1887. Zaterdag 3 September. kC. ’HEE fi Zonen. r HARTEN, wit carton oor f 1,00 ng van het be ll ook handelaars te Schoonhoven. 1111 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. meerlll N lot BUITENLAND. N0. i Vee, üereedsebappen TER, BINNENLAND. De „Libertijn”. 11 <11 >ib Hj.ii den krii per 5 one. 83 j een der legerkorpsen ft «1 nl'.L r.’lliW lift S. A W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever*. 3 3 12fr 73’ 98' 127j i van de soort van >t in veler handen REHEWERTH. Ie aandacht ge- O b 1 Jiff «1 Hl -Ut» t >tr^®iirah»l!li 77^. 63? 61 zenit» n! v' JÏTEIT. f 1,30. - 1,45 per L. f 1,80 per fl. t 2,50 ia 3 fl. er Kop Co. omen in den W. N. VAN >ven, 88> 100{ 65f 66 J 65 57 J- 1014 851 100| 100{ 97 i 9<A 951 00. 5 5 5 5 5 nd. 5 6 3 3 3 van Irandsma, msterdam tien van boven- imerk, verkryg- waar- lieii weg uit, gingen st de vurige ijveraars CWmhert was er de blindelings voorthollenden iffecton voor: 7. en prolongatie- iche beursvoor- Koopt de nieawa LONDON de beste van alle bestaande parfumeriën om het grijze haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. i en f 1,50 per E. M. Driesen, e Schoonhoven I. Huinck F Ui., J. van Straaten ren te Kaïnerik Des» I Prijs: voor 6 5 R. 5 3 :oopen en ver tegen een pro- 3 ya bn «al! o I b s i in woh idoiMMt la -}<>!ƒ ’.‘i'ITHil »d £1)110 life* üb 4 54. 00. 70." SCHOOWHOYEHSCHE COÜRAÜT. an de 30 »/0; »r 30 'en de Amster- it wordt des Zgtf jd»g - nergens uitgegeven. inhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post i ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco niterlyk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Adverfentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts l maal in rekening gebracht. HTEN. pC. 26 Aug. -2J 74f 3 5 fov. 5 ‘»>g- 5 'uli. 5 Jet. 5 3 5 5 )00. 5 )00. 5 5 5 5 .at. 4f 92? f69. 4 °°- 4J 90' 4 4 8 *g. eigene kerk als van de .alleen »de heid” leerendel Ja, dir" - velen onnadenkend met, mede! 8ïhi man als <zw.i.i.w.v noodig, om c. tot de orde te roepen. En hij deed het, onvermoeid, jaren achtereen. Wij denken bij het doorbladeren van al die kleine en groote verhandelingen, die allen op het zelfde nederkomen: had hij het niet met minder kunnen doen? Neen, voor zyne tyd- genooten is het niet te veel geweest. Zij hadden een doordringende roepstem noodig. Zij moesten telkens opnieuw door Coornhert als door een profeet gewezen worden op den jammerlijken toestand, waarin Kalvi- nistische heerschzucht en onverdraagzaam heid het land zou kunnen brengen. En velen hunner openden de oogen en zagen het dreigend gevaar. Zy gaven Coornhert ge lijk en schaarden zich om hem heen. Met heiligen ernst namen zij zich voor, verdraag zaam jegens andersdenkenden te zyn en het geweten van den naaste als een ontoegan kelijk heiligdom ten allen tijde te ontzien en te eerbiedigen.” (bladz. 129 en 130.) Overzicht Aan het einde van zijnen feesteljjken intocht, Sofia, gevorderd, wachtte den nieu wen Vorst van Bulgarije, Prins Ferdinand van Coburg, eene ontgoocheling. Een stemmig verklaarden de Mogendheden zijne benoeming en zijne aanvaarding onwettig en de Porte, die hem daarvan kennis gaf on buitendien alles behalve gesticht was over zyne proclamatie, waarin hij Bulgarije vrijheid en onafhankelijkheid voorspiegelde, voegde er den raad aan toe, dat hij ’t beste deed Bulgarije zoo spoedig mogelijk te verlaten I Eenstemmig in het veroordeelen zijn de zelfde Mogendheden, die het niet eens kun nen worden omtrent hetgeen dan gedaan moet worden voor het arme Bulgarjje. Wel