N°. 989. Zaterdag 25 Mei. 1 iverseel Zuiveringszout, t jt echte, algemeon gunstig bekende VER8EEL ZUIVERINGSZOUT, een middel tegen Maagkwalen, Zuur, lag, Hartwater enz, is thans echt: •ijgbaar in pakjes a 15 Cent, J pakje* I Cent on heele pakjes a 50 Cent, te i in hoven bij Wed. Wolff Zoon, J, I Valk on F. H. Hehewerth; te Gouda i H. Boers, A po th.; te Boskoop by i Bergente Vianen bij H. van Straaten. 1 A A S a BOÏËT 1 lAUDFACTUREK I i 1888. COWSERVATRIX jrlandache Algemeene Maatschappij van ENSVERZEKERINGgevestigd te terdamKeizersgracht No. 93, gaat Is voort met hof sluiten van allo soort Verzekeringen op levenskans gegrond, ire inlichtingen by de Heeren DE JONG Jr. (e Lekkerkerk, v. d. GIESSEN te Krimpen a/d IJsel JONKERS te Lopik. Een TEUT WAGEN Goedewaagen Zonen. O O l’ T> A.. .1 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. i T a TIEN GULDEN an Van Houten, angendyk, Wijk B 214, Gorlucbein. BOENWAS voor Meubels, Marmer en gevernist Houtwerk is steeds verkrijgbaar in fleschjes a 17 j Cents bij II. W. KRU1JS Zn., Handelaren in verfwaren on vensterglas te ’M-Bosch, en bij de Hoeren Firma Jobs, de Jong te Schoon- n, W. J. van Dam te Haastrecht, J. da te Stolwjjk, G. de Lange te Bwg- icht en verder in de bekende depóte^ RIEK8MERK GEDEPONEERD. W plaatsen, waar nog geen depóts gevet- zijn, worden Depöthouders gevraagd.II BUITENLAND. ALOUSI ÉN, C. KONING, BINNENLAND... TE KOOP: nik, mooi VRIESRIET, j TE KOOP: Schetsen van Java. VII. -a - 'd 'olgenbehoefde men de ver- ’s hemels ongenade niet ver te t I 4 S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». Firma JOHs. DE JONG, Meubelmaker, Lopikeratraat Schoonhoven. Ruime voorraad van alle soorten Meubelen. I KAAS- EN BOTERMARKT. Hand- f voor allen die Kaas en Boter koopen irkoopen, bevattende de marktprijzen I 1 tot 2000 Ned. Pouden KAAS van j t 40 gld. de 50 Ned. Ponden, na af- van 2 °/0 korting en van het achtste jstiendo BOTER met de geoorloofde icht van 20 tot 80 gld. het vierde vat; 1 D. A. KIP, Hoofdonderwyzer f™* rkerk a/d IJsel. Prijs 00 Cents. i alle Boekhandelaren te bekomen. SGHOOKÏÏOVEHSCHE COM. en SPECIALITEIT in ledden en Matrassen. Levert met het grootato succes een >ed gevuld KAPOKBED, PELUW i 2 KUSSENS, te samen a ACHT GULDEN; zwaar govuld, te zaniea en hooger. Tegenover de nieuwe Sui- kerwinkel van Mejuffrouwen ozusters SMITS. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgena uitgegeven. Prjje: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het gehoele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgogevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. De zoozeer gerenommeerde Amerikaansche Overzicht Den Keizer van Brazilië loopt het niet bijzonder mede op zyn uitstapje in Europa. Te Milaan is hij door eene longontsteking aangetast, die een oogenblik zijn leven in gevaar bracht en hoewel de laatste berich ten iets gunstiger luiden, is toch het gevaar nog niet geheel geweken. Zyn bezoek aan den Paus is niet zonder gevolg gebleven. In een schrijven van Z. H. aan de geestelijkheid in Brazilië verklaart hij, dat geen geschenk hem aangenamer had kunnen zijn, dan het besluit tot op heffing der slavernij in Brazilië. Het chris tendom toch schrijft voor gelijkheid der menschen, maar tevens gehoorzaamheid aan de overheid en daarom gelast de H. Vader de geestelijkheid, om de regeering des Kei zers te steunen. Het Kabinet Crispi heeft in Italië ge zegevierd. In geheime stemming is de bo- grooting met groote meerderheid goedge keurd, wat beteekent dat de meerderheid vertrouwen stelt in ’t beleid der regeering en hare handelingen, speciaal ten aanzien van Massouwah, goedkeurt. De laatste af- deeling troepen zal dezer dagen van daar te Napels terugkeeren. Het achtergebleven legercorps zal dan nog 6000 man