:rgroedeiï. rüsurd, 1888. N°. 993. Zaterdag 23 Juni. Varinas, Rijtuigen, TE KOOP UTER TDRER Fatrassen. •7:; mgen Zonen Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I' 1 KRUIJT, i Klokkenmaker, ER8TRAAT, WUOVEW. EEK (Gouda). Kop Co LDEN; LDEN jnsch BUITENLAND. te Oudewater, per 50 kilogram gelieven vooral zich consent-biljet, af te ranger, onder wiens laar anders dit zout (even. Duten, SIMONSZ Jz„ B. F. DE ROOS. BINNENLAND. 6, 1872, 1875. J. A. SMITS. Duitschlands Tweede Keizer, f <5 N te Schoonhoven, S. W. N. VAN NOO' Uitgev< deu hoer iN WOOTEN. welke sa- veldmaar- T0N pro- SCHOOKHOVElfSGHE COURANT. K.G. ij huis „DE LAND- oonhoven staan TE weg loopende 3 E KBouwman te lm Ie Weenen r i,m. - 0,70. berekend, dook 1. stein ger t( te Uw Westcapello PEIT in tste succes een ED, PELUW men zamen OHs. DE JONG, rabelmaker, t Schoonhoven. 1 voorraad van 'ten Meubelen. bericht de ontvangst we RIJN8CH EIKEN Overzicht. Een nieuwe zware slag heeft het üuitsclie Ryk getroffen. Vrijdag 15 dezer bezweek Keizer Frederik in 56-jarigen ouderdom op het kasteel Friednchskron te Potsdam slechts 3 maanden na zijn roemruchtigen vader Keizer Wilhelm. Gelijk te verwachten’ was by het voortwoekeren vaiti de kwaal, die hem nu reeds een jaar lang ontzettend deed lyden, brak eindelijk het oogenbhk aan dat geen kunstmiddelen meer in maat waren het leven lauger te rekken en eeu- Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vnjdags-namiddags. Alle binneulandsche Advertentiön, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. w bij de Firma tnooping moeielijk Na slechts enkele Keizer, om- i kleinen kring der naaste be- Aan de eene personen, niet st. De nieuwe 3mier is, heb- mnnor ambts- I, Gorincbem. nieuwe 8ui- Mejuffrouwen Houthandelaar, Juai 1888. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Amster- ng voor genoten gunst, UEd. Dw. Dienaar, 1888. De droevige gebeurtenis heeft in het al gemeen ook in het buitenland diepe deer nis verbekt. De jeugdige Keizer wondt al- lerwege met sympathie en vertrouwen begroet. Alleen in Frankrijk meenen som mige bladen de toekomst thans duisterder te moeten inzien. Hopen we dat ze wat meer gebeurt in deze miszien. Boulanger heeft het in 't Departement Charento, waar hij de verkiezing van Paul Deroulèdo voorstond, niet gewonnen. Zijn candidaat, hoewel in herstemming komende, verkreeg ruim 2000 stemmen minder dan zyn liberale tegencandidaat. Het Depar tement zal nu voorloopig van een bezoek van den grooten Boulanger verstoken moe ten blijven; hij had dit afhankelijk gesteld van den goeden uitslag der verkiezing. Een wetsvoorstel is ingodiend en urgent verklaard, om afgevaardigden, die een maand lang de zittingen der kamer verzuimen, van hun mandaat vervallen te verklarep. Het heeft in de eerste plaats ten doel, zich van Wilson te ontslaan, die sedert zyn vrijspraak niet meer is verschenen. In IIcIkI* hebben do kerke! ij ken ook by do herstemmingen gezegevierd, zoodat zij thans in do kamer eene meerderheid van 56 en in den Senaat van 31 stemmen hebben. De kabinetscrisis in Spanje is gebleken alleen eene verwisseling van p* van beginselen te zyn geweest. Ministers, waarvan Sagosta prei l*eu verklaard in het voetspoor hu voorgangers te zullen gaan. In de troonrede, waarmede de Keizer van Oostenrijk de zitting der delegation opende, liet Z. M. zich zeer vredelievend uit, al veroorloofde de toestand van Europa ook niet om de wapeningen te staken. mi handeling vangenisst Th. B. Gouda, b gesproken. Tot hoofd dor school met den bijbel te IJselmonde