rborg- ppu. ji 11 1887. N°. 953. HECHT. 1 'HEE ENDERS leerling Jl 1 fl I i <fi Zonen. Zaterdag 17 September. II 11 I I fl Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 9 1 M I meer III I SPEL, Roerend-en N Schoonhoven, erstraat. JEN Gz., AAT, «makerij vaal raid, Een bijdrage tot de kennis der hedendaagsche Armenzorg. BUITENLAND. Vee, sreedschappen EB, plaats hebben - BINNENLAND. 4 T»r- I -I I «ember aanstaande de perso- der Onderlinge bij haren Cor- per 5 one. 1 -ftGrimkkJ. 4 t!.n i v. -.JJ t i if. 1-: <«h ’i n if.lA 8CHOONHOVMSGHE COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. gaarderboeken HA. De omslag men in den V. N. VAN 'en, Ot dezer Courant. Koopt de nieuwe .ONDO.V e beste va» 11e bestaande arfumeriën om et grijze haar innen enkel® agen te doen ardwynen. Directeur. H AAN larsleerling, Ier letter M, aan A. van Irandsma meterdam ien van boven merk verkrijg- 1EHEWERTH. 3 aandacht ge- p van meenten Tan de irimpenerwaard, de meest gun- it over te leggen. franco brieven 4 W. N. VAN en 1 October, brieven, POST- :ende maakt aan Begunstigers ba- D ia van de Oude Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slecht» t maal in rekening gebracht. 1 t koopen en rsr^ IN, tegen een pre toren de 30 mder 30 ®/f >oven de Amster- I) A, l>E WAAG", Effecten voor: A *#/o jaarsj t den prolongatie- imsche beursvoor- aan voor alle in jrkzaamheden. KNETEMAN, Stukadoor, n f 1,50 per 0. M. Driesen, Schoonhoven Huinck FHz., van Strasten i te Kamerik Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Te Rotterdam bestaat sinds eenigejaren een sVereeniging tot verbetering der ar menzorg.” Zij stelt zich niet tot taak, de kerkelyke en de particuliere liefdadigheid te verdringen de eerste, by welke uit den aard der zaak zekere ongelijkheden niet te vermijden zyn, vult zij aan, in een geest van samenwer king en bij wederzydsche mededeeiing van ervaringen; voor de laatste biedt zij een terrein van practische werkzaamheid aan, in overeenstemming met de économische begrippen van onzen tyd. Ofschoon niet alles, wat in groote ge meenten geschiedt, ook op kringen van minder ornvang is toe te passen, gelooven we toch, dat in de richting, welke men in de tweede handelstad onzes lands volgt, overal iets gedaan kan worden. Het vraag stuk van de armenzorg zal, helaas I wel altyd aan de orde blijven, welke verbeterin gen de toekomst ook brengen zal in den algemeenen msatschappelijken toestand; en mocht het nu mogelijk zjjn, van den arbeid der liefdadigheid duurzamer vruchten in te oogsten dan meestal het geval is, mocht die arbeid kunnen strekken, om de perso nen, ten wier wille hij wordt opgevat, niet slechts oogenblikkeljjken steun te ver- leenen, maar hen tegelijk en door aanwen ding van hetzelfde middel op te voeren tot zoodanig peil van stoffelijke en zedelyke welvaart, dat zy voortaan onder gewone omstandigheden den arm van anderert niet meer behoeven om op te leunen, dan mag dit zeer stellig als een waarachtige zegepraal der hedendaagsche beschaving worden aan gemerkt. De Rotterdamsche Vereeniging heeft ook voor het winterseizoen van 1886/87 maatregelen van voorzorg genomen, en deze reeds in het voorgaand najaar voorbereid. Aan de mededeelingen, hieromtrent in haar verslag gedaan, wenschen we enkele bijzon derheden te ontleenen. Tijdig werd de »werk-commissie” der ver- De heer Mr. M. J. Pijnappel heeft zijn herbenoeming tot lid der Eerste Kamer niet aanvaard. De Provinciale Staten van Noord-Hol- land