1888. N°. 988. Zaterdag 19 Mei. IMMERMAflSKHECHT. leeren-Logement IE1Ï DOEREWCflT, Eene HUISHOUDSÏÊK, n middelbaren leeftijdom. zoo spoedig of 3 Metselaarsknechts, IETSELAARSKWEGHTS Goedewaagen Zonen, GOUDA, MARKT, naast „DE WAAG”, nemen gelden h deposito: DIE'h'STBOUK 'ooneel- en Caie Goncert Voorstellingen, Kleermakersknecht, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 4 i i SCHOON HOVEN. Twee Bekwame 3 ONTVANGEN: 16 en 17 Mei 1888, BUITENGEWONE BUITENLAND. euwe Grondwet, 10 Cents, verkrijgbaar in den Boekhandel van W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, franco toezending naar buiten, na out- igat van het bedrag. BINNENLAND. BOENWAS voor Meubels, Marmer en gevernist Houtwerk is steeds verkrjjgbaar in fieschjes ii 17) Cents bij H. W. KRU1J8 Zn., Handelaren in verfwaren en vensterglas te’h-Hooch, en bij de Heeren Firma Johs. de Jong te Schoon» «uu, »t. u. van Dam te Haastrecht, J. de nge te Stolwyk, G. de Lange te Berg- bacht en verder in do bekende depóts. .BRIEKSMERK GEDEPONEERD. 1000, op om direct in ■f! Zondag- in één trek ren, W. J. onunelpersdr. 4W. N. VAN NOOTEN, van zioh De bekende mej. de wed. t voor hooft »e hoe- in de echen de bouw- Moesman te SCHOOHBOmSCHB COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgever?. Gevraagd: I bekwame Adres: C. BROERE TEUNI8ZOON te reefkerk. te zoontji Firma JOHs. DE JONG, Meubelmaker, Lopikeratraat Schoonhoven. Ruime voorraad van alle soorten Meubelen. Wordt gevraagd, dienst te treden, ed kunnende melken. Adres J. VAN APPELLEN Az. te Kapelle a/d IJsel. langenomen belas- de tournures niet GEVRAAGD: )gelijk in dienst te treden. Adres: C. BOON Gz. te Lekkerkerk. TERSTOND GEVRAAGD: I K. BAKKER, Mr. Metselaar te reefkerk. svraagd, bij A. VAN T RIE T te eeuwijk. Deze Courant wondt des Zaterdag-morgons uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneoren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. JAN MAK to Stolwijk bijna 13 jaar. Mg xiah «plaatst als IAKKEKSLEERLMU. opgelegd, die, het geheim v ■i tot Jevenslai «eld, den cx-$ Die aanva bedragen van f 50 tot f 500, terstond opvraagbaar; bedragen van f 500 tot f met 2 dagen opzegging-, bedragen boven f 1000, met 8 dagen opzegging; 2'/, a jaars bedragen boven'f1000, gen onderpand in fondsen. GEVRAAGD een Meisje van 14 t\ 16 ir, eonigszi'.s bekend mot boerenwerk. Adres, lettor V, HULPKANTOOR, srgambacbt de som van f 500. Dezö stier is op ver schillende nationale tentoonstellingen be kroond. s jaars Eeue partij uitmuntende SIG \REV, uit gunstig bekende fabriek van D. VAN REUMINGEN te Gouda, uitsluitend a n d wer k. CARAVANA THEE, iu élégante bussen in 5 ons, f 1,40. 1 Zuivere fijne T4FEL0L1E, por fl. f 1,-. Bij Wed. H.A. BOECK- sbooijhovcn. TULLEN ER8. om te helpen, spoedig. Een 12- komt aangeioopen, weet de kloiuo meid te legd. Een der spuitgasten redde mot levens gevaar een kind, dat roods brandwonden had bekomen. Aan do chemische fabriek yan M. H. Salomonson te Capello a/d IJsol had schipper Groenevdd met zijn 4-jai ig zoontje hot ongeluk in hot ruim van zyn vaartuig to vallen, waardoor do schipper eene ern stige verwonding aan het hoofd on de beu nen bekwam on hot kind eeno lichto her senschudding kreeg. Woensdag word op manswonjng van den heer 8. Hillogersborg een jongentje van don arbeider K. De Jong door den bliksem doodelijk ge troffen. Te Gorinchem word de offer bus voor de armen in de Roomsch-Katho- lioko kerk herhaalde malon ledig bevonden. Een dezef nachten is de zoon van den koster door de politie, die do wacht hield, op heeterdaad betrapt. Do diet is gevankelyk weggevoerd. Prys der AdvertentieVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Grooto letters naar plaatsruimte. Inzending francö uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandscho Advcrtentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. r EDURENDE DE FEESTDAGEN, onder Directie van de Hoeren EIJEK BLAZER, van Rotterdam. .nvang MATINÉES 12 uur. Vrij Entrée. SOIUÉB8 7 Entree r O,SO >r persoon. mziii iu mui wijK, oud 13 jaar, zag zich gaarne I Overzicht. Het gaat met den üullschcn Keizer goed vooruit. Zijne krachten nemon meer en meer toe; hij kon zich woer met staatszaken be zig houden gisteren mocht hij zelfs een waiidi lritdoor het Park maken. Eene nieuwe canule (luchtpijp) ^erd door Dr. Mackenzie ingebracht,zondertiLt zich duarby hot minste bezwaar voordeed. Professor Virchow blijft bij zijn verklaring, dat de kwaal geen kankor is. En Von Bismarck is, vermoeid van de in spanning der laatste maanden, naar Varzia vertiokken. Dit bericht en het gerucht dat do verhouding tusschen Duitschland en Hubland zeer gespannen zou zijn geworden, omdat Duitschland zou geweigerd hebben mede te werken aan oen nieuwen maatregel, door Rusland beraamd om Vorst Ferdinand Bulgarije den voet te lichten, laten moeielijk rijmen en het zal dus ver standig zijn aan dat gerucht niet meer waarde te hechten dan aan zoovele andere, die dag aan dag omtrent do booze plannen van den Czaar in do wereld gezonden wor den. De bedreigde Vorst laat zich daar door intusschen niet verontrusten. Hij zet zyno reis door het land voort en bezocht in de laatste dagen Sehumla en Varna. In do eerstgenoemde plaats hield hij eene wa penschouwing, die 6 uren duurde, eu waarna hem een feestmaal werd aangeboden. Te Varna werd hij met niet minder geestdrift dan overal elders ontvangende ingezetenen hadden voor eene prachtige verlichting zorg gedragen. Koningin Nathali van Servië, die, naar men zich herinneren zal, eene gedwongen buiteniandsche reis doet, omdat zij zich niet van politiseeren kon onthouden en daardoor do boel in de war stuurde, doet moeite om haren gemaal te bewegen haar woer tot zich te nemen. Ware zij aanwezig geweest, dan zou misschien de thans ai - ting” viïn 20 icahua op zijn aangenomen Met 302 togen 40 stemmen verwierp de llalinansche Kamer de motie, waarbij op de ontruiming van Massowah werd aange drongen. Het met deze quaestie in zoo nauw verband staande financieele beleid I der Regeering doorstond in eene latere zitting mede den vuurproef. Slechts 29 van de 239 leden, die mede stemden, wan trouwden dat beleid. De universiteits-feesten te Bologna, met een vechtpartij der Studenten bij de komst van het Koninklijk echtpaar begon nen, zijn ten slotte toch naar wensch afgeloopen. Do Koninklijke familie verliet do stad onder een onbeschrijfelijke geest drift der bevolking. De -gemeenteraads-verkiezingen in Frank rijk hebben, gelijk nader is gebleken, aan de conservatieven veel voordeel gebracht. Ver schillende raden zyn ,om", wat voor de Regeering natuurlijk geen aangename tij ding is. Boulanger is teruggekeerd van zyn reisje door het Noorder-departement. Bij zijne terugkomst was eene groote menigte aan het station aanwezig, doch de zoo begeerde toejuichingen waren karig. Behalve Duin kerken en Douai bezocht hij ook Rijssel, Anzin, Denain en Valenciènnes. Te Duin kerken vergeleek hij do harde straf, waarbij hem den sabel werd ontnomen, bij die aan den sergeant Chatelain door den krijgs raad te Marseille opgelegd, die, wegens mededeeling van het geheim van oen nieuw geweer, tot levenslange deportatie werd veroordeeld, een straf, die, naar de meening van den cx-generaal, veel te ge ring was Die aanval op het vonnis van een krygsraad heeft een slechten indruk gemaakt. Overigens kwam, hetgeen de beruchte generaal hier on daar sprak, vry wel op ’t zelfde neer: hij zocht geen dic tatuur, hij