keurt voor den aanfok. Het vroeg geboren k« f zal beter bestand zijn tegen guur weer, jiat men nog menig maal in Mei te waqbM heeft. De tempe ratuur of warmtegraai van het lichaam legt in dit opzicht veel {evUcht in de schaal. Bij oudere kalveren die zich reeds met gras voeden, zal neer brandstof in bet lichaam aanwezig zijn voor het opwekken van warmte dan bi)jongero kalveren, die nog geen gras gebrwken. Bovendien wor den in den regel jonge kalveren gevoed met melk, waaraan de meeste vetdeeleu ontnomen zjjjyaooMt daardoor in hun li chaam geen brandstif genóeg aanwezig is voor het opwekkeu Ier warmte. Heeft men nu in Mei eenige gtre dagen, dan verliest het kalf veel warirte, die natuurlyk bjj oudere kalveren geioegzaam kan vergoed worden, maar bjj jongere niet, waardoor deze laatste lijden »u dientengevolge stil staan in hun groei, ja zelfs menigmaal achteruitgaan. Nog een voordeel hebben oudere kal veren boven jongere, dat zjj namelyk er beter tegen knunen, wanneer het drinken, dat zjj in de weide krjgen te koud is. Jongere kalveren zullen van koud drinken gemakkelijk lijden aan verkleuming in de ingewanden en aan dooiloop, betgeen al weer nadeelig op hun groei werkt. Ook kunnen oudere kalveren beter tegen do vliegenplaag, omdat zy zich beter tegen de vliegen kunnen verdedigpn. De jonge kal veren hebben bet meest van de vliegen te lyden, hetgeen men waarnemen kan aan de wormbuilenwaarmee hun huid bezet is. Die wormbuilen veroorzaken het dier veel pjjn en er oatstaag harde droge plek ken op dé huid, en wanneer daardoor de huid te vast gaat liggen, kan het dier min der goed groeien. Dit alles nu te zamen genomen,, brengt ons er toe om te besluiten dat kalveren, in bet begin van den winter geboren als fokkalveren zjjn aan te bevelen boven die, welke later geboren worden. Eindelijk is er nog ietswaarop wij in de laatste plaats wjjzen willen. Een kalf, dat vroeg geboren isen zieh daardoor beter beeft outwikkeld, zal vroeger bjj den stier kunnen gebracht worden, waardoor het dier in den voorwinter kalft. Hierdoor verkrijgt men het voordeel eener ruimere melkopbrengst, omdat zulke koeien doorgaans meer kracht- voeder ontvangen, dan zjj, die later kalven. Zjj leveren reeds in Maart en April volop melk als de andere koeien nog droog Btaan. Wel leveren de koeien, die later hebben gekalfd in Augustus en later wat meer melk, maar dit verschil is toch niet groot en wordt steeds kleiner naarmate de stal tijd nadert. Hebben de koeien in Decem ber of Januari gekalfd en zjjn zjj goed gevoerd, dau zullen zij een goeden voor raad vleesch hebben, waardoor zjj in staat gesteld worden om meer melk te geven dan de koeien, die later afkalven en niet op hun verhaal hebben kannen komen vóór zjj naar de weide gaan. 't Is geen wonder, dat de melkboeren in den omtrek der steden do voorjaars- en zomerkoeien hunne scha delijkste beesten achten. Goudnaan, A. KARS. Bjj Zr. Ms. besluit is aan Mr. Th. G. A. Slingelandop zijn daartoe ge daan verzoekmet ingang van 1 Mei 1887, eervol ontslag verleend alB kantonrechter te Heusden. Bjj Zr. Mb. besluit van 7 April is aan Mr. W. Hemsingop zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Gouda. Z. M. heeft benoemd kot opzie ner der domeinen in Noord-Brabant A. Nug- teren thans opzichter der gemeentewerken te Dordrecht. Bjj de verkiezing van een lid dor Tweede Kamer voor het hoofdkiesdis trict Delft 'wegens de militaire bevorde ring van den heer J. C. Fabius zjju 1202 geldige stemmen