1887. N°. 943. Zaterdag 9 Juli. ■Magazijn island, HEE Zonen. lalousiën, lC. ikwagen Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. •aat A, no. Ill, A. BUITENLAND. Overzicht, laat zich begrijpen SMITS. meerin r Kop Co. IE! langeboden zwart jpaard gewend en niet en tramwegen m by P. VAN Ik. a te koop: BINNENLAND. Schetsen van Java. BOECK- JLLENERS. Zoonen, SGHÖOmOVfflfflE COURANT LSIE-HOEDEN 3 milL JOVjl w Bij het vorige jaar vergeleken, ia er dus k 8choonhoveu« S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, üitgeven. verdwenen even volkomen voor by ons een vogeltje in het SIM MP 8”, 1875. moemde leenin- r a. e.worden store van van randsma nsterdam en van boven-, lerk, verkrjjg- EHEWERTH. aandacht ge- lat. i. STROO- en ARTIKELEN, 1 PETTEN. 30EN, uitslui- ,f f O, Koopt de nieuwe J O N D O N le beste ras 11e bestaande arfumoriön om iet gryze haar linnen enkele lagen te doen erdwijnen. >n f 1,50 per E. M. Driesen, Schoonhoven Huinck FHz., van Btraateii n te Kamerik Jan. Febr. Maart April Mei Juni ;oopen en ver tegen een pro- en de 30 a/t er 30 o/o; *en de Amster- Het Frankrijk de zaak öchnaebele, eerst zulk eei maakt, zoo hg geding tegeiy zaak, Klein, het Rjjksgerechtshof te Leipzig gevoerd, »n, liat de Fransche regeer mg vgI- bekènd was met die landverrader- ze zelf» in de hand in den Franschen A., S WAAG", Iffecten voor: 1 j.ftnj en prolongatie- iche beun voor- -BAND, droge, VAREN, tegen Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. per 5 ons. ITEIT. 1,30. 1,45 per L. f 1,80 per fl. £2,50 3 a. die de grilligste- wendingen vormen, zoodat de visch die er zich Usschen waagt den terugweg niet mees Jga vinden en een ger jongelii makkeHfko ■prcftfi \Ot vati lijn ‘fthvdar* flffgesl lyksten vijand. Dikwijls zyn de zeilen der inlandsche vaartuigen van bamboesvezels ge vlochten en aan een stevigen opstaanden bamboeshalm als mast bevestigd. Langs den weg beweegt zich langzaam de bi.ffel- kar, waarmede de Javaan de voortbrengse len van den koffietuin en van den rijstak ker vervoert; dit eigenaardig rijtuig is mede grootendeels van bamboes gemaakt. We zouden tot geen einde komen, indien we al de diensten moesten opnoemen, die de reus der grassoorten aan de bevolking van Java bewijst. En voor dat alles vraagt het nuttig gewas niets, volstrekt niets terug; het eischt geen de minste verzorging, men kan het at kappen naar hartelust, de wortelstengel blijft leven en schiet telkens weer nieuwe halmen uit. De afgevallen bladeren voorzien de plant van nieuw voed sel; wat daaraan ontbreekt levert de ryke bodem van Java in overvloed. Dewijl het niet overal op Java wordt aan getroffen, vormt het een handelsartikel van gewicht. De styging in prys, door het toenemend verbruik veroorzaakt, maakte het noodig eenig toeficht op het kappen te houden. De groote wouden zyn eigen dom van de Regeering, en daar mag slechts gekapt worden volgens bepaalde voorschrif ten. Men dunt er de stoelen uit, door de stengels weg te nemen, dis een ouderdom van 4 of 5 jaar hebben bereikt. De boschjes by de dorpen zyn gemeenschappelyk bezit van de bevolking, en staan onder bescher ming van de Hoofden. te TILBURIE, jEJAN én een voor een Brik, ENHOVEN te ALBLA88ERDAM, 4 Juli. In eene ver gadering der liberale kieavereeniging ,A1- blasserdam en omstreken” zyn tot afge vaardigden naar de algemeene vergadering der Liberale Unie benoemd de heeren J. Smit Jz. en M. Leis. Bij acclamatie werden na eenige discussie, de afgevaardigden