ia benoemd de heer A. Willemse te Leiden. Op Woensdag 4 Juli zullen op het Chr. Nationaal Zendingsfoest te Boekenroode als sprekers optreden de hoerenII. V. Hogerzeil te Amsterdam (openingsrede); 8. H. Buytendyk te IJsel- G. v. Asselt, zendeling; dr. E. Bar- te Amsterdam; dr. H. E. Daubanton te Heemstede; W. haron van Doorn van Westcapello to ’s-Hago; W. H. Gispen te Amsterdam C. L. Laan te Rotterdammr. J. F. van Lennep te Amsterdam; T. M. Loman te Amsterdam; dr. J. J. P. Vale- ton to Utrecht; J. P. G. Wasthoff te Am sterdam; J. H. Wiersma te Amsterdam; H. Wlldeboer te Oudewater; H. Malcomosius te Rotterdam (1ste afscheidsrede); dr. G. J. Van der Flier te ’s-Hage (slotrede). Uit Moerkerk wordt aan de N. Rott. Cour, gemold Hier bestaat in den laatsten tijd oen ge schil tusschen den kerkeraad en hh. kerk voogden der Herv. gemeente over do be noeming van een voorlezer en koster. Beide function werden vroeger door ééu on den- zolfden persoon vervuld. Nu deze betrek king van voorlezer-koster kwam te vacoeren, wensohte de kerkeraad, d«t zij, evenals vroeger, aan één en denzolfden persoon zou worden opgedragen, waartoe kerkvoogden, in eene zoogenaamde gecombineerde ver gadering met den kerkeraad, zich zouden hebben verbonden, echter onder reserve „als het zoo vallen kon," dat wilde zoggen, dat zy den persoon tot koster zouden be noemen, dien de kerkeraad tot voorlezer koos, als hij ook aan hen mocht bevallen. De keus van den kerkeraad beviel aan hh. kerkvoogden echter niet, on zjj kozen dus, waartoe zij het volle recht hadden, een ander persoon tot koster, dan de kerkeraad tot voorlezer had benoemd. Vandaar aanklacht tegen hh kerkvoog den by het college van toezicht. De heer W. Zegers, predikant te Gorin- chem en lid van het genoemd college, werd dientengevolge afgevaardigd om in loco de zaak te onderzoeken en rapport uit te brengen. Dezer dagen vergaderde in Den Haag het college van toezicht, dat na ernstige over weging met alg- meene stemmen besloot, de benoeming door kerkvoogden van den to gen woord i gen koster te vernietigen, aange zien zij niet hadden gehandeld overeenkom stig art. 18 van het algem. reglement op het beheer der kerkelijke goederen. By het onderzoek in loco is tevens ge bleken, dat do kerkelijke fondsen in onze aanzienlyko en welvarende gemeente verre van bloeiend waren, zoodat er zelfs sprake was het orgel, vour weinige jaren vooreenige duizenden aangekocht, wegens reparatie kosten maar ongebruikt te laten. Deze treurige Haancieeie toestand kan echter niemand verwonderen, diö weet, dat er in de kerk alhier vele zoogenaamde eigene zitplaatsen zijn, en dat men hier 's jaars voor eene boste zitplaats ia de kerk Hechts „één gulden twaalf en halve cent" betaalt. Do gereformeerde conferen tie, op Dinsdag 3 Juli a. s. te Dordrecht te houden, zal, blijkens het programma, om 10 uur geopend worden door den c maulent Ds. A. Van Veelo. Daarna zu len referatenmet gelegenheid tot debat, gehouden worden over: „het karakter dor geref kerken", „de deformatie der kerken m Nederland" en „de roeping der kerken tot reformatie en de wijze waarop zy behoort te geschieden", respectievelijk door de hoeren Ds. Klaarhamer van Rotter dam, Ds. F. Fortuin van Barendreoht en Ds P. Segboer van N.-Lekkeriand. Hierna zal de conferentie door den voor zitter gesloten worden. Des avonds om 7 uren houdt ds. Bajema, van Zuidland, tou slotte nog een bidstond. Door Z. M. is aan den hoer O. Van Rees, op zyn verzoek, een eervol ontslag verle-md aU Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen dien sten, en met bepaling dat dit eervol ontslag wordt gerekend in te gaan met den dag, waarop do heer Van Rees de function van Gouv.