feil Jill»81 1888. N°. 992 16 Juni. Zaterda 0 ROTTERDAM. KAASSTREMSEL verseel Zuiveringszout. M. VAN MINDEN, MANUFACTUREN Goedewaagen Zonen, A.C.EIJKELENBOOM, Korte Dam A 14, '11 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. AND. felt OEDER B. F. DE ROOS. ACHT GULDEN; a TIEN GULDEN in Van Houten, gendijk, Wijk B 214, Gorincbem. K*” Tegenover de nieuwe Sui- kerwinkol van T C O U D A, BUITE! Oveij Geneeskundigen ten platten lande. BINNENLAND. 'EN te Schoonhoven, Uitgi zienlyk De Mejuffrouwen waarby ffT: .j SCHOONHOVENSCHE COURANT. aars van Firma JOHs. DE JONG, Meubelmaker, lOpikeratraat Schoonhoven. Ruime voorraad van alle soorten Meubelen. S. W. N. VAN NOCfl genoten gunst n de kaas, nooit roodachtig. KT* Mij verplaatst hebbende naar P den hoek van de Veerstraat, beveel lij bij vernieuwing aan, beleefd vor mde werk betreffende het TAPIJT en 'RASSEN maken, bekleeden van STOE- en CANAPÉ’S. BREUKBANDEN 0, dubbele f 3,50, voortdurend ver baar. ider dankzegging voor g nd, UEd. Dw. Dienaar, onhoven, Juni 1888. echte, algemeen gunstig bekende ERSEEL ZUIVERINGSZOUT, een middel tegen MaagkwalenZuur, ig, Hartwater enz., is thans echt gbaar in pakjes 15 Cent, 1 pakjes Cent on heele pakjes a 50 Cent, te hoven bij Wed. Wolff Zoon, J. alk en F. H. Hehewerth; te Gouda H. Boers, Apoth.te Boskoop bij Bergente Vianen by II. van Straaten gebruikt dan deze artikelen. het geval is, van daar dat het zoo Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Tandmeester, regeld eiken Woensdag te Schoon- te spreken bij den Heer D. C. DEN en des Vrijdags to Oudewater by I leer KONINGS. lurende zijn laatste bezoek in Parijs 1 hy zich in -u-ïJ 4-*’ 5TGEBITTEN te kunnen plaatsen. OFFEN- en TRIJPPANTOFFEL8 f f 1,-. NDERLAARSJES van af 70 Cents. Ie Poets- en Smeerartikelen. zijn bij mij tegen denzelfden prijs komende in verschillende couranten ertecrde LINNEN SCHOENEN, van I, f 0,90 en f 1,10. f* Ook voorhanden of te ontbieden r bij C. EIJKELENBOOM te -Amniers GOUDA, 13 Juni. De heer J. Romanesko inspecteur van politie alhier, is als zoo danig benoemd te Leiden. Tot lid der commissie belast met het afnemon van examen in de vreemde talen, waarvan de progamma’s zijn vastgesteld bij kon. besluit van 14 Oct. 1884, zijn benoemd voor de Hoogduitsche taal de heer T. G. G. Valette, leeraar aan het Pro-Gymnasium alhier en tot plaatsvervangend lid voor de Engelscho taal de heer J. H. Van der Voort, leeraar aan het Pro-Gymnasium en de Rijks Hoogere Burgerschool alhier. Ds. B. J. 8waan, predikant by de Herv. gemeente alhier, heeft oen beroep ontvangen naar Velzen. Cornelia Van Eysden, bloekorskuecht bij den bleeker II Boumzns op het Jaagpad alhierhad Vrydag-morgon het ongeluk, door een zenuwtoeval getroffen, in eon kuip met kokend chloorwater te vallenten ge- en SPECIALITEIT in odden en Matrassen, jevqrt mot het grootste succes een d gevuld KAPOKBED, PELUW 2 KUSSENS, te zamen zwaar gevuld, te zamen en hooger. uaters SMITS. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche AdvertentiSn, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts t maal in rekening 'gebracht. enz.och, maar dergelijke praatjes snyden geen hout, indien er sprake is van genees kundige hulp, en het is in elk geval beter, niet geholpen dan slecht geholpen te wordend In hoeverre het nu waar is, dat in een groot aantal gemeenten geschikte hulp niet te verkrygen is, kunnen we niet beoor- deelen. Eerst dan zou daaromtrent eenige zekerheid bestaan, indien eens de provin ciale besturen mochten goedvinden, een kaart te maken, met aanwyzing van de standplaatsen van artsen, in verband met het bevolkingscijfer. Er zou dan, gelooven