1888. N°. 982. Zaterdag 7 April. ILJART CONCOURS. reukbandenül edicinale TOKAYER m, Schoonhoven, appen, Galanteriën. udelijke Artikelen Goedewaagen Zonen, C O U D A. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 7. aars ialanteriën, Byouteriën, nzen Artikelen enz. nheden. ZEN. VERDOOLD te Stolwijk orden afgespeeld don 2deu April a. a. ichen kan men terecht drie dagen in ek, n.l. Zaterdag, Zondag en Maandag. I. H. KIEBÊRT, wtograaf, GOUD.4, a tien dagen verkrijgbaar, bbele f 2,75, enkele f 1,50, by B. F. DE ROOS, oeneveld van der Kop ifc Co. ONHOVEN. BOENWAS voor MeubelsMarmer en gevernist Houtwerk is steeds verkrijgbaar in fleschjes a 171 Uenta bij 11. W. KRU1J8 Zn., Handelaren in verfwaren en vensterglas te ’a-Bosch, en bij de Heeren W. J.van Dam te Haastrecht, J. de te Stolwijk, G. de Lange te Berg- it en verder in de bekende detóts. LEKSMERK GEDEPONEERD, daatsen waar nog geen depóts geves- n, worden Depothouders gevraagd. Petroleumkroonen. IARKT, naast „DE WAAG”, nomen geldon k deposito: BINNENLAND. Moed gehouden! Orgelspelen. ind- en Trapnaaimachines, J. MEIJER. BUITENLAND. “*T r. •l van welke f698. Aan beiden zijn de nelpersdr. 8.4 W.N. VAN N GOTEN. I i SCÏÏOONHOVEKSCHE COURANT. S. W. N. VAN NOOT EN te Schoonhoven, Uitgeven. Firma JOHs. DE JONG, Meubelmaker, epikerstraat Schoonhoven- Deze Prjjavoor door het gf Boekhandelr In het Koffiehuis van Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post gdheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle laren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. lodere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vnjdags-namiddags. Alle binnenlands he Adverteniiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechte 2 maal in rekening gebracht. Markt, hnek ftrocnendaal lit, dat zijn ATELIER dagelijks ge* ij is tot het vervaardigen van eer fyne PORTRETTEN, de laatste vinding. rgrootingen naar kleine portretten. GEDURENDE P- STALENBURG achter de Kerk, Schoonhoven. 0 Compagnie llongrolse te Weenen. Per heele flacon f 1,25. halve id. - 0,70. schen worden ii f 0,10 borokend, doch den prijs teruggenomen. De zoozeer gerenommeerde Amerikaansche ne Ledekanten, Wiegen, (desverkiéiende Waschfornuizen Kachels Haarden e Kolen- en Turfbakken, Kleêt-. en iderwagbns, Kamer- on Rijluigsloven, looderon, waarvan attesten voor hinden ters ons. - en Voetlampen, fijn gelakte I^esen- Japansche Bladen, Werk- en Fiohes- Perl d’amour Lepel- on Thee kistjes, hoelepels, Bouilloirs, Thee- en Koffie- In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, werd o. a. behandeld Het beroep van den gemeenteraad van Waddiugsveen, van een besluit vau Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van dien Raad, waarbij bepaald is dat, met ingang van 1 Januari 1888, het onderwijs genoerhd in art. 2, sub lit. 1—p, der wet op hot lager on derwijs Ran do school aan do Brug voor onbepaalden tijd zal worden geschorst. Rap porteur de staatsraad Des Amorie van der Hoeven. Als gemachtigden traden op do gemeenteraadsleden Ph. Verbruggen en H. Jongenburger. ’s Kon in ga beslissing in deze zaak volgt later. Ten raadhuize te ’s Hage is aan besteedbet rioleeren en herbestraten van de Van Brakelstraat en een gedeelte van de Tasmanstraat aldaar. Minste inschrij vers waren voor het eerste perceel, de heer A. De Borst te Papendrecht, voor f 2978; en voor het tweede porcoel, de hoer H. Jon genburger te Waddingsveon, voor f 1082. To ’b Graven hag o is in bijna 62-jarigen ouderdom overleden, Jhr. Mr. C. De Jonge, raadsheer in het gorechtshof te ’s Gravenhage. Het kohier van den hoofdo- Ijjken omslag in de gemeente Vuren, over den dienst 1888, is vastgesteld en