zullen nu wederom in buitengewonp vergadering bijeen moeten komen, om een lid der Eerste Ramer te kiezen. Aan den heer J. G. Van den Bergh, eervol ontslagen Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, is een pen sioen verleend, ten laste van den Staat, ten bedrage van f 4000 ’s jaars. Bij Koninklijk besluit is aan P. Th. van Vuuren, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van het college ■fan regenten over het Rjjksopvoedingsge- stioht voor meisjes ie Montfoort, /mder dankbetuiging voor de in diq betrekking bewezen diensten. De officier van gezondheid 2de kl. B. H. L. Van Olst wordt met 1 Nov. a. s. overgeplaatst van het instructie-bataljon te Kampen naar het militair hospitaal te Utrecht. Te Oud-Alblas had een der herkozen raadsleden, de heer R. Van Hou- weling, gemoedsbezwaar om den eed af te leggen; de wet op het lager onderwijs en die tot wering van besmettelijke ziekten waren de voornaamste oorzaken. Op ver zoek van den burgemeester heeft hij ter stond voor het lidmaatschap bedankt. De secretarie van het hoog heemraadschap „Krimpenerwaard” is nu gevestigd ten huize van den heer J. Van der Leeden, secretaris-rentmeester, in de woning 302 op het dorp Berg-Ambacht. D^ dijkbode heeft zich mede te Berg-Am bacht metterwoon neergezet. Als een bewijs dat de Neder- landsche industrie nog steeds in Japan in aanzien is, kan worden vermeld, dat door de heeren J. en K. Smit te Kinderdijk voor het Japansche gouvernement een tweede stoomzandzuiger gebouwd en onlangs met goed gevolg is beproefd in den Nieuwen Waterweg aan den Hoek van Holland. Hot vaartuig, genaamd Kisogawa, voorzien van compoundmachinesvervaardigd in de fa briek van de heeren DiepeveenLeis en Smit te Kinderdyk, die 276 indicateur paar- dekrachten ontwikkeldenliep ledig met eeno snelheid van 7 tot 9 kboopengeladen met 67 knoopen per uur. De heer J. F. IL Van Dort, on derwijzer te Vianen, heeft namens H. M. de Koningin en' het Prinsesje eene dank betuiging ontvangen voor de toezending van eenige door hem vervaardigde dichtregelen. *-r De heer P. A. Van Maanen te Dalem slaagde Zaterdag jl. voor het nota rieel staats-examen3de gedeelte. j Benoemd tot onderwijzer te IJselstein de heer J. Charlier, te Amersfoort. Den 5n October a. s. zaldeheer R. Koopman» Van Boekeren, de bij vele Nederlanders welbekende schrijver on spre ker, zijne 25-jarige werkzaamheid als pre dikant te Leiden herdenken. Door kerkvoogden en nota belen der Nederl. Herv. gemeente, te Vianen is besloten eene bijdrage van f 100 te scheu ken aan de algemeene kas der Nederland- 8ohe hervormde kerk. TeKuilenburg is Dinsdagdoor den Aartsbisschop van Utrecht de nieuwe R. K. kerk plechtig ingewijd. De heer N. ten Brink, uit Alkmaarhield de feestrede. Van alle Katholieke gebouwen had mende vlag uitgestoken. Overzicht Met eene toespraak van den Minister van Oorlog, Terron, is te Castelnandary de proef neming met de mobilisatie van een Fransch legercorps afgeloopen. Ook volgens de ver klaring moet deze als volkomen naar wensoh geslaagd beschouwd worden en dus de twijfel zyn weggenomen, die in het Parle ment en onder de bevolking wel eens werd geopperd omtrent de weerbaarheid van het Fransche leger. De onvolmaaktheden, waar van bij deze proefneming mocht zyn ge- Landbouw, i Omstreken”. ♦GORINCHEM, 15 Sept. Het waterschap „de Overwaard” heeft volgens de nieuwe eene oppervlakte van 12393 ig hiervan over 22 polders bedraagt voor het dienstjaar 1887-88, tegen 1,40 