1 r- 1888. Zaterdag 28 Januari. N°. 972. EDDEW. DEN, i Zonen, A, WAAG", o»ito: eld. f£R z Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. p Co roorw. rDONK, hem. "geboden: uur, ■HONIG te Mainz. BINNENLAND. Een strijdvraag van den dag. n. BUiTENLANI)'1 Overzicht. ff 1 ist-Directeur. en echt ioliiedam. tot voorzitter takels. WOmWfflE COURANT S. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, Uitgeverij ijn winkel- er ik f 1,25 per Kg. een Die- 19 Jan. burgerlijke I. Isthma, irder middel alhit D. :e s Weenen. .25. t,10. tend,doch ->g Let dat een Veulen- onderhouden i te bevragen >erkerk. Aanbevolen V door vela V H U- Ge- V neeskun- 1*1 V digan. IJS^^ rdam, Coiaetrtibiee. gen» Nieuwj Op meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 3 maal rekening gebracht. leder i druks ren. de i Hand- Ééns ig Knip- grootte. en oor- dde Ro- Haadge- ndheid. ecepten prjj» i» uilen. Franscha- :he :n, i houtsoorten. zuiver van en tot f 1,15 ,17 en f 1,18 sedert een den handel per Kg. ling wel op angd wordt er bij ver- prjjs noteer; 50 tot f 500, igbaar; >00 tot f 1000, pzegging f 1000, met S>ng; boven f1000, ijnprov.) ■thma lijdt, Borsthonig het gebruik Aan het eind van dit gedeelte zyner brochure wyst de heer Patyn op de mee- mng der Commissie aangaan ie de concur rentie, die de Duiischers den Lngelschen handel aandoen; ooi zaak zyn de eneigie en de voortreffelijke opleiding hunner be roepsreizigers. Wie zich ons aitikel in No. 967 dezer Courant (24 December) nog herinnert, zal weer een belangrijk punt van overeenstemming ontdekken. Het derde en laatste gedeelte der bro- •AMEIDE, 25 Jan. In de voorgaande weck is door de Armbesturen alhier eene collecte gehouden ter voorziening in den nood der armendie meer dan f 350 op bracht. Voor ’t eerst in dezen winter heeft alstoen eene bedoeling van brood en brand stoffen plaats gehad, ’t Is jammer dat daar mede zoo laat aangevangen is, daar enkele huisgezinnen reeds weken lang nijpend ge brek leden, maar tevens is ’t te betreuren, dat ook onderstand werd uitgereikt aan heden, die gereg ld werk hadden niet voor dezen maar voor de werkloozen werd ge vraagd en gegeven. Up het verzoek van den heer Van Bonze!, organist en muziekonderwijzer alhier, om des Dinsdags-avonds het schoollokaal der gemeenten Ameide en Tienhoven te mogen bezigen, tot het oefenen der leden van de alhier opgeriohte zangvereenigingis gun stig beschikt. Bij den biljardwedstnjd in het koffie hui» van mej. de wed. A. Van den Berg alhieris behaaldde eerste prijs gouden remontoir-horlogedoor J. G. penhorst; de eerste premie, een zilveren dito door J. A. Diepenhorst; de tweede premie, een staande wekker, door A. Van Krimpen, allen te Ameide. ♦AMEIDE en TIENHOVEN, 25 Jan. De loting voor de Nat. Militie voor deze gecombineerde gemeenten is bepaald op 7 Februari a. s. Daaraan moet worden deel genomen door 18 jongelingen, waarvan 1 uit Tienhoven. Voor zoover thans bekend, zijn er daaronder 6 die vrystelling bezitten. •BERG-AMBACHT, 24 Jan. Op Vrijdag jl. werd ons dorp bezocht door een gepen- sionneerden kapitein van het O. I. leger. Of schoon juist de aangifte van lotelingen voor 1889 plaats had is de kapitein onverrichter zake vertrokken. Geen enkel vrijwilliger bood zich aan De directie der IJsclub wVoorwaarts” heeft, bij gelegenheid van den jongstra wed strijd, aan de behoeftige ingezetenen uitdee- ling van brood gedaan. •HEI- EN BOEICOP, 24 Jan. De naar Poederooijen en Loevestein vertrekkende predikant nam heden in onze propvolle kerk afscheid met eene rede naar aanlei ding van Matt. 28 Vers 20. §J A ARS VELD, 25 Jan.,. In de plaats van den heer J. Schepaftredend fonds meester van het fonds der Herv. gemeente ieris als zoodanig gekozen de heer Verhoef. WOERDEN, 25 Jan. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 25 wagens. Prys der Goudsche le soort f23 a 26, 2e soort f19 22. id fabrieks- •sschen van 15 Cents, te Volff Zn.; arinchem bij ij J. D. den sveldLek- Oudewater ijk bij C. G. h. v. d. Dool. Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prysvoer Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle BoekhandelarenPostdirecteuren en Brievengaarders. om eene leening te sluiten. Oostenrijk en Duitschland, die geen oorlog willen, be reiden er zich op toe, getuige een bij den Duitschen Bondsraad ingekomen leeninga- voorstel van naar men zegt 230 millioen voor militaire doeleinden. Een practisch man zou vreezen; men wil dan toch ook wel een tien wat men met al dat wapen tuig doen kan! 8TATEN-GENERAAL. Volledigheidshalve moeten we nog spre ken van de beide laatste zittingen der Eerste Kamer. Vrijdag, 20 Jan., was eerst aan de orde het voorstel van het lid der Tweede Kamer, den heer Reekers, tot opheffing van het verbod betreffende den Wonderkuil; de voor steller, met de verdediging belast, nam aan de zitting deel. Op de bekende gronden, vrees voor vermindering van de haring vangst in de Zuiderzee, werd het voorstel bestreden; de heeren Van Nispen, Fransen Van de Putte en Roëll steunden het daar entegen, omdat zij de vrijheidsbeperking in het gebruik van het veelbesproken visch- tuig onDOodig achten. Na de uitvoerige ver dediging van den heer Reekers, gaf de Min. van Waterstaat te kennen, dat de Regeering zich, in geval van verwerping van het voorstel, verplicht achtte een wijziging in de wet, waarbij de wonderkuil is verboden, voor te bereiden, b. v. door het instellen van een bepaalden Het voorstel, in stemming gebracht, werd met 21 tegen 16 stemmen verworpen. De behandeling der Staatsbegrooting werd hierop voortgezet. Bij Hoofdstuk V, Binnenl. Zaken, werd het vraagstuk van het Utrecht- sche academiegebouw besproken, en vestigde de heer Viruly de aandacht op het onvol doend aantal scholen voor lager onderwijs in enkele groote gemeenten. In de zitting van Zaterdag 21 Jan. bleek, dat de vroegere tegenstemmers der oorlogs- begrooting, die geregeld tegen bet hooge eindcijfer opkwamen, thans met het oog op een verwachte betere regeling der levende strijdkrachten, hun oppositie voorshands lie ten varen alleen de heer Breuning stemde tegen Hoofdstuk VIII. De overige hoofd stakken der Staatsbegrootiug zijn eenparig aangenomen. Bij de spoorwegbegrooting kwam de heer Van de Putte op tegen de weelderige in wendige versiering van het centraal station te Amsterdam. Bij de Waterstaats-begroo- ting verklaarde de Min., dat het gereedlig gende Kon. Besluit, aangaande verlaging van het Indische briefport, geen betrekking heeft op monsters en drukwerken. De benoeming eener commissie voor rivierverbetering acht de Min. onnoodig. Omtrent de proefstations voor den landbouw heeft overleg plaats met het Departement van Binnenlandsohe Zaken. De wet tot beteugeling van bedrog in den boterhandel is gereed, maar moet nog door de departement- n van Justitie en Finan ciën worden onderzocht. Voor de Verbetering van den waterweg AmsterdamRotterdam is tusschen Provinciale Staten van Noord en Zuid-Holland nog geen overeenstemming verkregen; de Min. acht tusschenkomstder Regeering voorshands ongeraden. De Min. verklaart zich tegen de afschaffing van rech ten op het Noordzee-kanaal. Omtrent het spoorwegongeluk te Ruinerwold zijn nog geen eindrapporten ingediend: zoodra deze zijn ingekomen, zal worden overwogen welke maatregelen noodig zijn. De Kamer scheidde tot nadere bijeenroe- Pin8- Bij Zr. Ms. besluit van 21Jan. is benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Rotterdam, ter standplaats de ge meente Cappello a/d IJsel, J. Nolen Wzn., caud.