drukte Italië bij zijne veroordeeling der keuze de hoop uit, dat zij wellicht nog te wettigen ware, doch wat zal het baten, te meer nu Dnitschlaud in den laatsten tijd in die quaestie één lijn trekt met Rusland. En kon de Prins in Bulgarye nu maar over krachtig en voorzichtig bestuur be schikken. Doch het tegendeel is waar. Zyne pogingen om een Ministerie samen te stellen leidden tot heden tot geen gun- stigen uitslag en zoo staat de Vorst dan schier alleen in een vreemd land, waar voorzeker, indien hij handelend wilde op treden, eene groote partij hem op allerlei wijze zou tegenwerken. Van Russische zijde wordt Turkije aan gezet, overeenkomstig zyne verplichtingen, in het Berhjnsohe tractaat omschreven, tusschenbeide te treden, doch dit gaat niet zonder toestemming van alle Mogendheden, die dit tractaat onderteekenden, en gelyk vroeger reeds is opgemerkt: voor af breken is wel, voor opbouwen geen eenstemmigheid mogelyk. Het denkbeeld van Rusland om een Russisch generaal, Ehrenroth, Duitscher van geboorte, tijdelijk tot stadhouder van Bulgarije en Oost-Rumelië te benoemen, teneinde een Ministerie te vormen en de verkiezingen over een nieuwen Sobranja voor te bereiden, vallen al evenmin in den geest van Oostenryk, Engeland en Italië, die maar al te goed inzien, dat zoodanige regeling gelijk zou staan met een begin van inlijving van het vorstendom bij Rusland. Zooals de zaken nu staan, kan elke dag ons terrassen met het bericht van een of anderen coup d'élat, die op het politieke schaakbord van Europa eene heele veran dering kan veroorzaken en groote gevol gen kan hebben. Of het is ten gevolge van de naar het schijnt veranderde houding, die üuitsch- land ten opzichte van het Bulgaarsche vraagstuk heeft ingenomen, of wel tenge volge van eene andere omstandigheid, het is opmerkelijk dat in de laatste dagen weder ernstig wordt gesproken over eene ontmoeting, die tusschen keizer Wilhelm en keizer Alexander zou plaats hebben. De Czaar vertoeft nl. op dit oogenblik in Kopenhagen, waar eene uitgebreide familie bijeenkomst o. a. met den Prins van Wales en de koning vau Griekenland plaats heeft. De ontmoeting zou dan op de terugreis plaats vinden. Eene hernieu wing van het Russisch—DuitschOosten- ryksch verbond ware onder de tegenwoor dige omstandigheden voor de rust van Europa niet ongeweuscht! Op het Katholieken congres te Trier heeft Windhorst, onder toejuiching der le den, zijn ingenomenheid uitgesproken met het herstel der goede verstandhouding tus- schen den H. Stoel en Duitschland en een „Hoch” uitgebracht op den Keizer en den Paus. De mobilisatie van Op de eerste vrije Staten-vergadering (Dordrecht, Juli 1572) verklaarde 's Prinsen lasthebbende, de Heer van St. Aidegonde, dat de Prins beiden, Roomschen en Gere formeerden, wenschte vrij te laten. Hy was van meening, dat een iegenlijk in het Zyne, in liet openbaar in kerken of kapellen, zoo als dat het gevoegelijkst kon, vrijheid be hoorde te genieten, zonder door iemand be lemmerd, gehinderd of gekweld te worden, ’s Prinsen gouverneur in Holland, Lütney, graaf van der Mftrck, dacht daar anders over; hij liet kerken en kloosters bestor men en het Roomsche volk brandschatten. Luide klachten kwamen in by de Staten van Holland, en dezen gelastten bun secre taris Coornhert om de schouten en over heden der Kennemerlandsche dorpen te Haarlem te beschrijven en onderzoek te doen naar de brandschattingen en bqroo- vingen, die aan het krijgsvolk van den Heer- Van Lumey teq laste gelegd werden. Coorn hert verkreeg de