'X f Zaterdag 7 Januari. - Weekblad taïor Zuid-Holland en Utrecht. Schetsen uit Indië. BINNENLAND. De*© Courant wordt des «Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheel© rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. S. W. K VAN NOOTEN Uitgevers, te Schoonhoven, Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Intending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor f maal plaatsing opgogeveu, worden slechts t maal in rekening gebracht. - i« In den Koffietuin. Ziehier een uitgestrekt-stuk grond'meer dan 400 Meters boven de oppervlakte der tee gelegen. De geheele ruimte is opge vuld n.et twee soorten van boomendie elkander geregeld afwisselen en verschillend van hoogte zyn. Daardoor hebben we het verrassend gezicht van twee verdiepingen of lagen prachtig groen van onderschei don tint. Die onderste gewassen zyn de koffiehees- lers of boomenzij bereiken een hoogte van 5 tot 7 meters. Zy hebben een recht- opgaanden stamvan onder tot boven be zet met onverdeelde, eenigsxins slaphan gende takkendie zich in alle richtingen uitbreiden en aan korte steeltjes de bladeren dragen twee aan twee tegenover elkander geplaatst. Die bladeren hebben ©enige over eenkomst met het loof van den laurier even als dit zyn zy langwerpig en glad maar een weinig spitser. En nu die onderste, slanke boomen, wel ker kruin hoog boven de andere uitsteekt. Dat zyn dadaptzy werden hier alleen ge plaatst om de kotfleboomen te beschutten tegen de felle zonnestralen. Voor het ove rige zijn deze gewassen van weinig nut, daar het weeke hout alleen als brandhout dienst kan doen. Het is duidelijk dal bier de kleintjes de hoofdrol spelen, zoodat we ons met deze moeten bezighouden. Het best is, dat wy den aanleg van den koffietuin van het begin af bekyken. We merken eerst opdat er tuinen zijndie onder het beheer der Regeering staande ambtenaren hebben den grond gekozen en doen hem bearbeiden door de bevolking, welk werk gedeeltelijk een soort van belasting is, gedeeltelyk wordt betaald naarmate het vruchten oplevert. Het wordt den Javaan niet in hun keu*#alat«n, o£*y «ft dm mo» te- dfè koffietuinen willen werken. Op den bepaalden tyd worden zij door de hoofden opgeroepen, om gezamenlijk het noodige te verrichten in den tuinwaarvan de verzor ging aan de bevolking van het dorp is op gelegd. Soms is het werk zoo geregeld dat elk huisgezin weet welke boomen het op te passen heeft Verder zyn er ook een groot getal koffie tuinen die aan byzondereondernemeis toe- behooren; natuurlijk moet dëze zich bedie nen van gewone loontrekkende arbeiders. Nieuwe tuinen worden gewoonlyk aange legd op zoogenaamde woeste gronden, dat zyn zulke stukkendie met ruw houtgewas zyn bedekt en niemands eigendom zyn. Zooveel mogelyk kiest men ze in de naby- heid van de detsa want hoe dichter de mmschen er by zyn des te minder bezwaar levert de bearbeiding. Een goede keus eischt veel zorg. De koffieboon) heeft een pinwortcl, die diep in den grond dringt, M daarom is het niet alleen noudig, dat er goede teelaarde aan de oppervlakte zit, maar deze moet een vry dikke laag vormen. Ook mag de grond niet sterk athellend zyn, dewyl dan by felle regens de aarde weg en de boomwortels bloot gespoeld zouden worden. Is de plek aangewezen, dan wordt zy afgeperkt. Rondom graaft men een diepe, breede sloot, om de