uitgebracht. Herkozen werd de heer J. C. Fabius met 1185 stemmen. Tot lid van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen is o. a. be noemd de heer Mr. 8. Gratama Hz., lid van de arrondisBements-rechtbank te Middelburg. Blijkens op 10, 11 eu 12 dezer van den Gouverneur-Generaal van Neder- landecb-lodié ontvangen telegrammen is op 4 dezer eene bende van 150 vjjanden bin nen onze linie in Groot-Atjeh geslopen. Na een bevig gevecht met onze troepen vluchtte de vjjaud die 33 dooden bekwam, waarvan hy er zeventien op bet terrein ach terliet. Aan onze zijde sneuvelden vjjf min deren en werden gewond dertig minderen, alsmede drie officieren, kapitein Buys, en de luitenants Cornelius en Van Deventer, de beide eerstgenoemden zeer licht. Van de gewonde mindere militairen zjjn er later nog zeven overleden. De toestand der overigen was gunstig. Onder de bekroonden, op de tentoonstelling van Tuinbouw-voortbreng- selen, in de vorige week te Amsterdam ge houden, komen o. a. voor: A. Groote sierplanten. H. W. Otto, te Gouda. 3e prjjs. verg. zilv. 2e prjjs idem. C. Sier- en bladplanten. H. W. Otto, te Gouda, le pr. goud. med. D. In bloei getrokken planten. P. Van Noordt Zn. te Boskoop. 1® pr. verg. zilv. med. en f10. Groen blijvende boomen en heesters voor den vollen grond: J. Van Hoff, te Boskoop, le pr. g. med. 2e prjjs. verg zilv. med. C. B. Lunneman en J. Kuenzer, te Boskoop, le prijs. goud. med. C. G. Olie, te Boekoop, le prijs. zilv. med. 2e prijs, bronzen med. Jacob De Jager, te Boskoop, le pr. goud. med. f50. P. Van Noordt Zn., te Bos koop, le pr. zilv. med. J. Van Hoff, te Boskoop, le pr. zilv. med. le pr. zilv. med. 2e pr. verg. zilv. med. W. C. Boer te Bos koop. 3e pr. verg. zilv. med. f 10. J. Wal- raadt, te Boskoop, 2e pr. goud. med. Werktuigen, tuinsieraden, teekeningen. H. Jonker Zn., te Gouda, 2e pr. zilv. med. Boek-plaatwerken, tydschriften enz. over tuinbouw en plantkunde in Nederland of Koloniën uitgegeven. Dr. J. C. C. W. Van Nooten, te Soerabaya, 2e pr. verg. zilv. med. Vruohtboomen. W. 0. Boer. te Boskoop, 2e pr. bronzen med., 2e pr. bronzen med. In de volgende maand zal aan het Kr&lmgscbe Veer een groote zeil- en roeiwedstryd plaats hebben. By de dezer dagen gehouden verpachting van hooi- en weilaodeu der polders Vuren en Dalem zjjn de pachtsom men gemiddeld f 10 per H. A. hooger. Uit Woerden wordt gemeld, dat het oude stadhuis, hetwelk onlangs door da gemeente aan den Staat aangeboden en door dezen aanvaard werd, ingericht zal worden tot post- en telegraafkantoor. Bjj gelegenheid ran het 100- jarig bestaan der Maatschappjj tot Nut van 't Algemeen werd, gelyk men weet, door het hoofdbestuur het initiatief genomen voor de stichting van eene kweeksohool voor be- waarschoolbouderessen. De algemeene ver gadering schonk aan het plan hare goed keuring, en reeds werd te Utrecht een groot huis met tuin aangekocht, dat voor bedoelde school zou worden ingericht. Intusachen rezen in den boezem van eenige afdeelingen tegen de uitvoering van het plan financi- eele bezwaren, waarvan het gevolg was, dat de zaak in eene volgende algemeene verga dering op nieuw aan de orde werd gesteld. Eene nieuwe commissie werd benoemd, om na te gaan of het mogeljjk was zonder te groote financieele opofferingen een dergelijk plan te verwezenljjken, en of misschien aan eeue andere vestigingsplaats dan Utrecht de voorkeur moest worden gegeven. By den thans rondgedeelden besohrjj viugsbrief is dus ook het advies