-notans te Zevenbergen. —-Bij Kon. besluit van zijn benodmd de voorzitters en leden en hunne plaatsvervangers in de mili tieraden voor de lichting der nationale mi litie van 1888. In het 3e militied’strict van Zuid-Holland is benoemd tot voorzitter Mr. A. A. Van Bergen Uzendoorn, lid der Provinciale Sta ten, tot zijn plaatsvervanger Mr. S. Le Poole, lid der Provinciale Staten. In het 4de militiedistriottot voorzitter W. M. Van Haaftenlid der Provinciale Staten; tot zyn plaatsvervanger D. W. Stoop, lid der Provinciale Staten. De heer W. H. Van Haaften, voorzitter van den polder Sliedrecht, is met algemeene stemmen benoemd tot secretaris van dien polder. De loting voor de Nationale Militielichting 1888 zal plaats hebben Op Vrydag 10 Februari a. s. te Har dingsveld, voor de gemeenten: Goudriaan, ’s morgens 9J, Ottoland 9|, Giesen-Nieuw- kerk 10, Schelluinen lü{, Peursum 10|-, Giesendam 11 en Hardingsveld 11 uur. Op Donderdag 9 Februari a. s te Slie drecht, voor de gemeentenSliedrecht ’s mor- 9), Groot-Ammers 11|, Langerak en 'poort 111 uur. _r Dinsdag 14 Februari a. s te Alblas- serdam, voor de gemeenten; Alblasserdam morgens 10, Brandwijk, Molenaarsgraaf en Wijngaarden 10J, Streefkerk 11, Bles- kensgraaf 11}, Nieuw-Lekkerland 11}Pa- pendrecht 11} en Oud-Alblas middags 12 uur. Aan den heer H. J. Nederhorst te Gouda is voor een som van f 6840, zon der, of f7567, met eiken kespen, het fun- deeringswerk van den Watertoren te Nieu wer-Amstel gegund. Dezer dagen is te Waddings- veen eene liberale kiesvereeniging opge richt. Een 7tal heeren in die gemeente hadden de kiezers uitgenoodigd tot eene bij eenkomst, en verscheidene belangstellenden hadden hieraan gevolg gegeven. Staande de vergadering traden er een twintigtal toe als lid. Op Zaterdag 28 Jan. e. k., ’s avonds te 5 uren zal in het hotel van den heer J. -Romein te Meerkerk eene ver gadering worden gehouden van het Centraal Comité der liberale kiesverenigingen in het hoofd kiesdistrict Sliedrechttot vaststelling van het reglement en voorloopige bespreking van candidaten terwijl door den heer Els hout van Gorinchem, eene lezing zal wor den gehouden over den politieken toestand des lands en de taak der liberale partij. Ook te Giesendam worden po gingen aangewend om eene liberale kies vereeniging op te richten. Dr. T. K. M. Van Baumhauer, te Zutfenhoopt 13 Febr. den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren de Evangeliebediening aanvaardde te Jaarsveld. Ds. E. A. Lazonder te Ooster- wolde heeft een beroep ontvangen naar Oud- Beierland. Aangenomen het beroep naar Oostor- en Wester-Blokker door den heer J. H. W. Bisschop Boele, caudidaat te Utrecht, die voor elf andere beroepen bedankte. Bedankt voor liet beroep naar Wijngaarden o. a. door den heer J. C. G. Gobius du Sart, oand. te Nieuwland. Het aantal doleerende kerken bedraagtin Gelderland 20, in Zuid-Holland 37, in Noord-Holland 16, in Zeeland 10, in Utrecht 18 in Friesland 33 in Over- ijsel en