—4- 1887. N‘. 968. rOUD AARD. Zaterdag 31 December. OKAYER f S’ B n Zonen, Ichoonhoven. iX Weekblad voor ZufcMHolland en Utrecht. steeds ver- Verkoudheid igen enz. DE JONG, Schoonhoven, eheelen winter in gbaar: ZEEUWSCHE ELIN GEN, EET- der Kop (fc Co BERICHT. DUS, Schoon- 3 aandacht op jnen, Cognacs D A KAARTEN AAN ’T EINDE. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHOONHOYEHSCHE MWT prij.. VAMWOOTISM. igroise fe Weenen. - 0,70. 0,10 berekend, doch lomen. 1 1888 aan, de deel- bepaald op 3| */6. ms Commissarissen, TEUINCK, Secretaris. •ruik ’HE len hersteld andoening. W. MUNGERT. 1 Maandag 2 Januari a. wordt Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts maal rekening gebracht. p O o ;eteekende, 4 jaar van eenigo DRU1VEN- van )ofdhaar, tevens blond, bruin of c hade lijk en zoo PHILE, Haar- 12Amsterdam, er Postwissel of Is, alsook tegep „DE WAAG”, k deposito: ran f 50 tot f 500, opvraagbaar; «n f Ö00 tot f 1000, >gen opwgging; boren f 1000, met opzegging; ragen bovén f J000, dsen. Ier wit carton ■d voor r i,oo nding van het be de Boekhandelaars >N te Schoonhoven. aan alle geabonneerden op de Schoon- hovensche Courant toegezonden een in kleuren gedrukte Wandkalender voor het jaar 1888. Aan hen, die zich nog op ons blad wenschen te abonneeren, wordt deze Kalender, zoo lang de voorraad strekt, mede uitgereikt. De Uitgevers. r gezond hoofd dat er een kaal igeveer een halve idit werd hoe aad bij den Heer u te hebbenzoo dat dit volgens de njjpvlek was, al het haar over etigen kan. zijn middel aan- ik radicaal van iets brengt mij beveel ik den aan. (Is geteekend) L. FÖRSTKB. os of Schilfers megtydig grijs naamheden wor- Haarontwikke- In den regel is de laatste week de rustigste des gebeden jaars. Geopend door de vriendelijke Kerstdagen, gesloten met den ernstigen Oudejaars-avond, waar van de opwekkende Nieuwjaars-morgen in zekeren zin de voortzetting is, levert zy ons beurtelings de meest afwisselende ge waarwordingen, en brengt ?y voor de meesten onzer oogenblikken, die tot de beste van hun leven mogen gerekend worden. Nadert de tijd waarin het lied van zVrede en Welbehagen” opnieuw over de gansche aarde zal weerklinken, dan ver stommen meestal de oorlogsgeruchten, die even te voren nog de gemoederen met onrust hebben vervuld, ’t Is alsof het algemeen wordt gevoeld, dat het al te gruwzaam zou zyn, onder dien benauwen den druk het feest van Christus’ komst te gemoet te gaan de feiten, die de beslaande vrees schenen te wettigen, worden in een ander licht geplaatst, en vooral wordt de klemtoon gelegd op de omstandigheid, dat de volken, die het sterkst verdacht wer den van den toeleg, om den vrede te ver storen, zelf het meest aan den vrede be hoefte hebben. Behoefte,ja, wie zal het ontkennen? Doch wanneer zal de beschaving zulke vorderingen hebben gemaakt, dat met evenveel grond kan gewezen worden op hun volstrekten onwil, om den sfryd uit te lokken of te beginnen; op hun afkeer van politiek geknoei, waardoor de natio nale eerlijkheid in het gedrang komt en de hartstochten worden geprikkeld, op hun verzet tegen het streven, om de met zooveel moeite geoogste vruchten van den nationalen arbeid nagenoeg uitsluitend dienstbaar te maken aan de versterking van de krijgsmacht, waardoor een nayver wordt aangekweekt die vroeg of laat een uitbarsting ten gevolge moet hebben? Het is niet de erkenning van het Christe lijk beginsel, ook door de machtigen, die tol dusver het zwaard in rust heeft ge houden; slechts de kansberekening, ge grond op de vraag, aan welke zijde het militair overwicht zal gevonden worden. Bij Koninklijk besluit is be noemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zaltboimnel G. F. F. C. Van der Schroeff, thans te Woerden. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot kantonrechter te Delft Mr. C. Stemberg, thans kantonrechter te Brielle. Te Leiden is bij de herstem ming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen Mr. P. L. F. Blussé (lib.), lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Hoiland, met 1113 van de 2053 stemmen. Up Mr. J. P. Smeele (kath.) waren 938 stemmen uitgebracht. Z. M de Koning heeft den ka merheer iu buitengewoueu dienst A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt in bijzondere zending naar Rome af gevaardigd, teneinde den paus met de vie ring van zjju gouden priesterfeest de per- soonlgke gelukwenschen van Z. M. over te brengen eu eenen eigenhandigen brief van Z. M. te overhandigen. De heer Van Brienen heeft zich reeds naar Rome begeven, ter vervulling van de hem opgedragen taak. In de zitting van den Raad van State, afdeeliug voor de geschillen van bestuurwerd o. a. behandeldHet beroep van den gemeenteraad van Oirdewater, van een besluit van Ged. Staten van Zuid-Hol- land van 18 Oct. 1887 No. 14, tot toela ting van D. Boer Jz als lid van den raad dier gemeente. Rapporteur de Staatsraad van Vladeracken. De burgemeester van Uude- water en de heer L. Boer Jz. gaven eenige inlichtingen. ’s Konings beslissing in deze zaak volgt later. DER SPAARBANK n belanghebbenden: iting in dit jaar, in December, zal ge- jdag 30 December; ng in het volgende )rden op Zaterdag die uitsluitend zal ijsohryven en nitbe- feestweek spoedt weer ten einde. Reeds voelen we ons aangegrepen door de ern stige, maar volstrekt niet sombere''stem ming van den Silvester avond. De geest der herinnering wordt vaardig over ons, en als in optocht trekken ons de liefelyke zoowel als de treurige beelden voorby, die te zamen de geschiedenis van bet afgeloopen jaar vormen. Het is een bont tafereel, waarin voldoening en teleurstelling elkander afwisselen. Wel hem, die zyn verwachtingen niet te hoog stelde, de maat, zyner krachten niet overschatte, het peil zyfler wenschen niet te zeer opvoerde; hy zal stof tot dankbaarheid vinden, waar an deren zich beklagen over verydelde hoop. Wanneer wy onze blikken richten, niet op de lotswisselingen van bijzondere personen die natuurlijk slechts in den familiekring besproken kunnen worden, maar op de lot gevallen van ons vaderland in het jaar 1887,dan ontbreekt het ons zeker niet aan reden tot dankbaarheid. Het Neder- landsche volk mag met tevredenheid op zijn jongst verleden terugzien. We verheugen ons bij voortduring «n het bezit van een Koning, op wiens dierbaar hoofd de liefde van geheel de natie is vereenigd, en het zeventigste jaarfeest van den Oranjevorst, dat door het gansche land met een buiten gewone geestdrift werd gevierd, was van dat gevoel de welsprekendste uitdrukking. Indien er waarheid is in het spreekwoord, dat elk volk de Regeering bezit die het waard is, dan mogen we zonder eenige schyn van grootspraak ingenomenheid betuigen met onze nationaliteit, en dan moeten we tevens ons versterkt gevoelen in het be wustzijn, dat het de inspanning van al onze krachten verdient, onze stelling als rustig, eensgezind, vooruitstrevend volk ongerept te bewaren. De glorie der grootmachten van ons werelddeel verblindt ons niet; even min betreuren wij het, dat wij inhet>Eu- ropeesch concert” slechts een der onder geschikte instrumenten bespelen. Heeft na de feesten hier en daar een