BIER. "Bil 1887. N°. 939. Zaterdag 11 Juni. s SL8T, Affecten, Prijzen. dbouw. rïïEE E, tl VG Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. at, Ufo. i, IP. recht. IKEN”. ik, Brandsma Amsterdam 'zien van boven- Ismerk, verkrijg- i Schepen Vragen van den dag. - iets minder ongunstig noemen dan hij in de laatste drie of vier jaren geweest is. De handel is wat levendiger geworden, ver schillende takken van nijverheid vertoonen een verhoogde werkzaamheid, en ook op de ambachten doet het een en ander zijn invloed gevoelen. De berichten omtrent de voornaamste Indische cultures luiden be moedigend, en wettigen de verwachting, dat het kapitaal zyn teruggetrokken houding langzamerhand zal laten varen. Kortom, og geen dag zyn geworden, teekent zich duidelyk aan den BUITENLAND. BINNENLAND. 9 Jtember 1887. verkreeg. Moge gaan. ?AN NOOTEN Nö- lulienland. ;gave naar keuxe Nieuwer» er, ontvangen, dan is per S om. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. 8'CommisBie, Poorz. iretaria. Pennin gmeester. iruk N, Bchoonhovon, aan go 's door rkliüden uit t bui waar HEHEWERTH. de aandacht ge- aer DWIJK. SCHOUWEN 1900 tot 2600 re. jmmging. na Departement DUCTEN enz., er Hollandsche f s. g ■s van SCHOONHOVENSCHE COURANT. iman te delfde Mogendheden zijn v ,iter weer aan het on derhandelen over Ou zaak. Er zou zijn voorgesteld een voorloopig regeeringshoofd aan te wjjzen en eed kabinet samen te stellen, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn. De werkstakingen in België zijn zoo goed als geëindigd. Door de zorg der Regeering is een Landbouw-commissie tot stand gekomen, dje een min of pötnanent karakter verkreeg. Moge aoor haar bemoeiingen de algemeene aandacht gevestigd worden op al wat strekken kan om, ook met be hulp der Regeering waar zulks noodig is, onze hoofdbron van volkswelvaart weer mild te doen vloeien. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door hef geheeie rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. het moge noj de dageraad t horizon. Een uitzondering moeten we evenwel maken, tot ons groot leedwezen,juist omdat zij een bestaansmiddel van het meeste gewicht betreft. Ieder begrijpt dat wy den landbouw be doelen, dat woord hier in den uitge- breidsten zin genomen. Veeteelt, zuivelbe reiding, verbouw van akkergewassen, ja zelfs de tuinbouw, die allen hebben en houden stof tot klagen. De veeprijzen zijn laag, de marktprijzen van boter en kaas staan verre beneden het gewenschte peil, de veld vruchten loonen de moeiten en kosten van den verbouw op niet voldoende wijze. Met de verminderde opbrengst van het boeren bedrijf hebben de pachten geen gelijken tred gehouden, zoodat menig landbouwer de toe komst niet zonder bekommering te gemoet ziet. Voor het aankomend geslacht is dit, zoo er geen verbetering komt, nog veel erger; de jongelui willen gaarne in hun stand blijven, zouden het betreuren indien zij een ander bestaansmiddel moesten zoeken waarby, door de veelheid van aanbod en de scherper wordende concurrentie de kans van slagen ook wisselvallig is, en zoo zyn we tamelijk ver verwijderd van een toestand, die eefflnaST'clen ditehter JPoot het recht gaf, van den landman te verklaren, dat zyn leven zoo genoeglijk heenrolt. Zietdaar een korte uiteenzetting van de kwaal. En nu moge het waar zyn, dat een niet onbelangrijk getal onzer lezers in deze algemeene schildering de schets van hun bijzondere positie niet terugvinden, niet allen gaan in dezelfde mate onder de tijds omstandigheden gebukt, we meenen geen te sombere kleuren te hebben gebezigd. Mocht men ons kunnen overtuigen dat het wèl zoo isniemand zou daar