i K F 991. 1888. neven over Socialisme Zaterdag 9 DiffusiePulpe te koop, ;en de conourreerendste prijzen, op leve- g October of November. Te bevragen H. VAN TRIET, Reeuwijk by Gonda. Ïelkerij-Benoodigdheden. Portorico met Varinas, 60 Ots. per K.G. COKSERVATRIX, derlandsche Algemeene Maatschappij van IVEN8VERZEKERING, gevestigd te «sterdam, Keizersgracht No. 93, gaat eds voort met liet sluiten van alle soort ii Verzekeringen op levenskans gegrohd. dere inlichtingen bij de Hoeren J. DE JONG Jr. te Lekkerkerk, P. v. d. GIESSEN te Krimpen a/d Uttel J. JONKERS te Lopik. Medicinale MATER Goedewaagen Zonen. O O U I> jX. Obiigatiën RUSLAND. s JllDL Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. alle soorten Meubelen. 1 BOENWAS J. VAN SONSBEEK (Gouda). Nederland. Z. H. VAN OSS te LEKKERKERK. 'I Brandassurantie. Groene veld van der Kop <fc Co. HOONHOVEN. De Nederlandsche Werk- geversbond. F* --- BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. J. A. SMITS. van 1888. waarby hy oatkende de schuldbekenteBis gevangenisstraf ondergaan. S. W. N. VAN NOOTBN te Schoonhoven, Uitgevei» ver- pro- I Firma JOHs. DE JONG, Meubelmaker, Lopikeretraat Schoonhoven. Ruime voorraad van Kan het staatsgezag i ten opzichte van in dienst van l Strikt genomen alleen roor eenigen tijd verscheen: aan een Werkman, door JACOB DU IJ VIS, Industrieel te Utrecht. r Prijs 35 Cents. en aanbevelingswaardig boekje dn voor lider èn voor patroon. muMlpendr. 8.4’wTn.VAN NOOTEN. De zoozeer gerenommeerde Ainerikaansche voor MeubelsMarmer en gevernist Houtwerk is steeds verkrijgbaar in ticschjes a 171 Cents bij H. W. KRU1JS Zn., Handelaren in verfwaren en vensterglas te ’s-Bosch, en bij de Heeren Firma Johs. de Jong te Schoon- en, W. J. van Dam te Haastrecht, J. de ige te StolwjjkG. de Lange te Berg- bacht en verder in de bekende depóts. BRIEK8MERK GEDEPONEERD. )p plaatsen, waar nog geen depóts geves- zijn, worden Depóthouders gevraagd. M001WKB COÏÏRAIfT. Deze Courant wordt des Zaferdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Or. Moritz Blumenthal's STREMSEL- 'EDER, KAAS- en BOTERKLEUR8EL, 5LKCONTROLEURS, ROOMMETERS et kraan), MELKWEGERS, THERMO- ÜTER8, PEKEL WEGERS, TEEMSEN perforeerde), MELKEMMERS enz. enz. Verkrijgbaar by J. VAN DER GRAAF Kz. Lekkerkerk. Prijsopgaven gratis. SAAMLOOZE VENNOOTSCHAP ■zekering op het Leven, OPGERICHT IN 1858. Gevestigd te AMSTERDAM. Voor het sluiten van contracten en ter coming van inlichtingen wende men zich den Agent Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending, franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Allo binnenlamdsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. Zij, die te Lekkerkerk of in de omliggende gemeenten tegen zéér tige, vaste jaarpremiën, verzekeringen nschen te sluiten, wenden zich tot J. DE NG Jr. te Lekkerkerk, vertegenwoordi- voor Lekkerkerk en Omstreken van de agsche Assurantie Cie.opgericht in jaar 1805, bij welke Maatschappij geen ■plichting tot wederopbouw bestaat. De Directeur, Mr. JANSMA v. d. PLOEG. i de Compagnie llongroise te Weenen. Per heele flacon f 1,25. halve id. - 0,10. Flesschen worden A f 0,10 berekend, doch >r dien prijs teruggenomen. Terecht wordt thans ingezien, dat de zorg voor pensionering van bejaarde werk lieden tot de onderwerpen behoort, die men het eerst moet ter hand nemen. Als in het algemeen de vraag wordt ge steld op wien de verplichting rustde noodige maatregelen te nemen opdat de werknemer, bij gemis van zijn bestaanmid del, zijn werkracht, niet aan armoede ten prooi zal vallen, dan kan het antwoord niet anders luiden dande belanghebbende zelf. Onder den een of anderen vorm, die met zijn bijzondere omstandigheden het meest overeen komt, moet hij iets van zijn arbeidswinst overleggen, ten einde een ka pitaal bijeen te helpen brengen, waaruit hij, en wie met hem in hetzelfde geval