:n N°: 949. Zaterdag 20 Augustus. ERIIfG- m premie, SBAAS. A Zonen, AC. FDHAAR! THEOPHILE. ize getuigenis te zoon gedurende ;wgt «aswelnu middelen geheel bezit thans een Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. meer HI L8EN. i. te Bolnes. indsche MAAGD. ANKER. Uit het Enquête-Verslag. oil 1 i law w airing raat. tuigschrift naar Landbouw. I L W S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Ultgoren. ▼an de Alblns- i tegen ruime t gewanrbifrgd. de Heer W. VAN ECK ioh ah zoodanig ten Hoofd-Agent •men in den W. N. VAN yen, let. ajknooten. Koapt de nieuwe LONDON de beate Tan alle bestaande parfumeriën om het grjjze haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. IG. DRIESSEN, loor mij genezen: 3PHILL, Haar- 2Amsterdam. ?r Postwissel of ila, ah ook tegen J. H. Knel ia impagnie 3e re- Gorinchem op- koopen en ver- tegen een pro- ren de 30 Ier ven «0IHÖWCH1 COURANT Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, ▼oor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 1 maal in rekening gebracht. :he atschapplj Goederen, ER8 en VEE- irling. car 1850, Gouda, VKRZEKERIN- en gelieve men M. L. 8PRUUT. «O'/’.i de Anuter- Dese Courant wordt des Zaterdag - mor gene uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. e waas", Effecten voor-: 4 jaars; len prolongatie- sche beursvoor- en f 1,50 per E, M. Driesen, j Schoonhoven; I. Huinck FHz., 1. van Straaten en te Kamerik BUITENLAND. Overilcht. Prins Ferdinand van Baksen-Coburg heeft reeds zyn plaats als Vorst van Bulgarije in de hoofdstad Sofia ingenomen. Zijne reis daarheen was een ware triomftocht. De reis ging van Widdin, waarheen hij door het feestelijk versierde vorstelijk Bulgaarsche jacht Alexander werd overgebracht, naar Rustchukvan daar naar Sistova, Tirnova, Philippopel naar Sofia. Overal was de ont vangst allerhartelijkst. Zondag jl. legde de nieuwe Vorst den eed af op de Grondwet en nam daarna het ontslag aan van Regenten en Ministers. Stambouloff is belast met de samenstelling van een nieuw Kabinet. Te Sofia worden groote aanstalten gemaakt om den Vorst feesteljjk te ontvangen en ner gens deed zich tot nu toe een wanklank hooren. Ook onthielden de vreemde Con suls, die van Rusland en Frankrijk natuur lijk uitgezonderdzich niet van openbare deelneming aan de algemeene feestvreugde. De Vorst was sober en voorzichtig in zijne toespraken. Hij schijnt het vooral in deze omstandigheden zoo kostelijke spreek woord „spreken is zilver, doch zwijgen is goud” in toepassing te brengen. Zyne eerste toespraak, later alleen gevolgd door enkele woorden ter beantwoording van toasten, luiddeMet algemeene stemmen door de vertegenwoordiging des volks tot Souverein gekozen, heb ik het als myn heiligen plicht beschouwd, my ten spoedigste naar mijn nieuw vaderland te begeven, teneinde mij te wijden aan de grootheid en den voor spoed van mijn welbemind volk. U dan kende voor uw vertrouwen ben ik over tuigd, dat het volk mij zal bystaan in mijn pogingen om ons land te verheffen en te ontwikkelen en het eene schitterende en ge lukkige toekomst te verzekeren.” Voorts zond de Vorst eene nota aan den Sultan, waarin hij dezen, by zyn betreden van den Bulgaarsohen bodem, zijn oprechten eerbied betuigt. „Overeenkomstig de bepalingen van het tractaat van Berlyn door de groote na- LITEIT. f 1,30. - 1,45 per L. 9, f 1,80 per fl. (k. f 2,50 is 3 fl. er Kop Co. ende bericht bij oh heeft geves- niet groot, hebben hen maar liefet onder vertrouwd toezicht. Doelt stilstaan dij de somtijds