blyder om zyn dan wij. De oorzaken zijn vele en velerlei. Om met den akkerbouw te beginnen; de teelt van voorheen zeer winstgevende producten is sterk verminderd, omdat er geen vraag meer naar is in evenredigheid van het aan bod. De vlasbouw neemt af, omdat het linnen meer en meer door katoen wordt verdrongen, en de vooroordeelen, die velen vroeger tegen laatstgenoemde kleedingstof hadden, hersenschimmig zijn gebleken en plaats maken voor een juistere waardeering. De hennep daalde in prys, sinds allerlei vezelstoffen, waarvan men vroeger het nut niet vermoedde, en die goedkoop te leveren zyn, aan de industrie haar diensten bewijzen. Van meekrap is byna geen sprake meer, sedert de amline-praeparaten by de stoffen- ververy sterk op den voorgrond zyn ge treden. De granen, wy behoeven niette zeggen hoezeer de kolossale aan voeren uit het buitenland, in onderscheiden vormen, de mededinging van den Nederlandschen landbouwer bemoeielyken. Vandaar dat onze boeren zich met ze*- keren hartstocht werpen op de cultuur van suikerbieten, ofschoon ook daarmee, naar de gewone spreekwijze, »het vet van den ketel is,” Van de bedenkelyke zyde, die een te sterke uitbreiding van de bietenteelt heeft, wenschen we thans niet te spreken; dat punt zullen we tot een nadere gelegen heid aanhouden. Maar hoe staat het toch wel met de aard appelen? Deze aardvrucht, langen tijd als een verworpeling onder haar zusteren be schouwd, veroverde toch, in weerwil dier miskenning, een eerste plaats op het register der voedingsmiddelenen wat men ook tegen haar heeft ingebracht, zy stoorde er zich niet aan, zy vervolgde rustig haar triomftocht. Zou het niet wenschelyk zyn, dat de landbouwers aan haar veredeling, aan haar beveiliging tegen ziekten, meer zorg gingen wyden dan tot dusver geschiedt? Nog in dezen tijd worden in de oostelyke provinciën des lands belangrijke hoeveel heden uit Duitschland ingevoerd, en zelfs in Holland ziet men .Saksische en Pruisische aardappelen, op het oog heel mooi, maar van geringer voedingswaarde dan die op onze gronden kunnen verbouwd worden. Is er geen middel, om ons eigen product zoozeer de overhand te doen verkrijgen, dat de buitenlanders vanzelf wegbig ven? Oppervlakkig geoordeeld, zou dat niet moeielyk zyn. De Regeering heeft slechts een hoog invoerrecht te eischen, dan is de zaak in orde. Op dezelfde manier kan ook de graanbouw worden geholpen. Doch er zyn geneesmiddelen, erger dan de kwaal, en zulk een ia het hier ge- sa OQ De minder goede resultaten van de vee teelt worden hoofdzakelyk toegeschreven aan de niet-opheffing van de beperkingen, waaraan de invoer in Engeland onder worpen is, en wij gelooven ook dat, wanneer het de Regeering mocht geluk ken, dien invoer weder geheel vrij te ma ken, een belangrijke verbetering verkregen zou zijn. Men beweert wel, dat de be hoefte van Engeland aan vleesch uit an dere Europeesche staten niet zoo groot is als weleens wordt voorgesteld, aangezien belangryke hoeveelheden uit Australië, om van de aanvoeren uit Amerika niet te spreken, in Engeland’s behoefte helpen voorzien. Maar de gegoede klasse, die zonder bezwaar een hoogen prys kan be talen, geeft toch de voorkeur aan het van ouds vermaarde vee uit Denemarken, Hol stein en Nederland. Moet het laatste echter, geiyk tot nu toe, ter plaatse van aankomst worden geslacht, dan is het niet mogelijk er de hoogste prijzen voor te bedingen; de openbare meening wan trouwt het, en stelt het geiyk met vleesch uit de Nieuwe Wereld. Daar komt nog meer bij. De kracht van den Holland- schen veestapel ligt voor een groot deel in het fokvee; en waarlyk, sedert onze boeren met