we, uit blgken, dat het te-kort minder aan zienlijk is dan men het weleens wil doen voorkomen. In de groote gemeenten is er eer reden, om van een te groot aantal artsen te spre ken. De mannen, die pas hun bevoegd heid hebben verkregen, vestigen zich bij voorkeur in de dicht bevolkte centra, al hebben zij in den eersten tijd moeite, aan een eenigszins drukke practijk te komen. Zeker ware het te wenschen, dat zij zich meer gelijkmatig over het land verspreid den, doch men kan hen daartoe natuurlijk niet noodzaken. Niettemin, het aantal me dische studenten aan onze vier hoogescholen is zeer groot, en het zal niet lang meer duren, of de artsen zullen wel gedwongen zijn, hun voorkeur voor het stadsleven ten offer te brengen aan hun uitzichten voor de toekomst, zoodat, met handhaving van de eenheid van stand en van opleiding der geneeskundigen, het kwaad, waarover men nu nog klaagt, spoedig geheel zal verdwe nen zyn, zonder dat het noodig geweest zal zijn, de toevlucht te nemen tot een red middel, dat wy erger achten dan de kwaal. Het spreekt wel vanzelf, dat geen arts zich zal vestigen, waar hij geen uitzicht heeft op een flink en ruim bestaanhij heeft daar recht op. Men gelieve eens na te gaan, welk aanzienlijk offer van hem en van zyn ouders is gevorderd, vóór hij zijn bevoegd heid erlangde. Op gemiddeld dertienjarigen leeftijd gaan de jongelui naar het gymna sium als alles zonder tegenspoed afloopt, zyn zij dus negentien jaar, eer zy student worden. Zulk een breede opleiding is on misbaar, opdat zij het hooger onderwijs met vrucht kunnen volgen. Zij beginnen alzoo een zeer ingespannen en zeer kost bare studie op een leeftyd, dat in elke an dere maatschappelijke positie reeds inkom sten genoten worden, en moeten dat zoo ongeveer zeven jaren volhouden, eer de studie ten einde is gebracht. Zou men niet meenen, dat voor dit alles later een billijke vergoeding moet worden genoten? Is nu in een gemeente het getal gegoede ingezetenen te klein, om van een voldoend bestaan verzekerd te zijn, dan moet er een bezoldiging uit de gemeentekas worden aan geboden, het is niet anders. En zegt men nu, dat de kas zulks niet lyden kan en dat men zich daarom liever met een man van minder capaciteit zou willen vergenoegen, dan moge zulks économisch verstandig schy- nen, maar de redeneering verliest al haar kracht, indien men het leven en de gezond heid van een mensch niet gelieft te be schouwen als een voorwerp, op welks waarde men knibbelen kan. Indien we ons wel herinneren, is ten vo- rigen jare een wetsvoorstel aangenomen waarby een crediet werd uitgetrokken ten einde aan onvermogende gebeenten onder zekere voorwaarden subsidie te verleenen voor geneeskundige hulp. Ook is weleens ergens, we meenen «op het eiland Urk, een officier van gezondheid tydelyk gede tacheerd geworden. Dat bewijst, dat de Regeering des lands het oog niet sluit voor de bestaande behoefte. Om daarin op meer afdoende wyze te voorzien, in afwachting dat langs den natuurlyken weg het even- 1 wicht wordt hersteld, weten we een beter middel dan het herstel der tweede klasse van geneeskundigen. Het bestaat daarin, dat een zeker aantal burgerlijke Ryks artsen worden aangesteld, en door de Regeering geplaatst waar zy noodig zijn, terwyl de gemeenten dan met een deel der bezoldi ging konden belast worden. Wy zouden het zeer doeltreffend vinden, als het Ryk het daartoe benoodigd aantal jongelieden, die het eindexamen der H. Burgerschool 1 of van het Gymnasium hebben afgelegd, op kosten der schatkist liet studeeren, op ge lijke voorwaarden als thans geschiedt ten 1 aanzien van de adspirant-oflicieren van ge zondheid