N°. 986. Zaterdag 5 Mei. 1888. f. Goedewaagen Zoien, GOUDA,; Portorico met Varinas, ZUIVELBEREIDING. HORLOGEMAKER "HAARGKm" Efl Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. MARKT, naast „DE WAM", nomen golden h doposito: NIEUWE COTEN, JAN PONSIOEN, In veler belang. J. VAN SONSBEEK (Goidal, Joh. Uitenbogaard. A. kRII.JT, BINNENLAND. BUITENLAND. Overataht WIJNEN etc. Meuring Van den Honert. sterdam, 4 April 1888. A. VAN LOMWEL. Aonhoven, 4 April 1888. BOENWAS voor MeubelsMarmer SCBOOJBOVKRSCHB COURANT ing siën' ‘x juweelen, ja zelfs van tournure!/ S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven. met het Neder- Firma JOHs. DE JONG, Meubelmaker, Lopikerstraat Schoonheien. Ruime voorraad van alle soorten Meubelen. ■B** Mij reforeorende noemde kennisgeving, ers gunst en recomrnandatii •r goed werk vertrouwen Brys der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. bedragen van f 50 tofif 500, terstond opvraagbaar: bedragen van f 500 tot^’1000, mot 2 dagen opzegging bedragen boven f 100Ü, mot 8 dagen opzegging; 2*/> °/o jaara bedragen boven! 1000, •gen onderpand in fondsen. Deze Courant wordt des Zatordag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeron bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. 3B?*" Voor het herstellen ken van .eelt zich minzaam aan Koper-, Blik- en Zinkwerken pikerstraat b./d. Dam, Schoonhoven. „Moge, onder Gods onmisbaren zegen, onze gemeenschappelijke arbeid strekken tot heil van ons vaderland. „In naam des Konings verklaren wij deze zitting van de nieuwo Kamers der Staten- Generaal geopend.” Tot de grootste werkgeefsters behoort evenwel de Regeering zelve, en op haar rust wel degelijk de taak, langs admi'ni- stratieven weg den vryw Zondag t méér binnen het bereikvan haar ambtenaren te brengen. Met dankbaarheid erkennen we, dat reeds een belangrijke schrede in die richting is gedaan; wij hopen evenwel.dat het laatste woord in deze nog niet zal zijn gesproken. Wy hebben hierbij inzonderheid het oog op het personeel bij pos ter y en telegrafie. Het Sociaal Weekblad heeft onlangs een overzicht gegeven van den dienst voor het postkantoor le ’s-Gravenhage, om te doen uitkomen, dat meerdere beperking noodza- kelyk is. Dat geldt evenzeer voor al de an dere kantoren, zoowel in de groote gemeen ten als ten platten lande, In den Haag is het thans zóó gesteld, »dat op Zondag het getal diensturen voor de bestellers, met het lichten der bussen belast, 8 bedraagt en van de andere 10; dat het overigens at- wisselt voor de kantoorknechts tusschen 8| en 11, voor de adsistenten tusschen 9 en 10J, voor de commiezen tusschen 5en8j; dat de commiezen, de adsistenten en de kantoorknechts om den anderen Zondag vrij hebben, en dat de bestellers slechts eiken derden Zondag in dat voorrecht deelen. Bij groote drukte, of bij ziekte van een deel des personeels ondergaan die vrye Zondagen nog dikwyls een vermindering. Totale sluiting van het postverkeer op Zondag te vragen, zou onzinnig wezen. Maar kan het niet zoo worden ingericht, dat we op dien dag slechts één bestelling hebben, overal, die ’s morgens te negen uren moet zyn afgeloopen, en voorts één verzendingsdienst, des avonds? De postpak ketten, nog ten kantore aanwezig, konden insgelijks des morgens vroeg besteld wor den, terwyl voor verzending de zes werk dagen der week tijd genoeg aanbieden. Voor verkoop van postzegels en briefkaar ten kan de Zondag insgelijks buiten .reke ning blijven. Het waarschijnlijk gevolgvaff zulk een regeling zou dan kunnen zijn, dat op de groote kantoren van de drie Zonda gen één derde van de beambten beurtelings een vryen, één met morgendienst, één met avonddienst zou hebben. Op de kleinere, waar dikwyls één brievengaarder met één besteller al het werk moet doen, zou de verhouding natuurlijk minder gunstig zyn, maar