verkee- ren, bij ouderdom of invaliditeit onderhou den kunnen worden. Liet men echter de voldoening aan dien eisch over aan elks goedvinden, dan zou er weinig van terecht komen. Sommige men- schen zyn zorgeloos en lichtzinnigzy ma ken zich van de zaak af door te zeggen >dat zij geen plan hebben, zoo oud te wor den,” en, mocht dat toch het geval zyn, dan houden zy zich maar aan het spreek woord: Komen die tijden, dan komen die plagen. Anderen vinden het gek, zich nu reeds te gaan bekrimpen voor iets dat nog in zoo’n verre toekomst ligt. Weer ande ren hebben hetgeen zy verdienen hard noo- dig, en kunnen er niet aan denken, iets over te leggen. Geen werkgever vindt het aange naam, een lid van zyn personeel, die niet meer arbeiden kan, onverzorgd naar huis te moeten zenden. .En toch, in de meeste gevallen kan hy niet anders; de openval lende plaats moet door een ander worden bezet, die op zijn beurt loon moet ontvan gen, en hij kan onmogelijk ook den ont slagen arbeider voor gebrek bewaren. Had deze van week tot week iets van zijn loon laten staan, dan zou dit thans uitmuntend te pas komen, en hadden de gezamenlijke werklieden dat gedaan, met beding, dat wie kwam te sterven vóór den bepaalden ter- myn, zyn aandeel afstond ten behoeven der overlevenden, dan zou een fondsje gevormd worden waaruit een nauwkeurig te bere kenen bedrag aan ondersteuningsgelden kon worden uitgekeerd. Op dit beginsel is elke pensioen-regeling gebouwd, leder der belanghebbenden staat iets af, en de aanspraken op terugbetaling vangen eerst aan op een vooraf bepaalden leehyd. Die afstand is echter niet vrijwil lig; teneinde den maatregel niet te doen mislukken door de weigering van velen, is de bydrage verplichtend gesteld. Eigenlyk is er rog <4'Sn. 1 w en wel de grootste van alle, die het zoo heeft ingericht. Wy bedoelen den Staat, met zijn tal van ambtenaren van onder scheiden soort en klasse. Die allen, mili tairen zoowel als burgers, moeten van het oogenblik af, dat zy in 's lands dienst tre den, een deel van hun inkomen beschik baar steltennu eens in den vorm van een storting in eens, verdeeld over een klein getal termijnen, dan weder in dien van een doorloopende korting op het tfactemem. Daarbij is zelfs vastgesteld, dat niet alleen zy, die vóór den wettelyken leeftyd of dienst tijd overlyden, hun geld kwijt zyn, maar ook degenen, die voor dien tijd van werk gever veranderen en in particuliere betrek king overgaan, een bepaling, waarvan de meerdere of mindere billykheid thans bui ten den kring onzer beschouwingen ligt. 2 nu hetzelfde doen werklieden of beambten, bijzondere personen? o_..„men alleen dan, wanneer die personen, vennootschappen en maatschap pijen daaronder begrepen, met den staat in eenige vaste betrekking staan. Wij zouden het bij voorbeeld logisch vinden als het staatsgezag, dat overeenkomsten sluit met spoorwegmaatschappijen, in die contracten eenige artikelen opnam betreffende de aan stelling, het ontslag, den arbeidstyd, de be zoldiging en de pensioneering van het per soneel; dat zou een belangvyke schrede zyn op sociaal gebied, daar zij een talrijke klasse zou omvatten van menschen, wier dienst betrekking gewoonlyk van meer blyvenden aard is dan van werklieden by de gewone industrie, en op wier stoffelyk welzyn dus een meer voortdurende invloed kan worden uitgeöefend. De bedenking, dat daardoor aan de exploitatie van de openbare vervoer middelen een knellende band werd aange legd, beantwoorden wy met in herinnering te brengen, dat daar een söort van mono polie van niet geringe beteekenis tegen over staat. Veel nioeielyker wordt de zaak, als het de gewone industrie, de fabrieks- en hand- werkanyverheid geldt. Daar is staatsin menging het laatste, waartoe men zyn toe vlucht zou kunnen nemen. Dat het niet geheel en al onmogeiyk is, bewijst het voorbeeld van Duitschlandde daar in staat van wor- Bij kon. besluit is benoemdtot surnumerair der registratie en domeinen de heer J. A. Smits te Gouda. Tot voorzitte r va»d o n Vo or n- schen-polder, onder de gemeente Waddings - veen, is benoemd de Heer C. van der Torren Kz. Op Woensdag 27 Juni e. k, zal te Stolwijkersluis eene vereenigde ver gadering worden gehouden van het dijk college met de boofdingelanden van do Kr impenor waard; in deze vergadering zal de bogrooting van het hoogheemraadschap voor 1888/89 worden behandeld en vastgesteld. Dc gewone jaarlijksche St.