aan elk der vier universiteiten een tiental, onder toelage van f8000, dat zou een uitgaaf zyn van f 320,000 zeker 1 een niet te groote som, waarmede in zeer korten tijd voorgoed een eind aan de klach ten ware te maken. Het spreekt vanzelf dat zy, die in het genot der toelaag ge steld worden, zich moeten verbinden om gedurende een bepaalde reeks van jaren achl bijvoorbeeld, als civiele ambtenaren, en onder de voor waarden, verder bij de Wet te stellen, in ’s lands dienst moesten blijven. Wy gelooven dat in die richting de oplossing der quaestie gevonden kan worden. IARKT, naast „DE WAAG”, nomen gelden h deposito: r bedragen van f 50 tot f 500, terstond opvraagbaar; bedragen van f 500 tot f 1000, nipt 2 dagen opzegging; I bedragen boven f 1000, met I 8 dagen opzegging; ’s jaara bedragen boven f 1000, i onderpand in fondsen. Spoediger dan ver nJSfts, werd is het tot een botsing gekomen tusschen de meer li berale gevoelens van den Duitaclien Keizer en het ultraconservatieve element, door den Pruisisehen Minister Von Puttkamer verte genwoordigd. Laatstgenoemde heeft, inge volge een tweeden brief van den Keizer, in antwoord op de door den Minister in gediende verdediging, zijn ontslag gevraagd en verkregen. De eigenaardige verdiensten van den afgetreden Minister werden door den Keizer erkend, door hem het Groot kruis der Hohenzollernorde te geven, ter wijl waarschijnlijk met dezelfde bedoeling Von Bismarck een afscheidsdiner gaf, waarop ook de ambtgenoóten van den scheidenden Minister genoodigd waren. Hoog zijn thans, in verband met do be noeming van een opvolger, de verwachtin gen der liberalen gespannen, ’t Zou ons niet verwonderen, indien die keuze genoemde partij teleurstelling baarde, in zoover dat de portefeuille juist aan geen partijman zal worden opgedragen. De crisis, die onder andere omstandig heden zeker de pers in rep en roer zou brengen, wordt thans vrij kalm besproken. Immers de toestand van Keizer Frederik is meer achteruitgaande. Er hebben zich weer moeielijkheden bij het slikken voorgedaan, die het voortwoekeren der kwaal naar de meer inwendig gelegen doelen doen ver moeden en met bezorgdheid vervullen, ’t Zou dan ook een groote teleurstelling zyn, in dien na de aanvankelijke beterschap, waarin men zich mocht verheugen, de onverbid delijke dood toch de overhand behield'. De Wet tot verlenging van den termijn, gedu rende welken leden v«n den landdag zitting zullen hebben, tot 5 jaren, is thans mede afgokondigd. De quaostie of er al dan niet in Frank rijk eon ondersecretaris vodr Binnenlandsche Zaken zijn zal, heeft aanleiding gegeven tot het stellen der Kabinets-quaestie. Met 342 tegen 131 stemmen bewilligde de Kamer echter de voor dat postje noodige fr. 16.500. Te Angoulême heeft het Boulangisme weer tot oen kloppartij aanleiding gegeven tusschen de voorstanders van Boulanger en de tegenstanders dier partij. Eerstgonoem- den hebben het onderspit gedolven. Met een feestmaal zijn Zondag j.l. te Parijs de feesten ter viering van den ge denkdag der groote revolutie van 1789 in gewijd. Het was dien dag nl. 100 jaren geleden, dat de opstand in Dauphiné uit brak, die het voorspel was der groote om wenteling van een jaar later. De Presi dent der Republiek, de voorzitter der ka mers en by na alle Ministers, zoomede een honderdtal volksvertegenwoordigers, zaten aan. Terwyl overal elders de officieele deel neming aan die feesten zorgvuldig ver meden wordt, heeft de Noorweegsche volks vertegenwoordiging 100.000 kronen geno teerd voor een feestviering op 14 Juli 1889 I Of de regeering ze zal gebruiken is de vraag. De geest tusschen Frankrijk en Halle wordt wat