door hh. Ged. Staten goedgekeurd tot een bedrag van f 1542,41. Op bedoeld kohier komen 221 namen van belastingschuldigen voor, verdeeld in 30 klassen de hoogste aanslag bedraagt f 1^4,89, de laagste f0,75. In een vergadering der hard draverij vereeniging „Eiland IJselmonde” zijn tot leden van het bestuur herkozen de hoeren J. C. Bos te RidderkerkJ. Kloot wijk en P. Versloot, beiden te IJselmonde. Van wege die vereenigmg zal te Charlois op Pinkster-Maandag, 21 Mei, een hard draverij worden gehouden met paarden under don man, die hoogstens twee prjjzen heb ben gewonnen, waarvoor zal worden uitge loofd één prijs van f 100 en ééne premie van f 50. Tot hoofd der school met den by bel te IJselmonde is benoemd de heer A. Willemsen te Leiderdorp. Beroepen naar Spijk Ds. J. A. Van Wijk te Oosterwijk. Ds. W. Van Asch te Eethen en Drongelen heeft voor het beroep naar Nieuwvliet bedankt. Ds. W. E. Noordink te Oene heeft voor het beroep naar Everdingen bedankt. De Staatscourant (no. 7 7) be vat de statuten der vereeniging „De Ker- keljjke Kas", te Benschop, provincie Utrecht. Algemeen Bestuur is eenvoudig een ook niet ontken nen, dat er onder de uitverkorenen van 6 en ‘20 Maart figuren zyn, die heel wys zullen doen als zy zich bescheidenlyk op den achtergrond houden, omdat hun eenige aanbeveling was niet bekwaamheid, maar trouw aan sons program” of aan de lei ding der geestelyke heeren. Is, van meer dan een zyde, reeds het voorbehoud ge opperd, dat de rechterzijde de regeertaak nog kan weigeren omdat de groote meer derheid der Eerste Kameï liberaal is, ook dat mag geen beletsel zyn, aange zien de Tweede Kamer door haar ruimere bevoegdheden de richting aangeefl en den meeaten invloed uitoefent op den arbeid der wetgeving. Het zou ten eenenmale in strijd zyn met een gezonde opvatting van de constituüoneele beginselen, indien men thans nog uitvluchten zocht of uit wegen insloeg. Een zuiver clericaal Minis terie is de eenig mogelyke oplossing. De verkiezingen voor de Eerste Kamer hebben ons eenigermate gerustgesteld over de gevolgen van deze oplussing. *t Spreekt vanzelf, veel van ’t geen de Kamercandidaten beloofd hebben te zullen doen, zal door hen beproefd worden, en onze Senaat is niet by machte al het kwaad tegen te houdendat de vyanden van den vooruitgang zullen plegen; maar we zyn toch eenigszins gewaaiborgd voor al te stoute grepen in de wetgeving, waardoor, hetgeen de vryzinnigen onder veel stiyd en met veel moeite tot stand brachten, op losse schroeven woidt gezet. Intusschen rust op de liberale party een dubbele taak. Vooreerst moet zij pal staanals één man, voor de handhaving onzer openbare instellingen en voor het behoud van dat gene, _wat zij als grondslag voor haar verderen arbeid noodig heeft. Is zy te leurgesteld m de verwachting, dal het haar vergund zou zyn het gebouw der maatschappelijke en staalkundige hervor ming verder op te trekken, zy oefene ge duld tot het ougenblik dat zy tot her vatting van den arbeid wordt geroepen, inmiddels zorg dragende, dal geen steen wordt afgebrokkeld van wat er nu reeds staat. In de verdediging leere zy baar krachten kennenorganiseeren en gebrui ken. Op aansluiting komt het vooral aan het partyverband moet hechter worden, dan liet ooit is geweest; hecht, met door het opleggen van een uitwendig gezag, naar hetwelk allen zich hebben te voegen, maar door den drang der noodzakelyk- heid, door een diep besef van wat het vaderlandsch belang eischt, door een hooge opvatting van de verplichtingen eens volksvertegenwoordigers. De taak der li berale paity in de Tweede Kamer zal in de eerste plaats zyn een verdedigende; en van oudsher is het bekend, dat geen ves