N°. 966. Zaterdag 17 December. WAS, alsem, lyke prijzen, DA” Rusland, in Zonen, i r» a ij ichoonhoven. 1887. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 7 S. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, m Assenraad, euwe Wet), >ec. to liOLDA agt (fcZoon, aardeboonen, Kilo. t Lijnzaad, Kilo. iLFABRIEK toom boot C, No. 11. Hoesten D A, „BE WAAG”, k deposito: ran f 50 tot f 500, opvraagbaar; 8CH00BH0ÏEM1 COÜRANT it. van I Uitgever». SROEMDE MEMBERG, 20, Botterdam. are voormiddag» ROTTERDAM. )ndornemer, UTRECHT, ct, Gouda. 1888 aan de deel- bepaald op 3[ ns Commissarissen, TEIJINCK, Secretaris. 72, 1875. genoemde leeninge, 1888worden nu store van A. SMITS. FEEREN, uitgeno* n. ig- en Vrljdag- ren KOSTELOOS nogenden. versterking zou onthaald en toen hij met zijne familie op het Raadhuis verscheen, werd menige toast uitgebracht. Hoewel het weder zcu regenaohüg was, heerschto er toch eene feestelijkeopge ruimde stemming. Geen wanklank werd er vernomen. Geen straatdeunen werden ge hoord maar allen zongen de feestliederen, voor deze gelegenheid vervaardigd. Nieuw- poort’s ingezetenen hebben getoond, dat zij op eene gepaste en waardige wyze kunnen feestvieren. Den volgenden dag werd de schooljeugd van wege den nieuwen Burgemeester fees telijk onthaald en toen deze in bet midden der feestvierende kleinen verscheenwerd hem menig lied toegezongen. Na afloop van het schoolfeest brachten de leerlingen den Burgemeester, die hun zulk een pret- tigen dag bezorgd had in vroolyke zangen hunnen dank en gingen uiteen onder het geroep van „Leve de Burgemeester 1” u haar groet nader', Dat God lang u sparen mag I Dat gij vrij van lichaamssmarten, Lang de rust genieten mag! Hemelvader 1 hoor haar beê Deel hem Uwe liefde meê! Spaar hemin Uw vadermin, Nog lang voor zijn gezin I Daarop bood een der leerlingen namens de schooljeugd den oud-Burgemeester een geschenk in zilver aan met toepasselijke inscriptie. De stoet trok nu verder door de straten der Gemeente, en na den Burgemeester aan zijne woning te hebben gebracht, ont bond hij zich. Des avonds werd er een volksconcert voor het Gemeentehuis gegeven, terwyl er Bengaalsch vuur word ontstoken. De leden van den Gemeenteraad, bene vens de feestcommissie werden door den Burgemeester op het Raadhuis feestelyk Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags.’ Alle binnenlandsche AdvertentiSn, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. het bericht, dat op nieuw zijn aangevraagd, tegengesproken. Op ijsland zullen voortaan ook vrouwen als geestelijken worden toegelaten. Dat kon werd die maatregel ook hier te lande toegepast wel eens eene verandering in de kerkelyke toestanden brengen! i heeschheid kan gezondheid en i. Men gelieve lemendaar een iert 21 jaren by als-, borst- en eiten der weten- kendengenees- i Hijnlandsclien W. li. Zicken- lar uitsluit. Dit t een extract idsche druiven Rossend, tevens sterkend. Na 't aangenaam ge- de stem wordt iemhalen leven rij gbaar in fla- en fl. 2,te L Wolff 4 Zn.; Gorinchem bij t bij J. D. den VlasveldLek- rre; Oudewater olwyk bij 0. G. Joh. v. d. Dool. Dese Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven, ‘rys: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. IER SPAARBANK i belanghebbenden: ting in dit jaar, in December, zal ge dag 30 December; ng in het volgende rden op Zaterdag lie uitsluitend zal ischrijven en uitbe- Giesendam, Molenaarsgraaf, Hoog-Blokland Hoornaar, Noordeloos, Nieuwlandz Sliedrecht. Sliedrecht, Vianen, Hagestein, Everdingen, Schoonrewoerd, Leerdam, Hei