ge machtigd het voorstel van bet hoofdbestuur krachtig te steuuen in zake art. 194 der Grondwet. Men achtte het behoqd van dit artikel uoodzakelyk, en zou de aanneming van het nieuwe artikel 194 (voorstel Bchaep- man) zeer betreuren. •AMEIDE en TIENHOVEN, 7 Juli. Niettegenstaande we reeds een week in de maand Juli leven, kan de pluk der kersen nog niet geregeld plaats hebben, omdat de vrucht niet voldoende rijp is. Eerst in de volgende week zullen de boomgaarden volop rijpe kersen opleveren. Ten gevolge der steeds voortdurende droogte, ziet het er met de aardappelen op onze hooge, zanderige landerijen treurig uit; de vracht sterft vóór haar tijd en levert een onryp, klein gewas. Do predikant dezer gemeenten heeft een beroep ontvangen naar Zegveld. ZEw. heeft bereids die gemeente bezocht en aldaar eene predikatie gehouden. ♦BERG-AMBACHT, 6 Juli. Ds. F. Kyf- tenbelt, predikant te Hoevelaken, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. •BERKENWOUDE, 6 Juli. Onze predi kant hield Zondag 11. voor een zeer talryk opgekomen schare sjjne afscheidsrede naar aanleiding van de woorden: H Wandelt waar dig het Evangelie”. In den kaatswedstrijd van kaatsers uit Nieuwkoop met die uit den Achterbroek be haalden de Jaatsten de overwinning. Jammer, dat door ongesteldheid van een der voor naamste kaatsers uit Nieuwkoop, do wedstrijd zoo spoedig moest eindigen. GIE8ENDAM, 4 Juli. Do hooibouw is hier sedert eenige dagen in volion gang. De hoop dat het gras in quantiteit tijdens de verpachtingen nog veel zou toenemen, is tengevolge van het schrale wéér geheel vervlogen. De veldgewassen stonden on langs uitmuntend, eenige akkers beetwor telen uitgezonderd. Nu echter Ijjden alle producten, vooral de weilanden, door de droogte, zoodat algemeen naar regen wordt verlangd. •GROOT-AMMERS, 4 Juli. Hoeft do geheele helft van het loopendo jaar zich onderscheiden door de geringe hoeveelheid regen, welke in dit verloopon tijdsbestek gevallen is, de maand Juni onderscheidt zich nog in dit opzicht boven al de vorige maanden. Sedert den 2den dier maandtoen er eene niet zeer zware donderbui over deze plaats heen trok, waarbij omstreeks 2 millim. regen gevallen is, heeft het bier niet meer geregend. Onderstaando getallen gevon eeno verge lijking van de hoeveelheid regen in de 6 eerste maanden van dit 1886. 100,4 mill. 15.1 <7,3 22.1 71,8 .304,1 boomtak. Het geheel dient om de jonge Javaantjes rond te ryden, een vermaak waar zy evenveel van houden als hun Euro- peesche broertjes en ziiBjaq,ij^m dewande» ren kant staat een kastje op hooge pooten, van twee deuren voorzien’t is overal goed dicht gemaakt door een vlechtwerk van dun gespeten bamboes. Aan al die voorwerpen is geen spijker geslagen; de verbindingen worden gemaakt van bamboesrepen, soms ook van rotan, (bindrotting), een gewas dat tot die slingerplanten behoort waarvan we vroeger spraken, en dat overal op Java wordt gevonden, maar meest in de bosschen. De heer des huizes is naar het rystveld straks als hij thuiskomt zal hy misschien, om zich te ontspannen, een beetje gaan zitten blazen op do bamboesfluit <|ie we daar zien liggen, en welke hy ook zelf fabriceerde, of, wil hij zyn vrijen tyd wat voordeeliger bestedendan gaat hij uit bamboes een dier aardige vogelkooitjes vlechten, die men in de woning van eiken Europeaan vindt, en waarvoor de vlytige inlander gernak- kelük genoeg een kooper kan vinden. We kunnen geen schrede doen, of we ontdekken voorwerpen die van