I :ende. INK, r. O 416. Zeeschade. Geldswaardige I 1887. Zonen. Lrtikelen, N". 965;”"? Decenjber. Zater] ladeanx. i’s AAS. TRIX, u>« A. BOECK. □FF Zn» 1 Schoonhoven. 'ADEAUX, by de DE JONG, 40 AZIJN, Schoonhoven. i WET i CD BINNENLAND. IJËR. i BUITENLAND. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Brieven van Barend. Jiw vlco luidla •*4.® 1 ««V ff i verzekering N- komt informeeren, geef ik U volle vryheid i rente ren 2| pCt prolongatierente der >ven lieden en Bchillendo gekondigd. O i’s Extra Stout streken verkryg- IT. Prys 13 Cento E WAAG", iffooten voor: tien prolongatie- ische beunvoor- mteert WISSELS kuope uitgave van WE 4. W. N. VAN koopen en ver- tegen een pro- .00 Jl 00 Dele Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. :’ry«voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele njk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. tend, dat hij c jene maken bekend epakt met eene EN, geschikt voor orten van 8PEL- RXIKELEN, ho- Msoek vereerd te ven de 80 30’/.; de Amster- ens of bij gedeel* n Toezigt, WAAL, Notaris, ur van de Eerste it leven, tegen in een, gevestigd te ORDELOOS EN L Grondeigenaar. Koopman. b t Bute. x bulten, na ont- wel gesorteerde IRPRISES, vele i CHUCOLAAD onovertrefbaar, M, KREEFTEN, jj zeer in de gunst STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer ving in haar zitting van Maandag de algemeene beraadslaging aan over de Staatobegrooting voor 1888. Eerste spreker was de heer Gildemeester, die zijn ontevredenheid betuigde over hot gebeurde met de conversie, waarby open baarheid was uitgesloten. Erkennende dat onder 's Ministers beleid de financiën waren vooruitgegaan, kon hy nochtans dat beleid niet roemen; uan de splitsing der gewone en buitengewone uitgaven is vastgehouden, en van belastinghervorming is nagenoeg geen sprake geweest. De heer V an Baar roemde het herstel van het financieel evenwicht, en meonde Voorts, dat deze begrootiug als oredietwet moet worden behandeldzonder nieuwe organi sation, zonder uitzetting ven cyfers, beheu- i Maatschappij van 1gevestigd te ht No. 93, gaat Iten van alle soort enskans gegrond. Ie Heeren .ekkerkerk, Crlmpen a/d Usel k. Directeur, [A v. d. PLOEG. ling, als ik het zoo noemen mag. Wie raak loten en geen wettêlyke vrijstelling hebbenworden voor den actieven dienst ingedeeld, en al de overigen vormen-de •schutterij”, zooals ik de reserve der naaste toekomst maar wil blijven noemen. Alleen de totaal ongeschikten laat men loopen, hoe wel, dunkt my, nog wel eerst mag worden onderzocht of zij niet op andere wyze dan door het dragen der wapenen, te gebrui ken zijn voor de* zaak der landsverdedi ging. Waarom zou men van een overigens flinken jongen, die wegens bijziendheid afgekeurd zou moeten wordengeen goeden hospitaal soldaat kunnen maken? Er moet zooveel mogelijk naar gestreefd worden, aan alle burgers van den btaat gelijke lasten op te leggen; dat maakt het dra gen gemakkelijker. Nu zullen er nog wel zyn, die met een verbeterde inrichting van ons krijgswezen de handhaving van nummerverwisseling be staanbaar achten Men zal byv. willen toe laten, dat er ruiling plaats heeft tusschen her., die voor de militie worden aangewe zen en degenen, die beschikbaar blijven voor de reserve. Dy de verdediging van zulk geknutsel kunnen weer de oude argumenten worden gebruikt. Menig onbemiddeld jong- mensch, zoo heet het dan, heeft met de gelden, die hij als remplapant of nummer- verwisselaar beurde, den grond gelegd voor zijn latere welvaart; ons is zelfs een geval bekend van iemand, die er een paar koe tjes