;lst, ffecten, 1887. r 967. Zaterdag 24 December. Zonen. OM, ENDE. HE. i 4 ankzinnigen- I J. loonhoven. it, /Vo. 4, 5 S I choonhoven. 1 J r a 10 Cents, lekhandel van r te Schoonhoven. buiten, na ont- Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Beter dan Bescherming. BINNENLAND. ieeliger dan tear. nitenland. fave naar keuze ene militaire S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers- kunnen voor ié; premie ver- pro- roducten gaat liet de eene tak van ders wordt steeds gehandeld. De heer Van Houten brak een lans voor het vryhandel- ed. C. Boers. J. Drooglever, tan der Starre, van Beek. Verburg. de Jong Gzn. van Liefland. Meyer. ian >o- >JS WAAG", Effecten voor: i den prolongatie- ische beursvoor- oever van de Nieuwe Merwede, tusschen de kilometerraaien 112 en 114 onder de ge* aan hef De* lost, f51.000, korps. even gratis er Afdeeling, EB. i Spek, Ham, sche Kaas. i, Lippen en iweekte Stok- Spekbokking en en nieuwe verkrygen by hoonhoven. mis te Gorinchem. Minste C. Muilwjjk te Gorin- oin die te ge in, en ze daarna ver- brengen of weer uit ven de 30 ider 30-/,; »ven de Amster- ®Het recht op paalde kli Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich a bon neer en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. SCfiOOHHOVENSOHE COÏÏRAIfT koopen en tegen een iur, in ’t Ge- richting doen. Het vraagstuk van den vr'yen handel is meer dat» -ooit een-de orde. Eenige be kende nijverheidsmannen, behoorende tot de vereeniging van Nederlandsche Indus* trièelen en tot de vereeniging van meelfa brikanten, hebben een beweging op het touw gezet, om bij de Regeering aan te dringen op verhooging van invoerrechten, en in onderscheiden landbouwmaatschappijen gaan stemmen op, die hetzelfde verlangen. Wy achten dat een feil van niet geringe beteekenis; niet onwaarschijnlijk zal, bij de aanstaande Kamerverkiezingen, dezequaestie een rol vervullen in de staatkundige over wegingen, die aan de vaststelling der can- didgturen voorafgaan. Het is daarom noo- dig, dat elk zich behoorlek rekenschap tracht te geven van dat vraagstuk, en van de ge volgen, die een verandering van onze handels politiek voor de algemeene welvaart hebben zou. Gewoonlyk bezigt men, bij de behande- deling van dit onderwerp, te veel groote woorden, of beroept men zich op ptaathuis- houdelyke stellingenwaarvan de voor naamste eigenschap haar betwistbaai heid is. Erkennende, dat de hooge tarieven van in voer, waarmede de naburen de producten van onzen bodem en van onze nyverheid den toegang belemmeren, ons grootelyks benadeel en, klimt men niet op tot de oor zaak van hét verschynsel, noch tracht men door bepaalde voorbeelden van duidelyk waarneembare gevolgen aan hel debat een practische richting te geven. Wy ontkennen de mogelijkheid niet, dat we ons vergissen als we de handhaving van het vryhandelsbeginsel, zelfs onder de te gen wooidige min gunstige omstandigheden, voor Nederland het meest gewenscht achten doch eischen dan ook, dal men ons dat door bewyzen, aan de werkelijkheid ontleend, duidelyk make. Als we beweren, dal graan rechten noodlottig werken, dan is het niet, omdat wy den invoer van buitenlandsch graan en meel niet scbadelyk achten voor onze landbouwers maar wel, omdat de ge ringste verhooging van den broodprys, die er het noodzakelijk gevolg van zou zyn, een ongelijkmatig drqkkende en daardoor on- rechtvaardige belasting zou worden ten bate, deels van de schatkist, deels van de grondbezitters. Eén cent per kilogram - Prijs der Ad vertentién: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentién, ▼oor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts l maal in rekening gebracht. De scheepvaart op de schoone haven van Aaaomption ia vrij voor alle bevriende natiën. O nazaten van de oude vrachtvaarders der wereld, gjj die klaagt en jammert dat er haast geen „vrachtje meer te krjjgen is”, wie of wat heeft u toch zoo vleugellam gemaakt - dikwijls sluiten deze groote *tiuizen ook koopen, waarbij zij de terugbettling in na- tura gemakkelyk maken,.