1, 1888. ren, UREN Krassen. Zonen. N°. 997. Zaterdag 21 Juli. i oss s 9 i 4 I I cd (O )uten, nd. LDEN; LDEN OOP: D, 1 raefc u JMMEL Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. af S. W. N. VAN NOOTEN Uitgaven. is naar M ■lang I I van /AN NOOT EN. ftder oven toen hij igen aan- 1358. EEDAM. ntracten en ter wende men zich leine Gorinchem. nieuwe Söi- Mejuffrouwen RK. JTSCIIAP iEBODEN: iat zgode nmolen te bevragen bij inpen a/d Lek. GIT in ite succes een ID, PELUW en zamen mak en vlug luig. Te bevragen •Hs. te Stolwijk. 3 .A., OE WAAG", Effecten voor: k 4 jaar»; den prolongatie- mache beuravoor- ‘oman. ig in haar verga- beraadslaging aan tot verlenging en wij le Nederlandsche Bank GJ Zondag 15 Juli, 2 ure, zal D. V. JOUW te STOL- door SGHOONÏÏOfflSGHE GOMT. ■■Schoonhoven, K Deze Courant wordt dos Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door hot gehoole ryk 0,80. Men kan zich abonueeron by alle I Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. jaaunid, 18 Juli. In den tuin bij J. Jansen Schoonhoven alhier bevindt zich een exemplaar der plant Zucca arata, dio wel eene bezichtiging waard ia. Voor do eerste maal in 20 juren vertoonen zich namelijk aan ecu langen stengel bovenaan eene menigte bloemen. Volgens deskundigen is zulks oen groote zeldzaamheid en dit blijkt dan trouwens ook. Do plant is ruim twee meters hoog. ZEVENHUIZEN, 16Juli. Sinds oenige dagen is de karwijoogst begonnen. Het be schot zal dit jaar slecht zijn. Door hot koude voorjaar staat zo yl te velde, terwyl do qualiteit door don aanhoudenden regen te wenschen overlaat. Hier vertoont zich do algemeen bokende gevreesde varkensziekte. Bij één boor zjn van do ló gestorven en begraven. Voor de arbeiders is dit een treurig vooruitzicht. Zij moeten een göheel jaar nog van hun karig weekgeld afstaanom des winters oen stukje spek in de kuip te kunnen hebben. )ven de 30 30 de Amstor- koopon en ver- N, tegen een pro- •AMEIDE en T1ENH0VEN, 19 Juli. De pluk der kersen is byua geëindigd. Sterko winden en eindelooze regenvlagen hebben ditmaal gewedijverd om die heerlijke vrucht te benadeelen. Do hoop op een voordeeli- gen pluk der navrucht is door het hoogst ongunstige weder der laatste dagen mede verijdeld. Do ceuige lichtzijde voor de pach ters is de flinke marktprijs, die voor goede kwaliteit kon gemaakt worden, doch dit kan uiot opwegen tegen het nadeel, hen door do weersgesteldheid berokkend. ♦BERGAMBACHT, 17 Juli. Ds. G. E. K. A. Koskott van Schoouhoven, die, na het vertrek van Ds. Salomonshet consu- lentschap dezer gemeente op zich nam, zal deze betrekking blijven waarnemen, ook nadat de vacature te Amraerstol vervuld is. •BRANDWIJK, 17 Juli. In de heden gehouden raadsvergadering is mej. J. P. Advokaat, te Gorinchembenoemd tot on derwijzeres alhier. Op de voordracht ston den met do benoemdede dames G. Ha- gendijk te IJselmonde en 8. J. Van den Berge to Goes. ♦LEKKERKERK, 17 Juli. Aan den wed strijd van de zeilvereoniging „Lekkerkerk”, op de rivier voor deze gemeenteviel Zon dag groote belangstelling ten deelgrootcr dan in het vorige jaar was waar te nemen. Zoowel aan don linker- als aan den rechter- n den handel ge ide! zal spoedig huismoeder zijn, n geld, is een >n soda. Ie gebruikswijze Dt. Schoonhoven hij r Meerkerk bij boezem LekkerkerkJonge Cornelia T. Mulder Puttershoek; Hoop doel Leven, E. Overzicht. Aan don vooravond van de groote feest viering, waarmede Frankrijk den gedenk dag der revolutie en do