per HA., f17350. De leden van het Overwaards-bestuur, Welke dit jaar aan de beurt van aftreding zjjn, en waarvoor de verkiezingen in het begin van October e. k. zullen plaats heb ben, zijn de heeren: J. Aantjes, te Otto- land, als heemraad; P„ J. Wink, te Noor- deloos, C. Vuijk, te Langerak en O. Koop man, te Peursum, als hoofdingelanden. De paardenmarkt, welke hier sedert acht jaren daags vóór die te Brakel gehou den wordt, zal dit jaar op Zaterdag den 24 dezer gehouden worden. By het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd der burgerschool voor meisjes, waaraan eene jaarwedde van f 1800, benevens f300 voor ’t gemis van woning en tuin verbonden is, waren 10 van de 13 dames sollicitanten opgekomen. De districts schoolopziener, de heer G. Blokhui», werd bij het examen bijgestaan dóór de heeren R. K. Kuipers, leeraar aan de H. Burger school, en G. J. Van Hemert, hoofd eener school alhier. Vijf of zes dames zullen andermaal moeten opkomen om proeven harer practische bekwaamheid te geven. Nauwelyks is de gelling-hennep geroot en langs de wegen bij wijze van heining te drogen gezet, of allerwege heeft men in de Alblasserwaard een begin gemaakt met het plukken van den zaailing-heunep. Even- I als de gelling is ook de saailing lang en er opleiding voor amheden, n, I, flink kunnende enniet beneden au dezer Courant. zwaar van stengel en belooft eene goede opbrengst ook aan zaad. •AMEIDE15 Sept. Er bestaat hier thans groote behoefte aan werk; tientallen van arbeiders, die zoo gaarne zouden arbeiden loopen werkloos rond, zonder dat er nog uitzicht bestaat dat er spoedig verbetering in zal komen. Het is zeer te hopen dat de hoepel- en teenhandel wèldra wat levendiger wordefenders ziet het er voor den werkenden stand in onze gemeente treurig uit. a De vangst met de drijfnetten was den laatsten tijd zeer onvoordeelig. Van 8 tot tot 15 dezer werden hier door de visschers slechts 5 zalmen gevangen. ♦BERKENWOUDE, 15 Sep|. De be- grooting dezer gemeente voor 1888 be draagt in ontvangst f 5039,92 en in uitgaaf f5038,46, terwijl de hoofdelijke omslag van 800 gld. op 600 gld. zal worden gebracht. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat bij de wed. A. J. De J. eene kip hare eieren heeft uitgebroed in een eendenneet, dat midden in eene breede sloot stond. BODEGRAVEN, 12 8ept In deze ge meente zijn tot Wethouders herbenoemd de hh. W. P. Brunt en D. Meurs, de laatste tengevolge zijner aftreding als Raadslid. •HAASTRECHT, 14 Sept. De heer A. J. M. Haf kensoheid, kapelaan alhier, is over geplaatst naar Haarlem en vervangen door den heer O. H. H. J. De Bruijn, kapelaan te Wassenaar. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft man de goed met paling gevulde vischkaar van A. U. geledigd. Circa 100 pond paling heeft men medegenomen. De dader is nog onbekend. Zondag-morgen zal weer de eerste Godsdidnst-oefening plaats hebben in het nieuw gerestaureerde gebouw der Ned. Hervormde kerk. •HOORNAAR, 15 Sept. Sedert de vorige week is de prijs der kaas f 1 per 50 KG. gestegen. Door de opkoopers wordt (hans hier en in de omstreken Vrij algemeen f ?5 4 f26,50 en voor zware, eenigszins belegen kaas, tot f 29 per 50 KG. besteed. Als eene bijzonderheid kan gemeld wordendat bij H. De Groot Jr. alhier thans voor de tweede maal in dit jaar aardap pelen gedolven worden van een hoekie land, waaruit in het begin van Juli de eerste ge rooid zjjn. Ze zyn thans zelfs grootér dan in Juli en zullen waarschijnlijk