wenschte geen oorlog. Een kritiek, door Lord Wolseley, adjudant- generaal van het Engelsche leger, over dat leger uitgebracht, heeft heel wat sen satie gewekt. Nadat de p.emier in het Huis der Lords zijne verontwaardiging over de handeling van Wolseley had te kennen gegeven, is het tot een vergelijk tusschen beiden gekomen. Laatstgenoemde verklaarde nl. in eene openbare zitting van het Huis, dat het geenszins zijne bedoeling was geweest de Regeering aan te vallen en te betoogen dat zij haren plicht niet deed, doch alleen om aan te toonen hoe schadelijk voor het leger die herhaalde afwisselingen van partyregeerin- gen zijn. Hij drong aan op legerversterking en zou daarom gaarne zien dat de daarvoor noodige middelen werden toegestaan. Do Regeering. van hare zijde verklaarde, dat zij niets liever zou doen dan van de medewerking vau Lord Wolseley gebruik te maken ter bereiking van het doel, dat ook zij zich voor oogen stelde. Intusschen is door een en ander de landsverdediging aau de orde gesteld, iets wat in Engeland, naar het algemeen oordeel, niet overbodig is. De Prius van Wales zal aL vertegen woordiger der Koniugin tegenwoordig zyn bij het huwelyk van Prins Hendrik vau Pruisen, tweeden zoon des keizers, mot Prinses Irene Yon Hessen, over welke beidon Koningin Victoria grootmoeder is. Het hu welijk zal den 24. dezer op het kasteel te Charlottenburg voltrokken worden. Heldt vro< pleegde ontslag vi boven de do termen van bovengenoemde wet, dezen eeu .tijdelyken onderstand te geven. De Min. van Marine kon slechts ten deele op deze vragen antwoordeu, daar hij ze eerst bij dou aauvaug der vergadering ont ving. Inkrimping van het personeel der werven was noodig; het verschil tusschen vaste en losse werklieden besiaat nietallen zijn aangenomen zonder vast verband. Gra tificatiën kan de Min. niet toezeggen. Do heer Borgesius betreurde dat de vra gen niet vroeger waren medegedeeld, en drong aau op nader onderzoek. De heer Land waarschuwde tegen te groote iukrim- ping van het werkpersoneel op de werven. De heer Heldt dankte den Min. Hij kon zich niet voldaan verklaren, maar wijt dit voor eeu deoi aan zichzelf, omdat hij zyu vragen niet te voren aan den Min. heeft kenbaar gemaakt. Hij drong nogmaals op onderzoek aan, en verdedigde nader zyu wensch ten opzichte van onderstand. De heer Viruly Vorbrugge keurde het richten van een interpellatie tot oen pas opgetreden Min. af, maar zou toch willen omstreeks Pinksteren is afgeloopen, nu pas oen aanvang genomen. De yeaned te schillen teen is ditmaal zeer klein* terwijl ‘er in den teenhandel zeer weinig omgaat. In eene op Maandag 14 Mei gehou den kerkeraadsvergadering heeft Ds. G. Sa lomons, predikant te Willige-Langerak, we gens aanstaand vertrek, het consulentschap dezer gemeente overgodragon aan Dr. L. A. Van Langeraad, pred. te Stolwyk. Deze is tevens consulent van Berkenwoude. •BERKEN WOUDE. 16 Mei. Het vergun ningsrecht tot verkoop van sterken drank in het klein heeft voor deze gemeente 115 gulden opgobracht, voor zes vergunningen. •BRANDWIJK, 17 Mei. De voordracht voor do vacante betrekking van onderwij zer alhier bestaat uit het volgende1 zestal M. Van de Ruit te Hendrik-Ido-Ambacht. D. A. Vermeulen Geldermalsen. W. Moelker Ellemeet. Jan Muilwijk Jr. Noordeloos. P. G. Streofland Nieuw-Lekkerland. P. Bruinse Oude-Tonge. §JAARSVELD 16 Mei. De rekening van den polder Batuwe onder deze gemeente over 1887- bedraagt in ontvang f 2856,52, in uitgaaf f 2254,85, en sluit met een batig saldo van f 601,67. KRALINGEN, 16 Mei. Tot lid van den gemeenteraad alhier is gekozen de heer J. Massóus 'Wz., met 62 stemmen. MONTFOORT, 15 Mei. Onze gemeente wordt met een proces bedreigden wel over eeno vraag van bevoegdheid. Bij