toch in menig opzicht beter dan tot duaver. Ja, bij >het publiek” zou men wel eenig gemopper vernemen; doch we moe ten zachtjes aan gaan leeren, dat de belan gen van onze medemenschen ook de onze zyn. De Zondagsverzendingen bestaan voor een niet gering deel uit drukwerkenals nu de uitgevers van dag- en weekbladen ook wat medewerken, en zorgen dat hun couranten .des Zaterdag-avonds de woon plaats hunner geabonneerden bereikt heb ben, dan ondervindt niemand van déze be perkingen eenigen hinder. Voor de telegraaf bureaux over het ge heele land ware misschien een uniforme Zondagsregeling, byv. twee uren vroeg in den ochtend en twee uren des namiddags, een zeer gewenschte wyziging. Men heeft ons weleens verzekerd, dat de inhoud van verreweg de meeste Zondagstelegrammen bitter weinig om ’t lijf heeft, en dat geen enkel maatschappelijk belang er door ge schaad zou worden, als zij achterwege ble ven of op een anderen tyd verzonden wer den. Bovendien, het publiek zou er zich naar schikken.' Wat evenwel dringend voorziening eischt, dat is de Zondagsarbeid der voetboden. Daar zyn er onder die alles behalve bevoor rechte leden onzer Christelyke maatschappij, die jaarlyks slechts enkele Zondagen vry kunnen hebben, en dan moeten zy nog op hun kosten een plaatsvervanger stellenvoor het overige is hun dienst niet veel minder zwaar dan op zoogenaamde werkdagen. In dien we eens konden komen tot een gere geld overzicht van de bodenloopen over het geheele land wat den Zondagsdienst betreft, dan zou de overtuiging van de noodzake lijkheid eener verandering stellig algeifflen worden. Indien vermindering van de post- loopen niet mogelyk is, dan zouden we het toch billyk vinden, ais die nienschen van de twee Zondagen één vry kregenvoor den anderen zou dan op kosten van de post administratie, in hun vervanging voorzien kunnen woiden. Op die wijze zouden maat schappelijk en individueel belang met elk ander in overeenstemming te brengen zijn. Met een overzicht, zooals we hier be doelen, kan een begin worden gemaakt in elke gemeente, waar een afdeeling van de vereeniging Zondagsrust is gevestigd, deze particuliere enquête zou een schat van ge gevens opleveren, dienstig voor de oplossing van ffet vraagstuk. De hervormings-arbeid, aan welken de verêeniging haar krachten heeft gewyd, moet steunen op nauwkeu rige kennis van den feilelyken toestand; pogingen, om deze te verkrijgen, is de eer ste schrede op de baan, die tot verbetering voert. Jl. Donderdag vergaderde te Utrecht de Nederlandsehe Vereeniging tot Bevordering van Zondagsrust. Wij moesten ons artikel schryven, vóór de besluiten, op die verga dering genomen, ons bekend konden zijn, en natuurlijk zullen deze ook niet het on derwerp van onze tegenwoordige bespre king uitmaken. Een der vraagpunten komt ons voor, nogal van gewicht te zyn, n.l. dit, voorgesteld door de Afdeeling Leiden >De Algerneene vergadering spreke den wensch uit, dat het Hoofdbestuur mocht goedvinden aan eene Commissie de taak op te dragenin den vorm van eene Concept- Zondagswet met toelichting, de inzichten en wenschen onzer vereeniging te formuleeren, wat betreft den industrieën arbeid, de ver voermiddelen en het expeditiewezen.” Dat arbeidsbeperking op Zondag in het algemeen hoogst gewenscht is, daarover zal bij hen, die belang stellen in de zedelijke en maatschappelijke ontwikkeling van ons volk, geen verschil van meening bestaan. Doch over den weg. om tot die uitkomst te geraken, is men het minder eens. De een wil het uitsluitend gedaan krijgen door te werken op de publieke opinie. En in derdaad, indien het te verwachten ware dat eerlang de groote meerderheid van ons volk de overtuiging zal bezitten, dat het zich .eenig offer, eenige zorg, eenige verandering in zyn gewoonten behooit te getroosten, opdat niet een zeker aantal