N°. 944, nmerlieden ffiEE MKNECHT, volken. Zich in per- OH. VISSER te Ca- Llexander-polder. n Zonen, O A, ,DE WAAG”, h deposito: n-Jalousiën, (ÉN-BAND, droge, iFWAREN, tegen bÜ JWEES. 1887. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. meer III 1OOIJEN, Brandsma len te koop blokwagen nikte TILBURIE, LLEJAN en een K voor een Brik, EVENHOVEN te aten Betoogingen. SCHOOKHOYENSCHE COÜRAHT tri).: van van met de Synodale S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgemi. •uk Schoonhoven, en 'a Gravenh. mi 1887. f 5327, EN. Schetsen JAN GRAM. '2,75. Uitgave NOOTEN te RADEMAKER te Schoonhoven, it van gen puike jche Haring, ÜIEUWE ZOUTE- ins. van Amsterdam, zien van boven- s merkverkrjjg- HEHEWERTH. Ie aandacht ge- per 5 one. Koopt de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfumeriën om het gryze haar binnen enkele dagen te doen verdwynen. De briefwisseling deze zaak betrek- middels aan het Ook deelde de IVRAAGD: zoen-boek. Het <le reisbeschrij- atslen tijd het Deze Courant wordt des Zaterdag-hiorgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheelo rjjk ƒ,0,80. Men kan zich abonneer en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. lelijk geschreven n liefelijke oase mentaire lectuur JOHAN GRAM van zijn laatste Parijs en het die schetsen in chen vorm, vlug benijdenswaar- die zijn koffer n poos het land ere partijschap- in de eerste ngdat nieuwe n's gladde pen van Baedeker, dagen" even i men niet van schreven oorden 'an f 50 tot f 500 opvraagbaar; an f 500 tot f 1000, gen opzegging; >oven f 1000, met opzegging; ragen boven f 1000, dsen. l>M5G, hoven, in de Nes. i en f 1,50 per E. M. Driesen, e Schoonhoven; 3. Huinck FHz., J. van Straaton zen te Kamerik Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. Neendat is zij toch eigenlijk niet. Want achter die ruiten zit meer, zit dequaestie van de handhaving van het gezag in een geregelden staat. Hoe minder socialistisch - gezind we zijn, en de hemel weet dat we in dit opzicht al op een heel lagen trap van ontwikkeling staan, des te meer hechten we aan het ouderwetsche denk beeld, dat de Overheid, die het zwaard draagt, ook absoluut de eenige is die er zich van mag bedienendat het volk niet mag tusschenbeiden komen, al voelt ljet zich door een of ander geërgerd of gekrenkt. Daarentegen is het dan «ook de plicht der Overheid, nauwlettend toe te zien dat geen ergernis gegeven worde, al zou daarbij ook schijnbaar eenige inbreuk gemaakt kunnen worden op sonimiger begrippen van 'vrij heid hoe hoog we de vryheid ook sichat- tenzonder orde achten wij haar volkomen onbestaanbaan^ja, wij zouden kunqewzeg- gen dat de lairtste de moeder is van de, eerste. Op een bijzondere soort van anüöocia- listischen »betooging«yver” wotglt in (het zelfde schryven, dat ons tot de sameriitél- hng van dit opstel aanleiding gaf, de aan dacht gevestigd. We lezen daar najinelUk: BINNENLAND. Z. M. hoeft benoemd, met in gang van 24 Juli, tot burgemeester van Gouderak M. Bron, secretaris dier ge meente. Bij Koninklyk besluit van 11 Juli is vergunning verleend aan den burgemeester van de gemeente Bodegraven, W. Lotsy, om tot 1 Augustus 1888 te Gouda te wonen. By Koninklijk besluit van 11 Juli is de kapitejn R. Van Mansvelt, van hot 8de reg. vest.