1888. N°. 977. Zaterdag 3 Maart Eerste Blad. Naar de Stembus. lessen IDES, KAYER irloges. K. Van Wijngaarden IJz., inwonende in dat district en vol komen vertrouwd met de belangen van landbouw en nijverheid. Mr J. G PATIJN. eringszout. gunstig bekende NG8ZOUT, een gkwnienZuur, is thans echt 15 Cent, 1 pakjes jen t\ 50 Öe»t, te Wolff Zoon, J. iwéftli; te Gouda te Bosk op bjj jj H. van Straat en. Zonen, I J I :JES der DONK, at rant, ichetn. Keiser, Sclifionhoven. Houtwol, stikte N S. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. >r Kop de Co. EIJER. ■NWAS DEN BOGAARD; BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. f ONG, loonhoven. die regeling. rordt bericht, Italië een voerders V intjens (S’ S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever* NED. STAATS- B KLASSE to HT Kweekellngea bonte GANZE- WOMOmm COURAUT. oine te Weenen. f 125. - 0,10. O berekend, doch ten. fijne merken, ompagnie, Ster, enz. enz. eni. ir gerenommeerde lache ubelsMarmer int Houtwerk ie crijgbaarin fb-ach- C’enta bij H. W. t Zn., Handelaren ren en vensterglas l, en bij de Heeren )am te Haastrecht, G. de Lange te e bekende depóts. GEPONEERD, geen depóts ge- oudersgevraagd. de 30 30*/.; i de Amster- legen in gelijke krad 3 Zullen zij ook vraagstukken zullen den ir» het Ifamp vtèn Honderd aan de bondg'enöoten voo ten, waaronder, i school werk- n getuigschrift ol; aders of Voog ts zijn hem of te bestemmen. loeten de Kwee- hun 14de - en llaase hun 12de J f 4,50. 2 - 6,30. *6 - 8,50. J - 10,50. 1 - 27,00. E - 16,00. - 3,50. gegarandeerd j houden de liberalen in het district Sliedrecht zich kloek, dan zijn mede de beste kansen weggelegd voor het welslagen van de daar gestelde can didatuurdie van den heer Dere Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan «ich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. tegen eene omverwerping van die regeling. Zij wenscht dat er een einde kome aan den verontrustenden toestand en een wet telijke toestand in het leven worde geroepen. Hoewel Bulgarjje zjjne vrjjheid en zjjn be staan aan Rusland te danken heeft, zou de regeering geen inbreuk willen maken op die bij tractaat gewaarborgde vrjjheid. Voorzeker ultemaal mooie redeneeringen, doch nu de zaak eenmaal zoover is gekomen, dat de troon op onwettige wjjze is bezet, zal ’t moeieljjker zjjn een uitweg te vinden, die tot eene bevredigende oplossing leiden kan. De toestand van den Dultschen Kroon prins bljjft, hoewel gunstiger dan een paar weken geleden, zeer zorgeljjk. De doctoren zjjn ’t niet geheel eens, zelfs is een dier heeren weer gaan twjjfelen of de ontsteking niet kankerachtig dus onge- neeseljjk is. Onder dit alles buigt zich langzamerhand de flinke gestalte van den geliefden Kroonprins, die tot voor korten tijd bleef hopen en vertrouwen. Frankrijk zal dezer dagen aan nieuw handels-tractaat aanbieden, met de aanzegging dat dit de uiterste concessies bevat, waartoe Frankrjjk bereid is. Veel kans op aanneming bestaat er niet en dan? In Italië wacht men telkens een aanval der Abyssiniërs te Massowah? Het Engelaclie Parlement houdt zich bezig met eene herziening van het reglement van orde, o. a. ten doel hebbende de nacht* zittingen te bekorten tot uiterlyk 1 uur na middei nacht en in zekere gevallen tot slui ting der beraadslaging te kunnen overgaan, gemakkeljjker dan dit tot nu toe mogelijk was. ;jen niet ontzagen den invloed zijner hooge betrekking steeds aanwendde, door gepaste middelen verbete- ipen en ver- Dgon een pro- raré tijontwikkeling. b^flgenooten vin- -r JTI__j>’<J^rrü«nnigen, 'bondgenóoten voor hen even ge- wenscht als hun