Drente 7, in Groningen 5, in Noord- Brabant en Limburg 4. Totaal 150. Bedankt voor het beroep bij de chr. geref. gemeente te Sliedrecht door Ds. A. Vogel, predikant te Zalk. «Belemmering van den vrijen invoer is thans de voorwaarde geworden voor de in standhouding van menige industrie aldus luidt de conclusie van de onlangs pu bliek gemaakte verslagen van de Algemeene vergadering van Nedeilandsche Industri- eelen te Utrecht, op 16 Juli 1887. Nevens deze verslagen, welker publiceering de heer Patyn toejuicht, omdat zy ons in staat stellen met eenige takken van nijverheid in ons vadeiland meer bekend te worden, en ons wezen op gebreken in onze wetgeving, raadplege men echter ook de verslagen van de Kamers van Koophandel, en vei gelijke men het beeld, dat daaruit te scheppen is van den bestaanden toestand, met hetgeen in andere Rijken valt waar te nemen. De beschouwing van het buitenland voorop plaatsende, slaat de sebryver het eerst een blik op de Vereenigde Staten van Noord Amerika. Ondanks het zeer hooge tarief van invoerrechten werd daar de crisis evengoed gevoeld als elders. In 1883 een toeneming der faillissementen met 37 pet. in ’l begin van 1884 350.90 J werkloos rond- loopende arbeidersin 1883, ondanks toe name der bevolking, de waarde van in- en uitvoer, van verschillende artikelen sinds de laatste vyf jaren verminderd respectievelijk met 15 én 12 pel.; bovendien kan Amerika, door zyn uitgestrektheid en hulpbronnen, in staat om iu al zyn behoeften te voorzien, zich zonder nadeel de weelde veroorloven, protectionist te zyn. Voorts doet zich daar het verschijnsel voor, dat het aantal van hen, die op afschaffing of verlaging van het tarief aandnngen. steeds grooter wordt. In Frankryk heeft het protectionisme by- zonder slecht gewerkt. De staal-industrie, met een tarief van 50 pet. «bevoordeeld”, kan toch de buitenlandsche concurrentie niet aan de geweven stoffen, katoen alleen uitgezonderd, geven alle lagere cyfers voor in- en uitvoer, en in al deze vakken wordt bitter geklaagd over achteruitgang van prij zen. By den landbouw zien we voortdu rende daling in de prijzen en achteruitgang in de waarde der landerijen. De Neder- landsche Consul te Calais schryft in zyn verslag over 1886 aan onze Regeering o. a. «De oogst was wel goed, maar de prijzen waren nog lager dan in 1885; ook begint er armoede te heerschen op het platteland.” (Niettegenstaande er op buitenlandsche gra nen een invoerrecht van 25 tot 27 pet. wordt geheven 1) >Het aantal te huur staande hotsteden neemt toe; de pacht, voorheen 400 a 125 francs perhectaie, be draagt thans met moeite 75. Voor de in- dustriëelen was 1886 een noodlottig jaar ondergang, faillietverklaring, arbeid tegen lagen prys en zelfs met verlies, ziedaar de balans van dat rampspoedig jaar. De voornaamste industrie in die streek van Frankryk is nog zieker dan de anderede scheepsbouw is er geheel verdwenen.” Een overvloed van dergelyke feiten wordt uit de consulaire verslagen in het licht gesteld. Doch in de bakermat der tolrechten Duitschland, zal het wel beter zyn Laat ons zien. De Consul te Neurenberg schryft, dat in 1885 de koren- en meelpryzen, in weerwil van de énorme tariefsverhoogingen, jaag blevendat de wolspinnerij tn wevery steeds achteruilgingen tol volkomen uit- doovmg van den ondernemingsgeest. Uit Dantzig wordt geschreven, dat voor den landbouw, met name de aardappel- en wol- productie, achteruitgang was ie meiden voor scheeps- en machinebouw was in lan gen tyd