* dorr, -bijvoor beeld, tabak in ontvangst, te nemen. Deze vertegenwoordigers bestudeeren, door eigen aanschouwing, de behoeften van den han del, weten welke artikelen de gebruikers in Paraguay zoeken, en voeren stalen mee terug, waarvan hun patroons gaarne de waarde vergoeden. In den loop van het jaar 1885 zijn drie Duitsche handelsreizigers, gezonden door huizen van BuenosAyies, te Assomplion gekomen. Zij hebben de voornaamste kooplieden bezocht, en hun aanbiedingen gedaan, die dadelijk werden aangenomen. Een enkele dier reizigers heeft voor meer dan driehonderd duizend francs aan ka toenen weefsels geplaatst; de twee anderen hadden een wezenlijke lading van diverse artikelen meegebracht, die zij terstond hebben verkocht.” Noord Brabant. Minst» inschrijver de heer G. Beenhakker Gz. te Sliedrecht, voor f8597. De uitvoering van werken tot normali- seering van de rivier de Waal onder Echteld, provincie Gelderland, tusschen de kilome- terraaien 54 en 55. Minste inschrijver de heer L. A. Van Haaften te Sliedrecht, roor f5758. Het uitvoeren van baggerwerk tot op ruiming van hinderlijke óndiepten in de rivier de Boven-Merwede, vóór Werkendam. Minste inschrijver de heer L. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor f0,25t^ per kub. Meter. Zaterdag werd aan het ministe rie van justitie a. aanbesteed, het drie jarig onderhoudaanvangende 1 Januari 1888 en eindigende 31 December 1890, van het rijksopvoedingsgesticht te Montfoort. Minste inschrijver de heer P. H. Pel te Montfoortad f 2971 de strafgevangei inschrijver de heer chem ad f 2.222. Ten behoeve der garnisoens- bakkerjj te Maastricht is aanbesteedde levering van 100 hectoliter roode en 300 hectoliter witte tarwe. Minste inschrjjver was M. De Gier te Gorinchem, tegen f 6,45 en f 6,99 per hectoliter. De Minister van Oorlog heeft toegewezen aan M. De Gier te Gorinchem de levering van 150 hectoliter roode- en 600 hectoliter witte tarwe, ten behoeve van de garnizoensbakkery te Utrecht, en zulks tegen den prijs van f 6,48 de roode - en f 6,78 de witte tarwe, per hectoliter wegende res pectievelijk 79 en 78 kilogram. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland te 's Hage werd Maandag o. a. aan besteed Het 3jarig onderhoud van de zeewerken op Goedereede, in vier perceelen. Minste inschrijver, voor het 2de en 4de perceel, de heer O. Roskam Js. te Sliedrecht, onderscheidenlijk voor f 11.375 en f12.120. Bij de te 'sHage door Burg, en Weth. gehouden aanbesteding van materi alen was het minste ingeschreven voor harde IJsel-ondersteen, door den heer F. Van Lange Lz. te Moordroot, a f 5,55 per 1000 at. Te Kralingen is aaubesteed het maken van een gebouw met machinehuis voor de chemische fabrieken van de heeren Salomonson, aan het Kralingsche Veer. Er waren 9 biljetten ingekomen. Laagste in schrijver was de heer A. P. P. Boef te Kralingen voor f 22.858. Door de heeren Jhr. H. A. Clifford en A. F. Steurs te 's Gravenhage is concessie aangevraagd tot het maken van eenen spoorweg van Gouda op Baan hoek (Sliedrecht), komende te Streefkerk over de rivier de Lek. Bij de aangevraagde concessie voor eene spoorweglijn GoudaBaanhoek zjjn als tusschenstations aangegeven Berg- Ambacht en Bleskensgraaf. Door bemoeiingen van het ge meentebestuur te Culemborg en doordien het meerendeel der gasverbruikers aldaar zich petroleqmlampen aanschaffeu, heeft de directeur der „Culemborgsohe gas verlich ting-inaatsc happy” het gas 2 cent per M1 verminderd, en het thans op 11 cent per stère gesteld. Maandag heeft sioh te Bode graven, als de hoofdplaats van het district van dien naam, eene vqjzinnige kiesvqree- niging gevormd, ónder den naam „Burger plicht.” Do algemeene bond van R. K. kiezers-vereenigingen in Nederland heeft in overleg met den provincialen bond van Kath. kiezersvereenigingen in Noord- en Zuid- Holland, eene uitnoodiging gericht tot het centraal comité van anti-revolutionaire kie- zers-vereenigingen, om