eigen geestverwan ten, namelijk detrageii en onver schilligen, die het de moeite niet waard rekenen van hun kiesbevoegd heid gebruik te maken, en alzoo, door hun plichtverzaking, de hei lige, de door God gewilde zaak van den maatschappelijken en zekelijken vooruitgang, verraden? Kiezers van de districten Bode graven en Goudabewaart u zelven bewaart uw medestanders voor die schande; brengt, door als één man op te komenwèlverdiende hulde aan den candidaat der vrijzinnige partij aan den heer Ook in de aangrenzende districten, waar wij ons in de belangstelling van vele lezers mogen verheugen, zijnde liberale kiesvereenigingen zeer geluk-* kig geweest in de keuze van den man, wien de hoogste belangen des vader lands met gerustheid kunnen worden toevertrouwd. Ten hunnen aanzien moge een woord van opwekking tot ijverige opkomst volstaan. Beant woorden de vrijzinnige kiezers in het district Gorinchem aan onze verwach ting, dan zal op waardige wijze een plaats in de Volksvertegenwoordiging worden ingenomen door den geach- ten burgemeester van Werkendam den heer ’t Is altijd nog de Bulgaarsche quaestie, die den hoofdschotel uitmaakt van de Eu- ropeesche politiek. Het gerucht, in het vorige overzicht ter sprake gebracht, als zoude Rusland bij monde van Turkije op last der Mogendheden een protest tegen de troonsbeklimming van den Coburger Prins willen doen uitspreken, bleek waarheid te zyn. Doch die poging is jammerlyk mis lukt. üuitschland en Frankrijk werden bereid gevonden des Czar’s wensch te steunen, doch Oostenrijk, Italië en Enge land, die in 'deze samengaan, weigerden het bevel aan de Porte mede te helpen uitbrengen, omdat zij in zoodanig protest een gevaar zagen voor den vrede en voor de rust in het Vorstendom, terwyl het slechts een quaestie van vorm gold, daar ’t bekend was, dat geen der Mogendheden de wettigheid van het tegenwoordig bestuur van Bulgarjje erkend had. Rusland schijnt op een mogdjjke weige ring gerekend te hebben, althans men be weert, dat er nog steeds ijverig onderhan deld wordt tusschen Berljjn en St. Peters burg en dat Von Bismarck en Von Giers ’t er op gesteld hebben de Bulgaarsche quaestie op de eene of andere wjjze uit de wereld 'te ruimen. Wellicht staat hiermede ook wel in verband het bericht dat Oos- tenrjjk zjjn weigerend antwoord zou heb ben doen gepaard gaan met andere voor stellen, nl. deze, dat het bereid is langs diplomatieken weg de verwjjdering van Vorst Ferdinand te bewerken, mits Rusland verklaart, dat geen Russisch onderdaan den troon van Bulgarije zal beklimmen en geen Russische officieren het Bulgaarsche leger zullen worden opgedrongen. En Bulgarjjeover welks lot aldus tusschen de groote Heeren wordt beslist, schjjnt allerminst genegen zijn Vorst los te laten, ofschoon hier en daar de Russisch gezinden onder leger eir burgerjj de hoofden samensteken, om z.m. bjj den eersten den besten storm van buiten, de oude vaan des opstands weer omhoog te heffen. Spreekt het Russische regeerings-orgaan echter waarheid, dan is geen gewelddadig tusschenbeidekomen te duchten. De regee ring is, zooschryft het blad, van een maat- legel van geweld ten opzichte van Bulgarye afkeerig. Zij wenscht zich alleen te houden aan het tractaat van Berljjn, als de erkende grondslag voor eene regeling van zaken in Bul garije en als eenige internationale waarborg .VA» NOOTEN. ■0* De» Courant bestaat uit Twee Bladen, waarvan het Tweede Blad Zaterdag-midda< te 4 uren wofdt venondeu. Pry» der Advertontiën: Van 1 tot 5 regel» 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote lettor» naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertontiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. ilatihgs-examen moeten zich melden bij den dj over: Geen enkel t ontbreken op *t appèl nen cr.