vrygezocïite motieven, waar mede de meerderheid haar stelling zoekt te verdedigen. We eindigen liever met de hoogst merkwaardige woorden, die de min derheid aan het eind van haar advies ten beste geeft, en met welke wy ten volle in stemmen >Het ware in ieder opzicht een zegen voor het volk, indien de meening algemeen ingang vond, dat het kind althans niet vroe ger dan op dertienjarigen leeftyd de school behoort te verlaten, om met den industri- eelen arbeid te beginnen. De opvoedkun digen zyn het daarover eens, dat by het gros der twaalfjarige kinderen uit arbei dersgezinnen het onderwys nog geen vol doende vruchten heeft gedragen. Ditblykt onder anderen uit de omstandigheid, dat vele kinderen van dien leeftijd aan de toch waarlijk niet hooge eischen, voor de toela ting tot de Twentsche fabrieksscholen ge steld, niet kunnen beantwoorden, ofschoon de ouders weten, dat hun kinderen bij ge breke daarvan bij de fabrieken niet worden aangenomen. i>Eerst op den leeftyd van twaalf jaren of daaromtrent,” ■-zoo schrijft de geneeskundige inspecteur voor Overysel en Drente>wordt het kind in staat om hetgeen het tot dusver geleerd heeft in merg en bloed te doen verkeeren, tot zyn eigendom te makenzulk een eigendom, dat het later nooit geheel zal verloren gaan. En nu verlaat het de school juist op het tydstip, waarop het beginnen zal van het onderwys eenig nut te trekken I üddrin ligt naar myn overtuiging de reden dat, gelijk zoo vaak geklaagd is, het onderwijs voor den hier bedoelden stand zoo uiterst geringe vruchten afwerpt.” Inderdaad, hetgeen een kind op zyn twaalfde jaar geleerd heeft, is voor het geheele leven niet genoeg; en in het ont brekende kan door hot geven van herha- lingsonderwijs, hoe aanbevelenswaardig dit ook zijn moge, niet voldoende worden voor zien. Men late zich niet van het spoor brengen door de vrees, dat de kinderen na het twaalfde jaar niet op de school te houden zullen zyn, en, uit de fabriek of werkplaats geweerd, zullen verwilderen. Ware dit gevaar werkelyk in hooge mate te duchten, dan zouden de werkgevers reeds daarom alleen liever twaalfjarige dan der tienjarige kinderen in dienst nemen, terwyl bij de enquête juist het tegendeel geble ken is. Kon men besluiten om den leeftijd, waar- beneden het verboden is kinderen te doen arbeiden, in het algemeen tot dertien jaren te verhoogen, zonder te wachten totdat de staatkundige partyen omtrent de invoering van leerplicht tot eenstemmigheid zullen geraakt zijn, zoo zoude men aan zeer vele kinderen eene weldaad bewyzen, waarvan in later jaren met dezelfde ingenomenheid zou getuigd worden, die thans door alle gehoorde personen ten opzichte der wet van 1874 betoond is.” BINNENLAND. Den kapitein het bevel over de 4e cor giment vesting-artillerie te gedragen. Woensdag werd aan het Depar- tement van waterstaat, handel en nijverheid te ’s Hage aan besteed 1. het verdiepen van het groot soheep- vaartwater in het Scheur tusschen Maas sluis en Vlaardingen, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Laagste inschrijvers waren de heeren A. Volker Lz. en P. A. Bos, te Bliedrecht en Gorinchem, voor f27.600. 