van zyn mede menschen beroofd worden van het groote voorrecht van dén wekelykschen rustdag, dan zouden wy ook kunnen instemmen met hen die beweren: >Laat de wetgevers er buiten, we zullen dat zelf wel in orde brengen.” Maar dan ook zouden we vra gen onverwylde intrekking van de thans nog we zullen niet zeggen vigeerende want haar vigueur, haar kracht, is op het nulpunt gedaald, van de tot op dezen dag iMBiaondc Zondagswet 1Ö15, die een enkele maal nog in de hand van een aan vormendienst gehechten burgemeester een middel is om het sommigen ingezetenen lastig te maken, doch overigens, juist om dat zy niet wordt nageleefd, den eerbied voor de wet eer vermindert dan verhoogt. Doch er zyn anderen die, hoozeer reke ning houdende niet de macht der openbare meening, niettemin en naar het ons voor komt terecht, betwyfelen of zoogenaamde zedelyke overtuiging alleen voldoendeis om machtsmisbruik tegen te gaan. De onder zoekingen der enquête-com missie hebben reeds aangetoond, dat in menige industri- eele onderneming de arbeid op Zondag geenszins beperkt blyft tot het onvermijde lijk noodzakelyke, maar dat vaak het werk aan den gang wordt gehouden, eigenlyk uit een soort van sleur, of ook wel, omdat bestellingen op te korten datum worden aangenomen. Niet altyd ligt de schuld aan de werkgevers; er zyn voorbeelden, dat ook de werklieden er aanleiding toe geven, niet doordien zy aan arbeid de voorkeur geven boven een rustdag, in den schoot des gezins doorgebracht, maar om zonder schade Maandag te kunnen houden. Wy achten het niet in het belang der maatschappelijke orde, deze on-Hollandsché eigenaardigheid wortel te doen schieten; en al moge men nu, uit zekere overwegingen van vry heid” daar het stelsel van onthouding willen aan bevelen, het waarachtig welzyn van ons volk staat in onze schatting hooger, dan de Jan-Rapsche opvattingen dergenen, die den Zondag uit ons nationaal leven zouden wil ton verbannen, om plaats te maken voor een zoogenaamden vryen dag, aan losbandig heid gewijd. Doch behalve dezen, zyn er een groot aantal personen, die gaarne over den hun dierbaren Zondag zouden willen beschikken, en het eenvoudig niet kunnen. In geval len vain onvermydelyke noodzakelijkheid moeten we daarin berusten, doch dat be hoort aangetoond te worden, dat het niet anders kan, en dat het mogelyke is gedaan om aan den rechtmatigen wensch zooveel doenlyk te gemoet te komen. De vraag is nu: Kan een samenstel van wettelijke maatregelen tot dit doel leiden? Het ont werp van den afgetreden Minister van Jus titie beantwoordde die vraag toestemmend doch naar veler meening is daarbij niet in voldoende mate gelet op de moeie- lykhedenvoor onderscheiden bedryven uit die beperkende voorschriften voort vloeiende. Een verder onderzoek, uitgelokt door een vereeniging die zich de beharti ging van dit groote volksbelang tot taak heeft gesteld, kan de zaak tot meer klaar heid brengen; en, hetzy dan zulk een com missie mocht komen tot de conclusie, dat zy onoverkomelijke bezwaren heeft gevon den, die een wettelyke regeling in den weg staan, hetzy het haar moge gelukken, in den vorm van wetsvoorstellen uit te druk ken wat zy meent dat door de Regeering kan worden voorgesteld, in ieder geval zal haar arbeid niet ijdel zyn, en evenmin den genen, die by voortduring op de openbare meening invloed willen oefenen, beletten te doen wat zy tot hun plicht rekenen. on ma- 3 ’sjaars 60 Cts. por K.G. jfiS?