door afgevaardigden beiderzyds te bespreken in hoeverre het al dan niet mogeljjk zou zjjn, om tot een ge meenschappelijk program van actie te ge raken. Het centraal comité heeft zich hiertoe bereid verklaard. Tot doctor in de rechtsweten schap aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ia gepromoveerd de heer B. Van Tien hoven van den Bogaard, geboren te Werkendam, na verdediging van een academisch proef schrift, getiteld: „Beschouwingen over artt. 295298 van het Wetboek van Strafrecht. Zondag-voormiddag hield Da. P. J. Hopman zyne intree-preek te Neer- langbroekna door den consulentDa. Stee houwer van Gothen, te xyn bevestigd. Da. O. J. Lammerink, predikant te Woerden, heeft het beroep naar Sche- venmgen aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Kralingen door Ds. J. Van den Bergen, te Gelaelaar. Tot notabelen der Horv. ge meente te Dalem zyn herkozen de heeren G. De Gier Ds., H. v/d. Giessen en M. De Groot Ha. Beter dan Bescherming,” schreven we boven dit opstel. De lezer zal thans niet meer behoeven te raden, wat we daarmee bedoelen. brood wordt voor een gezin van zes perso nen, naar een matige berekening, tien gul den per jaar. Met de industriëele pr< evenzoo. Natuurlyk, als nyverheid door beschermende rechten wordt begunstigd kan de Regeering de andere niet aan haar lot overlaten. Het gevolg wordt dan een algemeene prysverhooging waarin allen deelen, die de voorwei pen ge bruiken. Ja, zegt men, maar dan wordt toch in elk geval de aan voer van builen geweerd de eigen voortbrenging moet in de eigen behoefte en in die der koloniën voorzien, er zal meer werk komen, meer verdiend worden, de koopkracht der bevolking zal toenemen, en de hoogere prijzen, tegen welke de verschillende artikelen worden geleverd, zullen gemukkelyker betaald worden. Inderdaad, zoo is het in Duitschland ge gaan, in den eeisten tyd na de vaststelling der beschermende rechten. Maar het was een korte vreugd. De hooge binnenland- sche prjjzen waren oorzaak, dat men tegen zeer lage pryzen naar het buitenland kon afzenden, en dit deed het getal afnemers belangryk toenemen. Er werd dus gewerkt tegen de klippen op, nacht en dag, met telkens verbeterde machines; fabrieken ver reden by de vleet, en allerlei naamlooze ven nootschappen tot exploitatie van eemg be- dryf kotiden gemakkelyk aan kapitaal komen. Doch de vette jaren duurden kort; de kunst matig opgedreven concurrentie drukte de pryzen, het overmatig aanbod werd niet door daaraan geëvenredigde vraag opgewo gen. Werkelyk soliede ondernemingen gin gen gebukt onder den last der overproduc tie, en moesten de zaken stil doen slaan, men denke slechts aan de beroemde loco- motievenlabriek van Böisig te Berlyn; en wat de uieuw opgezette betreft, het eene bankroet volgde het andere, de door schoon schijnende belui ten lekker gemaakte aan deelhouders waren het kind van de reke ning. Maar niet minder waren het de ar beiders. Dezen, door het vooruitzicht van hooge loonen naar de industriëele centra gelokt, waar zy, dank zy het stelsel van ar- beidsverdeeling tot in het oneindige, met geringe oelemng aan de algemeene produc tie konden deelnemen, zagen de loonen om laag gaan, de arbeiderstaak ingekort, ten slotte totaal gemis van arbeid, dreigende armoede. Om aan te loonen, dat de vruchten van het beschermend stelsel beter en duur zamer zyn dan die van den vryen handel, is het noodig, vooreerst een nauwkeurige vergelyking te maken tusschen den toe stand onzer arbeidersbevolking, die, we erkennen het met leedwezen, ie wenschen overlaat, en dien der Duitsche. Wy ge- looven niet, dat zy ten nadeele van onze handelspolitiek zal uitvallen. In de tweede 8TATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer hervatte Maandag avond haar zittingen. De werkzaamheden der eerste dagen bestonden in het afdee- lings-onderzoek der van de Tweede Kamer ingekomen ontwerpen, waaronder de Indische en de eerste hoofdstukken der Btaatsbe- grooting. Van de wetsontwerpen, in de zitting van Maandag der Tweede Kamer ingekomen, zyn vooral meldenswaurdlo. vergoeding van uitgaven welke op de Btaatsbegrooting ten laste van N.