NK, o 4ie. e 1 c h a d e. da waardige -LU- 1887. Zaterdag 26 November. N°. 963. ender 1 Zonen. eding m HUIZEN Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. id’s onhoven. 58 JS IVALi we Hoest, „Leven en laten Leven.” I oTU Ti discussie ReHerdaa» ziet Zon- MM» «rl WISSEL» lie van 2| pCt rolonga tierente iliger danteer. gra> bedi TE AMERI- 3 te bekomen. VAN NOOTEN DELOOS EN Grondeigenaar, ipman. IEET8. herziene uitgave. band f L90. iron te bekomen. 'ELD, UrdiDxreld. ll.rdlnx.cU. likken van zijn mheld; srste wettelijke liap URD", ren de 30 */0 j Ier 30°/,; ven de Amster- a WAAG", Effecten vóór: 4 ’/o ’s jaar»; den prolongatie- •ohe beurtvoor- r, die te- i betrekking universiteit Deze Courant wordt des Zaterdag-morgena uitgegeven, i ?rjjz: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post i door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle i Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. I ■rijzen. Dolden, hoofd gel< heerendii lioon, te pla W of bij gedeel- 'oezigt, LAL, Notari». van de Eerste iven, tegen In ge veitigd te Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterhjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Ad ver tentiën voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. BUITENLAND. Overzicht De verwachting dat het muisje van den fraudoleusen handel in ridderorden in Frankrijk een staartje zou hebben, is ten De scheiding tusschen zijn schoonzoon, de af- SMOMOIEME GOMT. KE HOEST uchhoest. a het gevaar en sedert vele j aren I goed bevonden r-HONIG, ht verkrijgbaar an fl. 2,— die eons van fl. 1,-“- e en flacon» j die van witte zien zijn, waarop te I. Wolff Zn.: Gorinchem bij bij J. D. den VlasveldLek- rre; Oudewater flwijk bij C. G. Joh. v. d. Dool. BINNENLAND. 8TATEN-GENERAAL. We hebben ons vergist, toen we in ons vorig overzicht melddendat het algemeen debat over de Indische begroeting reeds was ten einde gebracht; eerst in de zitting van Maandag werd het gesloten. Over de hoofd punten der beraadslaging, het wensche- lijke van decentralisatie, en den toestand der koffieplantende bevolking in die stre ken, waar de oogst gering is, zullen we niets meer zeggentot eenig resultaat kon den die beschouwingen thans niet leiden. Over de uitzettingsquaestie wist de heer Van der Kaay den Minister de stellige ver klaring te ontlokkei Generaal, na met h< kennis te zijn dat hij nu het achtte om aan letter D, bij ikker, Gouda. che atschappij Goederen, ER8 en VEE- srling. iar 1850, Gouda. VERZEKERIN- en gelieve men M. L. 8PRUUT. en feestdagen volle bewaarheid. President Grévy en gevaardigde Wilson,en de knoeier jen, die dag aan dag meer aan 't licht kwamen, hebben er toe geleid dat op dit oogenblik een Presidents-crisis ontstaan is. Nadat de Kamer met aigemeene stem men op 3 na er in bewilligd had, dateene vervolging tegen Wilson werd ingesteld, vroeg de radicale afgevaardigde Clemenceau verlof de regeering te mogen interpelleeren over den staatkundigen toestand. De re geering stelde voor verdaging dezer inter pellatie, op grond dat zij zou kunnen scha den aan den goeden afloop der conversie, die op dit oogenblik in vollen gang is, doch de Kamer stond het gevraagde uit stel nipt toe en de premier Rouvier ver klaarde toen, mede namens zijne ambtge- nooten, de portefeuilles neder te leggen. Allen die toen door Grévy werden geraad pleegd over de samenstelling van een nieuw Kabinet kwamen hierin overeen, dat geen nieuw Kabinet mogelijk was, zonder het aftreden van Grévy. ’t Heeft lang geduurd eer deze heeft kunnen besluiten toe te ge ven. doch