voor kocht, en in plaats van arbeider, wat hij anders had moeten blijven, een boertje werd. Maar heel die koetjes rede- neering houdt geen steek, wanneer het geldt den toestand van het leger, hetwelk in tijd van gevaa? dienen moet om het land te reddendat leger kan de hulp der best ont wikkelde maatschappelijke klassen niet ont beren. Het algemeen belang gaat boven dat van enkele personen. De schutterij zal waarschynlyk bestaan uit degenen, die met in de loting vallen en dan onmiddelluk bij de reserve worden in gedeeld, en de gepasporteerde miliciens. De eersten moeten dus, gedurende de jaren dat de laatsten dienstplichtig zyn, de noo- dige geoefendheid hebben verkregen, om met dezen tot één corps te worden ver- eenigd. Die vereeniging is onmisbaar; zy moet zyn, vastgesteld, vóór de nood aan den man komt. De manschappen vanelkcoips moeten weten, waar zij zich hebben te be geven, als zij ter verdediging worden op geroepen; in een klein land als het onze moet de mobilisatie het werk zyn van enkele dagen. Een generaal, als de Minis ter van Oorlog, heeft waarschynlyk een heel anderen kyk op de dingen als een sergeant- majoor van een stedelijke schuilei y, oud- fuselier by het 7e regiment infanterie; maar ik heb weleens gedachf.: Waarom wordt niet de reserve precies ingedeeld ais het militie-leger, zoodal elk regiment, elke ar- tillerie-compagnie zyn aanvulling heeft, met welke af en toe een gecombineerde oefening kan worden gehouden, zoodat men elkaar zoo n beetje kent, weet tot welk deel des legers men behoort, en waar van dat deel de staf is gevestigd? Met het tegenwoor dig stelsel, waarby de schuttery gemeente lijk is ingericht, kan dat nietwordt, wat de Minister gezegd heeft dat m zyn plan vligt, die gemeentelijke instelling opgedoekt, dan kan het heel goed. Voor een aldus versterkt leger kan men evenwel niet genoeg Officieren en onderof ficieren beschikbaar hebben, en behoort er dus ook voor een reserve te worden gezorgd. Een tweede moeielykheid is, de regeling van de oefeningen der toekomstige schuttery want men vergete niet, ook de heeren van het platteland zullen er aan moeten ge- looveu, en het is niet geinakkelyk, hen op een bepaald uur even byeen te doen komen, ten einde een beetje te gaan exerceeren. Myn brief zou te lang worden, indien ik deze twee punten nu nog ging bespreken; vergun my in een later schryven myn ge dachten daarover mee te deelen. Groet intusschen, mynheer de Redacteur, door middel uwer courant myn vrienden, uw le zers, van hun en uw ouden bekende: BAREND DEN 80HUTTER. P.S. Als misschien de Minister van Oor log v*n myn voorlichting gebruik Wenscht te maken by het uitwerken dér verdere defensieplannen, en bij U naar myn adres komt informeeren, geef ik U volle vryheid het aan Z. Exc. bekend te maken. Prfls der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0.10. Groote lettors naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrjjdags-namiddag». Alle binnenlandse he Adverteutifirvj voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekenjng gebracht. aomVBHHÊ COÏÏRART. WJ ,?lll i .