ome ;ken, N°. 962. I0VEN. PDLPE, lel-wortels jazijnü! Zaterdag 19 November. 1887. Zonen, 0 A, JE WAAG”, deposito n f 50 tot f 500 avraagbaar; 1 i soen. HI iar meerIII -US Editie WERKEN. NKENSTEIJN, ieder maker H te Boskoop, ant. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND. Schetsen van Java. BINNENLAND. - r a .1’ <1 .wT S. W. N. VAN NOOT! den gemeen in *t to Rotterdam ziet M.VAN NOOTMN. Het langer BEETS. jwr herziene uitgave. ichtband f 1,90. idelaren te bekomen. enbllkken vaa zijn zaamheM eenige partijen «gen billyke pry». DE LANGE, len van duizend len door C. VAN itweg, Jaarsveld. Koopt de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfumeriën om het grjjze haar bipnen enkele dagen te doen verdwijnen. ran 8. W. N. jonhoven ia de in- de EMER’S 1 doelen. 5 per deel. rgeteekende berigt ttëerde begunstigers, Ier als vorige jaren leeft eeno prachtige INTERMA NTEL8, ■es; ook ruim voor- imaakte WINTER- ilgenslaatste smaak, eid WINTERGOE- Katiné, Ftecooase, q, en een collectie lona en Costumes, yk bezoek vereord B K E R K. icon en f 1,50 per uffr. E. M. Driesen, ,m te Schoonhoven; J. H. Huinck FHz., EL J. van ötraaton Ben wen te Kamerik in. )h f 1,50. 4 - 0,75. - 0,40. iders: laaetrecht. dewater, Winkelier. v hoonhoven aLekkerkerk, ling, door vele at- ileken een afdoend >est en aandoening regeling Up vele Ldurend f>i ifl .1.1 LI iiU', - Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. uröa: voor Soboonhorea per drie maanden ƒ0,70. Franco per post door het geheels ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. te Schoonhoven, UitgevenJj. SGHOOfflOVBME COURANT. Q.-V - 1-^uh,1 (j idli.iw. 11 .n .1 u<i 4—Od I I B •1/ i Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franoo ui terijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binneniandschto Advertentiën, voor 1 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in reken pg gebracht. ua» Tot hoofdingeland iu het 8e district van de Krimpener waard is gekozen de heer A. Vonk Noordergraaf, te Ouder kerk op den IJsel, iu plaats van wijlen den heer J. Hailing Pz., te Krimpen op den IJael. Eenige heeren hebben zich tot eene commissie vereenigd om de ijsbaan to Slikkerveer opnieuw ta exploitatie te brengen, on zijn bereids druk in de weer, om de baan te doen inrichten. In tegenstel ling met den vorigen winter is een gedeelte der vlakte gereserveerdhetwelk uitsluitend toegankelijk zal zijn voor leden van de ijs club „Slikkerveer", en voor hendie per stoom booten van de reedery Fop Smit Co. de reis naar Slikkerveer ondernemen. Be halve dat de Commissie om den anderen dag eene matinéa musicale zal doen geven, zal zij ook andere feestelijkheden organi- seeren als het houden van eene hardrijderij op schaatsen, wedstrijd met tikkers enz. enz. Ook werden reeds onderhandelingen geopend met baron De Salis ie Amsterdam, aan wien zich de rijders Werner en Hagen verbonden hebben gedurende hun aanstaand verblyf ia Holland. De gewone hardrijderijen zullen nationaal zijn ton einde nietzooals in het afgeloopen jaar, door to lang wachten op buitenlanders, de kans op eene open rivier te verliezen. Thans worden in de Weosin- richting te Noerbosch reeds meer dan 800 kinderen verpleegd. Ruim 1200 weezen hebben de inrichting verlaten, die het maat schappelijk leven zijn ingetreden. Velen hunner hebben hot zelfs zoo ver gebracht, dat zij in staat zijn den directeur met ruime giften te steunen Do aanvrage tot opne ming van kinderen neemt vooral gedurende den laatsten tijd aanhoudend toe; honder den weezen wachten op plaatsing; toch is het niet mogehj vóór den winter er meer op te nemen, daar de huizon