R BIER. lira’s A, PER. 1887. N°. 936. Zaterdag 21 Mei. deValk, JAM. AC. CHEE Zonen, i zich!!! Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 1 r meerll! iLIJFTi A, BINNENLAND. Die heerlijke tijd! 44 ekanten en subelen, Artikelen, -2 ide Goederen, rJS en Wasoh- "E >rsKaasge- i, Melkpoilers, die onderdee- jé n Parapfuie- i=* voor Kippen- -£ WAREN Jr., HELDEN. S. W. N. VAN NOOTEN Schoonhoven, Uitgevers. 5 een 13H39 per 5 om. traaf. ien, het Kamer over de herziening ERTS te Hoorn MOHOBM fiOÏÏRAfiT. irsohil op t te doen HEHEWERTH. do aandacht ge* IDENKINÖEN LITEIT. f 1,30. - 1,45 per L. 0, f 1,80 per fl. p. f 2,60 08 3 fl. Ier Kop Co. T, cant te Epe. n. band f 1,25, rnk i Schoonhoven. )0- le- Tan Brandsma, Amsterdam •zien van boven- Ismerk, verkrijg- Koopt de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfumeriën om het grijze haar binnen enkele dagen te doen verdwjjncn. igeering zich Engeland te rang van den «ok ran den heer n beslist antwoord )d van den doorvoer -1 - -j zou voor togenbosch met 88 tegen om een ge- verval- te doen aan- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. u en f 1,50 per f. E. M. Driesen, te Schoonhoven; II. Iluinck FHz., J. van Straaten «ven to Kamer ik Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheels rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. E WAAG”, leposito f 50 tot f 500 rraagbaar; f 500 tot f 1000, i opzegging; en f 1000, met en boven f 1000, in. een ruime maag behept, maar er zijn zoo veel andere dingen, behalve die maag, die extra-kosten veroorzaken. De ondervinding heeft u gelukkigerwijze geleerd, ook hierin kalm te berustenmocht ge soms eens be zorgd het oor krabben, dan geschiedt zulks >in de stille eenzaamheid”. Zelfs komt er een tyd, dat gij, indien gij geen wjjsgeerige levensopvatting waart toegedaan, tot somberheid zoudt kunnen vervallen. Als de kleeden van den vloer, de gordijnen van de rainen zijn, ziet het er zoo ongezellig uit. Daar komt nog iets by. Uw vrouwtje houdt zich kloek, maar bij aandachtige beschouwing is het u toch duidelyk, dat zij te veel van haar krachten vergt. Tocht en stof en drukke arbeid, een enkele maal kleine meeningverschillen met de ondergeschikte priesteressen in den tempel van de schoonmaak, dreigen haar gezondheid aan te tasten, en onwillekeurig waagt gij te vragen: »Hoe lang zal’t nog duren? »Het antwoord brerfgt u in verruk king: >Overmorgen-avond hoop ik er de laatste hand aan te slaan; ’k zal ook erg blij zyn, als ’t gedaan is”. ÜIT swerkt en met zien dovr VAGEN. Prijs 50 Cents. iven werkje, waar- tt jaar werd uit- •.paard aan hoogen wrijving van het het Tijdschrift nstigst beoordeeld, VAN NOOTEN Boekhandelaren Gouda, werd vrijgesproken. Vervolgens stonden o. a. terecht: H. J. Th. K., oud 20 j.hospitaalsoldaat te Qouda, J. G. De V., oud 21 L sleeper te Rotterdam en J. v. d. L., 004*18 j., pakhuisknecht te Gouda, beklaagd van op 10 April in dronkenschap tegen het verbod van den chef van de Rhijnspoorwegmaat- schappij te Gouda, gedrongen te zijn in het stationsgebouw en daar genoemden chef en den waarnemenden portier te hebben mis handeld. Eisch 14 dagen gevangenisstraf voor ieder. Uitspraak qver 8 dagen. Óp de postzegel-tenteonstel- ling te Antwerpen is o. a. bekrocAid de heer Baron Rom Krayenhoff, burgemeester van Nieuw-Lekkerland, met eeae bronzen medaille. Om bjj eventueele averjj aan de groote gierbrug geregeld in deu veer dienst tusschen Nijmegen en Lent te kun nen voorzien, heeft het gemeentebestuur van Njjmegen een tweede gierbrug bij den scheepsbouwmeester 0. Boelen te Slikker veer doen aanbouwen, welke Vrijdag in dienst is gesteld. Bij het overgieren vol deed het vaartuig goed, wijl daarmede in ruim 3 minuten de overtocht plaats heeft. Do