-Uth i I. I jHMHdr ul.tl j f.,., I I i deoo r.iv mige sprekers gerepliceerd hadden, werd de algemeene beraadslaging gesloten. Hoofd- I (Hm< de. Konim) ,o II (Boqge Uollegiën van Staat en Kabinet des Konings, werden aangenomen met algemeene stemmen. By Hoofdstuk III (Buiten). Zaken) drong de heer Farucombo Sanders aan op het nemen van internationale maatregelen ter voorkoming van zeerampen, en besprak ook nog andere regelingen, als de overeenkomst van Bern betreffende liet internationaal ver voer van vrachtgoederen, de conventie no pens het Suez-kanaal, enz. De zitting van Woeittdag is geheel be steed aan de behandeling van het wets ontwerp tot bekrachtiging eener provinciale belasting in Groningen. De heer De Vos van Steenwyk verdedigde de daarbij be doelde vervanging der opcenten (voor de prov.) op de personeels en grondbelasting door een progressieve inkomstenbelasting. De heeren Godin de Beaufort, Farncombe Sanders, Van Houten, Van Baar en Huber bestreden deze voordracht op verschillende gronden: de zelfregeering der Provinciale Staten is hier te ver uitgebreid, waar zij leidt tot de invo -ring van een geheel nieuw stelsel van belastingheffing; ook is het op dit oogenblik, nu algemeen wordt erkend dat een regeling van het gansche belastingstelsel voor ryk, provincie en ge meente een der eerste eischen is van de naaste toekomst, niet wensohelijk dat op die regeling worde vooruitgeloopen. De heeren Gleichman, Borgesius, Zylker en de Minister Van Binnenlaudsche Zaken verdedigden de voordracht, hoofdsakeiijk zich daarop beroepende, dat de Provinciale Staten volkomen bevoegd zyn naar eigen inzicht eon financiëele regeling vast te stel len, natuurlijk onder nadere goedkeuring der Volksvertegenwoordiging, niet de laat ste, doch de Staten dragen de verantwoor delijkheid; de Kamer heeft alleen te vragen of de nieuwe belastingverordening in strijd is met de wet of liet algemeen belang. Het wetsontwerp werd met 38 tegen 34 stemmen verworpen. Bij den aanvang zijner rede weuschtede heer Van Baar den Voorzitter geluk met zijne benoeming tot Minister vau Staat, daarby hulde brengende aan zyn onpartijdige leiding der vergaderingen. Hoofdstuk Ill der Staatsbegrooting werd in de zitting van Donderdag aangenomen met 57 tegen 1 stem, na goedkeuring van een amendement van den hoer Reuther tot vor- hooging met f300 van het tractement van den Kanselier te Londen. In zyn redevoe ring die de stemming vooratgiugbracht de Minister van Buitenl. Zaken hulde aan de menschlieveodheiddeu schipbreukelin gen vau de „Scholten” te Dover betoond. Ter voorkoming vau aanvaringen ia inter nationale regeling noodig. De Sue^-kauaal- conventie geeft Nederland aandeel in het toezicht, maar legt het geen verplichtingen op by de handhaving der neutraliteit. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland wordt do jacht op klein wild in die provincie gesloten op Zaterdag 31 December a. s. met zonsonder gang, met uitzondering van de jacht op patrijzen, waarvan de sluiting is vastgesteld op Zaterdag den 17. December e. k. en van hot vangen van houtsnippen met laat-, war- of valfiouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met 22 Maart 1888. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’s Hage is Maandag o. a. aan besteed 1°. het driejarig onderhoud van het Ze- denkkanaal met bybehoorende werken en het rijksstoomgemaal aan den Arkelschen datn, waarvoor het minst was ingeschreven door den heer A. Prins Thz. te Sliedrecht, voor f 46.300 per jaar. 2®. het driejarig onderhond vau de over laten in den Waaldijk boven Goriuohem, met de daartoe behoorende sluizen, duikers on verdere werken. Hiervoor was het minst ingeschreven door den heer J. Van Vuuren te Zalt- Bommel, voor f6823 per jaar 3°. het driejarig onderhoud vau de groote- en andere rijkswegen iu de provincie Zuid- llollaud, gedurende 18881890, in acht perceelen. Minste iuschryvers waren o. a. voor het eerste perceel: de heer J. Schou ten to Vianen, voor f6800; derde, de hoer L. Don Hoed te Delft, voor f 12.563; zesde de heer M. Van