~ trzchtcr. r.i min die van onze tegenstanders, van wier politieke beginselen we niets willen zeggen. Meenen zij de staatsaangelegenheden onder de lei ding hunner kerkgenootschappen te moeten brengen, dat is hun zaak. Maar dat is zeker, zij zullen, wat hun plicht en hun recht is, tot den laatsten man in ’t geweer brengen, overtuigd, evenals wij, dat »nu of nooit” net wachtwoord is. Machtig en krachtig zijn de aaneengesloten partijen die tegenover ons staan; de éénige kans op overwinning is ge- Met groote eenstemmigheid is in de districten Bodegraven en Gouda de candidatuur opgedragen aan den heer Mr. J. G. Patijn, den bekwamen oud-Afgevaardigde van het voorma lige district Gouda, en wij mogen het als een voorrecht waardeeren, dat hij zich die opdracht heeft la ten welgevallen. Het is waarlijk geen onbekende, aan wien wij bij vernieuwing het mandaat van Volksvertegenwoordi ger willen toevertrouwen. Een man van veelzijdige en grondige kennis, een man bovenal van karakter. Steeds is hij beschouwd als een der sieraden van de Staten-Generaal, als een waardig banierdrager van de liberale beginselen. Of is men wel licht het ruime aandeel vergeten, dat hij gehad heeft in de herziening onzer verouderde stiafwetgeving? Weet men zich niets -meer te her inneren van den bijval, dien zijn weldoordachte en in welsprekende taal voorgedragen adviezen immer vonden, zelfs bij hen die zijn poli tieke richting niet waren toegedaan? Het laatste vindt daarin zijn ver klaring dat hij, ofschoon beslist li beraal en pal staande voor zijn be ginselen, toch geenszins afkeerig was van erkenning van het goede, dat door niet-geestverwanten werd voorgestaan. Steeds toonde de heer Patijn, dat een volksverte genwoordiger niet tot taak heeft, zijn persoonlijk inzicht op ieder punt te willen doordrijven, en als dat niet gelukt, alles wat een schrede mag heeten in de door hem gewenschte richting, on voorwaardelijk te ver werpen; onderling overleg en samen werking was immer zyn streven, overtuigd als hij zich toonde, dat daaruit alleen iets goeds kan voort vloeien voor het gemeenschappelijk vaderland, welks welzijn toch ver heven is boven partijbelang. We willen daarmee niet gezegd hebbendat de heer Patijn gemak kelijk zijn zelfstandigheid prijs gaf. Dat ligt volstrekt met in zijn ka rakter. Ware hy minder beginsel vast geweest, die on waardige coalitie, die er in slaagde zijn mandaat als lid van den Haagschen gemeente raad niet te vernieuwen, hetgeen zijn aftreden als burgemeester der residentie ten gevolge had, zou niet tegen hem zijn gericht. Steeds heeft de heer Patijn zich meegaande ge toond w'aar het mocht, doch on- is opgemaakt eene voordracht van drie oan- didaten voor de betrekking van dijkgraaf bij dat hoogheemraadschapopenvallende door de periodieke aftreding van den heer W. C. M. Begram op 30 April a. Tot candidaten werden gekozen de heeren W. C. M. Begram, L. A. Van Haafton en B. Post, soodat uit deze personen door den Koning eene benoeming zal plaat» hebben. De heeren Smit en Bottenberg, fabrikanten te Oud-Beierland, hebben con cessie aangevraagd voor den aanleg eener drinkwaterleiding in de gemeente Ridder kerk. Het ontwerp heeft bij den gemeen teraad aanvankelijk een gunstig onthaal gevonden. Door het een traal - co mi té te Gorinchemdat uit de kiesvereenigingen „Algemeen Belang” te Gorinchem, „Voor uitgang” te Giesendam„Vaderland en Vorst” te Heukelum, „Burgerplicht” te Hardingsveld „Noordeloos en Omstreken” te Noordeloos en „Eendracht maakt macht” te Werkendam bestaatis de heerJ. J. Van Tien boven van den Bogaard candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Vrijdag werd te Heukelum een vergadering gehouden van vrijzinnige kiezers uit de gemeenten Heukelum, Asperen Spijk, Arkel, Rietveld, Kedichem en Oos- terwijk. Hoewel de overkomst zeer moeielijk was, daar de stoombooten hunnen dienst hadden gestaakt, waren toch 54 kiezers op gekomen. Nadat de voorzitter de .vergade ring had geopend, gaf deze het woord aan den heer Mr. A. C. Visser, uit Gorinchem, die in een uitvoerige rede de kiezers uit legde, waarom zij hun stem behoorden uit te brengen op den liberalen candidaat, den heer J. J. van Tienhoven van den Bogaard. Alstoen vroeg en verkreeg het woord de heer Barbas, predikant te Heukelum, die verklaarde dat hij vroeger meermalen zjjn steun aan anti-revolutionaire candidaten had verleend, doch thans tot ander inzicht was gekomen. De wjjze waarop de godsdienst tot staatkundige doeleinden werd misbruikt, bad zijn ergernis opgewekt, en hij voor zich meende onder die omstandigheden zjjn stem op den liberalen candidaat te moeten uitbrengen, wanneer hij slechts verzekerd was, dat deze de vrjjheid van andersden kenden niet zou krenken. Hierop verklaarde èn het bestuur èn de heer Visser dat de heer Barbas daarvan volkomen verzekerd kon zjjn, waarna de heer Barbas zjjn adhaesie verleende aan het reglement der nieuwe vereeniging, waarin op zijn verlangen een alinea werd opgeno men, die uitdrukte, dat de candidaten der vereeniging het beginsel moesten belyden, dat de godsdienstige meening van anders denkenden moet worden geëerbiedigd. Alsnu tot stemming overgaande werd met algemeene stemmen de heer van Tienhoven tot candidaat der vereeniging geproclameerd. Vervolgens werd bet reglement der kie»- vereeniging vastgesteid, en werden gekozen de heeren J. L. E. I. Lührs te Asperen, tot voorzitter, A. van der Hoeven te As peren, tot secretaris, G. de Wit te Heuke lum, tot penningmeester, alsmede nog twee heeren uit ieder onderdeel tot bestuursleden. Nog werd met algemeene stemmen tot oere-voorzitter benoemd de heer D. F. H. G. van Iterson, burgemeester der gemeen ten Heukelum en Asperen. De bovengenoemde vereeniging bestaat nu reeds uit 80 leden. Te Zevenhuizen trad Vrijdag avond voor de leden van de kiesvereeniging „Burgerplicht” te Delft en andere kiezers op Mr. J. G. Gleichman, met eene voordracht over den politieken toestand van ons land. De heer 8. Van Velzen, door den bond van anti-revolutionaire kiesveree- nigingen in het district Zuidhorn candidaat gesteld bij de aanstaande verkiezing, is op getreden: te Aduard Maandag 27 Februari, te Grijp»kerk Dinsdag 28 Februari en to Ultrum Woensdag 29 Februari. Te Gorinchem is overleden de heer D. Verhage, rustend secretaris-penning- meester van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe on van de Commissie voor gemeene belangen van de Hoogheem raadschappen de Alblasserwaard e. a. en de Vjjfheerenlandon, welke betrekkingen door hem gedurende ruim dertig jaren met eere werden bekleed. Woensdag had in allen eenvoud do ter aardebestelling plaats. Aan de geopende groeve bracht de Dijkgraaf van de Alblas serwaard c. a., de heer W. C. M. Begram, hulde aan den ontslapene als bekwaam en hoogst verdienstelijk ambtenaar, als zorgvol en liefhebbend huisvader, die in alle be trekkingen, vroeger of later bekleed, de welverdiende achting genoot van allen die hem kenden. De gemeente Gorinchem verloor in den heer Verhage een waardig ingezetene, die door zjjn werkzaam levon en