totstandkoming van do eorste Republiek herdacht, had er weer eons een tooneol plaats, dat bewijst hoe wisselvallig dio rogeeringsvorm nog is en aan hoovele gevaren hy blootstaat. Voor dat het foost zou aanvangen, mot de ont hulling van een standbeeld voor Gambetta, meende de boruohto ex-generaal Boulanger nog eons van zich te moeten laten spreken. Voor do dordo maal, zoolang hy afgevaar digde is, in de Kamer verschijnende, kwam hij onverwachts met een nieuw ontbindings- voorstol voor don dag, in don vorm eener motie, luidendeDe Kamor overtuigd van do noodzakelijkheid van nieuwe verkiezin gen, noodigt do Regeering uit van Presi dent Carnot te verlangen, dat deze van zijn ontbindingsrecht gebruik make. Tegen dit voorstel verzette zich de Minister-President Floquet, die don generaal terecht deed op merken, dat hij, die slechts oen enkel maal in de Kamer verscheen, wel allerminst be voegd was een oordeel over de republi- keinsche instellingen uit te spreken, terwijl hij hem ondeugend opmerkzaam maakte, dat do velo in omloop zynde portretten, waar door do generaal zijno populariteit trachtte te vermeerderon, hoofdzakelyk uit Duitsch- land afkomstig zijn. Nu behoeft men den naam van dat land in Frankrijk slechts uit te spreken, om alle hartstochten in beweging te brengen zoo ook met Boulanger. Hij was zichzelvon niot meer meester, schold Floquet voor een slecht opgevoeden ondermeester en beschuldigde hom van onbeschaamd liegen. Hierover tot do orde geroepen, legde Bou langer dadelyk zijn mandaat neder en ver liet onder gefluit en gejouw de Kamer. Den volgenden dag, den eigenlijken dag der feest viering, had een duel plaats tusschen de beide heeren, met dat gevolg, dat Boulanger vrij ernstig aan de keel gewond werd en buiten gevecht werd gesteld. Dit neemt echter niet weg, dat hij zich „tot voortzetting zijner zaak” op nieuw eandidaat heeft ge steld in Ardèche. Aan de militaire revue op het Champs de Mars en aan het monsterbanket der bur gemeesters van do arrondissementshoofd- plaatson gaf het voorgevallene nog een bij zonder relief. Floquet werd bij zijn ver schijning aldaar uitbundig toegejuicht en gefêteerd. Niet minder was dit het geval met don president Carnot. Beiden hielden gepaste toesprakenwaarin niets voorkwam Wat zweemt naar een bedreiging van den vrede. Intusschen werd in de straten van Parys de feestelijke stemming nog al eena ver- atoord door gevechten tusschen Boulan- gisten en anti-Boulangisten. Heden zal waarschijnlijk op zee, nabij Kroonstadtde eerste ontmoeting plaats hebben tusschen den Keizer van Dulfech- land en den Czaar van Rusland. De Keiser vertrok den I4en van Kiel. Een veertigtal Russische oorlogschepen zal met het Duitsche eskader, dat den Keizer ver gezelt, een straat vormen, waartusschen het Keizersschip zal doorvaren, om te Petershof to landen, alwaar een galadiner en een schitterende verlichting zullen plaats hebben. Den volgenden dag zullen Peters burg en Tjarskoje Solo bezocht worden. Op den dag van het vertrek, Zondag, zal er eeno groote parade door de vloot voor Kroonstadt worden gehouden. De Keizer zal vervolgens nog een be zoek brengen aan het Zweedsche en Deen- •ohe hof. Later zullen Oostenrijk en Italië bezocht worden, zoodat dan inderdaad heel midden-Europa plus Rusland vriendschap- pelnkmet Duitschlaud zullen zijn verbon- deojjUtuurlijk wordt aan deze reis veel beteekenis gehecht on ofschoon sommige bladw, vermoedelijk niet geheel ten on rechte, waarschuwen