po ging tot rustverstoring de gemoederen be angst, ’t is slechts een booze bui geweest, die spoedig afdreef. Opnieuw is gebleken, dat de vlakke bodem van ons vrije vader land geen kweekplaats is voor volksberoe ringen, dal de heerschappij van orde en wet door allen, op zeer enkele uitzonde ringen na, hoog wordt gewaardeerd. Meen den sommigen zich reeds te moeten voor bereiden op een herhaling van de politieke bewegingen, die een eeuw geleden de Ge ünieerde gewesten hebben geteisterd en ten slotte ons op het verlies van ons onafhan kelijk nationaal leveij te staan zyn gekomen, het Nederlandsche volk is sedert die dagen niet alleen ouder, maar ontegenzeggelijk ook wijzer geworden. Een duurzaam monument dier volks-een- heid hebben we mogen stichten, door de voltooiing van den ai beid der Grondwets herziening; daardoor wordt het jaar dat achter ons ligt voor altijd in de vaderland- sche geschiedenis gekenmerkt. Een beslis send oordeel uitspreken over de waarde van dat werk, kan nog niemand; daarvoor is tyd noodig, om waar te nemen van welker invloed het zal blyken ie zyn op de ont wikkeling van den volksgeest, zich open barende in de wetgeving en in de zorgen van Regeering en Vertegenwoordiging voor de algemeene maatschappelijke belangen. Doch voor menige hervorming, naai welke langen tyd te vergeefs werd uitgezien, is thans de deur geopend; bevlijtigen we ons slechts, om door gemeenschappelyke krachts inspanning de gelegenheid te benuttigen. Het is vry natuurlijk, dat de gewyzigde constitutioueele voorschriften niet aan aller wenschen bevrediging schenken; toch is veel verkregen, waarbij alle partyen in den Staat zich kunnen aansluiten. Aan het eind van een jaar, waarin tegen veler verwach ting, ook wy hebben weleens twyfël ge koesterd aan het welslagen van den veel- ornvattenden arbeid, -—dit resultaat werd verkregenmag een woord van hulde aan den Staatsman, aan wiens toewijding, yver, talent en werkkracht ons volk het grootendeels te danken heeft, dat het groote doel werd bereikt, met ontbreken. Maar nu moet ook het jaar, aan welks ingang we staan, getuigen van verdubbelde veerkracht. Is het aantal grooter gewor den van hen, die geroepen zyn om liet hunne by te dragen tot verhooging Wan het nationaal peil, dat recht en die plicht moeten by toeneming als een kostbaar goed worden gewaaideerd. En is dan mis schien een verlevendiging van den party- stryd het onvermydelyk gevolg van den nieuwen toestand, laat ons allen zóó stryden, dat we ons er niet voor behoeven ie schamen. Smettelooze eerlijkheid zy het eerste artikel van ons politiek pro gramma, het vaderlandsch belang zy het eenig richtsnoer onzer overwegingen. Mo-* gen we dan in meenmg verscnillen om trent de middelen, die het meest geschikt zyn om dat belang te bevorderen, daïi zal zells te midden van den stryd .de bioederschap niet verloren gaan. Veel is er te doen, ook op maatschap- p«lyk gebied; door een verstandige wet- Doch dit alles is voor het oogenblik tydelyk op den achtergrond geschoven. Gelyk aan het eind der Middeleeuwen by Keizerlyk besluit een Godsvrede werd in gesteld, gedurende welken tijd de geweld dadige beslechting der geschillen werd ge schorst, hoort men in deze dagen van kalmte de internationale vraagstukken nauwelyks vermelden. Ook in den be perkten kring der familiën heerscht de zelfde vieedzame en genoegelyke stem ming; de leden des gezins, die om de een of andere reden elders hun werkkring of hun opleiding tot maatschappelijke be trekkingen zoeken, zyn teruggevlogen naar het koesterend nest waaruit zij zyn