vriendelijker dan in de laatste tijden ’t geval was. De deputatie van Fransche Universiteiten, die ^jel kwam ne men aan de feesten, ter v.wing van den geboortedag der Hoogeschool te Bologna, word byzonder gefêteerd. Men ontspande de paarden der rijtuigen, waarin de depu tatie gezeten was, en deed den dienst dier paarden. De Koning en de Koningin nemen mede aan de feesten deel. Onder de geschenken, der Universiteit door hare zusterscholen aangeboden, bd- hoort een kunstig bewerkt wijnvat, circa 10 hectoliter wijn inhoudende, een met bloemen getooide os mot vergulde horens en een Parmezaansche kaas, symbolen dor Universiteiten van Turijn, Padua en Panna. Het nieuwe Italiaansche strafwetboek, waarby o. a. ook de doodstraf is afgeschaft, is met 245 tegeu 67 stemmen voorloopig goed gekeurd. De meest gewichtige punten zullen echter nogmaals besproken en be schouwd worden. De kamer-verkiezingen in Belgii hebben de meerderheid der katholieken in Kamer en Senaat gehandhaafd, zelfs indien de herstemming, die te Brussel tusschen de katholieken en liberalen moet plaats heb ben, gunstig voor laatstgenoemden mocht aflo pen. Hier en daar ging het nog al warm toe. Nog nooit waren de liberalen to Antwerpen zoo trouw uls ditmaal opge komen, al moesten ze ook het onderspit delven. In Egypte is een nieuw ministerie op getreden, dat, naar men beweert, minder Engelsch-gezind moet zyn dan het afge- tredene en dus in Albion niot te gunstig besproken wordt. In Bulgarije dreigt een crisis door het ontslag van Btambouloff. Turkije is door Hueland opnieuw aan zyne oorlogsschuld van 900.000 Turksche ponden herinnerd. LJtadcmaker •\dd. aohat- ÏOTdanig be- Van der Maarel, thans De medische wetenschap is in de laatste jaren, evenals elke andere, maar we zouden ook kunnen zeggen meer dan eenige an dere, verbazend vooruitgegaan. Droeg zy voorheen nog altyd min of meer een dog matisch karakter, in dien zin, dat voorop gezette grondstellingen als onomstootelijke waarheden gehandhaafd bleven, van het oogenblik af, dat waarneming en niets dan dat als bron van kennis werd aangenomen, heeft zy zich in korten tijd meer ontwik keld en breeder vlucht genomen, dan voor heen in een gansche eeuw en naarmate het getal waamemingsmiddelen grooter wordt, en de hoeveelheid wèl-geconsta- teerde verschijnselen aanzienlyker, zal zy ook de lydende menschheid meer vertrou wen inboezemen. De dokter uit vroeger dagen, wiens wysheid voor een groot deel bestond in het receptenboek van zyn vader of grootvader, met welks voorschriften hy zyn patiënten als bij toeval genas, behoort voorgoed tot de geschiedenis. Doch met die nieuwe richting is ook de studie van den medicus zeer ornvangryk geworden niet alleen, zy heeft ook een practischen vorm verkregen. Natuurken nis scheikundeontleedkundeze wor den aan onze académiën breed en diep behandeld; en hebben de studenten door het afleggen van hun beide zoogenaamde natuurkundige examens blyken gegeven van genoegzame vorderingen m die vakken, dan gaan zy, onverminderd de collegies die zij blijven by wonen, naar de ziekenhuizen, om daar onder de leiding der professoren langs aanschouwelyken weg tot de kennis der ziekteverschijnselen te geraken. In hoeverre men nu met minder dan dat genoegen zou willen nemen, is ons niet duidelyk. Op geen enkel gebied is halve kennis eigenlijk gevaarlyker nog dan vol slagen onwetendheid, en wij gelooven dat niemands leven ernstiger wordt bedreigd dan dat van een kranke, die de hulp heeft ingeroepen van een man, die een onvol doende leerschool heeft doorloopen. Dat wen zulks vroeger zoo niet inzag, is voor ons geen reden om thans tot de oude dwa lingen