(EN, IRKT MG- ?PIJ, Tiepaard. sburg, N. W. LEIDEN. Zaterdag 10 September. 1887. N”. 952,' Zonen !N, eft eene .EIJ. eheeren leugde- PEL, Roerend-en P: Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. t k .4 ,j urnuó /I Jl i" H’iHit'jH t| P: O I. r - L. )VEIM, ember a. s. chotmhoven, EN Gz., A, WAAG”, P: --- BINNENLAND. Schetsen van Java, v. BUITENLAND. inlit 1 1 w ol I .lui, «U I'S aim/ uib.i •ui Ier Onderlinge b|j haren Cor- 1 even het erf op- illende soorten van ;en de het ider evorderiug van rkoer, IRAAK, Voorzitter. CM, Becretaris. iUIJZEN, -id k ibiofl •■In SCHOUTEN, f. to C0N8UI, e?, GOUDA. eelheid AN EIJK, in .ellenü •J ojJ .V .0 .iV 't J fileu S. w. N. VAN NO0TEN TB Schoonhoven, UitgevMk >n weinig be- L. Te bevra- t Blad. in f 2,50 voor oeveelheid aan- intraat. f Directeur. kleurt zwart; vlucht nemen tot het spuwbakje pedoor dat er naast staat. iVRAAGD: lard HITJE. van prijs, on ser Courant. Dame f 1,50. >o*ito; ÖO tot f 500, ingbnar; 500 tot f 1000, opzegging f 1000, mat boven f 1000, VEELHEID ouder geschikt 0 party BLAD- DAM8TEEG te i DIJKMAGA- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. werd spoedig door politie en militairen uiteengejaagd. Te Exeter heeft een schouwburgbrand plaats gehad, die, als gewoonlyk, in hare gevolgen vreeselyk was. De schouwburg was overvol, doordieu er een nieuw stuk werd opgevoerd. Te midden van het 4de bedrjjf viel het scherm plotseling en wilde men de oorzaak nog geheim houden. Door een toeval bemerkte men echter spoedig dat er brand was en nu ontstond de ge wone paniek, die aan meer dan 130 bezoe kers het leven kostte. De slachtoffers be hoorden grootendeels tot de bezoekers der galeryen. Het geheele gebouw is afgebrand. De cholera is in Italië gelukkig aan het afnemen. Op Malta, dat ten gevolge van de ziekte niet meer door de schepen wordt aangedaan, heerscht dientengevolge groote nood ouder de bevolking. SCHOOBHOYENSCHÏ COURAKT. syn afgevijld, in ons oog een afechuwe- lijk gebruik. Doch de smaken verschillen, en de Javanen zijn van oordeel dat het bezet zijn met groote blanke tanden onzen Europeaanschen mond doet gelijken op den muil van een tijger of van een hond. Laat ons nu de kleeding van onze luitjes eens bekyken. Tusschen die der mannen en der vrouwen bestaat weinig onderscheid, beiden dragen om het middel een lang stuk katoendat eenige malen het lichaam omgeeft, van achteren met het uiteinde is ingestokenen zoo op een soort van rok gelijkt, die bij de mannen even over de knieën, bij de vrouwen op de voeten af» hangt. Dit voornaamste kleedingstuk heeft niet overal dezelfde afmetingen, en draagt ook onderscheiden namen; gemakshalve wordt het door de Europeanen sarong ge noemd. Dikwyls wordt de stof door de Javanen of hun vrouwen op hun eigen weefgetouw vervaardigd en vervolgens ge kleurd ook worden katoenen stoffen van elders, meest Twentsche en Leidsche fabrikaten, aangevoerd, die dan naar Ja- vaanschen trant geverfd zijn. In West-Java is de sarong meestal het eenig kleedingstuk der vrouwende man nen hebben daaronder nog een korte wijde broek. Meer oostwaarts vinden we bij de eersten een strook linnen of wit katoen om het bovenlyf gewonden, bij de laatsten een katoenen borstrok met zeer korte mouwen, en daarover een baadje (ba^joe) van gestreept katoen, van boven aan den hals met een knoop nauwsluitend vastge maakt, en