en Boeikop, Leerbroek, Leksmood, Mw- kerk, Ameide, Tienhoven, Langerak, Gou- driaan, Nieuwpoort, Groot-Ammers, Otto- land, Peursum, Brandwijk, Bleskensgraafj Wijngaarden, Streefkerk, Nieuw-Lekker- land, Alblasserdam, Oud-Alblas. Wijk bij Duurstede. Wyk bij Duurstede, Driebergen, Rysenburg, Langbroek, Koten, Werkhoven, Odijk, Houten, Schalkwjjk, Tuil en 't Waal, Jutfaas, Vreeswijk, IJsel- stein, Lopik, Jaarsveld, Benschop, Willige- Langerak, Montfoört, Hoenkoop, Polsbroek, Willeskop, Snelrewaard, Kuilenburg, Beusi- chem, Buren, Buurmalsen. Breukelen. Breukelen-Nijenrode, Breu- kelen-St. Pieters, Nieuwveen, Nieuwkoop, Zevenhoven, Ter Aar, Abkoude-Proostdjj, Abkoude-Baambrug, Loosdrecht, Vinkeveen, Vreeland, Loenen, Loenersloot, Mydrecht, Wilnis, Maarseveen, Maarsen, Tienhoven, Zuilen, Vleuten, Laag-Nieuwkoop, Kokken gen, Kamerik^egveld, Haarzuilena, Ruwiel, Harmelen, Veldhuizen, Linschoten. In eene vrij talrijke vergade ring van de liberale kiesvereeniging, Maan dag te Woerden gehouden, is besloten toe te treden tot de centrale liberale kiesver eeniging te Bodegravende nieuwe hoofd plaats van het kiesdistrict. Vroeger was Woerden bij Gouda ingedeeld. By de ge dachtenwisseling bleek do meerderheid van oordeel te zyn, dat meerderjarige zoons, bij ouders inwonende en een beroep uitoefe nende, geacht kunnen worden huurders van kamers en alzoo kiezers volgens de nieuwe wet te zyn. Te Sliedrecht is eene anti revolutionaire kiesvereeniging opgerioht die ongeveer 40 leden telt. Donderdag-middag vereenig- den zich te Kuilenburg een 70-tal afge vaardigden uit verschillende gemeenten van het kiesdistrict Wijk bij Duurstede, om eene centrale R. K. kiesvereeniging op te richten. De vergadering werd geopend door den heer G. Van Hazendonk, lid der Provinciale Staten van Utrecht en, tot aan de benoe ming van het bestuur, geleid door Dr.Sehaep- man, lid der Tweede Kamer. De kiesver eeniging heeft zich eenstemmig aangesloten bij den Bond van Nederlandsche katholieke kiesvereenigingen. Aan het departement van wa terstaat, handel en nijverheid te 's Hage, werd Woensdag o. a. aanbesteed het maken van eene dubbele yzeren bas- culebrug, over de in aanbouw zijnde schut sluis, nabij de algemeene begraafplaats te Gorinchem, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minst ingeschreven door de Utreohtsche Ijzergie terij, firma A. F. Smulders te Utrecht, voor f19.690; het maken van drie dwarskribben langs en aan de landeinden der dwarskribben No. 32, 42 en 44 der rivier de Boven- Merwede. Minste inschrijver de heer G. Been hakker Gz. te Sliedrecht, voor f 11.148; het maken van een woningblok voor het personeel van de scheepvaartsluis, nabij Keizersveer onder de gemeente Raamsdonk, provincie Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmon ding der rivier de Maas. Minste inschrijver de heer J. Dijkstra te Werkendam, voor f9688. Door Burg, en Weth. van Slie- drecht is aanbesteed: het vergrooten van de school in wijk D. Minste inschrijver de heer D. J. Van Riemsdijk voor 1’4000. De toeziende chef over de gar- nizoensbakkery te Utrecht heeft, onder na dere goedkeuring van den minister van oorlogaanbesteed de levering van 150 hectol. roode en 600 hectol. witte tarwe wegende 77 en 76 kilogr. per hectolminste inschrijver was voor roode tarwe M. De Gier te Gorinchem, voor f6,48, per 79 kilogr.; voor witte, dezelfde, voor f6,78, per 78 kilogr. Bij beschikking van den Mi nister van Financiën is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot deurwaarder der directe