afwatering te bevor deren en den aanplant te beveiligen tegen de verwoestingen van roofdieren. Nu wordt al wat er op het stuk gegroeid is boomen, kreupelhout, riet, gekapt en te drogen ge zet; de wortels worden insgelyks zorgvuldig verwijderd. Wat niet bruikbaar is wordt aan hoopen gebracht en verbrand. Herhaal delijk wordt de grond geploegd, gespit en griffendtotdat hy volkomen rul is gewor den; daarna omringt men den geheelen tuin met een heg van levende boomen en heesters. Er worden hoofd- en zy paden gemaakt, waarna met het planten kan worden be gonnen. Gewoonlyk doet men dat by het doorkomen van den West moeson dus in Octoberomdat men dan het jeugdig ge was niet behoeft te begieten. Eerst poot men de regels dadapt zóódat er één ry komt op de twee rjjen koffiestruikeriin 't eerst moeten zy door bamboes stengels worden gestut. Daarna zet men de kotfie- •janten op afstanden van drie meters. Om daze te verkrygen heeft men vroeger rjjpe koonen gezaaid op zorgvuldig toebereide kwaèkbeddensoms ook haalt men de plan- ka uit oude tuinen waar zy zonder iemands hulp zyn opgeschoten uit afgevallen vruch ten. Maar al tyd wordt nauwkeurig loege- ïiau dat de plantjes een gaaf en recht stam metje en twee takjes hebben. Zy worden gepoot in kuilendie vooraf werden ge graven. 1 Verder is er vooreerst weinig te doen 'in tyd tot tydtweemaal in 't jgar, wordt de dienstplichtige bevolking der dessa naar den tuin gezonden om te wieden men zorgt dit te doen plaats hebben wanneer de rijst bouw weinig behoefte aan arbeiders heeft, tiet opschietend gras Iaat men gewoonlyk «aanomdat hei den grond koel houdt *at vooral in den Oostmoeson van veel belang is. Ook by dat wieden is omzich tigheid noodigmen mag dè wortels der jonge boompjes niet kweuendaar deze anders zouden sterven. Nog wordt er aan den ingang een bord geplaatstwaarop de naam van den tuin en het aao^ftl boomeft dat hjj bevat in 't N'ederlandsch en in 't Maleisch zijn vermeld, Gedurende de eerste vier jaren is de ar beid dus vah weinig béteekenie. Na dien tyd beginnen de koffieboomen vrucht te dragen. Up de plaats waar de bladsteel aan den tak is btvestigdziet men de bloemen ver schijnen. Zj/ omringen den tak in bosjes, zyn hagelwit en gelijken in vorm en in grootte wel wat op onze jasmijnen. Ook verbreiden zij een aangenamen geur. De tuin levert dan een prachtig gezicht op. De blanke bloesems steken aardig af by het donker groen gebladerte, terw'yl hoog daarboven de loofbossen der dadaps, met roode bloe men afgezet, zich verheften. De kotiiestruik bloeit tweemaal per jaar. Reeds twee dagen later verandert het tooneel. De bloemen verwelken en laten haar blaadjes valleneen klein groen pitje, aan een korten steel bevestigd is er van overgebleven. Dat pitje zwelttot het de grootte krijgt van een kleine kershet neemt een lichtrooden tint aandie lang zamerhand In donkerrood overgaat Dat ryp worden vereischt byna een half jaar. Nu is de oogsttyd daar. Weder wordt de bevolking opgeroepen voor den arbeid in de tuinen. Mannen en vrouwen gaan er heenvoorzien van gevlochten korven om er de bessen in te leggen en van bam boes-laddertjes om de toppen der heesters te kunnen bereiken. Niet altjjd geschiedt het plukken met de noodige zorgom spoe dig een grooten hoop vruchten bijeen te hebben neemt men weieens ryp en onrijp gelyk mede, of men