- Odolphischouw langs de dijken van de Krimpenerwaard zal ditmaal gehouden wor den op Maandag 18 en Dinsdag 19 Juni a. s. Zij zal 's Maandagsmorgons te 7 uren te Haastrecht aanvangen en ’s Dinsdagsmor gens te 10 uren mede te Haastrecht wor den voortgezet. Aan het departement van Wa- terstaat is aanbesteed: het onderhouden en herstellen van het Rijkspostkantoor te Gouda, van den dag der kennisgeving van de goed keuring der aanbesteding tot on met 31 Maart 1891 (raming f1675). Minste inschrijver was do heer J. C. Koot te Gouda voor f1448. Aan het departement van wa terstaat, handel en nijverheid to 'silage werd Woensdag o.a. aanbostoed het onderhoud van do rij ksri vier werken en hun toebehooren in de Noord de Oude Maa«, het Mallegat, de Dordsnhe Kil en het Spui, met daartoe noodige leveringen, herstellingen en vernieuwingen voor 1 Juli 1888 tot en met 30 Juni 1889. Minste inschrijver do heer W. Volker te Sliedrecht, voor f19.970. het onderhoud van de rijksrivierwerken en hun toebehooren op het Pannerdensche kanaalden Neder-Rijn en do Lek, m;et de daartoe noodige leveringen, herstellingen en vernieuwingen, van 1 Juli 1888 totj.enmet 30 Juni 1889in 4 percaelou. Minste in schrijver; 4e perc. do hoor T. Swots Tz. te Ameide, voor f 24.800. het uitvooren van bagger- en notimalisee- ringswerken op het bovendeel der Nieuwe Mor wede, onder de gemeenten Sliedrecht en Werkendam. Minste inschrijver de hoer A. Volker Lz. te Sliedrecht, voor f26.000. het voortzetten der verbrooding van het Scheur langs den rechteroever, oostwaarts van de haven van Maassluis, voor de verbe tering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Eenige inschrijver do heer G. A. Van Hutteen te Sliedrecht, voor f 14.400. de uitvoering van baggerwerk in het vaar water der Koningshaven te Rotterdam tus- schen de kilometerraaien 141 en 144, be boerende tot de werken in de rivier do Maas. Minste inschrijver de heer G. A. Van Hattem voornoeind voor f 19.300. Zaterdag werd ten behoevoder garnizoensbakkerij te Breda in hot open baar aanbesteed de levering van 125 hec toliter jarige roode en 375 hectoliter jarige witte tarwe. Van de goedgekeurde witte was die van den heer J. Hooghwinkei te Gorinchom het minst in prjjs, namelijk f7,52 per hectoliter van 78 kilogram. Aan den hoer A. A. W. Van Reede Czn., fabrikant van stoomwerktuigen en scheepsbouwmeester te Papondrecht, is in opdracht gegeven de vervaardiging van eone schroefstoomboot, genaamd „Rijn en Gouwe 11”, met inbegrip van machine en ketel, bestemd voor het vervoer van reizi gers en goederen voor rekening van de stoom bootmaatschappij „De Vereeniging” te Al- fen a/d Ryn. De afdeeling „Gouda en Om streken” van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft voor de algemeene tentoonstelling dier Maatschappij te houden in September a. s. te 's Hage, uitgeloofd 2 prijzen een verguld zilveren en een bron zen medaille, en eenige leden der afdeeling een zilveren medaille voorDrie stuks Goudscho kaas, elk niet lichter dan 10 KG. Bij den Rijks wate rstaat is aan vrage gedaan tot het plaatsen van ,4 zalm- steeken in bet water van do familie Nassau la Leeg, van Krimpen tot Ammerstol. Deze zalmsteeken worden geplaatst met het oog op don verboden tijd der zalmzegenvissche- rijen van 15 Augustus tot 15 October. De geheele terechtzitting