belastingen te Bodegraven G. Van Oosten, thans boekhouder ten kantore Breda. Tot voorzitter van den polder Giesen-Oudebenedenkerk, gemeente Giesen- dam, is door stemgerechtigde ingelanden benoemd de heer A. Koorevaar G«. teGie- sen-Oudekerk. Ter voorziening in d'e'VAea- ture, ontstaan door het eervol ontslag van den heer P. C. Swemer, als Heemraad van de Ling-Uitwatering, is door de vereenigde vergadering van dat waterschap een voor dracht opgemaakt van drie personenbe staande uit de heerenA. O. De Leeuw te Schoonrewoerd le candidaatA. W. De Leeuw Jz. te Schoonrewoerd, 2e candidaat, J. Sterk te Nieuwland, 3e candidaat. Ds. C. J. Lammerink te Woer den heeft een beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Scheveningen. Ds. E. A. Lazonder te Ooster- wolde heeft een beroep ontvangen naar Renkum. BINNENLAND. BTATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer zette in haar zitting van Maandag de behandeling der begrooting voort, en wel by Hoofdstuk V, Binnenland- sche Zaken, Afdeeling IV (Medische politie De heer Zaayer keurde de benoeming van een rechtsgeleerde tot referendaris van deze afdeeling af. Voorts drong hij er op aan, dat de fabrieks-inspectie, door de Enquête commissie verlangd, niet, zooals deze voor stek, uitsluitend aan ingenieurs, maar ook aan geneeskundigen zou worden opgedragen. De heer Mackay vroeg opheffing van het wettelyk voorschrift, dat aan particu lieren verbiedt meer dan 2 krankzinnigen tegelijk ter verpleging op te nemen. De heer Van Pallandt besprak het gebrek aan geneeskundige hulp ten platten lande. De Minister verklaarde dat ook de vorige refe rendaris der afd. Medische politie, Dr. Ruysch, thans inspecteur van het krankzinnigenwe zen, als adviseur, buiten bezwaar van de schatkist, aan de afdeeling zijn diensten blijft bewijzen; aan den wensoh omtrent de fa brieks-inspectie zal zeker ter gelegener tijd worden gedacht. Wyziging van de krank zinnigenwet zou eerst een nader onderzoek vorderen. Een amendement van den heer Beelaarts tot vermindering van art. 63, (jaar wedden van geneeskundige ambtenaren) met f 500, als hoogere bezoldiging voor een ad junct-inspecteur in Zeeland werd aange nomen. De heer Zaaijer drong aan op ondersteu ning van gemeenten in de aanschaffing van ontsmettingeovens. De Minister wees op de moeial ij kheid; men onderzoekt of bet mo- gelyk iaverplaatsbare inrichtingen van dien aard te verkrijgen. Bij art. 81 (vee ziekte) werd door den heer Zaayer de nood- zakelykheid besproken van maatregelen ter beteugeling van de varkensziekte, die vooral in Friesland sterk toeneemt. By Afdeeling V, Hooger Onderwijs, werd een amendement van de heeren Van Houten, Van Asch van Wijck en Bchaepman, tot terugneming van f4000, uitgetrokken als bezoldiging voor een .hoogleeraar in oude geschiedenis en Grieksche en Latynsche oudheden te Leiden, na bestrijding door den heer Van der Kaay en den Minister, aan genomen met 36 tegen 2-1 stemmen. In de Zitting van Dinidag nam de Mi nister, na de ten vurigen dage gevallen be slissing, den post voor den nieuwen hoog- leeraar te Utrecht terug. Een breed debat ontstond over de stichting van een Univer- siteits-gebouw te Utrecht, en de belemme ringen door de Rijksbouwkundigen in den weg gelegd. Keurden de heeren Greeve, 2E. Mackay en Van Asch van Wijck de houding der Regeering ia deze af, de Mi nister verdedigde die, en beweerde dat de schuld lag by de weinige toeschietelijkheid van het gemeentebestuur. De Min. wan hoopt echter niet aan het tot stand komen van de noodige overeenstemming. Op