ULDEN. ger INK, ’s Zaterdag 2 Juli. 1887. LS. ^ens JLST, Affecten, ON. t merk. II w U Zonen, 1 A, N". 942. 1 at, Ho. 4, WAL. q Schepen BUITENLAND. wo X BINNENLAND. Hoofdstuk Tien. ÜU doi ;r, ontvangen Dinsdag roept de luitenland. gave naar keuze >nteert WISSELS rente van 2} pCt prolongatierente j er» t=3 acht de i ,t. i S. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven Ditgeven. want wat de dew syn xoor 24 ETS 02 CHTE AMERI- tie. e prijzen. Departement C. O 410. Seeschade. folds waardige SCHOUWEN 900 tot 2600 3. ORDELOOS EN Grondeigenaar, ïoopman. We zouden ons kunnen voorstellen dat het voorschrift betreffende de eerbiediging van ieders godsdienstige gezindheid bij het geven van onderwys dat uit de gemeen- 'lappehjke kas wordt bekostigd, niet in Grondwet badde gestaan. Dan zou uit .N te Lopiker- eerate kwaliteit oed kan men ze te koop mooie, «en met houtwol Overzicht. r De onderteekening van de Engelach— Turksche conventie in zake Egypte laat nog altijd op zich wachten. De Sultan, van Russische en Fransche zijde in het nauw gejaagd, heeft op nieuw uitstel gevraagd en verkregen tot Maandag. Hij doet zyn paleis nacht en dag door twee bataljons bewaken, daar ook de Muzelmansche be volking zich tegen de conventie kant, als zijnde het in strijd met den Koran, dat een land van goloovigen onder heerschappij komt van een ongeloovige. SCHOONHOmSCHE COURANT. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht rJ‘l - 1 t 'U;" I loekhandel van te Schoonhoven 15Cts. 26 Meijer. 10 reisgids. 12} 6 Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. ens of bij gedeel- n Toezigt, (DAAL, Notaris, ur van de Eerste t leven, tegen in- ;en, gevestigd te e, dat Eerste strekking te verklaren, m in dt Da Bturluc Jr. wat ®“- ras gerechtvaart .50 tegen 18 stommen, men werd verworpen de De heer Farncombe Sanders, een der zeven,zal ons eens vertellen, dat arti kel 194 geen waarborg oplevert voor goed onderwijs Een herinnering uit zjjfi loop baan als Inspecteur in de provincie Utrecht komt hem tot dat doel zeer geschikt Voor. »Nadat ik m'yn betrekking had aan- ==3 rn s ■s B tg 3 s* WAAG”, iposito f 50 tot f 500 •aagbaar 500 tot f 1000, opzegging n f 1000, met n boven f 1000, Do eigenaardige wyze, waarop de zaak in uw blad aan hot publiek werd voorgesteld, noodzaakt my bij dezen openlijk hot getui genis iu te roepen van hoofden van ge meenten of scholenwaar de ouderwijzer Stolk voor en na werkzaam was. Dat zij of hunne commission spreken 1 Alvast my- nen vriendeljjken dank aan hen, die wel aan rnyn verzoek zullen willen voldoen?’ Naar aanleiding dezer oproeping komt in de N. R. C. van gisteren het navol gend schryven voor van don heer M. M. Kakebeeke, hoofd der 2de openbare school te Nieuw-Lekkerland „In de N. R. C. van T’ w heer J. Kiewiet de Jonge, hoofd dor school te Oudewater, openlijk het getuigenis in van hoofden van gemeenten of scholen waar de onderwijzer Stolk voor en na werkzaam was. Het zij mij vergund, n daarvan te verklaren, dat vaard, kwam ik in een van de bloeiendste >rpen van Utrecht.” Let wel’t was na de invoeriag der .wet van 1857>Buiten de deur van de school staande hoorde ik een leven als een oordeel. Ik trad de school in en hoorde jongens en onderwij zers allen door elkander schreeuwen. Buiten de school was een mesthoop en op dien mesthoop lag een varken, dat zyn snuit door een open ruit in de school stak. Toen de onderwijzer mij zag binnenkomen, trok hij een klomp uit, sloeg daarmee hard