rechtschapen wandel voor zijne medeburgers een navol* genswaardig voorbeeld was. M. van Haren te Leerdam is door den Minister van Justitie aangesteld als onbezoldigd rijksveldwachter. STATEN-GENERAAL. Do Tweede Kamer hield Vrjjdag 24 Febr. haar laatste zitting. Het wetsontwerp be treffende de Indische pakketvaart werd in dien zin gewjjzigddat voor de opening van nieuwe lijnen geen vergunning kan worden verleend dan onder bekrachtiging door do wetverder is bepaald dat gezag voerders stuurlieden en machinisten Ne derlanders moeten zijn. Het ontwerp werd aangenomen met 51 tegen 3 stemmen. Na beraadslaging werd besloten, de be krachtiging van de overeenkomst met de Hollandsche Spoorwegmaatschappij aan de nieuwe Kamers over te laten. Aangenomen werden nog de volgende kleinere wetsontwerpen 1. Goedkeuring eener overeenkomst met de gemeente Enkhuizen, wegens regeling van grond. 2. Machtiging op de Algemeene Reken kamer tot een verevening van wachtgelden. 3. Tijdeljjke aanwijzing van Ommerschans voor Rjjkswerkinrichting voor mannen. Daarna werd de vergadering gescheiden. Bij Koninklijk besluit is he- paald dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Sta ten-Generaal in de hoofd-kiesdistricten Dok- kum, Goes, Hontenisse, Oostburg, Zierikzee en Den Helder, op 6 Maart 1888 on, in geval van herstemming, op 20 Maart 1888 in te leveren, zullen werden geopend res pectievelijk op 8 en op 22 Maart 1888. Bjj Koninklijk besluit is aan Jhr. Mr. A. J. Th. H. Van den Bergh, op zjjn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als procureur-generaal bjj het ge rechtshof te ’s-G raven hage, tevens belast met de functiën van directeur van politie in het ressort van dat gerechtshof. Bjj Koninklijk besluit is be noemd tot kantonrechter te Brielle Mr. J. F. W. Veeren, thans griffier bjj het kan tongerecht te Woerden. Door Z. M. den Koning is be noemd tot burgemeester van Schoonrewoerd A. C. De Leeuw, secretaris dier gemeente, en tot burgemeester van Hekendorp, Lan- geruigeweide en Papekop G. A. Haei Dekker, secretaris dier gemeente. Bij Koninkljjk besluit is, met ingang van 1 April, aan H. Van Raalten te Gorinchem op verzoekeervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondis sement Gorinchem. Aan bet Departement van wa terstaat, handel en ny verheid te ’s Hage werd Woensdag aanbesteed: het voortzetten der rivierverbreeding van het Scheur langs den rechteroeverbeneden de haven van Maassluisvoor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee. Laagste inschrjjver was de heer G. A. Van llattem, te Sliedrecht, voor f 0.26 per M’. Door het departement van oor log is aan den heer M. De Gier, te Gorin- cheq, toegewezen ten behoeve der garni- zoensbakkery te Deventer: de levering van 3U0 Heet, jarige witte of Zeeuwsotie tarwe voor de prys van f 6,54 per Heet., wegende 76 kilo, en van 10U Heet, jarige roode of Rijntarwe voor den prijs van f6,46 per Heet., wegende 77 kilo. In de vergadering van hoofd ingelanden van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe verzettelijk waar plicht en geweten hem volharding voorschreven. Belangrijke i L’ in de Kamer --- orde komen; in de eerste plaats noemen wij herziening van het be lastingwezen. Welnu, de candidaat der vrijzinnige partij in Bodegraven en Gouda heeft bij elke gelegen heid, met den hem eigen nadruk, aangedrongen op finantiëele hervor mingen; en zoo het hem niet is mogen gelukken aan een welgeslaagde poging daartoe zijn medewerking te verleenen, dan is zulks waarlijk niet aan hem te wijten, maar wel aan de politieke verhoudingen in de oude Kamer, die deze dringend noodzakelijke