noodig? inlichtingen en verwerkte ze tot een uitvoerig rapport. Vóór het nog was ingediend, kregen Luiney’s officieren kennis van den inboud. Wat waren zij nydigl Wat raasden en tierden zij tegen den Secretaris der Staten 1 Zy scholden hem uit voor een Papist, zij zagen in hem een landverrader, zy wisten hem bij hunnen opperbevelhebber zoo zwart te maken, dat deze hem den dood zwoer en last gaf, hem om het leven te brengen. Coornhertontweek den opstekendenstorm, liet zijn onafgewerkt rapport te Haarlem achter en begaf zich ten tweeden male bui tenslands. Ziedaar een der zwakke oogenblikken in het leven van den anders niet zw.akken man. Dat het hem geenszins aan moed ontbrak, bleek uit de terzelfder tyd door hem ge schreven verhandeling >Van de toelatinghe en de decrete Gods”, waarin hy de théolo gie van Calvyn en Beza aantast en openlyk te velde trekt tegen de leer van de erf zonde, van ’s menschen bedorven staat en van de goddelyke voorbeschikking. Uit deze kleine épisode kan men zien, dat de heer Moorrees met volkomen onpar tijdigheid oordëelt; hetzelfde karakter draagt het geheele boek, vooral ook daar, waar hij Coornherts openlijk optreden by de kerke- lyke conflicten in latere dagen schetst. Ten volle waardeert hij de plaats, die by in neemt in de geschiedenis van zijn tyd, en den invloed, dien zyn arbeid op zyn tyd- genooten en volgende geslachten heeft ge oefend. iGroote voldoening voor Coornhert, dat vele Nederlanders den afkeer van cons ciëntiedwang, als vrucht van de gezette le zing zyner schriften, in hunne ziel geprent hebben. Of, zal men zeggendat was geene vrucht, door Coornhertgekweekt! die vrucht groeide destijds overal van zelf. Dat zou men verwacht hebben, ja; maar het was niet alzoo. De Kalvinisten, die ten gevolge van consciëntiedwang zooveel geleden had den, zou men hebben aangezien voor men- SChen, die allereerst voor vrijheid ijverden. Voor vryheid Voor de vryheid van hunne Dirck Volckertszoon Coornhert, Notaris te Haarlem, de Libertjjn, bestrjjder der Ge reformeerde predikanten ten tjjde van Prins Willem I. Levens- en Karakterschets door F. D. J. Moorreespredikant te Vianen. (Schoonhoven, S. W. N. van Nooten. 1887.) 4 5 4 4J 107j 5 lOlf 4^ 100 n 16A 14 83 J 61| 116 95f 97f 98 98 j. 56 1151 1101 104 92 96 i 99 i 103? 147 43 6A ANNOOWL GOUDA, 31 Aug. Zondag-middag kre gen twee personen twist, die zoo hevig werd, dat een der vechtenden zwaar gewond naar zyne woning werd gebracht en ge neeskundige hulp ingeroepen moest worden. De geneesheer beval zijne opneming in het gasthuis, doch toen do dragers hem kwa men halen, weigerde hy halsstarrig mede te gaan, zoodat hij nu in zijne woning ver pleegd wordt. Bij het dragen van flesschen, met vitriool gevuld, welke in manden warou gepakt, had aan de siroopfabriek oon on geluk plaatsdoordien de bodem eener mand onder den last bezweek, zoodat de flerfoh brak en de werkman v. L. een groot gedeelte der vitriool over zijn boen kreeg, waardoor hij hevige brandwanden bekwam en vooreerst niet in staat zal zyn zyn werk te kunnen verrichten. Naar men uit goede bron verneemt, zal ook hier ter stede het gouden Priester feest van Z. H. Leo XIII in het begin van Jauuari 1888 feestelijk herdacht wor den. Er zal behalve een gelegenheids- Oratorium, ook het Weihnachts-Oratorium van Müller worden uitgevoerd. Dit laatste werk, waaraan immer het grootste succès ten deel viel, zal door zeer velen met ver langen worden tegemoet gezien. GORINCHEM, 29 Aug. Voor de betrek king van hoofd der openbare burgerschool voor meisjes, in de plaats van mej. M. C. De Voogt, hebben zich dertion dames sol licitanten aangemeld. Het vergelijkend exa men zal Vrijdag en Zaterdag den 2en en 3on September a. s. alhier gehouden worden. In de raadsvergadering van 11. Vrijdag avond is de gemeente-rekening over IBS'S definitief vastgesteld tot een bedrag van f304.718,30 in ontvangst, f273.982,GIJ in uitgaaf en alzoo sluitende met een batig saldo van f 30.735.68.!. Benoemd werden de onderwijzers op eene jaarwedde van f500. 