tegen overschatting der politieke beteekenis daaraan verbon den, weten anderen reeds iuterresante ont hullingen te doen. Zoo vertelt bijv, do Nordduitsche, dat een der gevolgen dor ontmoeting zal zijn de abdicatie (I) van Vorst Ferdinand van Bulgarije en de op- treding van een Deenschen prins in zyne plaats. Andoren weer vertellen dat on- middellyk na 's Keizers terugkomst Herbert Von Bismarck met eene gewichtige zending naar Parys zal vertrekken. ’t Beste zal maar zijn af te wachten de dingen die gebeuren zullen en intusschen aich er in te verheugen, dat de politieke gezichtseinder er in den laatsten tijd wel donkerder heeft uitgezien dan thans *t geval is. Servies Koningin, die in den laatsten tijd to Wiesbaden vertoefde met haren zoon, den Kroonprins, is door de Duitsche auto riteiten gedwongen haar zoon af te staan, daar deze door zijn vader werd opgeëischt, en daarna het land te verlaten, aangezien haar verblyf de goede betrekkingen met Servië in gevaar bracht. Na aanvankelijk verzet heeft zij aan dien eisch voldaan. De Kroonprins is reeds te Belgrado aan gekomen en Koningiu Nathalie, wie het verbljjf in Servië is verboden, is naar Weenen vertrokken, van waar zij zich, na een bezoek aan Parijs gebracht te hebben, naar Italië zal begeven. Intusschen heeft hot gebeurde de partij, die op de hand van de Koningin is want de staatkunde speelt hierin eeno groote rol in Servië eene dreigende houding te gen het Ministerie, dat zyn goedkeuring aan een en ander gaf, doen aannemen en niet onmogolyk is, dat er oen crisis uit deze treurige geschiedenis voortvloeit. De Paus heeft aan do Europeesche Ka- binettou door zijne nuntiubson doen weten, dat zijn toestand tegenover do Italiaanscho regeering in den laatsten tijd hoe langer hoe meer onhoudbaar is geworden. In Zuliiland, Zuid-Afrika, heerscht onder de bevolking eene groote gisting; Engelsche troepen uit Egypte worden daarheen gezon den, om den opstand te bedwingen. De pre sident Brandt van Oranje-Vrystaat is over leden. Turkije zal door do uitgifte van 1.500.000 pond sterling aan 5®/q bons, met 1 pet. aflossing per jaar, in zijnen geldnood, die dagelijks hooger wordt, trachten te voor zien. 't Is maar de vraag of er genoeg per sonen zullen gevonden worden, die deze bons voor bon willen aannemen. Lekoever had een tal r ijke menigte post gevat. De stoomboot „Culemborg” voer onop- -- - - tevens zijne opwekkende tonen booron. PrysKoopmans Welvaren. 2de Prijs De rivier leverde een schilderaohtig ge- Jonge Cornelia. 1ste Premie: Drie Gebroe- zicht wegens do groote menigte zeilvaartui- dera. 2de PremieHoop doet Leven. gen, welke even als stoomjachten, kwistig 1<ra °6nnn van H«n wnrlatriid had in hot gepavaneerd voor anker lagen of heen en weer laveerden. Het geheel miste niet door levendigheid on schoonheid een diepen kidruk te maken. Ook het veroenigings-lokaal „den Grooten Beer” on het feestterrein, sierlijk met vlag gen en groen getooidboden een recht levesdig schouwspel aan een talrijk gezel schap dames en heeren te midden waarvan zich al degenen bewogendio een werkzaam deel aan don wedstrijd namen. De uitslag van don wedstrijd was als volgt Klasse I. Scherpe vaartuigen, als centre boards enz., boven 8,5 meter. Prijs een verguld zilveren medaille. Premieoen zil veren medaille. Ingeschreven Admiraal de RuijlerW. A. Van Maanen Antwerpen; Lincoln A. F. Engels, Antwerpen; Giro/la, W. II. Blaiuw, AmsterdamOrtdine, H. LinssenAntwerpen. Prijs: Lincoln. Premie Ondine. Klasse II. Scherpe vaartuigen als centre boards enz,, boven 7 tot en met 8,5 meter. Prijseen verguld zilveren medaille. Premie een zilveren medaille. Ingeschreven Jo hanna J. Bode, Amsterdam; Gretchen A. M. Vroege Alblassordarn Johanna L. Smit Jz., Rotterdam; Rosie, Gompertz, Am sterdam. Prijs: Johanna (J. Bode). Premie: Rosie. Klasse III. Scherpe vaartuigen als cen treboards enz., boven 6,05 tot en met 7 meter. Prijs; een verguld zilveren medaille. Premie; oen zilveren medaille. Ingeschreven Blon dine, C. v. d. Giessen, Krimpen a/d IJsel Dina, P.O. Boole Pa., Slikkerveer; Sylvia B. Pct Jz., Elshout, MiniJ. 11. Smit Albiasserdam. Prijs Blondine. Premie: üina. Klasse lila. Scherpe vaartuigenals centreboards enz., van 5.25 tot en met 6.05 meter. Prijs een verguld zilveren medaille. Ingeschreven: Hendnka, P. Smit Jr. Rot terdam; Johanna, Hk. Smit Kinderdyk. Prijs Hendnka. Klasse IV. Sloepen en centreboards, be neden 5.25 meter. Prijsoen verguld zil veren medaille. Premie; een zilveren me daille. Ingeschreven Jeannette, J. A. Van Ouwerkerk, Bolnes; Koningin Emma, H. Buys, Krimpen a/d IJsel; Prinses, H. Buijs, Krim pen a/d IJsel; Naijade, P. Leis, Alblassor- dam; Betsy, H. Molenpage, Amsterdam. Prijs Kontngui Emma. Premie Belsy. Klasse V. Geen deelneming. Klasse VI. Jachten, boeiers enz. met vaste roef boven 6 tot en met 8 meter. Prys een verguld zilveren medaille. Premie: een zilveren medaille. Ingeschreven: Sper wer, U. Jurrjens, Amsterdam; Hendnka, W. Havie, Amsterdam; Charlotte, J. J. A. H. Clignott, Alfon a/d RijnBatavier, Mr. W. Bakker, Amsterdam. PrijsSperwer. Premie: Batavier. Klasse VII. Jachten, boeiers enz. van 5.5 tot en met 7 meter. Prijs: een verguld zil veren medaille. Premie: een zilveren me daille. Ingeschreven; Johanna Jurtna, G. Loos, RotterdamPiet Hem, G. W. Lans, Cappelle a/d IJsel; Noordster, J. v. Nie- vervaartPz., Dordrecht. Prijs: Piet Hein. Premie: Noordster. Klasse VIII. Jachten, Tjotters, Boeiers, Booten enz. van 4.5 tot en met 5,5 meter. Prijs: een verguld zilveren medaille. Premie: een zilveren medaille. IngeschrevenBien Content, M. Boogaerdt, Krimpen a/d Lok; Louise, W. HultzerJr., Amsterdam; Nep- tunus, Th. Verboom, Kralingen; Oelara, J. H. Smit, Albiasserdam; Nestor, W. van Bchelveu, Krimpen a/d IJsel; Argo, Gebr. Schouten, Alten a/d Ryn. Prijs: Nestor. Premie: Neplunus. Klasse IX. Jachten, Boeiers, Tjotters, Booten enz., tot 4.5 Meter. Prys: Een verguld zilveren medaille. Premie: Keu zilveren medaille. Ingeschreven: Colibri De Vos Co., Lekkerkerk; Leknymph, J. Hoogendijk, Schoonhoven; Catharina, H. J- E. v. d. Kop, Schoouhoven; Cornelia, D. Van der Wiel, Kinderdyk; IJuin IJum, W. Pol Bz., Elshout; Excelsior, 11. De Wit, Capelie a/d IJsel; Cor, G. Mes, Elshout. Prys: Excelsior. Premie: Colibri. Klasse X. Zalmschouwon en Hengsten, beneden 6.5 meter. Eerste prijs f 10. Tweede prijs f 5. Premie f 2,50. Inge schreven: Hengst, J. C. Kersbergen, Lek kerkerk; Hengst, B. Do Grujjter, Lekker kerk; Schouw, A. Bravenboer, Lekkerkerk; Schouw, Johs. Van den Haator, Krimpen a/d Lek; Hengst, P. De Jong Dz., Ammers- tol: Schouw, As. Nobel Cz., Lekkerkerk; Schouw, D. Verkaik, Krimpen a/d IJsel; Schouw, H. G. W ups ter, Krimpen a/d Lok. 1ste prijs: A. Bravenboer. 2de prijs: J. C. Kersbergen. Premie: As. Nobel Cz. Klasse XI. Vracht- en beurtschepen, zonder vaste roef1ste prys f 25. 2de prys f 15. 1ste premie f 10. 