aanschaffing van deze brug heeft on geveer f5000 vereischt De oorsprong van „Artis” te Amsterdam is wellicht aan velen onbekend. Zij ontstond uit de menagerieën van Martin en Van Aken, bij ouderen van dagen wel bekend. De heer G. F. Westerman, toen boekverkooper en eigenaar van eene ver zameling zeldzame vogels, vernam in 1836, dat Van Aken zijne dieren wilde verkoo- pen, ontwierp het plan voor de vorming van eene vennootschap, kocht de menagerie en opende in het voorjaar van ’38 de dier gaarde „Artis Natura Magistra”, thans onder de leiding van Dr. Westerman de schoonste van Europa geworden. Men verneemt nu, dat men het halve eeuw feest zal vieren en dan ook aan den grijzen Westerman de welverdiende hulde hoopt te kunnen brengen. Martin was later directeur van den Die rentuin te Rotterdam, en hij, de vermaarde dierentemmer, stierf te Oversohie als rozen- kweeker. In de N. Rott. Cour, via 17 Mei 1.1. leest men het navolgende: Dezer dagen verscheen van de hand van Ds. F. D. J. Moorrees te Vianen een door inhoud en vorm boeiend geschrift over Dirck V olokertszoon Coornhert 1522—1590). Achtereenvolgens worden het leven, het karakter en de geschriften behandeld van dezen onverschrokken strijder voor de vrij heid van denken en gelooven. Geen wegbe reider moge hij, naar des schrijvers oor deel, op het gebied des godsdienstigen levens zijn geweest toch was hij een echt pro testant, beslist en onbewimpeld, getuigende tegen al wat in zijne oogen onwaarachtig en oneerlijk was. Schreef vóór jaren me vrouw Toussaint in hareu bekenden roman Ley oester, dat Coornhert een man was, die nog te weinig gewaardeerd wordt”,— sedert is ons in de geschriften van Fruit, B us ken Huet, Jonckbloet, Van Vloten en Ten Brink menige bijdrage gegeven tot juistere kennis van deu Haarlemsohen no taris en plaatsnijder, in wien het nage slacht „een der edelste vertegenwoordigers van de vrjjzinnige partij in kerk en staat” mag vereeren. Ook het geschrift van den heer Moorrees kan daartoe het zijne bij brengen. De doleerenden te Bode graven hebban besloten tot het bouwen van een nieuwe kerk. Deze zal verrijzen op het erf achter een voor korten tijd aangekocht huis bij den Goudsohen straat weg. ♦GOUDA, 18 Mei. Zondag 15 dezer overleed alhier de heer M. G. Emeis, ge pensioneerd hoofd der school van Sluipwijk. Hij was een der oudste leden der onder- wijzersvereeniging in het voormalige 7e dis trict van Z.-H, later arrond. Gouda. Alhoewel hij, bij eene latere wijziging der districten, er van afgenomen werd, bleef hij altijd lid van gemelde vereeniging, en ofschoon „eene vreemde eend in de bjjt”, zooals hij zich zelven noemde, ook een ge trouw bezoeker der vergaderingen. Water ook gebeuren mocht, nooit miste men Emeis, ziekte alleen uitgezonderd. Woensdag werd zijn Ijjk grafwaarts ge bracht. Door de des namiddags te geven normaallessen in verschillende deelen van het arrondissement, waren vele onderwijzers verhinderd de begrafenis bij te wouen. Aan de geopende groeve, omringd door de zes zonen en verdere familie van den overle dene, hield de arrond.-schoolopziener Dr. Terpstra eene treffende rede, waarin ZEd. den overledene schetste als een goed vader, trouw onderwijzer en braaf mensch. De heer J. D. Emeis, broeder van den over ledene, dankte namens de familie, daar de door droefheid overstelpte kinderen hiertoe ongeschikt waren. Met diepen weemoed in het hart verlieten allen de begraafplaats. Zoo aal dau bij de aanstaanden Zaterdag 8 TA TEN - GEN E R A AL. De algemeene beraadslagingen der Tweede Kamer over de herziening van Hoofdstuk VIII („Van de Defensie”) der Grondwet vingen in de zitting van Vrjjdag 13 Mei aan. De heer Reu ther opende het debat met een redevoering waarin hjj verklaarde de voorkeur