de halmen van het reuzengras zyn gemaakt. Hier staat, op lage pooten, een soort van lange, platte bak, met van voren een goot er aan, van de binnenruimte door stijltjes gescheiden alles van bamboes. Een massa gevederde koppen neigen tot de gekookte ryst, inde goot uitgestrektwe hebben hier een grooten troep kippen, die vet gemaakt worden om later op de naastbijzijnde markt een zeer gezocht handelsartikel te vormen. Daar in de verte strekt zich het rystveld uit, waarop het grootste gedeelte van de bevolking thans aan het werk is, want de oogst neemt een aanvang. In dien tyd we melt het daar van kleine roovers, die in vrijpostigheid voor onze musschen niet be hoeven onder te doenhet zyn de blauw grijze rijstvogeltjes met hun dikke rozen- roode snaveltjeswaarmede zij heel netjes de rypende korrels uit de aren weten te pikken. Om dat volkje een weinig schrik in te boezemen, hebben de Javanen in het rystveld hooge, verplaatsbare wachthuisjes gebouwd, bestaande uit vier lange bam boespalen die in de hoogte een zolderen daarboven eer) dak dragen, om den jongen die er op staat of zit voor den zonnegloed te beveiligen. Van daar loopen in alle rich tingen touwen naar het eind van het veld, voorzien van bont gekleurde lappen; door aan een dezer touwen te schudden doet men de kleine stroopers opvliegen om een eindje verder opnieuw hun maag te gaan vullen. Ten einde zyn post in de lucht te bereiken, bedient de Jayaansche knaap zich van een ladder welks stijlen ingelyks bamboesstengels zyn; de treden zyn evenwel van hout. Aan de andere zyde van het dorp {de desta) loopt een helder riviertje, dat de be woners van frisch drinkwater voorziet, 's Morgens en ’s avonds gaan de vrouwen haar voorraad halen. Een bamboesstengel is zoo door gesneden, dat er kokers wor den gevormd die van boven open, vanon der dicht zyn; het schotje bij den knoop van den halm is de bodem. Op die wijze heeft men zeer gemakkelyke en onkostbare watervaten. Soms is de loop der rivier versperd door rotsblokken, over welke de onmisbaarste aller vloeistoffen heen stroomt om het water te leiden zyn dan goten ge maakt, die alweer zyn samengesteld uit bamboes, in de lengte gespleten. Toen we de woning van een Europeaan bekeken, hebben we onder de huisbedien den ook lieden ontmoet, wier voornaamste arbeid bestond in het snyden en verzame len van gras, voor de paarden van den huisheer en zyn gasten. Is de hoeveelheid die deze menschen te vervoeren hebben, wat groot, of de afstand wat ver, dan bedie nen zy zich van een soort van draagbaar, bestaande uit een groote mat van bamboes vezels gevlochten, aan een aantal lange stengels bevestigd, waarvan elke door één man wordt opgetild. Op die wyze kunnen zy op eenvoudige en gemakkelyke wyze den arbeid verrichten, waarvoor by ons te lande hooiwagens met paarden worden gebezigd. Om van het veelzydig nut van het bam boes overtuigd te worden, behoeven we ons niet by de huishouding der inlanders te bepalen. Ook in de huizen der Europeanen treft men een massa fraaie voorwerpen aan, die uit geen andere grondstoffen zyn samen gesteld. Matten van allerlei aard, stoelen van verschillenden vorm, zon- en windscher men van sierlyk vlechtwerk voorzien, huis raad en keukengeieedschap van het meest uiteenloopend gebruik, te veel om te noemen. Elke stap dien we doen herinnert ons aan dit belangryk gewas; moeten we een rivier overtrekken, we vinden de beide oevers verbonden door een brug van aaneenge bonden bamboesstengelsin