overbevolkt zijn, en het nieuwe weeshuis nog niet ge reed is. Dat de belangstelling in doze in richting steeds toeneemt, ia weder geblekeö. Behalve véle goederen en levensmiddelen ontving de directeur over het derde kwar ten den regentijd van Oc- gedurende welken tjjd de imheden i, om de Javanen tot die verbeU- woen besluiten, zjjn byna overal inis- slechts weinige plaatsen worden aangetroffen, en deze bezigt meti a slechts om eenigszins grootei e hoe veelheden voor den handel gereed te maken. De gepelde rijst moet nu nog door de huis vrouw worden gewand, om de doppen te verwydéren; het meel van destukgestampte korrels gaat dan mede verloren. Wat er van over is gebleven verdwynt bjj de laatste bewerking, het wasschen. Dit doet men in een gevlochten mandje, en wordt zoolang voortgezet tot het water niet meer wit wordt gekleurd. En nu kunnen wjj den Javanen smake lijk eten wenschen. Laat ik nog even ver- tellen, dat er een zeer groot aantal ma nieren beslaan om de ryst te bereiden, zoo- dat de maaltijden der inlanders minder gelykvonpig zyn dan wij ons wellicht ver beelden zouden. Meestal kookt men haar in gevlochten mandjes, die zeer netjes van bamboes zyn bewerkt, en die in kokend wa ter worden gehangen, totdat de korrels gaar genoog zyn om genuttigd te worden. Reeds zit bet gezin, op de mat nederge- hurkt» te wachten. Veel omslag van ta felgereedschap treffen we niet aan. De spijs wordt in aarden schotels opgedragenin groote palmbladeren, die den dienst van bor den vervullen, overgestort en met de vin gers ter bestemde plaatse gebracht. Overzicht. Een donkere wolk hangt over Europa. Niet in dien zin alsof de vrede op dit oogenblik meer gevaar zou loopen, dan eenige dagen of maanden te voren; het tegendeel is waar, want alle offioiëele en offioieuse toespraken zijn variaties op hetzelfde thema vrede. d? Doch oen groote slag dreigt het Duitsche Keizershuis. In tegenstelling met de ge ruststellende verklaringen van de speciali teit voor keelziekten, Dr. Mackenzie, die den Duitschen Kroonprins sinds eenigen tijd ouder behandeling heeft, is, nu eene nieuwe zwelling aan het strottenhoofd zich open baarde, uit een nieuw onderzoek, waaraan alle specialiteiten van Duitachland on Oos tenrijk en ook Dr. Mackenzie deelnamen, geconstateerd, dat die herhaalde en steeds toenemende zwellingen kanker zijn. De ziekte is, zooals zy zich voordoet, door allen voor ongeneeslyk verklaard, ook zelfs dan, indien het strottenhoofd werd weggeno men. Dit laatste zou alleen het leven van den algemeen geliefden en inderdaad alles goeds belovenden Kroonprins met eenige maanden kunnen verlengen. Krachtig van gestel en, uitgezonderd de giftige gezwellen, gezond van lyf en leden, werd den Prins aangezegd, dat hy nog een jaar te leven had, mits hy vergezeld was van een be kwaam chirurg, die by de te verwachten toenemende zwelling, door een tydige ope- li -vb ki i VL OpJMUjateéhL Op geringen afstand van de dessa strek ken zich de akkers uit, die den inlanders hun voornaamste voedsel leveren. De grond van Java is over het alge meen zeer vruchtbaar, en mildelyk beloont hy de zorgen, aan zyn bebouwing besteed. Hel waterlangs de bergwanden naar de Vlakte attfaJepdevoert telkens nieuwe stoffen, vergane bladeren en teelaarde aan, waardoor de landbouwers vrjjgesteld zyn van de moeitehun akkers te bemesten. Waar die aan voer niet geregeld plaats heeft, is evenwel de inlander niet gewoon zich om de bemesting te bekopimeren, en dat is natuurlyk in zyn nadeel, want door de voortdurende bebouwing vermindereu de velden in vruchtbaarheid. Wel laat hy op den akker, vanwaar de oogst is weggehaaldeenigen tjjd