te geven aan de bestaande bepalingen boven de-voorgedra- gene die de regeling van alles aan den ge wonen wetgever overlaten. De heer Rooseboom betoogde de noodzakelijkheid der herziening. Art. 182 schrijft voor dat de militiepliohtigen na vijfjarigen dienstdus wanneer zy pas ge oefend zjjn, ontslagen worden; dat belet de 'samenstelling van een goed leger. Dat de per soonlijke dienstplicht niet wordt vastgesteld, komt wel niet met spreker’s wenschen overeen maar bjj het nog bestaand meeningver dit punt is het wellicht beter de Wet beslissen. De heer J. Sohimmelpenninok van der Ojje zag ook in het voorschrift van den vijfjarigen dienst en van de schutterijen als gemeentelijke instel lingen belemmeringen, die uit de Grondwet Onder de tallooze genietingen, die Hotlandsch voofjaar dén 'stervelingen aan biedt, als daar zyn zonnige dagen met schralen wind, wandelingen met een naar nonactiviteit hunkerenden overjas om de leden, verkoudheden waarvan geen mensche- lijke berekening het einde kan voorzien, om van geen ernstiger zaken, zooals koorts aandoeningenrhumatiek-aaiivallen en ver huizingen te sprekenonder al die aan genaamheden bekleedt de jaarlyksche plech tigheid van de groote schoonmaak een voornameplaats. Haar zy thans dit feest artikel gewyd. Gelyk reeds in Februari de rotganzen een onrustig streven naar den Noorderkoers doen ontwarenen de kikvorschen op den slykerigen bodem der slooten eventjes uit hun winterslaap opschrikken om eens te geeuwen en de ledematen uit te rekken, is omstreeks dienzelfden tyd bij onze huis moeders het een en ander merkbaar, dat als een begin, van voorbereiding tot de groote schoonmaak isAte beschouwen. Althans, er wordt in den gezelligen kring al eens over gepraat. Zyn er een paar van die fraaie dagen geweest, zooals de tweede maand des jaars menigmaal oplevert, dan hooren we somswy mannen met zekeren schrik >Als het weer zóó blyft, zullen we er vroeg mee kunnen beginnen!” Maar gelukkig, het weer blyft zóó niet. Maart herneemt zyn rechten, en de buien doen u de kachel byna aanbidden. Moeder is ontevreden, en als April toont, voor zyn voorganger in wispelturigheid niet te willen onderdoendan betrapt gy haar som- tyds op ©ogenblikken van knorrigheid. Wy verheugen ons in alle stilte, maar durven het niet zeggen: alleen gooien we nog een schepje steenkolen op. Eindelyk Mei nadert of is er al. Dan is het voor onze huisvrouwen niet langer uit te houden. Op een (raaien, recht kou- den morgen zyt gij naar uw werk ge gaan, u_ verkneukelend in de gedachte, dat gy 's avonds nog eens lekkertjes zult kunnen stoken; ’«middags thuis komende, staart gij in stomme verbazing op een ver schijning, nauwelyks schrikwekkender, de omstandigheden in aanmerking genomen, dan een van de drie heksen uit het eerste bedryf van Macbeth zou kunnen zyn. Gy gist, gy vermoedt de ontzettende waarheid een teemerig, Voorzichtig, meheerl” waar schuwt u, dat ge rekening hebt te houden met een dubbelen ladder en twee emmers zeepsop. Juist komt de schoorsteenveger de trap af, die naar uw kamer leidt, en gij weet het reedsvaartwelschoone droomen van stoken tot zeventig graden! Er steekt verdienste in, op zulk een oogenblik een vroolyk gezicht te zetten. Gelukkig zydie in het huwelijksleven heb ben geleerdmet stoïcynsche kalmte te be rusten in de noodzakelijkheid. Maar zoodra ge uw vrouwtje ziet, is elke toornige gedachte uit hoofd en hart ver dwenen. Hoe bedryvig scharrelt zij daar ronden hoe prettig weet zy met een schyn van verlegenheid alle denkbeeld van een despotische beschikking over uw lichame lijk welzijn te verbannen! Inderdaad, hoe veel geestdrift gy ook moogt gevoelen voor kachel warmte, ’t spreekt vanzelf dat er geen kachel in een der kamers meer te vinden