srnopt geheéle takken afzoodat (leze een volgende keer geen vrucht dragen. De plukkers nemen het ingezamelde mede naar huis, om het vorder te bereiden. Bin nen het eenig8zins sappige, kleverige vrucht- vleesch dat een fiauwzoeten smaak heeft, zitten, door een hoornachtige schil omge ven twee boonen met de vlakke zijden tegen elkander en nog door een vliezige huid gescheiden. Het eerste wat de Javaan te doen heeltis de bessen te drogen. Dat geschiedt meestal door ze in den zonneschyn uit te spreiden op den grond vóór de wo ning of op rekken van bamboes of ryswerk, die des avonds en bij regenachtig weder zorgvuldig moeten worden toegedekt, dewijl de vochtigheid de boonen zou doen beschim melen en voor het gebruik ongeschikt ma ken. Soms en dat is een verbetering, heeft men de rekken zoo ingericht, dat er een vuurtje onder gestookt kan worden, waar door de droging wordt bespoedigden ze tevens voorzien van een daarover passend dakje van bamboes. Het vruchtvleesch ver andert nu in een taaie schil, die door stam pen wordt verwijderd tegelijk met de hoorn- schil. Dewijl hierdoor veel boonen gebro ken worden en alzoo veel van haar waarde verliezen wordt op sommige plaatsen door middel van pelmolens dadelyk na het pluk ken het vruchtvleesch er afgewerkt; dharna droogt men de boonen een poos, waardoor het slym, dat om de hoornschil is blyven zitten, losraakt. Dit weggewasschen zyride, kost het weinig moeite die schil door stam ping of wryving in buffelhuiden te ver- wyderen. De boonen zijn nu klaar om afgeleverd te worden. De Javanen mogen er vooral niets van verkoopenalleen staat het hun vry er zooveel van te nemen, als zy voor iiun gezin noodig hebben. Meestal is dat niet veelwant gewoonlyk geven de inlan ders de voorkeur aan een aftreksel van de bladendat zij zkoppi daun" noemenen dat werkelyk een verkwikkende drank is ook wanneer men dien koud gebruikt. Zelfs Europeanen voorzien er zich van wanneer zy een reisje ondernemenwant in een zoo wann klimaat kan men met het gebruik van dranken niet te voorzichtig zyn. De levering der koffieboonen geschiedt aan de pakhuizen die de regeering heeft doen oprichten. Óm te voorkomendat de inlanders met hun product te ver zouden moeten gaanis bepaald dat overalwaar gemiddeld telkens 2000 pikols byeengebracht kunnen worden (een pikol is 61,7b K. G.), een koffiepakhuis moet zyn. Dat is een eenvoudigehooge houten loodsbuiten hangt onder een afdak de schaal. De in landers brengen hun voorraad gewoonlijk aan in zakken, die dooreen paard worden gedragen. Na de weging wordt de hoeda nigheid onderzocht; is deze goed, hetgeen afhangt van de ryphetden van de zorg aan het drogen besteeddan ontvangen zy 14 gulden per pikolvoor de mindere soor ten slechts de helft van dat bedrag. Zoodra de voorraad groot genoeg is, wordt hy met buffelkarrenof, wanneer er een spoorweg-station in de nabyheid is, in de goederenwagens, naar de havenplaatsen gebracht. De vei koop van het produel, dat nu eigendom is van de Regeering, ge schiedt in het groot, in openbare vei ling, voor een klem gedeelte in Indië, voor de rest in Nederland. Het vervoer naar ons vaderland is opgedragen aan een vereeniging, die de Nederundsche Handel- maatsohapi y heet, en dftd*toe de noodi fechdepsruidite huurt. Deftrifingeri hief' lande hebben plaats op vaste tyden, meest te Amsterdam