zyn buffels gra zen, en wordt het te veld staande stroo ondergeploegd; maar dat is niet voldoende om de oorspronkelijke groeikracht van den bodem bewaard te doen blijven. Een der redenenwaarom de Javaan zich te weinig om den toestand van den akker bekommert, en nog minder dien, als het noodig itf, tracht te verbeterenis deze, dat de gronden op vele plaatsen geen eigendom zyn van een bepaald p'er- soon, maar gemeenschappelijk bezit van de deeigerechtigden van het dorp. Aan hen worden alle jaren door het dessahoofd de velden toegewezen, over welker oogst zij beschikken mogen sommige werkzaam heden, als het maken van bevloei ingska- nalen, het onderhouden van voetpaden, worden gezamenlijk verricht, maar voor het overige zorgt ieder voor zichzelven. Diegenen der dorpelingen, die niet tot de deeigerechtigden behooren, zyn by dezen in dienst, en ontvangen hun loon in den vorm van een bepaald gedeelte van de opbrengst. Daar nu onder deze omstan- heflen niemand weet, welk stuk land hy een volgend jaur in gebruik zal krygen, is het wel te begrypendut grondverbe tering een zaak is die men gewoonlyk over tiet hoefd ziel. Niet overal op Java is deze rt dit gemeentdyk bezit, in zwang. plaatsen brengt de dessaman voorti hetzelfde stuk land iu bebouwing. ratie verstikking voorkomt. Met een moed, die bewondering afdwingt, hoorde de Prins zyn vonnis aan en besloot van de operatie, wegneming van het strottenhoofd, af te zien. Voorloopig zal hij naar het advies zijner genoesheeren te 8t. Retno blijven, wat voor de bewaring zijner krachten wenschelijk is. Hoe de Keizer hot oordeel der weten schap vernam laat zich denken. Het Nor- ■telijk Huis en de geheele natie is diep verslagen door dit onverwachte en nood lottige bericht, dat ook over de grenzen van Duitschland een weemoedigen indruk maakt. Men begrijpt dat onder deze omstandig heden het bezoek ven den HusHisclien Keiser, tegen den 18. dezer aangekondigd, niet die belangstelling wekt, als anders het geval sou zyn. Het bezoek zal io verband daarmede ook slechts zeer kort zyn en de Prinsen zullen zich voornamelijk belasten met de plichtplegingen, aan zulk een bezoek verbonden. Van nabjj de deel neming waarnemende vau een gansch volk iu het leed dat het Vorstenhuis treft, zal zeker niet nalaten ook den Russiscben Keizer te treffen, wiens ervaring zoo ge heel anders is, getuige de berichten, die schier dagelijks reppen van nieuwe plan nen om de bestaande orde van zaken omver te werpen. Zoo wordt thans weer gemeld, dat eeu, spoorweg-machinist in hechtenis is genomendie alleen als zoodanig dienst had genomen, om te kunnen medewerken aan aanslagen op 's Keizers leven. En toch gaat de Russische regeering voort do be volking of een deel daarvan te tarten. In welken zin moet men toch anders ver klaren het besluit, waarbij aan de Joden in Tiflis, 6000 iu getal, het langer verblyf aldaar ia ontzegd F Treurige tooneelen hebben Zondag j.l. weder in Engeland» hoofdstad plaats ge had. Nadat geruimen tyd lang de verga deringen der socialisten op Trafalgar tquare ongehinderd waren toegelaten, besloot de politie, daartoe door de bevolking in die wijk aaugespoord, ze voor 't vervolg te verbieden. In strijd met dit verbod had zich Zondag eene talryke menigte op Trafalgar square verzameld ey hield toe spraken eu optochten, tonder dat het der politie, die p. in. 5000 man steik was, ge lukte het park te doen ontruimen. Eindelijk verscheen de militaire macht en ontstond zonder dat deze er naar ’t schynt feiteljjk aau deelnam, eene bloedige botsing. Het getal verwondenwaaronder ook vele politie dienaren, wordt op ruim 500 geschat. Tegen Zondag a. s. is