2de premie f 5. in geschreven Drie Gebroeders, M. Luijten Lekkerkerk; Koopman's Welvaren, Lekker kerk; De Goqde Verwachting, M, lloogen- Prjj» dor AdvertentiönVan 1 tot 5 regel» 0,50. Iedere regel moor f 0,10. Qrooto lettors naar plaatsruimte. Inzending franco uitorlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnonlandsche Advertentiön, voor 3 maal plaatsing opgegovouworden slechts l maal in rekening gebracht. aan het karakter ijjner medeman. En waar dio »pr. dreigde, dat het vilt ongeduldig zou worden, wegen» hotgonftJtój roof ge lieft te noemen, wensoht do heer Schaapman hem te doen opmerken, dat hy enzynvol- gelingen reeds menigmaal de beschermcg van de door hem bedreigde autoriteit^ heeft genoten, niet tegen hot ongeduld, maar tegen de verontwaardiging des volks. Bij koninklijk besluit d.d. 2 7 Maart II. (Btuatsblad no. 67), zijn do be- smettelijke vlekziekte on de besmettelyke borstziekte der varkens ook opgonomen on der de ziekten van het vee, welke voor besmettelijk worden gehouden on maatre gelen voorgeschreven dio bij het voorkomen dier ziekten moeten toegepast worden. Door tusscheukomst van don heer Commissaris dos Koniugs in deze provincie zyn de ge meentebesturen door den Min. van Binnenl. Zaken uitgenoodigd de houders van varkens te doen wijzen op het belang dor bestrij ding van genoemde ziekten die ook hier te lande somtijds groote verliezen veroorzaken. Te rekenen van 1 Augustus a.s. zullen pakketten het gewicht van 5 kilo gram niet te boven gaande, bestemd voor do plaatsen in Ned.-Indio, waar stations of halten der N.-I. spoorwegmaatschappij ge vestigd zijn, volledig tot bestemming gefran keerd kunnen worden. Hot port bedraagt: voor pakketten tot 1 KG. f 1,15, van 1 tot 3 KG. f 1,65, van 3 tot 5 KG. f2,25. Aan de bedoelde halten en stations wor den, te rekenen van 1 September, gefran keerde pakketten tot het genoemde gewicht aangenomen ter verzending naar Nederland of verder gelegen landen door tusschenkomst van de Ncderlandscho postadministratie. Z. K. H. Prins Albert van Prui sen met gemalin, drie zoons en gevolg zijn Woensdag voormiddag met do Rynspoorin de residentie aangekomen. De vorstelijke familie beg-ii-nch kort na hare aankomst in open rytuigon naar Sche- veningen, alwaar zy in hot „Oraujehotel” iutrek nam. Aan het lokaal van hot prov. bestuur ran Friesland is Dinsdag aanbe steed het maken van bazaltmuren op beton en bijkomende werken in de binnenhaven te Lemmer. De laagste der 5 inschrijvers was P. A. Bos te Gorinchem, voor f 28326. De raming was f29150. Uitslag van de door burge meester on wethouders van Rotterdam ge houden openbare aanbesteding van het ma ken van oenen strekdam langs het Park en De Heuvel en het verrichten van bagger- werken in de rivier do Maas aldaar. Inschrijvers waren de hoeren A. L. Van Wyngaarden IJzn. te SLedrecht, voor f114.800; A. Volker Lzn. te Sliodrecht, voor f99.500; L. Kali» Kzn. te Sliedrecht, voor f107.400; M. C. De Jong PMzn. xe Sliedrecht, voor f136.479; A. Boer Wz. en Bos Zuiderhoek te Sliedrecht, voor f 117.900; Tij» Volker te Dordrecht, voor f115.000; G. A. Van Hatteiu te Sliedrecht, voor f104.500; H. T. Wiegorink te Groenloo, voor f 134.900; C. Bos Azn. te Dordrecht, voor f123.985. De rekening over 1887/88 van het Hoogheemraadschap „Krimpener- waard", welke op 8 Augustus behandeld zal worden, vermeldt als ontvangst f64648,20, ais uitgaaf f 58876,34s. Batig slot alzoo f 5771,85'. Op bijna 68-jarigen leeftijd is te 's Hago overleden de hoer