die rivier dryft een vlot, tot welks vervaardiging geen an dere grondstof heelt gediend; op dat vlot staat een visscher, wiens kruisnet aan bam boesstengels hangt, wiens fuiken van bam boes zyn gevlochten. Verder staat in het water een afdamming van bamboespaaltjes, tikel 29 der in behandeling zijnde leger- wet in de Fransche Kamer, zal van alle lieden, die om een of andere reden stele! wórden ‘vart den TJienst, eene belasting geheven worden. Deze belasting moet zeker voor een deel dienen om liet verschil tusschen ontvangsten en uitgaven 160 millioen, op te heffen. De Minister Rouvier heeft, bij de indiening der nieuwe begrooting, waarbij noch eene nieuwe lee- ning, noch nieuwe belastingen werden aan- kondigd, verklaard dat de Regeering door bezuinigen bet evenwicht zal trachten te herstellen. Een land waar zooveel bezui nigd kan wordenmoet toch wel een weelderig ingerichte huishouding hebben I Ook in de Belgische Kamer is eene legerwet in behandeling. De Minister wil persoonlijken doch geen algemeenen dienst plicht, alszynde dit laatste te kostbaar en ook nadeelig voor den openbaren dienst en voor den godsdienst. De plaatsvervan ging zal daar dan vermoedelijk worden afgeschaft. In Spanje (Valencia) hebben weder be roeringen plaats gehad, die echter gelukkig weer zijn onderdrukt. Bij koninklijk besluit van Juli is, met ingang van 11 Juli: 1°. eervol ontslag verleend aan den heer J. G. Van den Bergh op zijn daartoe gedaan verzoek, als minister vau waterstaat, handel en nijverheid met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen 2°. benoemd tot minister van waterstaat, handel en nijverheid, de heer J. N. Bastert, lid van de Staten van Utrecht, te Maarseveen; 3°. de minister van marine F.-C. Tromp onthoven van de waarneming der function van waterstaat, handel en nijverheid hem tijdelijk opgedragen bij kon. besl. dd. 7 Juni, met dankbetuiging voor de gedurende die waarneming aan den lande bewezen diensten. Bij Koninklyk besluit is pen sioen verleendten laste van den Staat aan Mr. Th. G. A. Shngelandgewezen kantonrechter te Heusden, van f700 ’s jaars. Woensdag werd aan het mi nisterie van waterstaat, handel en nij verheid te 's Hage o. a. aanbosteed Het uitdiepen van een gedeelto der spoorweghaven te Foijenoord. Minste inschryver de heer G. A. Van Hattem te Shedrecht, voor f24.400. Bij de te Leeuwarden gehou den aanbesteding van granen, ten behoeve van de garnifoensbakkenj, was de laagste inschrijver voor de levering van 82 HL. roode tarwe H. J. Dopheide te Gorinchem, voor,f7,95 de heet, van 79 kilogr. Door den dykatoel van het polderdistrict Tielerwaard is aanbesteed: lo. het maken van een grint-losplaats te Vuren; minste inschryver de heer B. Sterk te Heukelum, voor f1825; 2o. het ver- hoogen en verzwaren van bermen onder Vuren en Dalem; minste inschryver de heer Hakkers te Werkendam, voor f5996. By de op Vrydag te Bleifwyk gehouden aanbesteding van hot vernieu wen der bestratingen, zyn ingekomen drie inschryvings-biljetten, waarvan de minste was J. Monster te Vreeswyk, voor f1900. Dr. De Haas te Rotterdam her dacht Dinsdag deu dag, waarop hy 25 jaar geleden de oogheelkundige praktijk begon. Van alle lijden ontving hy bewijzen van belangstelling, waardeenngen genegenheid. Door eenige vrienden en patiënten werd hem als souvenir een prachtige bronzen groep aangeboden. Aan de verkieiing van twee ijeden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is door 189 depar tementen