is! als zy het wenschte, zoudt gy zelfs naar Spitsbergen willen gaan om een ysberg voor haar mee te brengen. »Ja man lief we zyn er maar mee begonnenzie je ’t kan heusch niet langer wachten. Je bent er immers niet boos om? Als je ’t van avond wat koud hebt, zal ik je wel een lekker grogje brengen.'1 Dat is het begin. Een vaardiger pen dan de onze zou ver eischt wordenom naar waarheid en naar waarde den verderen loop der geschiedenis te schetsen. Uw dierbare wederhelft ver diept zich hoe langer hoe meer in de schoon maak. Gy moet het middagmaal soms nut tigen op de onmogelykste plaatsen, en in allerlei, niet uw smaak niet overeenstem mende vormen. Er is met veel tyd om voor den pot te zorgen, en een barbaar zoudt ge wezen, indien gy het anders vergdet. Hebt gy het ongeluk, met de couran ten iets te maken te hebben, berg dan maar trouw alle dagen alles zorgvuldig op, of ge kunt er wei op rekenen, dat ver slagen, waarover gy u hadt voorgesteld een kranig artikel te zullen schryven, voor ge er aan denkt tot de rol van kastpapier zyn vernederd. Van het toilet uwer vrouw spreken wy niet, noch van de allerkomiek- ste vlekken, waarmede soms haar vrién delijk gelaat is getatouéerddat zyn dingen, voor geen publiek debat vatbaar. Een wezenlyk lot uit de lotery is het, als zy ten minste zorgt, dat gy alle nachten op uw bed kunt slapen, en gy niet gedwongen wordt, de letterlijke en de figuurlijke be- teekenis van het woord ^kermisbed” te moeten bestudeeren. Het spreekt vanzelf, dat het huishoudelijk budget heelemaal in de papieren loopt. Niet alleen is de schoonmaakster toevallig met concurreerende welke voorhan- agazjjn, als: Gaas in dr- g Draadnagels, S: beste bruine .S2 n Mos, Plaat-, iste Engelsche auz. enz. enz. Inderdaad, die tijd komt. Op een schoonen »Mayschen morgen- gtondt” ontwaakt gy met een opgeruimd gemoed; ge hebt geslapen als een os, en uw vrouwtje vermoedelyk niet minder. Den vorigen avond, ge waart even naar de .sociëteit gewipt, maar natuurlijk intyds te ruggekeerd, had zij u medegedeeld, dat nu gelukig alles klaar was. Een pak van ’t hart. Hoe heerlyk fnsch ziet er nu elk meu belstuk uit. ’t Zyn de oude voorwerpen, enkele noodzakelyke vernieuwingen daar gelaten, maar ’t is alsof ze pas uit den winkel komen. Nergens is een smetje of een stofje te bespeuren; de lucht, die gy inademt als gij met blyden zin het huis doorloopt, is zuiver, zelfs het lichte zeep- geurtje is een verkwikking te meer. De geest der gezelligheid heeft opnieuw, na eenigen tyd verscholen te zijn geweest, bij u zyn intrek genomenen wanneer gy nu geroepen werdt, de verdediging van de schoonmaak, uit een oogpunt van orde, van huiselijkheid en van gezondheid op u te nemen, gij zoudt geen oogenblik naar woorden behoeven te zoeken. Ja, wy erkennen het, ’t zou een rare boel worden, als niet minstens éénmaal per jaar uw klein heelal met bezemen gekeerd werd. Meer zuidelyke volken mogen aan dien omhaal geen behoefte gevoelen, ’t pleit geenszins in hun voordeel. De Nederlandsche huismoeders weten wel beter. Trots de bespotting van sommige dichters, die hun talenten hebben aange wend om de ellende van den schoonmaaks- tyd met schrille kleuren te malen, gaan zy eeuw in eeuw uit haar gang, en zy zullen het blijven doen, zoolang de Noordzee het vaderland bespoelt. Hoe rustig kunt gij nu werken, gy die er een eigen kamer op moogt nahouden; hoe zoet smaakt u de rust, als gij na drukke bezigheden buitenshuis, den lentegeur overal voelt doordringen, zonder dat hy vermengd is met de stoffige herinneringen aan het vervlogen winterseizoen. Dat alles hebt gy aan uw gade te danken, en, laat ons er by voegen, aan de yverige schoonmaakster, die gy op straat vriéndelijk terug groet, nu zij niet meer tot uw