art. 114, suhsidiën voor landbouw- vakonderwijs f20.000, stelde de Commissie van rapporteurs vermindering voor met f 13.500, dus tot het bedrag van f6.500, tot dusver voor 1888 aangevraagd, ten einde niet vooruit te loopen op verdere aanvragen. De heer Van Houten lichtte het amende ment toe; de heer Van Baar bepleitte de overtolligheid van landbouwonderwijs, welke meening door den heer Van der Biesen werd bestreden deze Afgev. achtte dat on derwijs van hooge waarde, mits dat de in richting practisoh zij. De heeren Visser van Hazerswoude en Lieftinck drongen aan op onveranderde aanneming van het artikel, in het belang van de toekomst van onzen landbouw. De Minister verdedigde den post op 8 Dec. is een nieuwe aanvraag inge komen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor een zuivelbereidiugs- vakschool in Zuid-Holland; die aanvraag is nog in onderzoek. De Regeering wensoht over het gevraagde crediet te kunnen be schikken, ten einde in het belang van den landbouw vakscholen te subsidiëeren waar men ze wil oprichten. De Commissie trok haar amendement in. By de Afdeeling Lager Onderwys keurde welke zuiver van offreeren tot f 1,10 tot f 1,12 en f 1,13 ds die sedert een ma in den handel 1,15 per Kg. bestelling wel op 8 verlangd wordt :offie er bij ver- den prys noteer; orrel en zijn winkel- i noteer ik f 1,20 ,22s per Kg. rs. an f 500 tot f 1000, ‘gen opzegging; boven f 1000, met opzegging; ragen boven f1000, idsen. Feestviering te Nieuwpoort. 13 December 1887. Heden was deze gemeente in feestgewaad gehuld. Uit alle woningen wapperde de vaderlandsche driekleur. Eerepoorten waren opgericht, versieringen aangebracht, kortom Nieuwpoort had eeu feestelijk aanzien en op ieders gelaat was feestvreugde te lezen. En wat was de oorzaak van die feestelijke stem ming? Waarom wapperden de vlaggen bin nen Nieuwpoort’s grijzen wal De nieuwbe noemde Burgemeeeter, de heer C. v. d. Stok, de vierde Burgemeester uit het geslacht van Van der Stok, zou heden geïnstalleerd wor den en de ingezetenen wilden dezen dag met onopgemerkt laten voorbygaan. Er was eene commissie benoemdom een feest te organiseeren. Nauwelijks was dan ook de morgen van 13 Dec. aangebroken, of eereschoten werden gelost en eerepoorten opgericht. Omstreeks half tien uren werd de Burgemeester door de eerewacht van Langerak aan zijne wo ning afgehaald. Terwijl de installatie te Langerak plaats had, werd in deze gemeente voor het stadhuis eene muziekuitvoering gegeven. Even na 12 uren vormde zich de stoet, waarmede men den Burgemeester te Langerak zoude af halen. Destoet was aldus samengesteld a. Commissaris van orde te paardb. 2 Ba nierdragers te voet; c. 6 personen gezeten op zwarte paarden; d. schutterse.2 leden der feestcommissief. een muziekkorps g. 2 leden der eerewacht te paard h. rijtuig van den Burgemeester, waarnaast 2 lakeien t. 2 leden der eerewacht te paard k. lid der feestcommissie te paard; l. rijtuig, waarin de oudste leden der feestcommissie m. vaan deldrager te voetn. groenmaaksters o. 2 commissarissen van orde p. voetvolk q. achterhoede der ruitersr. lid der feest commissie te paardsluitende den stoet. Terwijl de stoet voorwaarts trok, werden door de deelnemers, vooral door de meisjes, feestliederen aangeheven, die voor deze ge legenheid door een eerelid der feestcom missie waren vervaardigd. In Nieuwpoort teruggekeerd, werd de Burgemeester namens de Gemeente toege- sproken door den Voorzitter der feestcom missie, den heer A. Van der Vliet, die in hartelijke woorden hem het welkom