2. het opruimen van gronden in de bed ding der rivier de Amer, onder de gemeente Made en Drimmelen, tusschen de kilome- terraaien 57 en 59, behoorende tot de wer ken voor het verleggen van de uitmonding van de rivier de Maas. Laagste inschrijver de heer G. A. Van Hattem te Bliedrecht, voor f24.800. Aan het Departement van Waterstaat is aan besteed: het herstellen en verbeteren van Rijkstelegraaflynen tus- schen Haarlem en het Hollandsen-Diep. Minste inschrijver was do heer G. Van Otterloo te Waddingsveen, voor f2144. Op de op 10 dezer door het de partement van Koloniën gehouden aanbeste ding ten behoeve der Staatsspoorwegen op Sumatra’s westkustwaren voor perceel 19 (Loodwit) de minste inschrijvers de heeren G. Prince Zonen te Goudatot een be drag van f 695,40. ISTREKEN”. i Vee, ereedschappen ’BR, plaats hebben Het onderzoek van de Commissie van Enquête betreffende de werking en uitbrei ding van de Wet °P den kinderarbeid en naar den toestand van fabrieken en werk plaatsen, heeft, zooals men weet, tot dusver geloopen over een gedeelte van Amsterdam, over Limburg. Tilburg, en de vlasindustrie in een gedeelte van Zuid-Holland. Boven dien zyn uit andere oorden van ons land schriftelijke mededeelingen en adviezen in gekomen. Uit den aard der zaak kan het verslag dus geen aanspraak maken op volledigheid. Maar tot op zekere hoogte is het geoor loofd, uit den toestand in met beleid ge kozen deelen des lands tot het geheel te besluiten, mits men de deur geopend houde voor afwykingen, die uit de waarneming van bijzondere gevallen kunnen voortvloeien. Vandaar dan ook, dat de Commissie reeds nu vrijheid heeft gevonden, eenige wenken te geven ten opzichte van inrichting van werkplaatsen, nachtarbeid, zondagsarbeid, rusttijden, beperking van werkuren voor niet-volwassenen enz. Ten aanzien van den kinderarbeid heeft zij dat echter niet gedaan, hoofdzakelijk op grond van het onvoltooid blyven van het onderzoek. Zy bepaalt zich tot het aan- wjjzen van eenige leemten in de redactie van de WetVan Houten, om te voorko men dat de voorschriften dier wet op de een of andere wyze worden ontdoken, wat in de eerste jaren na haar invoering nogal eens geschiedde, maar thans tot de groote zeldzaamheden schtfnt te behooren,— maar verder gaat zij niet. Geen toepasse- lyk-verklaring ook op veldarbeid, geen uit breiding minstens tot den dertienjarigen leeftyd, niets van dat alles, wat door zeer velen in den lande wordt gewenscht, en ook opgenomen is in de beide ontwerpen, tot nadere regeling van deze zaak, de volks vertegenwoordiging aangeboden. De lezing van het verslag heeft ons niet overtuigd, dat deze onthouding op voldoende gronden steunt, een onthouding, waarmede de minderheid der Commissie trouwens ook niet instemt. Wel worden hier en daar bedenkingen geopperd, maar er is oneindig meer vóór dan tegen den bedoelden maat regel ingebracht. Dat de Commissie,hieromtrent is zy eenstemmig, den veldarbeid buiten be schouwing heeft gelaten, is te begrypen dit onderwerp is bij de gehouden enquête nagenoeg geheel moeten blyven rusten. Er bestaat hoop, dat daarover van andere zyde meer licht zal opgaan; de >Landbouw- Commissie” hééft haar zittingen hervat, en zy heeft dit op een parlementaire commissie voor, dat de afbreking van den gewonen wetgevenden arbeid geen stoornis brengt ih de vervulling van haar mandaat. Zij kan achtereen afwerken. tionale vergadering tot Vorst van Bulgarije gekozon, heb ik het miin nlicht a®a*i** aie oproeping gevolg te geven. Ik hoop, zoo gaat hij voort, een einde te maken aan de voorloopige regeering, welke niet slechts nadeelig is voor Bulgarije, maar ook scha delijk voor de rust van Europa. Ik ken dqn ijver waarmede Uwe Majesteit steeds het geluk uwer volkeren tracht te bevor deren en hoop dat zij ook mij haar machti gen steun niet zal onthouden bij de vervul ling der taak, welke het Bulgaarsche volk mij heeft