1°. aan de school van den hoer G. J. Home, t in de Krytstraat de heer J. M. Lavecour, en 2°. aan de school van deu heer P. J. Veriée op de Gedempte Kaljthaven, de heer K. Boon, beiden te Gorinchem en met April II. voor hun onderwijzers examen geslaagde kwee- kelingen dor Rijks-Normaalschool alhier. *KRALINGEN, 30 Aug. Door den Raad wer.i hedeu-avond tot onderwijzer aan de school aan de Noord benoemd de heer M. De Hertog te Wijngaarden. Tot oppasser ea oppasseres aan het Zie kenhuis werden benoemd L. De Vries en echtgenoote. De gemeenterekening over 1886 werd vastgesteldsluitende met een batig saldo van f 4917. i Landbouw. m Omstreken". I plaats hebben tuurlyk, dat velen van het gehaspel over geloofspunten maar niets willen hooren. Dat Xomt voor een deel ook daardoor, dat het verhaal dier twisten ons meestal in een moeielyk te verteren bereiding wordt opgedischt; men deelt ons in dorre volg orde de feiten mede, maar teekent niet genoegzaam het gemoedsleven dergenen die in den strijd betrokken waren. Dat Lutheranen, Kalvinisten, Doopsgezinden en Katholieken elkander met felheid bc- kamptenvinden we minder aangenaam en met welgevallen staat de verbeelding stil bij den Prins van Oranje, die immer ijverde voor verdraagzaamheid: Die laatste eigenschap nu was in dien tijd verre van algemeen, en mannen als Coornhert, die haar steeds op den voorgrond stelden, ja, ter vyilie van haar vaak met niet minder felheid strijd voerden dan de gloeiendste ijveraars voor een of ander leerstuk, kon men niet alle dagen ontmoeten. Met zulk een man grondig kennis te maken, loont de moeite. De soort, waar toe hy behoorde, stond by de heerschende kerkelijke richting niet hoog aangeschre ven Coornhert werd een »libertyn” ge noemd, en dat was bepaald een scheld naam. Strijdlust zat den Nederlanders van dien tyd in merg en bloed, en de bybei was het arsenaalaan hetwelk de scherpste wapenen werden ontleend. De heden- daagsche opvatting van verdraagzaam heid” is een veel kalmere,ja, zij ont aardt weleens in het makke, daalt soms af tot het karakterlooze. Coornhert zag in de voorvechters van de zaak der voor- beschikkingsleer bepaald vijanden, die hij op alle mogelijke wijzen den toet dwars moest zetten, en ook in dit opzicht was hy een kind van zyn tijd. In zyn boeiend verhaal verbergt de schrijver zijn gematigd-rechtzinnige over tuigingen volstrekt niet; zyn waardeering van Coornhert lijdt daar in *t minst niet onder, en aan zijn karakter laat hij volle recht wedervaren. Bij koninklijk besluit van 28 Aug. zijn benoemd met ingang van 15 Sept., tot burgemeester van Montfoort W. J. Van Erpers Roijaards; met ingang van 17 Sept., tot burgemeester van Linschoten P.H. Knook, secretaris diér gémeente. Bij koninklijk besluit van 26 Aug. is benoemd tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap Delfland, prov. Zuid-Holland, Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Met 1 Oct. wordt de landme ter Van Hattum verplaatst Van Gorkum naar Amsterdam; en met 15 Oct. de land meter Den Hartogh van Utrecht naar