-art., op syne aan» vrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 ’sjaan, en aan genoemden kapitein de rang ver leend van majoor. Z. M. heeft aan A. Nederlof, eervol ontslagen brieven- en telegrambe steller te Sliedrecht, een pensioen verleend, ten bedrage van f 185 ’sjaars. De Minister van Staat, Minis ter van Binnenl. Zaken heeft, met wyziging der beschikking van zijn ambtsvoorganger van 6 Febr. 1878, voor zooveel aangaat de indeeling van de gemeente Krimpen aan den Ijsel bij het onderkiesdistrict Ouder kerk aan den IJsel van het hoofdkiesdis trict Gouda^ voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bepaald dat die gemeente een afzonderlek onderkiesdistrict van dat hoofdkiesdistrict zal uitmaken. Bij de Dinsdag gehouden verkiezingen wegens periodieke aftreding van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zijn gekozen: Door de Prov. Staten van Zuid-Holland, de aftredende leden de heeren H. Muller Szu. met 47 en Mr. 8. A. Vening Meinesz met 49 van de uitgebrachte 78 stemmen. Door de Prov. Staten van Noord-Hol- land, de heeren M. H. Insinger, aftr. lid, met 33 van de 65 en Mr. G. Van Tien- hoven, aftr. lid, met 58 van de 66 stemmen. Door de Prov. Staten van Friesland, de heer D. D. Breuning, aftr. lid, met 34 van de 47 stemmen. Door de Prov. Staten van Groningen, de heer Mr. B. Van Royen, aftr. lid. Door de Prov. Staten van Zeeland, de beer Mr. J. Moolenburgh, aftr. lid, met 23 van 29 stemmen. Door de Prov. Staten van Noord-Bra- bantde heeren Mr. J. B. Hengst en Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen, aftr. leden. Door de Prov. Staten van Limburg, de 1 Vorst van Bulgarije. De wijze waarop deze verkiezing plaats had ^dt aan, dat er meer achter schuilt, dan ’t geval was by vroeger genomen beslniten van de Bulgaarsche volks vertegenwoordiging. Alles schijnt vooraf nauwkeurig gewikt en gewogen te zijn, zoodat de Sobranja, toen zij te Tirnova bij eenkwam, zich uitsluitend bepaalde tot de verkiezing van den blijkbaar vooraf aange wezen en gepolsten Vorst. Onmiddellyk daarop hebben de Regenten hun ontslag aangeboden, ’t welk echter door de Sobranja geweigerd is, doch er in berustende dat het Ministerie zou worden gewijzigd. Dat is dan ook geschied, ofschoon het moeielijk is de beteekenis daarvan te raden. Intusschen heeft de Prins zich bereid verklaard den hem aangebodon tropn te aanvaarden, zoodra zijn benoeming door de Porte is goedgekeurd en door de Mogend heden bekrachtigd. Het is nu maar de vraag, zal de benoeming worden goedge keurd. Vermoedelijk zal Turkije, alvorens zich uit te spreken, de Mogendheden raad plegen en wellicht op bezwaren van Rus sische zijde stuiten. Rusland toch heeft herhaaldelijk verklaard het tegenwoordig bestuur van Bulgarije niet te kunnen er kennen en heeft dan ook zijn vertegen woordiger teruggeroepen. Zal het in dat geval, nu een candidaat gekozen is, die ook aan het Russische hof meermalen met onderscheiding behandeld is, en zich, bij zijne verkiezing reeds dadelyk op het juiste standpunt plaatste, op zijne vroegere ver klaringen terugkomen Het is waarlijk te wenschen. Van andere zijQen toch schij nen geen bedenkingen te rijzen. Algemeen wordt de keuze geroemd en verblijdt men zich by voorbaat reeds over de eindelyke oplossing van het den vrede van Europa voortdurend bedreigende vraagstuk. Omtrent den persoon van den verkozen Vorst is bekend, dat hij 26 jaar oud is, rijk en begaafd,, aan het Qoijtenrjjksche, H im r” Engelsche, Portugeeschè én Italiaansche ,5 Magnée, aftr. lid. Vor.tenl.ui. verwant. Zijne moeder D°°r do P,M- ««««W eene dochter van Koning Louis Philippe zjjn vader was een neef van wjjlen den Prins-geiuaal van Engeland. Hij is voorts le