verder loshangendde mouwen zyn wyd en reiken maar even over den elleboog. De vrouwen hebben daar meestal een soortgelijk kleedingstuk, maar effen van kleur en met lange mouwendie met knoopjes om de polsen sluiten. Omtrent den hoofdtooi merken we op, dat een haarsnyder by de inlandsche be volking weinig bezigheid zou vinden. Het haar der kleine tweejarige jongens wordt afgeschoren, op twee haarlokjes na verder laat men het ongehinderd groeien. De Javaan steekt zyn lange zwarte haren door middel van een halfronde schildpad den kam in een wrong sip) en, en bedekt ze met een doek dieom het hoofd ge wonden, door het insteken van het uiteinde wordt vastgehouden. Over dien hoofddoek woidt, zoowel door mannen als door vrou wen bij den veldarbeid een verbazend groote stroohoed gedragen, die hoofd en schouders beschermt. Deze laatsten zjjn anders blootshoofds; het lange haw wordt in een kunstiger) knoop op het, achterhoofd bevestigd, en met fraaie haarnaalden en wel riekende bloemen versierd. De voeten zijn doorgaans onbedektsoms ziet men geringe lieden gebruik maken van houten zolen, waaraan van boven een pen netje, dat tusschen de teenen wordt vast gehouden. Wy zouden ons zeker wel een poos mogen oefenen eer we met die dingen terecht konden. Aanzienlyke lieden bezigen binnenshuis nette pantoffels, en de voor naamste hoofden dragen als zij in dienst zynlaarzen. Beide laatste soorten van schoeisel zyn door de Europeanen in zwang gekomen. Als de Javaan uitgaat, is hy steeds ge wapend, en wel met een kris, een soort van platten dolk, meestal eemgszins ge golfd. Hij wordt aan de linkerzijde gedra gen in een scheede, die in den gordel is ge stoken, of aan een riem hangt. De krissen van aanzienlijke personen hebben dikwyls prachtige gevesten, kunstig bewerkt en met good en diamanten versierd. Als kostbare erfstukken worden zy hoog in eere ge houden. Thans moeten we nog wandelen. Op de verschil boomen en gewassen die we hier opmerken, slaan we slechts een vluchtigen blik, in afwachting van nadere kennismaking. Daar ginds, met ver van het huis verwyderd, staat het rystblok; de stamper ligt er boven op. Deze onmisbare voorwerpen doen nage noeg dagelyks dienst; somtyds ook 's nachts, als er onraad is, en men door slaan op I rystblok zyn buren tracht te wekken. Om een afdak, terzyde van de woning, staan twee paarden, klein van stuk, maar vrfl gespierd en lenig. Onze man behoort tot de meest welvarende onder zyn dorpsge- nooten, wapt het bezit van paarden Is niet algemeen. De hond tan het erf houdt hen gezelschap; ’t is een mager, onvriendelijk dier, met steile ooren, vaalgrijs haar, en een langen, kalen staart. De hond is dan ook bij de Javanen weinig in tel, niet veel meer dan het varken, dat door de Moham medanen als onrein wordt veracht en men dus hier te vergeefs zou zoeken. Nog andete gebouwen trekken onze aan dacht. Vooreerst de rystschuur, waarvan we reeds hebben gesproken, en die, van boven langer en breeder dan van onder, een vreemde vertooning maakt. Verder zien we een dak op palen, door dwarshouten verbonden, en door een deur van bamboes gesloten. Daar binnen is de grond met een dikke laag modder bedekt. Dat is hetver- blyt van de buffels en karbauen de trouwe Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. f*rj«: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,70. Franco por