MN. s ?er 1887. I, Schepen ens 1ST, Zaterdag ?4 September. LS. LEN, ïdrag, zyn tegea aar bij Notaris in voldoend oader- Zonen, .J I. q. h 1 Holland en Utrecht. Weekblad voor Zui i o i d, Mo. i, r. ffecten, merk. e prijzen. WAL. 5 A, IE WAAG”, deposito: BUITENLAND. Brieven van Barend! BINNENLAND. o S. W. N. VAN N< JA Uit r, ontvangen i dtwiMd.’ Pryt- numm. 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 <72 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 te Schoonhoven, Departement MM k.u. e,ï«’ SCHOOKHOVEHSCHE COURAIÏT. wvöifi rto» i.itti is.n ij ,«yi” i' |Z niet met rappor- dat is onte groote Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. SQ50ÜWEN 1900 tot 2600 ■8. MJ.IDO )l r>u ov nen.Kunng ICHTÏ AM€RI- tio. en de Afdeeling happij van Lotings- nummer. 1174 1683 1289 97 3018 2640 1318 3243 358 1218 2855 214 3102 3254 461 1271 2166 3078 2270 1359 343 2185 1827 220 2434 956 712 843 3085 1342 582 3478 3574 107 659 3372 470 3551 igs-Commieeic trsittor. iris. mingmeester. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentitn, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. fout. Heeft de com nrandeerende officier van elke gecombineerde iodlMting, die in ons land op de verschilleri^wfUBten plaats greep, een gevestigde meemr» omtrent de Uit komsten der gedane waarnemingenen dat kan nu, eenigen tyd nadat de opge roepen oude lichtingen der militie weer naar huis zijn gezonden1 wel ondersteld worden, dan is hij de man die zijne be vindingen aan het Departement van Oorlog kan kenbaar makenzoiufer dat hy daarbij een paar balen beschreveh papier als toe lichting behoeft te voegen Voorstellen tot verbetering kunnen dan oitworpen enzoo noodig, bij de wetgevende nacht aanhangig worden gemaakt. Doch zoo men juist dit niet doen wil, en zelfs by gebleken onvolmaaktheden alles by ’t oude wenscht te laten? Dan zou men het doel der manoeuvres voor een groot deel gemist kunnen rekenen, en ware het misschien beter geweest, ze niet te doen houden. Althans, dat is de persoonlyke meening van uw Vriend, BAREND DEN SCHUTTER. i f 50 to| f 500, vfaagbasr; i f 500 tot f 1000, m opzegging; ren f 1000, met •zegging; jen boven f1000, en. raken, en van hetgeen hij dan zal doen met de soldaten wier leven van zijn beleid af hangt. En ook die soldaten moeten het een en ander leeren. Ik spreek nu niet van het harden tegen vermoeienissener zijn dagen geweest, dat de luitjes heel wat te doen kregen, en toch keerden ze ’s avonds vroo- lijk en opgewekt terug. Onze jongens zijn inderdaad kranig, en ik durf gerust verze ker »n, dat zij in weerstandsvermogen, in flinkheid, in militaire tucht, de vergelij king met welke buitenlandsche troepen ook, doorstaan kunnen. Als straks de plaatsver vanging zal zijn afgeschaft, hebben we in dit opzicht niets meer te verlangen. Maar de jongelui moeten bekend worden gemaakt met hetgeen in oorlogstyd van hen geëischt, welke dienst hun opgedragen zal worden. Dat leeren zy niet met eenige uurtjes »théorie” in de kazerne; het wordt hun alleen duidelijk door aanschouwing en meedoen, De verdediging van ons polder land, de stryd in en langs onze riviermon den heeft eigenaardige bezwaren en maakt zeer ingewikkelde maatregelen van defensie noodzakelijken wanneer dat alles voor de troepen geheel nieuw en onbekend was op het oogenblik, dat een overmachtige vyand gereed staat om zyn krygsmacht met spoed over de grenzen te werpen, teneinde van de eerste verrassing het grootst mogelyk voordeel te trekken, dan zou het aantal misslagen legio en de kans