toeriep en hem geluk wenschte met dezen dag, ter wyl een der meisjes hem een prachtig bouquet aanbood. Na in de Raadzaal geïnstalleerd en toe gesproken te zyn door den Wethouder, waarnemend Burgemeester, den heer A. Pierhagen, trok de Burgemeester te midden van den stoet naar het schoolgebouw, waar de schooljeugd met hare onderwyzers en de leden van den Gemeenteraad, benevens de familieleden van den Burgemeester hem afwachtten. Toen de Burgemeester, gevolgd door de feestcommissie, het versierde school lokaal binnentrad, riepen de leerlingen hem zingende het „Welkom in ons midden” toe en brachten hunne gelukwenschen uit in liederen, door het Hoofd der school voor deze gelegenheid vervaardigd, terwijl één der meisjes hem geluk wenschte. Hierop sprak de Burgemeester in sierlijke bewoor dingen de jeugd en de onderwyzers toe en verklaarde, dat de onderwijzers steeds op zijn steun in hun moeielijk werk konden rekenen. Nu volgde er echter nog eene verrassing. De leerlingen zongen den afgetreden Bur gemeester den volgenden afscheidsgroet toe Afgetreden Burgervader Nieuwpoort’» jeugd brengt Gun, dat zij thans tot u Nu zij u voor 't laatst ontmoet! Ja, zy brengt u haren dank, Onder kinderlyk geklank Voor de zorgenhaar gewijd In uw regeeringstyd. Nieuwpoort’s schooljeugd wenscht harte, BUITENLAND. Overzicht. De eerste opwelling van eensgezindheid en samenwerking, waarvan de Fransche Kamera, in congres te Versailles vergaderd, getuigenis aflegden, door de verkiezing van Sadi Carnot tot President, heeft niet lang geduurd. Toen 't eerst recht op samen werking aankwam, de samenstelling van een Ministerie, waarin naar den wensch van den nieuwen President alle fracties der Republikeinsche partij zouden vertegen woordigd zijn, trok de een voor den ander zich terug en eerst, nadat allen, die daar voor in aanmerking kwamen, zich te ver geefs met de samenstelling van een Kabinet hadden beziggehouden, is het Terard gelukt een cabinet d'affaires bijeen te krijgen, waarin verschillende leden van het afge treden Ministerie hunne portefeuilles be houden. Dat nieuwe Kabinet, dat onwil lekeurig aan het leekedichtje van De Ge- nestet, betreffende den Middenman, herinnert, bracht in de zitting van Dinsdag jl. de boodschap van den nieuwen President aan de Kamers over, een boodschap, waarin herinnerd wordt aan den geest van een dracht en vaderlandsliefde, die het congres kenmerkte en hem op bet kussen bracht, en tot blijvende eendracht wordt opgewekt. Het programma der nieuwe Regeering luidtdoor bevrediging, veiligheid, ver trouwen voor het land, bedachtzamen voor uitgang en doeltreffende hervormingen te verkrygen, bestemd om tot arbeid aan te moedigen, het crediet te versterken, de ta ken te verlevendigen en de tentoonstelling Van 1889 voor te bereiden. Verbetering van den toestand van den werkenden stand en der geldmiddelen, en ver eenvoudiging in het bestuur, stelt zij zich voorts ten doel. De boodschap, die waarschijnlijk met don derend gejuich ware ontvangen, indien zij in de allereerste dagen na het congres ware uitgevaardigd, werd nu slechte zeer flauw toegejuioht en aan aanvallen op het Kabinet ontbreekt het niet. Dat heeft een crediet- wet voor drie maanden ingediend, teneinde in de eerste plaats de begrooting onder handen te kunnen nemen. Van Grevy verneemt men niets meer. Het gerechtshof heeft beslist, dat geen rechtsingang kan worden verleend tegen Wilson en Graynon, daar hunne praktijken en bedriegerijen, die nochtans, gelijk in het arrest wordt verklaard, hoogeljjk zyn af te keuren, niet