Gorcum. Op Woensdag 7 September 1887 zal, onder goedkeuring van den Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan het gebouw van zijn Departement to ’s Gravenhage o. a. worden aanbesfeed Het herstellen der strekdammen nos. 641 677 en 680 gelegen in de rivier de Lek, onder do gemeenten Willige-Langerak en Berg- Ambacht. (Raming f 11.000.) Aan het Departement van Wa terstaat werd Woensdag aaubesteed: het aanbrengen van een rijsbeslag met puin- bestorting tegen het in 1886 afgegraven ge deelte van den linkeroever van den Neder- Rijn in de gemeente Maurik, provincie Gel derland, tusschen do kilometerraaien no. 64 en 65. Minste inschrijver was de heer T. De Groot te Giesendam, voor f2138. Zondag had te Slikkerveer de aangekondigde wedstrijd plaats, opengesteld voor zeilvaartuigen zonder onderscheid van vorm en tuigage, mits niet langer dan 5.50 meter. Deze wedstrijd, waarvan het plan uitgegaan was van de heeren B. Pot Az. en Willem Smit te Slikkerveer, kan gezegd worden met goed succes bekroond te zijn, daar niét minder dan 12 mededingers aan de roepstem van genoemde heeren gehoor gegeven hadden. Vier der mededingende vaartuigen, namelijk twee two-boats, of zoo genaamde wateraohoenen; en twee centre boats waren nieuw aangebouwd, terwijl verder twee der best bekende tjotters van de gegeven afmeting aan den wedstrijd deelnamen. De prjjs van f 500 werd behaald door de centre-boat „Hendrika” van den heer P. Smit Jr. De two-boat „Marie Vink” van den heer Willem Smit, die vóór was, had het ongeluk den boegspriet te breken. Zondag had in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer G. O. Stoellervan Rotterdamde algemeene vergadering plaats der „Vereeniging van Deurwaarders” bij de verschillende rechts colleges in Nederlanddie talrijk bezocht was en bygewoond werd door den president van den Belgischen deurwaardersbond Victor Guiot, benevens vijf gedelegeerden uitdien Bond. Uit het uitgebrachte jaarverslag door den secretaris der vereeniging, den heer C. B. Van Baaren te Schoonhoven, bleek, dat de vereeniging, thans 136 leden tellende, zich in eenen bloeienden toestand mag verheugen; haar nuttige werkkring onder ambtgenooten, (gesteund door het orgaan, dat vanwege de vereeniging wordt uitgegeven en dat buiten de vereeniging een aantal abonnés telt) werd algemeen erkend. Rotterdam werd aangewezen als de plaats, waar de volgende algemeene vergadering in April e. k. zal gehouden worden. Naar men verneemt, heeft het bestuur der Kralingsche harddraverij-ver- eenigiug „de Volharding” het plan opge vat, om nog in dit jaar eene harddraverij met paarden van zessen klaar te houden. In de 11. Vrijdag gehouden vergadering te Goidschalkoord van de af- deeling „de Hoeksche Waard” van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, werd door het lid van bet bestuur, den heer P. lireësnee, van Oud-Beierlandin over weging gegeven, om op de Algemeene Ver gadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te houden te Hoorn op 8 Sept, a.s., aldaar door den Afgevaardigde de wensche- lykheid te doen uiten dat door het hoofd bestuur met kracht by de Regeering worde in Frankrijk/ eene proefneming die 10 millioen francs kost, is op dit oogïnblik in vollen gang. Door indiscretie van een der ambtenaren werd te vroeg bekend welk legerkorps daarvoor was aangewezen, waardoor het put van den maatregel eenigszin» schade leed. De ex-Minister Boulanger komt nu tot rust. Het eonige, waardoor hij in de laatste dagen van zich deed spreken, was een brief aan den burgemeester