terug te keeren. Evenwel, zal men zeggen, er beslaan een aantal eenvoudige ziekten, die door personen van weinig wetenschappelyke ont wikkeling geconstateerd kunnen worden, en voor welke het geneesmiddel als aangewe zen is. Dat men koorts verdryft met chi- nine, en gezwellen doet rypen met pappen Niet lang geleden werd in een der dag bladen op nieuw de aandacht gericht op het nog hltyd bestaand gebrek aan genees- heeren, in vele kleinere gemeenten van ons land. Streken worden genoemd, waar men uren zou moeten rijden, om den naastbij- wonenden arts te bereiken, en waar het regel is, dat de menschen sterven zonder door een geneeskundige bezocht te zijn. Het blad noemt dit, m. i. terecht, een onhoudbaren toestand. Het wyt de oorzaak aan de wet, die gebroken heeft met hetgeen vroeger bestond, toen men naast de gewone geneeskundigen een "tweede klasse van helpers in nood had, die, met den titel van wheel- en verloskundige” zich kon vestigen in plaatsen beneden zeker be volkingscijfer en daar de geheele practijk uitoefenen met inbegrip van de levering der medicynen, of in de steden zich moes ten houden by hetgeen meer bepaald den werkkring van den chirurgijn betreft. Het publiek kenschetste dit verschil, door te spreken van den ndokter” en den weester”. In onze thans vigeerende geneeskundige wetten is (Jat onderscheid vervallennie mand verkrijgt bevoegdheid, de practijk uit te oefenen, die niet het van Staatswege in gesteld arts-examen met goed gevolg heeft afgelegd. Waren voorheen, ter opleiding van de plattelands-heelmeesters, in sommige gemeenten clinische scholen opgericht, deze instellingen behooren insgelijks tot het verleden. Daarentegen is ook de beper king, waaraan deze geneeskundigen van den tweeden rang vroeger gehouden waren, op geheven; deze heeren maken van hun be voegdheid het gebruik, dat hun goeddunkt, zonder eenige restrictie. Het spreekt van zelf, dat hun getal van jaar tot jaar ver- ipindert; dair zyn er onder, die in hun kring groot vertrouwen genieten, en dat verdienen ook, wegens de ervaring, die zy verwierven, en doordien zy ondanks hun gebrekkige opleiding, steeds hun kennis ver rijkt en met die kennis gewoekerd hebben. Het bedoelde blad nu wenscht, dat men tot die voormalige regeling terugkeere, en op nieuw een stand van geneeskundigen van den tweeden rang met meer beperkte opleiding in het leven roepe, ten einde op die wyze in de behoefte van het platteland te voorzien, en het verwacht zelfs een wetsvoorstel in dien geest, nu een ministerie uit de rechterzijde aan het bewind is ge komen. Laat ons zien, in hoeverre we ons met dien wensch kunnen vereénigen. de gelegenheid gesteld, JL en TANDEN voor- de grootste hoeveelheid grond op te rui mennl. 5.400.000 kub. meter. Het verrichten van baggerwerk tot ver betering van het vaarwater tusschen de beide leidammen in het Zwolsche Dtep en daarbuiten in zee, in de provincie Gelder land. Minste inschrijver de heer A. L. Van Wijngaarden IJx. te Sliedrecht, voor fO.37^ per kub. meter. Namens het Waterschap Hun- singo is aanbesteed het uitbaggeren van de genl te Zoutkamp on andere werken. De 12 inschrijvingen liepen van f33.500 tot f24.733 deze laatste van C. De Ruiter te Hardingsveld, aan wien het werk gegund is. Van Maandag tot Woensdag waren in de gemeente Vuren1 en Dalem 4 officieren met 15 i 16 manschappen in fanterie van 's Bosch ingekwartierd, ten einde op het fort Vuren eenige manoeuvres te maken en de omstreken te verkennen. Op de Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt stonden 552 paarden en veulens aan de lyn. Weeldepaarden gol den van f 500 tot f 800 werkpaarden van f300 tot