eindelyk heeft hij er in berust en bij de keuze of de afgetreden premier, dan wel een radicaler lid het doodvonnis bij de Kamer zou aanhangig maken, heeft hij aan Rouvier de voorkeur gegeven. Deze zal nu en waarschijnlijk binnen enkele da gen de beide takkeu der volksvertegen woordiging iu congres bijeenroepen en het besluit van den president mededoelen. Deze zal nu het zoover gekomen is zeker wel van harte instemmen met het straat liedje, dat men algemeen in Parijs hoort neuriën: A/i quel malheur d'avoir un gen- dreen waarin de handigheden van Wilson worden bezongen! Gewichtiger dan verwacht werd is mag men gelooven wat doorgaans goed heid bestaan tot overbrenging per telegraaf, van Nieuwejaarskaarten, in het onderling verkeer der Nederl. Rijkstelegraafkantoren. Te Alkmaar is o. a. aanbesteed de levering van lbO.OOO straatklinkermoppen Rijn of Vechtsteen, Waalvormig, ten behoeve van de gemeente Alkmaar. Dit perceel is gegund aan G. J. Keijzer te IJselstein, voor f15,15 de 1000 stuks. De Vereeniging tot Bevorde ring van Beeldende Kunsten, opgericht in den jare 1845 door de Maatschappij „Arti et Amicitiae, heeft gedurende haar 42-jarig bestaan niet zonder vrucht gewerkt tot het doel, bij hare oprichting voorgesteld. Zij mocht in dien tijd, van circa 300 verschil lende kunstenaars, ongeveer 1200 Schilde rijen, ruim 360 Aquarellen achter lijst en glas, benevens verscheidene andere kunst werken aankoopen, terwijl zij 40 Staalgra vuren deed vervaardigen de meesten op eene grootte, als hier te lande weinig voor komt. Al deze kunstwerken werden vervaardigd door- en rechtstreeks aangekocht van Ne- derlandsche kunstenaars op openbare Ten toonstellingen. De Vereeniging heeft dus recht te zeg gen, dat zy een belangrijken steun aan de verspreiding van beeldende kunst en van aanmoediging aan hare beoefenaars in Ne derland gegeven heeft. Bovendien werd eene niet onbelangrijke som gestort in het weldadig Weduwen- en Weezenfonds der Maatschappij „Arti et Ami citiae”, door de korting van 5 pct., die de kunstenaars van hunne aankoopprijzen tot dat doel zich laten welgevallen. Al deze vruchten werden verkregen door de medewerking van de Leden der Ver eeniging, die daarvoor eene Jaarlijksche Contributie van f5 betalen. Zij ontvangen daarvoor een lot in de jaarlijksche verlo ting van kunstwerken en een exemplaar van de gravure als premieplaat. Mochten velen van hen, die belang stellen in den bloei der Nationale Beeldende kunst, tot bet doel der Vereeniging loetreden, door zich als Lid te doen inschrijven vóór den dag der aanstaande verloting, die den 29. December a. s. op da groote kunstzaal dar Maatschappij „Arti et Amicitiae” zal ge houden worden. Die inschrijving kan geschieden aan het Bureel der Maatschappij Arti et Amicitiae” te Amsterdam of bij H.H. Correspondenten in de Provinciën. De Correspondent voor Schoonhoven en omstreken is de heer A. J. Van der Kop, Wijnkoopor, Korten Dam No. 12 aldaar. Dr, Ph. I. Hoedemakei geu het einde des jaars zijne als hóogleeraar aan de Vrije heeft neüergelegd, heeft een op hem uitge bracht beroep naar Nyland (classis Sueek) aangenomen. Ds. J. G. Verhoeff te Bode- <”-'iven heeft voor het beroep naar Scharl uedankt. Door den Bisschop van Utrecht is benoemd tot Pastoor te Soester- berg de heer M. Moes, thans Kapelaan te Achteveld. koopen en ver- tegen een pro- eene te Massouwah. financiën wordt zy uitgaven worden i leger en vloot. In Bulgarije gist het nog. Thans is de publieke opinie weer vinnig gebeten op den metropolitaan Clemens, die in de verwijdering van Prins Alexander