toevertrouwd.” De Vorst doet zich dus reeds dadelijk als een voorzichtig en handig diplomaat kennen en indien hij nu slechts eene eenigzins volg zame regeering en vertegenwoordiging vindt, bestaat er alle kans, dat de Mogendheden □iet te lang zullen dralen met hem als Vorst te erkennen. Naar men wil zouden Oos tenrijk, Italië en Engeland reeds in dien zin zyn overeengekomen, terwijl om Ruelands sympathie te winnen de Paus en de schoon moeder van den Czaar, Koningin Louize van Denemarken in den arm worden ge nomen. Vallen de Mogendheden toe, dan zal de Porte ook wel geen bezwaar hebben. Alles schijnt er nu maar op aan te komen of de Bulgaren zich waardig zullen gedragen en toonen dat ’t hun ernst is in vrede te leven en hunne vrijheid te genieten. Het gebeurde in Bulgarije heeft alles wat in Europa voorviel tor zyde gesteld. Trou wens het is in den komkommertijd op staatkundig gebied. Alleen de Engelsche en Italiaansche parlementen zyn nog aan ’t werk. Het Engelsche Hoogerhuis heeft in de lersche Landwet niet alle verande ringen, door het Lagerhuis daarin aange bracht goedgekeurd, zoodat dit ze thans op nieuw in behandeling heeft genomen. Intusschen duurt in Ierland de strijd der partijen voort. Een feestelijk uitstapje van ruim 1000 leden B®* geuw^ciiap oer Irish national Foresters te Belfastgaf dezer dagen aanleiding tot eene bloedige botsing met de zoogenaamde Oranjemannen, die door de politie slechts met moeite wer den in toom gehouden. De dynamietvrees die er overal inzit, heeft te Wight eene Fransche dame doen aanhouden, die eene stof bij zich droeg, in kleur eenigszins op dynamiet gelijkende, doch die bij nader on- derzoek bleek boetseer-klei te zijn. Tusschen Engeland en Frankrijk zou zijn overeengekomen, behoudens de goedkeuring der Mogendheden, zonder welke geen fi- uancieele maatregelen kracht van wet heb ben, om voortaan 250.000 pond st. der in komsten van Egypte te bestemmen tot gedeel telijke opheffing der heerendiensten aldaar. De Keizer van Annam klaag^pver de al te hartelyke protectiedie by van Fransche zyde geniet. Hij vreest dat die bescherming hem zijn troon wel eens zou kunnen kosten Het is trouwens meer gezien. De Keizer van Duitschland is goed en wel van zijn uitstapje naar Gastein teruggekeerd. Hij verblijft thans op het kasteel Babelsberg. Von Bismarck vertrok naar Kissingen. De Koning van België woonde met zyne gemalin de vrijheidsfeesten te Brugge by. In eene toespraak in de Fransche taal men had liever Vlaamsch gehoordschijnt hij in bedekte termen een lans voor per soonlijken dienstplicht gebroken te hebben die onlangs, gelijk men weet, door do Kamer werd afgestemd. De cholera blijft helaas in Italië altijd nog slachtoffers eischen. De door den Raad der ge- m(U>nU Vmw rekening over 1886 sluit met een batig saldo van f 1335,72. De inkomsten hebben nl. bedragen f 13196,87s en de uitgaven f 11861,15s. Met zekerheid kan gemeld worden dat Amsterdam Dr. Mezger niet zal verliezen. De onderhandelingen met het Comité te Wiesbaden zyn afgespron- genen de behandelingen van den be roemden geneesheer zullen in het Amstel- Hótel te Amsterdam worden voortgezet, j De heer M. I. Polak, go« dienstleeraar bij de Israël, gemeente I Alfen a/d Rijn ontving natflens de koi I eene dankbetuiging ffoor een aanp gelukwensch by gelegenheid van verjaardag, waarby gevoegd wajg hem gehouden leerrede op ’s K> sten verjaardag. D§ conducteur van de 2e klasse (sergeant-maïoor) A. H. ixJ Homan, gestationeerd te Woerden, is op zijn verzoek op pensioen gesteld tot een bedrag van f360 ’s jaars. Op nitnoodiging van het be stuur der „Vereeniging tot bevordering der Zoetwater-visscherij in Nederland”, had op 26 Jnli 1.1. in het Notarishuis te Rotterdam eene voorloopige bijeenkomst plaats van eenige belanghebbenden bij de Zalmvis- schenj en den Zalmhandel, ten einde de vraag te besprekenwelke middelen er moeten aangewend worden om de kunstmatige Zalm- kweekery te helpen bevorderen. Twee hoofddenkbeelden werden geopperd. 