ting spoediger den vyand in handen valt, dan die waarin de belegerden onderling verdeeld zyn. Maar dat is het eenige niet. Onder scheiden liberale candidaten hebben, vóór de verkiezingen, verklaard te willen mede werken aan de verbetering van hetgeen reads lang daaraan behoefte bad; zy leg den in dien zin bepaalde beloften af; wel geen, die in stiyd zyn met het bekende grondwettig voorschrift, maar zulke, die de richting aangeven, die zy by den wet gevende» arbeid gevolgd willen zien, en die voor de geiieele party bindend zyn. Het feit, dat deze minderheid is gewor den, onthelt haar niet van de veiphch- ting, naar de verwezenlyki g dier be loften, welke ons door liaar uiislekendsie leden gegeven zyn, zooveel inogelyk te •treven. De waarschynlykheid is niet uit- i bedrageu van f 50 tot f 500, f terstond opvraagbaar; bedragen van f 500 tot f 1000, niet 2 dagen opzegging; f bedragen boven f 1000, met I 8 dagen opzegging; L °/o 8 jaar» bedragen boven f1000, i onderpand in fondson. •HAASTRECHT, 8 April Tot onder wijzers aan de openbare sob >'1E> n benoemd de heeren J. Van 'o' van Lekkerkerk en G. C. Va.. fuog Hageatein. Al de leerlingen van de NuU-buui- en breischobf kregen dezer dagen van één der damea-directrioes eenige paaacheieren ten geschenke. Zeer verheugd gingen zij des avonds huiswaarts. •HAASTRECHT, 4 April. Door de stoomboot „Vlist” zijn op den tweeden Paaschdag tusschen hier en Schoonhoven ruim 60 personen vervoerd. Wel oeu be wijs, dat die dienst levensvatbaarheid bezit. De tentoonstelling van Jteekeningen in den afgeloopen winter d«r leerlingen van den teekencursus alhier gemaaktwerd bezocht door 200 personen, djre allen hunne bijzondere tevredenheid over hët geleverde werk betuigden. Vooral de bouwkundige tee- keningen en de schetsen van het raadhuis alhier muntten door nettyeid uit. Door ieder werd de wensch geuit, dat dio cursus in het volgend winterseizoen zal worden voort gezet. •LEERBROEK, 3 April. De verhuring der hooi- en weilanden van de Herv. kerk, de diakonie- en de algemeene armen alhier heeft heden opgebracht f 4548, tegen f 4277 het vorige jaar, d. i. ruim 8 pot. meer. gLEKSMOND, (Achthoven), 4 April. Het gevaar bij hoogen waterstand reeds aan het berijden onzer hooge dyken verbonden, wordt dan nog verergerd door het op of tegen den dijk brengen van allerlei den paarden schrik aanjagende voorwerpen; o. a. was dit dezer dagen het geval op een hoogst gevaarlijk puut bij het Kersbergsche veer alhier, waar' do fragmenten van het brughoofd zoolang aan den dijk hebben gelogendat op jl. Maandag een paard er van schrikte on op hol sloeg en de wagen waarin 6 personen, met dezen van den dijk viel, gelukkig aan de binnenzijde. Ware het buitendyks ge beurd, allen hadden onverbiddelijk den dood in de golven moeten vinden. Né dit ongeluk is opruiming dozer schrik verwekkende voorwerpen gelast. §NIEUWPOORT, 4 April. Afloop van aanbestedingen, gehouden door don archi tect J. J. Mulder te Ameide. a. het bouwen van een dubbol woonhuis voor mej. de wed. Slob alhier. Laagste in schrijvers, metselwerk: L. van Campeu en F. Van den Borg alhier f 1370; timmer werk onz.P. Briedé te Langerak voor f 1690, aan wie de werken zyn gegund. b. Eenige metsel-, timmer en schilder werken enz. aan de woning van deu heer J. Baron alhier. Minste inschrijvers, metsel werk: A. v. d. Vliet en G. den Besten al hier voor f578; timmerwerk: A. G. Schip pers alhier voor f698. Aan beiden zyn de werken gegund. §TIENHOVEN, 4 April. Afloop der aan besteding van het afbreken van eon be staande en het bouwen eener nieuwe stee- neu schuur met bijkomende rietdukkerswer- ken, aan de hofstede van den heor W. O. M. Begram