zulk een ideel heeft genomen. De regeering ~'v ^noodzaakt wofdeh -Hiyjujnen aan- zien een of anderen maatregel ce nemen. De Sobranja besloot de meeste der afge treden Ministers in staat van vervolging te stellen. Bij gelegenheid van den verjaardag van den slag van Slivnitza zond Vorst Ferdi nand een telegram van gelukwensching aan Prins Alexander van Rattenburg. Alle handelingen, waardoor de verbittering van Rusland al meer en meer wordt opgewekt. Een amendement vgn den heer Van Dedem, om het bedrag (fl) te verminderen tot f0,50 en f 0.25 in ovqprpdighüid van het aantal verplichte werkdagen, werd met 56 tegen 11 stemmen verworpen; daarentegen werd een amendement van den heer Van i, om het bedrag, verleden jaar aan ;eld meer geïnd dan tot afkoop van uiensten werd uitgegeven, ad 2 mil- als post van uitgaven op de begroeting laatsen, ten einde deze gelden bepaal delijk aan te wenden tot tegemoetkoming in de behoeften der iulandsche bevolking, door den Minister overgenomen. Een amen dement van den heer Van Dedem, om uit te maken dat bedoeld overschot uitsluitend bestemd bljjft voor de heerendienstpliohtige inlaodsche bevolking van Java en Madoera, werd verworpen. Donderdag werd gedebatteerd over vor- hooging van het koffiepiantloon der inland- sche bevolking. De heer Keuchenius wilde een verhooging van f 1 per pikol, de heer Lohman een van f2, terwijl de heer Borgesius ook verhooging wilde, doch meer als tijde- I ij ken maatregel. De discussie over dit onderwerp liep in deze zitting niet af. In de zitting van Maandag bracht de heer Keuchenius in warme bewoordingen hulde aan de nagedachtenis van den heer Van Wassenaer van Catwijck, die zich door zijn ernst, zijn waarheidszin, zijn trouw en min zaamheid aller achting had verworven. Vooral wees Spr. op het verlies, dat de anti-revolutionaire partij leed in dezen geest verwant van Groen en Knijper; als voorzit ter van de Kamerclub had hij steeds ijverig gestreden voor een hem heilig beginsel. Te rekenen van 24 dezer zal het Rijks-telegraafkantoor te Alblasserdain op werkdagen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van IJ tot 4J, 6 tot 7 en 8 tot 9 uren namiddags. De diensturen op blijven onveranderd. jegens ons zelven. En juist dat is, gelooven we, de fout van menigeen, die op Heven en laten leven” pleit. Vergeef uw broeder zeven maal, dat hij dwaalde, maar uzelven nooit. Reken hern zjjn tekortkomingen niet te zwaar toe, doch bezie de uwe met den blik ééns strengen tuchtmeesters. Men moet leven en laten leven, zegt de luie dienstknecht, die zijn plicht ver waarloost en dit temeer doet, naarmate het toezicht zwakker is, totdat eindelijk de bom barst en hij met schande aan den dyk wordt gezet. Hetzelfde zegt de man, aan wien het toezicht is toe vertrouwdmen moet de menschen niet al te scherp op de vingers kyken, want dan worden zij wrevelig of zy gaan er een studie van maken, u een rad voor de oogen te draaien in ’t eind is de boel in de war en de man van de contröle grijpt naar het waschbekken van Pilatus. Men moet leven en laten leven, -— herinnert de aannemer den opzichter, als hij hem te verstaan geeft dat bij het op geven der inschrijvingssom niet gerekend is op streng of zoogenaamd ivitterig” toe zicht, wèl op zekere kleine tegemoetkomin gen die den heer opzichter waarschijnlijk niet onwelkom zullen zijn. Leven en laten leven is het motto dergenen, die van hun houge positie in den staat misbruik maken, om degenen te begunstigen van wie met eenigen grond tastbare blijken van dank baarheid verwacht kunnen worden. De Franschen