een halve HL. van de anderhalve roede opleveren. •LEKKERKEÈK, 15 Sept Tot wethou ders zijn alhier herkozen de heeren C. Kers bergen en 1^. v. d. Graaf. Door den aanhoudenden regen is het water in den polder gestegen tot 11 Cent, boven peil. In de vorige week kreeg een timmer man, bij de in reparatie zijnde pastorie een mand met steenen op het hoofd, met zoodanig gevolg, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hy daarna on middellijk naar zijne woning te Nieuw- Lekkerland werd overgebraeht. Men ver neemt thans dat zijn toestand zeer bevre digend is. LINSCHOTEN12 Sept. Naar aanleiding van een geval van hondsdolheid te IJselstein en te Woerden is door den burgemeester de zer gemeente een bevelschrift tot muilkorven van honden in deze gemeente gedurende vier maandente rekenen 'van hedenuitge vaardigd. MOORDRECHT 12 Sept. In de raads vergadering van Dinsdag werd alhier her benoemd tot wethouder de heer G. A. Van Houweninge Gz. en tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer L. Exalto. De burgemeester herdacht met een woord van gelukwenschdat de heeren G. A. van Houweninge en A. Tom gedurende dertigjS jaren onafgebroken'zitting hadden al* lüdèi» A- van den Raad.* -WILLIOB-LANSKRAK, 14 Sopt. aardappeloogst alhier is zeer ongelijksofflif migen rooien heel goed, anderen zeer slecht1* Als eene bijzonderheid kan zeker vermeld wordendat door den landbouwer H. R. al hier o. a. een stronk aardappelen werd ge dolven waaraan hij, de allerkleinste niet medegerekend129 aardappelen telde, van welke tusschen de 40 en 50, die heel best voor groote konden doorgaan. De prijzen der aardappelen zijn hier nog duur f 4 h f 4,50 den HL., hetwelk te ver wonderen is, dewijl men overal elders, vooral in de eigenljjke aardappelstreken, niet meer dan f 2 A f2,50 per HL. voor beste aard- appelen behoeft te besteden. De in Mei 11. afgebrande bouwmapswo- ning van G. G. alhier is nog altijd onopge- bonwd. Naar men verneemt, heeft de assu- rantie-maatschappij de assurantie-penningen nog niet uitbetaald die zaak schijnt dus voor den eigenaar van 't patjd nog niet zeer gunstig te staan. WOERDEN14 Sept. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 117 wagens. Prjjs der Goudsohe le soort f24è f27, 2e soort f 19 A f 23, zwaardere f 27,50; Edammer f27; Derby f 23 f25. Handel vry levendig. M hebben- Zoodoende wordt het eergevoel des hulpvragenden gespaard. Ten tweede kan het zeer nuttig zijn, sommigen den weg naar de spaarbank eens te leerenuit eigen beweging aanvaarden zy dien ont dekkingstocht wellicht niet. Eindelijk, we vermelden dit met de woorden der commissie.' »op deze wyze werd het tel kens «amen zyn van ondersteunden voor komen. De vertrouwelijke financiëele ge sprekken, in de wachtkamers van liefda- digheids-instellingen gevoerd, zijn zelden geschikt om tevredenheid te bevorderen; zy geven aanleiding aan den eenen kant tot wangunst, aan den anderen tot grie ven, die toch nooit door eene overtuigende wederlegging gevolgd kunnen worden.” De commissie laat zich niet gunstig uit over het ngehalte’’ van vele werkloozen. Velen kwamen eenvoudig maar vragen omdat er ie*’ te halen viel, zonder dat zy behoorden tut de werkmansgezinnen voor wie de giften bestemd waren. Soms ge heele troepen lieden, die bij afwisseling scheepstimmerman en sjouwer zijn, nu hier dan daar, en in dezelfde conditie verkeer den als altijd. Van de smeden, wordt over het algemeen met lof gespróken; in de andere vakken liet