van Clermont- Ferrand, waarin hij zegt, dat het hem door zijn invloed gelukt is, het plaatsje ver meerdering van garnizoen te bezorgen. Jacht voor populariteit dus! De Koningin-Regentes van Spanje maakt een reisje door de Baskische provinciën. De cholera blijft nog steeds offers eischen in Italië. Ook te Napels kwamen enkele gevallen voor. door het geheele ryk 0,80. Men kap zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Eenige meandep geleden leverde de pers van onae uitgevers eeh boek, dat in zonderheid voor onae dageo tot de be langrijke geschriften mag worden gere kend. De heer F. D. J. Moorrees, predi kant te Vianen, koos een uitstekende per soonlijkheid uit den tijd van den vrijheids oorlog tot het onderwerp zyner studiën en verrykte daardoor onze letterkunde met een werk, dat ongetwijfeld een wij den kring van lezers zal vinden. Dirck. Volkertszoon Coornhert behoort niet tot de best gekende Nederlanders uit die dagen van stryd. Men weet zoowat oppervlakkig, dat hy te Haarlem plaat snijder en daarna notaris en gemeente secretaris is geweest, - dat hij, tydens A Iva’s komst vqrdacht van Hervormings gezindheid, zich in ballingschap begaf, in aanraking kw$m met Prins Willem van Oranje, dopr dezen als onderhandelaar werd gebezigd bij de Staten van Holland, wier secretaris hij vervolgens werd, dat hijverdraagzaam in zyn godsdienstige op vattingen, het nogal eens te kwaad kreeg met de predikanten, en een boek heeft geschreven dat sWellevenskunst” heet. Veel verder en dieper is hij, bij de vry goed ingeljbhtenniet in de kennis. De breede reeks van zyn geschriften zijn na tuurlijk vool' gewone menschen geen alle- daagsche kóst; en zelfs degenen, die zich meer opzettelyk’ met de letteren der zes tiende en zeventiende eeuw afgeven, heb ben tyd noch vlijt genoeg om alles van hem te lezen ep met critischen blik te beschouwen. De heer Moorrees heeft dat voor ons gedaan; en ofschoon hy niet de eerste is geweest, die aan den waardigen man zyn aandacht wydde, hy is toch, voor zoover we weten, de eerste die Coornhert zóó heldër aan ons voorstelt, dat wy hem allen kunnen waarnemen. Wij aanschou wen hem in zyn leven en werken; wij kunnen een oordeel vellen over zyn ka rakter en zyn streven; wy zijn getuigen van den stryd dien hy te voeren had, wy verkrygen een gevestigde meening over de wapenen, die hy voerde, over de mid delen, waarvan hij zich bedjende, om zijne tegenstanders, zoo mogelyk. tot zwijgen te brengen. Coornhert is door den heer Moorrees geplaatst in de lyst van zijn tijd. We zijn van gevoelen, dat zulke boe ken nuttig en noodig zyn. £r is een te wyde klove tusschen de dusgenaamde fraaie letteren en de wetenschappelijke werken; en bij het toenemen van het aantal dergenendie hun uren van uit spanning benuttigen tot verryking van den geest, is het wel wat jammer, dat men genoodzaakt is een keuze te doen, ter wijl uit den aard der zaak slechts wei nigen zich de weelde kupnen veroorloven, beurtelings ie offeren’ op het altaar van het schoone en van> hét nuttige. Het heeft niet óntbrokeh pan pogingen, om beide richtingen -*• «uilen we maar zeg gen te doen ineenloopen; vermaarde schrijvers trachtten de vormen aan het verdicht verhaal te verbinden met een inhoud, aap de eene of andere weten schap pptleend- Maar gewoonlyk werd niet alleen het kleed der fictie geslagen om de leden van hel beeld der werkelijk heid, neen, men koppelde ook de licha men samen, of liever, men kneedde beide dooreen tot iets nieuws, hetwelk noch op ’teen, noch op ’t ander geleek, en