verorde ning van 6 April heeft de gemeenteraad bepaalddat er langs wegen en wandelingen, waarop ingezetenen plantrecht hebben, toch door hen geen boomen geplant mogen wor den dan met vergunning van B. en W., die tevens zullen aanwijzen welke boomen geplant mogen worden.Eenige ingezetenen beschouwden die verordening als inbreuk wakende op hunne eigendomsrechten en verzochten Gedep. Staten van Utrecht, haar niet goed te keuren. Do Gedep. Staten antwoorddendat do verordening hunne goedkeuring niet behoefde en dat zij geen termen vonden om hare vernietiging voor te dragen. Nu hebben eenige ingezetenen, in strijd mot de verordeningboomen geplanten wol langs den Singel of het Grooto Boschpad 51 jonge wilgeboomen, dio Burg, en Weth., krachtens de verordening en met gebruik- ma van art. 180 der gemeentewetna voorafgaande waarschuwing lieten rooien. Thans is bij exploot dd. 14 Moi, de bur gemeester daarover aangesproken door den deurwaarder bij de arrond.-rechtbank eu het kantongerecht te Schoonhoven, C. B. Van Baaren, namens do schilders A. J. Monincx, J. A. Monincx en H. A. Monincx. Hij wordt in dat exploot zoo in privé als in qualiteit beschuldigd van onrechtmatige daad, waar door aan requiranten aanzienlijke schade is toegebracht. Namens requiranten wordt der halve „geprotesteerd” tegen deze „met de wet strijdige en onbetamelijke handelwijze." Do sommatie strekt om „binnen 24 uren” do 51 wilgeboomen of wilgepotendio op den grond van requiranten liggen„voor zoover die nog in leven zijn on niet reeds ten gevolge van de onrechtmatige handeling des gesommeerdou gestorven en onbruikbaar geworden weder in dien grond to plaatsen, gelijk die dóarin vóór gesoinmeerde’s onwet tige handelwijze geplaatst warou en voor de doode bootnen nieuwe in de plaats te stellen en voorts om aan de requiranten te vergoeden allo schade, hun door hot boven staande berokkend.” Aan die sommatie is natuurlijk geen ge volg gegeven. Thans blyft af te wachten, welke maatregelen de opposanten verder zullen nemon. •TIENHOVEN, 16 Moi. Do 14-jarige C. V. alhier werd den voorgaanden Zondag, tijdens de godsdienstoefeuing in de consis toriekamer te Ameide bezig zijnde de zak ken ‘eener daar hangende jas te onderzoe ken, door den veldwachter betrapt. Het veelbelovend jonginensohv*8 deswege reeds voor den rechter geroepen. •WILLIGE-LANGERAK, 15 Mei. Do zalmvissohenj alhier heeft van Zondag op Maandag 11. een bijzonder goede vangst op- gelovord. Er werden 27 zalmen en 48 elf ten gevangen. Zelfs ving men 7 zalmen on eenige elften. Het telkens torugkeerende gure weder belemmert zeer den plantengroei. Gelukkig staan de boomen, ook ten gevolge van het aanhoudende koude weder ib dit voorjaar, nog niet in voilon bloei, anders zouden de nachtvorsten er veel schade aan kunuen teweegbrengen. Do boomen beleven ove rigens veel vruchten, vooral de pereboomen en eenige appelsoorten. WOERDEN, 16 Mei. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 155 wagens. Prijs der Goudsche 1ste soort f21 A f23,50, 2de soort fl7kf20; Edam mer f 22 Derby f 23 alles per 50 kilo. Handel tamelijk. IJSEL MONDE, 14 Mei. tweejarige stier Apollo van Van Driel is voor Italië aangekocht Gemengd Nieuws. Mon schrijft uit Slikkerveer: Hoort men tegenwoordig ovoral klagen over den kwijnenden staat, waarin land bouw, handel en scheepvaart verkeeren, wanneer do vreemdeling langs dozo plaats komt, en een blik slaat op de groote be drijvigheid, welke zoowel te Bolnes als hier langs de zijde der rivier van het begin tot het eind heorscht, dan komt hij tot de over tuiging, dat de scheepsbouw con nieuw tijdperk van bloei is ingetreden. Was hot vroeger de koopvaardijvloot, dio voor een groot deel alhier werd aangebouwd, thans