van Jaarsveld te Gorinchem, staande op don Hoogenwaard onder deze gemeente. Architect de heer J. J. Mulder te Ameide. Vier inschrijvers, als: J. Maas land Jr. te Goudriaan f 2641. H. Sch ppers te Ameide f 2396. C. Verheij te Ameide f 2358. Diepenhorst C. te Ameide f2149. Het werk is aan den laagsten iuschry ver gegund. •W1LLIGE-LANGERAK, 4 Apr. Werd in deu afgeloopen winter de zaltnvissoherjj met de zegen alhier verscheidene malen be let door ys in de rivier, thans wordt ze reeds sedert twee weken door den hoogen waterstand verhinderd. Voor de vlouwvis- sohers heeft het visschen met drijfnetten in de laatatverloopen week ook op verre na zooveel niet opgeleverd als ia do week te voren, zoodat slechts enkelen van tyd tot tijd een zalm b. machtigden, doch do moesten dagen achter elkander visahten zonder iets te vangen. De vissohers hopen och er nog wel weer op eukele dagen van goedo vangst, als nl. het water weer vallende zal zyn, de wijl in den regel juist dan hun vangst het best is. Vóór enkele dagen viel een kind van ruim 2 jaren van het boofd der school al hier voorover in eon diop water. Gelukkig werd het spoedig gered, anders had het moeten verdrinken. En den dag daarop had g jrioemd hoofd zelf het genoegen het loven van een meisje van 6 jaren te redden. Dit was ul. in den wetering laugs don Tiend- weg gevallen en kon er ónmogelijk zonder hulp uitkomeu, zoodat het dan ook reeds iu zinkenden toestand verkeerde. Door zich terstond to water te begeven en tot aan de borst in het water te staan, mocht het hem gelukken het kind nog intijds op het droge te brengen. Terstond werd het meisje in J zynu woning door zijne echtgenoot van de f T natte kleederen ontdaan, droge kleederen aangetrokkén, verwarmd en vervolgens naar de ouderlijke woning gebracht. Door die doeltreffende behandeling heeft het kind er later volstrekt geen nadeelige gevolgen van ondervonden en het hoofd der school kwam er af met wat kramp in den buik, tjige- volge van het ijskoude waterbad. •AMEIDE, 3 April. Van 29 Maart II. tot heden zijn in de Lek onder deze ge meente met de drijfnetten gevangen 4 zal men, te zameu zwaar 33 Kilo. •AMEIDE, 4 April. Bij de op heden alhier gehouden verkiezing van 3 hoog ingelanden en 3 hoofdingolanden-plaatsver- vangers in hot 6de district van het hoog heemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe”, zyn met groote meerderheid van stemmen herkozen de hoofdingelanden, do heeren G. Jongkind te Ameide en 0. De Ruijter te Meerkerk en als zoodanig gekozen de heer D. Schep te Groot-Am mors, in de plaats van den heer J. A. Van der Stok te Nieuwpoort, die be dankt heeft. Ook de aftredende hoofdingelanden-plaata- vervangersde heeren M. Demper te La i- gerak, A. Hakkesteiigt te Groot-Ammers en 11. Spek te Tienboven, zyn met bijna algemeene stemmen herkozen. AMMERSTOL, 5 April. Ds. W. D. Van Leeuwen Boomkamp, predikant te ’s Hee- renberg, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. gBLESKENSGRAAF, 4 April. Bij de op heden gehouden stemming voor een hoofdingeland-plaatrvervanger van het hoog heemraadschap „do Alblasserwaard met Ar kel beneden do Zouwe” zijn uitgebracht 131 stemmen. Hiervan zijn 8 briefjes van on waarde verklaard en verkreeg de heer Leen- dert Nugtoren te Oud-Alblas 107 stemmen, terwijl do heer Arie Van der Luan Hz. te Bieskeusgraaf 16 stemmen bekwam. •GOUDRIAAN, 4 April. Door het clas sicaal bestuur van Dordrecht is heden ge ëxamineerd en toegelaten als godadienston- derwyzer de heer A. Kara te Goudriaan. Op Woenadag 11 April zullen hier du jaariijksche verpachtingen plaata hebben vau de verschillende kaden enz., behoorende tot de polder* Goudriaan, Slingerland, Peursum an Ottuland. Heden heeft men van Rijkswege op- metingüii gedaan en ouderzuuk ingeaield naar den kruisweg by de brug over den buezem te Üuudriaan. Er is subsidie aan ge vraagd om een gedeelte van den boezem te dempen, teneinde het gevaar voor rytuigen wog te nemen. -'_Jte- de sluimerende hartstochten weder op te wekken en de ontevredenen er toe te bren gen hun kans nemen. Zoo goic&loduu fih dp zitting van 30 Maart jl.