van het Gerechtshof te 's Gratenhage, Zaterdag gehouden, was gewijd aan de behandeling van een appel van een vonnis der recht bank te Rotterdam, waarbij een steenfabri kant uit Ouderkerk a/d IJael veroordeeld werd tot gevangenisstraf van 1 jaar wegens het doen eener lasterlijke schriftelijke aan klacht bij den officier van justitie te 'sGra- venhage tegen eeu metselaar en een tim merman te 's Hage, als zouden zij valschelijk eene schuldbekentenis van f3000 hebben geplaatst op een zegeldat door hem met zijne handteekening in blanco was afgege- ven, om te dienen voor eene volmacht bij den aankoop van huizen in de Van Speyok- straat. Deze aanklacht was gedaan na eene tegen hem ingestelde civiele vordering, ding verkeerende regelingen hebben echter nog te kort gewerkt, dan dat men er ver trouwbare conclusiën uit zou mogen afleiden. Kan de quaestie op voldoende wyze worden geregeld, buiten het openbaar gezag om, dan verdient zulks verreweg de' voorkeur. Over de Werking van de voor een paar jaren gestichte pensioen-vereeniging voor werklieden kan nog niet worden geroemd. Voor arbeiders van gevorderden leeftijd is de bijdrage te hoog, terwyl jongelieden er nog te weinig van bewust schijnen tc zijn, hoe noodig het is, in tijds voorzorgen te nemen. Gewoonlyk stuit men af op het bezwaar, dat men niets missen kan. Doch wannéér dat, zeer ruim genomen, voor tachtig pro cent van de belanghebbenden werkelyk zoo is,waar blyven dan de twintig overigen? Als men eens scherp toezag op de overbo dige uitgaven, en zich daarvan onthield, ten einde het aldus*bespaarde voor pen sioen verzekering aan te wenden, stellig zouden de aanvankelijke resultaten beter zyn. Thans hebben, met het doel de pensio neering van werklieden zooveel mogelyk te bevorderen, eenige industriëelen en andere volksvrienden de handen ineen geslagen tot vestiging van een werkgeversbond, die reeds in eenige voorname gemeenten van ons land afdeelingen heeft gevormd. De leden van dien bond nemen op zich, hun werk lieden tot deelneming aan een pensioenfonds te verplichten; dezen betalen 1/3 van de gevorderde premie, de werkgever voegt er 2/3 bij. Van bydragen uit openbare kassen is daarbij geen sprake. Een zoo ernstige, en met zoo goede be doelingen aangewende poging om het lot van den bejaarden werkman te verzachten, verdient warme toejuiching en krachtigen steun. Zal de maatregel echter doe) tref fen, dan moet hy algemeen zyn, en juist dat is de schaduwzyde, omdat het niet te verwachten is dat iedereen er zich bij zal aansluiten. De premies, die de werkgevers l moeten bijpassen, en die voor groote onder nemingen jaarlijks een niet onaanzienlijk bedrag vertegenwoordigen, zijn een vermeer dering van productiekostenen terwyl het streven van onze dagen daarheen is gericht, om die kosten tol het kleinst mogelyke cijfer terug te brengen, ten einde op de wereldmarkt te kunnen coneurreerenis het te voorzien dat velen er niet gemak- kelyk toe zullen overgaan, ze te verhoogen zonder daartoe bepaald genoodzaakt te zyn. Dan zal het geval zich voordoen, dat dege nen, die niet toetreden, goedkooper kunnen leveren dan de meer humane patroons, le den van den werkgeversbond, en gemakke- lijker hun zaken kunnen uitbreiden; zelfs zullen zy, zonder bezwaar, eenigszins hoo ger loon kunnen uitbetalen, wat een lok middel zal zyn om werklieden tot zich te Btrekken die wel oog hebben voor het oogen- 4iog maar één werkgever, blikkelyk voordeel, maar zich het meer verwijderde gemis geenszins aantrekken. Dan is er, naar wij meenen, nog een be zwaar. Alle nijverheidstakken en hand werken verkeeren niet in denzellden toe stand voor vele is de stryd om het voort bestaan alles behalve licht. Het is daarom zeer moeielijk, ze alle over denzelfdèn kam te scheren, door in een algemeenen werk- getfersbond voor alle gelijkelyk geldende voorschriften op te