deelgenomen, te zamen 642 stem men uitbrengende. Gekozen werdenMr. A. Bloembergen Ezn. te Leeuwarden, met 619, en Mr. G. A. Van Hamel te Amsterdam, met 566 stemmen. Op den Rijnspoorweg zyn met 1 Juli abonnementen verkrijgbaar gesteld voor 3e kl. reizigers. Tot dusverre bestonden tusschen enkele stations dier lyn alleen abon nementen 3e kl. voor schoolbezoek. Ii^het laatst van deze maand zullen ^BhuArdam in het openbaar geveild wordei^^Kpte schouwburg aan den Cool- singel en her Feestgebouw aan do Rotte. Het diploma voor het natuur kundig examen is uitgereikt aan den leer ling van het 2de studiejaar aan de Ryki- veeartsenyschooi A. De Vletter te Gouda. De heer L. De Bruin Mz. te Alblaiserdam is benoemd tot ouderwyzer te Oude-Tonge, op eene jaarwedde van f 400. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid Holland beeft met ingang van 1 October a. s. aan den heer J. W. Haver kamp Begem an, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Gouda, na ruim 45-jarigen Evangeliedienst, eervol emeritaat verleend. Beroepen tot predikant te Wad- dingsveen o. a. Ds. Ph. Peter, te Beroos- kerke (el. Middelburg). Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vnjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts t maal in rekening gebracht. IV. De reus der gr at soorten. De bouwstof, waarvan de Javanen zich hoofdzakelijk bedienen om hun woningen op te trekken, hun huisraad en allerlei andere benoodigdheden te vervaardigenis niets anders dan een grasgewas. Maar het is er zulk een, dat ons met ontzag vervult, als we vernemen dat het een hoogte bereikt van wel 15 Meters. Een veld, met zulk gras begroeidbam boes heet het, mag dan ook wel een bosch genoemd wordende menschen die er in gaan, hel oog als hooiland. Het bamboes wordt het meest aange troffen rondom de dessa's of ook wel in de omgeving dier uitgestrekte en ondoordring bare wouden, waaraan Java nog zeer rijk is, en die uit tegen en op elkander gegroeide hoornen van verschillende soorten bestaan, door taaie slingerplanten verbondenzoodat het nagenoeg ónmogelijk is, zich er een weg in te banen. Wanneer men zulk een woud nadert, ontmoet men gewoonlyk eerst een ruim terrein, dat onbebouwd is, en waarop het grysachtig, dor, hoog-opschie- tend alanggran een zeer eentonig gezicht zou opleveren, indien het niet nu en dan werd afgewisseld door groepen van hooger, groen gewas, als eilandjes in een graszee. Hoe dichter men by den zoom des wouds komt, des te menigvuldiger verheffen zich die plantbundelsen eindelijk krygen zy ge heel de overhand. Daaronder vindt men een aantal bamboessoorten, waarvan één met scherpe stekels bezet, gebezigd kan worden tot omrastering van tuinende ge wone bamboes, die den Javaan zulke be- langryke diensten bewyst, is glad. In de nabyheid der dorpen vindt men dikwijls boschjes van enkel bamboes, die zeer op prys worden gesteld, omdat zij den inlan der de moeite sparen op groote afstanden hun kostelijke grondstof te halen. Beschouwen wij de plant eens nauwkeu rig. Uit een dwarsliggenden, diep in den grond verborgen wortelstok schieten hal men op, die te zamen een stoei vormen; hun aantal bedraagt van tien tot honderd. De halm is, evenals by alle grassenhol en van knoopen voorziqn, waar de stengel door tusschenschotjes in afdeelingen wordt gescheiden. Bij eiken knoop vormt zich een lang, vertakt, donkergroen blad, dat aan een korten steel is bevestigdnaarmate de plant opschiet verliest zy de onderste bla deren maar