- De piterste linkerzijde interpel leerde de Rogoering over hare algemeene staatkunde (hot gewone stokpaardje, als men geen bepaalde feiten heeft aan te voe ren) en knoopte daaraan vast een voorstel tot grondwetsherziening, waarvoor zij zelfs de urgentie eischte. Dezelfde Kamer, die eerst, tegen den zin dor Regeering, de urgentie met 268 tegen stemmen toestond weigerde daarna .•^bt 250 tegen 195 stemmen een commissie van rapporteurs te benoemen. Het doel was dus duidelijk: meu wilde eenvoudig af bre ken, omverstooten, doch om al dadelijk weer het middel to verwerpen, dat men er voor bezigde. Natuurlijk vond bet Kabinet in de govallon beslissing een aanleiding om zijn ontslag in te dienen, dat dan ook door den President werd aangenomen. Men stond nu voor de keus: toegeven of ontbinden. Floquet, de voorziiter der Kamer, een ge avanceerd Republikein, werd met de samen stelling van een Kabinet belast en slaagde hierin buitengewoon spoedig. Met do ou l-premiers Fruycinett, Goblet, eerstgenoemde voor oorlog en Goblet voor Buitenlaudsche zaken, vormde hij een nieuw Kabinot, dat „langzaam gaat zeker" in zyn banier heeft geschreven. Van het denkbeeld tot ontbinding der Kamer, waartoe de Pre sident Carnot geneigd scheen, is afgezien, maar ook de Grondwetsherziening is verdaagd tut een tydstip, dat door do Regeering als daartoe geschikt zal worden beschouwd zij bepaalt er zich toe, om, evenals bare voor gangsters, tal van wetten en hervormingen toe te zeggen en daartoe een beroep te doen op de samenwerking van alle partijen, die het wel meenen met de Republiek. Dat zij dit ideaal niet zullen verwezenlijkt zien, bleek reeds in de eerste zitting de beste. Boulanger hueft candidaat gesteld voor afgevaardigde van hot Departement du Nord en zal, hiervan kan men verze kerd zyn, wordt hij gekozen, zeker het zyne er too bijdragen, om do hartstochten in beweging te houden. In Floquets plaats is Mélme als Voorzitter gekozen. De nieuwe Keizer van Dultschland heeft het Paaschfeest gewijd met eene uitgebreide amnestie, waarvan echter uitgesloten de socialisten en die welke zich aan hoog verraad schuldig maakten. Voor de socia listen was dit geen teleurstelling. Vooraf hadden zij reeds aangekondigd, dat, wie de amnestie aannam, zou worden uitge- s too ten. Door hunne uitsluiting word dus de vrede bewaard. Ongeveer een zestigtal hunner handlangers is te Hamburg, Leipzig, Mainz, Maagdenburg, Altona enz. in hech tenis genomen, wegens het verspreiden en aanplakken van een schotschrift tegen Keizer Frederik, wien zij den oorlog ver klaren. De gezondheidstoestand van den Keiser was in de laatste dagen, misschien wel ten gevolge van een bezoek dat hij bracht, minder gunstig. De berichten uit Oost-Pruisen omtrent de gevolgen van de overstrooming zyn allertreurigst. Men schat de geleden schade op ruim 60.000000 gulden. Van regeerings- wege zal z. v. m. in een en ander worden voorzien. Ook in Ooetenrijk-llongarije werden ver schillende streken hevig door overstromin gen geteisterd. In Tokaye stortten 260 huizen in. Torwyl Husland voortgaat de Porte tot handelend optreden in Bulgarije aan te zetten, tracht Oostenryk haar te bewegen geen maatregelen in dien zin te nemen, omdat zij vreest dat er regeeriugloosheid