-lndië worden gebracht en beschikking over overschotten van Indische diensten; 2o. bepalingen tot het tegengas van overmatigen arbeid en van verwaurlot zing van jeugdige personen. De behandeling der oorlogsbegrooting werd voortgezet. De heer Kielstra keurde het besluit af, waarbij kapiteins worden be noemd tot bataillons-adjudanten. De Min. meende, dat zoo het den Min. niet meer geoorloofd ware dergelyke maatregelen te nemen, binnen de grenzen der bestaande organisatie, de Kamer een regeeringscollegie zou worden. Dezelfde spreker maakte be denkingen tegen de wijze, waarop de keu ringen van vleesch voor het garnizoen plaats hebben. De heer Heldt vestigde de aan dacht op de wijze, waarop militairen hun straffen ondergaan, en deelde eenige feiten mede, uit welke zou blijkendat daarby onmenscbelijk wordt te werk gegaan. De Min. beloofde onderzoek. De heer Van Asch van Wyck klaagde over pressie bij de re geling van het godsdienstonderwijs aan jon gelieden van het instructie-bataillon te Kampen. De heer Borgesius achtte een betere regeling van het weduwen- en wee- zenfonds der officieren zeer gewenscht. De Veslingbegrooting werd goedgekeurd, na eenige opmerkingen van den heer Roose- boom omtrent de noodzakelykheid, de wer ken bezuiden Gorinchem in goeden staat te houden, en nadat op advies der Comm. van Rapporteurs een wijziging was aange bracht, ten einde proefnemingen te doen geschieden over bomvrije samenstellingen. Vervolgens werd het geheele Hoofdstuk VIII aangenomen met 46 tegen 7 stemmen. Dinsdag. De begrootmg van Waterstaat gaf den heer Van der Bleyden gelegenheid den Minuter ontevredenheid te betuigen over het feit, dat bij de aanbesteding van sluiswerken aan het Merwede-kanaal het gebruik van baksteen verplichtend is ge steld, in plaats van ook bazalt toe te laten. De heer Dyckmeester wensch e dat in de commissie tut herziening van de algemeene vourwaarden van aanbesteding ook eenige aannemers en een rechtsgeleerde werden benoemd. De heer Kolkman juichte het baksteeu-besluit toe, omdat het de be langen der binnonlaudsche industrie be vordert, zonder aan eemg ander belang nadeel toe te brengen. De heer Banders drong er op aan, by inschry ving voor open bare werken en leverantiën, daar waar de inlaiidsche producten even goed als de vreemde zyn en het verschil der aanbie ding van do laatste met de eerste slechts weinige procenten bedraagt, op de belangen van onze nyverheid en van onze werklieden te letten. De Minister van Waterstaat be toogde, dat baksteen even geschikt is voor de besproken werken als bazalt, en van Ne- derlandsche, weinig waarde bezittende grond stoffen gemaakt, zoodat 3/4 van den prys in arbeidsloon wordt uitgekeerd; hy meent dus aan onzen inlandscheii steen de voorkeur te mogen geven. De wenken van den heer Dyckmeester zullen overwogen wordenover eenkomstig den wensch van den heer Ban stabel; iu plaats van aan te dringen op be- meente Werkendam, behoorende tot de wer ver men, behoorde men veeleer, in ’t belang onzer industrie, opheffing van invoerrechten op halffabrikaten te vragen. Na eenige re plieken, waarbij de baksteen-quaestie weer te voorschijn kwam, en de heer De Ranitz de tpezegging verkreeg dat een door hem ter sprake gebracht onderworp, tolhef fing op de groote wegen, aan de orde zou komen bij een herziening van de wet op de tramwegen, ving de behandeling der ar tikelen aan. Van de onderscheiden daarbij besproken onderwerpen kunnen we slechts de voor naamste aanstippen. Toestand van het Hellegat en het Vent- jagers-gaatje. De Min. verzekerde den heer Van Osen bruggen, dat de plannen voor verbetering dier vaarwaters gereed liggen. Merwede-kanaal. De heer Gleichman weesop de teleurstelling, veroorzaakt door dien de tyd van voltooiing nog in een ver wijderd verschiet ligt en de kosten veel hooger zyn dan eerst werd