Honwelingen te Sliedrecht, voor f3350, alles per jaar. - Tot voorzitter van den polder Sliedrecht is benoemd de heer W. 11. Van llaaften te Sliedrecht, mot 561 vau de 588 uitgobrachte stemmen. Door stemgerechtigde Inge landen is tot Heemraad van don polder Hardingsveld verkozen de hear J. Schoe- huisen. Tot arts is te Utrecht bevor derd de heer J. C. Blonk, doctorandus in* de geneeskunde. Ds. J. VinkotoEnterheeftoen boroep ontvangen naar Windesheim. Da. J. G. Dekking teZyderveld heeft een beroep ontvangen naar Hedel. Beroepen tot predikant by de chr. ger. gom. te Waddingsveen e. a. Ds 0. De Groot te Halfweg. Dienaar Overslcht. De toeleg van de radicale party in Frankrijk, om de benoeming van den ge beten Ferry als president te doen misluk ken en ziek dan maar liever met den ou den Grévy te blyven behelpen, heeft dezeu er toe verleid, om een laatste poging tot aanblyven te wagen. Toen de Ministers zich ter bestemder tyd aan het Elyiée ver voegden, om de boodschap der abdicatie te vernemen, scheepte do President hun af met de boodschap, dat hy huu niets te zeggen had, want dat de toestand veran derd was. Wel een bewys hoeveel het AV 3I8372IHM j. i ft» «IK .Hjogl.M.1 7 I S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever.* z l*|4 4HU .■4..-IÜ.L-1 I hem kostte zjjn ambt Beier te leggen. Doch de FrankcKe hatie ^ii er niet naar om zich niet een kluitje Jt riet te laten •turen. De Kttffier, ibow^Hlbrde Senttat besloten, na hot ontvangbn der mededee- ling, de zitting tot een later uur te schor sen, met den eisch alsdan het bepaalde be sluit van den President te vernemen. Een nieuw uitstel tot den volgenden dag, Vrydag, volgde en aldus werd Parijs en daardoor ook Frankrijk gedurende een half etmaal blootgesteld aan de gevaren eener revo lutie. Dank zij echter de voorzorgsmaat regelen, door do Regëering genomen, o. a. door verwisseling van een gedeelte van het garnizoen, dat niet best te vertrouwen Was, werd het ergste voorkomen en bepaalden zich de samenscholingen on demonstraties tot bedreigingen, die gelukkig tot geen uit voering kwamen. Eindelyk kwam Vrydag de in spytigen en nydigen toon gestelde boodschap in, waarbij Grévy zjjn mandaat in handen der Kamers nederlag, niet zonder hen, die hem tot aftredun als ’t ware gedwongen had den, verantwoordelijk te stellen voor de ge beurtenissen, die er uit zouden kunnen voortvloeien. Die vrees is gelukkig beschaamd. In congres vergaderd, hebben Kamer en Se naat don daaropvolgenden dag te Versailles wyseiyk voor de congresvergaderingen aangewezen - - reeds bij de tweede stem ming een opvolger benoemd in Marie Frariyois Sadi Carnot. Reeds bij de eerste stemming vereenigde deze op zich de meeste stemmen. Op hem volgde Ferry, daarop volgde Saussier, van de rechter zijde, en eindelyk Freyciuet, die slechte 76 stemmen, tegen 148 op Saussier, 212 op Ferry en 303 op Carnot uitgebracht, be kwam. Ferry trok zich toen ten behoeve van laatstgenoemden terug en daarmede was dus de keuze beslist. Reeds het feit, dat hij by die eihdstem- ming 616 stemmen op zich vereeuigde, tegen Saussier 186 en Ferry 11, bewyst, dat hij door verschillende partijen en ft ac tiën als geschikt werd geacht. Hij is een Republikein van den echten stempel, be kend wegens zijno eerlykheid en goede trouw, geboren uit een geslacht, dat van ouder tot ouder volbloed Republikeinse!