kennen het spreekwoord even goed als wij. II faut vivre el laisser vivre, of, il faut que tout le monde vtve, zeggen zij. Welnu, van de meesterlijke wyze, waarop zij het in toepassing brachten en waarschijnlijk nog brengen, leveren de tegenwoordige gebeurtenissen zeer indruk wekkende staaltjes. Eiken dag wordt een tipje opgehent van den sluier, die de af- schuweiykste dingen voor het oog verborgen hield,en iedere nieuwe onthulling doet ons beven voor de toekomst van een volk, welks regeering, welks militaire overheden, groot aandt walks rechterlijke macht loo die|f~ifijn ge- wél gei zonken in den modder, door een breede reeks van erlooze handelingen opgestapeld. Laat ons, elk in zijn eigen kring, deze dingen ter harte nemen, kleine overtre- I dingen van de wetten der eer zijn als schimmelplanten; zij hechten zich aan het maatschappelijk lichaam, zij vermenigvul digen zich met onberekenbare snelheid, zij groeien aan tot afzichtelijke vlekken. Toe gevendheid past ons, ja, voor den zon daar, als hy zyn verkeerdheid inziet, maar geenszins voor het kwaad zelf; den zieke moeten wy verplegen, maar de besmetting j der ziekte bestryden met alle ons ten dienste staande middelen. En voor ons zelven is de strengste contröle niet stipt genoeg, is de minste inbreuk op de voor alle eeuwen geldende beginselen van eerlijkheid en goede trouw een misdaad. Wee hem, die het kwade goed durft noemen, of het tracht binnen te smokkelen onder de vaische vlag met het opschrift: »Men moet leven en laten leven I” Volks-Zegswyzen hebben doorgaans een goedaardige beteekqiis. Ip het aanzijn ge- r tnetfén onder den iric rok van handelingen, 1 die goedkeuring wekten en tot navolging lokten, werden zulke uitdrukkingen verhe ven tot den rang van een gevleugeld woord, dat in den kortst mogelyken vorm een be hartigenswaardig voorschrift bevat. »Men moet leven en laten leven.” Reeds dadelijk schjjnt het ons toe, dat we hier niet hebben een van die krachtige, uit het innigst menschelyke van het gemoed ge grepen geboden, die men niet kan over treden zonder noodwendig zedelijk ten gronde te gaaneen dier profetische vermaningen, met welker betrachting het karakter staat of valt. Er ligt in die woor den iets iets, ik weet niet wat gemoe- delijka, dat de scherpe hoeken van een ge bod wegneemt en, de soms wat ruwe aan- grjjpingsplaatsen der menschelijke betrek kingen tracht te polijsten. Wy doelden daar op twee, niet volkomen gelijke functiën, in welke onze spreekwijze wordt gebezigden wy gelooven dat ieder, die nadenkt over de onderscheiden geval len, waarin hij haar hoorde gebruiken, onze opvatting kan deelen dat, wanneer twee menschen hetzelfde zeggen, dat nog niet hetzelfde beteekent. Er is op dat punt wel een beetje begripsverwarring. »Leven en laten leven.” Elk onzer heeft zyn persoonlyke belangen, die hij tot op zekere hoogte verplicht is op den voorgrond te plaatsen. Volkomen onwaar, onchris- teiyk en dus onmenschelijk is de bewering, dat de eenig mogelyke bazis der samenle ving, de spil rondom welke de maatschappij zich beweegt, het eigenbelang is, en dat al hetgeen we voor anderen doen, wèlbe- schouwd, niets anders is dan »wèlbe- grepen eigenbelang.” Een gebouw, volgens de plannen van den architect Egoïsme óp getrokken, mist samenhang; een gewone windvlaag moge het kunnen doorstaan, de L eerste wezenlyke storftTBoet het instopten, omdat het cement der broederlijke liefde, tot volkomen toewijding en zelfopoffering toe,die alléén de geïsoleerde steenen kan bijeenhouden tol een stevige massa, er aan ontbreekt. Aan den