op de tafel en riep: Jongens! houdt je mondwant daar heb je nu den school opziener van den schoolopziener l Het heeft vijf jaar"geduurd eer in dien toestand verbetering is kunnen «gebracht worden.” Aardig, niet waar? Doch de heer Farn combe Sanders spreekt een waarheid als een koe uit, als hij beweert dat een grond wettelijk voorschrift alleen niet voldoende is om alles in orde te krijgen, men moet ook goede wetten en bovenal geschikte men- schen hebben, o. a. inspecteurs die hun plicht doen 1 De geachte spreker heeft niet betoogd, dat het bewuste leergierige var ken mot ter plaatse aanwezig zou zijn geweest, indien eerbiediging van godsdienstmeeningpn niet in de Grondwet hadde gestaan. Dochzal men zeggende vrede is toch ook wel iets waard. De schoolquaestie heeft onze politiek zoo lang reeds bedorven dat men toch weloens daarvan verlost wil zijn. Kan dat geschieden met eenige opof fering, och, desnoods van een beginsel indien ’t niet anders te vinden is, in ’s he melsnaam. Een oogenblik wie heeft uit de re devoeringen van allen, die ten gunste van het geheele of van het verminkte voorstel Schaepman hebben gesproken, één en kelen volzin kunnen opdiepen, waaruit met eenigen goeden wil is af te leiden, dat de aanneming er van eenige verzachting zelfs van dien slryd ten gevolge zal hebben? Integendeel, met een OVÖHWoBff.'TTirieders fiérheid’ wakker zou moeten schudden, behalve van de zeven liberalen!kon men de mannen van de rechterzijde in allerlei toonaarden hooren uitroepen: »We aan vaarden het voorstel, omdat het nu voor ’t grijpen ligt, maar gelooft niet, dat wij een enkel obgenblik den strijd zullen laten varen! >Het is alsof men de linkerzyde heeft willen tarten, door tot haar, te zeg gen: »Gy wilt den vrede? Welnu, gy zult dien ni«4 hebben, tot zoolang ge u totaal en onvoorwaardelyk zult hebben on derworpen, u op genade en ongenade over gegeven. Toch zult ge reeds nu, ondanks uw meerderheid, ons ter wille zijn, want daar zyn er in uw legerkamp, die het vaandel verlieten!” Deze Courant wordt des Zaterdag-morgena uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Het ministerie van koloniën heeft besloten tot het doen maken van ont- smettings-ovensvoor den dienst in Atjeh en op andere plaatsen. Weldra sullen de eerste ovens, van de firma De Jong A Co, te Oudewaterderwaarts worden afgezonden. Evenals de Duitsohe regee- ringheeft thans ook die van Engeland besloten voor het brievenvervoer naar het vasteland hoofdsakelijk gebruik te maken van de lijn Vlissingen—Queensborough. De heer J. Kiewiet de Jonge, hoofd der openbare school voor g. en m. u. 1. o. te Oudewater, schrijft in een ingezonden stuk in de N. Rott. Cour, van 28 Juni 1.1., naar aanleiding van een hem betreffend be richt, voorkomende in genoemd blad van 25 Juni I.I., o. a. het volgende: „De inzender van bedoeld bericht doet het voorkomen alsof de onderwijzer J. Stolk enkel zijn ontslag had aan te vragen wegens ontstane moeial yk heden met het hoofd der school. Niets minder waar dan dit. Alleen 's mans volslagen ongeschiktheid om orde te houden en dit alleenheeft zyne positie alhier onhoudbaar gemaakt en de school commissie genoodzaakt stappen te doen die ondanks den tegenstand van heeren burgemeester on wethouders tot dat ont slag leidden. 0 T A T E N -Ai N R A A L. We sgn onsen leiers nog de vermelding schuldig van het behandelde iu de twee laatste sittingen der Tweede Kamer, die van Donderdag en Vrgdag. 