luitenant in Oostenrijkschcn dienst. Voordat hij de kroon aannamhad hij een onderhoud met den vroegeren vorst van Bulgarije, den Prins van Battenberg. De EngelschTurksche overeenkomst betreffende Egypte hangt nog altijd in do lucht. De Sultan weifelt en de Engel- sche regeering heeft nu als uitersten ter mijn van vertrek van den buitengewonen gezant, die de conventie ontwierp, Sir Drummond Wolff, Zaterdag a. s. gesteld. ig en verdere stukkenop akking hebbende, zijn in- Lagerhuis overgelegd. regeering mede, dat de kosten der zending van Drummond Wolff f273.000 bedragen; een aardig sommetje voor een waarschijnlijk mislukte coup. De lersche dwangwet is ten slotte in derde lezing met 349 tegen 262 stemmen goedgekeurdzoodat zij nu in het Hooger- huis haar beslag moet krygen. De discussies over de boterwet hebben onverhoeds eene bijzondere beteekenis ver kregen, doordien de tegenstanders der kunst boter hebben verkregen, dat de benaming butterme, door die van margarine vervangen werdwaarmede de knnstboter-fabrikanten lang niet ingenomen zyn. Zij doen allo mogelijke moeite om op het besluit te doen terugkomen. Het vertrek van den ex-Minister Bou langer in Frankrijk, naar zyn kommando te Clermont Fefrandis gepaard gegaan met eene demonstratie van zijn aanhan gers, die zoo gevaarlyk werd, dat de ge neraal op een locomotief aan de handen en ovaties van zijne vrienden moest ont vluchten. Het station, ja zelfs de trein, waarin de vechtgeneraal gezeten waswer den letterlijk bestormd en het voorwerp liep groot gevaar onder die bestorming doodgedrukt te worden. Het kenmerkt die vrienden. De politie heeft echter korte metten gemaakt. Te Clermont-Ferrand werd hij als een redder des vaderlands ontvangen. Met 367 tegen 183 heeft de Fransche kamer de legerwet goedgekeurd. Of het in den Senaat oök zoo vlot zal gaan is te betwijfelen. In België maakt de vraag per- aoonlyke dienstplicht of plaatsvervanging nog een zeer belangrijk punt van debat uit. De regeering, die den persoonlijken dienst plicht voorstaat, zal er echter geen kabinets- quaestie van maken. HL roode tarwe aan H. J. Dopheide te Gorinehem, voor f7,95 de HL. vAn 79 KG. Bij de gehouden aanheslodlng* van granen, voor de troepen te Harderwijk in garnizoen, was de minste inschrijver de heer H. de Gier te Gorinehem, voor 79 HL. roode tarwe tegen f7,68 de HL., we gende 79 kilogram. In de op 6 Jnli j.l. te Stolwy- kersluis gehouden vereonigde vergadering is de begrooting van het Hoogheemraad schap Krimpenerwaarddienstjaar 1887/88, goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag f 64626,425, zoowel in uitgaaf als ont vangst. Op Woensdag 3 Aug. a. a. zal te Btolwykersluis eene vereenigde vergade ring worden gehouden van het dijkscollego met de hoofdingelanden van de Krimpener waard. In deze vergaderiug zal de reke ning van het hoogheemraadschap, dienst jaar 1886/87, worden behandeld en vastge steld. De omalag der djjkalaaten in de Krimpenerwaard is voor het dienstjaar 18'’/8g vastgesteld op f3,50 por hectare belastbaren grond. De heer C. B. Wisboom te Har dingsveld heeft wegens hoogen leeftijd eer vol ontslag aangevraagd als voorzitter van het waterschap de Overwaard. De RjjksveldwachtefSeklaase E. A. den Hartog wordt verplaatst van Nieuw-Lekkerland naar Brielle. G. J. E. B. te Gorinehem, door do Arrond. Rechtbank te Dordrecht ver oordeeld, is van beide vonnissen in appèl gekomen. Bij het toelatingsexamen voor ’s Rijks Veeartsenijschool te Utrecht zyn o. a. geslaagd de