} was zyn grootvader diende onder de eerste Republiek. Hjj heeft thans den leef tijd vau vijftig jaren bereikt, was beurte lings vice-Miuister, Minister voor landbouw en openbare werken en van Financiën en laatstelijk secretaris der Republikeinsche Unie. Zijn optreden heeft in Frankqjk en daarbuiteu een goeden indruk gemaakt. Nu de eerste begroetingen en beslommerin gen, aan de installatie verbonden, voorbij zjjn, komen voor den nieuwen President de re- geeringszorgen opdagen. In de samenstel ling van een Kabinet, waarin hjj, getrouw aan zijn beginselen en karakter, liefst alle fracties der Republikeinsche partij vereenigd zou zien, is hij met zeer gelukkig. Na o. a. Routier en de Fallières geraadpleegd te hebben, heeft hij Goblet de opdracht voor de samenstelling van een Kabinet gedaan. Grévy heeft zich op zjjn landgoed Mont- Bous Vaudroy teruggetrokken. Rusland blyft nog altijd de onruststoker in Europa. Thans heeft het door samen trekking van troepen op de Oostenrijksche en Dultsche grenzen de onrust van Oosten rijk en Dnitechland weer gewekt, die zich voorloopig nog maar alleen in de pers uit, doch allicht ook het onderwerp wordt van diplomatieke besprekingen. De quaestie der valscbe berichten, omtrent Duitschlands betrekkingen tot Bulgarije, is nog altyd aanhangig en daar men de medeplichtigen dier vervalscbiqg ook in Bulgarye zoekt, heeft deze zaak aanleiding gegeven tot eene minder gunstige verhou ding tusscheu het Duitsche consulaat te Sofia en Prins Ferdinand. De Kouingin-Regentes van Spanje heeft in persoon en vergezeld van den toekom- stigen Kouing de Cortei geopend en ver- vrjjziünige wetsontwerpen aan- De Itallaansche troepen zouden in Mas- souwah op nieuw een nederlaag hebben geleden. den» de gevallen van noodzakelijkheid. De Min. van Marine hoeft zulks ook begrepen, blijkens het terugnemen van de groote uit gaven voor nlettwè zchepbu. De heer Rooseboom sprak over de rege ling der defensie, en wenschte dat een Staats commissie zou worden benoemd, om de mis schien in den eersten tijd snel afwisselende Regeeringen van advies te dienen, waardoor niet met den val van een Ministerie al het verrichte werk zou verloren zijn. De heer Lohman bestreed uitvoerig de houding der Regeering ten aanzien van de doleerenden. Ook in de zaak van den heer Smit zag hij een bedenkelyk geval van rechtsonzekerheid. De heer Van der Biesen wees op ach teruitgang in den économischen toestand. In beschermende rechten ziet spr. geen heil; wel kon een kleine verhooging dor fiscale rechten, van 5 op 10 procent, die toch meerendeels artikelen van weelde gelden, in aanmerking komen. Daarentegen wensebt hij bezuiniging, vooral op het on derwijs, en vermindering van directe be lastingen. De Min. van Binnenlandsche Zaken ver dedigde het boleid der Regeering bij do conversie; meerdere openbaarheid zou het welslagen van dien maatregel in gevaar ge bracht hebben. Tot belastinghervorming acht de Min. deze Regeering en deze Kamer niet geroepen. Het denkbeeld van den heer Roosebooin ia bij de Rog. in overweging. De klachten van den heer Lohman begrijpt de Min. niet; de Reg. kiest in den kerke- 1 ijken strijd geen partij, maar eischt hand having der bestaande wetten. Klachten over sommige ambtenaren zijn tot een onderwerp van administratief onderzoek gemaakt. De heer Smit was geen regeeringsambtenaar bet besluit van den Apeldoornschen ge meenteraad was niet in strijd met de wet, en de gemeentelijke autonomie moest ge ëerbiedigd worden. De Min. van Financiën betuigde mede, dat het bij de conversie onverantwoordelijk ware geweest te zeggen, voor welk bedrag het consortium garant was, en deed nog eenige mededeelingen tot staving van het gevoolen, dat de financiëele toestand be vredigend mag genoemd worden. Ten aan zien van de