ge sproten; men verhaalt elkander de opge dane ervaringen, en in de vreugde des wederziens vliegen de langste winter avonden des jaars als een liefelyke droom voorby. Gelukkige ouders, die uw kin deren vrooiyk en rein weder aan de borst hebt mogen drukken, terwijl ge in het open oog hebt kunnen lezen, dat de smet stof der verleiding geen vat op hen beeft gehad; gelukkige kinderen, die weer uw vaartuigje ten anker hebt mogen leggen in de vriendelyke haven van het ouuer- lyk huisl Met bezorgdheid zagen de ouders hun lievelingen van zich heengaan, hetzy om onder andere leiding geplaatst te worden, hetzy om op eigen wieken te gaan dry ven en in menig hoofd woelde de gedachte: Zullen zij bestand zyn tegen het lokaas eener lichtzinnige wereld?” En zie, daar zitten ze weer aan uw tafel, in het heer- lyk gevoel, dat zy thans het voorwerp zyn van aller belangstelling, en alle zorg is u van het hart genomen. Gy voelt het, wanneer ge u beyverd hebt uw kinderen op hun levensreize den kost- i baren talisman mede te geven, welks kracht zelfs de betooveringen van het zin- genot weerstaat, namelyk het plichtbesef, -»or uw eigen voorbeeld in het leven ge- Ng^pen, dan is God hun gids en de eer Ss n kompas. Nog eene, gelukkige ouders! H ren thans Kerstgave te beurt valt. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, UttgwjL geving moeten we de gders dreigende so cial^ beroeringen i vocillNederland voorko men. Bij het bespreken van dat groote volksbelang moet eendracht de leuze z^n, éèndracht, bet pantser dat de kracht zelfs van den zwakke uitmaakt Het kleine land, waarvan wij burgers zijn, heeft op menig gebied aao groote volken een voorbeeld gegeven; het moge dit ook doen, waar het geldt de maatregelen om welvaart het deel der minder bevoor rechten te doen zyn. Het komt ons voor, dat we geen be teren wensch kunnen uitspreken op het weldra te bereiken overgangspunt, dan dezen: Dat ieder van ons naarde male zyner krachten moge medewerken aan het geluk van allen, en op dien arbeid Gods zegen in ruime mate ondervinde. Dat het al onzen lezers welga, in hun huisgezin, in hun maaischappelyken werk kring! De diensturen van het kan- toot Hn« particuliere te)egre«f-ond®me®Hig- te A ram era tol zijn voor de werkdagen' ge- 1 regèld als volgt: van 1 September tot 28 Februari, van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 3 en 5 tot 7 uren namiddags; van 1 Maart tot 31 Augustus, van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 3 en 5 tot 9 uren namiddags. Deze wijziging is op 27 dezer in wer king getreden. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. Aan het lokaal van hetprovin- i ciaal bestuur te Leeuwarden is Vrjjdag o. a. aan besteedhet maken van eene nieuwe brug met brugwaohterswoning en de verbetering van het vaarwater de Heeiensloot nabjj 1 Heerenveen. De laagste der 16 inschrijvers 1 was C. De Ruiter te Hardingsveldvoor f12.200. De raming was f13.430. Donderdag werd ten behoeve van de garnizoensbakkerjj te Njjmegen aanbesteed de levering van 100 heotol, jarige roode of Rijntarwe en 300 heotol. jarige witte of Zeeuwsohe tarwe. Minste inschrijver voor de roode tarwe was M. de Gier te GorinchemA f 6,52 per heotol. van 78 kg., en voor de witte H. de Gier, I mede aldaar, k f 6,84 per heotol. van 78 kg. Te Leerdam is eene anti-revo- lutionaire kies vereen i ging genaamd „Ne- derland en Oranje,” opgericht, zich aan- sluitende bij die van Sliedreoht. Tot be> stuursluden zijn gekozen de heeren 0. D. Grijns, J. Elfrink, J. Tabries, B. Duets en t J. Flier. De minister van Binnen 