uit zou untstaan. Italië ontving vredesvoorstellen vau den Negui van Abyssinië. Men beweert dat zyn leger uithongert en zich daarom moest terugtrekken. llounicuiö heeft al wederom oen nieuw Ministerie. Het gerucht luopt, dat de ver houding tot Oostenrijk de positie der Mi nisters zoo lastig maakt. Bij koninklijk besluit is, mot ingang van 21 Mei, aan H. Pol, op verzoek, eervol ontslag verleend als leoraar aan de ryks hoogere burgerschool te Gouda. Naar men verneemt is de heer Mr. jE. Baron Mackay door Z. M. belast met het samenstellon van een nieuw Mi nisterie. Bij het groot-waterschap van Woerden zijn benoemd tot onderstaande be trekkingen de navolgende heeren In het 2de district, hoofdplaats Bode graven, tot hoofdiugeland L. Boer. In het 3de district, hoofdplaats Woerden, tot boofdnigulaiid G. Du Vor, en tot hoold- ingoland-plaatsvervauger herstemming tus- schen B. IJ if en J. De Komug. In bet 4de district, hoofdplaats Har melen, tot hoofdiugeland C. H. Peek en tot huofd- ingeland-plaatsvervanger .herstemming tus schen H. Vergeer en J. Boer. In hot 6de district, hoofdplaats Kamerikj-, tot hoofdingeland T. Van Oosterum. Dat de Minister Heemskerk het gezag zou wensöhen neder te leggenna de vol tooiing van het werk der Grondwetsher ziening, was te verwachten. Evenmin kan liet verwondering wekken, dat het Kabinet, ter wille \an den geregelden gang van zaken aang^ileven tot na de verkiezingen, thans wil heengaan. Dat zou in ieder geval moeten gebeurenwelke de uitslag van den strijd bij de stembus geweest ware. Alleen wanneer er geen meerderheid zou verkregen zyn, ware hel aanblyven van het Ministerie-Heemskerk een politieke noodzakelijkheid. Er zullen, voor deze regelen gedrukt worden, nog wel eenige geruchten ver spreid en weersproken worden aangaande de samenstelling van het nieuwe bewind; zooveel is zeker, dat er voor de anti liberalen geen enkele reden bestaat om, wordt aan een hunner de opdracht tot vorming van een Ministerie gedaan, deze van de hand te wyzen. In toespraken en verkiezingsmanifesten hebben zij het gezag opgeëischt; de natie deed uitspraak, het overwicht is aan hun zydeop hen rust dus de verantwoordelykheid van hun wel slagen. Dat zy in hun gelederen niet een voldoend aantal bekwame mannen zouden tellen, in staat om aan het hoofd van een der departementen van geplaatst te worden praatje, al zullen zy e Psalmen en Gezangen op het orgel loren spelen, binnen den tijd van zes lenkan bij een Muziekonderwijzer komen. Conditiën voordeelig. fr., onder letc. C D, aan het Bureau it Blad. AGENTUUR voor Neder- land der beroemde, onover- fbaro NOTHMAN'S Ike voortaan geleverd worden met laren garantie. HANDMACHINE, dubhole steek, van af f 18,00. TRAPMACHINE 42,50. gesloten dat zelfs een clericale Regeering, de noodzakelijkheid van hervormingen er kennende, maatregelen voorstelt die in hoofdzaak met de wenachen der liberalen overeenkomen, en dan spreekt het vanzelf dat zij daarby op den steun der linker zijde zal kunnen rekenen. Want voor de natie maakt hetgeen verschil, van welke zyde het goede komt, en het belang der natie is en blijft de eenige drjjfveer eener eerlyke politiek. Mocht echter de toekomstige Regeering aarzelen, tot de indiening der wetsvoor stellen te besluiten die wy op het oog hebben, dan make de liberale partij ge bruik van haar recht van initiatief. Een in de party vergadering met zorg voorbe reid ontwerp zou ook by de gematigden ter rechterzijde bijval vinden, wanneer het door fyn inhoud overeenstemt met de volksbehoeften, en dan ware er licht een meerderheid voor te krygen. En zelfs, indien die verwachting mocht blijken een illusie te zyn, indien het party