anderen kantindien we ons konden voorstellen een maatschappij, waarvan al de leden volstrekt niet hechten aan persoonlyke voordeelen van welken aard ook, maar uitsluitend de belangen van an deren tot het onderwerp van hun bemoei ingen maakten, we zouden tevens over tuigd zyn van haar onbestaanbaarheid, de- wyï er dan van geen zelfstandige ontwik keling der individuen sprake kon wezen. Alzoo de ware levenswijsheid is, de eigen belangen, natuuriyk alleen met gepaste, geoorloofde, wettige middelen, naar be- hooren te behartigen, en tevens van elke gelegenheid die zich aanbiedt, gebruik te maken om die van anderen te bevorderen. En is het nu noodig, ter wille van de laatste, iets van de eerste te laten glippen, dan niet aarzelen. Een weinig verheven moraal, zal men zeggen. Zy is er een voor dagehjksch ge bruik, voor de gewone levensomstandigheden. Wat de hoogere behoeften van het men- schenhart betreft, deze vinden haar bevre diging in iets geheel anders dan een een voudig volksgezegde. Dy schokkende ge beurtenissen, die al onze zielskracht ver- eischen om onder haar druk staande te blyven, vragen we naar dieper wellende bronnen van troost en bemoediging. De menschen hebben jegens elkander plichten te vervullen, maar kunnen ook rechten* doen gelden. Doen we dit allyd, onder alle omstandighedenmet yzeren nauwgezetheid, dan wordt weldra de wereld een plekje waar het niet is uit te houden. Een schuldenaar betaalt niet precies op den vervaltyd, tegenspoed maakte hem de juiste vervulling zijner verbintenis on- mogelyk, moet de crediteur dan maar dadelyk den kantonrechter komen lastig vallen? Een werkman is eens niet op de minuut af verschenen; moet de patroon hem dap terstond een uitbrander geven? Een chef beoordeelt eens den arbeid van een zyner ondergeschikten niet geheel naar waarde; moet de werkman hem nu on- middellyk verklaren voor een uitzuiger, en hem als zoodanig aan de verachting der vakgenooten prysgeven Wy allen hebben onze tekortkomingen, die een nauwkeurig zelfonderzoek ons wel reeds in al haar om vang kan doen ontdekken, maar die in het oog van anderen veeltyds vry groote af metingen aannemen. Welnu, juist de dui delijkheid, waarmee ze ons voor den geest staan, die van anderen namelykmoet ons stemmen tot toegevendheid, moet ons weerhouden, het onderste uit de kan te willen hebben, moet ons beletten, den boog niet tot het uiterste punt van span ning te willen brengen, want wezenlijk, dan kraakt hy. Toegevendheid, let we), jegens ande ren I Want niets brengt ons gemakkelijker op een hellend vlak, dan dat wy het zyn ren, dat de Gouverneur- het votum der Kamer in gesteld geantwoord heeft oogenblik nog niet gekomen dat votum uitvoering te ge ven en niet voor de orde en rust in het Buitenzorgsche meent te kunnen in»taan als de hoeren De Sturler Jr. en Sol thans terugkeeren. Verder kwam men natuurlijk □iet. Bepalen we ons tot eenige onderdeeleu der begrooting; alleen het voornaamste kun nen we met een enkel woord vermelden. Bij de behandeling van Hoofdstuk II, Uit gaven in Ned. Indië, verdedigde de Mi nister tegenover den heer Keuchenius de verplaatsing van eenige gouvernementsbu- reaux van Batavia naar buitenzorg. Een amendement van genoemden Afgevaardigde, om de veor dut doel uitgetrokken gulden te schrappen, werd Dinsdag met 37 tegen 27 stemmen verworpen. De heer Hartog weesop de talrijke faillissementen, voornamelijk van Chineezen en Arabieren. De heer Van Gennep drong aan op versterking der waarborgen voor onafhankelijkheid en bekwaamheid van rechterlijke ambtenaren, De heer