28 en 24 Jutü. Daar we meunen, du verschillende gezichtspunten in de Tjionms- zuak voldoende to hebben aangeduidvergunno men ons, alleen den uitslag der stemmingen te vermelden. De conclusie van den heer Keuchenius kwam (zitting van Yrydag) het eerst in stemming; zjj had tot strekking te verklaren, dat het uitzet- tingsbesluit, door hetgeen in de stukken ton laste der heereq. Hol eu De Bturlec Jr, was ge bracht, niet voldoende was gerechtvaardigd,— en werd verworpen ina^.5'* -*■- Met 37 togen 27 stetpmon wc Tot hoever Rusland ei Frankrijk mot hunno bedreigingen gaah is moeielyk uit de berichten op te maken. De Morning pool stelt het voor, alsof bij de totstandkoming van het verdrag een oorlog onvermijdelijk is en een ander blad meldt, dat Engeland, in verband hiermede, den Sultan zyn ge- waponden arm zou hebben aangeboden. Heel lakoniek verklaarde echter de vice- Minister Ferguion in het Lagerhuis, dat de regeering niet bekend was met de nota van den Frauschen gezant te Coustantinopel en dat er goeu grond bestond om aan te neineu, dat de overeenkomst Engoland in een oorlog zou wikkelen met eenige Mo gendheid. Duitsohland, zoo wordt beweerd, steunt Engeland krachtig in zyn eischen en Rus-' land zou er allicht osk vrede mede hebben, ind en het de vrije hand in Bulgarije ge laten werd. Wat er van is zil nu spöedig blijken, doch het schijnt dat die organen het niet geheel by het verkeerde eind hebben, die beweren, dat Engeland, indien do Sultan al weigerde de overeenkomst te teekenen, er zich geen kwaad jloed van ^tou zetten, daar alsdan de toestaid bleef zooals hij was, nl. dat Engeland feitelyk heer en meester is iu Egypte. Wat Bulgarije betreft, wordt uit Ternova gemeld, dat Stamboulof aan den Eugelsqhen Consul verklaarde, dst de Sobranja den Prius van Saxen-Coburg toe Vorst zal ver kiezen en mocht deze weigeren den Prins van Battenberg zou herkiezen. Men doet best, voorloopig niet al te veel waarde aan dit bericht te hechten. De jubilé-feesten worden in Engeland nog steeds voortgezet. Niet overal is echter de feestvreugde zoo onverdeeld als in Londen. In Dublin (Ierland) bv., waar de Koningin werd vertegenwoordigd door de Prinsen Albert Victor en George van Wales, mengden zich gesis en gejouw in de ovorigons ü^aarzamtf^uichtoueu. De Duiteche Keizer is hersteld en naar Ems vertrokken. Of hy ook nog naar Gastein zal gaan, om daar Keizer Frans van Oostenrijk te ontmoeten, is nog niet zeker. Eveneens begint men er zeer aan te twijfelen of er van de drie Keizersbyeeii- komst vooreerst wel zal komen. By Keizerlijk decreet is eene nieuwe 3} °i0 leening van 218 millioen Mark uit geschreven voor spoorwegen en legeruit- gaven, die bereids dior den Ryksdag zyn goedgekeurd. De verkiezingen iu Beieren hebben de meerderheid in handen der conservatieven en gematigde Katholieken verplaatst. De clericale partijen verloren verscheideue zetels en zullen in de nieuwe Kamer over niet meer dan 75 stemmen kunnen beschikken. De liberalen teilen er 72., terwyl 12 door de middenpartij werden uitgebracht, die dus den doorslag geven. De Fraiiscbe Kamer houdt zich nog steeds met den leger wet bezig. Alle amen dementen, om de onderwijzers of hen die voor geestolyke worden opgeleid vau den militairen dienst vry te stellen, werden verworpen. De Kamer weigerde de urgentie te ver- leenon voor een voorstel, om voortaan den Senaat door middel van het algemeen stemrecht te doen verkiezen; men zou ook evengoed kunnen voorstellen dat lichaam op te heffen. Door