-Gen. aan zijn opvolger zal hebben overgegeven. Door Z. M. is benoemd tot Gou verneur-Generaal van Nederl.-Indië do heer Mr. C. Pnnacker Hordijk, oud-Ministor vun Binnen). Zaken, thans Commissaris des Ko- niugs in de prov. Drentemet bepaling dat de benoemde Gouverneur-üeneraal als zoodanig optreedt den dag waarop hij te Batavia zal zijn aangekomen. B y K om- besluit is thans b c- paald, dat briefomslagen van gedrukte aan kondigingen voorzien, na alvorens vanwege de postadministratie voorzien te zijn van een afdruk van een postzegelstempel, ter waarde van vijf cent of hooger on togen betaling van het bedrag door het postzegel vertegenwoor digd, in gebruik kunnen worden gesteld <>p den voet en de voorwaarden, door den minis ter van waterstaat, handel en nijverheid te bepalen. Ter behandeling in dezomer- vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn o. a. aangewezen: het in de herfstvergadering aangehouden voor stol van den heer Lazonderbetreffende een onderzoek naar de mogelijkheid van su'osidioering door de provincie van locaal- spoor- of tramwegen, on de subsidieaan vrage van de hoeren 8. 1’. II. Noordeudorp o. s., uitmakende het comité voor den aau- leg eener spoorlijn over eigen baan tus schen Gouda en Schoonhoven. De Minister van Waterstaat heeft aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland verklaard, dat ZExc. aan de Tweede Kamer geen verlenging van de Rynspoor- wegconcessio zal voorstellen, dan na overleg over voorziening in de verhooging van de spoorwegbrug over de Gouwe. Bij de te Utrecht gehouden aanbesteding tot het maken van oevorvoor- zieniug langs en het uitvoeren van bag- gerwerk in den gekanaiiseerden Hollaud- schen IJsel in de provincie Utrecht (be groot op f2660), waren 12 inschryvings- billetten ingeleverd, de hoogste tegen f 2828 wus van den heer U. De Groot te Sliedrecht, en de laagste tegen f2150 van P. Van Weerden te IJseUtein. Het herstellen der Zo as b rug over de Culeraborgsche Vliet, Dinsdag 19 Juni aan besteed, is aangenomen door Teu- nis Van Os, timmerman te Leerdam, voor f 975,90. In het Kerkerak, na by B aan hoek, op de Merwede, zal eerstdaags eene zegenzalmvisschery worden aangelegd. Te Vianen word Maandag by de kersen verpachtingen van 8 tot 12 ct. per K.G. aan don boom besteed. De koude weersgesteldheid heeft in de laatste dagen op de boomgaarden zeer nadoelig gewerkt. By de k ersen-ver p a c h t i u ge n in de Betuwe wordt van 8 tot 12 ct. per KG. aan den boom besteed. —De zangvereeniging „Caecilia" te Gorinohem heeft eene uitvoering gegeven, bovengenoemde leenin- 'h f'*' wonl<!‘> «ld ten kantore van maal zoover, kou de o van langer duur zyn dagen herig lijden ont ringd van een trekkingen. Aan de eene zijde van het sterfbed zat zijne gade, Keizerin Victoria, aan de andere zijde zijl oudste zoon Prins Wilhelm, thans Keizer Wilhelm II. Niet minder innig, zij 't tok uit den aard der zaak en naar den wensih van den overledene met minder uiterlijk vertoon dan bij den dood van zijn roemrijken vader, ttourt het Duitsche volk om dm dood van Keizer Frederik, die zich zotieer mocht verheugen in de liefde en sympathie van allen, zonder onderscheid van klem of party. Nog in de laatste oogenblikkai kon hij de noodige kracht vinden om onvergefelijke woorden van liefde en vrieneschap tor neder te stellen, o. a. toen ééi dag voor zijn dood zijne jarige dochter Prinses Sophia