** Eono Boerin, j. d. of Weduwe, volkomen bekend met do bereiding in Roomboter en Goudsoho Zoetemdlksche nas, kan terstond geplaatst worden aan no MELKINRICHTING. Salaris f «OO,— 3t kost en inwoning. Dougdeljjko bowij- n van bekwaamheid en werkzaamheid, imede oen gezond en sterk gestel, zijn ofdvereischton. Franco brieven, mol opgavo van onder ra en Godsdienst, wórden iugowacht, dor lettors W X H, aan hot Algemeen Ivortentie Bureau van NUGI1 VAN [TMAR, Rotterdam Ondorgoteekende bericht, dat J hij, wegens vertrek naar elders, zijn ^7 zaak als sft overgedaan aan A. KRUIJT,dien hjj ieders gunst aanbevoelt. Onder dankbe- ging voor het geschonken vertrouwen, im ik mij aan bovopge* veraoe| ik recommandatie, daar ik en solicde bediening mij waardig hoop te maken. HORLOOBMAKEB. loonhoven, Lopikerstraat, 8TATEN-GENERAAL. De fitting, der nieuwe Kamers werd Dins dag, in vereonigde vergadering, geopend door den hoer Mackay, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, met de volgende rede: Mijne Heeren „De Koning hoeft ons opgedragen deze zitting van do Staten-Generaal te openen. „Na het tot stand komen van de Grond wetsherziening heeft het vorig Kabinet ge meend zijne taak als geëindigd te moeten beschouwen en hooft het den Koning be haagd oen nieuw Ministerie te benoemen, dat thans voor de eerste maal het voor recht heeft de vertegenwoordigers des volks te ontmoeten. „De groote belangstelling, bij de tenge volge der invoering van' de gewijzigde Grondwet gehouden verkiezingen aan den dag gelegd, bewijst dat de op uitgobreide schaal verleende kiesbevoegdheid, ook dopr de thans voor het eerst opgeroepen kiezers, zeer op prijs wordt gesteld. „De uitslag dor verkiezingen heeft op nieuw getoond de in den lande levendige begeerte, dat bij de regeling van het volks onderwijs rekening worde gehouden het christelijk bewustzijn van het N landsche volk. „’s Konings Regeering, het openbaar on derwijs als een voorwerp harer aanhoudende zorg beschouwende, zal trachten, binnen de perken der Grondwet, bélemmeringen, die tot nog toe der ontwikkeling van het vrije onderwjjs in den weg staan, zooveel moge lijk uit den weg te ruimen. „Ook in ons Vaderland eischen de maat schappelijke vraagstukken de volle aandacht. De door de vorige Tweede Kamer begonnen enquête geeft nu reeds de gelegenheid maat regelen te beramen, om de verbetering van verschillende toestanden te beproeven. „De nog steeds gedrukte toestand van don landbouw noopt tot een voortgezet on derzoek naar de middelen om die grooto bron van onze volkswelvaart te ontwikkelen en te bevorderen; ook de belangen van handel en nationale nijverheid zullen niet uit het oog worden verloren. „De ter uitvoering der nieuwe grond- wettelijke bepalingen noodige wetsontwer pen zullen geleidelijk worden ter hand ge nomen. „De regeling van de administratieve1 rechtspraak zal worden ontworpen, terwijl de volgens de tweede alinea van art. 181 der Grondwet gevorderde wet betreffende ’s lands verdediging, zal worden voorbereid door eene Staatscommissie. „Ofschoon de financieele toestand van het Rijk niet ongunstig kan genoemd worden, rekent ’s Konings Regeering het zich ton plicht, door te trachten vermeerdering van uitgaven tegen te gaan, en door te streven naar bezuiniging, zoo mogelijk verhooging van lasten te voorkomen. „Eenige bepalingen van de wet op de personeelo belasting vorderen herziening inede in verband met het te regelen kies recht terwyl met ernst zal worden over wogen in hoeverre van de invoerrechten als bron van inkomst voor de schatkistmoer partij getrokken en de druk van enkele accijnzen verminderd kan worden. „Eene nadere regeling van de verhouding tusschen de Rijks- en gemeente-financiën' is een dringende eisch des tijds. Uitbrei ding vau het belastinggebied der gemeenten zal deze in staat moeten stellen meer onaf hankelijk te voorzien in hare eigene be hoeften. „De korte tijd die ons scheidt van den dag, waarop het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi zal komen te vervallen maakt eene spoedige beslissing van het ten vorigen jare ingediende wetsontwerp tot verlenging van dat octrooi wenschelyk. Uit dien hoofde is ’s Konings machtiging ge vraagd, dit