niet zeld<#* de werk lust veel te wenschen over, vin meer dftn één geval,” z^t de commissie, vhad- den wij met zoo jonge menschen te doen, met zoo jeugdige huisvaders en huismoeders, dat hun kindertal wel het grootste kapi taal beloofde te zyn, dat zy ooit zouden bezitten. Voor hen een verwaarloosde schat, die ons menig wóórd over onbe raden huwelijken afdwong." Dat laatste had, naar onze zeer beschei den meening, de commissie zich wel kun nen sparen; het geval lag er nu een maal toe. Doch wij zullen geen critiek uitoefenen, waar zóóveel te waardeeren valt Het is wezenlijk geen gemakkelijke taak, onder buitengewone omstandigheden, volgens een vast beginsel, ondersteuning uit te reiken. Wie zich aan die taak wijdt, moet er zich on vnnrh«rpi(l«n. dat hij de waarheid van het spreekwoord: «Ondank is ’s werelds loon” door ervaring zal leeren kennen. Niet dat het verslag daarover klaagt, maar hier én daar kunnen we wel tus schen de regels lezen, dat de heeren niet altijd op rozen zaten. Het is wel te be- grypen dat lieden, die afgewezen moesten worden, dat in den regel minder aange naam vonden, en, ofschoon het hier niet bepaald verteld is, kunnen wij een voor stelling maken van de manier, waarop het misnoegen aan den dag wordt gelegd. We vinden in het verslag eenige der redenen van atwyzing vermeld; treurig is het, dat ■drinken” daarbij een niet geringe plaats inneemt. De commissie wijdt ook eenige regels aan de beantwoording der vraag, of men vernieuwing van de klachten over werk loosheid moet duchten. Zy meent, dat inderdaad de voortdu rende herhaling dier klachten verklaard wordt door omstandigheden, die van bly- venden aard schynen te zjjn, inzonder heid door de wijze, waarop de werk krachten worden aangewend. Bijna alle werken voeren de werkgevers uit by aan neming; voor een werk verzekert men zich de diensten van een zeker aantal werk lieden, en is het af, dan kunnen zij weer elders werk zoeken. Er is vermeerdering van concurrentie, vermindering van gere gelde verdiensten; er is niet minder werk en de loonen zyn niet lager, maar er is minder zekerheid van arbeid. En nu zal ieder wel beamen wat de commissie daar van zegt: »Dooreengenomeu, zullen de ver diensten des workmans niet geringer zyn, maar onzekerheid van verdiensten werkt altijd nadeelig op de goede orde in het gezin. Een werkman komt zoo licht in de verleiding, zyn uitgaven te regelen naar zyn tydelyke verdiensten. Het droe vigst is, dat wel niemand een middel zal weten aan te wyzen, om aan zulk een toe stand een einde te maken.” De vereeniging heeft een bezoldigden armbezoeker, die belast is met het voor- loopig onderzoek, aan de inwilliging of af wijzing der aanvragen voorafgaande. Ver der zyn er vrijwillige armbezoekers en arm- bezoeksters, die de belangen van het ge zin, zoolang het ondersteuning geniet, be hartigen. Op die wyze komt vooral ook de zedeljjke werking van de gereglementeerde liefdadigheid tot haar recht. bleken, zullen, zoo verklaarde de Minister, worden weggenomen. Aldus de Minister van Oorlog. Zjjn ambt genoot voor Financiën zilt intuseohen op de middelen om de geldmiddelen deshnda, die er in de laatste jaren niet op vooruit gaan, overeenkomstig de behoeften te ver sterken. Bij de maatregelen tot bezuini ging in de Staatshuishouding door hem voorgesteld, wordt thans gedacht aan eene conversie der Staatsschuld en aan de in voering van een brandewijn-monopolie. Ook in Engeland, waar de inkomsten al tijd nog al ruim