waarbij voofal de wadrheid het jammerlijk moest ontgelden. Zoo trad bijv, de historische roman in ’t leven; de lezer, die meende iets degelyks te krygenwerd vervuld met allerlei "valsche voorstellingen, die hy voor echte munt hield. Zoo ontving men uit de hand ééns geoefendep schrijvers beelden uit het leven van vreemde vol ken, die men hoogst interessant vond, doch waarby de waarachtige werkelijkheid door den roman geheél was verdrongen. Wij rneenen, dat de vólkslectuur der toe komst,het gewone geestesvoedsel voor menschen van gewone ontwikkeling, be staan zal uit boeken die niets anders be helzen dan zuivere, onverdraaide waarheid, en deze voorgedragen in een vorm, waar mede de kunstsmaak ten volle wordt be vredigd en aan het voorstellingsvermogen geen te hooge eischen worden gesteld. Die werken te lezen, geeft genot en ver meerdert tegelyk onze kennis. We moeten eigenlijk verschooning vra gen voor deze uitweiding, waartoe het werk van den heer Moorrees ons onwille keurig heeft verleid, omdat wy het be schouwen als een type boeken, die wy het liefst zouden zien. Het tydperk van de vestiging onzer Republiek is belangwekkend in de boog- stemate; de nieuwe orde van zaken kwam niet tot stand dan te midden van veel stryd. Wat er op théologisch gebied omging in de hoofden en harten van onze vaderen trekt misschien niet het eerst de aandachten het is niét ïoo heel ónna- aangedrongenom den uitvoer van aardap pelen uit Duitschland naar Nederland te verbioden ten einde te voorkomen dat de zeer gevreesde Kolorado-Keverwelke in Duitschland zoovele aardappelvelden ver woest, naar ons land worde overgebracht, wat voor Nederland eene onberekenbare schade zou kunnen veroorzaken, daar het duidelijk blijkt, dat dit insect, eenmaal aanwezig, zich niet geinakkelijk laat uitroeien; immers, de Duitsche Regeering heeft reeds eenige jaren vruchteloos hieraan duizenden guldens be steed, niettegenstaande breidt zich de kever van jaar tot jaar meer uit; onze Regeering zou dus niet alleen den landbouwermaar geheel de Ned. natie voor een groote ramp kunnen behoeden, door met spoed en door tastend te handelen. De vergadering betuigde volkomen ad- haesie aan het gesprokene van den heer Breësnee. In de Z itting dor Arr.-Rocht- bank te Rotterdam, van Dinsdag, werden de navolgende personen veroordeeld: J. O. H., kapper, geboren fe Berlijn, «on der vaste woonplaats hier to landewegens diefstal, tot twee jaar gevangenisstraf; H. B.. smid, en P. v. d. B., werkman, beiden wonende te Krimpen a/d IJselwe gens wederspanningheid door twéé personen met vereenigde krachten gepleegd, die eenig lichamelijk letsel ten gevolge heeft gehad, respectievelijk tot een en twee maanden gevangenisstraf; die 3 gebroeders V», werklieden, wo nende te Krimpen a/d IJsel, ter sake van wederspannigheid door drie personen met vereenigde krachten gepleegddie eenig lichamelijk letsel ten gevolge heeft gehad, respectievelijk tot 15 en 3 dagen gevange nisstraf. De heer G. C. Van Wagensveld te Lopik is geslaagd bij het te Arnhem gehouden examen voor de acto van hoofd onderwijzer. By het gehouden oxamen te Utrecht voor de acte 1. o. Engelsch, is ge slaagd do hoer A. v. d. Mee te Oudewater. Db. G. Boer te Urk heeft het boroep naar Ermelo (Veluwe) aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Spijk door Ds. L. Kan de Beerpredikant te Hei- en Boeicop. Bedankt voor hot beroep naar do Christ. Geref. gemeente te Waddingsveen door Ds. H. A. J one kraan to Noordeloos.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1