ontwerp reeds dadelijk onver anderd in te dienen. „Met betrekking tot Nederlandsch Oost en West-Indië, verlangt ’s Konings Regee? ring ernstig, dat de heerschappij van Ne derland aan die bezittingen tot zegen zij on dat verlevendiging van landbouwhandel en njjverheid tot verhoogde algerneene wel vaart, zoowel onder de volken van Indië als onder de ingezetenen van het Rijkzelf bijdrage. „De nood, door geringe koffle-oogsten en andere oorzaken ontstaan, zal zooveel mo-> gelijk worden gelenigd door matiging bij het invorderen van belastingendoor de bevolking te ontheffen van onbetaalde dien sten en door het aanleggen van haar ten nutte komende openbare werken. „Naar verbetering der toestanden op Su matra, waardoor eene vreedzame oplossing der geschillen met Atjeh mogelijk worde, wordt gestreefd. „Do herziening dor wet op het beheer en de verantwoording van de Indische geld middelen, alsmede eene algerneene verorde ning op het mynwezen worden voorbereid. In verband hiermede zal ook de door den tyd uoodzakelyk geworden herziening van enkele bepalingen van het Indische Regee- ringsreglement aan de orde worden gesteld. eu do Heeren Firma .iu'ii Jobs, do Jong te Sohoon- W. J. van Dam te Haastrecht, J. de J te Stolwijk, G. de Lange te Berg- ïht en verder in de bekendo depóts. HEKÖMERK GEDEPONEERD, plaatsen, waar nog geen depóts geves- ijn, worden Depothouders gevraagd. Nadat den Ministers op de gebruikelijke wyze uitgeleide was gedaan, vergaderden de leden der Eerste Kamer in Diligentia” do Voorzitter, de heerJ Schimmelpenninck van der Oye, benoemde de cojnmissiën tot onderzoek der geloofsbrieven. In de vergadering der Eerste Kamer van Woensdag werden de leden geïnstalleerd, door in handen des Voorzitters de bij de‘ Grondwet gevorderde eeden of verklaring on belofte af te leggen; daarna aanvaardde do Voorzitter het presidium met de vol gende toespraak: Mijne Heeren 1 Door ’s Konings welbehagen geroepen als Voorzitter dezer vergadering gedurende de tegenwoordige zitting op te treden, schroom ik de plaats in te nemen van een ambts voorganger, die in zoo hooge mate uwe achting en uwe medewerking gedurende acht jaren mocht ondervinden; maar tevens vat ik mijn taak met vertrouwen op; een vertrouwen dat niet gegrond is op het be wustzijn van eigen verdiensten, maar op de hooggewaardeerde.welwillendheid en vriend schappelijke bejegening uwerzijds geduren de mijn lidmaatschap dezer Kamer onder vonden. „Ik hoop, dat vroegere ambtgenooten daarin zullen blijven volharden en dat nieuwe ambtgenooten zich daarby zullen willen aansluiten. Slechts dén kan ik den steun vinden, die onmisbaar is om mijn plicht naar eisch te vervullen. „Mogen onze werkzaamheden, onder Hoo- geren zegen, strekken ter bevordering van het welbegrepen, ons allen oveuzeer ter harte gaande belang van het vaderland. „Ik verklaar het Voorzitterschap van de Earsta Kadïar dor, Statan-Qenerew.1 «m- vaarden.” Benoemd werden: tot leden der commis sie voor de verzoekschriften de heeren Blijdenstein, Van Lynden, Van der Goes van Dirxland, H. Smits en Bultman; tot ledeu der1 gemengde commissie voor de stenografie do heeren Blussé, Venirig Meinesz en Pynappel; tot leden der huis houdelijke commissie de heeren Viruly on Huydecoper van Maarsseveen; tot leden eener commissie voor ’t ontwerpen van een nieuw reglement van orde de heeren Van Eysinga, Fransen Van de Putte, P. Smitz, Van Naamen en Van R.oyeiv Door loting werd de rooster van aftreding vastgesteld. De Kamer scheidde tot nadere byeenroeping. De Tweede Kamer bleef, na afloop der vereenigde vergadering, bijeen. Het oudste lid in jaren, de heer Van der Schrieck, sprak als tijdelijk president het volgende: Mijne Heeren I „Krachtens do grondwéttelijke bepalingen ben ik geroepon als Voorzitter deze bijeen- koipst te leiden en als zoodanig