eene nieuwe samenkomst in hetzelfde park aangekondigd. In verband hiermede is eene buitenge wone politiemacht van 20.000 man ge vormd. De oude Gladstone heeft in een open brief de bevolking aangemaand geen deel te nemen aau de bijeenkomst en af te wachten wat de bevoegde rechter om trent het recht van vergaderingen op be doeld plein zal beslissen. Hy deed beter dan de Pall mall gazette, die, toen de po litie, hetzij dan terecht of ten onrechte, de bijeenkomsten verbood, het volk aan spoorde zich niet aan het verbod te storen en daardoor de verantwoordelijkheid voor de plaats gehad hebbende tooneelen groo- tendeels op zich lagdde. Het onderzoek naar de knoeieryen met ridderorden in Frankrijk is nog in vollen gang. Het gerechterlyk onderzoek doet hoe langer zoo meer uitkomen, welk eon groot aandeel Wilson, Gróvy’s schoonzoon, in al die schandalen gehud heeft. Hij heeft het Elysée dan ook reeds moeten verlaten en zal straks wellicht zoek zjjn. Van zjjn standpunt bezien, schjjnt dit nog de beste uitweg te zyn. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft, ter herinnering aan zijne komst ten troon, een ridderorde ingevoerd. Hy is thans met do Porte aan het onderhandelen over eene her vatting der betaling van de door Bulgarjje aan Turkye verscnuldigde schatting, een bewjjs dat hy begrypt waar de Sultan het gevoeligst is l STATEN- GENERAAL. De Tweede Kamer hervatte Maandag haar vergadering. De geloofsbrieven van Mr. J. A. Levy, nieuwgekozen lid voor Alk maar, werden onderzocht en goedgekeurd na beëediging nam genoemde Afgevaardigde zitting. Daar het eindverslag over de In dische begrooting nog met gereed was, gaf de Voorzitter in overweging haar zoo mo- geljjk Woensdag aan de orde te stellen, na afloop van de nog te behandelen wetsont werpen. Overeenkomstig het ten vorigen dage nog nader vastgestelde plan, behandelde de Tweede Kamor Woensdag eenige kleinere wetsontwerpen, die alle goedgekeurd werden, (onder deze oen verhooging van Hoofdstuk VIII der Staatsbegzooting voor 1886, we gens vergoeding van schade, veroorzaakt door schietproeven aan den Hoek van Hol land); d^rna ving zij de algemeene be- schouwihgen uan over de Indische Begroo ting. De heer Cremer besprak de groote oen- i f 500 tot f 1000, an opzegging; ven f 1000, met pwgging) gen boven f1000, ■on. De ryst, die op Java, gelyk over het al gemeen in 't zuidoosten van Azië, in een aantal verscheidenheden wordt gekweekt is eigenlyk een moerasplant, en heeft, dus, om tot wasdom te komenveel water noodig. Niet alle soorten echter evenzeer: sommige moeten, opdat de planten niet stervenverbouwd worden op velden die bestendig onder water worden gehouden, een andere sourt, de zoogenaamde berg- ryst, teelt men op de hellingen, en zy wordt door regen en dauw voldoende ge drenkt. De natte rijstveldensawahs ge- heeten, geven de ruimste oogsten, en vor deren ook den meesten arbeid; zy worden veelvuldiger aangetroffen dan de droge. De lystplant heeft in haar uiterlyk veel overeenkomst met onze granen, die met haar tot dezelfde familie behooren. Zij bereikt een hoogte van circa 8 decimeters, heeft halmen met knoopen, lange smalle bla deren en aan den top de arenwaaraan de korrels aan harde steeltjes zyn beves tigd en Van een kafnaald voorzien zyn. De eerste aanleg van een sawah is een werk van belang. De dessa-man, die een stuk land, vroe ger niet met ryst beplant, in gebruik of in bezit krygt, begint natuurlyk met over leggen hoe hy het op de geschiktste wyze tot een sawah kan inrichten. Dat hangt geheel van de ligging af. Is het gelegen op de helling van een berg, dan levert deze in overvloed het noodige