lofwaardigen yver zich hebben toegelegd op veredeling van de soorten, ook wat betreft de melkrykheid en de ge schiktheid voor mesting, is het zeer te betreuren dat een bekrompen opvatting van de gezaghebbenden in Engeland hun belet, van dat volhardend streven de bil lyke vruchten in te oogsten. Het heet nu, dat het vrijlaten van den doorvoer uit Duitschland de reden is, dat het slach- tingsbesluit nog steeds gehandhaafd blyft; wy gelooven, dat dit niet meer is dan een voorwendsel, te meer omdat het nog niet is mogen gelukken een beslist en be vestigend antwoord te verkrygen, op de vraag of, by verbod van dien doorvoer, gezegd besluit zal worden ingetrokken. Ja, zelfs is het nog niet eens gebleken, dat die vraag werkelyk van onzentwege is gesteld. Men vergete ook niet, dat een verbod van doorvoer uit Duitsch land naar Engeland eerst wel ernstig over wogen mag worden; wy meenen, dat de uiterste concessie, die we op dat punt zouden kunnen doen, te vinden is in ver scherpt toezicht, en verzending met spe ciaal daarvoor ingerichte vervoermiddelen. Levert inderdaad het rund- en wol vee, dat uit Duitschland onze grenzen passeert, gevaar op voor besmetting, dan eischt reeds een zeer gerechtvaardigde zucht tot zelfbehoud het nemen van zulke maatre gelen, die aan het verlangen van Engeland een billyke voldoening moesten schenken. Het grootste gevaar, dat den Neder landschen landbouw reeds lang boven het hoofd hing, en dat steeds lager en lager daalt, is de totale uitsluiting onzer zuivel producten van de wereldmarkt, huh be perking tot het binnenlandse!» verbruik. Als in dien toestand niet spoedig, door krachtige samenwerking, een belangrijke verbetering komt, is het einde van het leed niet te Voorzien. We zullen op dit gewichtig onderwerp terugkomen: het eischt een afzonderlijke bespreking. Al leen dit: De Hollandsche boter moet zyn een eenvormig, volkomen zuiver, voor be waring en verzending geschikt product, welks naam alleen een afdoenden waai- borg bevat van de hoedanigheidzoodat de kooper geen oogenblik in twyfel be hoeft te verkeeren. Van de kaas is meer verscheidenheid, maar toch, elke soort moet weer, haar bepaalde eigenschappen bezitten, die bij elke levering worden teruggevonden. Dit resultaat is slechts te verkrygen langs den weg van samenwer king; de gemeenschappelijke bewerking der grondstof moet geschieden met toe passing van de voorschriften der weten schap, met gebruikmaking van de beste toestellen. Overzicht In plaats van rust, zooals wo meenden te mogen veronderstellen, hoeft de Engelsch- Turkscbe conventie betreffende Egypte den naijver van Rusland en Frankrijk in die mate opgewekt, dat geen middelen onbe proefd worden gelaten, om de Porte er toe te brengen de zaak ongedaan te maken. Het is vooral de bepaling, die aan Engeland het recht geeft weder tusschenbeide te tre den, zoodra dit op nieuw noodzakelijk mocht blijken, die bij de beide genoemde Mogend heden tegenkanting vindt. Rusland liet den Sultan weten, dat, indien hij toegaf, zya troon gevaar loopt, en de intrigant bij uit nemendheid verwijt Engeland, dat het alleen door omkooperij van de hoogste Staatsamb tenaren (de Groot-vizier zou 0. a. 600.000 p. s. ontvangen hebben) de overeenkomst wist door te drijven. Toch is het de vraag of de geheeie be weging niet zal blijken een storm in een glas water te zijn. De Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken toch verklaarde nog dezer dagen in het Parlement te hopen de overeenkomst binnen enkele dagen te kunnen mededeelen en uit Rusland wordt gemeld, dat de gezant te Constantinopel zal worden teruggeroepen, omdat hij het tot