op een kloeke verdediging niet groot zijn. De geschiedenis levert menig voorbeeld waaruit we kunnen zien dat een schyn- baar onbeduidende vergissing of een ver zuim van weinig beteekenis de schrome- lijkste gevolgen had, zoowel voor aanval als voor verdediging. De groote manoeuvres hebben ook ten doel, den legeraanvoerders te doen opmerkenwelke fouten gemaakt kunnen worden, en op wat manier die te voorkomen zyn. Op dit oogenblik heeft men nog geen geschikt stelsel van contróle ge vonden; men laat na de manoeuvres de officieren boeken papier volschrijven met allerlei beschouwingen en rapporten, en deze stukken worden dan ik geloof ergens neergelegd oiu later voor scheurpapier te worden verkocht. Want uit dien stapel uitvoerige geschriften een verslag samen te stellen, hetwelk een duidelijk, een scherp beeld geeft van hetgeen er heeft plaatsge had is niet doenlyk. Sommige fouten sprin- geh dadelyk in het oog; ze zyn van dien aard dat, zoo ze in oorlogstyd worden be gaan, de troep reddeloos verloren is. Zoo is my verhaald van het meegeven van on voldoend voedsel; ook van het door eikan ker raken van twee troepenwaarvan de een den aanvaller, de andere den verde diger moest voorstellen. >Zoo lazen we van een gesprek tusschen een sergeant en een soldaat, van dezen inhoud: «Sergeant, naar welken kant moeten we vuren?” >We| wat bl m, naar den vyand. dat spreekt vanzelf.” «Maar waar is de vijand dan, ik zie ’em nietI” Dat dt nietschiet maar raak I” De zaak was eenvoudig, dat noch de onder officieren, noch iemand van den heelen troepwist waar op dat oogenblik de tegen partij stond. En toch maar vuren I Als dat in oorlogstyd ook zoo gaatverwondert het my volstrekt niet, dat volgens berekening een man, om doodgeschoten te worden, veel meer dan zyn gewicht aan lood noo dig heeft. Ge ziet evenwel, heer Redacteur, dat ik een voorstander ben van de «groote me neuvels,” zooals de lui in Noord-Brabant zeggen, en dat men onder mtfn eventueel Ministerschap geen gevaar zal loopen, dat ze afgeschaft worden. Zoo ben ik ook van idee geweesten op de sociëteit aan de u bekende tafel hield ik die meening vol, ofschoon de vrinden het niet met mij eens waren, dat de mobilisatie van een leger corps in Frankryk een verstandige daad is geweest, al heeft zij veel geld gekost, en al had de Minister Ferron moeten zorgen dat men niet zoo lang te voren wist, welk corps er voor uitgepikt zou worden. Maar de Franschen, oppervlakkig als altyd, be kaken den maatregel verkeerd. De Regee- ring heeft eens willen zienhoe zoo’n mo bilisatie gaan zouen wat er bij valt op te merken, op welke bijzonderheden zij heeft te letten. Het gebluf, dat Frankrijk voort aan gerust kan zyn, dat aan de legerin- richting niets ontbreekt, dat het land op alles is voorbereidacht ik geen duit waard in 1870 zei Minister Leboeuf het ook, er mankeerde geen slobkousen knoop, en toch 1 Maar als de militaire hoofden in Frankryk goed uit hun oogen hebben gekeken en daarby nog in aanmerking nemen, dat bij oorlogsverklaring de mobiliseering over het heele land te gelykertyd moet plaats heb ben, zoodat een kleine fout dan honderd- voudig vergroot, herhaald en uitgebreid wordt, het natuurlyk gevolg van ongewone omstandighedendan zullen zy wel nota nemen van hetgeen zy zagenen den kos- telyken tyd niet vermorsen met ydel kwetsen. En wy, Nederlanders ten schryven, want Overzicht De graaf van Parijs heeft zich bij een nieuw manifest nog eens weer in het aan denken en de gunst der Fransche natie aanbevolen. Het algemeen stemrecht staat