nemen. Misschien wan neer de zaak loopt zooals de geachte op richters hopen, wat wij hun van harte toewenschen, dat dan mettertijd een split sing over de onderscheiden vakverenigin gen het middel kan worden, om aan dit bezwaar te gemoet te komen; elk bedryf, en niet elke gemeente, zou dan een afdee ling moeten vormen van de groote corpo ratie, met plaatselyke onder-afdeelingen voor hetzelfde vak, of, zoo dit in eenige aangren zende gemeenten niet in voldoende mate is vertegenwoordigd, met groepeeiingen in wyderen kring. Met een dergelyke orga- nisate zou wellicht ook de concurrentie vrede kunnen hebben en de aansluiting algemeener worden, dan wanneer van de uiieenloopende bedrijven slechts enkele een algemeene ver eeniging helpen onderhouden. Men zou er van lieverlede toe moeten besluiten, de pen sioensbijdrage te beschouwen als een even onvermydehjk deel van de productiekosten, ais bijvoorbeeld het onderhoud van gebouwen en werktuigen en den aankoop van grond stoffen. Langs een zijweg kwamen we dan tot een inrichting, die eenige van de voor naamste voordeelen aanbood van de vroe gere gilden, zonder tot haar bekende na- deelen te leiden. De beoefenaars van het-, zelfde vak, werkgevers zoowel als arbeiders, werden nader tot elkander gebracht en er zou eenige beperking komen in de moord dadige concurrentie, die, ja de wereld over stroomt met een macht van goedkoope ’voorwerpen, doch voor het algemeen wel zyn weinig bevordelyk is. Evenwel, we zyn nog zoo ver niet, en we kunnen zeer goed begrypen dat een aantal industriëelen, die hart hebben voor hun arbeiders, doch ongaarne door minder welwillende mededingers in den grond ge boord zouden worden, bij hun twyfel aan de algemeenheid der deelneming, de ver plichting daartoe liever by de Wet wen- schen opgelegd te zien, dan haar aan ieders te hebben goteekend. Nadat echter geble ken was dat de aanklacht valsch Was, werd tegen beklaagde eene vervolging ingesteld met het boven medegedeeld© gevdlg. Do bekl. hield ook voor den hoogeron rechter zijne ontkenteuis vol, het ragen hem iu het civiele proces gediend hebbend stuk te hebben geteekend, en alleen te hebben afgegeven een zegel, waarop zijne haudtee- kening in blanco was geplaatst. Na een uitvoerig getuigen verhoog bekwam adv.-gon. Mr. Telders het woord, Idie erop wees, dat uit het onderzoek op deize zitting was gebleken, dat niet de aangeklaagde in woners van Den Haag slechte rtienschen waren, maar dat bekl. als een slecht mensch moest worden aangemerkt. De nadien van dceersten waren verdwenen uit deregisters, waarin zij aanvankelijk waren geplaatst, maar die van den bekl. zou nu d:i|ariu blij ven voorkomen. Na vervolgens aapgetoond te hebben, hoe het bedoelde stuk was iu de wereld gekomen, daartoe het getuigen verhoor resumeerende, kwam het Z. Ed. G. A. voor, dat de houding van beklaagde te genover dat stuk geheel te kwader trouw was, hetgeen door he n zeer werd getreurd. Hij had zoo gaarne gezien dat, in plaats van eene hardnekkige ontkonteniS bij be klaagde, die maatschappelijke plichten heeft te vervullen en de maatschappelijke eer heeft hoog te houden, een gevoel van mede lijden was ontstaan. Het kwam hém voor, dat het gepleegde feit moest kwetsen, en de wil daartoe ook hoeft bestaan, en de rechtbank niets anders kon doen dan met toepassing van art. 268 wetboek van straf recht een vonnis te wjjzen als zij gedaan heeft. Hij vorderde ten slotte do bevestiging van dat vonnis. Als verdediger van den beklaagde trad op Mr. Ph. A. Haas van Amsterdam, dio ernstige grieven deed hooren tegen het Openb. Min. van het hof en van de recht bank. Hij protesteerde togen de lichtvaar dige vervolging, ingesteld togen een 70-jarig man van geheel onbesproken gedrag, wiens klacht, zonder onderzocht te zyof valsoh verklaard was. Pleiter stelde daarom do prejudicieele quaestie tot schorsing dezer