1. Za- i ken heeft op eene deswege door een bur- 1 gemeester in de Graafschap tot hem ge richte vraag geantwoord, dat een kapelaan, die bij een pastoor kost en inwoning geniet, niet is te beschouwen als alleenwonend per soon, die een afgezonderd gedeelte van een i woonhuis in huur heeft, en dus niet uit dien hoofde op de kiezerslysten kan geplaatst worden De pogingen om eene aanleg plaats voor stoooibooten te Sleouwjjk te verkrijgen, zijn gelukt; het kapitaal is volteekend. Niet voor Sleeuwijk alleen, maar ook voor de meeste plaatsen in het Land van Altona is i het tot stand komen er van van veel ge wicht, daar zij daardoor in rechtstreeksche verbinding komen met Rotterdam, Dord recht en Gorinchem. Door de landbouwvereani- ging r Eiland IJselmonde” is het bestuit genomen jaarlijks eene stierenkeuring te doen plaats hebben op het eiland Ijsel- monde. De bekroonde stier zal beschikbaar moeten blijven tot half September, togen een springgeld van hoogtens fl per koe; als prijs voor den besten stier wordt f75 uitgeloofd, voor don daaraan volgenden f25. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot brievengaarder te Zoeter- meer A. Helrastrijd, geagreiierd klerk te Boskoop. Met 1 Januari a. s. hoopt de heer A. De Groot, brievengaarder te Gte- sendam, zijn 30-jarigen dienst bjj de Posterij te herdenken. Tot agenten van politie t« Krahngen, op eene jaarwedde van f525 tot f 550, zijn door den burgemeester aldaar benoemd Arie Boer, agent van politie te Sliedreoht en J. Van Diggelen, gepaspor- teerd matroos der 1ste klasse te Schiedam. Er waren 40 sollicitanten. B ij het arts-examen te Utrecht is voor het 1ste gedeelte toege- laten de heer J. du Boeuff. Bjj het te Utrecht gehouden examen voor Fransche akte Ais geslaagd de heer L. Bochardt, van Vianen. Ds. E. A. Lazonder te Ooster- wolde heeft bedankt voor het beroep naar Oud-Alblas en voor dat naar Renkum. Aan den heer W. F. K. Hussem, predikant by de remonst. gemeente te Boi- koop, is na 25-jangen predikdienst op zyn verzoek eervol emeritaat vetleend. Aangenomen het beroep naar de Chr. Gereform. gemeente te Waddings- veen door Ds. K. De Groot te Halfweg. Reeds eenigen tijd geleden vernam men, dat eenige gemeente- en ker- keraadsledea der Nederd. herv. gemeente te Vreeswyk voornemens waren zich aan te sluiten bij de doieerende kerk. Thans schynt dit plan tot een begin van uitvoe ring te zijn gekomen. In eene kerkeraadszitting beeft één der ouderlingen den predikant Ds. J. E. van Toorenenbergen gevraagd, of deze bereid was de reformatie der kerk ter baud te nemen. De predikant weigerde aan dit ver zoek te voldoen. Daarop verklaarde ge noemde ouderling, ,d .t by, met zij ie geest verwanten onder de kerkeraadsleden, eLlers de vergadering zou voortzetter: en da<*r zelf zou tracnten tot stand te brengen, wat de predikant hier weigerde." Gevolgd door den anderen ouderling verliet hij daarop de vergadering, zoodat deze slechts kon voortgezet worden met den predikant eu de beide diakenen. 'Nog weinige uren slechts, en deze Deze Courant wordt des Zaterdag-mórgens uitgegeven. Prgs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door bet geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Overzicht. Het gerucht van het aftreden van Prins Ferdinand van Coburg, als Vorst van Bul garije heeft zich niet bevestigd. Zelfs duiden de omstandigheden aan, dat daaraan minder dan ooit gedacht wordt. Bij een feestmaaltijd dezer dagen door den Vorst den afgevaardigden, leden dor Sobranja, aan geboden verklaarde hij opnieuw al zijne krachten te willen wjjden