water. De kunst is maar, het te houden, en daartoe worden aan de benedenzyde van het ryst- veld dammen aangelegd, die het water niet beletten, ook de lager gelegen velden te besproeien maar toch een voldoende -waterbedekking doen achterblijven. Door openingen in deze dammen te maken kan men de akkers, als het noodig is, droog leggen. Is in de nabyheid een stroomende rivier, dan wordt het water door kanalen over de sawali geleid: ligt het veld daartoe te hóóg, ook in dat geval weet de Javaan raadhy zet den stroom at door middel van een dam of stuw, die de beide oevers verbindt, en verhoogt ahoo den water spiegel. Nu is de bodem van Java byna overal zacht glooiend, zpodat er overvloed is van fnsch stroom end water, hetgeen voor den rystbouw zeer bevorderlyk is. Daar waar de grond volkomen vlak is, maakt men dammen om het regenwater tegen te houden, en kan de beplanting sleehts in den regentyd plaats hebben. Laat ons hier even vermeldendat tus- schen de keerkringen slechts twee jaarge- tyden worden onderscheiden, het droge en het natte: in warmte verschillen zy, ten minste naby den evenaar, met veel. t ral iaat ie in het bestuur, oortaftk van ver traging in de afdoening van taken. Ver betering verwacht spreker alleen van inzö«- ring van gewestelijke en plaatseljjke bi-stttren voor de aangelegenheden van meer locaïeu aard. De heer Van Gennep verheugde ziCn over de intrekking der tabaksbelasting, en had verwacht dat nog andere flnanciëele regelingen, eigenlijk bij deze begrooting hehoorende, bij de Kamer zouden syn in gekomen; het deed hem leed, dat in de Tjiomas-zaak nog geen beslissing was ge nomen in den geest van het te dier zake uitgebrachte votum der Kamer. De heer Kielstra keurde het beleid der Indische Regeering tegenover de onafhankelijke Battalanden af; een vrijwillige annexatie achtte hij wensohelyk, tor opheffing van de moeiel ijk heden aan het Tobameer. 8pr. constateerde den vooruitgang van het In dische leger en kwam op tegon het heer- schend vooroordeel, dat de soldaten in Indië het slecht hebben. De heer Van’Baar vroeg of de Minister van Financiën, gewa gende van een bijdrage uit ludië ter dek king vau een tekort op do Nederl. Staate- begrooting, zich niet had verrekend? De heer W. K. Van Dedem zette iu grove trekken zijn denkbeelden omtrent hervorming van hut bestuur in Indië uiteen. De heer Roo- seboom ried aanby de voorgenomen reor ganisatie van de infanterie ook andere dan de officiëele personen te raadplegen. De Minister van Koloniën betoogde het weinige practiseh nat ran een debat over bestuurs- hervorming, onder de tegenwoordige om standigheden. De intrekking der tabaks belasting was geschied wegens den slechten tyd waarin zy vielniet om het beginsel waarop zij rust. Den Minister zou het ook zeer verheugd hebben, als de exceptioneels maatregelen, in de Tjiomaszaak genomen ingetrokken hadden kunnen wordenhet votum der Kamer bedoeldedit aan den Gouverneur-Generaal over te laten. Deze meening werd bestreden door den heer Van Houten die in gezegde .stemming een zuch ten aandrang heeft gozien, om den Gouver neur-Generaal te nopen op zyn besluit terug te komen on bet thans niet ongepast achtte te vragenwelke redenen er nog zijn dat de hoeren Sol en De Starter niet ia de resi dentie Buitenzorg worden toegelaten. In de zitting van Donderdag werden de algemeene beraadslagingen over de Indische begrooting voortgezet en geëindigd. Van de discussiën stippen wij alleen aau, dat de heer Holdt de zaak-Willink Ketjen ter sprake bracht De heer Reuther verklaarde, dat genoemde heer in Indië volkomen wettig is behandeld. De Miniatera van Kolouiën en van