don afgevaardigde Waldeck-Rousseau (onder Gambetta Minister van Binnenland sche Zaken), is voorgesteld de opbrengst van den onlangs plaats gehad hebbenden verkoop van kroonjuwoelen6 millioen, aan te wenden voor de oprichting van een pensioen-kas voor afgeleefde werklieden. De beruchte oud-Minister, generaal Bou langer, is benoemd tot commandant van het 13e legercorps te Clermont-Ferrand. Ook Italië zal niet aan de internatio nale tentoonstelling te Parys deelnemen. Als beweegredenen voor dit besluit, werd er door deu Minister Grimaldi op gewezen, dat Frankryk twee handelstraotateu met Italië had afgewezen en dat zulk een trac- taat veel meer zou bydragen om vriaud- sohapsbauden daar te stellen dan eeno tentoonstelling. De Miuitter-president Depretis is ernstig ongesteld. Het; gerucht dat Vorst Milan van Servië aan aftreden zou denken wordt niet bevestigd. naar aanleiding t de heer Stolk hier in betrekking is geweest, voordat hij naar Oudewater vertrok, dat ik hem on geveer een half jaar gekend heb, nadat ik als hoofd der schoolalhier was opge- tredonen dat ik geheel het oordeel van don hoer Kiewiet do Jonge onderschrijf: Ook bier heeft Stolk getoond dat hij geheel ongeschikt is als onderw'ijzer. Hoe het mo gelijk is, dat men zóó iemand op de meest eervolle wyze ontslaat, terwyl hem tevens een onbepaald verlof wordt verleend met behoud van traktement, verklaar ik, niet te begrijpen.” Vrydag stond voor de Arron- dissemetits- Rechtbank te Dordrecht terecht de smid Bergman te Gorinchem, ter zake van beleediging op den openbaren weg. Als getuigen waren gedagvaard de heer W. J. U. Van Roosendaal, notaris, en zyne dochter mej. W. J. Van Roosendaal, be nevens moj. Joh. Van Andel, allen te Go rinchem woonachtig. Beklaagde was beschuldigd, dat hij op Woensdag den Isten Juni 11. den heer Van Roosendaal opzettelyk heeft beleedigd, door hem na te roepen ^Zog Roosendaal be denk dat je my hebt opgelicht.” De eerste getuige, de heer Van Roosen daal, geeft een omstandig verhaal, hoe hij op genoemden dag, met beide dames eene wandeling doende, door Bergman, met zyne vrouw en kind, steeds op den voet is ge volgd, waarbij zy aanhoudend de laagste beleedigitigen uitbraaktendie niet met woorden zyn to omschry ven, terwijl Bergman eindeiyk toen getuige aan zyne woning schelde, hom nog de woorden toevoegde waarvoor hy thans terechtstaat. De beide andere getuigen (genoemde dames) bevestigen deze verklaring. De voorzitter vraagt beklaagde, of hij die woorden aan mynheer Vau Roosendaal beeft toegedacht. Antwoord: „Neen officier”. De heer Officier van Justitie neemt bet woord en kan beklaagde slechts bij ver nieuwing toevoegen, dat wanneer hy ver meent in privé to zyu benadeeld hij dit moet bewyzen, terwyl hom evengoed als ieder ander de weg oponstaat herstel van grieven, zoo die bestaan, te vorkrygen. Het gaat niet aan zich te wreken over een vermeend onrecht, door personen als de heer Van Roosendaal te beleedigen gebezigde woorden betreft,_w_ ernstig; de betrekking toch van notaris is een post van vertrouwen on dat vertrouwen geniet de heer Van Roosendaal èn te Go rinchem èn daar buiten in ruime mate, en waar beklaagde woorden heeft gebruikt, woorden die een man van oer ernstig moe ten kwetsefii, ernstig moeten grieven, daar dient de straf gestreng te zyn. De eisch strekt dan ook tot veroordeo- ling van eoh maand gevangenisstraf en in de kosten tan het geding. Op de traag 'van den voorzitter of be- zij reeds de grens