geenjaarzoo ongunstig; de reedery gaat gebukt onder de lage vrachten, de houthandel ligt geheel tegen den grond. Van Stetun getuigt de Consul over 1886: De handel heelt steeds meer aan beteekems verloren, vóór alles de eens zoo belangryke handel in granen, die in '8ö nog verder is teruggeloopenhet ligt voor de hand dat de oorzaak in niets anders is te vinden dan in de tolpoliüek. De plaats die vroeger de uitvoer innam, is veroverd door den m voer van vreemd graan- Rundom Stralsund zyn de landeiyen aanmeikelyk in prys ge daald verbetering wordt, by de tegenwoor dige économische verhoudingen, met ver wacht. De Kamer van Koophandel te Ko ningsbergen ziet, op grond van de in de laatste jaren opgedane ervaring, en by de thans in Duitsctdand gevolgde handelspoli tiek, geen verbetering; uit Rostock wordt verklaard, dat hoewel in 1886 de oogst in hoeveelheid en hoedanigheid zeer goed was, de pryzen zoo laag blijven, dat hetlandbou- wersbednjf slechts verlies oplevert. Dit wat de havenplaatsen betreft; bin nenslands worden dezelfde klaagtonen aan geheven. De Nederlandsche Consul te Dresden verhaalt dat by na op elk gebied voortdurende verinindenng van den alzet en dalende arbeidswinsten zyn waai te ne men in vele gevallen gepaai d met een stel lige zekerheid, dat op een naby ynde wen ding in deze vei houdingen nauwelijks valt te hopen; de toestand is dts te bedenke lyker, nu de industrie overigens werkt met chure, onzen binnenlandscben toestand be sprekende, zal voor onze slot-beschouwing de stof leveren. Het overlijden van een Tunisiër, Hu0»ein- pacha, te Florence (Italië) had bijna aan leiding gegeven tot eene botsing tusschen Italië en Frankrijk, wier onderlinge ver houding toch reeds iets te wenschen over laat. De Fransche Consul had, op grond dat de overledene een Tunisiër was, de vrij heid genomen eenige papieren te zijnen huize in beslag te nemen On te doen ver zegelen, tegen welke handeling de Itali- aansche kantonrechter ter plaatse, op grond van de bepalingen van het door Frankrijk goedgekeurde verdrag van 1884, opkwam. Toen de Franschman niet goedwillig zich onderwierp, drong de kantonrechter het Fransche consulaat binnen om zich recht te verschaffen en daar waren de poppen aan *t dansen. De Fransche pers, altijd tuk op dergelyke standjes, beijverde zich het „ongehoord schandaal" in ’t licht te stellen. Zij spaarden daarbij zelfs niet het particu liere leven van den Italiaansohen Minister- President Crispi, ofschoon dit er natuurlijk niets mede te maken had, en lieten zelfs de vloot te Toulon en Cherbourg in ge reedheid brengen. De betrokken regeenn- gen zyn echter wijzer geweest. Het geschil is bijgelegd. Frankryk is in ’t gelijk ge steld, doordien de Consul er zonder beris ping (althans zonder officiééls berisping) afko nt en de kantonrechter verplaatst wordt doch de nalatenschap van Hussein-pacha, waarom het te doen was, zal door de Ita- liaansche overheid worden geregeld. De onderhandelingen over een nieuw handelstractaat tusschen beide landen zijn wederom afgebroken, doch zullen in de vol gende maand weder hervat worden. Ze duren veel te lang om aen goeden uitslag er van te verwachten. Nauwelijks was het incident te Florence bijgelegd of een ander dreigde te Nice te ontstaan, waar twee Italiaansche gezagvoer ders weigerden ruimie te maken voor een Fransch schip, dat wenschte te lossen- Do Italiaansche Consul kwam echter tijdig tus- schenbeide. En een derde incident aan de Fransch- Duitsche grens deed een oogenblik