W. K. Van Dedem beval den Minister met aan drang aan, te streven naar beperking van het opium-misbruik. Ook de hoeren Van Gennop en Keuchenius behandelden dit onderwerplaatstgenoemde spreker wees er op, dat het gevaar voor invoer van de opiumpacht in de Preanger is toegonomen, sedert aan een Chinees als hoogsteh in schrijver het transport van opium is gegund. Verlaging van deu erfpacht»-canon bij con cessies voor ontgjnmng van woeste gronden, door deu Minister voor nieuwe ondernemin gen in uitzicht gesteld, werd door den heer Cremer ook toepasselijk gewenscht op de bestaande, welk denkbeeld de heer Van Houten en de Minister bestreden. In de zitting van Woensdag werd voor namelijk beraadslaagd over het hoofdgeld, geheven ter afkoop van heerendiensten. .S. W. N. VAN NOOTEN; te Schoonhoven, Uitgever». iügelichte bladen hieromtrent verzekeren het bezoek van den Rnssl^hen Ozaar aan het Duitscbe Hof geweesji^W maal -zeventrg-- Btj‘ dat Tfézobx zon natae!t|k gebleken zijn, dat de minder goede verstandhouding, die in den laatsten tijd tusschen de regee- ringen van beide landen bestond, haar ont staan te wijten heeft aan vaische voorstel ling van zakenwaaraan deelgenomen is door een deel der omgeving van Keizer Wilhelm, waardoor de Czaar in don waan is gebracht, dat Dnitsohland in Bulgarije tegenover Rusland een vaische rol speelt. Terwijl eerst de handlangers in deze in Bulgarije zelve gezocht werden, worden thans ook de Orleanisten in Frankrijk ge noemd, die hoopten dat eene verwijdering tusschen Duitschlaud en Rusland aan hun doel, omverwerping der orde van zaken in Frankrijk, bevorderlijk zou kunnen zijn. Dit laatste schijnt nu wel wat ver gezocht! De ontmoeting tusschen de beide Keizers en hunne familie is intusschen zeer hartelijk geweest en bij het gala-diner, dat in het paleis van Keizer Wilhelm plaats had, zat ook Prins Von Bismarck aan. Deze zal weldra een bezoek brengen aan den Duitschen Kroonprins te St. Remo, die na doorbreking van een gezwel in de keel en na eene kleine operatie, zich op dit oogenblik weer zeer wel gevoelt. Ook Kóning Humbert van Ifalifi stelt zich voor den doorluchtigen lijder een be zoek te brengen. De troonrede, waarmede dezer dagen de opening der kamers aldaar heeft plaats gehad, luidde uiterst vrede lievend en liet de hoop dóórschemeren op vredelievende afwikkoling der zaken Alleen op het punt der I gewraakt, daar nieuwe noodig geoordeeld voor ♦AMEIDE, 23 Nov. Behalve naar Sprang heeft de predikant dezer gemeente ook een beroep ontvangen naar Oufl Beierland en had tijdens de godsdiensfoetenlng op II. Zondag eene deputatie uit de vacante ge meente Harmelen onder zijn hoorders. Ook de openbare school alhier werd dezer dagen vereerd met een bezoek van den oud-onderwijzer, die voornemens is een werkje uit te geven, handelende over de spreekwoorden; al de onderwijzers toeken den in, doch twee hunner, hoogstwaar schijnlijk terecht vreezende dat het bewuste werkje wel nooit in ’t licht verschijnen zal, waren zoo verstandig niet vooruit te betalen. - Tot notabelen dej Herv. gemeente zyn herkozen de heeren P. De Kiefte, G. Oskam, H. Bikker en H. Schippers. ♦BRANDWIJK, 24 Nov. Naar aanleiding van berichtendat op vele plaatsen zoo wei nig leerlingen van het herhalingsonderwjjs gebruik makenkan worden gemelddat Brandwijk daarop eene gunstige uitzonde ring maakt, daar deze gemeente 25 leerlin gen telt die dat onderwijs genieten. ’tZyn allen jongens boven de 12 jaar. KRIMPEN a/dlJSEL, 22 Nov. Zaterdag werd bij den heer A. J. Otto, scheepsbouw meester alhier, met goed gevolg