hem niet meer in den weg. Integendeel, hij meent dat dit op wettige wijze tot het Koningschap kan leiden. En voorts dat dit Koningschap liberaal zal zijn, het ware parlementaire stelsel zal herstellen, de po sitie van Frankryk in Europa zal verheffen en met de andere Mogendheden kan samen- werken tot eene gelijktydige verzachting der militaire lasten, waaronder Europa ge bukt gaat. Zyn concurrent Prins Jerdme Napeleon zal waarschijnlijk nw ook weer met een manifest voor den dag komen, doch of die aanbevelingen veel vat zullen hebben op de natie, die den tegenwoordigen re- geeringsvorm hebben leeren waardeeren, valt te betwijfelen. Ook Boulanger heeft, alsof hij nog Mi nister ware, in het openbaar zijn oordeel uitgesproken over de jongste mobilisatie niet alleen, maar aan voet- en paardevolk aanbevelingen gericht hoe zij zich hebben te gedragen. Hij vreest zeker, door to lang te zwijgen, in het vergeetboek te zul len geraken. Een 16 jarige zoon van den berucht ge worden Bchnaebele heeft, waarschijnlijk op aanstoken van dezen, diens werk voortgezet. Reeds herhaaldelijk verspreidde hij voor Duitschland beleedigende plakkaten met gekleurden rand, in Fransche kleuren, op üuitHcli grondgebied, totdat dezer dagen een Duitsche gendarme hem betrapte en aanhield. Vermoedelijk zal de zoon nu wel voor den vader moeten boeten. De Duitsche Keizer is van de manoeu vres te Stettin te Berlijn wedergekeerd hierdoor is echter aan de geruchten om trent eene vermoedelijke samenkomst met Ruelanda Keizer nog geen eind gekomen. De Voshsche Zeitung beweert, dat laatst genoemde den wensch te kennen heeft ge geven bij zijn terugkeer uit Denemarken een bezoek te brengen aan keizer Wil helm. Daar die terngkeer eerst op 18 October a.’a. bepaald is, kan er nog heel wat gegist en misgeslagen worden. Oostenrijks eerste Minister, Kalnoky, bracht dezer dagen aan Prins Von Bis marck te Friedrichsruhe oen bezoek, waarbij zeker wel zal gepolitiseerd zyn. Vermoede- lijk zal de toestand in Bulgarije in verband met Rusland» houding daarbij wel de hoofd rol gespeeld hebben. Van de zending van een Duitsch eskader naar de Zwarte Zee, als demonstratie tegen Bulgarije wegens de beleedigingen den Duitschen Consul aangedaan, schijnt geen sprake meer te zyn. De Bulgaarsehe regeering heeft uit eigen beweging den prefect van Rutschuk, Von Manton, afgezet en het onder zijne redactie uitgegeven blad „Bulgarie” geschorst. Ove rigens schijnt de toestand aldaar in de laatste dagen wat rustiger'en ordelijker te worden. De Oostenryksche, Italiaansehe en Engei- sche agenten brachten Vont Ferdinand een bezoek en hadden een langdurig on derhoud met hem, waaruit sommigen goede dingen afleiden. Men is druk bezig met de verkiezingen voor de nieuwe Sobranja. De moeder van den Vorst, Prinses Clementine, heeft zich bereid verklaard de uit te geven Buigaar- sche leening te waarborgen. Amerika heeft feest gevierd ter herden king van het 100-jarig bestaan der con stitutie. Vooral de monster-optocht en de revue over 30.000 man te Philadelphia moeten prachtig geweest zyn. De feesten werden besloten met eene re ceptie, waarbjj de geestdrift zoo groot was, dat een der burgeressen den President Cleveland kuste 1 XXVI. •Mijnheer de Redacteur, Een paar weken geleden ben ik ergens de «groote manoeuvres” gaan bywonen. Waar, dat wil ik u later weleens in ver trouwen en onder twee paar oogen mee- deelen, doch kan ik hier niet vertellen, want dan zou op staanden voet myn in cognito zyn geschonden. Daar moet ik op passen. ’t Was eigenlijk