onder de toepassing der strafwet vallen.. Nu echter is de com missie van enquête der Kamer nog aan het woord. De heftige aanvallen der radicale pers tegen Jules Ferry en diens candidatuur voor de Presidentsbetrekking, hebben ón- tegen zegge lijk er toe bijgedragen, dat dezer dagen een moordaanslag tegen hem is ge pleegd in de couloirs der kamer. De moor denaar Aubertin, die medeplichtigen heeft, loste, na hem naar buiten gelokt en een brief ter lezing te hebben aangeboden, drie revolverschoten op hem, onder den uitroep „Leve Rusland”. Twee schoten troffen hem, doch niet levensgevaarlijk, zoodat het plan om hem te dooden geluk kig verydeld is. Dat Aubertin zendeling van eene bepaalde partij zou zyn, is niet gebleken. Omtrent bet dreigend Ooetenrijksch-Rus sisch conflict de samentrekking van Rus sische troepen aan de Oostenry ksche gren zen luiden de jongste berichten gerust stellend. Rusland heeft zich gehaast, zij ’t ook niet langs den gewonen officiëelen weg, te verklaren, dat die troepenbewegin gen geenerlei beteekenis hadden en alleen de uitvoering waren van een plan, maan den geleden opgevat, en zelfs de Weener bladen erkennen nu, dat de berichten omtrent die troepenbewegingen schromelyk overdre ven waren en in de vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen geenerlei ver andering is gekomen. Intusschen zijn de Duiteche gezant te Weenen, Prins Meuss, en de Oostenrij ksche premier het eens, dat tot de tanden gewapend te zyn het beste middel is om goede vrienden te blijven met Rusland. 't Is dus maar wat men onder „vriend schappelijke betrekkingen” verstaat. Volgens eene mededeeling van de Stan daard zouden de bescheidenbetreffende de vervalschte diplomatieke stukken, die den Czar ter zake van de Bulgaarscho aangelegenheden hebben misleid, aan Von Bismarck gezonden zyn. In den toestand van den kroonprins, die in den laatsten tyd zoo gunstig was, dat op zyn verzoek de Hoffeesten zouden door gaan, is, naar 't schijnt, plotseling weder eene minder gunstige wending gekomen. Er is op nieuw een gezwel in de keel ont staan en Dr. Mackenzie is met sfioed ont boden. De Rijksdag houdt zich bezig met het Ontwerp der verhooging van de graanrechten. De Vergadering heeft reeds iets op de voor stellen der regeering afgedongen. Omtrent een nieuwe nederlaag, dien de Itali an nache troepen in Massouwah zouden geleden hebben, bestaat geen zekerheid. Ook wordt de heer Sanders sterk af, dat de Regeering het Besluit niet had vernietigd van den ge meenteraad van Wjjmbritseradeel, waardoor aan kinderen die den 12-jarigen leeftyd hebben bereikt, in die gemeente de toegang tot de school kan worden ontzegd. Spr. acht deze bepaling wel degeijjk in stryd met het algemeen belang. Van de zelfde meening was de heer Zaayerde Min. heeft het standpunt ingenomen, dat het hier een voudig een locale zaak geldt, doch naar het algemeen belang niet onderzocht. Het ge val staat niet op zich zelf; meerdere ge meentebesturen slaan denzelfden vjreg in, tot groot nadeel van het onderwijs. Zitting van Woensdag Benige kleinere ontwerpen werden aangenomendaaronder een, wijziging der koloniale huisboude- lyke begrooting van Suriname voor 1886, na opmerkingen van de heeren Keuche- nius en Van Gennep, die de bevoegdheid betwistten van den Gouverneur van Suri name om uitvoerrechten, in casu op suiker, te schorsen. Tegen de bekrach tiging eener overeenkomst betreffende kloos tergoederen van St. Agatha te Uden sprak en stemde alleen de heer Keuchenius. By de voortzetting der begrootingsde- batten