en te Rotterdim, soms ook te Dordrecht, Schiedam of Middelburg. Groot zijn de voordeelen, dik onze schat kist uit de koffie-teelt trekt, en de heeren die de geldmiddelen van del staat moe ten regelen, kyken lang niet vroolijk, als moeder met de voor haar atngename tij ding thuis komt dat de koffie is afgeslagen. Maar we zijn zoo geheel di al uit onzen tuin weggeloopen't is tijd lat we er nog even gaan kyken. Na den (luk wordt er opnieuw een kleine schoonmiak gehouden, het grove onkruid wordt pewied en op hoopen gezet. -En zoo wissden de werk zaamheden elkander geregdd af, jaren achtereen. Hoe beter de grend is, des te langer behouden de boomei hun groei kracht; er zijn tuinen die sinds 40 of 50 jaren zyn aangelegd en nog een goeden oogst opleveren. Eindelijk komt er een tyd, dat de pluk weinig meer te btduiden heeft. De ambtenaar, met het opzicht belast, schryft den tuin af, en aan de gronden wordt een andere bestemming gegeven. Er wordt ook koffie op een andere wijze geteeld. Van een stuk boschgrond ruimt men de boomen gedeeltelijk op in de opene ruimten plaats men dan de heesters. Het is nu niet noodig dadaps aan te brengen, dewyl de overgebleven boomen schaduw genoeg geven. Het product, aldus verkre gen, heet bosch-kotiie. Ook spreekt men van kamporig-koffie, die door de bevolking in de nabijheid van haar woningen geteeld wordt onder beschutting van haar eigen pisangboomeri. Deze laatste teelt is by de inlanders het meest geliefdomdat zij met veel minder moeite en lydverlies kan ge schieden dan de arbeid m de tuinen. Dat voorts de particuliere ondernemers in In den laatsten tijd zyn dikwjjls, door particuliere ondernemers, boonen in de hoorn- schil naar Nederland gezonden. Deze schil, die hier te lande gemakkelijk er afgewerkt kan worden, doet kleur en aroma van de koffie be ter bewaaril blyven, hetgeen wel opweegt tegen eenige meerdere kosten van transport. STATEN-QENEBAAL. Nadat de Eerste Kamer in haar vorige zittingen een aantal kleinere wetsontwerpen had goedgekeurd, ging zij Vrijdag 30 Dec. over tot de behandeling der Indische Be grooting. De algetneeue beraadslagingen werden geopend door den heer Fransen Van de Putte, met een hulde aan de nagedach tenis van den onlangs overleden iStaatsulan Dujjmaer van Twist, aan welke spr. een beschouwing verbond over do sedert 1848 gevolgde liberale Indische politiek. De heer Wertheim besprak het verbanningsbe- sluit ten aanzieu dor heeren Spl en DeSturler, dat hij ingetrokken wenscht te zien. De hoer Roëll betwistte de bevoegdheid der Indische Regeering om verdragen met in- landscbe vorsten aan te gaan zonder be krachtiging van de wetgevende macht. De Minister van Koloniën wees op het aandeel, dat de heer Fransen van de Putte zelf ge had heeft in de invoering van maatregelen ten nutte van Indië; de Tjiomas-zaak is in behandeling, doordien de eigenaar van dat land zich bereid heeft verklaard omtrent afkoop in overleg te treden. De Min. van Binnenlandsche Zaken was tegenover den heer Roëll van gevoelen, dat verdragen met Indische vorsten, daar dezen niet zjjn te beschouwen als „vreemde mogendheden" in den sm der Grondwet, de bekrachtiging der Staten-Genoraal niet behoeven. Bij Hoofdstuk 1, uitgaven in Nederland, bestreed de heer Fransen van de Putte te- geuover de Miuisters vau Koloniën en vau Marine den bouw van