Binnenlandsche Zaken constateerden, dat de heer Ketjen onwaarheid spreekt, zichwlven beHchuldigende van miadryven zooals het dreigen met een zweepwelke hij niet pleegde; dat hjj volkomen wettig ontslagen is en gepensioneerd met f 1560en dat. hem alleen uit medelyden hulp is gegeven of aangeboden, geeuazina uit erkenning van onrechthem aangedaan. Op Java heeft nu tober tot April, l meeste werkzaamheden op ’t rystveld wor den verricht. Zoodra de regen flink doorkomt. neemt de arbeid een aanvang. Eerst worden de vrienden en een priester genoodigd, om ge zamenlijk een offer te brengen aan den geest van de sawah, op wiens gunstige gezind heid veel prijs wordt gesteld; onze vriend de landbouwer laat verschillende spyzen ge reed maken, de geeat mag zich aan den geur verzadigen, terwijl het voedsel- zelf door de gasten wordt genuttigd. Dat feest wmijt later herhaaldtegen den tijd dat de oogst binnehgebraclit moet worden. liet eeiste werk is het gereedmaken van een kweekbed voor jonge plantjes. Op go*d losgewerkten grond, dien men één dag laat uitdampen en vervolgens onder water zet, worden de korrels uitgezaaid soms legt men geheele halmen in den grond. Terwyl hier de ontkieming plaats heeft, worden de velden (geploegd. De Javaansche ploeg bestaat uit een krom stuk hout met hputen schaar, van eeu yzeren punt voorzien, en is met twéé buffels bespannenhet geheele werktuig )s zoo hebt dat de man het 's avonds op zyn schouder i.aar huis brengt Ruim 40 dagen laat .men het veld nu uitdampen, waarna het wordt bevloeid en vervolgens geëgd door middel van een grooten houten harkmet een buffel ber spannenop dit eenvoudig werktuig gaat de man zitten om de drukking te ver meerderen. Nu is de planttyd daar. De mannen halen de plantjes, de Mil, van de kweek bedden. en binden ze tot bosjes samen: het uitplanten geschiedt door de vrouwen, die in feestelijke stemming, het baar met bloemen versierddezen belangrijken doch niet gemakkelyken arbeid beginnen. Met een bios zaailingen in de hand gaan zy naar het eind van het veld; dat zij met de bloote voeten door den modder waden deert haar volstrekt niet. Met den vinger maken zy een kuiltje en bevestigen daarin een plantje, of, zoo dit niet krachtig ge noeg is om een flinken stoel te doen ver wachten. meer dan een. Zoodra de dag aanbreekt wordt de arbeid aangevangen, en tot omstreeks tien uur des voormid- dags volgehouden. Is hel planten afgeloopen, dan laat men het water weer wegvloeienom na twee dagen op nieuw, en ditmaal voor langen tyd, het veld onder te zetten. De geheele omtrek beeft nu het aanzien van eeu uit gestrekt meer, tot aan de grens van de bosschen, de koffietuinen of een naburige dessa, alleen afgebroken nu door de legelmatig aangelegde dykjes. Langzamer hand ziet men na eenigen tyd de frisoh groene topjes der planten boven den wa terspiegel uitsteken; maar ttgelykertyd ontwikkelen zich andere planten, die de Javaan liever niet heeft,omdat zy den groei van zyn voeding-gewas belemmeren. Daarom moeten mannen, vrouwen en kin deren yverig aan het wieden, hetgeen in het water niet zoo heel aangenaam is. Maar alvorens daaraan te beginnen, gain de luitjes eerst vroolyk feest houden, en welgemoed aanvaarden zy den arbeid. Ge woonlyk wordt tusschen planten eu oogsten meer dan eens gewied. Tegen den tyd, dat het zaad zich be gint te vormenis het water geheel onder het groene kleed onzichtbaar gewoiden. Nog een korte poos, en de aren staan niet meer rechtop. Nu wordt het water afgelaten; stuwen in de rivieren en dam men om de akkers worden doorgesneden, eu weldra vertoonen zich de planten in haar geheele lengte aan het oog. Doch nu