zaak en onderzoek ten aauzien van de klacht overeenkomstig de wet, doch deed dit ge heel subsidiair, omdat hij van meeting was dat het hof wellicht deze vervdlging zou ter zijde stellen, omdat het Openb. Min. z. i. iu de geheele vordering niet ontvan kelijk was. Om dit aan te toondn, ging pleiter uitvoerig na alle omstandigheden die in dezen waren gebleken. Het vonnis berustte overigens naar zijne meening op eeu onjuisteu feitelijken grondslag, on het Openb. Min. was niet gerechtigd daarvan de bevestiging te vragen. Pleiter geloofde dat mocht bekl. hebben gedwaald, het <Jan zeer zeker niet opzettelijk is geweest,, maar ge heel tor goeder trouw. Hij hoopte ten slotte dat het requisitoir van het| Openb. Min. eene negatieve uitkomst hebben zal. Na uitvoerige re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 14 Juni. In de zitting van Dinsdag der Arr.-Rechtbank te Rotterdam werdjen o a. J. De G., oud 35 jaar, herbergier, J. S., oud 29 jaar on A. B., oud 24 jaar, landbouwer, wonende te Polsbroek, wegens diefiftar van verschillende voorworpen vrijgesproken. Vervolgens stond o. a. terecht: een melk boer uit Goudadie op 1 Mei verschil mot een zijner cliënten kreeg. Hij verklaarde dat de jonge dochter niet gezegd had welke molk zij moest hebben on hij daarom zoete melk gegeven had, en zij verklaarde dat er wel degelijk gezegd was kanlomelk. Do zaak zou uit geweest zijn, indien de melk boer de melk geruild had; hij wilde dit echter niet, verlangde geld voor de zoete melk en behield als pand de kan. Toen kwamen de broers van hot meisje er bij en het gevolg was dat de melkboer afgerost en oen geheele kan met melk over dp straat geworpen werd. Twee der gebroeders had den zich diensvolgens te verantwoorden. Eisch voor den Isten beklaagde 15 dagen en voor den 2den beklaagde 5 dagen ge vangenisstraf. Mej. Van Woegol, overleden te Amsterdam, heeft aan de werkinrichting te Leerdam een legaat van f 3500 vermaakt. Ds. H. J. P. Van der Lindd^i te Schoonrewoerd heeft oen beroep ontvangen naar Elburg. Als blijk van waardeoring aan haren onlangs óverlodon leeraar is door do Ned. Herv. gemeente te Tuil en‘t Waal een eenvoudige, doch met smaak gehou wen steen in het kerkgebouw ter zijde van den kansel aangobrachtwaarop staat vermeld: „Ter herinnering aan dp bijna veertigjarige evangeliebediening van onzen geliefden leeraar en vriend Dr. Th. J. Van Griethuyzen, van 18 Sept. 1848 tot 18 Jan. De dankbare gemeente." Professor A. Brummelka^iif, een der oudste docenten aan do theologi sche schooi te Kampen, is aldaar in den ouderdom van bijna 77 jaren overleden. In 1835 werd de overledene aFgezet als pre dikant bij de Herv. gemeente to Hiattans en moest hy wegens zyn geloofsovertuiging af onderdaan. goedvinden over te latend Zeer wenschelijk zou het zijn, indien dit weldra bleek on- noodig te wezen. Eindelijk heeft de nieuwe Fransche Ceasar, die evenals alle groote mannen de aandacht wil trekken, door slechts nu en dan zijne plaats in do Kamer van Afgevaardigden in te nemen, zyn voorstel tot herziening der constitutie ingodiend en geformuleerd. De wijze, waarop hij het deed, bewijst dat hij nog heel veel moet leeren om ook maar in de verste verte iets te gelijken op den ÏJaesar, wiens naam met Frankrijks ge schiedenis nauw verbonden is en wiens allures Boulanger wil aannemen. Hij begon belachelijk hooghartig met de verklaring, dat de verkiezingsmanifestatiën, die zich zoo nadrukkelijk mot betrekking tot zijne candidatuur hebben geopenbaard, zouden bewijzen, dat het geheele land als hij door drongen is van het onhoudbare van den tegenwoordige^ toestand, dien hy een ge vaarlijken crisis noemde. Geen partijregee- ring meer, geen Ministers uit de Kamer, geen President. Het volk zelve moest re- geeren, dan zou het beter gaan. De Kamer bleef niet in gebreke hem te interrompeeren en hem het belachelijke