een schip, niet pas sende in het thanB aangenomen stelsel van verdediging, en gaf in overweging de daar voor uitgetrokken gelden niet te besteden, maar te wachten tot de nadere regeling van het auxiliair eskader tot de Indische mili taire marine zal geschied zijn. Bij Hoofd stuk II, uitgaven iu Indië, kwain de hoer Van de Putte er tegen op, dat de Regeering niet, overeenkomstig het amendement-Keu- cheuius, het plautioon der koffie wilde ver- hoogen. Beide Hoofdstukken, zoomede die der Middelen, werden aangenomen daarna jie Hoofdstukkon I en VII A (Nationale fyjhuld) der Nederlaudsche Ötaatsbegrooting, ph de Wet op de Middelen, waarbij de heer Van de Putte des Ministers stelsel bestreed, deze te doen Bluiten met de indiening van een wetsontwerp, door hetwelk een vergoe ding is voorgespiegeld n. 1. dat nopens de Indische Bijdrage. De vergadering werd verdaagd tot Maan- dag 9 Januari. Door Ged. Sta ton van Fries land is o. a. gegund: het maken van eene nieuwe brug met brugwachterswouing en de verbetenug van het vaarwater de Hee- ronsloot aan (J. Do Ruiter te Hai dings - veld,) voor t' 12.200. -—Te GieBendsm en Ha dingt veld i^ pene ^jsolqib opgericht, die reeds Prinses Wilhelmina heeft met Nieuwjaar te 's Hage haar eersten kerkgang gedaan. H. M. de Koningiu had in de Kloosterkerk haar aan hice zijde. Paus Leo XIII heeft den lsten dezer niet minder dan 2500 telegrammen ter gelukwensching ontvangen. Alle souvereiuen, die hem ter gelegen heid van zjjn jubileum een brief geschreven hebben, zullen een eigenhandig Bohrjjven van hem terug ontvangen. Naar meu verneemt ia Zr. Ms. Kamer heer, baron Van Brienen van de Groote Lindt, belast met de overbrenging der ge- lukweii8chen van den Koning der Neder- -landen aan Z H. den Paus, ter gelegenheid van het gouden priesterfeest, Zaterdag 31 December door den Heiligen Vader in een audier.tie ontvangen. De kiesvereeniging „Vooruit gang" te Giosendani is ten gevolge van de weinige medewerking ontbonden. In de zitting van Dinsdag der Arr.-Recbtbank te Rotterdam werd o. a. ver oordeeld L. 8., matroos te Amsterdam beklaagd van op 30 Oot. te Gouda den knecht der Ned. Rhjjnspoormij., Knjjff, te hebben gesla gen tot f5 boetesubsidiair 5 dagen hechtenis. Vervolgens stond o. a. terecht E. K., 18-jarige bakkersleerling, wonende te Waarder. Als zoodanig in dienst van een bakker te Gouda, word hij op 30 November jl. met een wagen, ten deele gevuld met St. Ni- colaas-gobak en chocolade, uitgezonden om dit uit te venten. In de gemeente Riet veld ging beklaagde in eene herberg om iets to gebruikenwaar eon bezoeker hem tracteerde op sterken drank, waardoor h|j beschonken werd. In dien toestand ver kocht bij den wagen -net den inhoud, ter waarde van ongeveer f80, voor nog geen acht gulden. Do kooper, die als getuige gehoord werd, word dan ook door den voor zitter ernstig onderhouden ovor het door hom bed re veue. De voorzitter bracht hem onder het oog dat het zijn schuld was, dat dezen persoon terechtstond. Het O. M. vond aanleiding in deze een niet te gestrenge straf te vorderen, en wel drie woken ge vangenisstraf. Bekt. betooude voel berouw ovW hot door hem gepleegde. Daarna moesten terechtstaan: Twee per sonen, wegens vernieling van eens anders eigendom. Eea was echter sleotfts opge komen. Arbeiders te Ameide zijnde, werd door don veldwachter