verbeteringen tegen hielden. Er zal ook een betere regeling van het kiesrecht moeten worden vastgesteld, meer in overeenstem ming met den geest der Grondwet, dan door de letter van de hoogst gebrekkige additioneele artikelen is geschied. Als het eenigszins moge lijk is, moeten we over vier jaren die zoogenaamde overgangsbepalin gen voorgoed kwijt zijn, en de heer Patijn, die zóó bij uitstek de kaart des lands kent, is wel de man die er ons af zal helpen. Men verlangt, en terecht, verbe teringen in den maatschappelijken toestand, zoowel in het belang van werkgevers als van werklieden. Men behoeft er de Hagenaarsdie niet door »Eigen-Hulps-Vrees”, of door «Vergunnings-overwegingen” in de armen der clericalen zijn gedreven^- -ƒ TIENHOVEN VAN slechts naar te viagen, om te weten te komenhoeveel hart de heer Patun heeft voorden ijverigen werk- Hebben we, in ons vorig artikel, eenige beschouwingen gegeven over den algemeenen politieken toestand, nu is het oogenblik gekomen om meer in het bijzonder de aandacht te richten op hetgeen van de vrij zinnige kiezers inde districten Bode graven en Gouda wordt verwacht. Het is toch de laatste maal dat wij ons met onze lezers in betrekking stel len vóór den gewichtigen 6den Maart, die van zoo onberekenbare beteeke- nis zal zijn voor de toekomst van ons dierbaar vaderlandeen toe komst, voor welke ieder van ons een deel der verantwoordelijkheid draagt. De vraag, die we ons te stellen hebben, is deze: Wenscht ge, dat een milde, vooruitsfhjvende toepas sing wordt gegeven aan de bepa lingen der nieuwe Grondwet? En daar het antwoord op die vraag niet twijfelachtig kan zijn, weten wewat ons te doen staat. De kiesvereenigingen hebben haar taak volbracht, de slotsom harer be sprekingen is bekend. Een betrek kelijk zeer groot aantal personen namen deel aan de voorbereiding der verkiezingenen deze eerste vrucht van den nieuwen toestand begroeten we met ingenomenheid. man, hoe hij geldelijke opofferin- 1 - -- <rC-' -J-- -33- K. om ring te brengen in hun stoffelijken toestand. Het eigenaardige daarbij was, dat hij zich hun lot aantrok niet met die soort van nederbui- gende genade, die aan menigen be wezen dienst een onaangenamen bij smaak geeft, maar met volle sym pathie; hij gevoelde zich één met de mannen, die in bescheiden kring hun plaats in de maatschappij op waardige wijze bekleeden. Bovenal was het hem te doen, om het ge voel van eigenwaarde bij den werk man op te wekken, hem te vervul len met de begeerte om door eigen krachtsinspanning, door verhooging van zijn zedelijk en verstandelijk peil, hooger te stijgen. Elke onder neming, men denke slechts aan zijn medewerking tot de verbetering der woningentot dat doel op ’t getouw gezet, vond in hem een krachtigen steun; en zoo vaak hij, als eere-voorzitter eener commissie die ’t een of ander maatschappelijk belang op ’t oog hadhet woord voerde, dan geraakte men onmid dellijk onder den indruk, dat daar een man sprakwiens hart eenstem mig klopte met de harten zijner toenoorders, wiens woorden de trouwe vertolking waren van het geen er omging in zijn gemoed. Nog eens, de vrijzinnigen in Ne derland mogen zich geluk wenscljen, dat de heer Patijn de hem opgedra gen candidatuur aanvaardde. Maar nu rust ook op onze mannen de dure plicht, die candidatuur te doen gelukken. Het vaderland re kent op hen, want het heeft aan den arbeid van een voorganger als Patijn behoefte. vrijzinnig kiezer mag ’t appèl. Wij ken- onze krachten niet, en even- A., <'>li oten voor: prolongatie- ie beuruvoor- rt Directeur, KRHUIJ8 JE».

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1