van zijne houding onder 't oog te brengen, doch niet minder flink geschiedde dit door den Minister-president Fioquet, wiens ad vies, om het voorstel niet urgent* te ver klaren gelijk Boulanger wenschto doch aan de commissie voor de herziening te verzenden, met 377 tegen 186 stemmen werd aangenomen. In den boezem dier commissie, Uie juist een paar dagen te voren eene zitting had gehouden, verklaarde Fioquet, dat de re- geering zich slechts zou kunnen vereenigen met eeu herzieningsontwesp door eene groote aaneengeslotene meerderheid gewonscht, en volhardde by haar vroeger te kennen ge geven meening, dat thans dijd tot her ziening, mot bet oog op den binnen- en buitenlandschen toestand, niet gunstig was, doch dat do regeering haar niet uit bet oog verloor. Een niet min Ier wijze daad der Kamer dan de verwerping der urgentie van Boulan ger’s voorstel, was de verwerping van Lour’s voorstel, om den maatregel, door Duitech- land genomen ten aanzien van Fransche reizigers, te beantwoorden mot gelijken maat regel ten aanzien van Duitschcrs, dié Frank rijk bezoeken. Slechts 7 stemmen verklaarden zich voor dat voorstel, dat ook door den Minister van Buitenlaudschc Zaken, Go blet, ernstig bestreden werd. Zijdelings reeds had die Minister zich over bedoelde zaak uitgelaten, toen hij aan de kamer geruststellende inlichtingen ver strekte omtrent hetgeen door den Hongaar- schen Minister Tisza was gesproken, met betrekking tot de deelneming aan de Pa- rijsebe tentoonstelling. Oostenrijks han delwijze heeft ons verwonderd, zoo zeide hij, maar de regeering heeft ons verzekerd dat de Minister Tisza niet de bedoeling heeft gehad om iets onaangenaams te zeg gen en de wederzijdsche betrekkingen zijn voortreffelijk. Een dergehjke verklaring Werd ook door den Hongaarschen Minister in do kamer van afgevaardigden aldaar afgelegd en met gejuich ontvangen. De Duitsohe Keizer is van Charlotten burg naar Potsdam vertrokken. De reis geschiedde per boot en liep zonder onge lukken af. De patient doet dagelijks rij toeren en wandeltochtjes door de over- schoono parken van het koninklijk lust slot aldaar. ’Dat do Keizer zich ook met de staats zaken inlaat, bewijst zijn schryven aan Minister Von Puttkamer, den meest reactio naire van het Pruisisch Kabinet, om bij da eerstvolgende verkiezingen geen invloed van regeeringswege uit te oefenen, ge recht heeft genoemde Minister daarin eene terechtwijzing gèzien en er ernstig over gedacht zijn ontslag te vragen. Ook Von Bismarck moet zich met de zaak bemoeid hebben en zoo gingen er dan weer ge ruchten rood van een crisis, die echter nu weer bezworen is. Op den duur zal het streng conservatieve element, door Von Puttkamer vertegenwoordigd, echter wel moeten verdwijnen. Spanje zal evenmin als Duitschland, Engeland, Oostenrijk, Italië, België enz. aan de Panjsche tentoonstelling deelne men uit gebrek aan geld. Het zal de deelneming door Spanjaarden echter zoo veel in zijn vermogen is bevorderen I De Keizer van Brazilië is beterende. Hij is van Milaan naar Aix-les-Bains ge trokken. Uit Bulgarije geen nieuws, dan dat 's Vorsteu-moeder, Prinses Clementine, te Sophia is teruggekeerd. Z. M. heeft benoemd tot ont vanger der directe belastingen on acoynsen te Culemborg o. a. W. 0. Cantelaar, ont vanger derzelfde middelen te Nieuwkoop c. a. MARKT, naast „DE WAAG", verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder 1000 a 4 °/0 's jaars; daarboven tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beursvoor- iarden belasten zich met het koopen en open van EFFECTEN, tegen een lie van 1/8 °/0 voor fondsen boven de 30 °/0 onief 30"/o; wisselen COUPONS boven de Amster- msche beursnoteering. 1864/66, 1872, 1875. COUPONS van bovengenoemde leenin- n, verschijnende I Oct. a. s., worden reeds uitbetaald ten kantore van

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1