overgetrokken, die Ditmaal heeft de geschiedenis der schoolwetgeving moeten blijken, of het noodig ware een constitu- tioneelen waarborg van die strekking te moeten vragen. Want, aan de dobberende meerderheden in de volksvertegenwoordi ging de kans te laten, op een gegeven oogenblik den geheeien geest van het on- derwys te veranderen, en alzoo een gansch geslacht van jeugdige landgenooten slacht- oilevs te maken van de verwarring van een overgangstoestand, dat mag natuurlijk niet. Doch nu die bepaling er is, draagt haar wegneming een geheel ander karakter, dan by niet aan wezig-zyn het niet-opnemen zou hebben. De vraag is nu niet, of een voor allen toegankelijk onderwys de vrucht is geweest van het voorschrift, noch of' het met dat voorschrift onmiddellyk zal vallen. »Den burger moet worden gewaarborgd,’’ sprak de heer Van der Kaay, »dat, waar hij zich in den lande bevindt, onder wel ken kring der bevolking, in welke gods dienstige omgeving ook, er steeds gelegen heid zy voor zyne kinderen om voldoend lager onderwijs te ontvangen, waarbij zijne godsdienstige overtuigingeniet wordt ge krenkt. Wat kan er tegen zijn, den wet gever voor te schryven, by de regeling van het onderwys dit steeds m het oog te hou den?” Het is de Eerste Kamer, die thans deze vraag te beantwoorden heeft. Moge haar beslissing het Vaderland voor een groote ramp, en de liberale party voor een die pen val behoeden. De groote vraag is op dit oogenblik: zal de Eerste Kamer ook haar goedkeu ring hechten aan Hoofdstuk X in zyu op voorstel van den heer Schaepman gewy- zigden vorm? Zal het verminkte artikel 194 genade vinden in de oogen van de meerderheid onzer Senatoren? Men weet het, ook in de Eerste Kamer, en wel bij monde van den heer Fransen van de Putte, is de wensch uitgesproken dat de Régeeririg het middel mocht vin den, om den schoolstryd te doen eindigen. Wij gelooven, dat ieder dien wensch deelt. De Regeering heeft echter niets meer kunnen doen, dan zy verleden jaar deed, Zy kon geen stap verder gaan. Eigenlyk -;, was zij reeds de grens overgetrokken, die een eerlyke poging tot verzoening scheidt van ongeoorloofd toegeven. zij, nu andere eischen werden gesteld, eischen nog veel meer dan de vroegere den staatkundigen grondslag van het on derwys rakende, dezelfde fout niet begaan; zij heeft kloek het beginsel gehandhaafd, dat in geen geval, wat er ook gebeurde, had mogen worden prijsgegeven, - het be ginsel, dat waar van overheidswege onder was wordt verstrekt, godsdientiige begrip pen behooren te worden geëerbiedigd. Al het andere is, zoo men wil, bijzaak. Hier gold het een quaestie, over welke bij de liberalen geen verschil van meening bestond. De confessioneele openbare school past niet in een staat als de onze, waar belijders van allerlei leerstellingen en leden van onderscheiden kerkgenqotschappen on ophoudelijk met elkander in aanraking ko men, en in de gemeenten de getalsver houdingen der kerkelyke richtingen tel kens verandering ondergaan. Dat men, als het tot den vrede kun dienen, de veel besproken woorden soveral” en voldoend”, die, we erkennen het, toch geen absolute beteekenis hebben en dus niemand tot iets verplichten, laat men die op zyde zetten als in een Grondwet met tehuis behoorende dat de gewone wetgever den omvang van het onderwys in het algemeen bepale, dat hy de verhouding tot het openbaar onderwys regelevoor (jat alles is uit een verzoe* ningsoogpunt iets te zeggen. Maar niet langer te bepalen, als onafwQsbaren, grond- wettelyken eisch, dat in de openbare, voor ieder toegankelijke school de godsdienstige begrippen geëerbiedigd wordendus toe te laten, d.