open ik de vergadering. „Ik behoef u niet te herinneren trou wens, do Regeering heeft dit zooeven reeds gedaan dat de naleving der nieuwe grond wet hét aantal onzer kiesgerechtigdeunede- burgers zeer aanzienlijk heeft doen toenemen en dat de overgroote meerderheid onweder- logbaar heeft getoond het gewicht en de gevolgen van ’t al of niet gebruik maken van dat recht volkomen te begrijpen. „Als onderdeel van de wetgevende macht is ons de behartiging van Nederlands ge wichtige belangen toevertrouwd. „Laten wy onze beste krachten aanwen* den, om eendrachtig en nauwgezet aan dit even vereerend als groot vertrouwen te be antwoorden. „In de hoop neen, laat ik liever zeggen in ’t volkomen vertrouwen, dat dit zal ge-- schieden met eerbiediging en handhaving van ieders rechten en vrg heden, heet ik u welkom' in deze vergadering. „Het ons wachtende werk kan zeer uit gebreid en de gevolgen zeer rijk zijn. Mogen onze veteeuigde pogingen strek ken tot welzijn en tot heil van het ons allen zoo innig, zoo oprecht dierbaar Va derland en moge nog zeer veel voorspoedige en gelukkige regeeringsjareu aan Z. M. onzen geëerbiedigden ^Koning, Willem III, door den Almachtige geschonken worden. „Met deze uit het diepst mijns harten voortkomende wenschen, open ik de verga dering, om tot onze werkzaamheden over te gaan.” Al de leden, met uitzon lering van de hoeren Veegens (nog niet ontslagen als griffier der Kamer,) Ömidt eti Land (beiden nog buitenslands,) hadden hlin geloofsbrie ven ingezonden. De tijdelijke Voorzittet be noemde twee oommissiën om ze te onder zoeken. In de vergadering van Woensdag werd rapport uitgobracht over de geloofsbrieven do conclusion tot toelating van al de leden, werden zonder discussie goedgekeurd. Ten aauzien vau de bezwaarschriften, ingébracht' De laatste we^k eonige beterschap in den toestand des Uuitschen Keizers. De koorts is byna geheel geweken, de eetlust neemt toe en daarmede ook de lust on de kracht om zich met de zaken bezig te houden. Het bezoek van Eugelands Ko ningin, schoonmoeder der Keizerin, heeft dus geen kwaad gedaan. Zij had o. a. ook een langdurig onderhoud met Von Bismarck, naar men wil, over de boedelscheiding bij een eventueel overlijden van den Keizèr. De vcrlovingsquaestio eene politieke quaestio bij uitnemendheid 'schijnt door haar niet te zijn opgerakeld en de verstand houding tusschen den Vorst en de Regeering is thans zelfs zóó goed, dat de Keizer, naar men verzekert, Von Bismarck den Hertog- titel voor zich en den Prinsentitel voor zijno zonen heeft aangeboden, welk aanbod door den grijzen Rijkskanselier echter be leefd is afgewezen. In het personeel der geneeskundigen, dat den Keizer omringt, is eene wijziging ge komen, door het aftreden van Prof. Berg mann den specialen afgevaardigde van den overleden Keizer die het met Dr. Mackenzie, den Engolschmanniet kan vinden. De Duitscho pers koos natuurlijk, bij eik verschil van gevoelen, waarvan nu en dtpi bleek, do zyde van haar landge noot, terwyl de Engelscho pers zich on gunstig over Dr. Bergmann uitliet, waaruit een vry onverkwikkelijk en voor den door- luchtigen lijder hoogst pijnlijk twistgeschrijf ontstond. In Bergmann’s plaats is opge treden Von Baedeleben, heelkundig direc teur van het Charité-hospitaal te Berlyn. ’t Is te hopen dat deze 't met zijn Engelscho collega eens zal kunnen worden. De Pruisische landdag is druk bezig aan ’t overleggen wat te doen is tegen de herhaalde en in de gevolgen zoo noodlottige overstroomingen in Oost-Pruisen. Lé reis vau dep«4?r*^dent dor Frjinscha Republiek, Carnot, in het zuiden des lands, is als ’t ware eene demonstratie tegen het geen men thans in Frankrijk het Boulan- gismo gedoopt heeft: de dwaze ver’toonin- gen, waardoor men den generaal van dien naam tot oen man van beteekenis wil maken. Overal waar