een handdruk kwam vragen. Maandag had op eenvoudige wijze, naar den wensch van den overledene, de begra fenis plaats in do Friedmslarche te Potsdam, in tegenwoordigheid dar naaste verwanten, de Duitsche Vorsten, eenigo autoriteiten uit Berlijn en een militair escorte. De Keizerin- weduwe Victoria kon de plechtigheid niet tot den einde bij wonen zij trok zich met hare kinderen terug naar een nabijgelegen lan delijk kerkgebouw, waar zij in hare eerste huwelijksjaren zooveel gelukkige uren ge sleten had, om daar onder de eenvoudige, troostende woorden vaneen eenvoudig dorps geestelijke uit te weenen. Ook Prins, thans Keizer Wilhelm, was innig geroerd. Die gemoedsstemming spreekt ook uit de proclamatie, die hij, naar de gewoonte, den dag der teraardebestelling tot zyn volk richtte en die wij hier laten volgen. „Aan mijn volk! Gods raadsbesluit heeft opnieuw den amarte|yk»ten rouw^jur ono gebracht. Nadat het graf zicn*bSven het stoffelijk omhulsel van mynen onvergetelijken groot vader nauwelyks gesloten had, werd ook myn innig geliefde vader uit dit lydelyke tot deu eeuwigen vrede opgeroepen. De heldhaftige, uit Christelijke berusting voort spruitende arbeidskracht, waarmede hij, trots zyn lijden, van zyue koninklijke plichten zich wist te kwijten, scheen grond te ge ven voor de hoop, dat hy voor het vader land nog langer behouden zou blyven. God heeft het anders besloten. Den ko ninklijken lijder, wiens hart voor al wat groot en schoon is klopte, zijn slechts weinige maanden beschoren geweest, om ook op den troon de edele eigenschap pen van geest en hart, welke hem de liefde des volks dedeu winnen, aan den dag te leggen. De deugden die hem sier den, de overwinningen welke hij op de slagvelden bevocht, zullen dankbaar her dacht worden zoolang er Duitsche harten kloppen, en een onvergankelijke roem zal zijne ridderlyke gestalte in de geschiedenis des vaderlands omstralen. Tot den troon mijner vaderen geroepen, heb ik onder opzien tot den Koning klier koningen de regeering aanvaard, en aan God beloofd naar het voorbeeld mijner va deren voor fiiyn volk een rechtvaardig en zacht Vorst te zullen zyn, vroomheid en Godsvrucht aan te kweeken, den vrede te beschermen, do welvaart des lands te bevor deren, voor armen en verdrukten een helper, van het recht een trouwe bewaker te zijn. Wanneer ik God om kracht bid, om deze koninklijke plichten, die Zijn wil my oplegt, te vervullen, zoo word ik daarbij gesteund door vertrouwen in het Pruisi sche volk, een vertrouwen, waartoe een terugblik in onzo geschiedenis mij het recht verleent. In goede en in booze dagen heeft Pruisens volk steeds trouw zijnen Koning ter zyde gestaan. Op die trouw, welke jegens inyue vaderen in allen nood en ge vaar steeds een onwrikbare band gebleken is, reken ook ik, in het bewustzijn dat ik haar van ganscher harte beantwoord, ais een trouw vorst van een trouw volk, beiden gelykelijk sterk in toewijding aan het ge meenschappelijke vaderland. Aan dit bewustzyn van de wederkeerig- heid der liefde, die my met myn volk ver bindt, ontleen ik het vertrouwen, dat God mij de kracht en de wijsheid geven zal om myn ambt tot heil des vaderlands te vervullen.” Vooral om den hoogst bescheiden toon heeft Keizer Wilhelm II aanvankelijk de harten voor zich gewonnen, straks zal hij voor den Rijks- en Landdag gelegenheid hebben zich nader uit to spreken, doch men twyfelt er niet aan of hy zal, wat de te volgen staatkunde betreft, de voetstap pen van zyn vader drukken. Opmerking, ook in verband met do ge voelens van deu nieuwen