tellen, waaraan later nog 3500 man worden toe gevoegd. Des Pausen aanschrijving aan de gees telijkheid van Ierland, waarbij het veld- tochtsplan en het zoogenaamde boycotten worden afgekeurd, geeft aanleiding tot tal- ryke betoogingen. In eeue Zondag te Du blin, ouder voorzitterschap van den Lord- de platte poppen vervangen door ronde meer den lichaamsvorm nabootsendeen niet op eenschermnwmcjnct open tooneel vertoftndhetgeen ooi? ojvtfen dag kan plahts hebben. Ook heelt men voorstellingen met levende personengekleed nnar den eisch van hun rolen met een soort van masker voor: dezen spreken echter niet, zy maken slechts de gebaren en bewegingenterwijl dé dalang den tekst voordraagt. Deze soort van wajang scbynt zich hoofdzakelijk tot de Vorstenlanden te bepalenpogingen om ze elders in te voerenleden schipbreuk. Prof. Veth ontleent aan het Tijdschrift voor N. Indië de volgende mededeeling»Men verhaalt dat een der laatste sultans van Tjeribon een door menschen, en wel door mannen voorgestelde vertooning in de plaats der wajangs heeft gesteld en een paar malen heeft, doen opvoeren. De bevolking vreesde van deze roekelooze schennis der oude ge bruiken de ergste gevolgenen toen slechte oogstenverlies van landen en treffende sterfgevallen den ongelukkigen vorst sche nen te vervolgenbehoefde men de ver klaring van ’s hemels ongenade niet ver te zoeken.” Het oordeeldat de hooggeleerde schrij ver van bet standaardwerk >Java” over de wajang-voorstellingen in het algemeen uit spreekt, is niet bepaald gunstig, ofschoon hy ook verzachtende omstandigheden pleit. •Een middel”, zegt hij o. a »tot zedelyke verheffing en veredeling des volks moet men in het Javaansche tooneel niet zoeken; maar hoe zouden wy het daarvan een verwijt maken wanneer wy bedenken hoe weinig ook het onze aan die roeping beantwoordt? De dalang kan zeker, indien hy een ernstig man isten gevolge der vrije behandeling van de stof die men hem Veroorlooft, lessen van godsvrucht en levenswijsheid in zijne voordracht inwevenmaar indien hy zich schikt naar den heerschenden smaaken wat kan men beter van hem verwachten zal hij veeleer ver b&ofen hel peil *van kieschheid en betamelijkheid afdalenen in platheid en gemeenheid de walgelykste onzer oude kluchten op zyde streven, zoo niet overtreffen.” Ook de letterkundige waarde der tekst boeken schat de schryver niet hoog. De onkwetsbare helden kunnen geen indruk- ken geven van dapperheid, de eentonige verhalen van gevechten en slachtingen ge tuigen van geestesarmoede. >Ook de liefde, of liever de onderlinge neiging der ge slachten, speelt in deze verhalen eene groote rolmaar de poëzie ontbreekt daar aan geheel, er wordt slechts hulde bewe zen aan den zinnelyken lust, en de gehei men van het slaapsalet worden zonder schaamte onthuld.” Goden en geesten verkeeren aanhoudend met de menschen de hemel is schooner, maar niet beter dan de aarde; de góden zyn mach tiger dan de menschen, maar evenzeer de slaven hunner hartstochten.” (Java, I., bl. 461 en 462.) Niettemin mogen we de kennis van de dramatische poëzie en de tooneelvoorstel lingen der Javanen beschouwen als een zeer belangryke bydrage ter bepaling van het peil hunner verstandelyke en zedelyke ontwikkeling. »Het Javaansch tooneel ver dient”, zegt Prof. Veth terecht, >om zijn grooten invloed op het volksleven, de studie van Java’s Europeesche beheerschers, wan neer zy zich ooit ernstig willen aangorden tot de taak om de opvoeders van hel Ja vaansche volk te worden.” BINNEN- en BUITEN 1,25 per vierk. Meter, tevens gemaakt .OU8IEBAND, droog© en gemaakte IFWAREN, LOODWIT 15 Cents 5 Ons, bij SchoonhovenIn de Nee. r Aan dit adres ia een DRAAI- IK lo koop. Wy, die geen toegang hebben tot de grootsche feesten van den Javaanschen adel, willen een oogenblik