^0 daar worden gehoond, be spot, afgekeurd of op welke wyze ook be streden de liberalendie op een onge- lukkigen dag daartoe medewerktenzy pleegden verraad aan de liberale zaak. conclusie van den heer Van Gennep, als het gevoelen der Kamer uitdrukkende, dat het voor schrift van art. 48 van hot Begeerings-reglement niet kan geacht worden, in deze naar behooren te zyn toegepast. Door de heeren De Beaufort on acht andere leden was den vorigen dag oen amendement ingediend van dezen inhoud „De Kamer besluite voor kennisgeving aan te nemen het haar medegedeeld besluit van den Gouvorneur-GenerUal van 12 Aug. 1886 No. 1, waarby den heeren De Sturler en Sol het ver- blyf in de Afdeeling Buitenzorg is ontzegd het vertrouwen uit te spreken, dat dit be sluit niet langer bljjve gehandhaafd, dan met het oog op de daarby betrokken toestanden dringend noodig mocht zyn en tevens de wen- gchelykheid, om door nadere voorschriften de waarborgen, in art. 48 Indisch Regeoringt- Reglement neergelegd, meer te verzekeren Dit amendement werd aangenomen met 36 tegen 28 stemmen, waardoor do conolusio der meerderheid (de heeren Van Dolden, Gleichtnan en Schaepman,) eenvoudige aanneming voor kennisgeving, niet in stemming kwam. De conclusie over de zaak van de minder jarige Anna Gertrude Allié, -*• dankzegging aan den Min. van Justitie voor de inlichtingen en aanneming voor kennisgeving, werd goedge keurd. Na de behandeling in comitó-generanl van de huishoudelyke raming der Kamer voor 1838 is de vergadering tot nadere byeenroeping ge scheiden. Het tweede bedrijf van de Grondwets herziening heeft een aan vang genomen. Dinsdag kwam de Eerste Kamer opnieuw bijeen, hoofdzakelijk om de verschillende ontwerpen te behandelen, waarin de wij zigingen zyn vervat, door de Regeering in overleg met de Tweede Kamer in de be staande Grondwet gebracht, en over welke, nadit straks de Kamers zullen zijn ontbonden, door de beide takken der nieuwe Volksvertegenwoordiging wederom moet worden beraadslaagd? en gestemd, zonder dat het echter mogelyk zal zijn er na de voorloopige vaststelling door de Tweede Kamer nog eenige verandering in te bren gen. Daarentegen zal de aanneming van elk der ontwerpen of hoofdstukken alsdan slechts kunnen geschieden met een meer derheid van twee derden, de afwezige leden niet medegeteld. Over het algemeen vertrouwen we de Rejeennpzvoordrachten by de L Kamer een gunstig onthaal zullen vinden. Het spreekt vanzelf, aan aller verlangen voldoen zij niet, en meer dan een Grond wettelijke regeling is aangenomen, die door velen anders gewënsoht zal zijn. Doch het voornaamste doel, waarmede de her ziening werd ondernomen, kan men be reikt achten; er zyn eenige belemmerin gen weggevallen, die een regeling van het kiesrecht op betere grondslagen ónmoge lijk maaktenen tevens is den gewonen wetgever meer vryheid gegeven in de orga nisatie der levende strijdkrachten. Moesten wij nu het antwoord geven op de vraag, of dat resultaat zóó ontzaglyke beweging en arbeid waard is, het zy ons dan ver gund een bescheiden stilzwygen te bewa ren. In elk gevalde kiesrechtregeling was steeds een hoogst zwakke plaats aan het gebouw onzer staatsinstellingen. Hopen we, dat liet bestek van de thans beraamde reparatie zal trtykon te voldoen, want an ders weten We ’t niet langet. Hoe korter we voorts