aan de Bulgaar- sche zaak. De onder-voorzitter der Kamer, acte nemende dier verklaring, antwoordde dat het Bulgaarsche volk den Vorst ais zijn redder beschouwde en have en leven voor hem veil hadden. Daarna droeg men den Vorst in triomf op de schouders rond om den feestdisch. Toasten in gelijken zin werden bij een tweeden feestmaaltud opuieuw uitgebracht, doch toen voegde de Vórst er aan b-e, dat de tegenwoordige crisis belangrijke opoffe ringen zal noodig maken. Iu verband hier mede is aan de Öobranja voorgesteld de Regeering te machtigen tot het aangaan eener leeaing van 50 millioen, welke voor een deel zeker zal moeten strekken om de weerbaarheid des lands te verhoogen. Doch niet alleen Bulgarije is op moge- lijke verstoring van den vrede bedacht, ook Ruinenifi rust zich ten strijde toe en du niettegenstaande zoowel van Oostenrijksche ais van Duitsche zyde in vredulieveuden zin te St. Petersburg wordt gewerkt. Hoe die verklaringen aldaar worden opgeval, blijkt niet duideljjk. llusland houdt zich zeer gereserveerd, doch guat intusschen met Turkije door dreigmiddelen op de hand te krijgen. De nog altyd niet betaalde oorlogsschatting is daartoe een voor de Porte zeer gevoelig middel. Van andere zyde is den Sultan medegedeeld, dat Duitach- land bij eene botsing tusschen Oostenryk en Rusland niet onzijdig zou blyven, doch zijn bondgenoot gewapenderhand zal bystaan. Heel kalm is derhalve de staalkundige gezichtseinder niet; er stapelen zich steeds meer onweerswolken op en niet zoo ge heel onwaarsiihyniyk is bel dat de reeds zoolang smeulende vonk in het Oosten in 1888 een groot deel van Europa in licht- laaie vlam zet. Als maakster der vervalschte stukken in zake Bulgarye, die zoozeer de gevoe ligheid van den Czar hebben opgewekt, wordt genoemd de echtgenoot van Prins Waldemar van Denemarken, eene dochter van den Hertog van Chartres. Men zal zich herinnerendat genoemde Prins in de eerste plaats in aanmerking kwam voor den troon van Bulgarye, doch met het oog op Rusland» houding meende te moeten bedanken. Deze omstandigheid zou aanlei ding kunnen geven om in deze aan ijver zucht ie denken. Nu echter de toeleg om andere staten verdacht te maken, in dien zij inderdaad bestaan heeft, uitgelekt, althans gedeeltelijk mislukt is, heeft het Deeusche hof den Czar zijne verontschul diging aangeboden wegens de handelingen der Prinses. In de Italiaansche Kamer is een nieuw strafwetboek in behandeling, waarin de af schaffing der doodstraf wordt voorgestêld. Een groot aantal leden, ook der liberale partij, is echter sterk tegen die afschaf fing gekant. Da vyandelykheden te Massowah duren voort. Aan het expeditieleger aldaar zijn thans ballons verstrekt, voorzien van eene inrichting om het terrein van aanval elqc- trisch te verlichten. Engeland» pogingen, om den Koning van Abyssiuië tot den vrede over te halen, hebben geen gunstig resultaat gehad. Gladstone is, op zijne reis naar Italië, te Londen en op enkele andere punten van zyn doorreis door een deel des volks on aangenaam bejegend. Lord Uhurchii is op reis naar 8'. Peters burg. De Kroonprins van Duitschland heeft opnieuw in een schrijven, dat voor openbaarmaking be-temd was, de meest geruststellende mededeeliugen omtrent zyn toestand gedaan. S T A.