men kan altijd zeer goed zien waar zy gezeten hebben, omdat daar een ring loopt, en by de jongere stengels een verdikking is waar te nemen met een be nedenwaarts loopende gleuf. In één jaar bereikt de bamboesstengel zyn verbazende hoogte, gedurende welken tyd de sappige punten somtijds worden af gesneden en tot spijze bereid. Boven aan den halm vormt zich de lange, overhan gende en gepluimde aar, met kleine grijze bloemen. Het tweede jaar worden de hal men niet veel hoogermaar zy nemen zeer toe in dikte, en worden alzoo geschikt voor de doeleinden waartoe de inlanders ze aanwenden. En wat doet men alzoo met het bamboes Ja, eigenlyk zou het veel gemakkelyker zyn te zeggen, wat er niet mee wordt ge daan. Het gebruik is zoo menigvuldig en afwisselend, dat we byna niet weten waar mede te beginnen. In de eerste plaats ver vangt het nagenoeg geheel het hout. De hut van den Javaan heeft meestal een ge raamte van dikke bamboespalen, waaraan schotten worden bevestigd die weer ge maakt zyn van gekloofd bamboes met tus- schengevlochten bladen van den nipah-palm- bootn; het schuin afloopend eiï vooruitste kend dak bestaat gewoonlyk uit alang gras of uit palmbladeren, rustende op latten van bamboes. Treden we binnendan valt ons oog terstond op meubelen, die insgelyks van bamboes zyn samengesteldde vlakke, groote slaapbank, waarop de familie haar nachtrust geniet, - de rustbank, die van de vorige daardoor is onderscheiden dat zy kleiner is en aan drie zyden een leuning heeft van een paar decimeters hoogte. Beide deze voorwerpen zyn door den eigenaar zelven gemaakt van niets anders dan van bamboes, ’t welk hy met vergunning van het dorps hoofd in het bosch heeft gekapt; ook zyn hut heeft hy zelf gebouwd, geheel en al zonder bestekteekenmg en begrooting. ’t Gebeurt evenwel, dat een woning verkocht wordt, in welk geval zy 10 of 15 gulden opbrengtin een korten tyd wordt zy dan afgebroken, men neemt de palen uit den grond en zet alles op een andere plaats weer even spoedig in elkaar. Is het paal werk wat steviger, en van hout gemaakt, dan bedraagt de koopprys van een huis veel meer. In de hoeken van het woonvertrek zien we nog andere voorwerpen «taan, mede van bamboes gemaakt. Hier een vierkanten bak op rollen, aan één zyde open, aan de drie andere met een hekje van bamboes omgeven. De rollen zyn schyven van een No. 22. gbaai. iciers, n D A M. 4 waarom in waarover n geweldige drukte werd ge nadig is doodgezwegen. Het drie medeplichtigen aan die zaak, Klem,/Grebert en Erhart, thans voor het Ryksgerechtshof to Leipzig gevoerd, toom aan, fiat de Fransche regeering vol komen bekfcnd was met die landverrader lijke handelingen, en werkte. Het\bleek namelijk dat Klein 1881, op voordracht vau grenscommissaris Fleureville, spion voor de Fransche regeering is geworden en daar voor 200 francs per maand van Hirschauer te Parys ontving. In 1885 vestigde hy op bevel van Bchnaebele zyn hoofd kwartier te Straatsburg. Hy bezorgde de Fransche re- gëering uitvoerige en, gelijk de Pruisische Minister van Oorlog mededeelde, zeer be langrijke plannen van Mamz en Straats burg en werd in het teekenen daarvan bij gestaan door Grebertk terwyl Erhart alleen als overbrenger diende. Hoewel 'hy aan vankelijk ontkende, heeft Klein thans de echtheid der hem voorgelegde, door hem geschreven brieven moeten erkennen. Het gerechtshof eischt 10 jaar tuchthuisstraf en gedurende 10 jaar verlies vau eererechten, terwyl tegen Grebert 5 jaar tuchthuisstraf