post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. kaatsers van ’t Beierache, na een hardnekkig gen kamp, als overwinnaars uit het strijdperk. ♦BERG AMBACHT, 6 Sept. Tot Wet» houders werden heden herbenoemd de hoe ren J. P. Mahlstede en P. van Wijn- gaarden Az. ♦BERKENWOUDE, 6 Sept. Tot wet houder is met algemeene stemmen benoemd de heer- O. Meerkerk. ♦BRANDWIJK, 7 Sept. Alhier b de wethouder N. Groendie als zoodanig aan de beurt van aftreding was, herkozen. ♦GIE8EN-NIEUWKERK, 6 Sept. Herbe noemd tot wethouder dezer gemeente de heer A. Slob. Vrijdag, 2 September, viel een knaapje, oud ruim 2 jaren, van den landbouwer W. S. te water, met het treurig gevolg dat het levenloos is opgehaald. •GROOT-AMMERS6 Sept. Nadat heden morgen in de vergadering van den ge meenteraad de nieuw gekozen leden waren geïnstalleerdwerd tot wethouder benoemd de hoer A. J. Voorspuij Gz. en tot ambte naar van den burgerlijken stand de heer A. v. d. Wolf. HAASTRECHT, 6 Sept. Hedensy'ndoor den raad herkozen als wethouders do hoeren T. J. Don Hartog on J. C. Muller. ♦HEI- en BOEICOP, 6 Sept. Do heer A. Van Os Jr. is heden herbenoemd tot wethouder. ♦KRALINGEN, 6 Sopt. Door den ge meenteraad werden heden-avond tot wet houders benoemd de heeron A. Ketting en A. Cankrien; tot ambtenaar van den bur ger!. stand werd benoemd de heer P. F. Hoos. LEERDAM, 6 Sept. Herbenoemd tot wethouder de heer E. v. Heyningen en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer N. Donkersloot. ♦LEKSMOND, 6 Sept. In de plaats van den heer D. 8. Bodde is heden benoemd tot wethouder de heer H. Keen Ca. en tot ambtenaar van den burgerlyken stand de hoer Tys Swots Jz. ♦MOLENAARSGRAAF, 7 Sept. In deze gemeente is de Wethouder L. de Rnijter die als zoodanig aan de beurt van aftre ding was, herkozen. Alhier is besloten hulppersoneel voor 't onderwys aan te schaffen doch de Raad behoudt zich voor later te beslissen, of men een onderwyzer dan wel eene onder wijzeres zal aanstellende benoeming zal ingaan met 1 Januari 1888. ♦NIEUWPOORT, 6 Sept. In de beden gehouden gemeenteraads-vergadering wer den de herkozen leden beëedigd en werd tot wethouder gekozen de heer J. Gelderblom. Verder waren ingekomen twee adressen: één van den kerkeraad der Herv. ge meente tot afschaffing der kermis en één van rnim veertig ingezetenen, meest hoofden van gezinnentot behoud der kermis. Na eenige bespreking werd op het adres van den kerkeraad met algemeene stemmen af wijzend beschikt, terwijl het voorstel van één der ledenom geen draaimolen toe te laten, werd aangenomen. ♦SCHELLUINEN6 Sept. Herbenoemd tot wethouder dezer gemeente de hoer G. De Bruyn. ♦VUREN, 7 Sept. Tot wethouder alhier is herkozen de heer A. v. d. Giessen Pz. ♦WILLIGE-LANGERAK, 5 Sept. Vóór enkele dagen moot er alhier 's nachts heel wat geroofd zijn. Bij verscheidene landbou wers zyn de spantouwendie by ’t molken gebruikt worden, weggekaapt en melkblok- ken in het water geworpen. Ook moeten in dienzelfden nacht bij H. S. zeven vette konijnen gestolen, en volgens gerucht bij een ander aardappelen gerooid zijn. Als dat zóó door moet gaan, zal da veiligheid alhier van den winter nog al wat te wan- schen overlaten. Enkele dagen geleden moet alhier in een woning begin van brand ontstaan zyn. Do woning was gesloten, dewjjl man en vrouw uitwerken waren, on in dien tyd moet de olie in een