onzen intrek zullen moeten ne men in het hulpgebouw der additioneels artikeleneigenlyk niet meer dan een keet, des te lievor zal 't ons zyn. De kapitein der artillerie R. Van Mansvelt te Gorinohem heeft, wegens lichaamsgebrekenontslag uit den dienst aangevraagd. Voor de behandeling van brie ven met aapgegeven waarde boven f600 zijn o. a. aangewezen de hulpkantoren te Benskoop, Boven-HardingsveldOuderkerk a/d IJsel en Zevenhuizen (Z..H.). De Minister van Binnenland sche Zaken heeft aan de Tweede Kamer een nota van inlichtingen doen toekomeu omtrent het verzoekschrift van den heer A. Luyten, med. chir. et obst. doctor, strekkende daartoe, dat een onderzoek worde ingesteld naar zijne opsluiting in 1883 en 1884, gedurende een jaar, in het krankziunigen-gesticht to Zutfen. Na eene herziening van het gebeurde, ver klaart de Minister, dat het hem in overleg met den Minister van Justitie is voorgeko men, dat er geen termen waren tot eeoigo Andere tusschenkomst der Regeering. Immors het bleek, dat de wettelyko be palingen behoorlijk waren nagoleefd, dat de verschillende ambtenaren, tot handelen geroepen, zich met ernst en nauwgezet heid hebben gekweten van hunne taak en zich streng bepaald hebben tot de grenzen hunner bevoegdheid. Dat de rechter-commissaris te Zutfen gebruik maakte van de by do wet van 1883 verleende bevoegdheidom ingeval voortduring van opsluiting wordt gevraagd, den patiënt zelf te hooren, verdient, vooral in dit twafelachtig geval waardoering. Het verschil van moening tusschon do geneeskundige en rechterlijke autoriteit is te betreurenmaar de mogelijkheid van zoodanig verschil is door geen Kegeerings- maatregel weg te nemen. Wat het verschil van opvatting tusschen de Rechtbank te Amsterdam en die te Zutfen betreft, wordt opgemorkt, dat de mogelijkheid bestaat, dat sedert de Recht bank te Amsterdam de opname van Dr. A. Luijten in een gesticht heeft gelast, verandering in zijnen toestand ontstaan is. Do Minister beweert dit evenwel niet; tot zoodanige bewering ontbreken de gegevens. De Min. deelt uog mede dat hij met den adressant heeft gesproken, toen deze ■ioh in 1884 bij hem aanmeldde. Dat adressant toen sprak als iemand, die door langdurige berooving van ztfne vrjjheid vorongelykt is, kwam deu Min. zeer na tuurlijk voor. De zaken, waarover hy zich beklaagde, behoorden echter tot het ge bied der burgerlijke rechtsbedoeling; en de burgerlyke rechter had hem ten slotte in het gelijk gesteld. Aan het Departement van Marine is aanbesteed: de levering van 144.000 Kilogram jarige witte tarwe en 96.000 Kilogram roode jarige tarwe. Voor de witte tarwe was het laagst ingeschreven door deu heer M. De Gier te Gorinchem, a f 10,37 per 100 KG. en voor de roode door de heeren F. Hooghwinkel te Gorin ohem en H. Van Wateren te Hillegom, die ieder afzonderlek voor een gelijken prys, namelijk f 10,24 per 100 KG., had den ingeschreven. Voor de garnizoens-bakkery te Deventer is aanbesteed de levering van 300 HL. jarige Zeeuwsche of witte tarwe en van 100 HL. jarige Rijn of roode tarwe. De minste inachryver was voor dó witte tarwe de heer J. Hooghwinkel te Gorinchem, voor den prys van f 7,98 por HL., wegende 78 KG. Door de Directie der stoom tram maatsch. Antwerpen-Bergen op Zoom- Tolen is aanbeateed: Het bouwen van een donane-station met woningen te Ossendrecht. Ingekomen 7 biljetten; minste inschrijver wks de heer N. Hollander, te Gouda, ♦oór f 13.879.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1