nederzitten by den eenvoudigen desa man, om hem in zyn feestvreugde gade te slaan. Een der ingezetenen geeft aan zyn bloedverwanten, vrienden en bekenden, dus ongeveer aan de geheele bevolking, mitsgaders een niet gering getal personen uit de nabuurschap, een party, waarvan een wajang-voorstelling het hoofd-»moment” vormt. Wat tot dat feestelyk onthaal aanleiding gaf, is -gauw genoeg gezegd de zoon des huizes is thans 14 jaar, ’t was dus tyd voor zyn besnijde nis. Dat nu heeft dezer dagen plaats ge had, en was de reden, dat de lieden zich reeds dagen te voren verheugden in ’t voor uitzicht van een mooie w^jang-vertooning. De gastheer heeft by zyn huis een houten schuurtje opgeslagendaar verzamelen zich, op den feestavond, mannen en vrouwen. De ruimte is in tweeën verdeeld. In het midden zitten eenige muzikanten, te zamen een kleine gamelan vormende, met het doel, zekere gedeelten van de voor dracht met muziek te begeleiden, of de pauzen aan te vullen, die de dalang noodig heeft om weer op adem te komen. Tot op eenigen afstand van den grond hangt een doorzichtig scherm, dat van onderen door middel van een bamboes strak is gespannen; men kan er dus, op den grond zittende en een weinig voorover bukkende, onderdoor zien. In het midden staat de dalang, de hoofdpersoon van dezen avond; hy wordt met zekeren eerbied bejegend, en vindt in den regel, in de uitoefening Mayor, gehouden vergadering werd besloten om, in navolging van de Katholieke lerache parlementsleden, den Pauselijken stoel eer- biediglyk het recht te ontzeggen op bat lêrsche volk eenigen invloed uit te oefenen wat de politieke aangelegenheden van Ier land betreft. De geestelijkheid intusschen houdt zich, behoudens zeldzame uitzonde ring, aan de aanschrijvingen zal in deze op het volk wel den meeaten invloed uitoefenen. Het Engelsclie Hoogerhuis verwierp of liever deponeerde ter griffie een voorstel van Collings, om de stedelijke overheden te machtigen tot het koopen en onteigenen van gronden, om die in kleine gedeelten te ver huren, ten einde aldus het verhuizen van de plattelandsbewoners naar de steden, waar aldus eene behoeftige overbevolking komt, tegen te gaan. Met de Engelach—Turksche conventie betreffende Egypte wil het nog niot vlot ten. De Porte maakt bezwaar de Engel- sche eischen te bewilligen en na al wat er over deze zaak is voorgevallen, kan En geland moeieljjk iets van zijne eischen laten vallen. Dat Frankrijk hierbij een woordje medepraat, blijkt ook nu wederom. Tusschen laatstgemeld land en Duitseli- land komen weer allerlei plagerijen voor, die bewijzen hoe wankelbaar de goede ver standhouding is, die tusschen beide Mo gendheden officieel bestaat. Tegenover de plagerijen '■en Fransche grensbeambten heeft Duitscl .And thans geëischt, dat ieder Franachman, in Duitschland reizende, in liet bezit moet zijn van een pas, door den Duitschen gezant te Parijs geteekend. Al leen is eene uitzondering toegestaan voor de bewoners van gemeenten aan do grens plaatsen gelegen. De toestand van den Duitschen Keizer is in den laatsten tyd aanmerkelijk gun stiger geworden. Z. M. beweegt zich zoo wel binnen zijn paleis als in het park en maakte dezer dagen zelfs een rijtoer naar Berlyn met zijne gemalin. De huwelijks plechtigheid van Prinses Irene zal dus on der gunstiger omstandigheden dan aanvan kelijk verwacht mocht worden pla£W kun nen hebben. De spoorweglijn Belgrado—Salonica is heden voor acht dagen plechtig geopend. De Servische Minister Georgevic bracht by de aankomst van den feesttrein te Nisch een dronk uit op den Sultan van Turkije, aan wiens grootmoedigheid, gelijk hy zeide, de tot standkoming dezer lyn te danken was. Men hoopt dat de haven van Salonica thans de haven van afvaart zal worden der Engelsch-Iudische pakketbooten. Te