van die commissie gevoegd, welke voorstelt vast te houden aan het oor spronkelijk plan, dat de school te Utrecht zal worden gevestigd, maar eene kweeksohool te stichten op meer bescheiden voet. Het hoofdbestuur is echter van meening, dat door het volgen van het advies der com missie het denkbeeld om eene modelschool te stichten niet zou verwezenljjkt worden, en in den stand waarin de zaak thans ver keert, geeft het hoofdbestuur in overweging liever van het geheele plan af te zien en het te Utrecht aangekochte huis weder te verkoopen. Het is dus zeer wel mogeljjk, dat er in het geheel geen Nutskweeksohool zal gesticht worden. Ds. W. Ringnalda te Har- melen heeft voor het beroep naar Renkum bedankt. Dr. R. A. Soetbrood Piooardt, sedert 36 jaren predikant bjj de Ned. Herv. gemeente te Goesvroeger te Pijnaoker en te Lunger ak b/z de Lekherdacht in {le voormiddag-godsdienstoefening van den twee des l'aascbdag zjjne vijf-en-veertig-jarige evangeliebediening. Van de 13 predikants- plaatsen in den ring Schoonhoven sjjn er nu 4 vacant, terwjjl nog één predi kant door voortdurende ziekte niet kan optreden. Daar ook Berken wonde vacant zal worden, zullen er binnen enkele we ken slechts 7 predikanten geregeld kun nen optreden. ALBLASSERDAM, 11 April. By de alhier gehouden stemming zjjn tot hoofdin gelanden van de Alblasserwaard gekozen de heeren J. Vroege alhier, met 288 stemmen J. Boel te Streefkerk met 254 stemmen en Adrs. Heijnis van Nienw-Lekkerland met 196 stemmen. Tot hoofdingeland-plaatsver vangers zijn gekozen de heeren M. Manrik van Streefkerk met 264 stemmen, J. Boel met 220 stemmen en H. Kam alhier met 162 stemmen. •GOUDRIAAN, 13 April. De jaarlyksche verpachting van het gras der kaden en van de meent, behoorende aan deze gemeente, heeft heden plaats gehad; de totale op brengst bedraagt f 251. *LEKKERKERK, 11 April. In de Don derdag-avond gehouden vergadering der af- deeling van dea Nederlandschen Protestan tenbond werd het reglement, ontworpen in de vergadering van 14 Jaanari 1.1.met eenige wijzigingen, door het bestuur daarop voorgesteld, die de goedkeuring van de leden mochten verwerven, definitief vastgesteld. Na afloop daarvan werd deor den heer D. Luyten een pennevrucht van den heer A. Weruméus Buning, „De oude Admi raal en zijn omgeving", op een aangename en boeiende wjjze voorgedragen. De voor zitter, de heer Veeuman, dankte spreker, mede namens de vergadering, voor de genot volle oogenblikken, door die voordracht ge schonken. Hij sprak verder den wensch uit, hoewel wij een stillen tijd voor de afdeaflng ie gemoet gingen, dat de leden, bjj den aanvang van een nieuw maatschap- peljjk jaar, van een krachtig leven mochten blijken geven. (De afdeeling telt thana 102 leden.) LOP1KERKAPEL, 11 April. Terwylde bewoners afwezig waren, brak er gisteren avond een hevige brand uit in het huis, bewoond door T. W. Met veel inspanning gelukte het aan de buren het vee uit den brandenden stal te redden. Na verloop van drie uren was men den brand meester, wat vooral te danken is aan de krachtdadige hulp van de spuit aan den Uitweg. Huis eu inboedel wareu verzekerd by de Bossche eu Goudsche maatschappijen. WOERDEN, 11 April. Tot klerk ter secretarie van het groot-watersohap van Woerden is benoemd de heer P. J. Dek ker, ambteaaar ter secretarie te Loot- duinen. Ruim 270 sollicitanten hadden zich, op eeue jaarwedde van f450, voor die be trekking aangemeld.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1