dagelyksche huisge- nooten behoort. Men zal ons misschien verdenken, dat wij dit alles schryven, om met de dames op goeden voet te biyven. Hoezeer we ook daarnaar willen trachten, het is in de eerste plaats de eisch van eerlykheid en waarheid, die ons een lofrede op het jaar lyksche reinigingsproces in de pen stuurde. Wy rekenen hierby op den by val van alle mannen, als ’t gedaan is, wel te verstaan, want anders kunnen wy niet helpen dat de natuur boven de leer gaat. En werden we gevergd om met een toost te eindigen, ons slotwoord, waar by soort- gelykë toespraken alles op aankomt, zou geen ander kunnen zyn dan: »Leve en bloeie de groote, de gansch zeer uitnemend groote schoonmaak!” van de fundeering waargenomen sedert is het werk gestaakt en zelfs wo/dt het hoogst onvol doende hulpstation thans opgeknapt. Spr. vröeg of er reed» een plan voor de voltooiing is vast gesteld. De Min. 4an Waterstaat antwoordde dat een plan onderzocht is en een tweede wordt ingewacht; de beslissing zal spoedig volgen. Omtrent het rapport op de inlichtingeniin zake den heer Salomon vroeger commandant van de „Kruisberg” en nu in een adres aan de Kamer klagende over den toestand dier inrich ting werd na eenig debat de verdere bespre king uitgesteldomdat bedoeld rapport den Mi nister van Justitie heeft genoopt het in handen van den Procureur-Generaal by ’t Hof van Arnhem te stellendie reeds eenige beambten in verhoor heeft genomen. Het wetsontwerp tot onteigening voor een spoorweg van Cromvoirt naar 's Hertogenbosch werd goedgekeurd, na aanneming, 22 stemmenvan een amendement deelte der voorgenomen werken te doen lenen den spoorweg eenvoudig sluiten bjj de Ijjn UtrechtBoxtel. Nog werden conclusion aangenomen op de rap porten der commission van onderzoek op ministe- riöele inlichtingen 1. betreffende deTjiomas-zaak (nederlegging van de nader ingekomen stukken ter griffie, tot inzage voor de leden)2. aangaande het conversie-oontract met Rothschild frères te Parys. De voorgesteide dankzegging aan den Min. van Financiën werd aangenomen, doch niet dan nadat zijn beleid in deze zaak door den heer Gildemeester sterk was georitiseerd. Z. M. de Koning heeft met in gang van 15 Mei aan den heer R. Blok, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Lekkerkerk, met dank betuiging voor de door hem aan den lande langdurig bewezen diensten. Z. M. heeft benoemd tot kan tonrechter-plaats vervanger in het kanton Gouda Mr. E. Opzoomer, advocaat te Gouda. Door Z. M. is met 1 Juni a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sliedrecht J. A. A. Schwan, thans telegrafist le kl. bij de Rijkstelegraaf. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben een dubbeltal opge maakt voor de benoeming van een seore- taris-reotmeester van 'het hoogheemraad schap nl. de heeren P. J. U. Modderman, O.-I. ambtenaar met verlof, laatst bewaarder van het kadaster te Samarang, en J. Post van der Burg, secretaris-rentmeester van de Krimpenerwaard. Benoeming 2 Juni. Naar men verneemt, sal er binnenkort een postpakketdienst op Ned.- Indië in werking treden. De pakketten, tot een maximum van 5 Kilogram, zullen met de stoomschepen van de Maatschappij „Nederland” en de Rotterdamsche Lloyd worden verzonden en in Indië door die maatschappijen ver der naar de plaatsen van bestemming worden geëxpedieerd. De uit Indië verzonden pakketten wor den hier te lande verder per post bezorgd. De heer Commissaris des Ko- nings in Zuid-Holland heeft aan heeren Burgemeesters dezer Provincie doen toeko men de navolgende missive van den heer Minister van Staat, Minister van Binnenland sche zaken, van den 2 Mei 1887. Van tijd tot tijd worden in den bodem van ons land opgravingen en ontdekkin gen gedaan, welke voor de oudheidkunde