Roodnat in don nacht van 1 op 2 Oct. waargenomen dat zij bezig waren aan een in de rivier de Lek voor handen zijnde zalmsteek, aan C. De Jong Az. c. s. te Ammorstol toebehooreude, welke fuik bjj nader ingesteld onderzoek zeer be schadigd bevonden werd. Do tegenwoordig zijnde beklaagde A. ft. ontkende pertinent aan de fuik te zijn geweest. De Officier van Justitie achtte de feiten nog niet vol- doeude overtuigend bewezen en eischte mitsdien uitstel van de zaak tot 10 Januari, ten einde alsnog de getuige Dubbeldam te hoorenhiertoe werd door de rechtbank bosloteu. Hierna werd de volgende zaak behandeld Een boer te Haastrecht had een dienst meid en deze dienstmeid was de groote aan trekkingskracht van de sigarenmakers daar ter plaatse, op een dergelijke wjjze dat de boer de meid wegzond. Dit was olie in het vuur en van dit oogenblik moesten de boer en zjjn knecht het op alle wjjzeu ontgelden, hetwelk ten laatste zoover ging dat handtas teljktaeden de plagerjjen opvolgden en een mishandeling van den knecht het gevolg was. Twee 18-jarige personen, R. en de K., sigarenmakers, haddeu zioh dientengevolge te verantwoorden en ontkeuden de ten laste gelegde feiten, voorgevende zei ven mishan deld te zjjn. De ambtenaar van justitie eischte veroordeeling vau den lsten be klaagden tot 3 maanden gevangenisstraf en vrijspraak voor den 2den beklaagde. Uitspraak in bovenstaande zaken a. s. Dinsdag. Met 1 Januari heeft de hoer C. Van Riet, te Katendrecht, zijn ontslag genomen als mode-redacteur van „Het Schoolblad", uitgegeven te Groniugen, waaraan hij byna zestien jaar werkzaam was, en heeft de heer O. H. Den Hertog, hoofd eener school to Amsterdam, zich beroid verklaard, voortaan deel van de redactie uit to maken. De heer Van Riet zal thans optreden als mede-redacteur vau „Het Nieuwe Schoolblad", uitgegeven te Amsterdam, met den heer J. Versluijs. Benoemd tot ouderwjjzers te Hardingsveld de heeren Kemp te Gorin- chem en Donkersloot to Pernis. Op 1 Januari 1888 waren bjj de Ned. Herv. kerk reeds meer dan 35Ü predikantsplaatsen onvervuld. Er ziju thans nog slectitB 7 caudidateu beroepbaar, en wel de heeren J. C. Ruijs, te Amsterdam; H. M. Van Nea, te Driebergen; J. W. Vau Lennep, te 's GravolandH. Pes, J. H. W. Bisschop Boele en Q. J. Van Arkel, te Utreoht, en J-O. G. GobiaaRu Sart, ta Nieuw* .fut St., Joostland. •AMRIDR, 4 Jan. Bjj gelegenheid van het Nieuwjaar zijn aan ruim 100- behoef- tigen ih deze gemeente giften in geld uit gereikt. In verhouding tot de behoefte ontving ieder van f 0,60 tot f 5,—. Het maken oener ijstent met afslui ting voor de rijbaan, ten behoeve der jjs- club „Hollandia" alhier, is publiek aanbe steed onder de ambachtslieden, leden dier vereeniging zijnde, en gegund aan den laagsten inschrijver, zjjnde de firma Diepen horst Co alhier, voor f383. LI. Maandag-morgen heeft het ijs in de rivier voor deze gemeente zioh gezet; het is echter zeer zwak. Do overtocht ge schiedt met de ijsschonw, en ook te voet; bet veergeld bedraagt thans 50 cents de persoon. •AMEIDE en TIENHOVEN, 4 Jan. De predikant dezer gemeenten, D§. P. Bongers, heeft een beroep ontvangen naar Hedel, classis. Heusden, en bedankt voor de beroepen naar Broek op Langendjjk en Zuid-Beierland. BODEGRAVEN, 3 Jan In het afgeloo- pen jaar zijn op de wekelijksche markten alhier aangevoerd: 5768 