stand komen der conventie niet heeft kun nen verhinderen. Uit een en ander blijkt intusschen, dat de nieuwe regeering in Frankrijk de naijver tegen Engeland omtrent Egypte van hare Voorgangster heeft overgenómen en daarin tevens gretig aanleiding zoekt om, waar mogelijk, met Rusland mede te gaan, ’t geen voor de rust vau Europa alles behalve wen- schelyk is. De regeering mag echter wol op hare hoede zijn. Tongkin is ook nog lang geen zekere 'bezitting. Er doen weer geruchten de ronde van ernstige ongeregeldheden, die er zouden plaats hebben. Het klinkt daarom niet zoo ongeloofelijk, dat de nieuwe Minister van Oorlog van oordeel zou zyn, dat het ’t best ware Tongkin prijs te geven, een oordeel, dat, naar de groote bladen weten te vertellen, tot ernstige oneenigheid tus- schen hem en den premier Bouvier zou hebben aanleiding gegeven. Het bericht wordt echter officieus tegengesproken. De Kamer houdt zich intusschen zeer kalm bezig met de behandeling der leger- wet en Boulanger raakt langzamerhand in het vergeetboek. Hij wees een hem door den tegenwoordigen Minister aangeboden kommandement voorloopig van de hand. Met de derde lezing der lerscho land wet in de Engelsche Kamer vordert men nog niet snel. Art. 3 is eindelijk, na ver werping van alle amendementenai nomen. Gladstone maakte eene reis Wales, waar hij als gewoonlijk een groot aantal toespraken hield, meerendeels strek kende om zyne politiek te verdedigen. Ofschoon van beide zijden de wenscheltjk- heid wordt ingezien om tot eene hereeni- ging te komen, is het er nog verre van af dat Hartington en Gladstone elkander de hand zullen reiken. De Duiteche Keizer heeft op zjjn tocht naar Kiel, bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor het Noord - Oost-zeekanaal, koude gevat, hoewel niet ernstig. Dergelijke vermoeiende feestelijk heden lijken den grijzen vorst ook niet meer en toch wil hij er zich niet aan ont trekken. Het feest werd opgeluisterd door een veertigtal oorlogsschepenwaaronder ■acht groote pantsers en twintig torpedos, die in de Kielerbocht in slagorde ge schaard lagen. De plechtigheid werd met eene kanonnade geopend. Na het leggen va'n den eersten steen, dat van korte toe spraken vergezeld ging, nam de Keizer, bij hooge zee, toch dien terugtocht met de boot Pommerania aan. De Duitsche Kroon prins zal zich, tot herstel zijner keelaan doening, eenigen tijd stellen onder behan- handeling van de beroemde specialiteit voor keelziekte, Dr. Mackensie, en daartoe op het eiland Wight verblijf houden. Van zjjde der curie schijnt de wensch uit te gaan om tot den vrede met Italië te geraken. Verschillende Mogend heden: Oostenrijk, Pruisen, Beieren enz., steunen die pogingen, die, mochten zij ge lukken voorzeker aan Paus Leo’s kroon nieuwe lauweren des vredes zouden hech ten. Het zal echter moeielijk gaan een modus vivendt te vindon. Met de Bulgaarsche leeniog is het toch nog niet geheel in orde. Het is dan ook een waagstuk voor de geldschieters, te on derhandelen met eene regeering, wier recht van bestaan betwist wordt. Hoe lang het nog zal duren eer d&ir orde en rust weder- keereu, valt moeielijk te vóórspellen. De thans notaris te STATEN-GENE BAAL. We hebben in ons vorig overzicht Zooveel ruimte gowjjd aan de bespreking der voorstellen tot wjjziging van artikel 194 der I ,rondwetdat we bjj de verdere debatten op Vrjjdag en Maan dag, waarin uit den aard der zaak weinig nieuwe beschouwingen voorkwamenniet in het breede behoeven stil te staan Alleen tee- kenen we nog aandat de Minister van Biti- nenlundsche Zaken het prys geven van de dorde alinea van het voorstelSchaepman waarin de