Barcelona (Spanje) is eene interna tionale tentoonstelling (de eerste in Spanje) geopend, in tegenwoordigheid van de Ko- ningin-Regentes en den jeugdigen Koning. In de haven is een geheele vloot van vreemde schepen (Engelsche, Fransche, Italiaansohe, Duitsche, Nederlandsche e.iz.) aanwezig. Bij Koninklijk besluit van 21 dezer is aan Br. J. S. G. Gleuns, met in gang van 15 Juli, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeruur aan de Rijks hoogere burgerschool te Gouda. Met de laatst aangekomen mail uit Indië wordt in particuliere brie ven medegedeelddat de Gouverneur- Generaal Van Rees aan Z. M. den Koning ontslag heeft gevraagdomdat tusschen den Minister van koloniën Keuchenius en den landvoogd over een aantal punten van bestuur zulk een groot verschil van ge voelen bestaat, dat zulks nadeelig op den gang van zaken moet werken. De heer C. Rade m aker te Kuilenburg heeft als kapitein-commaudant der dd. schutterij eervol ontslag gevraagd op grond dat, na herhaalde aanvrage tot het maken van eene schietbaan, steeds af wijzend werd beschikt. Hij was sedert 25 jaren commandant der schutterij aldaar. Aan het oen tr aa 1-b u r e a u der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen te Utrecht, werd Dinsdag aan besteed Het verbroeden van het emplacementhet uitbreiden en wijzigen van sporen en wissels en het verrichten van eenige werkzaamhe den ten behoeve vun de uitbreiding van het station IJselmonde. Raming f 51.000. Minste inschrijver de heer L. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor f44.800. De uitslag van de op 22 Mei 11. door dykgraaf en heemraden van den Haar lem mermeerpolder gehouden aanbesteding voor het vervangen van twee houten brug gen, eene over den Nieuwerkerkertogt en eene over den IJtogt, beide in den Ven- neperdwarswegdoor gemetselde gewelf- bruggen, is geweest, dat laagste inschrijver was W. Bokhoven te Gouda, voor f5932, terwyl vier biljetten waren ingekomen. Naar men verneemt, is door de steeukolenhandelaars te Gouda'aan den Minister van waterstaat een adres verzon den, om te protesteeren tegen den handel in steenkolen, die gedreven wordt door de stationschefs van de Ned. Rhjjnapoorweg zijn er kunst, een behoorlyk bestaan. Men ziet, vóór het scherm staande, zyn boven- lyf niet, daar de onderzyde ongeveer ter halver manshoogte is. Naast hem sütat zijn kist met poppen. Het is niet mogelyk, zonder teekening van die poppen een denkbeeld te geven men moet ze in een muséum van volken kunde gezien hebben. Ze zyn van dik leer, gekleurd en met vergulde figuren be dekt; de leden zjjn beweegbaar door mid del van stokjes. Hoofd, romp, armen, beenen vertoonen de grilligste, zonder lingste, ónmogelijkste vormen. Dat zyn de eigenlyke acteurs en actrices, wier samen spraken de dalang ten gehoore brengtdoor veranderingen in stembuiging geeft hij te kennen, dat een ander aan het woord is. Achter hem hangt een groote koperen lamp, de eenige verlichting in deze ruimte; de gastheer levérde de klapperolie, en wat daarvan overschiet behoort tot de emolu menten van den vertooner. Ook staat er een groote bak of schaal, waarin de be zoekers levensmiddelen hebben nederge- legd, om gedurende de vertooning de geesten van voedsel te voorzien; dezen stellen zichbescheiden als zy zynmet den geur te vredenhet meer stoffelyk be standdeel is voor den dalang en zyn helpers en muzikanten. De vrouwen zitten, ineengehurkt, ge kleed met haar inooisten sarong en het haar met bloemen doorvlochten, vóór het schermen zien dus van de poppen de schimmen; de mannen, aan de eene zyde de gehuwdenaan de andere de jongelui zitten aan den kant van den vertooner, en hebben alzoo het gezicht van de poppen zelve op den koop toe. De dalang is dik wijls vergezeld door een of twee leerlin gen; verstaan