een vriendelijkheid van myn jongen patroon, myn supérieur in ’t militaire. Laatst zei ik tegen hem «Myn- heer, gaat u niet een dag of wat naar X., om de oefeningen te zien Ik hoor, myn heer Van Stevelen is het ook voor een officier van de schuttery wel wat merkwaardigs te zien.” Mynheer had er geen ooren naar. Hy bleef nu liever op ’t kantoor, waar nogal werk was voor een aanbesteding. «Och, Barend, ik ben al tevreden, nu je me een beetje op de hoogte hebt gebracht van die dingen, waar ik by de exercitie mee te maken heb, pelotons- en baiaillonsschool noem jy dat, geloof ik; de rest zal ik by gelegenheid weleens zien te snappen. Maar ga jy voor een paar dagenie mag er wel eens uit, en, voor zoo’n militair in zijn hart is dat misschien geen onaardige uit spanning.” Ik stribbelde nog wat tegen, maar, ge begrypt, dat was maar voor den vorm. En zoo is het gekomen, dat ik thans aan mijn schryftafel zit, om u geen uitvoerig ver slag te geven van ’t geen ik heb gezien, liever eens te vertellen, wat ik bij het aanschouwen van al dat militair vertoon heb gedacht. Daar zijn lui, die het nut van die ge combineerde oefeningen volstrekt niet in zien, zeggen ze. Ze moesten maar eerlijk opbiechten, dat zij te uilachtig zyn om er iets van te begrypen, of te bekrompen om een span verder te zien dan hun neus lang is. Wat praten zij van inzien I Wij gewone burgermenschen, ook een sergeant-majoor van de stedelyke dienst doende schuttery behoort zich op dit stand punt te plaatsen I die per slot van re kening de kosten moeten dragen van sl die militaire dingen, kunnen ons oordeel over het nut van legeruitgaven in het algemeen, en van die, aan bijzondere oefeningen ver bonden, doen afhangen van ons antwoord op de vraag, of we gelooven aan de toe komst van Nederland als zelfstandigen staat. Bij my is daaromtrent nooit eenige twijfel gerezen, als we ten minste ons nationaal karakter bewaren en eensgezind blij ven, en, in i|jden van spanning, voldoen aan onze internationale verplichtingen. Nu, maar dan hebben we ook een leger noodig. Tot iets anders dient het nietvoor de handhaving der inwendige rust bijvoorbeeld schynt het niet verkieslyk, het te gebruiken. Althans, we hebben het moeten beleven, dat ergens het gepeupel avonden achtereen zoo goed als baas was, terwyl men zoowel militaire macht als schuttery rustigDoch laat my niet van myn onderwerp afdwalen. Ik heb het misschien reeds al te dikwyls gezegd, maar ’t doet er met toe, ik blyf het zeggen en wil het tot vervelens her halen ah er gevaar komt voor het verlies onzer onafhankelijkheid, dan zal ieder zich beschikbaar stellen voor de landsverdedi ging. Geen jongeling blyft dan bij moeders pappot, geen effectenbezitter bij zyn trom mel; en zelfs die waardige schutter, van wien we onlangs lazen dat zijn patroontasch dubbelen dienst deed op voet van vrede als bestanddeel van den achtergevel van het toilet zyner gade, en op voet van oorlog bij de exercitie, om er zyn sigaren in te bergen, zal alsdan zyn vrouw trachten te bewegen, een ander voorwerp tot den rang van tournure te verheffen. Degenen, die nu op de sociëteit bazelen van de over macht van Duitschers en Franschen en phi- losopheeren over de oplossing van kleine staten in groote volksgroepen, zullen dan hun redenatie’s vergeten en daden willen toonen. Maar dan kunnen ze niet, de stumperts! Geef hun een geweer in de handen en ze zullen het net af'vuren als ik laatst heb gelezen van de Congo-negers, met afgewend gezicht en onder een hoek van 45 graden in de richting van de