vloeiden en nog over schotten op de Staatsinkomsten te boeken waren, gaat men tegenwoordig meer met den tijd mede, dank zij de buitenlandsche Staatkunde. Het geannexeerde Birrnah kost geld en de Indische begroeting sluit dien tengevolge met een tekort van vijf millioen ropyen. De Minister voorspelde echter dat het „hierna beter” zou worden en in eene niet al te verre toekomst het nieuwe win gewest in eigen behoeften zou kunnen voorzien. Te Mitcheltown (Ierland), waar de volks- opruier O’Brien voor het vredegerecht moest verschijnen, doch niet verschenen was, heb ben ernstige ongeregeldheden, plaats gehad. Het kwam tot eene botsing tusschen de 60 politieagenten, die tot handhaving der orde bij het gebouw geschaard stonden, en de bevolking, van heinde en ver te Mitchel town saamgesfroomd, met dat gevolg, dat tal van burgers en politieagenten min of meer ernstig gewond en enkele gedood werden. Zoowel in de pers als in het Par lement is deze gebeurtenis ter sprake ge komen. Naar aanleiding eener beschuldi ging van den lerschen afgevaardigde Sexton, die de politie de geheele schuld wilde ge ven, verklaarde de Minister, dat minder nog de domase menigte, dan wel hare leiders, de benqjppolitici, aanaprakelijk moesten gesteld worden voor het bloedvergieten. O'Brien is intusschen in hechtenis geno men en heeft te Cork een voorioopig verhoor ondergaan. De Koningin—Regentes van Spanje ver toeft nog altijd in de Baskische provinciën. Te Bilbao hield zij eene receptie, waaraan hot geheele corps diplomatique130 burge meesters en 300 gemeenteraadsleden deel namen. I|gre populariteit zal door dit be zoek zeker wel winnen. Italië hoeft een verbond gesloten met de Assuortinierseen volkstam die tus schen Abyssinie en Massowah verblijf houdt. Graaf Savoirosus, officier van het Italiaan- sche leger, is dezer dagen uit zijne Abes- sinisebe gevangenschap ontslagen en bij de zynendie een losprijs voor hem betaal den, teruggekeerd. Hij klaagt zeer over de wreede behandeling, die hij onderging. Aan een soldaat vastgeketend, was hij op gesloten in eene kleine hut, die alleen van boven licht en lucht ontving, terwijl men hem mede gebrek liet lyden. In den laat- sten tijd was de behandeling echter iets beter. Te Messina is de cholera weder met meer hevigheid uitgebroken. Daar vele in woners naar Palermo vluchten, vreest men dat de ziekte ook daarheen zich zal uit breiden. Diefstallen op Dultsche plantages ge pleegd en beleedigingen, den Duitschers aan gedaan bij de viering van den verjaardag des Keizers, hebben op de Samao-eilanden aanleiding gegeven tot een gewapend op treden van het daar aanwezige Duitsche eskader. Dit heeft protesten uitgelokt van Amerikaansche en Engelsche zyde. Uit inlichtingen, door den Minister Ferguson in het Lagerhuis verstrekt, schynt echter de Duitsche regeering eene voldoende ver klaring harer handelingen te hebben gegeven. De Keizer vertoeft met zijne vrouw en gevolg thans te Stettin, ter bijwoning der militaire manoeuvres, die in de omstreken plaats hebben. Men heeft nog niet geheel de verwachting prijs gegeven, dat mogelijk dat verblijf in verband staat met eene aan staande ontmoeting met den Czaar van Rusland, die nog altijd in Denemarken verblyf houdt, hoewel vau andere zyde wordt verzekerd, dat van die ontmoeting is afgezien, naar aanleiding van vertoogen van Ooetenrijksche zyde, die zulk een intime relatie onvereenigbaar achten met het üuitschOostenrijksche verbond. Uit het Oosten nog