kooktoestel, dut stond te branden in brand geraakt zijn. Toen do man te huis kwam, was naar men zegt, het gansche vertrok reeds met een dikken rook gevuld. Gelukkig kwam men echter juist nog in tydsom brand te verhoeden. Dit voorval, dat overigens geheel onschul dig moet zynkan toch dienen om een ieder aan te manen, liever een vuur of een kooktoe- stel uit te blusschen, dan het te laten bran den wanneer men voor enkele uren of lan ger zyn woning moet verlaten. WOERDEN, 6 Sept. Door den gemeen teraad is heden tot wethouder herkozen de heer C. E. Van der Quast. •WIJNGAARDEN, 7 Sept. In deze gemeente is tot wethouder gekozen de heer C. Aantjos, die als zoodanig aan de bourt van aftreding was. De hoer M. Den Hartog alhier, dia in ’t voorjaar als leerling der Ryksnor- maallesson te Sliedrecht examen deed Voor onderwjjzer, is thans als zoodanig geplaatst te Krahngen. Alle leerlingon, die te Slie drecht examen aflegdeu, zyn nu geplaatst, Bij Zr. Ms. besluit is aan Mr. E. Opzoomerop het daartoe door hem ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Gouda. Tot noodheemraden van de Krimpenorwaard zyn voor den winter 1887/88 benoemd de heeron: A. Berkouwer en A. Streetland, te Lekkerkerk; L. Kooyte Krimpen op den iJsel; C. Oskam Az. on G. VoorsluysJz. te Berg-Ambacht. Aan het departement van wa terstaat, handel en ny verheid te 's-Hage werd Woensdag aaubesteed lo. het maken van oevervoorziening en het leveren en plaatsen van meerpalen langs het verruimde gedeelte van den Vaartschen Ryn, tusschen het huis de Liesbosch en het huis de Wiers onder de gemeente Jut faas, behooreude tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrij ver de heer J. van Harpen te Deilvoor f6277. 2o. het herstellen der strekdammen no. 641, 677 on 660, gelegen in de rivier de Lek, onder de gemeenten Willige Langerak en Berg-Ambacht. Minste inschryver de heer T. de Groot te Giesendamvoor f 10770. De uitslag der aanbesteding op 3 Sept. jl. van het bouwen van eene hofstede c. a., voor rekening van de wed. G. De Vos te Groot-Ammers, onder beheer van den architect C. A Verheij te hieuw- Lokkerland, was als volgt: Metsel- en aardewerkA. G. De Kovel te Groot-Ammers, f1933; J. J. O. Wou denberg te idem, 1'1698. Timmer- en loodgietersvrerkT. Maeda- niel te Groot-Ammers, f1885; Chr. Kentie te idem, f1834; A. Van der Wal te idem, f1799. RietdekkerswerkM. De Kogel te Groot- Ammers, f60,— P. H. Den Hartog te idem, f 43,25. Smidswerk: P. Wil te Groot-Ammers, f65,-—; C. Van Zessen te idem, f63, B. Van Roon te idem, f55,25. Verfwerk J. Hamburg te Groot-Ammers, f 198P. Den Boer te idem, ff 45. Do bogrooting voor het 10de bat. rustende schutterij in deze provincie voor 1888 is in de vergadering van den schuttersraad, den 6den Sopt. jl. gehouden te Meerkerk, opgemaakt tot een bedrag van f292,17 in ontvang en uitgaaf; de toelage en de kosten uit de gemeentekassen be draagt 82 cents per 100 zielen. Doof het Hoofdbestuur der Maatschappy „tot Nut van 't Algemeen” is ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Mr. A. Kerdyk, het volgend drietal opgemaakt: Dr. J. Nieu- wenhuyzen Kruseman, te Gorinchem; J. Bruinwold Riedel, te Hoorn en J. J. De Bussy te Bloemendaal. De Leerdamsche gaslicht- maatschappy heeft iu hare laatstgehouden vergadering van aandeelhouders hot divi dend bepaald op 5 pet. Den 2 8. Sept. o. k. zal het 25 