vreezen dat de zauk chnaebele op nieuw zou wor den opgerakeld. Een Fransch jager, die een troep wilde zwynen tot over de Fransche grenzen nabij Nancy vervolgde, werd door een Duitschen grenswachter aangeroepen en na eenige wor steling ontwapend. De Fransche bladen maak ten natuurlijk van de zaak, alvorens zij onder zocht wa», een geweldigen ophef, om ten slotte te erkennen dat het een heel ge woon geval was, oen ttorm in een glas water. De zaak wordt van beide zijden met eens op verzoek van den beweerden verongelukte onderzocht en men zal hoogstwaarschijnlijk er wel niets meer van vernemen. De zaak Wilson negotie in ridder orden enz. zal hoogstwaarschijnlijk ook wel langzamerhand begraven worden onder de dertig duizend dossier», die voor het on derzoek zyn te doorwor»telen, vooral om dat den schuldigen do tijd i» golaten, die dossier» en stukken, uit welke de schuld zoude kunnen blyken, te doen verdwijnen of ver- valschen. De XlXe Siècle legt er zich echter op toe de zaak gaande te houden. Dezer dagen meldde ze, dat Wilson voor de berucht geworden decoratio van Legrand 100.000 fr. ontvangen had. Het blad zegt de bewijzen daarvan te kunnen levereu. De beruchte Louise Michel, die voor een. ge jaren ook ous land met een bezoek vereerde, i» op eene anarchistische verga dering te Havre, waar het nog al levendig toeging, door revolverschoten, o. a. in het achterhoofd, gewond, ’t h te hopen ze nu maar voor een poosje buiten gevecht zal worden gesteld. In Npanje is de ex-Koningin Isabella weder aan het intrigeeren, zoodat er aan gedrongen wordt op hars verwydenng uit het land. De sedert langen tijd hangende quaestie over de aauspraken van den vroegeren onderkoning van Egypte, Ismaël Pacha, is thans uit den weg geruimd. De oud- khedive is tevreden gestald met de toebe- deeling van twee paleizen, een te Cairo en een te Uonstantinopel. ter waarde van 1.210.000 Eug. ponden ea eene uitkeering voor eons van 100.000 pond. Daarvoor moet hij eene jaarlyksctie uitkeering van 68.000 pond missen. In het Oosten blijft hei er nog altijd drei gend uitzien. Bulgarije, le eigenlijke twist appel, verkeert naar ’t schijnt iu een staat van crisis. Zoowel van buiten als van binnen wordt de bestaande regeering be stookt en getracht het leger afvallig te maken. De sneeuw belet Rusland zijne zooge naamde dislocatie-plannen voort te zetten en die plannen beletten op hun beurt den beursmannen hun beur» te openen voor het Czarenryk, dat te vergeefs overal aanklopt gunstige factoren, als goedkoope prijs der grondstoffen en lage spoorwegvrachten De aanmerkelijk verhoogde graanrechten heb ben den landbouw de gehoopte verbetering van den toestand met opgeleverd de ver wachte hoogere prijzen van inlandsche cra- nen zyn uitgebleven, de graanprijzen zetten hun teruggaande beweging voort en be reikten een standpunt, waarop de opbrengst voor het landbouwbedryf tot een miriimum is teruggebracht. Onze Consul-Generaal te Berlijn verklaarde in zijn verslag over 18ö5, dat de aanhangers der sedert 1879 ge volgde tolpolitiek met leedwezen erkennen, dat de steeds heftiger wordende tarief-oor- log tusscfien Duitschland en zyn naburen en de oprichting van telkens nieuwe bar rière1’ aan den Duitschen handel zware won den heeft toegebracht en voortdurend nog toebrengt. Omtrent 1880 zegt hy. dat de groot-industrie voor het meerendeel met zware opofferingen moeten wei ken om de arbeiders aan het werk te houdenalle denkbare middelen moeten aangewend wor den om bij de