werd het besluit van den gemeente raad van Wymbritseradeel verdedigd door de heeren Huber en Van Baar, bestreden door de herren Van Diggelen en Buma. Vervolgens besprak de Minister de houding der Regeering in deze: het besluit kon niet worden vernietigd, daar het geen en kele wetsbepaling schendt, en het algemeen belang er niet bij is betrokkenkinderen bo ven 12 jaar zullen volstrekt niet van de scho len der gemeente geweerd worden, maar kunnen er blijven; alleen nieuwe leerlingen van dien leeftyd zullen ^slechts toegelaten worden met vergunning van Burg, en Weth. In zijn repliek kwam de heer Zaayer nog maals op tegen de opvatting der Ministers, doch nam acte van zyn verklaring, dat kinderen, die de school bezoekenzonder ver gunning ook na hun 12e jaar kunnen blyven. Art. 149 (onderhoud van historische mo numenten f 19.000) onderging groote veran deringen. De post voor de ruïne van Tey- lingen by Sassenheim, werd verworpen; een amendement van den heer Lieftinck om de daarvoor aangewezen gelden te besteden tot herstel van een der gevels van 't stadhuis te Franeker, werd door den Minister overgeno men, onder voorbehoud van nader onderzoek. De posten voor de torens van Delft en Gro ningen werden op voorstel van de commissie van rapporteursverworpen. Het art. subsidie voor de nationale ten toonstelling van oude en nieuwe kunstnij verheid te 's Gravenhage, f7000, werd met 33 tegen 27 stemmen goedgekeurd. Hoofdstuk V werd aangenomen met 55 tegen 2 stemmen, (de heeren Keuchenius en Bahlmann). De zitting van Donderdag werd besteed aan het algemeen debat over Hoofdstuk VI, Marine. De heeren J. Bohimmelpenninck en Rooseboom kwamen sterk op tegen verwaar- loozing onzer zeemachtlaatstgenoemde waarschuwde ook tegen de zending buiten gaats die de Minister noodig oordeelt in verband met aflossing van het personeel. De heer Gildeineester drong aan op afschaf fing van het oorlam voor jonge matrozen de Minister acht dit ongewenscht. Bij Kon. besluit is bevorderd: tot inspecteur van den geneesk. dienst der zeemacht, de dir. off. van gez. 1ste kl. dr. F. J. Van Leent. Bij de in het kiesdistrict Leiden gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer, werden uitgebracht 2214 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenMr. I. P. Smeele (k.), 817; Mr. P. L. F. Blussé (I.), 695; Mr. Th. Heemskerk (a.), 668, en Mr. O. J. E. Baron Van Wassenaer (a.), 29 stemmen, zoodat tusschen de hee ren Smeele en Blussé eene herstemming moet plaats hebben. Volgens de nieuwe kies-tabel omvatten de volgende kiesdistricten de daar bij genoemde gemeenten Gouda. GoudaBoskoop Moerkapelle W addings veen Moordrecht, Nieuwer kerk a/d IJsel, Ouderkerk a/d IJsel, Krimpen a/d IJsel, Krimpen a/d Lek, GouderakLek- kerkerk. Bodegraven. Bodegraven, Aarlanderveen, Hazerswoude, Alfen Zwammerdam Riet veld, Woerden, Waarder, Barwoutswaarder, Papekop Lange-Ruige-Weide Reeuwijk Oudewater, Hekendorp, Haastrecht, Vlist Btolwyk, Schoonhoven, Berg-Ambacht, Am- merstol, Berkenwoude. Delft. Delft, Hof van Delft, Pijnakker, Vryenban, Berkel, Bleiswijk, Zevenhuizen, Bergse hen hoek, Hillegersberg. Rotterdam. (5) Rotterdam Kralingen Chattels, Kapelle a/d IJsel. Dordrecht Dordrecht, Dubbeldam, Zwijn- dreoht, Papendrecht, Heerjansdam. Gorinchem. Gorinchem, Herwynen, Vuren, Nederhemert, Wyk en Aalburg, Veen, Op en Neer-Andel, Giesen, Ryswyk, Woudri- chem, de Werken en Sleeuwyk, Werkendam, SchelluinenArkelKedichem, Heukelum, Asperen, Hardingsveld, Giesen-Nieuwkerk,

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1