18Het stichten en in exploitatie brengen van een eigen Vischkweekerij. 2°. Het aanftoopenbij een of meer der thans bestaand© inrichtingenvan pootzalm ten einde die in de rivieren los te laten zulks in navolging van hetgeen onze Regee ring al sedert jaren. doe.fi naar hpt alge- meetr gevoelen vfln deskuddïgen en belang hebbenden op te kleine schaal, in praktijk brengt. Van het eerste denkbeeld moest echter voorloopig worden afgezien wegens de groote kosten van daarstelling en de weinige kans van voldoenden financiöelen steun. Met het tweede voorstel kon men zich beter vereenigen en verklaarden dan ook enkelen zioh staande de vergadering bereid deze proef, provisioneel voor één jaar, gel delijk te steunen, terwijl men ook wel ge negen waskosteloos fokzalmen aan de Vischk^eekeryen te verschaffeneene toe zegging die, hoewel zeer op prys te stellen, echter nog onvoldoende is, en geenszins kon geacht worden, dè zaak zoodanig te steunen als zij om het hooge belang daar aan verbonden, verdient. Het is daarom dat men tot het besluit kwam, eigenaren en pachters van Zalmvis- scherijen als de meest belanghebbenden,j alsmede allen die direct of indir^, Zalmvisscherij en den Zalmhand*"^” hebben, en verdef alle belangstellen t J leefd en dringend ui$ te noodigen v doel eene bijdrage tö willen vetleener Aangezien de tijd zéér aanstaande is, de verschillende kweekerjjen zich wedercr. moeten voorzien, hetzij van fokzalmen tei i verkrijging van eigen eieren, hetzy, door aankoop in Duitschland, van bevruchte eieren, zoo worden alle belangstellenden in deze zoo gewichtigé aangelegenheid be leefdelijk nitgenoodigd, vóór 1 September a.s. van hunne adhaesie te doen blijken door schriftelijke opgave hunner bijdragen aan den Secretaris der Vereeniging, den heer A. L. De Raadt te Kralingsche Veer. Na genoemden datum worden heeren in schrijvers tot eene vergadering uitgenoo- digd, om met onderling overleg te beslissen op welke wyze de toegezegde gelden zullen besteed worden. Mejuffr. C.C.J.Boer, te Haast recht, is bij het te Utrecht gehouden examen geslaagd voor de acte Fransche taal. Mejuffr. B. M. Brinkgreve, te Bliedrechtis geslaagd voor de acte Fran sche taal. Den 6. November a.s. zal Ds. A. H. C. v. Senns te Kralingen zijn afscheid van de gemeente prediken. Hij is dan 53 jaren predikant bij de Ned. Herv. gemeente j geweest, waarvan 48 jaren in de gemeen WH Kralingen. Morgen, Zaterdag 20 Ar zal door den ZWEerw. heer J. Heijki Aarts-bisschop van Utrecht, de vernie kerk der ond-Katholieken op het Noordstrand worden ingewijd. Dit fraai en doelmatig ingerioht kerkgebouw is ontworpen en gebouwd onder architectuur van den heer C. Verhoef van Oudewater en doet den ontwerper alle eer aan. Zondag daaraanvolgenden zal door den A arts-bisschop het H. Vormsel aan eenige leden dier gemeente worden toegediend. Het is zeker niet van algemeene bekend heid dat do ond-Bissohoplijke Clerezy van Nederland ook in Duitschland, in de na bijheid van Sleeswyk-Holstein, eene gemeente bezit, welke door alle tyden, onder