tot het uiterste gedreven concurrentie haar plaats op de wereldmarkt te behouden. Ook de graanprijzen in de Duitsche hoofdstad gingen steeds terug. De oudsten van de «Kaufmannschafft'' te Berlijn vei klaarden >Hy, die meent de producten van andere natiën te kunnen buitensluiten, verliest meer en meer ook den afzet van zyn eigen producten." Uit Mannheim wordt deze uitspraak vernomen: «Meer en meer leeit de ervaring, dat de verhooging der rechten den graanhandel van Zuid-Duitsch- land een wezeniyk nadeel beiokkend fieeft, zonder den landbouw voordeel te brengen.” En wanneer men nu bij dit alles in aan merking neemt, dat geen verslagen van Duitsche hameis van Koophandel mogen gepubliceerd worden, zonder door de Re- geenng te zyn goedgekeurd, dan zal men toch wel gelooven willen, dat de luid uit gebazuinde zegeningen van het bescher mend stelsel zeer ver te zoeken zyn. Byzonder leerrijk is het kykje in het land, waai, evenals by ons, het vryhandel- slelsel werd behouden, in Engeland. Dat de handel daar ouder de bestaande malaise moet geleden hebben, is natuurlyk; waie evenwel bescherming een redmiddel, dan moest daar de toestand slechter zyn dan elders. In de consulaire verslagen komen ook klachten voor over den achteruitgang van den landbouw; toch waren de twee eenige spooi wegmaaischappijen, die haar dividend niet behoefden te verminde!en, die welke landbouwdistricten bedienen. Uit Bradford wordt gemeld, dat er in 18t>6 in het machinevak meer bedryvigheid heerschte, vooral voor uitvoer; ook de an dere fabrieken en de weefgetouwen hebben een goed jaar gehad. De Consul te Liver pool schryft, dat de katoen-industrie thans van voldoend werk is voorzien, en dat het aandeel van Engelsche schepen in den handel met het buitenland steeds toenemende is. De Vice-Consul te Manchester zegt, dat de depressie van handel en nijverheid in 1886 een anderen keer nam met uitzondering van den landbouw was herleving, natuurlyk in verschillende mate, merkbaar by de meeste vakken. De tegenwoordige Regeering stelde in dertijd een Koninklyke commissie in, tot onderzoek van den gedrukten toestand van handel en nyverheid; zij bestond voor een goed deel uit legenstanders van het heer- schend systeem; hetgeen Churchill deed zeggen: «Voor deze jury zal verschynen de vryhandel, beschuldigd van moord op de bntsche tiyverheid.” Welnu, die jury deed uitspraak, erkende het bestaan der gedruktheid, vooral by landbouw en inijn- ontginmng, maar kwam niet tot de con clusie, dat ook voor Engeland de tyd was aangebroken om van politiek te veranderen. Wel drong zy aan op meerder énergie by den Brilschen exporteur, verlaging van spoorwegvrachten, verbeterde technische en hamlelsopleiding. Uit de cyiers van den verkoop van goederen door Engeland op de markten van Duitschland, Frankryk en de Veieemgde Staten blykt, dat ondanks de protectie in genoemde landen, Engeland toch nog het leeuwenaandeel wist te bekomen. De meerderheid der voormelde Komuk- lyke Commissie toont o. a. aan, dat in de laatste jaren, en meer iti het byzonder in die waarin de malaise in den handel de overhand had, de productie in het algemeen en de^foeneming van het kapitaal grooter is geweest dan de vermeerdering van be volkingterwijl zelfs de minderheid erkent, dat het deel van de winst uit den arbeid tegenwoordig voor den arbeider vëel grooter en voor het kapitaal minder is geworden dan vroeger het geval was. van rplicht b. verloftijd.

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1