invoerrechten zullen de Kamers van Koophandel te gelegener tijd worden gehoord. De Min. van Justitie kwam op tegen het beweren van partijdigheid der officieren van justitie tegenover de doleerenden. Zy heb ben zich bepaald tot bescherming van orde en rust, en dat was huu plicht In de zitting van Dintdag hield de heer Gildemeester zijn bedenkingen tegen de uit voering der conversie volde garantie van 100 millioen, door het consortium op zich genomeu, was onvoldoende om by daling van de fondsen, den Staat tegen verliezen te vrijwaren. De heer Reuther maakte be denking togen instelling van eon Staats commissie voor het ontwerpen eener rege ling der levende strijdkrachten, waardoor de verantwoordelijkheid der Ministers op anderen zou overgaan. Do heer Levy be sprak de quaestlo der doleerenden, en ont wikkelde o. a. de stelling, dat niet de ge meenten bezitrecht der kerkehjke goederen hebben, maar de Synode. Ten opzichte van de zaak Smit doolde spr. do zienswijze van den heer Lohman, en meende dat de Mi nister zich wat al te gemakkelijk van deze quaestie heeft afgemaakt. De heer Donner was van oordeel, dat de doleerenden, zij het niet rechtstreeks, dan toch indirect ver volgd worden; spr. keurde het godrag der Regeering af, vooraf omdat de troebelen zullen toenemen en do toekomst dus nog grooter onbillijkheden ten gevolge zal heb ben. De heer Beelaerts zou met den heer Lohman niet in gedachtenwisseling treden, en deed alleen uitkomen, dat hij het met diens zienswyze niet eens is; de doleeren den zijn in de klem geraakt, maar door eigen schuld. De heer Van Houten wenschte te vernemen, of do Reg. de opvatting deelt van den heer Levy, n.l. dat de Synode het bezitrecht der kerkelyke goederen heeft. Spr. betwist zulks, maar mocht de Regee- ring er inderdaad zoo over deuken, dan zou dit zyn een vooruitlbopen op de beslis sing des rechters. De heer Lohman bleef volhouden dat er rechtskrenking plaats hoeft, dat justitie en politie tegen de doleerenden partij trekken. De leer van den heer Levy is nieuw, en in stryd met het recht. De hoer Zaatjer lichtte de beslissing in de zaak Smit toe; het ontslag, dien leeraar gegeven, acht spr. volkomen gebillijkt door do wijze waarop bij voor zijn meenmgen propaganda maakte. De heer Seret verdedigde tegenover den heer Reuther het denkbeeld eener Staats commissie voor do legerorganisate. De heer Gleichman critiseerde de verklaringen der Reg. in zake de conversie; voorts meende spr. dat do belastingvraag onder de eerste zal moeten zjju, met de nieuwe Kamer te behandelen, en vroeg hoe het gesteld was met het ontwerp nopens de Indische bydrage. Nadat de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën nog op veraohil- lende punten inlichtingen gegeven en zom- XXVII. dJ&al bet n« heusch weldra met ons ge- De eerste schrede is afgelegd, hoorde ik laatst zeggen: nu zal de tweede ook weldra volgen. Met die eerste werd de afkondiging van de Grondwet bedoeld die natuurlek ook in onze gemeente heeft plaats gehadmet de noodige deftigheid ten aanhoore van een zestal ambachts- vier schoolkinderen, onzen notaris ujn eersten klerk, een groentevrouw, twee kippen en een hondje. 