altijd geen belang rijk nieuws. In een particulieren brief, door de Figaro openbaar gemaakt, verklaart Vorst Ferdinand kalm den loop der zaken in Bulgarijö te zullen afwachten. Duitsch- land moet verklaard hebben de bekende zending van Ernroth wel by de Mogend heden te willen ondersteunen, indien Rus land en Turkije dit verzoeken. Heden wordt Z. M. de Konipg in de residentie terug verwacht. Zaterdag 17 dezer zullen de nieuwbe noemde leden der beide Kamers den eed in handen des Konings afleggenterwijl de opening der Kamers Maandag den 19den op hèt gewone uur en met het gewone cere monieel zal plaats hebben. op voorbereiden, het spreekwoord eeniging belast met een onderzoek naar den toestand der arbeidsmarkt. Er bestond reden om te vermoeden, dat deze niet on- gunstig was. In den laatsten tijd toch waren de aanvragen om ondersteuning, in gekomen by het bureau der vereeniging, welke aanvragen het bestuur beschouwt als een soort van barometer en wegwyzer tevens, niet grooter dan gewooniyk. Dat kon niet worden toegeschreven aan onbekendheid met de vereenigingzoowel zy, die hulp noodig hebben, als degenen, die hulpbehoevenden wenschen aan te bevelen^ zyn van haar be staan voldoende ingelicht. Bovendien waren ook by de armbesturen der kerkgenoot schappen de aanvragen om hulp niet tal- ryker en dringender geweest dan in gewone tyden. Het was dus voor de Vereeniging een teleurstelling, toen uit het onderzoek, waarby vooral de Vakvereenigingen waren geraadpleegd, bleek dat het gebrek aan werk zich reeds deed gevoelen, en dat sterke toe neming van dat gebrek met zekerheid was te verwachten. Het getal werkloozen, die zich aanmeldden, naderde weldra de vijf honderd; en daarom werd tot het nemen van buitengewone maatregelen besloten. Een vorm van ondersteuning, waarvan men veel verwachting schijnt gekoesterd te hebben, was het geven van voorschotten, ter latere terugbetaling in tyden dat de verdiensten zouden zyn wedergekeerdmen ging daarby uit van het denkbeeld, dat vooral ook mannen, die niet gewoon waren te vragen, en die slechts tydelijk de werk plaats vaarwel hadden moeten zeggen, zich tot de commissie zouden wenden. Verre weg de meeeten konden echter met op die wjjze geholpen wordende voorwaarde van teruggave was voor hen te bezwarend, daar zij óf door vroeger aangegane schulden, vaak met beleening van huisraad en kleederen, achteruit geraakt waren, óf door wekelijks terugkeerende groote uitgaven voor een talrijk gezin, niet op overwinst konden re kenen. ‘K)ó - De gewone hulpverstrekking geschiedde op een eigenaardige wyze, namelyk door het uitreiken van spaarbankboekjes, waarop een bedrag ten name des ondersteunden was ingeschreven hij kon dan wekelyks een bepaalde som, van 1 tot 5 guldenaan de spaarbank af halen. Dit werd voortge- zet tot Maart, toen reeds het gewone voor- jaauwerk ruimer werd; voor sommigen moest tot April ondersteuning worden ver leend. >Aan hen”, zegt de commissie, vdie werk kregen, voor dat hun spaarbankboekje was uitgeput, werd de nog onafgehaalde som geschonken, tenzij bijzondere overwe gingen een tegenovergesteld besluit wet tigden.” Er zyn drie redenen, die deze manier van hulpverschaffing zeer aanbeveienswaardig maken. Vooreerst blijft het f»it, dat iemand hulp erlangt, meer het geheim van de com missie en van de bestuurders der spaarbank, die het natuurlijk niet ter kennis brengen Van Hedendie er mets mede te maken

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1