van belang sgn. Somwijlen echter ontsnap pen zij aan de aandacht der, deskundigen en zijn in zulke gevallen voor de weten schap verloren. Den Directeur van ’sRjjks Museum van Oudheden te Leiden, wiens aandacht op deze aangelegenheid gevestigd is, heb ik verzocht mij telken jare een verslag van zoodanige eventueele opgravingen en ont dekkingen te doen toekomen. Daartoe behoeft hij de medewerking van hen, die in de gelegenheid zijn hem de noodige gegevens te verstrekken. Ten einde zijn arbeid volledig en voor de wetenschap vruchtbaar te maken en te voorkomen dat bij opgravingen alle des kundig onderzoek ontbreke en voorwerpen van oudheidkundige- en kunstwaarde ver loren gaan, heb ik de eer U uit te noo- digen de Burgemeesters in Uwe provincie aan te schrijven om van elke opgraving of ontdekking als hier bedoeldwelke in hunne gemeente mocht plaats hebben, onverwijld aan dien Directeur mededeeling te doen met bijvoeging van al de bijzonderheden die daarop betrekking hebben. De gemeenteraad van Bode graven heeft besloten tot den bouw van een nieuwe school voor u. 1. o. op het plein achter het raadhuis, en tot de aan stelling van een onderwijzer aan die school. Id de zitting der Arr.-Recht- bank te Rotterdam van Dinsdag werd in de volgende zaken uitspraak gedaan W. C. v. M., oud 37 j., kleermaker te Berg-Ambacht, beklaagd van beleediging van zekeren Oskam aldaar, op 3 Maart ge pleegd, veroordeeld tot f 3 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. C. J., oud 33 j., koopman te Reeuwijk, beklaagd van diefstal ran 3 kippen ia den nacht van 5 op 6 Maart, ten nadeele van Martens en 4 kippen in den nacht van 17 op 18 Maart, teu nadeele vau v. Kats te moeten verdwjjnen. De heer Seret was het in hoofdzaak met de beide voorgaande sprekers eens; hjj had slechts één bezwaarnamelijk het zenden der miliciens naar de koloi^n| bezwaar voor hem zóó overwegend, dat het hem, bij hand having van dat beginsel, tegen het hoofdstuk zal doen stemmen. De heer Viruly Verbrugge wil ook waarborgen in de Grondwetdat niet te zware lasten op de schouders der burgers gelegd zullen worden; daartoe heeft hij een amendement ingediend tot beperking van den oefeningstjjd. De Minister van Oorlog betoogde de noodza kelijkheid, om inzake de defensie niet te veel bjj de Grondwet vast te stellen. Verlenging van den diensttijd acht hjj juist een geschikt middel om een voldoende logersterkte te hebbenzondpr verzwaring van den druk voor de natie. Na replieken van de heeren Reuther, Roose boom Viruly en den Minister werden de alge meene beraadslagingen gesloten en werd 2 aangenomen met 44 tegen 9 stemmen. De eerstvolgendé zittingen werden aan den ge wonen wetgeveqden arbeid gewjjd. In die van Maandag kwam o. a. aan de orde Verhooging en aanvulling der Wet van 20 Jan. 1886 tot regeling der begrooticg van het Burger lijk Pensioenfonds voor dat jaar Op een vraag van den heer Siheenge naar den stand van de nieuwe regeling van dat fonds, antwoordde de Min. van Financiën, dat voorioopigeontwerpen aangaande de pepsioneering van burgerljjke amb tenaren en de zdrg voor hun nagelaten betrek kingen aan de hoofden der Departementen en aan het hoofdbestuur van het pensioenfonds zyn toegezonden. Wjjziging van Hoofdstuk V der Staatsbegroc ting voor 1886. De heer Zaajjer drong bjj de Re geering aan, om meerdere ontsmettingsovens door de gemeenten op te richten met Rjjkssubsidie. De Min. van Binnenlandsche Zaken wjjdt aan dit onderwerp de noodige zorgen. De heer Godin de Beaufort wenschte ingelicht te worden om trent het verband tusschen den invoer van scha pen uit Duitschlond in Engeland en de opheffing der bepaling, dat Nederlandsch vee, bjj aan komst in Engeland, geslacht moet worden. De Minister verklaarde dat de