heeren J. N. A. Scheepens van Gouda en G. Bulk van Boskoop. De leerlingen der 3 openbare en der 2 bysondere scholen te AlblaMerdam en die der openbare school te Oud-Alblas, ten getale van ongeveer 800, zijn deze week met twee booten naar dun Hoek van Hol land geweest, voor rekening van don bur gemeester dier gemeente, don heer Op ten Noort. Was het weder des morgens minder gun stig, spoedig helderde bet op, en aan het strand en bij de terugreis mocht men zich in het schoonste zomerweder verheugen. Het genot dat de kleinen smaakten, was zeker do beste voldoening voor den schen ker van dit feest. Het programma van het 24ste Christelijk Nationaal Zendingsfeest, den 20sten Juli e. k. aan de Grebbe (bij Renen) te houdenis verschenen. Als sprekers zullen zich doen hooren de hh. Ds. J. P. G. Westhoff te Amsterdam, W. Baron van Doorn van Westcapelle te ’s Gravenhage, Dr. Jhr. L. De Geer te Rotterdam, Ds. O. Hattink J.Pz. ti» Apeldoorn, Ds. 8. A Van den Hoorn te Tiel, W. L. Lens (sendeling), J. van ’t Lindenhout te Neerbosch, Ds. C. J. Lammerik te Woerden, T. M. Looman te Amsterdam, Ds. M. Mooy te Dordrecht, Ds. F. J. P. Moquette te Sneek, F. C. Neu mann, Ds. P. N. Pikaar te Renen, H. Pierson te Zetten, Ds. A. J. Ruys Azn. te Scherpen zeel, Ds. 8. Ulfers te Oldemark, Ds. A. E. Van der Dassen te Amsterdam en Ds. J. A. Gerth van Wijk te 's Gravenhage. De kerkeraad te Werkendam en de Werken heeft met algemeene stem men afwijzend geantwoord op het verzoek van eenige personen om met de Synodale Organisatie te breken. In de vorige week is te Rot terdam het synodale convent der doleerenden bijeen geweest. O. m. zijn de volgende besluiten genomen; Als naam werd gekozenVoorloopig Kerk verband van de NederduitscheGereformeerdap Kerk (doleerende). De oude classikale deeling met de wyziging van na 1816 zal worden behouden. Er zal in Juni 1888 eene generale vérgadering als voorloopige Synode worden gehouden te Utrecht, door de Kerk van Utrecht by een te roepen. Als orgaan ia gekozen „De Heraut”. Verder heeft het convent uitgemaakt, dat de christelyk gereformeerden en andere af gescheidenen eigenlyk ook behooren tot de doleerenden. Dr. Kuype? bracht hierover rapport uit en stelde de volgende verklaring voor, die werd aangenomen: Uitgangspunt behoort te zijn, de onver zwakte en besliste belijdenis, dat alle die genen die eenzelfde belydenis der waarheid syn toegedaan, en in de kerkregeering zich voegen onder eene zelfde kerkenordening, kerkelyk niet op den duur gescheiden mogen blyven, en niet mogen rusten, totdat alle zonen van hetzelfde huis weder in óenen band van kerkelijke gemeenschap vereenigd syn. Voorts werd besloten, om een schryven tot de bedoelde kerken te richten, en werden zes deputaten benoemd om de gewensohte vereemging te helpen bevorderen. De deputaten zyn de hh. Dr. Van den Berg, Dr. Kuyper, Dr. Rutgera, Mr. Keuoha- nius, Kühlor eu Mr. A. I’. de davornin Loh man. V lanen, Acquoy, Noordeloes, 4209, Nieuwpoort, 4025, Jaarsveld, 4024, Langerak, 3999, Nieuwpoort, 3900, Ammerstol, 3899, Aiuviue, 3845, Nieuwpoort, 3750, Goudriaan, 3719, Nieuwpoort, 3700, 3679, 3307. Door do Prov. Staten van Gelderland, de heer Mr. H. A. E. D. Koenen, aftr. lid, met 32 van de 58 stommen. Door de Prov. Staten van Overysel, herkozen Mr. A. Van Naamen van Eemnes met 33 van de 36 stemmen. De Provinciale Staten van Zuid-ilollaüd hebben benoemd tut buiten gewoon lid van Gedeputeerde Staton den heer W. C. M. Begram. Afwijzend werd beschikt op