vastgeateld. De Min toonde aandat met den meesten spoed wordt voortgegaan, en wees op de bereikte resultaten, üe meerdere uitgaven zyn ver oorzaakt door het telkens verhoogen van de eischen. Artikel 118. Verbouwingen i parlement van Marine. Deze p< werd door den heer Van Alphen bestreden de Kamer verwierp het art. met 34 tegen 30 stemmen. In de zitting van Woensdag werd de be handeling der Watorstaats-begrooting voort gezet. Bij art. 121, toezicht op spoorwegen, deden vele sprekers klachten hooren over locale regelingen; de heer Van der Goes sprak over het uitblijven eener beslissing omtrent de exploitatie der lijn Amersfoort Nijmegen en over ’t onvoldoende der hulp middelen bij ongelukken; de heeren Buma en Huber over den Noord-Hollandsch Frieschen spoorweg enz. Bij een der volgende artikelen lokte een post van f1200, lot afkoop van tolrecht van de eigenaars eener brug by Geertrui- denberg, bedenkingen uit. Daar ter plaatse is thans een Rijksbrug, die wegens de be staande rechten ongebruikt moet blyven. De heeren Van der Feltz en Van der Borch waren niet tegen de overeenkomst, maar oordeelden dat zij by een wet moet ge schieden. De meerderheid der Kamer stelde, door verwerping van dezen post, den Mi nister, die het tegendeel beweerde, in het ongelyk. (38 tegen 32.) Omtrent de verdere regeling der werk zaamheden werd besloten, de wet op den kinderarbeid in Februari te onderzoeken in de Afdeeliugeu, niet vóór het recès wèl, en met name Yrydag 23 Deo., de voordracht nopens de amortisatie van de leening van het Entrepótdok. Door de Provinciale Staten van Utrecht is ter vervanging van Jhr. Mr. P. J. Klont van Souterwoudetot lid van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal ge kozen Mr. R. Mervil baron Van Lynden met 24 stemmen terwijl 13 stemmen op Jhr. J. lluydecoper van Maarseveen en één stem in blanco werd uitgebracht. De 1ste luit. E. F. Delprat is van het 3do reg. vesting-artillerie te Go rinchem overgeplaatst bij het 4de reg. te Den Helder. De 1ste luitenant G. R. D. Van Doosburgb, van het 1ste regiment vesting artillerie, is benoemd tot luitenant voor het materieel in het art.-magazyn te Woerden. Op de voordracht voor secre taris van den polder Sliedrecht zyn geplaatst de heeren F. W. Van der Balm, penning meester van dien polder en ambtenaar ter secretarie, on A. Van Wyngaarden, beiden van Sliedrecht. By den raad van State, afdee ling voor de geschillen van bestuur, is be handeld het geschil tusschen de gemeenten Giesendatn en Hardingsveld, over de vraag aan welke dier gemeenten de op beider grondgebied gelegen toegangsweg naar het station Uiesendam—Hardingsveld van den spoorweg DordrechtEist, zal worden over gedragen. Rapporteur, de Staatsraad Jhr. Van Humalda van Eysinga. Als gemach tigde voor Giesendam trad op Mr. A. O. Visser, advocaat te Gorinchem, en voor Har dingsveld de burgemeester dier gemeente de heer J. F. Roel vink. Aan het Dep. van Waterstaat te 's Hago word Woensdag o. a. aanbesteed Het maken van een gedeelte kanaal met bybehoorende kunstwerken van nabij den Staatsspoorweg bij Schotdeuren, gemeenten Nieuw land en Arkel, tot naby de algemeene begraafplaats te Gunnchem, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal tor verbinding van Amsterdam mot de Mer wede. (Raming f^OO.OOU). Minste inschrij vers de heeren W. P. De Vries te Ross urn en N. Van Ha«rens te ’s Hertogenbosch, voor f388.000. Het maken van zuilenbazaltsteenglooiing tegen de Bpieringplaat, langs den linker plants behoort men bij elk artikel afzon- derlyk, voor hetwelk verhooging van in voerrecht wordt verlangd na te gaan wat van inwilliging van dien wensch het ge volg zal zijn, ook met het oog op de ver houding tusschen aanbod en vraag, zoo wel van het buitenlandsch als van het inlandsch goed. Om een juist oordeel te kunnen vellen over de waaide der uitge sproken grieven, ontbreekt het aan feiten kennis. Het zij ons vergund een merkwaardig gedeelte over te schryven van de rede voering. door