bestuur van den Aarts-bisschop en het Kapittel van Utrechtdoor Pastoors is opgevolgd. dan ook op>By de vlasindustrie geldt het voornamelijk den arbeid in braakhok- ken en zwingelketenmaar juist deze is gebleken, in het byzonder voor jonte ki»- dérén te zyn, zoodat er veel voor te zeggen ware om het verbod ten deze nog verder uit te breiden, terwyl de gehoorde vlasboeren tegen de bedoelde ver- hooging van leeftyd geenerlei bezwaren hebben ingebracht. >Voor Tilburg en Twente", zegt de meer derheid, bestaan tegen haar ernstige bezwaren.” De waargenomen feiten hebben op~ de minderheid een geheel anderen indruk ge maakt. >Die maatregel wordt door onder scheidene Tilburgsche fabrikanten niet raad zaam geacht; maar diezelfde fabrikanten verklaarden, dat zij slechts weinig twaalf jarige kinderen in dienst hadden en hen eigenlek liever niet zoo jong aannamen geschiedde dit toch, zoo was het vooral ter wille der ouders Voor de nijverheid werd eenige uitbreiding van het verbod geens zins schadelijk geacht” Ter willle der ouders. Voorzeker een argument, dat ernstige overweging verdient. De meerderheid der Commissie legt er niet weinig nadruk op. Zij zegt b. v.«Ook in Twente zou uitbreiding van het verbod tot den dertienjarigen leeftyd slechts tot ver warring in de nyverheid en tot bittere ellende voor de arbeidersgezinnen leiden.” Men ontmoet somtijds zulke tastbare over- dry vingen, dat het de moeite niet waard is er over te sprekenen wy gelooven, dat die bittere ellende, voortvloeiende uit het gemis van één jaar werkloon van twaalf jarige kindertjes, onze tranenbronnen niet behoeft te ontsluiten. Er zouden, naar het ons voorkomt, eenige kinderen vervangen moeten worden door volwassenen, onder welke er thans niet weinigen zonder werk moeten rondloopen, dat is alles. En zeer spoedig zou men zich in den nieuwen toe stand evengoed thuis gevoelenals men zich leerde schikken in de gevolgen, die de trapsgewijze invoering van de WetVan Houten had. De eenig bruikbare grond, wij stellen er prys op dit oordeel duidelijk uit te spreken, waarop men uitbreiding van het verbod kan bestryden, wordt door de minderheid der Commissie niet stevig genoeg geacht, om haar te nopen zich bij het onthoudings-advies aan te sluiten. Wie echter overtuigd is, dat een later begin van den arbeid tot verbetering van den licha- melyken en geestelijken toestand der kinde ren moest strekken, zal aan het nadeel, dat daaruit aanvankelijk en voorbygaand voor de gezinnen tnoet voortvloeien, niet te veel gewicht hechten. In elk geval was dit be zwaar met veel meer grond tegen de wet van 19 September 1874 aan te voeren. Wanneer de veel grootere stap, daarbij ge daan, taet goed gevolg is kunnen worden volbracht, dan mag men met reden ver wachten, dat ook bij de bescheiden uitbrei ding van bescherming, die thans wordt aan bevolen, wel in de behoeften der arbeiders gezinnen zal kunnen worden voorzien. Te vens zie men niet over het hoofd, wat door den evangelist Heijnes verklaard wordt»Er zyn vaders, die werk kunnen krügen, maar niettemin hun kinderen naar de fabriek sturen en laten werken, en van de opbrengst daarvan leven.” In gezinnen als de hier bedoelde kan het loon der jonge kinderen toch zeker wel ontbeerd worden.” Het beroep op Twente gaat niet opdaar zijn de verhoudingen heel anders dan elders. We kunnen nu in geen uiteenzetting treden van het daar door de fabrikanten (n. 1. bij 5 de textiel-industrie) met uitstekend gevolg ingevoerde stelsel, waarby de eerste arbeids jaren met