wagens Goudsche kaas met 275.981 stnkB; 514 wagens Derby kaas met 24.516 stuks; 819 wagens Edam merkaas met 90.519 stuks, en 9 wagens Leidsche kaas met 320 stuks, te samen 7110 wagens, aanbrengende 391.336 staks kazen, vertegenwoordigende een gewicht van pl. m. 1.964.180 kilogrammen; verder 31 paardon, 8 veulens, 2 hitten, 10 koeien, 32 vaarzen, 12 kalveren, 6 nuchtere kalveren, 11 schapen, 2052 lammeren, 9 varkens, 794 biggen. In 't geheel werden 70 wagens kaas minder ter markt gebracht dan in 1886, •GIESEN-NIEUWKERK, 4 Jan. Ge durende het afgeloopeu jaar zijn aan het hulpkantoor alhier aangekomen: 10495 brie ven 4218 briefkaarten 35549 drukwerken I dienstbrieven; 73 monsters; 796 post pakketten; 230 postwissels, waarde f4836,97{; 47 aangoteekende brieven, waarde voor zoo veel bekend is f 420,00terugbetalingen Rjjkspostspaarbank f582,44. Verzonden brieven 8291 briefkaarten f863 drukwerken 7371dienstbrieven 1549; monsters 26; postpakketten 235; 301 ver zonden postwissels, bedrag f 3228,16^ in lagen Rijkspostspaarbank f 962,22; 66 aangoteekende brievenbekende waarde f 7700,00ingevorderde quitantiegelden f628,97}, terwijl aan frankeerzegels is ver bruikt de waarde van f360,29. Voor de Nationale Militie, lichting 1889, hebben zioh binnen deze gemeente aan gemeld 11 personenvoor Peursum 2 en Schelluinen 2. Zondag I Januari 1888 werden door de diaconie der Hervormde gemeente alhier gecollecteerd drie gouden tienguldenstuk ken. Dank zij den edelen gever of de edele geefster •GOUDRIAAN, 4 Januari. Herbenoemd tot kerkvoogd do heer G. Groen en tot notabel de heer G. Maat. •HAASTRECHT, 4 Jan. Zondag-avond viel de postwagen van Gouda naar Schoon hoven, juist bjj het begin van den IJseldjjk, omver. Eukele der passagiers hadden zioh nogal bezeerd, zoodat zij naar Gouda moes ten terugkeeren. De brieven werden door middel van een rjjtuig van den stalhouder Van den Bergh naar hunne bestemming gebracht. Zestien jongelieden, waarvan 8 met eene vrijstelling, zullen aan de aanstaande loting voor de nationale militie te Gouda deelnemen. Dinsdag-middag had de kaashande laar A. van W. alhier het ongeluk, op den zeer gladden IJseldjjk een rad van zjjn vrachtwagen te verliezen, waardoor paard en wagen van den dijk gingen en op het jja terecht kwatnen. Spoedig werden het paard eu de zwaar beschadigde wagen op den dijk gebracht. De berijder was op het ijs voortgeschoven en had geen letsel boomen. MONTFOORT, 3 Jan. Mejuffr. Q, H. Meijwort, directrice in het rjjksop voed inga» gesticht alhier, heeft haar 25jarig jubilé gevierd als beambte bjj het gevangenis wezen, en ontving, onder vele bljjken van belangstelling, geschenken, zoowei van re genten als van het damescomité tot zede lijke verbetering van gevangenen, on ook van de onder haar werkzaam zjjnde be ambten. In verschillende toesprakon werd aan de jubilarisse hnlde gebracht. •WILLIGE-LANGERAK, 3 Jan. Als oen navolgenswaardig voorbeeld in dezen barren winter jjd kan gemeld worden dat door het armbestuur alhier eeno flinke buitengewone bedoeling werd gehouden van brood, rjjst en geld. Sommigen ontvingen 30 h 40 pond rjjst en andereu eenige guldens, om het noo dige zelf te koopen. De leerlingen der Zondagsschool alhier werdpn in hot kerkgebouw op melk en kreu- toubroodjes onthaald.

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1