neutraliteit van het openbaar onderwjjs was uitgedrukternstig ontried. nIk kan niet an ders dan met geheel voorbehoud van wat de Rogeoring elders en later zal te doen hebben, nadat de beslissing der Kamer over deze zaak gevallen isnogmaals ten ernstigste waarschu wen, dat men overmatig veel aan den tookotn- stigen wetgever wil ovorlaten." En lator: „De Regeering zal afwachten wat de Kamer in deze zal doenzij wil geen politieke redenen in dit debat halen zij zal zien wat er te doen zal zjjn en in welk opzicht haar plicht haar zal leiden naar aanleiding van de beslissingen der Kamer. Ik heb alleen gewaarschuwd in het belang van het volksonderwijs dat ik in gevolge van myn ambt verplicht ben voor te staan Deze woordenaan het slot der zitting van Vrijdag uitgesproken, hebben hun uitwerking gemist. De uitslag der stemmingaan het eind der zitting van Maandagis deze geweest Het amendement van den lieer Greeve, om in 2 van het wetsvoorstelSchaepman een eerste alinea op te nemen: „Het onderwjjs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeeringwerd aangenomen met 45 tegen 39 stemmon. Het amendement van don heer Vos de Wael om al. Ben 4 van het voorstel—Schaeptnai doan vervallenwerd aangenomen met deze meerderheid. Het aldus gewijzigde voorstelSchaepman werd aangenomen met 43 tegen 40 stemmen. Het artikelvoorloopig vastgesteld tor vervan ging van art. 194, luidt als volgt „Hot geven van onderwjjs is vry. „Het onderwjjs is een voorwerp van de aan houdende zorg der Regeering. „Het toezicht van de overheid op het onder wijs in het algemeen de inrichting van het openbaar onderwjjsenvoor zoover het lager en middelbaar onderwjjs betreftde aan den onderwjjzer te stollen eischen van bekwaamheid en zedeljjkheidworden door de wet geregeld. De Koning doet van den staat der hooge middelbare en lagere scholen jaarlijks een uit voerig verslag aan de Staten-Generaal geven.” In de zitting van Dinsdag kwamen de ad- ditioneele artikelen der Grondwet in behandeling. No. 1 tot en met 6 werden na korte bespreking aangenomen na intrekking van een amendement van de heeren Zjjlker c. s., waarin met 1 Jan. 1891 de afschaffing der accjjnzeu op vleesch, zoutzeepbier en azjjn was bepaald. By art. 7betreffende bet kiesrechtwas door den heer Aü. Mackay in een motie de ontbinding der Provinciale Staten voorgesteld, ten einde terstond eene nieuwe Eerste Kamer te krjjgen op den grondslag van hetzelfde kies recht dat voor de Tweede Kamer zou worden aangenomen. Daar de heer Mackay afwezig was, aanvaardde de heer Do Geer de Verde diging van het amendement; bemerkende, dat het geen voldoenden steun vond trok hij het namens den voorsteller in. Door de heeren Van der Kaajj en zes andere leden der linkerzijde werd ala amendement voor gesteld, in de tegenwoordige verkiezingswjjze der gemeenteraadsleden geen verandering te brengen. Het werd bestreden door den Min. van Binnenlaudsche Zaken en den heer Bor- gesius, en verworpen met 44 tegen 32 stemmen. Tegenover het stelsel der Regeering, waarbij kiezer zullen worden zy die in de personeele belasting voor de volle huurwaarde zyn aange slagen, is door vyf liberale kamerleden, n.l. de heeren Van der FeltzGleichmanBorgesius, Van Houten en De Vos van Steenwjjk een amendement geplaatst, volgens hetwelk de ge meenten worden verdeeld in klassennaar een huurwaardetabel met opklimmende cyfers, zoo dat in de grootste gemeenten ook degenen, die remissie krjjgen van hun personeelkiezer wordenop die wjjze zullen do maatschappe lijke groependie ten platten lande in den kring der kieabe voegden worden getrokken, in de grootero gemeenten niet uitgesloten