maan I Natuurlijk maken ze er dan de Regeering een griet van, die steeds alles heeft gedaan wat verkeerd uitloopt, en dus ook beschul digd wordt van verwaarloozing van ’s lajiJ.s weerbaarheid. Wie gelooft, dat het doel bereikbaar is, moet de middelen helpen aanwenden. En nu is het niet genoeg, dat we weten een zeker aantal mannen beschikbaar te heb ben, die schieten en marcheeren of een kanon bedienen en een brug slaan kunnen, doch de officieren moeten weten, hoe ze te gebruiken, niet alleen uitgeteekend op een, papiertje of uitgerekend in een thé- orieboek, maar in werkelijkheid, op het terrein waar in geval van noodzakelijkheid, de verdediging zal plaats hebben. Hy moet lich rekening kunnen geven van allerlei omstandigheden, waarin hy zal kunnen ge- f wat naar Ik hoor, mj van plan, en is daar overeenkomst met de Handelmaatschappij, de nieuwe Zondagswet en de Wet op het Notariaat. EtM. heeft metiugang tMh 21 Sept Mr. A. J. Roest eervol ontslagen als officier van justitie by de arrondissements rechtbank to Rotterdam, en benoemd tot burgemeester der gemeente ’a Graven hage. Bij koninklijk besluit is be noemd tot ontvanger van het buitengewoon zegel te ’e Graven hago tevens belast met de directie van het algemeen zegel kantoor D. Raventhans ontvanger der registratie en domeinen to Haarlem. In de op 21 dezer maand ge houden vereenigde vergadering van Hoofd ingelanden van de Overwaard is benoemd tot voorzitter van dat waterschap de heer C. B. Wisboom, burgemeester van Noorde- loos c. a. In dezelfde vergadering is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer Mr A. 0. Visser te Gorinohem als secretaris-penningmeester van genoemd wa terschap. Door het overlyden van den heer J. Hailing Pz. te Krimpen a/d IJsel, is eene vacature ontstaan van hoofdingeland in het 3de district van de Krimpenerwaard. De gewone jaarlyksohe 8int- Bavoschouw langs de dyken van de Krim penerwaard zal ditmaal gehouden worden op Woensdag 5 en Donderdag 6 October a. s. Zij zal op Woensdag te 7 uren des morgens en op Donderdag dea namiddags telkenmale te Haastrecht aanvangen. De commissie tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in het onderdeel Vianen is reeds eenigen tyd druk bezig met de plaat selijke opneming der landeryen zoodat de opgave daarvan spoedig kan verwacht wor den. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’s Hage werd Maandag aanbesteed lo. de overstorting van koperzinkstukken der hoofden A1 en B, gelegen beoosten de Goedereesche havenbenevens de voorzie ning \an de koppen der dammen 1, 2 en 4 aan het Flaauwe Werk op de Noordkust van Goedereode. Minste inschryver de heer A. M. Langeveld te Hardingsveld, voor f 4472 2o. het bouwen van oen sluiskantoor op de bestaande fundeering te Leidschendam (gemeente Stompwyk). Minste inschrjjver de heer J. Vermeer te Hekendorpvoor f 6473. Door Burg, en Weth. van ’sHer- togenbosch is aanbesteed het opruimen van ondiepten in do westelijke gracht, deel uit makende van de rivier De Dommel. Vau de drie inschryvera was D. K. Bons te Blied- recht, voor f 10.900 de minste. Het werk is niet gegund. Te Breda is voor de garnizoens- bakkerij aanbesteed de levering van 125 hectoliter jarige roode en 375 hectoliter jarige witte tarwe. Van de goedgekeurde witte was het minst in prys het monster-van den heer H. De Gier te Gorinohemtegea f6,72 per hectoliter. De zeilwedstrijd te Slikker veer welke op den 28en Augs. II. door averij aan een der vaartuigen onbeslist bleef, zal op 25 Sopt. e. k tnsschen de booten „Hendrika” en „Maria Vink” op dezelfde wijze opnieuw plaats hebben. Te Amsterdam werd Zaterdag 10 Sept, de gewone jaarlyksche vergadering gehouden van aandeelhouders in de Ned. Algemeene Maatschappij van Levensverze kering „Conservatrix”. Deze vergadering was zeer talrijk be zocht. Zij werd geopend door den presi- dent-commissaris, die vervolgens het prae- aidium overdroeg aan den onlangs benoem den directeur G. L. Jansma van der Ploeg. In de oppositie bevonden zich de advo caten Mrs. Ph. A. Haas Azn.P. Pet, A. O. N. Pieren en L. W. Van Gigoh. In sjjn algemeen verslag gaf do directeur ala zyn overtuiging te kun pen, dat „Conaerva- trix” een alleszins levensvatbare zaak ia, mits de kankerplekken die haar bestaan be dreigden, werden uitgeaneden en zij gesteld werd buiten den invloed van hen, die zich voordeden als de reddende engelen der Maatschappij, maar die inderdaad warende verslmders barer activiteiten. Hij riep daar toe den steun der vergadering in, daar hij met de meest mogelijke openhartigheid en in volle waarheid den juisten stand van zaken der Maatschappij zou blootleggen. Die steun werd hem dan ook in volle mate verleend; de oppositie werd volkomen ver slagen, de voorgesteide wijziging der sta tuten met schier algemeene stemmen aan genomen, en eindelijk de zaakkundige con troleur M. J. J. Krdller met algemeene stemmen, waarbij de oppositie zich van stemming onthield, ontslagen, terwyl ook het ontslag aan den wiskundigen adviseur, Dr. W. Gleuns, werd gegeven. De verga dering, om 12 uur begonnen, eindigde ten half zes ure. Het algemeen verslag en de goedgekeurde rekening en verantwoording van het boek- jwr 1886 zullen worden gedrukt en ia ruimen kring worden verspreid. BTATKN-GENEBAAL. Dé gewone vergadering der Staten-Qeneraal werd Maandag, in een vereenigde zitting der beide Kamers, op de gebruikelijke wijze door Z. M. den Koning geopend met de volgende troonrede Mijne Heeren: Met genoegen bevind ik mij te midden der vertegenwoordigers van het Nederland- sche volk, dat in den loop van dit jaar duidelijke blijken heeft gegeven ven zijne verknochtheid aan Mij en Mijn Huis. De wetsontwerpen tot bekrachtiging der veranderingen in de Grondwet, die in de voorgaande zitting zijn goedgekeurd, zul len u worden aangeboden. Ik hoop en ver trouw, dat op dien belangrijken arbeid in deze zitting het zegel zal worden gedrukt. Mijne betrekkingen met alle mogendhe den zijn zeer bevredigend. De zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen ge ven mij reden van tevredenheid. Voor maatregelen in het belang van het landbouwonderwijs en van de zeevaart zal uwe goedkeuring worden ingeroepen. De toestand van ’s lands financiën is vol doende; geene vlottende schuld is in om loop gebracht en voor het volgende jaar behoeft geen buitengewone belasting te worden voorgeateld. Mogen uwe werkzaam heden, ondet Gods onmisbaren zegen, strek ken tot welzyn van het vaderland. Ik verklaar de zitting van deStaten-Ge- neraal te zijn geopend. Na afloop der vereenigde zitting vergaderden de Kamers afzonderlijk. In de zitting der Eerste Kamer werden commissiën benoemd tot onder zoek van de geloofsbrieven der leden. In de Tweede Kamer nam het oudste lid in jaren, de heer Van der Sohrieck het presidium waar; in z|jn openingstoespraak wees hij op het gewicht der beslissingomtrent de Grondwetsherziening te nemen, en wijdde een warm woord van hulde aan de nagedachtenis van den yroegeren nestor der vergadering, wijlen den heer Bluste. Ook hier werd het onderzoek der geloofsbrieven aan commissiën