jaron geleden zyndat Dr. B. Tideman predikant te Haarlem, de evangeliebedie ning aanvaardde. Ds. L. Van Maanen te Willem stad herdacht Zondag onder vele blyken van hartelijke belangstelling zyn 25-jarige ambts bediening. Ds. J. Vinka te Enter is beroe pen te Buurse. •AMEIDE, 7 Bept. Tot wethouder dozer gemeente en ambtenaar van den burger lyken stand is herkozen de heer G. Jongkint alhier. Van 1 tot 8 September 11. zyn door de visachers alhier met de dryfnetten gevangen 8 zalmen ook in de tusschen Tienjioven en Jaarsveld geplaatste zalmsteek worden er van tijd tot tyd enkele gevonden. g’t BEIERSCHE (Stolwyk). By den op Zondag, den 21 sten Aug. II., alhier gehou den kaatswedstryd tusschen de kaatsers van ’t Beierache en die van Stolwyk (dorp), heb ben eerstgonoemden de overwinning behaald. Ook by den op jl. Zondag, den 4den Bept. te Stolwyk gehouden weditryd traden de la m O« e«a Javaaaeehe wealng. Het erf van den dessa-bewoner is van dat van zyn buurman gescheiden door een haag van bamboes, waarin een openlhg, groot genoeg om een met een paar buffels bespannen kar door te laten. Zoodra wij door deze omsluiting heen zijn, treft ons de prachtige aanblik van de talryke en vreemdsoortige vruchtboomen. die de wo ning omringen, en die we léter wat nauw keuriger zullen liekyken. Thans spoeden we ons tantra het smalle looppad, dat het erf doorsnijdt, naar het huis. Daar aankomende, vinden wij het gezin aan het middagmaal, dat weinig ver schilt van den tweeden maaltijd, waarmede na zonsondergang de dag wordt besloten; van beide is ryst het hoofdbestanddeel, en vormen een paar vruchten, een stukje ge droogd vleesch of een vischje de aanvulling. We moeten, alvorens binnen te gaan, ons eerst een weinig aan de schemering trachten te gewennende deuropening is de eenige plaats langs welke het licht kan binnendringen. Doch dat hindert dezen lieden volstrekt niet; binnenshuis hebben zij byna geen bezigheden te verrichten, al wat zy te doen hebben geschiedt op het erf, en zelfs is voor het gereedmaken der spyzen aan de buitenzijde een stookplaats onder een afdak gemaakt. Het met bla deren gedekte dak der woning loopt verder dan de voorwand van bamboes, cn rustop palen, waardoor een veranda wordt ge vormd, onder welker beschutting de vrou wen haar huiselyke werkzaamheden bezor gen. En deze zyn waarlijk niet gering. Op de dagen, dat zij niet mede naar het veld moeten om ryst te planten of te sny- den, hebben zy drukte genoeg met het spinnen, weven en verven der katoenen stoffen, waaruit grootendeels do kleeding der inlanders bestaat, het fijnraspen van de pit der kokosnoten, om daaruit de olie te kunnen trekken, die by haar de plaats van olie en vet vervult, het stampen (pellen) van de dagelyks beuoodigde hoe veelheid ryst enz. L)e maaltyd wordt meestal onder het afdak genuttigdhet binnenhuis wordt voor- namelyk gebruikt om 's nachts te slapen, of om, beschermd voor de hitte, gedurende de drukkendste uren van den dag een koele rustplaats te vinden. De inwendige ruimte is meestal in twee vertrekken verdeeld, waarvan een voor de kinderen dient. Kyk, nauwelyka hebben die kleinen ons zien ko men, of zy spnngen op uit hun zittende houding met de beenen vóór het lichaam gekruist, echter niet zóó gauwof we hebben nog wel bespeurd dat zy geheel of byna geheel naakt zyn. De huisvader maakt, zittende, een be