is het de Rijnvaart, dio aau honder den werk verschaft. De prachtige villa van den heorP. Smit Jr., welke vóór eenige jaron hier werd opge- boujvd, en waarvan de kosten op circa f160,000 werden geraamd, ia nu verkocht voor eene som van f24,000 (uitgezonderd het koetshuis met eenige meters grond), ten einde te vallen onder do hand des sloopers, om ook alweer plaats te maken voor den scheepsbouw. De firma wed. C. Boele Zonen is thans eigenaar geworden, en heeft daardoor hare werf aanmerkelijk vergroot. Dinsdag -nacht was de stad Gorinchem in rep en roer. Te middernacht was eene gasontploffing aan de gasfabriek ontstaan, waardoor het gaszuivoringshuis met muur en al uit elkaar is geslagen. Do ontploffing veroorzaakte een donderenden slag. Vier personen zijn deerlijk gewond on in het gasthuis opgenomen. De hevige vlam veroorzaakte geen brand. Do huisvrouw van den herber gier Pieter Louter, te Rhoon, is naar het huis van arrest te Dordrecht overgebracht, omdat ernstige vermoedens tegen haar be staan, dat zij haar man heeft gedood. Door do l|jkschouwing moet namelijk, wat reeds vroeger bij het onderzoek der door Louter gebruikte spijzen bleek, bevestigd zijn dat loodyergiftiging hooft plaats gehad. Omtrent deze vergiftiging wordt hot vol gende gemeld: Oijgeveer 10 weken geleden werd Dr. Donkersloot geroepen ten huize van den heer P. Louter, die zich ongesteld gevoelde. Niet denkend» aan vergiftiging, kon hij niet gissen wat L. mankeerde, eu ofschoon vele geneesmiddelen werden aangewend, mocht niets baten, da zieke word steeds erger. Dr. D. dacht toon aan kanker in de inge wanden. Het toéval wilde nu dat Dr. Klinkert uit Rotterdam te Rhoon moest zyn, on dadelijk werd deze door Dr. Donkersloot bij den zieke gehaald. Dr. K. bestreed de zienswijze om trent kanker, maar verzocht, wanneer Lou ter aan eene natuurlyko behoefte had vol daan, hem de uitwerpselen onmiddellyk toe te zenden. By scheikundig onderzoek bleek nu terstond, dat er vergiftiging had plaats gehad met loodwit, waarvan natuurlijk de justitie in kennis werd gesteld. De vrouw van Louter is herhaalde malen met het slachtoffer geconfronteerd, maar blijft hard nekkig alle schuld ontkennen. Inmiddels is het lijk geopend eu daarna in eeno ver zegelde kist voorloopig ter aarde besteld. Vrijdagavond is uit het Ka naal nabij Gouwesluis het lijk van zekeron P. H. opgehaald. Do man was gescheiden van zijne vrouw, die te Haarlem woont, on leiddo een zwervend leven. —Zondag violoon 4-jarig meisjo Nieuwe Vaart te Amsterdam. Men- tenoeg met den wil doch de daad volgde niet jarige knaap echter springt te water, grijpen ;en brengt haar behouden can wal. De w. kkere knaap is do zoon van dou Vice- Ad.niraal Jhr. M. W. Van Renssolaar Bo- wier, «fgetredon directeur en commandant der Laydswerf. Té Hardingsveld zijn Zondag avond Vijf boerenwoningen in do asch go- STATJCN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Maandag werd de nieuwbenoemde griffier, do heer Arntzenius, door den voorzitter g<_installeerJ met een geluk- wensching on de uitdrukking van het ver- golijk zijn voorganger, waardeering van de geheele verwerven. heoren Reekers na onderzoek Mgp* J- VAN DEN HEUVEL te T Polsbroek vraagt zoo spoedig ogelijk een >fst HALFWAS. weten waarop do grsteunt, dat vaste i werklieden in Ib ao ajjui**^rnnderd. De Min. i beloofde JE” uJi.po (foen, wanneer er rechïmatige’fcriovon zyn en dezo hem worden medegedeeld. Het denkbeeld van onderstand, gelijk de interpellant had uiteengezet, bleef hij onuitvoerbaar achten met het oog op eon goed beheer van ’s lands gelden. Vervolgens scheidde de vergadering op recès. Bij Koninklijk besluit van 16 Mei is benoemd:‘met ingang van 1 Juni, tot burgemeester van Gouda, Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn. By koninklijk besluit is op grond van den uitslag van het door hem afgelegd examen, benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen, buiten bezwaar van ’s rijks schatkist: G. O. UI uitwonende te Moordrecht. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies- district Gouda zijn uitgobracht 2549 stem men. Gekozen de heer Mr- O- J- E. Baron van Wassonaer vau Catwijck (nnti-revolu- lionair) met 1447 stemmen. De heer Mr. J. Fortuijn Droogleover (liberaal) had 1095 stemmen. In het hoofd kiesdistrict Amersfoort wer den uitgebracht 1727 slemmen; van on waarde 14. Gekozen do hoer J. E. N. Baron Schimmelpenninck (anti revolutionair), met 1326 stemmen. Op den heer Mr. J. Heems kerk Azn. waren 342, op den hoer Van Boetzelaer 36 stemmen «itgebracht. In het hoofdkiesfiistrict Eede werden uit gebracht 2070 geldige- stemmen. Gekozen do heer C. M. E. Van Löben Seis (anti revolutionair), met 1253 stemmen. Mr. 0. J. E. Graaf van By landt bekwam 790 st. In hot hoofdkiesdistrict Maastricht is ge kozen de heer Dr. Schreinemacher (katholiek), met 889 van de 1594 geldige stemmen. Op defl'fieer ‘E.'D?- Bêaïui ^fXk.iJhoCiek) waren 658 stemmen uitgebracht. De aanvullingsverkiezingen hebben in de samenstelling der Kamer geen verandering gebracht. Zij bestaat dus thans definitief uit 45 liberalen, 27 antirevolutio nairen 26 katholieken, 1 conservatief en 1 sociaal-democraat. Te Utrecht moet voorde ver kiezing van een lid dor Provinciale Staten herstemd worden tusschen de hoeren Mr. J. M. Schout Velthuys (antirev.) mot 959, en II. A. Van Beuningon (lib.) mot 717 stemmen. De Heer J. N. Bastert, oud-Minis- ter van Waterstaat, verkreeg 594 stemmen De opening van de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunst nijverheid te ’sGravenhage is thans door het uitvoerend comité vastgesteld op Zater dag 2 Juni a. s. te 12 uron. De pas weinige woken gele den afgetreden procureur-generaal van het hof te 'sGravenhage, jhr. mr. A. J. Th. H. Van den Bergh, is door een hevige beroer te getroffen, bezweken. De overledene was 69 jaar en had bijna een veertigjarige loop baan bij de rechterlijke macht achter zich. De heer J. R. Hoolboom, in leven regent van ’t werkhuis te Leerdam heeft 500 gulden vermaakt aan deze in richting, opdat elk jaar van de rente dezer som de verpleegden met Kerstmis goed onthaald kunnon worden. Op Woensdag 4 Juli wordt het christelijk nationaal zendingsfoest ge houden op Boekenrode bij Haarlem. De openingsrede zal gehoudeu worden door Da. H. V. Hogerzoil uit Amsterdam Daarna zal de heer S. H. Buitendijk uit IJselstoin een overzicht geven van de zendingsfeesten, waarvan thans het 25ozal Wbrdon gehouden. Bedankt voor het beroep naar Nieuwerkerk u/d IJsel door Ds. J. Tichelaar te Ouddorp. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEE- KEiNLANDEN, 16 Mei. Na 15 dagen schraal, guur weer met sterke nachtvorsten gaf de Meimaand ons heden voor 't eerst een warmen zomerdag, harer waardig, met een paar donderbuien, wier verkwikkende regen plunten en gewassen blykbaar do goloden koude in eens deed vergeten. In een oog wenk toch kon men in 't bijzonder bij blad eu bloesem der vruchtboomen sterke ont wikkeling waarnemeu, de pore- maar vooral de kerseboomen in onze streken zooveel aanwezig zyn thans een en al bloesem zij leveren een zeldzaam schoon schouwspel op en beloven voel. Te hopen is het dat de natuur hare beloften moge vervullen, want een ruime kersenoogst is niet alleen voor do liefhebbers dier heerlijke vrucht, maar ook voor den. arbeidenden stand van groot belang, als gevende gedurende verscheidene weken veel arbeid eu vertier. •AMEIDE »16 Mei. Tot natabelen der Herv. gemeente