verschil hooger werd geschat dan alle overwegin gen van nationaal belang, welnu, dan zou de arbeid toch niet vergeefsch zijn, want de onzen zouden door daden hebben bewezen dal het hun ernst is met vroe gere verzekeringenhet Nederlandsche volk zou tot de kennis komen, wie zyn ware vrienden zyn. Dat kan te pas ko men, als weer de stembus geopend wordt. Doen indien wy veel verwachten van den ernst en de toewyding der liberale partij in de Tweede Kamer, haar geest verwanten in den boezem des volks moeten ook niet stil zitten. We hebben het als een der eerste vruqhten van de grondwelsherziening gewaardeerddat het politieke leven’t welk zoo lang had ge sluimerd, opgewekt is geworden; laat ons allen trachten, het wakker te houden. De belangen van vaderland en maatschappy moeten voortdurend onder de aandacht worden gehouden; men ga voort ze in het openbaar te bespreken. In liet tijd perk dat thans achter ons ligtgaven de kiesvereenigingen alleen een levfensteeken tegen den tyd dat er gestemd moest wor den; met de eigenlijke politieke vraagstuk ken bemoeienden zij zich weinig of in het geheel niet. De verkiezingen van dit jaar hebben daarin verandering gebracht; we achten het zeer wenschelykdat men den toen ingeslagen weg blyve bewandelen. Men kan dit thans Wat rustiger gaan doen; een geheel programma van regee- ringsbeleid behoeft niet op een enkelen avond afgehandeld te worden. Men noo- dige personen uit, die op de hoogte van een of andere quaeslie zyn, om een debat daarover in te leiden, om op. die wyze het streven van de vryzinnige staatsparty in hel helderst licht te doen komen. Bu venal zy ook aansluiting de deus van allendie zich eensgezind gevoelen niet de mannen van de linkerzyde. De libe ralen hebben in dit opzicht nug wel wat goed te maken; het zou een miskenning van de waarheid zynindien men tegen sprak dat hun verdeeldheid, niet wat de beginselen betreftmaar ten aanzien van de practische toepassing dier beginselen een der oorzaken is waarom in de laatste jaren zoo weinig groote maatregelen zyn tut stand gebracht. Het woord liberaal moet geen zwevende beteekems hebben maar een nauwkeurig omschreven denk beeld vertegenwoordigen: en om dit te verkrygen trede men met elkander in overleg en onderhoude men voortdurende wisseling van gedachten. Het aangewezen middenpunt daarvoor is de Liberale Unie wier taak het is de minderheid van heden te doen aangioeien tot de meerderheid der naaste toekomst. Met vasten wil, en steik door haar eendracht, het kwaad te keer gaande dat het ciericalisrne van de harlstochtelykste leden der rechteizyde zou wille» stich ten met yver medewerkende om het goede te helpen voorbereiden en uitvoeren dat de gematigden onder de tegenstanders ons volk hebben toegedacht, zelve iedere gelegenheid te baat nemende om van de levenskracht harer beginselen getuigenis af te leggen, zal de vryzinnige party als oppositie in kracht winnen, door haar ka rakter eerbied afdwingen, en den laster, in zoo ruime mate over haar uitgestort, beschamen. Ook aan tiaar zal bewaarheid wuiden, dat tegenspoed een middel is tut zedelyke volmaking' Niet gewanboft, was der vaderen leus als het hun eens tegenliep. Onze Stadhouder Willem 111 wordt als een groot krygsman geroemd, ofschoon hy maar zelden een veldslag won; hy wist zyn vyanden steeds de vruchten hunner zegepraal te doen ontgaan. Dat voorbeeld moeten we maar voor oogen houden. Overzicht. In Frankrijk is het weor aan het gisten. De zaak Wilson en de zaak Boulanger, hoewel niet rechtstreeks de oorzaak van de omverwerping van het Ministerie, hobben toch ongetwijfeld hot haro bygedragon, om

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1