leefde buiging voor de Europeèsche be zoekers; op de vraag of wy eens mogen rondzien, staat hy terstond op, om ons van dienst te zyn. Daar ginds ih den hoek is dé slaapplaats, alleen bestaande uit een kleine verhevenheid, waarop, half wegge- burgen achter een katoenen gordijn als on misbaar scherm voor de muskieten, een mat ligt en eenige kussens met kapok ge- vftld. Niet ver van daar staat een breede rustbank. Maar wat het meest onze aandacht trekt, is een vry groote doos of bak met een aantal kleine voorwerpen er in, die de verschillende bestanddeeleu bevatten, welke de Javaan zoowel als zyn vrouw noodig hebben om hun sirih of betelpruim gereed te maken. Wat dat is? Op het erf, vlak by de woning, staan een paar rechte en slanke palmboomen, met kleine, roodachtige vruchten beladen. Dat zyn pinang- of betelnootpalmen. Ook treffen we daar aan een stengelgewas, dat tegen een anderen boom wordt opgeleid, en welks bladeren sirih of betel genoemd wórden. Welnu, aanstonds als Onze Ja- vaaiièche vriend een beetje op zijn gemak gaat zitten, neemt hy uit een hoog vier kant bakje, dat in de doos staat, een be telblad uit een ander bakje een stukje van een pinangnoot, dat nu erg hard is geworden, de noot werd aan stukken geknipt toen zy versch was geplukt; dan, uit een rond doosje, een stukje gambier, welke stof wordt getrokken uit het sap van een op Java weinig, maar des te meer op Sumatra voorkomend struikgewas; eindelijk, uit een klein potje, een veegje fijne natte kalk. Déze laatste strykt hy op het blad, rolt er pinang en gambier in, en steekt dat alles in den monddikwyls voègt hy er nog wat tabak aan toer Nu gaat hy lustig aan het kauwen; het sap ui*...* 2yn speeksel rood en zyn tanden daarby moet hy telkens zyn toe- of kwis pedoor dat er naast staat. Het betelkau wen is over geheel Indië verspreid, en als twee inlanders elkander bezoeken, begint men met de aanbieding vtm de sirihdóos. Gelooft ook niét, dat zy zwarté tanden als iets leelyks beschouwen, in tegendeel. De tanden der meisjes worden kunstmatig zwart gemaakt, na tot kleiné puntjes te Overzicht. De Duifsche officieuse fors is in rep en roer over het ontijdig gewag maken van eene mogeljjko samenkomst van Keizer Wilhelm met den Russische» Czar. ’t Is best raogehjk dat, indien al over eene sa menkomst gedacht is, daarvan alsnu niets kan komen, daar de reiswegen dor Rus sische Keizerlyke familie, uit vrees voor de Nihilisten, stipt gahfün stoeten bljjven. Doch of zij plaats heeft of niet, de om standigheid dat er ernstig sprake is ge weest van eene ontmoeting tusschen de beide Vorsten, vooral in dezen tyd, duidt genoeg aan, dut de verhoudingen tysschen Duitschland en Rusland niet zoo onwel willend zijn, als men geneigd was in de laatste jaren te gelooven. De grjjzo Keizer Wilhelm is dezer da gen wederom op een parketvloer van zijn paleis uitgegleden en gevallen, tengevolge waarvan hij de manoevres bij Koningsber gen niet kon bij wonen. In het vorig overzicht; shaken we van de ontgoocheling, die Vorst Ferdinand van Bulgarije wachtte, toen hij aan het einde van zijn feeatelyken intocht te Sofia was aangekomen, 't Blijkt nu, dat, mag men de berichten uit Frankryk en Oostenrijk gelooven, die ontgoocheling zoo sterk is, dat do Vorst er aan zou denken nu reeds met verlof naar zijne landgoederen in Hon garije te vertrekken, om „de kat uit