Keker, verdient nog, dat behaWe de Prins van Wales al leen Pnns Wladimir van Rusland als vreemde vorst de begrafenis van Keizer Frederik by woonde. Bij testament zyn de kasteden te Char lottenburg en te Wilhelmshëhe bij Kassei aan de Keiserin-weduwe toegewezen. ■rplaatat hebbende naar van de VeoretraaV, beveel owing aan, beloofd ver- ■effende hot TAPIJT on on, bekleeden van STOE- É’S. BREUKBANDEN 3,50, voortdurend ver- Da niat onverwachte treurmare va»Keizer Frederiks overlijden bereikte ons verleden week te laat, dan dat we toen nog in een hoofdartikel een korte schets van zijn leven hadden kunnen aanbieden. Wij grijpen thans de eerste gelegenheid aan, om de voornaam ste trekken uit zijn geschiedenis, die samen valt met een veelbewogen tydperk van deze eeuw, in herinnering te brengen. Prins Friedrich Wilhelm Nicolaus Karl werd den 18den October te Potsdam ge hore... Zijn moeder Augusta, dochter van den Groothertog Karl Friedrich van Saksen- Weimar, leidde zijn eerste opvoeding, en wist hem dien lust voor wetenschappelijke studie en dien kunstzin in te boezemen, die hem immer zyn bygebleven. Na het door- loopen eener goede gymnasiale opleiding be zocht hy op '17-jarigen leeftijd de hooge- school te Bonn. Het was juist in dien tijd dat zijn vader, Prins Wilhelm, bedreigd door de revolutionaire partij te Berlyn, die in den broeder van Koning Friedrich Wilhelm IV een der steunpilaren van het gehate regeeringsstelsel zag, in het geheim en onder een vermomming dé hoofdstad verliet, om eenige maanden buitenslands te vertoeven. De schok, die den troon der Hohenzollerns had doen trillen, wierp dien echter niet omver, en nadat voor korten tyd de constitutionele beginselen een aan vankelijke toepassing hadden gevonden, werd opnieuw de weg der reactie bewan deld, hetgeen aanhield tot het jaar 1858, toen de Koning, wegens toenemende kren king zijner geestvermogens, verplicht was zyn broeder Wilhelm met het regentschap te belasten. Gedurende dat tijdvak was Prins Fried rich Wilhelm, buiten alle politieke be moeiing gebleven, en had hij zich uitslui tend gewyd aan zyn militaire vorming. Elk manüelyk lid van de Hohenzollernsche dy-._ nastie treedt als gewoon soldaat in de gele deren, alleen gaat de promotie wat sneller dan by het gros der militaire menschen- kinderen. De rangen tusschen vrijwilliger in het Potsdammer garderegiment en com- pagnies-commandant waren spoedig door- loopentoen deze graad was verkregen, mocht de Prins ook aan de officiëele fees ten ten hove verschynen, waar hy, door zyn vriendelyke manieren, en niet minder door zyn kloeke gestalte en zyn openhar- j tigen oogopslagaller lieveling werd. In 1851 had hy met zyn vader de Lon- densche tentoonstelling bezocht en daar voor het eerst de toen tienjarige Prinses Victoria ontmoet. Een tweede ontmoeting in 1856, toen hy ter voltooiing zyner op voeding een reis door Europa deed en eenigen tyd in Engeland vertoefde, leidde tot een kennismaking, die spoedig tot een inni ger verhouding zich ontwikkelde. Het waren geenszins politieke berekeningen, die voor het sluiten van dit huwelijk, hetgeen den ‘Jbden Januari 1858 plaats greep, den door slag gaven. Uit dezen echt zyn vijf kinde ren geboren, de Prinsen Wilhelm (thans Keizer,) en Heinrich, en drie prinsessen. Als regent wijdde Prins Wilhelm een vryzinnige staatkunde in, met welke ver andering zijn zoon, die met onderscheiden uitstekende mannen van de liberale party bevriend was, zeer ingenomen was. Kort nadat de dood van den Koning de kroon op Wilhelm had doen