de subsidie aanvraag der Zuiderzee-Vereeniging. Na langdurige discussie is aangenomen met 47 tegen 26 stemmen het voorstel tot intrekking van het provinciaal reglement op bewaar- en kleinkinderscholen. Het voorstel tot vaartverbetering van het Zuid-Hollandsch gedeelte der vaart Amster dam-Rotterdam met het commissoriaal rapportis verzonden naar de afdeelingen. Donderdag 21 Juli verdere onderwerpen. De kapitein der artillerie M. J. Boeye wordt met 1 September eervol ontheven uit zijn function aan de Kon. mil. academie te Breda en overgeplaatst bij het 2de reg. vesting-artillerie. De nieuwbenoemde kapitein der artillerie F. Van Hasselt, wordt belast met het commando der 4de comp. 3de reg. vesting-artillerie te Gorinehem. Door de regeering is aan do gemeente Hardingsveld eene buitengewone subsidie van f2000 toegekend, in de kosten van het lager onderwijs. Met ingang van 1 September a. st. is door den Minister van Marine be noemd tot adelborst 3e kl. bij het Konink lijk Instituut voor do Marine te Willems oord C. H. Julius, leerling der 3e klasse der Ryks Hoogere Burgerschool te Gouda. Aan het Departement van Wa terstaat, Handel en Nyverheid te ’s-Hage werd Woensdag aanbesteed: hot maken eoner ligplaats voor diepgaande zeeschepen in den bovenmond van bet Scheur beneden Vlaardingen, behoorende tot de werken tor verbetering van den Waterweg langs Rot terdam naar zee. Minste inschrijver was do heer L. KalisKz., te Sliedrecht, voor f 13.440. •—Uitslag dor aanbesteding op Zaterdag den 9. Juli 1887, door den archi tect J. J. Mulder te Ameide, van een dubbel woonhuis te Nieuwpoort voor de heeren W. J. en H. A. Monty aldaar. J. A. üumolin W. Kloosterman F. Buizer F. v. d. Berg en L. v. Kampen P. Boef Cz. G. Verwoord N. G. Voormolen J. Van don Berg F. Diepenhorst Hz. Jr. Ameide, A. L. Schippers J” J. Briedó A. v. d. Vliet J. Coljé Sr. G. Don Besten Door het Dep. van Oorlog ia, ton behoeve van de garnizoensbakkory le Leeuwarden, de levering gegund van 82 tegen Kersmis of 1ARBEIDER, ge. nderen, de Vrouw rij waar te nemen noodig zich aan te 'tuigschriften. a, onder letter L, Courant. >Zie, ook een dochtertje van een aanzien lijke, van een raadslid bijv., kan met verwond, bloedend gelaat thuis komen, omdat het dochtertje rood draagt. Het zijn alweder waarachtige feiten die grond voor den raad geven. De bengels en zelfs meis jes van contra-demonstreerende ouders mis handelen kinderen op de openbare straat, als dezer moeders een beetje rood op ’t jurkje wel lief vinden. De mishandeling, gelijk altyd verraderlijk, gluiperig, gaat dan gepaard met het bekende scheldwoord »sosjaal”. Heel goed dat dit eens in het openbaar gezegd werd, want het is waar. De schrij ver heeft vermoedelijk alleen op het oog wat hij te Amsterdam waarnam ook elders had hij stof kunnen vinden voor dezelfde opmerking. We hebben nog zeer onlangs ergens een paar jonge dametjes onder onze hoede genomen/*»wie een viertal onbeschofte schreeuwers het roode haarlintje ontrukt hadden, terwijl waarschijnlijk onze tusschen- komst erger geweldenarij voorkwamgrap pig was het, de aanvallers toen tegen elk ander de conclusie te hooren maken»Och, die vent is zeker zelf ook een sosjaal I” Er is een tyd geweest, dat ook in ons vaderland de partijen zich op straat deden kennen door het dragen van lintenwij ge- looven niet dat iemand die jaren tot de schoonste uit onze geschiedenis zal rekenen. Of zooiets ooit zal wederkeeren, weten we niet; voorshands is het meer zaak het te