Ï B N - O B N K K A A L. We hebben nog eenige korte mededeelingen te doen aangaande de laatste zittingen van de vorige week we zullen ons van die verplich ting kwijtenzonder in te veel bijzonderheden te treden. De Eerste Kamer hield Vrijdag 23 Dec eene zittingwaarin zestion kleinere wetsontwerpen werden aangenomen, waarop zij haar vergade ring verdaagde tot Woensdag 28 Dec. De Tweede Kamer behandelde Donderdag (22 Deo.) het onderdeel van Hoofdstuk IX.dat de spoorwegbegrooting heet, waarbjj natuurljjk op verschillende gebreken in de exploitatie van ons spoorwegnet werd gewezen. De kosten voor de lijn DordtEist werden bij amendement met f 18.000 verminderdom de ontworpen voetbrug te Deldermalnen op geringer breedte aan te leggen dan door den Min. is voorgedteld; mede werd aangenomen een amendement, om in plaats van rzO.OOO gulden voor uitbreiding der werk plaatsen te Tilburg slechts 20 000 gulden voor herstelling uit te trekken. Het wetsontwerp werd nu goedgekeurd met 74 tegen 3 stemmen. Daarnaon in de avondzitting van dien dag ging de Kamer voort met de Waterstaatsbe- grooting. Door don heer Schepel en eenige andere leden werd een nieuw artikel voorge steld, n.l. f30.000 voor kosten van oprichting en instandhouding van drie proefstations voor den landbouw. Na uitvoerige discussie werd het in dien zin gewjjzigddat de som niet ge noemd maar voor deze zaak een memoriepost aangewezen werd. Bij de afdeeling Posterjjen verklaarde de Minister dat hij zijn byzondere aandacht wijdt aan verlaging van het port met Belgiëalsmede dat spoedig voor de corres pondentie met Indië een umforinport zal inge voerd worden van 15 cent voor gefrankeerde en 30 cent voor ongefrankeerde brieven. Nadat nog op aandrang van eenige leden een post van f 2000 aan toelagen van ontslagen tijdelyke waterstaatsambtenaren voorloopig was terugge nomen werd Hoofdstuk IX goedgekeurd met algemeene stemmen min 1 die van den heer Keuobenius. Bij de algemeene beraadslagingen over Hoofd stuk X (Koloniën) besprak de heer Keuchemus weder de zaak des boeren Sol en De Bturlen. Spr. zeide, dat wanneer na terugkomst der Kamer geen uitvoering is gegeven aan haar vroeger votum hy zal voorstellen een eerbiedig adres tot den Koning te richtenom te wijzen op het onrecht den heeren Sol en De Sturler aangedaan. In de zitting van Vrijdag werd bij het onder deel, Surinaamsche begrooting, door de heeren Schimmeipenninck van der Uye en Keuchemus de emigratie van Madoereezen en Javanen naar West-lndiö besproken. Beide Afgevaardigden achtten die gewenscht, maar de heer Van Gennep en de Minister zien er geen heil in. Het Hoofdstuk Koloniën weid aangenomen met algemeene stemmen, min 2, de heeren Van Gennep en Keuchenius. Ook Hoofdstuk XI Onvoorziene Uitgavenen de Wet op de Mid delen, werden goedgekeurdtegen beide stemde de heer Keuchenius- Het voorstel tot wjjziging der kieswetom gelegenheid te geven in groote gemeenten meer stembureaux in te stellen, werd door den heer Godin de Beaufort geamendeerd in dien zin, dat ook in uitgestrekte plattelandsgemeenten ver meerdering van bureaux mogelijk wordt, en daarna aangenomen. Hetzelfde geschiedde mot het ontwerp tot vrjjstelhng van grondbelasting voor scholen gesticht door vereenigingen met reohtspersoonljjk heid. Het voorstel der regeering lot verlenging van den termyn, gedurende welken het vissohen mot den wonderkuil is verbodenwerd verworpen met 4Ü tegen 20 stemmendaarentegen mot dezelfde meerderheid aangenomen het voorstel van den heer Reekers, tot intrekking van dat verbod. Hierop werd de vergadering gescheiden tot nadere byeenkomstvermoedelijk half Februari. echt verkrijgbaar in van 2 Gulden, i en 65 Cents, van nevenstaand impel, te M. Wolff Zn.; ff; Gorinchem bij cht -by J. D. den Vlasveld; Lek- itarre; Oudewater Stolwijk bij C. G. bij Joh. v. d. Dool.

Schoonhovensche Courant | 1887 | | pagina 1