opgedragen. Dinsdag. Nadat in de Eerste Kamer door de commissiën tot toelating van alle leden was ge adviseerd, behalve van den heer Coenen tegen wiens benoeming een bezwaarschrift was inge- korrien, en dienovereenkomstig was besloten, aan vaardde de heer Jhr. Mr. F. J. J. VanEjjsinga het voorzitterschap. In zyn rede wees ook hy op het belang der Grondwetsherziening, waarvan de eerste lezing had plaats gehad, „en wel met behoud van een der gewichtigste beginselen van Staatsrechtdat voor ieder kind onderwys is te krygen, zonder dat de godsdienstige overtuiging van de ouders gekrenkt worde en zonder dat dit groote belang van Staatshuishouding, zorg voor het onderwys, voorshands althans, schade lydt.” Na de veranderingen te hebben aangestipt, die de Kamer door de verkiezingen onderging, drukte de Voorz. den wensch uit, dat de door haar te nemen beslissing onder Hoogeren Zegen moge strekken tot heil van Koning en Vaderland. Besloten werd, de troonrede met een adres te beantwoorden. De afdeelingen der Kamers werden samenge steld. Deze kozen tot voorzitters de heeren Van VollenhovenVan TienhovenVan Akerlaken en Sohimmelpenninck Van der Oye. In de Tweede Kamer had de goedkeuring der geloofsbrieven en de samenstelling van de candi- datenlyst voor het presidium plaats. Op de voor dracht kwamen dezelfde namen als ten vorige jare, n.l. van de heeren CremersGleichman en Reuter. Woensdag. De Eerste Kamer besloot op rap port der commissie, die het bezwaar tegen de toelating van den heer Coenen als lid der Kamer voor Gelderland ongegrond verklaarde, diens geloofsbrieven goed te keuren. Vervolgens werd na eenige discussie het adres van antwoord op de Troonrede aangenomen. Het luidt aldus Sir el Dankbaar waardeerde de Eerste Kamer der Staten-Qeneraal het voorrecht Uwe Majesteit wederom te midden der Vertegen woordigers van het Nederlandsche volk te zien, dat zich aan Uwe Majesteit en haar door luchtig Stamhuis innig verknocht gevoelt. Uwe Majesteit vindt ons bereid tot nauw gezette overweging van de wetsontwerpen tot bekrachtiging der veranderingen in de Grondwet. De mededeelingen van Uwe Majesteit aan gaande Hare zeer bevredigende betrekkingen met alle Mogendheden en aangaande de zee- en de landmacht, die Haar zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen reden tot tevredenheid geven, werden door ons met belangstelling vernomen. Al kan de toestènd van ’s lands financiën in zoover voldoende worden genoemd, dat geen vlottende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar geen buitengewone belas ting behoeft te worden voorgesteld, schijnt hy daarom niet in mindere mate dan vroeger de aandacht der Regeering te blyven verdienen. Van harte, Sire! vereenigen wy ons met den wensch, dat de werkzaamheden, die ons in deze zitting wachten, onder Gods onmis baren zegen strekken mogen tot welzyn van ons vaderland. Donderdag. De heer Cremers aanvaardde het voorzitterschap der Tweede Kamer met eene rede, waarin hy wees op de veroordeeling van het oude kiesstelsel, erkende dat de Grondwets herziening niet ieder volkomen voldeed, maar aandrong dat de leden der Kamer, met opoffe ring van eigen wenschen, zouden nagaan of de verbeteringen niet opwogen tegen hetgeen ieder persoonlyk minder gewenscht toesoheen. Op voorstel des Voorzitters werd besloten, de troonrede met een adres te beantwoorden. Ingekomen zyn de grondwetsvo>ontellen, de Indische begroeting, de wetsontwerpen tot ver lenging van het bankoctrooi, verenging der

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1