verhinderen dan te bevoideren. Nu kan men van de‘»sociaal-democraten’’ niet spreken als van een apolitieke party,” omdat, hetgeen sommige hunner leiders beweren te willen, met de volgelingen rekenen we niet, daar dezen er nog min van begrijpen! met staatkunde niets te maken heeft. Maar toch, als er in de mee- ningen en leerstellingen der sociaal-demo- cratie, zooals zij zich somtyds onder be schaafde en gepaste vormen openbaart, iets zijn mocht dat voor verwezenlijking vatbaar is,, welnu, dan moet het zich ook aanmelder) op voegzame wyze, in de pers, in open bare vergaderingen, en ontstaan van de aan hangsels, die aan het woordenboek van een door toorn buiten zichzelf gebrachten stroo- per ontl iend konden fcijn. Vooral ook in de pers. Er zijn zekere jiorganên," die door zeker npubliek” met graagte gelezen wordenbeide schijnen bij elkander te behooren. Het is evenwel niet de inhoud in de eerste plaats, die velen doet grijpen naar het blad, het is voorna melijk- de vorm, hoe brutaler, hoe mooier. Natuurlijk kan niemand daar iets tegen doen we zijn nu eenmaal opgegroeid in het ge loof, dat de »vrye gedachte niet belemmerd mag worden. Zoo iemand echter mocht denken, dat smaadwoorden, ongegronde beschuldigingen, lasteringen zelfs, ooit eenige goede vruchten zullen opleveren, dan kan hy even gemakkelijk gebracht worden tot de meening, dat hij vygen zal oogsten van distelen. Het ryk der waarheid kan slechts door strijd worden gesticht, doch de ge roepenen tot die worsteling hebben zich los te makan van al wat onedel is en laag, anders worden zij niet aangeworven. Over het algemeen moeten we nog op merken, laat politiek, en wat er op ge- lijkt, zooveel mogelyk binnen de muren blyven, waar men zich met gelijkgezinden kan vereenigen zonder anderen te hinderen. Op de straat moet alles vermeden worden wat tot botsing kan leiden, demonstraties, betoogingen, optochten meetings, en hoe die dingen ook heeten mogen. Men roemt weleens het opgewekte staatkundig lever) by onze naburen in ’t Zuiden en in 't Westen; wat we er van gezien, gehoord en gelezen hebben is zóó verbazend mooi, dat wij er vriendelyk voor bedanken. Op straat zyn we eenvoudig burgers en bur geressen van het zelfde lalnd, en hoe minder men daar van onze staatkundige en godsdienstige meeningen aan de weet komt, des te beter voor ons en voor anderen. Er zijn, in beide opzichten, bij ons zooveel nuanceeringen, dat het moeielijk is ze uit elkander te houdenvan daar dat verdraag zaamheid ons vanzelf door de noodzake lijkheid wordt opgelegd. Sommigen vinden dat erg verdrietig. Zij zouden liever den heelen dag propagada willen maken voor 't geen zy »hun begin selen” heeten, dan verplicht te zijn er on der zekere omstandigheden, overeenkomstig de voorschriften van de beleefdheid en in 't belang der openbare rust, van te moeten zwygen; eigenlyk zou ieder van hun hande lingen een soort van betooging moeten zyn”. Elk zyn meug. Wy voor ons vinden het maar beier, te zoeken naar een onzydig gebied, waar we’ de maatschappij onze diensten kunnen bewyzen, zonder dat ge vraagd wordt «paar onze staatkundige of kerkelykegeloofsbelijdenis. Onzeindividueele overtuiging is er geen enkelen graad zwak- ker om. BUITENLAND. Overzicht. Het belangrijlute nieuws van de afge- loopen week is de verkiezing van den Prins Ferdinand van Sakaen-Coburg-Cohary tot De iWeTkrnansbode” haalt eén volztu aan uit de redevoering, waarmede de Voor zitter van het uitvoerend comité der Am- sterdamsche