alhier zijn gekozen de hee- ren C. Oosterom en M. Kool. •BERG-AMBACHT, 46 Moi. De op brengst der op j.l. Vrijdag gehouden ver pachting van het grasgewas op de polder- kaden enz. was f319, tegen f254 in 1887. -0 Hot teeubchillen, dat iu andere juren De zoozeer gerenommeerde Amorikaansche Jp plaatsen, waar nog geen depótb geves- d zijn, worden Depóthoudcrs gevraagd. trouwen, dat hij de algomeono Kamer zal De heoren Reekers on Land, do laatste na onderzoek van zijn geloofsbrie ven werden beëodigd en namen zitting. J Daarop volgde de interpellatie van den f heer Domela Nieuwenhuis over de werk- 1 staking in do -yeefikolonie. Spr. schetste (ion toestand der arbeiders aldaar als zeer ellendig, waardoor de werkstaking gerecht- vaardigd is; de regeering evenwel zond militaire patrouilles om haar tegen te gaan. 1 Door den voorzitter tot de orde geroe- 1 pon, toon hij over de werkstakingen in- 1 den Staat New-York wilde gaan spreken, behandelde de heer Nieuwenhuis verder de gedwongen winkelnering, die hij zeer druk- 1 kond voor de werklieden noemde, en waar tegen hy door een wet gewaakt wilde hebben. De Minister van Justitie verdedigde het zenden van militairenten einde do goed gezinde» te beschermen. De gedwongen winkelnering acht ook de Min. onrecht vaardig, ofschoon de omstandigheiddat zij haar grond vindt in vroegere crediet- verleening, do bestrijding van dit kwaad I zeer moeielijk maakt. Niettemin, de Re- geering rekent zich verplicht aan deze be- langrijke zaak haar aandacht te wijden, maar kan niet voldoen aan don on moge- lyken eisoh, door deu interpellant gesteld. De heer Van lion ten vroegqqliqlderiiur 1 omtrent het woord’, „go^l-gezinden”, dbur den Min. gebezigd. Deze verduidelijkte het gesprokene; mot niet-goedgezinden waren niet de werkstakers bedoeld, maar degenen 1 I die anderen, die hun arbeid wenschten voort 1 te zotten, zulks zochten te beletten. De heer Van der Foltz deed uitkomen, dat de toestand der veenbazen niet zoo gunstig, die der arbeiders niet zoo oogun- i stig is, als door den heer Nieuwenhuis werd 1 beweerd. Bevordering van -spaarzaamheid 1 J bij den werkman zou het krachtigst middel zijn om hem voor schuldenmaken te vrij- waren en bijgevolg do gedwongen nering e te doen verdwijnen. De heer Oppodyk was t van oordeel, dat de interpellant, in stede van zyn taal te voeren, liever die van een predikant, in navolging van Luther, had j moeten bezigen. De heer Nieuwenhuis nam acte van do verklaring des Ministers, dat de Regeering geen noodwet zal indienen, en weet nu wat zyn houding in deze zal moeten zijn. De voorzitter dankte den Min. j voor do gegeven inlichtingen. i Van den heer De Beaufort eu vijf andere leden is ingekomen een voorstel tot uitgifte van eeu analytisch verslag. De heer Huldt vroeg en bekwam verlof om den Minister van Marine te interpol- leeren over het feit, dat vele vroegere vaste werklieden aan de Mariue-worf te Amster dam thans zijn aangesteld tot tijdelijke 1 werklieden. In do vergadering van Woensdug had f deze interpellatie plaats. Spr. deed het ver schil uitkomon, tusschen vaste en losse werk- lieden; de eersten genieten ondersteuning bij ziekte en hebben recht op den onder- stand, toegekend bij de wet van 30 Dec. 1887, de laatsten kunnen ieder oogenblik 2 worden afgedaukt zonder eenig uitzicht op hulp. En nu zijn op elke der drie wer- 1 ven 30 personen, meest van leeftijd on allen van onberispelijk gedrag, als vaste werklio- 1 den‘'ontslagen en daarna weer als losse in I dienst genomen, dus gedegradeerd. De heer ueg of de Min. bereid was de ge- onbillijkheid te herstellen, eu bij un werklieden beneden de 60 eu l j 40 jaren, die dus niet vallen in 2

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1