geregeld schoolbezoek samenval- lenden meesten onzer lezers zal het trou wens wel bekend zijn. Bovendien heeft er nog geen getuigen-verhoor over Twente plaats gehad, en kan de commissie zich al leen beroepen op schriftelyke adviezen. De overige argumenten, door de meer derheid der Commissie tot staving van haar gevoelen bygebracht, staan in gehalte bij de tot dusver behandelde achter. >Als regel mag worden aangenomen dat een twaalfjarig kind, hetwelk de verschil lende klassen der lagere school behoorlyk doorloopen heeft, geschikt is om met indus- triëelen arbeid te beginnen.” Een feit is, dat de meeste kinderen, voor wie hier de bescherming des wetgevers wordt ingeroe pen, de verschillende klassen der gewone lagere school niet behoorlyk doorloopen heb ben, en niettemin haar verlaten op den dag, dat de werkplaats voor hen openstaat. Voor dezulken wordt ten onrechte in het rapport op het herhalings-onderwys gewezen voor eerst is het niet voor hen geschikt, daar het zich aansluit by het onderwys dqr hoogste klasse, hetwelk het bevestigt, ver sterkt en uitbreidt, in de tweede plaats, al ware dat niet het geval, zouden die kin deren er toch geen deel aan kunnen nemen. >Er is geenerlei waarborg dat de tyd, aan den arbeid onttrokken, door de kinderen op de schoolbanken zal worden doorge- bracht.” Niet door allen, toch wel door de meestende ouders, al is hun belang stelling in de vruchten van het onderwys Laat ons nu eens zien, op welke gronden de meening der meerderheid, die voor alsnog uitbreiding van het arbeidsverbod tot den dertienjarigen leeftyd ontraadt berust. >Onder de niet onderzochte takken van nyverheid is het zeer wel mogelyk, dat juist zoodanige bedreven voorkomen, waarbij arbeid van twaalfjarige kinderen van veel beteekenis is; men denke o. a. aan steen bakkerijen, lynbanen enz.” Nu, mogelyk is het, maar waarschynlyk is het niet. De minderheid voert daartegen aan >Van een algemeen verbod om kinderen beneden dertien jaren te laten arbeiden, met bevoegdheid van het uitvoerend gezag om daarvan dispensatiën te verleenen, kan na het gehouden onderzoek, hoe onvolledig dit geweest zy, moeilyk beweerd worden dat het voor de nyverheid ondraaglijk zou wezen. Die bewering wordt trouwens ten aanzien van Maastricht en Limburg niet gevoerd. Het is wel opmerkelyk dat voor dat gedeelte des lands, dat het grondigst onderzocht is, in die uitbreiding van het verbod geen bezwaar gezien wordt. In andefe streken treft men ongetwyfeld an dere toestanden aan, waarmede rekening moet worden gehouden. Doch ook deze schynen tot aanbeveling van den gewensch- ten maatregel 4e moeten leiden.” De meerderheid zegt>Omtrent de vlas industrie wordt wel is waar de meening geuit, dat men met het verbod tot het dertiende jaar zou kunnen gaanmaar toch is hier voorzichtigheid geraden, omdat de vlasbereiding nauw samenhangt met de vlasteelt, een onderdeel van den landbouw, en >omdat zy een zwakke plant is, die bij verzwarende conditiën geheel ten gronde moet gaan.” Woorden als de laatste, die ook in het verslag tusschen aanhalingsteekens staan, om er byzonder de aandacht op te vestigen, zouden iemand inderdaad den schrik om ’t hart slaan. Maar, als men ze opzoekt in het getuigen-verhoor, wat blykt dan Dat zy ontleend zyn aan de verklaringen van den heer C. Van Aken, oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht, die tegen op schuiving tot den dertienjarigen leeftyd geen beiwaar had. De minderheid merkt

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1