Ref bejjvert om weer vrjjen invoer in yerkrjjgenna herhaalden aandn heer Godin de Beaufort en ook Zaajjer kon hjj evenwel geen geven op de vraag, of verbod van uit Duitsohland de gewensohte uitkomst hebben. Een verhooging van hetzelfde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1887, ten behoeve van de restauratie der kerken te Kampen en te Maastricht, werd bestreden door de heeren Mees en Gildemeesterdie de zaak liever bjj de eerst volgende begrooting behandeld wilden zien. De Minister betoogde dat deze werken spoed- eischend zjjn. Onteigening van eigendommen voor den aan leg van een waterleiding uit de Vecht nabjj Nigtevecht naar Amsterdam. De heer Rutgers Jiestreed de voordracht; z. i. is niet genoeg gelet op de belangen der poldershet voordeel der waterleiding in geval van oorlog achtte hjj hersenschimmig. De Minister deed uitkomen, dat de Kamer alleen te beslissen had of het openbaar nut de onteigening wettigt; dat had de heer Rutgers niet weersproken. Bjj het voortgezet debat in de Zitting van Dinsdag sprak de heer Van der Slejjden de meening uitdat het beter ware de ter onteige ning aan te wjjzen gronden in handen der eige naren te laten, en voor de duinwatermaatsohappjj medegebruik te verkrjjgen. De heer Rutgers bleef de onteigening noodeloos noemen, maar zou toch om practische redenen niet tegen het ontwerp stemmen. De Minister van Oorlog wees op de waarde, die elke waterleiding naar Am sterdam voor de defensie heeft. Definitieve vaststelling van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1887 (Marine). De heer Heldt wees er op dat aan de Rjjkswerven nu eens met buitengewonen spoed wordt gewerkt en men dan weer een poos den arbeidstjjd zeer beperkt; bjj zorgvuldige administratie kon den die ongelijkheden vermeden worden. De Min. van Marine zou de wenken van dezen Spr. in overweging nemen. De heer Rooseboom wenschte een vaste regeling van de minimum- snelheid der te leveren torpedobootende heer Hartogh wees op bevoorrechting Van buiten- landsche industricelen. De heer Kielstra vroèg verbetering van de positie der Marine-machi- nisten. De heer Heldt drong aan op voorzie ning in het lot van oude werklieden der Rijks werven. De Minister zal een voorstel tot pensio- neering indienen, en inmiddels geen oude werklieden ontslaan Al de hierboven genoemde wetsontwerpen zjjn door de Kamer aangenomen. Naar aanleiding van de conclusie op het verslag der Commissie, belast met het onder zoek der inlichtingen op de adressen van A. C. Van Beest, eervol ontslagen geneesheer, en H. A. De Vos, afgetreden adjunct-direoteur, beiden aan de Rjjks-gestichten te Veenhuizen, hou dende klachten over den toestand der gestich ten, ontspon zich een uitvoerig debat, waarbij vooral de heer Borgesius de misbruiken, aan die gestichten heerschende, scherp af keurde. Hjj werd hierin door den heer Van der Feltz gesteund. De Minister van Justitie verdedigde de inrichtingen en keurde de handelingen der ontslageneninzonderheid die van den heer De Vos, zeer af. Onderscheiden sprekers achtten de redenendie tot het ontslag hadden geleid onvoldoende, en vroegen vevbeioring van het beheer der Rijks-gestichten. De conclusie van het rapportstrekkende den Min. dank te zeg gen voor de gegeven inlichtingen, werd aan genomen. De Zitting van Woensdag ving aan met een interpellatie van den heer Cremer, over het in gebruik nemen van het Centraal-station te Am sterdam in verband met den toestand der over kapping tot welke interpellatie de Kamer in de zitting van Maandag verlof had gegeven. Spr. ging de geschiedenis van dat gebouw na en her dacht de tegenspoeden daarbjj ondervonden. Bjj het stellen van de overkapping werd verzakking

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1