overgaan, in 1861, brachten verschillende omstandigheden een omkeering te weegde Kroonprins, die vroeger meermalen vergaderingen van den Ministerraad had bygewoond om zich op de hoogte van bestuurs-aangelegenheden te stellen, nam van toen af een meer gereser veerde houding aan, en wijdde zich uit sluitend aan de vervulling zyner militaire plichten. Tot bevelhebber \an het tweede legercorps en gouverneur van Pommeren aangesteld, vestigde hy zyn residentie te Stettin, en was op die wijze van het tooneel van den politieken strijd verwijderd, waar in het groote vraagstuk van de legeruit- breiding, ondanks het verzet van den Land dag, op tamelyk inconstitutioneele Wyze door Von Bismarck tot beslissing werd gebracht. De oorlog, door Pruisen en Oostenryk gezamenlijk tegen Denemarken ondernomen in 1864, ten gevolge van de Sleeswijk-Hol- steinsche verwikkelingen, deed den Kroon prins meer op den voorgrond treden. Aan het hoofd van zyn corps maakte hy den veldtocht mede, en weldra toonde hy niet slechts een officier van buitengewone be kwaamheid te zyn, maar ook de beste eigen schappen van den soldaat in hooge mate te bezitten. Alle vermoeienissen en OQtbe- ringen van een wintercampagne deelde hy met den troep, en steeds wist hy door zyn welwillendheid en zyn opgewëkten zin een voortreffelijken geest te onderhouden. De bestorming der Duppeler schansen, waarin zyn corps een belarigryk aandeel had, was, zooals men weet, het voornaamste wapen feit van dezen kryg. Bloediger nog was de stryd met Oos tenryk in 1866. Den 26n Juni van dat jaar Boheinen binnengerukt, was het zyn doel, zich met het leger van zyn neef naast „l)E WAAG" gelden op Effecten ,oor.’ r 1000 4 4 boven tot den prolongatie^ Amsterdamsoho beut<ïoo£ met het koopen en F EG TEN, tegen een fondsen boven de 30 onder 30 JPON8 boven de o tearing. onze Koning den Kroonprins met veel achting ontvan gen. In 1883 bezocht hy Paus Leo op het Vaticaan, welk bezoek niet zonder invloed is gebleven op de toen gevoerde onderhan- dehngen tot herstel van den vrede op ker- kelyk gebied. Zijn laatste levensjaar is zepr smartelijk geweest; de ongeneeslijke krankheid, die een verblijf te San Remo wenschelyk maakte, werpt over het einde van zijn leven een droevigen sluier.. Toch bezat hy den moed, om op zyns vaders sterfdag, 9 Maart, de teugels, van het Rijksbestuur in handen te nemenen te midden van zyn lijden schreef hy die proclamation, die allerwege zulk een goeden indruk hebben gemaakt. En terwijl hoop en vrees, de eerste steeds ver flauwend, elkander afwisselden, bezigde hy elk oogenbhk van verademing om zich te wyden aah de plichten, die zyn hooge roe ping hem voorschreef, tevens een tijdperk van meer vrijzinnig bestuur voorbereidend, dat hy helaas niet heeft mogen aanschou wen, en dat, zooals velen duchten, in zyn eerste ontwikkeling zal worden tegenge houden. Tot op zijn laatsten levensdag is Keizer Frederik gebleven de geduldige lyder, de gelovige Christen, die niet licht uit de herinnering des Duitschen volks zal wmden uitgewischt. Ook wy leggen op zyn groeve een bescheiden bloempje neder. waarvan de zuivere opbrengst ad f700 voor do hulpbehoevende nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de gasontploffing aldaar zal strekken. Des zomers is er een zoo druk verkeer tusschen Arnhem en Westerbouwing, dat in de laatste jaren door de stoomboot- onderneming „Concordia" een bijzondere dienst werd ingestuld uitsluitend tusschen beide plaatsen. Het kleine bootje is thans vervangen door oene veel sierlijker cn prac- tischer ingerichte bootdie den passagiers meer comfort aanbiedt op de korte maar bekoorhjke reis. Na oenige proeftochtjes met aandeelhouders en verschillende autoriteiten gemaakt to hebben, is zy in dionst gesteld. In de zitting van Dinsdag der Arr.