blyven. Ook werd door de vyf heeren voorgesteldhen die op kamers wonen en dus niet in het per soneel zyn aangeslagen, kiesrecht te verleenen, indien het door hen bewoonde gedeelte van het huis een zekere huurwaarde vertegenwoordigt; op dit punt is de Minister in zjjn voordracht eenigermate aan do wenschen der voorstellers to gemoet gekomen Eindeljjk nog verlangden de heeren Vau der Feltz c. s. opneming van de zoogenaamde bekwaainheidskiezers, afgescheiden van hun aanslag in belastingen. Do heer Van Houten lichtte het amendement uitvoerig toe. Het amendementVan der Feltz o. s vond in de zitting van Woensdag instemming bjj den heer Rooseboom, die echter van de examens, waarvan het alleggen kiesrecht zou verleenen, die wenscht uit te sluiten tot verkryging van een rang beneden dien van officier. De heer Rutgers verklaarde zich tegen den verminderden aanslag, maar was ook met het voorstel der Regeering weinig ingenomen. De heer Kuys vond het Regeenngsvoorstel minder slecht dan het amendement, en zou alle pogingen doen om het laatste te doeu verwerpun. De heer Heldt verklaarde zieh mede onbevredigd; het Regee- nngsvoorstel sluit de meeste werklieden uit, en het amendement komt aan dat bezwaar niet tegemoet Bjj aanneming van het laatste ion de drangreden om tot een billyke regeling van het kiesrecht over te gaan, minder sterk wor den, jlaarom verklaarde hy er zich togen. De heer Godin <le Beaufort vond in het' feit, dat ten platten lande geen oninbare belastingaan slagen worden aangetroffen, een voldoende oor- saak dat daar, bjj meerdere welvaart, het per centage der kiezers grooter is gesteld. Als amendement stelde hy voor, al. C. uit het voor stel der Regeering (inwonende personen) te doen wegvallen, doch aan den inwonenden zoon eener weduwe ofzoo er meer zyn, den oudste kies recht te yerleenen. De Min. van Financiën verklaarde zich tegen het amendementVan der Feltz, op grond, dat het kiesrecht bij aanneming aan vele proleta riërs in de steden zou verleend worden. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde hek Regeeringsvoorsfel; in do groote steden zal een weekhuur van f3,50 kiesrecht geven, en verder moet men niet gaan. Bij het opnemen van bo- kwaamheidskiezers zou men telkens op ntoeie- lijkheden door willekeurige grensbepalingen stuiten. Het amendement werd ten slotte nog maals door den heer Van Houten verdedigd. In de zitting van Donderdag heeft de heer Hartogh verlof bekomen om een interpellatie tot de Regeering te richten over de gevangenhouding van verschillende veroordeelden wegens het Am- sterdamsche palingoproerniettegenstaande de uitspraak van den Hoogen Raad ten gunste van hen die zich in cassatie begeven hadden. De discussie werd voortgezet over de kies- rechtbepalingen in de additioneele artikelen. De heeren BorgesiusGleichman en Van Houten verdedigden het amendement —Van der Feltz als de meeat practische en billyke overgangsmaat regel. De Minister Heemskerk bleef het amen dement bestryden. Maandag voortzetting. Door Z. M. is met 10 Jani: aan den Minister van Waterplaat, Handel en Nijverheid, voor den tijd van een maandtot herstel van gezondheid een buitenlandsch verlof verleend; 2°. aan den Minister van Marine tijdeljjk de waar neming opgedragen van do funotiën van Minister van Waterstaat, Handel en verheid. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, ter standplaats de gemeente AmorongenJ. W. Van Wieringen, thans notaris te Wijk bij Duurstede. De Staats-Cour. N’. 