dezen de leeskunst, dan heb ben zij gelegenheid, zich de tooneelstuk- ken uit het manuscript, in ’t bezit van hun leidsmanin ’t geheugen te prenten zoo niet, dan moeten zy de histories maat op ’t gehoor leeren, wat hun niet moeie- lyk valt. Voor dezen avond is een stuk van niet te langen adem gekozenmen begint er mee even na zonsondergangen waar- schynlyk zal het uit zyn, als de zon weer boven de kimmen is gerezen. Wy voor ons zullen de vrijheid nemen, vóór dien tijd heen te gaan: voor ons Westerlingen zyn de producten van de fantaisie van een Hindoesch voorgeslacht niet belangwek kend genoeg, om er een twaalftal uren behagen in te scheppen. Niet alzoo de Javaansche feestgenoot. In ademloo/e spanning volgt hij de ver richtingen zijner dramatische personenen al gebeurt het somsdst hy hetzelfde stuk reeds eenige malen gezien heelt, zoodat hy vrygoed weet, wat er volgen moet, dat vermindert zyn levendige be langstelling volstrekt niet. Nu gebeurt het ook vaak dat de dalang in de voorstel lingen de noodige variaties weet te bren gen; ’t zy dat zyn geheugen, hem in den steek laat, en hy dus hier of daar een overgang moet improviseereu die niet pre cies in ’t boekje staat, ’t zy dat hy er opzettelyk eenige aardigheden van eigen vinding tusschen vlecht, die met een vroo- lyk gelach door het auditorium worden begroet. Vooral wanneer die aanvullingen tot het grove en onkiesche genre behoo- ren, wat gewoonlyk het geval is, vinden de lui ze bijzonder naar hun smaak. Trouwens, de heele voorstelling is zel den vry van dubbelzinnigheden, of erger dan dat. De held van het verhaal, meestal een prins of een krygsman, beleeft allerlei avonturen, zonder eenig verband of samen hang; door booze geesten geplaagd, door vyanden vervolgdschiet hy er menigmaal het hachje by in, doch een stoornis van zoo ernstigen aard is voor hem geen be letsel, om de reeks zijner heldenfeiten voort te zettenna een poos dood te zyn geweest, staat hy eenvoudig weer op, en hernieuwt den strijd, waai in hy, door an dere, hem welgezinde geesten en toove- naars bygestaan, in ’t eind de overwin ning behaalt. Veelvuldig zijn ook de be trekkingen waarin hy treedt tot het schoone geslacht; en al zyn deze van den meest onzedelyken aard, zy worden zoo plastisch voorgesteld als door middel van poppen en een smakelooze samenspraak by monde van den dalang kan geschieden. En naar dien onzin zitten mannen en vrouwen den ganschen nacht te luisteren, met slechts een of twee pauzen, gedurende welke ver- verschingen in den vorm van gebakjes worden rondgediend. Nu en dan wordt het gesprek door ge zang afgewjsseldwaarby de gamelan ac compagneert. By voorname hoofden wordt de voorstelling nog opgeluisterd door een dansmeisje dat een liedje zingt buiten alle verband met het »stuk”, en waarby zy danmet de armen en het bovenlijfde bekende bewegingen maakt die voor den Javaan het begrip dansën vertegenwoordigen. In sommige streken heeft men beproefd, wyzigingen en nieuwigheden in te voeren, die echter alles behalve algemeen in den smaak vallen. In de eerste plaats Werden maatschappij. De adressanten meenen, dat deze concurrentiedoor de zedelyke macht van zulk eene spoorwegmaatschappij, dia- vooral in deh winbar voel invloed op iltsn handel kan hebben, met geoorloofd, onre delijk en onrechtvaardig is. Bij de op Donderdag gehou den ringrijderjj met paard en sjees, in na tionaal kostuum te Barendrechtvanwege de landbouwvereoniging .Eiland IJsel monde”, behaalden mejuffr. H. Van der Hoogt, van Bolnes, en de heer J. Bijlandt, van IJselmonde, den Isten prijs, en mejuffr. E. Roobol en de heer B. Hoorei weg, beiden van Charlois, de premie. De gouden medaille, uitgeloofd voor het schoonst in het tuig loopend paard, ver wierf de vierjarige merrie van den heer Aart