-Rechtbank te Rotterdam werden o. a. veroordeeld J.M., oud 18 jaar, pottenbakker te Gouda, wegens vernieling van oen glasruit, tot f 1 boeto, subsidiair 1 dag hechtenis. M. L. C.oud 44 jaar, gepensioneerd dlitair, wonende te Gouda, wegens mis- van zijn broer, tot 3 dagen ge- lisstraf. 3.oud 55 jaar, melkverkooper te beklaagd van vernieling, werd vrtj- Friedrich Karl te vereenigen men voeging de Oosten rij ksche schalk Von Benedek zocht te belette:. Juist op den geschikten tijd, toen in den slag van Sadowa en Königgrhtz de positie der Pruisen zeer hachelijk werd, had, ten ge volge eener door den Kroonprins meester lijk uitgevoerde manoeuvre, de vereeniging plaats, en daarmee was de overwinning be slist. In den Fransch-Duitschen oorlog van ’70 en '71 commandeerde de Kroonprins het derde legercorps, waartoe ook de Beiersche en de Wurtenbergsche legers behoorden. Reeds in den aanvang behaalde dit corps het leeu wenaandeel dei lauweren. Zeer spoedig wist de Kroonprins het tooneel van den strijd op Fransch grondgebied over te brengen, en toonde, door de overwinningen bij Weiszenburg en bij Worth zyn meester schap op het oorlogsveld. Ook in den bloe- digen slag van Sedan had het derde corps een ruim aandeel, waarna het in veteeni- ging met het gros der Duitsche krijgsmacht naar Parijs oprukte. Gedurende het beleg van Frankrijks hoofdstad teekende de Ko ning het besluitwaarby de Kroonprins tegelijk met zijn neef Friedrich Karl, tot veldmaarschalk werd benoemdook was hij een der eersten, die met het Ijzeren Kruis werd gedecoreerd. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat bij de Fransche natie zekere sympathie voor de ridderlyke figuur van den Kroon prins niet te miskennen valt, en men moet dit vooral wijten aan de zorg, die hij steeds droeg om de rampen van den oorlog voor de overwonnelingen zooveel mogelijk te ver zachten. In zijn omgeving gebeurde er nooit iets, dat onbestaanbaar was met de eischen der billykheid. De proclamatie van de eenheid des Duit schen ryks, en de Keizerkroning van Ver sailles opende den Kroonprins een ruimer verschiet. Na den terugkeer in h«t vader land bleef hy zich van rechlstreeksche deel neming aan de politiek onthouden, doch met Von Moltke werkte hy yverig mede aan de verdere ontwikkeling van Duitsch lands militaire kracht. De grootste tacti cus van onzen tijd heeft meermalen ver klaard, dat de Kroonprins een krijgsbevel hebber was van ongerneene bekwaamheid. Zyn verblijf te Berlynin den schoot van zijn gelukkig gezin, werd nu en dan afge wisseld door reizen, vooral ondernomen met het doel om de verschillende zijden van het Duitsche Volksleven te leeren ken nen; van een vroegere reis, in 1869 on dernomen om tegenwoordig te zijn bij de opening van het Suez-kanaal, waarna hy ook Griekenland, Turkije en Palestina be zocht en o. a. te Jeruzalem met zekere plechtigheid een intocht hield, heeft hjj zelf een boeiend geschreven dagboek sa mengesteld. In 1878 werd hij tydelijk met het staats bestuur belast, toen de Keizer door Nobi- ling ernstig was gekwetst; aan de Keizer lijke voorschriften gebonden, kon zyn op treden niet den naam van een zelfstandig bestuur dragen. Omstreeks dien tyd is ook te Berlyn geweest en door met veel achting ontvan-

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1