en vyf jaar verlies van eererechten gevor derd is. De uitspraak wordt met begrijpe- lijke spanning te gemoet gezien. Keizer Wilhelm is naar Ems afgereisd en daar aangekomen. Ook het bezoek aan Gastem staat nu vast. De toestand van den Duitschen Kroon prins is aanmerkelyk verbeterd. Eene tweede keeloperatie, door Dr. Mackenzie be werkstelligd, heeft gunstige resultaten op geleverd. Niettegetfstaaude Duitschland, Oostenrijk en Italië mei alle kracht het tot standko- men der Engelech—Turkacbe overeenkomst ter zake van Egypte ondersteunen, laat de ratificatie zich nog altyd wachten. De Porte vraagt steeds nieuw uitstel, be drukt voor de woede en wraak der Muzel- mansche bevolking en voor de vyandschap van Frankryk en misschien ook wel van Rusland. Toch schynt de verstandhouding met laatstgenoemde Mogendheid in den laatsten tyd minder gespannen. Het schynt wel of men aan het loven en bieden is ge weest en Rusland tegen concessies in Bul- garje of Afghanistan wat toeschieteiyker is geworden. In Bulgarije schijnen gewichtige zaken ophanden. De Sobranja is byeengekomen en schynt niets minder in den zih te hebben dan de verkiezing van een Vorst. Volgens de laatste berichten zou men het oog vestigen op een Prins van een der voorname hoven van Europa (vermoedelijk P^ius Oskar vmh Denemarken), dien men eerst zou polsen en anders den Prins Ferdinand van Coburg kiezendie ook voor Rusland een aanqemelyke candidaat zou zyn. De Prins van Battenberg, die no. 1 op het drietal stond, zou wyselyk opnieuw bedankt hebben, zoo om gezond heids- als om staatkundige redenen. Het waro te wenschen dat het bericht waarheid bleek en aldus aan dien warboel in het Oosten ten langen leste eens een einde kwam. Krachtens het bereids aangenomen ar- NIW, enin de Nes. king. n hebben do it hunne TEW, inden en Oneen, en het vorigejaar. 1887. 49 23,6 33,- 71,7 2,- 160,1 in de eerzte helft van 1887 144 mill, regen te weinig gevallen, en volgens het gemid delde, berekend over een tijdvak van 35 jaren, bedraagt dit te kort 121 mill. KRALINGEN, 6 Juli. De heer J. Loentvaar heeft zyn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad alhier. •LEKSMOND 6 Juli. De kans voor het verkrygen eener havennabij de kom dezer gemeente, begint nu toch grooter te wor den dan ooit te voren. Alle plannen voor het werk zyn goedgekeurd, ook dat voor eene daarvoor benoodigdo geldleening. Wel dra mogen wy dus de aanbesteding ver wachten. NIEU WERKERK a/ d IJsel, 6 Juli. Ds. A. Renier te Elspeet heeft vodr het beroep uaar deze gemeente bedankt. PAPENDRECHT, 4 Juli. Vrydag vierde de heer H. Van Nes syu 50-jarig ambts- jubilé als geneesheer. Treffende bewyzen van algemeene deelneming en keur van geschenken toonden den waardigon grijs aard, hoezeer hy door zijne medeburgers wordt gewaardeerd en bemind. •TIENHOVEN, 7 Juli. Van II. Zondag op Maandag zyn op de zegenviaachery alhier slechts 4 zalmen gevangen. Daar ook op de viuchery te Langerak weinig gevangen is, schynt er op die beide snikheete dagen weinig zalm op de rivier geweest te zyn. WOERDEN, 4 Juli. Door de afdeeling Woerden der Holl. Msatachappy van land bouw is alsnu voor goed besloten, de hard draver# en het schoourydeu te doen plaats hebben op Woensdag 17 Augustus. WOERDEN, 6 Juli. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 195 wagens. Prys der Qoudsche le soort f22 a f26, 2e soort f 17 A 21, Edammer f24. Derby f24. Handel tamelijk.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1