Velthoen, van IJsel nonde. -—Herinnering verdient het feit dat het in November a. s. 75 jaren zal geleden zijn, sinds het volk vau Nederland zijn nationale zelfstandigheid herkreeg, Men geeft in overweging, of het niet ge- wensebt is, deze hoogst belangrijke, en in zijn gevolgen zoo zegenrijke gebeurtenis, alom in den lande feestelijk te gedenken. ‘Gedurende de maanden Juni Juli, Augustus en September sullen op den Rhijnspoorweg des Zondags aan het station Gouda retourkaarten naar Den Haag wor den verkrijgbaar gesteld, tegen eenmaal de vracht met ceno geldigheid vau één dag. De heer P. N. Van Kampen, de bekende uitgever te Amsterdam, is Za terdag in don ouderdom van 70 jaren aan longontsteking overleden. Voor de acte als onderwijier zijn o. a. geslaagd de heeren W. 8. Verveer te Waddings veen G. Rijsdijk en M. P. Van Winkelhoff te IJselmonde; B. Bloot te Moordrecht. De heer W. Franoken Azn. emeritus predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Rotterdam, hield Zondag-avond in de Groote Kerk aldaar zijn afscheidsrede, met een toespraak naar aanleiding van II Cor. IV 7. Den scheidenden leeraar werd de zegenbede toegezondenvervat in Ps. 1343. •ALBLASbERWAABU en VIJFHEK- RENLANDEN, 24 Mei. Tegen de ons wel wat al te plotselinge verhooging van tem peratuur der voorgaande week schijnt ook do lucht niet bestand te zyn geweest, teu minste spoedig ontlastten zich hier en daar donderbuien, die eene even spoedige afkoe ling veroorzaakten met een verschil van 30’ Fanrenh. in een half etmaalsedert waait er byna aanhoudend een vermoeiend sterke hooge wind waardoor alles uitdroogt en zich op ’t oogenblik weer zeer weinig groei kracht ontwikkelt; bovendien worden we van tijd tot tijd onthaald op dien zoo on uitsprekelijk onaangenamen heirook, welke geheele provincie’s in een vervelend vaal blauw waas hult, ons buiten de ademhaling belemmert en zelfs in onze woningen bin nendringt. Daarom alleen zoude men wen- schen dat de wind spoedig naar ’t zuiden draaide daaruit toch waaien liefelyke geu ren ons tegen. •AMEIDE en TIENHOVEN, 24 Mei. Toezegging vau beroep naar deze gemeen ten is gegeven aan Ds. J. Bolkesteijn te Ter-Aar, bij Alfen. BENSCHOP, 22 Mei. Tot lid van den gemeenteraad alhier (vacature C. Klever, overleden) is gekozeu de heer A. Klever, met 74' vau de 144 stemmen. De heer C. Van leperen bekwam 68 stemmen. •BERG-AMBACHT, 22 Mei. Bg de op Vrydag j.l. gehouden stemmingen is, ia plaats van wijlen den heer D. De Jong, tot heemraad gekozen do heer P. Hoogendijk, en, in plaats van wijlen den heei; J. Snoek Dztot gecommitteerd ingeland de beer A. De Groot Pz., (kadjjk). BODEGRAVEN, 22 Mei. Met algemeene stemmen is tot voorzitter van het bestuur van den Meije-polder, onder deze gemeente, herkozen de heer F. Boer en tot lid van het bestuur de heer P. Van der Maat. •BRANDWIJK, 23 Mei. In de op heden gehouden openbare raadsvergadering is be noemd tot onderwijzer alhier, de heer D. A. Vermeulen te Geldermalsen, terwyl tot on- onderwijzeres in de nuttige handwerken is benoemd Mej. Magielse, geb. Bovenbergen. De verhuring van het land, toebeboo- rende aan den polder Brandwijk en Gybe- land; heeft opgebracht f 102, tegen f89 iu het vorige jaar. By de op heden plaats gehad hebbende verkiezing, zijn gekozen tot heemraden van het polderbestuur van Brandwjjk en Gjjbe- land, de heeren W. Van Harten en A. Ey kei boomtot gecommitteerden van Brand wijk, de heeren A. Vermeij Jn, A. Vlot, W. Den Toom en A. Van Vuuren en tot gecommitteerden van Gij beland de heer J. De Kluijver. OTTOLAND, 23 Mei. Do voorloopig vaatgesteldo rekening dezer gemeente, dienst 1887, bedraagt: in ontvangst f4405,58, in uitgaaf f3170,27; du« sluit met een batig saldo van f 1235,31. gerchikton prijs, bij G.van ELTEREN T 'nbanw bij