te water gelaten eene ijzeren sleepkaan, genaamd „Anna”, groot 300 last, gebouwd voor re kening van den heer Johan Wagner te Weisenau. Terstond daarna werd de kiel gelogd voor een dergelijk vaartuig, groot ongeveer 250 last, voor rekening van den heer H. Schmidt te Hassmersheim. KRIMPEN a/d IJ8EL, Stormpolder, 31 Nov. Zaterdag werd van de werf „De Nij verheid”, van 0. Van der Giessen en Zonen, met goed gevolg te water gelaten een ijzeren Rijnschip,, genaamd „Rosenhügd, groot 375 last, voor rekening van den heer Matt. Becker te Ruhrort; daarna werden de kielen gelegd voor dergelijke schepen, een groot 450 last, voor rekening van den heer Wilh. Van Meeteren te Mühlheim, en een groot 5UU iaatjxoor rekening «TRVMMN win Douqué te Cobleuta a/d Rhein. LEERDAM, 21 Nov. In de Vrijdag ge houden raadsvergadering is den heer ,11. J. W. Roldanus, als secretaris dezer gemeente, op de meest eervolle wijze eervol ontslag verleend tegen 10 Deo. e. k. •OUDERKERK a/d IJ8EL, 22 Nov. Het plaatselijk Nu alhier hield heden eene open bare vergadering. Als spreker trad op de heer Scholten van Amsterdam, die tot onder werp zijner lezing gekozen had „Schetsen uit het Marine-leven” van Buniug. Ook leverde spreker een paar bijdragenmet welk een en ander hy de talrijke vergade ring een zeer genoeglijken avond verschafte. Tot bestuurslid van bovengenoemd Nuti» de heer 0. J. Gorter gekozen en zulks in de plaats van den heer J. Van *t Hoff Stolk die naar elders vertrokken is. SLIKKERVEER, 23 Nov. Van de werf der firma P. Boele Pz. alhier, is heden met goed gevolg ie water gelaten hot rijnschip „Vereeniging” 10; genoemd schip is circa 450 last groot en gebouwd voor rekening der Badische Actiën-Gesellschaft fiir Rhein- schiffahrt und Seeiransport te Mannheim. Onmiddellijk daarna is met den bouw be gonnen van twee dergelijke schepen, elk groot circa 400 last, te bouwen voor rekening der Bayerisch-Pfalzischen Dampf-Sohlepp- schlffffart-Geselschaft te Lupwigshafena Rh. ♦STOLWIJK, 22 Nov. In de vergade ring van de ysclub, den 18. dezer alhier gehouden, werden de bestuursleden, de hh. W. Verburg, A. Boer en J. Schilt, allen aan do beurt van aftreding, herkozen met respectievelijk 27, 26 en 25 stemmen, ter wijl in de plaats van den heer Jb. Van Dam, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, met 17 van de 28 uitgebrachte stem men, werd gekozen den heer Js. De Vreugt. •STREEFKERK, 24 Nov. De op Vrjj- dag, den 18. dezer maand, gehouden ver huring van rietgewas vau dezen polder bracht f36 op. Over het algemeen zjjn de prijzen hooger dan verleden jaar. ♦WILLIGE-LANGERAK, 22 Nor. De zalmvisschery alhier bracht van Zondag op Maandag 11. een betrekkelijk bijzonder goede vangst oper werden 5 nieuwe zalmen ge vangen. Er is hier op den stal van den landbou wer v. R. voor een paar dagen een geval van miltvuur met doodelijken afloop bij een me.kkoe vóórgekomen. Nadat er behoor lijke aangifte van gedaan was, is hot beest do ir een veearts onderzocht en daarna on- schadelijk gemaakt, terwijl aangaande de andere beesten van den stal voorzorgsmaat regelen genomen zijn. •WIJNGAARDEN, 24 Nov. In deze ge meente hebben zich geene leerlingen aan gemeld voor het herhalingsonderwjjs. De gemeent raad heeft besloten alhier eene onderwijzeres aan te stellen, op eene jaarwedde vau f400. IJ8ELSTEIN, 21 Nov. Tot notabel bij de Herv. Kerk alhier is door de stemge rechtigde leden gekozen de heer N. Steen- beok, en zulks ter vervanging van den heer H. Van Bemmel, die naar elders is trokken.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1