den boom te zien”, 't Moet, zoo luiden de be richten, hem in Bulgarije al bitter zijn te gengevallen. De groote moeielykheden, die hij reeds dadelijk ondervond, om uit de lieden, die hem hunne toewijding waren komen betuigen en hem tot de aanneming van de kroon hadden bewogen, een Kabinet samen te stellen, duiden ook reeds genoeg zaam aan, dat men wel hem „de kastanjes uit het vuur wilde doen halen”, doch zelf te bang was om zich te branden. Nu, beter ten halve gekeerd dan geheel gedwaald, want tegenover de weigering van alle Mo gendheden, zonder uitzondering, om zyne benoeming te erkennen en de bedreiging van enkelen om hem te verjagen, ware langer blijven naar het schijnt niet geraden. Ah nu maar de Mogendhedenindien inderdaad vorst Ferdinand vertrekt, maat regelen nemen om eindelijk eens orde op de zaken te stellenzij het dan ook door de zending van den Russischen generaal Ernrot. De in Frankrijk genomen mobilisatie- proef slaagt naar wensch. Van de zijde der burgerij werd veel medewerking on dervonden alleen het requireeren van paarden stuitte hier en daar nog al eens op tegenstand. Het succes op de geno men proef zy der Fransohe natie van harte gegund, indien zij het slechts by proef neming laat! Doch er worden er velen gevonden, die in het gelukken der proef aanleiding zuilen vinden om bij de eerste de beste gelegenheid tot eene mobilisatie in ernst te adviseeren. Tot de zoodanigen behoort bv. de bur gemeester van Saint Oden, die n.b. by eene prysuitdeeling aan schoolkinderen zoo ra dicaal sprak, dat de regeering daarin aan leiding vond hem uit zijn ambt te ontzetten. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland over de oneydigverklaring van het Suezkanaal en de Egyptische quaestie zyn hervat en openen hot uit zicht dat eerlang overeenstemming zal wor den verkregen; zoo althans verzekeren en kele Fransche dagbladen. Eene nationalistische meeting te Ennis, in het lereohe graafschap Clare, door den onderkoning verboden, heeft in de nabjj- heid der plaats toch plaats gehad, doch helpers bij den veldarbeidwe zullen later meer van die dietén vernerftbn. Ook zien we, onder een afdakrytnig staan*t lijkt wel een huisje op een paar lompe schijf vormige wielen. Het heet pedali en wordt door buffels getrokken, om landbouwvoort- brengselen naar elders te vervoeren. Ook vinden we daar de landbouwgereedschap pen de ploeg en de egge. Beide zyn zeer eenvoudig en zoo licht, dat de ge bruiker ze op zijn schouders naar het veld kan dragen. De ploeg bestaat uit drie stuk ken hout: een langen boom, waaraan de karbauen met een strik rechts en links worden gespannen, achteraan een gebogi roer om hem te sturen, en van onderen schoen met yteren punt. De egge is niets anders dan een groote hark, waarboven een zitbankje; door de zwaarte van zijn lichaam doet de landman de tanden van het door buffels getrokken werktuig diep genoeg in den grond dringen. Nu we dit alles hebben bezichtigd, wordt het tyd om aan de thuisreis te denken, willen we niet door de duisternis overvallen worden. Zoodta toch de zon onder is, wordt het plotseling donkerschemering kent men in de nabijheid van den erenaar niet. We nemen dus afscheid van pilzen geleider en wandelen langs het pad door de sawah terug naar de plaats waar we ons rijtuig hebben achtergelaten.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1