Carnqt zich vertoont wordt hij hartelijk en eerbiedig ontvangen, terwijl hij elke gelegenheid te baat neemt om zijne erkentelijkheid te betuigen voor die bewijzen van hulde, welke niet zijn persoon, doch zijn ambt gelden. Te Ager legde hy den eersten steen voor een nieuw Lyceum; te Limoges, zijn vaderstad, werd by zyn bezoek een steen -ter gedachtenis aan zijne geboorte onthuld. Hier en daar, onder anderen te Toulouse en Nancy, houdt men nog manifestaties vóór of tegen Bou langer, doch langzamerhand herneemt het verstand zijn plaats. Heel aardig liet men er een der organen, die met Boulanger door dik en dun gaat, er in loopen, door daarin, als een door Boulanger uitgespro ken rede, te doen opnemen brokstukken uit eene redevoèring, indertijd door Louis Napoleon gehouden. Le Monde, het blad dat zyn collega La Cocarde die poets ge speeld had, lachtte er hartelijk mede en liet er hartelijk mede lachen. Na goedkeuring vau eene premieleening, ten einde te voorzien in den geldnood der Panama-maatschappyging de Kamer van Afgevaardigden uiteen. De lialiaansche regeering heeft thans aan de Kamer rekenschap af tq leggen omtrent hare politiek jn zake Massowah, van waar het oxpedietiecorps voor een groot deel zal terugkeeren. Onder uitreenzet ting der redenbn, die haar noopten te han delen als zij deed, vraagt zij de Kamer een duidelyk votum, opdat zij wete waar aan zich te houden. Een der afgevaardigden heeft voorge- steld Massowah geheel te verlaten. Het ministerie Crispi begint langzamerhand aan populariteit te verliezen. In Bulgarije blijft het nog altijd rustig. Generaal Popoff, beschuldigd van 't bestelen der legerkas, is tot 4 jaren vestingstraf ver oordeeld. Vorst Ferdinand doet weder een reis en werd te Livadia, waarheen hij zich ’t eerst begaf, zeer vriendelijk ontvangen. Tusschen Turkije en Griekenland spant het. Van weerszijden zijn de gezanten teruggeroepen. Engeland, Italië en Oosten-., rijk houden eene vloot gereed om het uit breken van vijandelijkheden te beletten. Eene vooral voor Griekenland niet onaar dige verrassing was, dat bij een onderzoek der Staatskas, die ouder den kassier-geueraal berust, een potje van 4| millioen gulden werd gevonden, terwyl de boeken een tekort aanwezen. Men verdiept zich in gissingen, wat de dryfveer kan geweest zijn, die tot zoo danig geheimzinnig knoeien aanleiding gaf. De Koning van Servië mocht wenschen dat zyn kassier-goneraal, of hoe de schat bewaarder daar moge boeten, ook zulk een appeltje voör den dorst haddo aan te wij zen; men zou daar dan, ter voorziening in den fiuanoieëleu nood, die zeer hoog ge klommen is, niet behoeven uit te zien naar belasting op speelkaarten, het dragen van .’evens voorradig alle artikelen vau Goud en Zilver, OKKEN en HORLOGIËN, le kwaliteit, met garantie. Ondergeteekenden berichten hiermede, dat zij den Heer A. VAN MWEL met don verkoop hunnor Schoonhoven hebben belast. Mij refereerende aan bovenstaande annonce, beveel ik mij, voordele- bovengenoemde firma, ten zeerste aan. Ongeveer vier jaren geleden droeg rgeteekende op 40-jarigou leeftyd een ki. mÜn Scheorder raadde mij aan de proef met uw Preparaat te ne- toon bestelde ik u een flaconen na rending herkreeg ik na eenige maan- mijn Hoofdhaar. gel.) W. J. VERHEIJEN te Deventer, tval van Haar, Roos of Schilfers, dun Baardworm, vroegtijdig grijs wor- al deze onaangenaamheden worden annen door don IfaaroiitvvikkeliuKs- Bm leen verkrijgbaar by THEOPH1LE, kundige, Frederiksplein 32, Amster- Franco zending f2,15 per Post al of f2,25 aan blauwe Postzegels, k tegen Rembours. Do zoozeer gerenommeerde Amerikaanache en gevernist Houtwerk is steeds verkrijgbaar in 'r: iieschjes a 17! Cents bij r H- KRUIJS Zn., Handelaren in verfwaren ML F en vensterglas te’s-Bosch,

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1