een der Afgevaardigden uit Breda, den Ijiepr .Van den Bjesen, uitge sproken in de zitting der Tweede Kamer van Maandag 5 December j.l. »Het is zeker, dat Nederland ontzettend lijdt door de beschermende rechten der omringende natiën; maar men let er niet op en dat wil men maar niet inzien, dat, wanneer wy zelf beschermende rechten in voeren, dit voor ons geen middel is om in diezelfde Rijken te komen. Dat baat ons niet. Voor een klein land als het onze geloof ik werkelijk niet, dat bescher mende wetten zouden baten. Men bewyst wel aat voor een of ander speciaal industriëel vak bescherming voor deel zou opleveren, maar dat is de vaak niet. Wanneer men beschermende rechten wil heffen, dan moet men het geheele be schermende stelsel toepassendan moet men alle bewerkte goederen, die hier het land binnen komen, zwaar belasten, zoodat elke tak van inlandsche nijverheid er door beschermd wordt. En wanneer dat door de Regeering werd voorgesteld, dan zou men zien dat van de zyde der indus- triëeltn honderden en honderden klachten werden ingediend. En waarom? Omdat onze industriëelen zoovele zaken uit het buitenland noodig hebben bruiken of te verwerkei werkt in den handel te te voeren. kan zijn, dat een beschermend dat of dal artikel voor een be- lasse van industriëelen en hande laren goede uitkomsten zou hebben, maar dat is hel stelsel niet. Wanneer men één bewerkt artikel beschermt, dan wordt men tot de noodzakelykheid gebracht, alle bewerkte artikelen ie beschermen. En dat geloof ik, is voor een klein land als het onze, waar invoer van vele artikelen uit het buitenland voor eigen industrie en gebruik noodig zyn, niet wensclielyk. Ik laat daar of de bescherming zelfs m het groote Duitschland goed werkt, want wan neer men de mededeelingen daarover leest en beoordeelt, komt men volstrekt nog niet tot dat resultaat.” Zyn aangrenzende Ryken voor ons ge sloten, dan moeten we aan andere deuren kloppen. Buiten Europa zyn nog mafkten te vinden inzonderheid vóór uy verheids- artikelen. De Duitschers geven ons in dit opzicht een uitmuntend vooi beeld, dat evenwel voor ons verloren zal zyn, indien we ons niet haasten, er gebruik van te maken. De heer Farncombe Sanders, Afgevaar digde uit Haarlem, wees er op in zyn redevoering van Donderdag 8 December. >Er is bijna geen enkel Fransch of En- gelsch consulair rapport, uit welke streek van den aardbodem het ook komen moge, waarin niet wordt uitgeweid over de snelle en steeds toenemende uitbreiding van de Duitsche relatiën over de geheele wereld, en schering en inslag zyn daarby deze woordendat komt door de uitnemende handelsreizigers, die zy door de geheele wereld heensturen.” Ten bewyze van dit beweren, legde spr. een rapport over, verleden jaar aan de Fran- sche Regeering uitgebracht door haar Consul te Assumption, hoofdstad van de Zuid Amerikaansche republiek Paraguay. Dat stuk werd door hern met voorgelezen, maar op zyn verzoek als noot in de Han delingen opgenomen. We zullen het even vertalen. iSedert een jaar is de Duitsche invoer te dezer plaatse belangrijk vermeerderd, inzonderheid wat betreft de geweven goederen. >Lage prijs is zeker een der oorzaken van dit feit, maar wat aanmerkelyk tot deze toeneming bydraagt, zyn de persoon lijke bemoeiingen, die de Duitsche fabri kanten en handelaars aanwenden, om hun handel te ontwikkelen, zoomede de yver waarmede zy hun producten komen aan bieden. »De groote Duitsche huizen van Buenos Ayres, die, hetzy in hun magazyneri in de stad, hetzy aan de douane-stations, entrepöts hebben van koopwaren, meeren- deels afkomstig uit hun land, blyven op de hoogte van de plaatsdyke gesteldheid te Assumption; zy winnen inlichtingen in omtrent de tijdstippen van de vernieuwing der voorraden, en zenden, van tyd tot tyd, ernstige vertegènwourdigers, voorzien van stalen, en die belast zyn een dang crediet aan te bieden, waaraan de handel van dit land altyd behoefte heeft. Zeer

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1