Aprilfeesten, de heer Mr. Bergsma, de uitreiking van prijzen en pre- miën aan de verschillende versierings-com- missies deed vergezeld gaan. In deze woor den sNeerlands Vorst kon er zich van overtuigen dat Amsterdam de plaats niet is waar zy, wier streven het is de maat schappelijke orde te verstorenhun onzalig drijven kunnen botvieren,” vindt het blad een bevestiging van het vermoeden, dat diezelfde feesten voor een deel het karakter droegen van een politieke, en dan wel van een anti-söciaal-democratische betooging; hetgeéïi den schryver van het bedoelde ar tikel aanleiding geeft, de heerendie mooie toespraken houdentot voorzichtigheid aan te sporenopdat geen contra-demonstraties •worden uitgelokt met zeer ongewenschte gevolgen. Wat wy van de redevoering van den heer Becgsma lazengeeft ons niet den in druk als zou er iets mee bedoeld zijn dat als een aanmoediging van anti-sociale ge welddadigheden dienst zou kunnen doen alleen is de aangéhaalde volzin een beetje klingklangachtigziedaar alles. Want we vragen: Waar is het de plaats wél voor luidie de maatschappelijke orde pogen te verstoren? Waar kunnen zij wél terecht, om »hun onzalig dry ven bot te vieren?" Voor het overige, men moet zulke gele- genheids-speeches altijd met een korreltje zout opvatten, en er niet te veel critiek op uitoefenen. De waarschuwing zelve is niet ongepast voor zooverre zij de strekking heeft, het gevaarlijke van anti-sociale demonstraties in het algemeen aan te toonen. Als wy zei den dat in de dagen van Februari en Maart toen het pas gevierde Koningsfeest door sommigen werd aangegrepen als een gele genheid tot het plegen van balddadigheden de overheid veel te toegevend is geweest, en het zelfs opzettelyk heeft laten ontbre ken aan maatregelen van voorzorg, die zy had kunnen en moeten nemen, daar zij voldoende was ingelicht dat er iels gebeu ren zoUl dan zouden wy een vermoeden uitspreken hetwelk door een groot aantal personen wordt gedeeld. Men heeft het er zoo heet het, op fen laten komen om den liedendie ons al zoo lang hadden verveeld met hun zwetsen en scheldenmet hun zydelingsche maar toch tamelyk duidelijke aansporingen tot rust vectoring, een lesje te doen geven buiten de openbare )nacht om, een klein beetje volgens hetLynch- systeem; en toen dat gebeurd was, zei de politie eenvoudig: «Komaan, uitscheiden nu’t is thans mooi genoeg.” Niet wij beweren dat., maar het wordt beweerd. En dan zijn er ook, die deze tactiek nog zoo kwaad niet vinden; per slot van rekening, zeggen zij, is er weinig schade geleden, en de schrik zit er by de socialisten in. Ze zijn heel wat makker ge worden, nu hol volk «eventjes” voor den dag kwam om te laten zien wat het zou kunnen indien het ernstig wilde. Denzoo- genaamden leiders is een illusie ontnomen zy meenden wellicht, als de boel maar eenmaal aan het gisten zou zijn,ergemak- kelyk in te kunnen slagen, de beweging te verbreiden, het vuurtje aan te blazen tot een alles verterende vlam, tot op het oogenblik dat zy zouden optreden om zich aan het hoofd te plaatsen en de omwente ling te voltooien. Zydie meenden bij het volk gezien te zyn, omdat honderden naar hun wilde redevoeringen luisterden en dui zenden hun onzinnig geschrijf' lezen deden nu de droevige ervaring op, dat zij een klein hoopje zyn, met zeer weinig kans om tot een «party’ aan te groeien. En die ontdekking is wei eenige stuk gegooide glasruiten en ineengetrapte gevel tjes waard!

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1