01 de tweede slap nu wel zóó gauw zal volgen, als myn zegsman meende, ge loof ik niet. Bij ons te lande loopt men niet hard van stal, en dat vind ik wel gelukkig, men is anders in gevaar, over zyn eigen beenen te struikelen. Het Haast u langzaam” wordt meestal ge lezen met den nadruk op het laatste woord. We zullen dus nog wel een poosje mogen schutteren, wat onder die omstandigheden dubbel aangenaam zal zyn, nu we weten dat van de geoefendheidmet zooveel moeite verkregen, toch geen gebruik zal worden gemaakt niet alleen, maar dat het er eigenlijk niemendal op aankomtdaar in beginsel reeds tot onze afdanking is be sloten. Mijn patroon is van plan, zoodra zyn diensttijd verstreken is, eervol ontslag te vragen als luitenant; voor hem is 't inooi er al lang af, zegt hy, nu iedereen om 't hardste klaagt over de nutteloosheid van de schuttery, en.hy geen kans ziet, die klachten te weerleggen. Inderdaad, mynheer de Redacteur,ik zou niet graag iemand iets onaangenaams zeggen, maar waarheid boven alles: bekyk welke schut- tery ge wiltals zy aan ’t exerceeren ia of door de stad marcheert, wezenlijk, ’t is een raar zoodje. Natuurlyk, daar zyn wel kranige kerels by, die in ’t gelid een goed figuur maken, doch het eigenlijk karakter van een militairen troep, de een heid van beweging en de stiptheid in 't uitvoeren van een commando, ontbreekt. *t Is soldaatje spelenmeer niet; en nu kunnen jonge inenschen dat wel met den noodigen ernst doen, maar by oudere hoort dat minder thuis. Als die lui eens een week achtereen uit hun woonplaats van daan waren en dan niets anders deden dan zich met militaire oefeningen bezig houden, dan zou het veel beter gaan. Maar nu vliegensvlug van hun werk vandaan, de uniform aangeschoten, het geweer uit den hoek gehaald en dan een uurtje zwenken en handgrepen doen, *t is wezenlijk te gek. Wat my aangaat, ik heb besloten te blyven sergeant-majoren totdat de laatste man van onze compagnie de rust van het burgeriyk leven zal zyn ingegaan; met omdat ik myzelven zoo onmisbaar acht voor de verdediging der vaderlandsche on- afhankelykheid, doch eenvoudig om het eind van de geschiedenis mee te beleven. Weetje wat ik nu maar wou, Ba rend”,zei myn patroon laatst, toen ik deze dingen met hem besprak>de Re geering moest, zoodra in het voorjaar de nieuwe volksvertegenwoordiging by elkaar is, een wetsontwerp indienen van dezen inhoud: Art. 1. De wet van 11 April 1827 is ingetrokken. Art. 2. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is met de uitvoe ring dezer wet belast. By ons bestaat de afschuwelijke ge woonte, om de wetten te noemen niet naar hetgeen zy bevatten, maar naar den datum van haar vaststelling. De chef be doelde natuurlyk de Wet op de Schuttel yen. En inderdaad, ik geloof dat zulk een maatregel heel practisch zou zyn. Hy zou aan de gemeenten veel kosten doen uitwinnen, aan de ingezetenen veel last besparen. De wyze, waarop het ontslag van officieren en manschappen en de in levering van wapens moest geschieden, zou by Komuklyk Besluit kunnen geregeld worden, en zoo verdween dan deze be roemde nationale instelling, in haar tegen- woordigen vorm, zonder veel gerucht van het tooneel. Of de nkam jschuttery” daarmee ook tot. het verleden zal behoorenis nog lang niet zeker. Nu, ik vind dien ook waarlijk zoo onaannemelijk niet. Was ik een soort van taalgeleerde, zooals men thans van de schoolmeesters scbynt te willen maken, dan zou ik er misschien achter zyn gekomen, of het woord is af geleid van »beschutten” of vkn •schieten”; maar in elk geval vind ik het verre te verkiezen boven het Duitsche landweer of landstorm, en het Fransche reserve. Ik hoop dus maar, dat de naam bewaard zal blyven voor hetgeen de Regeering voornemens is te maken van degenen die by de loting voor de nationale militie vry vallei». Want daar schijnt het op aan te moe ten: een gewyzigd stelsel van algemeenen dienstplicht, met persoonlijke dienstvervul-

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1