Schoonhoven. De Directeur, Mr. JAN8MA v. d. PLOEG. en TILBURY, en in den olie en zoo goed als nieuw, BOERENWAGEN met breode en smalle en en eon STORTKAR, allen iu uit- tenden staat, bij W. VAN MEIJEREN, jonmaker te Stolwijk. ARKT, noMf „DE WAAG", erstrekkon gelden op Effecten voor: •agen onder 1000 4 °/0 ’a jaars; v daarboven tot den prolongatie rs, volgons Amsterdainsche boursvoor- rden; dasfeu zich met het koopen en vor ken van EFFECTEN, tegen een pro- 3 van '8 °/0 voor fondsen boven de 30 °/0; 16»/, onder 30 issolen COUPONS boven do Amster- schö bearsnoteering. Een Inlandsche tooneelvoorstelllng. Er is eenig verband tusschen de bescha ving van een volk, en zyn opvattingen om trent de aanschouwelijke voorstelling van gebeurtenissen, hetzy ware, hetzy verdichte wie kan doordringen tot de kennis van de dramatische kunst eener natie in eenig tijd perk, vindt daar kostelijke vingerwijzingen aangaande zyn innerlyk leven zoowel als aanhecht ingspunten tusschen de herinnerin gen van het historisch verleden en de wer kelijkheid van het tegenwoordige. Shakes peare en Molière leeren ons niet minder omtrent de zeden en de gedachtenwereld hunner tydgenooten, dan de nauwgezetste historieschrijver. Waar wy iets wenschen te zeggen van de tooneelspeelkunst der Javanen, zullen we ons onderwerp wel niet zoo philosophisch behandelen, doch we meenden even op de belangrykheid er van te moeten wijzen. Voorstellingen als bij Westersche volken, waarby de personen de woorden spreken, die tot hun rol behooren, kent men op Java niet. Het inlandsch tooneel heeft een groote overeenkomst met de zoogenaamde >Chineesche schimmen”, die sommigen zich nog zullen herinneren uit de dagen hunner jeugd, hoewel ze thans,jammer genoegt geheel in onbruik zijn geraakt. Het heet wajang, wat schaduwen of schimmen be teekent. Een nauwkeurige beschrijving er van te geven, die volkomen juist is, is ónmoge lijk, omdat er een oneindig aantal, voor den oningewyde niet merkbare, plaatselijke verschillen bestaan, die men met angst vallige zorgvuldigheid handhaaft, en waar van eenige afwyking een soort van heilig schennis zou zyn. De stof van het scherm, de vorm van de lamp, de afmetingen van de poppendat alles is onherroepelijk vastgesteld. Ook de gelegenheden, by welke de wajang wordt vertoond, geven aanleiding tot zekere onderscheidingen. Elke desa van eenige beteekenis telt on der de ingezetenen een wajang-vertooner of dalang, met ondergeschikt personeel en het benoodigd materieel; de voorname in- landsche hoofden zijn meestal zelf bezitters van een stel wajangpoppen met hetgeen er verder bij behoort, en hebben by hun on- derhoorigen een bekwaam vertooner, of roepen de hulp in van een gunstig beken den dalang van elders. In de hoofdplaatsen vindt men er, die de tooneel-litteratuur van hun volk nauwkeurig kennen. Die litteratuur scbynt niet voor uitbreiding vatbaar; zy staat stil, nieuwe wajang-ver- halen worden niet gemaakt. Wel varieert de dalang den tekst met een groot aantal uitdrukkingen van eigen vinding, aardig heden van niet altyd fijn allooi, en liedjes voor de vuist vervaardigd, dikwyls zonder slot noch zin, maar die tekst zelf is on- veranderlyk dezelfde sinds eenige honder den jaren i De stof is aan zeer oude le genden van helden, heldinnen, reuzen, gees ten en dergelyke lui ontleend evenwel be staan er enkele, klaarblykelyk de jongste, die zeker historisch karakter vertoonen. Sommige beroemde vertooningen, waarvan alleen de rykste hoofden zich de weelde kunnen veroorloven, duren acht of negen nachten, Hoe een menschelyk wezen het uithoudt, aan één enkel drama zooveel nachten te wyden, men begrypt, het ge schiedt met tusschenpoozen van, voldoende lengteis voor ons een raadsel.

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1