f500; veulens van f 150 tot f200; ponnies van f70 tot f180. De handel was redelijk. Er waren tame lijk buiten- en binnenlandsche kooplieden ter markt. Te ’s-Gravenhage is in ruim 82-jarigen ouderdom overleden Mr. F. O. Donker Curtius, voormalig Raadsheer in den Hoogen Raad. De rechtbank teUtrecht heeft uitspraak gedaan in het aanhangig gemaakte kerkelijk geschilnl. de vordering van kerk voogden der Herv. gem. te Oudewater om van Ds. W. F. Winckel op te eischen de door hem bewoonde pastorie. De recht bank achtte een Onderzoek a ufo nd niet noodig, omdat de kerkeraad het besluit tot afscheiding van de N. H. kerk niet genomen heeft met de vereischte meerderheid van 2/3 der stemmen, welke is voorgesohreven tenzij de zaak wat in casu niet *het geval is geweest in eene vorige vergadering was behandeld en de leden tot eene tweede vergadering wettiglijk waren opgeroepen. Op dien grond moet aan het kerkeraadsbe- sluit alle kracht en geldigheid worden ont zegd zoodat het overbodig is na te gaan of de kerkeraad door dit besluit te nemen bleef binnen zijne bevoegdheid; de regle menten der N. H. kerk toch hebben kracht behouden voor de gemeente Oudewater. Mitsdien werd de gedaagde veroordeeld tot ontruiming van do pastorie, mot mach tiging aan de eischors om, zoq de gedaagde binueu zeven dagen na de beteekening van het vonnis niet aan hot bevel tot ontruiming voldoet, zich in bezit te stellen van hun eigendomdesnoods door den sterken arm. Het vonnis is uitvoerbaar verklaard bij voor raad terwijl de gedaagde veroordeeld is tot het betalen van schadevergoeding sedert den dag der dagvaarding, nader op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet. Tegen Arie Recourt, voorheen kaaskooper te Groot-Ammers, vermoedelijk rondzwervende in Zuid-Holland of Gelder land, is bij beschikking der arrond.-recht- bank te Dordrecht, dd. 4 Juni j.l., ter zake van oplichting, rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming. De officier van justitie te Dordrecht ver zoekt opsporing, aanhouding en opzending. Als een bewy« dat de kaas- prijzen aanmerkelijk rijzenkan vermeld worden, dat in de buurtschap Bovenberg, onder Berg-Ambachteene party Moi-kaas verkocht is tegen 30 gulden de 50 kilogram. Naar wordt medegedeeld, moet bij de regeering het voornemen be staan om op de begrooting voor 1889 geen gelden uit te trekken voor de voorberei dende klassen bij de rijksnormaallessen. De heer J. M. Borren te 81 ie- drecht, benoemd onderwjjzer aan de open bare lagere scholen te Amsterdam, heeft wegens zijne benoeming tot hoofd der open bare school te Asch, gemeente Buren, voor die benoeming bedankt. Ds. P. Biesterveld, predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Gorincbem, heeft bedankt voor het beroep naar Baarn. Z. M. heeft, op verzoek, eer vol ontslag verleend aan C^RaJemaker, als kapitem-commandant bij 'aohat- terij te Culemborg, en als noemd J. J. le luitenant. Z. M. heeft mr. M. F. Boonzajer jr., te Gorincbem, benoemd tot schoolop ziener in het arrondissement Gorincbem. Door Z. M. is de heer^. Van 't Lindenhoutdirecteur der weesinrichting te Neerboschbenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij koninklijk besluit is op- geheven het kantoor van waarborg en be lasting der gouden en zilveren werken te Mid delburg en ingesteld een kantoor derzelfde middelen te Rozendaal; zijn ingedeeld onder het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken te Rozendaalde provincie Zeeland en de kèntons Breda, Zevenber gen en Borgen-op Zoom; is eervol ontslag verleend aan P. R. Van Visvliet, als ont vanger van den waarborg der gouden- en zilveren werkeu te Middelburg; en