129 bevat de wet van 31 Mei 1887, tot vaststelling van hot tijdstip voor de gewone verkiezing van leden van de Tweede Kamer dor Staten- Generaal in het jaar 1887, ’twolk, in af wijking van art. 100 der kieswet, voor dit maal is vastgestold op den hatston Dinsdag van Augustus. Op do kiestabel, behoorende tot het voorloopig kiesreglement is o. a. voorgesteld een amendement van den heer Goekoop om o. a. In de tabel bjj hot hoofdkiesdistriot „Gou da”, in de tweede kolom „gemeenten vao het hoofdkiesdistrict” a. te doen vervallen de namen der ge meenten: Boskoop, Moerkapelle, Waddings- voen, Moordrecht en Nieu werkerk a/d IJsel” b. in te voegen achter den naam „Gouda”, de namen der gemeenten: „Haastrecht, Vliet, Schoonhoven, Bergambacht, Ammerstol, Stol wijk en Berkenwoude”. In de tabel bij hot hoofdkiesdistriot „Bo- degrave”, in de tweede kolom „gomeeuten van het hoofdkiesdistriot": a. te doen vervallen de namen der ge meenten: „Hazerswoude, Haastrecht, Vlist, Stolwijk, Schoonhoven, Bergambacht, Am- merstol en Borkenwoude” b. na „Aarlanderveen" in te voegen den naam der gemeente „Oudshoorn”; na „He kendorp’’ in te voegen de namen der ge meenten: „Boskoop, Waddiugsveen, Moer kapelle, Blois wijk, Zevenhuizen, Nieuwer- kerk a/d IJsel eu Moordrecht". In de tabel bij het hoofdkiesdistrict „Go- rinchem", in de tweede kolom „gemeenten van het hoofdkiesdistriot": a. te doen vervallen de namen der ge meenten „Hardingsveld, Giesen-Nieuwkerk, Giesendam, Molenaarsgraaf, Hoog-Bloldaud, Hoornaar en Noordeloos" b. in te voegen na „Nieuwland" de na men der gemeenten „Leerdam, Schoonre- woerd, Everdingen, Hagestein, Viauen, Hei en Boeikop, Leerbroek en Leksmond”. In de tabel bij het hoofdkiesdistriot „Slie- drecht” in de tweedo kolom „gemeenten van het hoofdkiesdistrict" a. te doen vervallen de namen der ge meenten: „Vianen, Hagestein, Everdingen, Schoonrewoerd, Leerdam, Hei- en Boeikop, Leerbroek en Leksmond" b. in te voegen na „Sliedrecht" de namen der gemeenten: „Hardingsveld, Giesen- Nieuwkerk, Giesendam, Molenaarsgraaf, Hoog-Bloklaud en Noordeloos” c. ia to voogea na „Oud-Alblaa” den naam der gemeente „Pupeudrecht”. Mr. H. J. Dijckmeester te Qo- rinchem, heeft do candidatuur voor de Tweede Kamer, hem door do kiesvereeni- ging „Vrijheid en Orde” te Deventer aan geboden, aangenomen. De „S taats-Courant” bevat het Koninklijk besluit van 31 Mei jl., houdende instelling van don dienst ter verzending van pakketten tusschen Nederland en de Nedor- landsehe koloniën in Oost-Indtë, door middel vau stoomschepen rechtstreeks tusschon Ne- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50>. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in reke ng gebracht. noemde, ’t Is alsof men iemand, die last heeft van eksteroogen, door het afzetten van zyn voet zou willen helpen. Neen, irt'-VetTietering van’ de cultuur moet het gezocht worden. Onze aardap pelen zijn in hoedanigheid achteruit ge gaan; vroeger werden uit het. Westland belangrijke hoeveelheden in Engeland ver kocht,—thans wil men ze er niet meer. De soorten moeten verbeterd worden door aankweeking uit zaad, dan vermindert de vatbaarheid voor ziekte. Wanneer de landbouw-vereenigingen zich in betrekking wilden stellen met de landbouwschool te Wageningen, zouden zy van daar aanwij zingen en hulp ontvangen. Ook heeft men daar proeven genomen met geïmporteerde soorten; wellicht zyn er daaronder, die voor den verbouw in het groot ep be paalde soorten van grond aan te bevelen zijn. Doch wanneer de boeren maar voort gaan, met steeds poters van ’t eigen ge was des vorigen jaars in den grond te steken, dan is vermindering van qualiteit zoowel als van opbrengst, evenals toene mende vatbaarheid voor ziekte, niet te vermyden.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1