komen er ook vyanden opdageneen der gevaarlykste is het rijstvogeltje, dat met honderden kameraden op het veld nederstrykt; en even onverschrokken als onze musschen, met zjjn rozenrooden snavel een deel van den oogst tracht te Vermeesteren. Allerlei middelen worden in het werk ge steld om de kleine roevers naar alle rich tingen te verdryven. Uit een wachthuisje in dé hoogte loopen touwen met lappen over den akker^ en worden door een jon gen in beweging gebracht, maar erg bang zjjn de kleine blauw-gfyze guitenwaar- schynljjk zyn zij den lezer niet onbekend in Europa houdt men ze vaak als kamer- vogéltjes in een kooivan nature niet. De oogsttjjd is aangébroken. De bevol king bereidt zich tot het gewichtig werk der inzameling voor met een feeStelijken maaltyd, van godsdienstige plechtigheden vergezeld, en daarna trekken allen, mannen en vrouwen in enkele streken alleen de laatsten netjes uitgedost naar het veld. Op het hoofd dragen ze een ontzaglijk groo ten stroohoed, in den vorm van een hollen halven bol, en die niet slechts het gelaat, maar ook den hals en de schouders tegen de brandende zonnestralen beschermt. De ryst wordt met gemaaid maar gesne den, met een zonderling gevormd mesje. Het bestaat uit een kleine plank waardoor een stokje is gestoken het lemmet, aan de scherpe zyde boogsgewijs, is aan den rand :1 iTjhB i bevestigd. Met den duirrf word elke sten gel afzonderlijk tegen de snede van het rjjst- mes aangedrultl. H,oe4t^*ig de Javanen dit ook doen, toch is het licht te begrypen dat deze manier van werken ontzagljjk veel tyd vereischt; doch de eerbied dien zy hun voornaamste voedingsmiddel toedragen is zoo groot, dat zy een vluggere en doelma tiger behandeling, met den sikkel by voor beeld, stellig zouden afkeuren. Aan de aren wordt een paar decimeter van het stroo gelaten; men b/ndt ze daarna in bosjes, die luchtig op het veld worden nedergezet om te drogen. Bjjnaeen maand blijven ze daar staanhet naar huis halen geschiedt alweer met feestelijk vertoon, waar van onze Javaansche vrienden byzonder groote liefhebbers zjjn. Het binnenhalen heeft meestal op de vol gende wyze plaats: de mannen wandelen heel bedaard naar het veld, vitten zooveel bosjes by elkander als zij zender te veel moeite op hun hoofd kunnen dragen, en kuierenaldus beladennaar de schuur. Deze is wat de vorm aangaat, het best te vergeFyken bjj een zeer groote trog, rus tende op korte palen er is geen deur be neden, maar boven in het dak, zoodat de voorraad langs de bawboesladder naar bin nen moet gebracht worden. Het is gebrui- kelyk, de bossen daar veertig dagen te laten liggen alvorens ze aan te raken; slechts in tjiden van groote schaarschte wordt van die gewoonte afgeweken. Is de tijd ver streken, dan wordt niet, evenals by onze landbouwers, de geheele massa achtereen gedorscht en gepeld; de viouwen halen da- gelyks niet meer uit de schuur dan zij voor den maaltjjd van het gezin noodig hebben, en ontbolsteren het in een langwerpig uit gehold blok, of in een houten vjjzel, met een dikken slok, die in het midden dunner is om met de hand omklemd te kunnen worden. Dageljjks wordt bjj elke woning het eentonig geluid, door hel stampen ver oorzaakt, gehoord. Er worden op die ma nier zeer veel korrels verplellern, en men zou zich vrjjwat bevoordeelen, door in elk dorp een rijstmolen op te richten, die door stioomend water, waarnaar men gewoon- lyk niet ver behoeft te zoeken, of door buf fels in beweging werd gebracht. Doch de pogingen, om de Javanen tol die verbete ring te doen besluiten, zijn byna overal mis lukt op molens i dan nog

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1