zyn benoemdtot controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Roosendaal M. P. 8. Popta, controleur derzelfde middelen te Middel burg; tot essaieur van den waarborg en de belasting der gouden- en zilveren wer ken te Rozendaal M. 8. F. Lange dijk, essaieur te Middelburg; tot ontvanger van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Roosendaal J. J. Van Raab van Canstein, nevens zijne be trekking van ontvanger der invoerrechten en accynzen aldaar. In de Staatscourant is opge nomen een kon. best, van den lOden dezer, houdende benoeming eener staatscommissie voor het voorbereiden der volgens alinea 2 van art. 181 dor Grondwet gevorderde wet betreffende ’s lands verdediging. Aan deze commissie is opgedragen het instellen van een onderzoek naaren het uitbrengen van een advies met betrekking tot de wenschelijke grondslagen voor de wettelijke regelingwelke ingevolge de tweede alinea van art. 181 der Grondwet getroffen zal moeten worden. Aan haar wordt overgelaten in haar aan den Koning in te dienen verslag nevens de hoofdbegin- selen voor de vermelde regeling, zoodanige punten daarop betrekking hebbende, als zij meent dat daartoe in aanmerking kunnen komen, op te nemen en uit te werken. Zij zal aangaande alle zakenwaaromtrent zij niot eenparig oordeeltbij meerderheid be slissen des echter dat het den leden vrijstaat hun gevoelen, van dat der meerderheid af wijkende, in een afzonderlijk advies, te gelijk met dat der commissie, aan den Koning te doen kennen. Aan de ministers van oorlog, van marine en van binnenlandsche zaken is opgedragenaan de commissie de noodige gegevens te verstrekkenwelke zijals hulp middel bij haar onderzoek en eventueel als richtsnoer bij de uitvoering barer opdracht mocht wenschen te ontvangen. De commissie zal hare zittingen houden te ’s Graven hage, en zy zal voor de eerste maal door haren voorzitter worden bijeengeroepen. Door do arrond.-rechtbank te Zutfen is, ter vervulling van eene openge vallen rechtersplaats in dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr. mr. D. O. Engelen, sub stituut-officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Almeloo; mr. N. F. Van Noo- ten jr., kantonrechter te Gorincbem, en mr. L. D. W. Losecaat Vermeer, kantonrechter te Medemblik. De bij het wapen der dfti 11 erie nieuw benoemde kapitein J. E. De Man wordt ingedeold bij het 3do regiment ves- ting-artilloriein garnizoen te Gorinchem. De concept-bogrooting van het hoogheemraadschap „Krimpenerwaard”, dienstjaar 1888/89 bedraagt in ontvangst f61432,61, in uitgaaf f61430. Vermoedeljjk batig slot alzoo f2,61. De gemeenteraad van Papen- drecht heeft benoemd tot gemeente-genees- heer Dr. E. Brantsarts aldaar. Aan het Departement van Waterstaat te ’s Hage werd Woensdag o. a. aan besteed Het onderhoud en herstel der werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan deu Hoek van Holland, uitmakendo den Waterweg langs Rotterdam naar Zee, van 1 Juli 1888 tot on met 30 Juni 1889, in twee perceeien. (Raming: le perceel f 24.000; 2e f 144.000). Minste inschrij vers: voor het eerste perceel de heer 0. Bos Az. te Dordrecht, voor f 24.500 en voor het tweede de heeren A. Vol ker Lz. en P. A. Bos te Sliedrecht on Gorinchem, voor f 128.000. Het opruimen van gronden uit den Nieuwen Maasmond te Hoek van Holland, ter verdieping van het groot scheepvaart- water voor de verbetering van den water weg langs Rotterdam naar zee. De hee ren Volker en Bos vooruoemd nemen aan Schoonhoven heeft eene flinke sorteering lines, van f 4,50 lot f 6,50. IL1ÈRES en RIJGSCHOENEN van - en hooger.

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1