J. D. Sachse, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. Bij don kerkerand der Ned. Herv. gom. to Vianen is namens een tweetal ingezetenen een verzoekschrift ingekomon om de reformatie der kerke ter hand te nerneu. Na afloop van den wedstrijd had in het vereenigings-lokaal de prijsuitdeeling plaat» door den voorzitter, deu heer K. Smit. Het weer is voor den hooibouw aller ongunstigst. Er i» hier nog slechts weinig hooi binnen. De lucht dreigt allo dagen met regen, zoodat men niet wagen kan iu het nog te veld staande te gaan werken. Als het nog eenigeti tijd zoo blijft, verliest het hooidat toch reeds niet zoo overvloe dig wasvoel van zijne waarde. •LEK8MOND, 13 Juli. D». H. G. van Endt alhier heeft het beroep naar Woer den aangenomen. ♦PEURSUM, 18 Juli. Aangeboden de rekening dezer gemeente, dienst 1887, en wel in ontvangst f 3116,12, in uitgaaf f2943,77*, sluitende akoo mot een batig saldo vau f 172,34*. SLIEDRECHT, 18 Juli. By de gisteren plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer A. Meijer (a. r.) met 189 stemmen. De heer P. P. Soret (Jib.) bekwam 173 stemmen. VREESWIJK, 18 Juli. De feestcommis sie bij de aanstaande viering van den Prin- sessedag, zal bestaan uit do heeren: C. J. Vaillaiut, L. R. F. Van Maanen, E. W. Van Maanen en J. J. Bakker. ♦WILLIGE-LANGERAK, 18 Juli. De zalmvisscherij alhier heeft nu weer 7 winter- zalmen en 1 St. Jakobzalm opgebracht. Zondag 1.1. werd alhier na de gods dienstoefening in de kerk der Hervormden eene collecte gehouden teu behoeve van de inrichting voor lijders aan epilepsie (val lende ziekte) te Bielefeld iu Duitachlaad. Deze collecte bracht ongeveer f 8 op. Dit is gewis een nuttige collecte, die navolging verdient, wanneer men weetdat die inrich ting met zeer goed gevolg de genoemde vreeselijke ziekte bestrijdt en zelfs honder den, mogelijk duizenden behoeftigen lyders zonder er op te letten in welk land ze wonen gratis geneesmiddelen verstrekt; o. a. ook aan een in deze gemeentedie met het beste gevolg daarvan al sedert verscheiden juren gebruik maaktzoodat hy tegenwoordig weinig of geen last meer van die ziekte heeft en hij zelfs op den duur vermoeieuden handenarbeid kan verrichtenieta dat vroe ger volstrekt het geval niet was soms tweemaal op een dag eeu hevi{ val der ziekte te verduren had. Voor een paar dagen had hier een ernstig ongeval plaats. De landbouwer S. namelijk zou buitendijks een voer hooi van een waard halen. Op den Lekdijk word een der twee voor den wagen gespaouen paarden een jong dartel paardjeschichtig, toen men een tentwagen voorbjj zou rjjden. De paarden geraakten door het dringen van het schichtige paard van den dijk, met het gevolg, dat ook de wagen er af rolde. Van de 4 personendier er op zaten, sprongen of rolden al spoedig drie er zonder veel letsel af, doch de vierde maakte de buite ling van paarden en wagen tot aan en ge deeltelijk in het water (’t was daar nagenoeg schoordijk) mede. De paarden lagen eindeiyk verschrikkelyk te slaan en de jongen lag met het hoofd ouder het water terwjjl een boom hom er onder gedrukt hield zoodat hij spoedig zou verdronken zyn, iudieu een niet de tegenwoordigheid van geest had gehadom hem er spoedig uit te halen. Een der paarden kreeg een fel bloedende wonde, terwijl de wageu ook beschadigd was. Óverigens liep het ongeval, tot eena ieders groote verbazing, betrekkeljjk goed af, dewijl het zeer gemakkelijk aan eeuof meer het leven had kunnen kosten. WOERDEN, 18 Juli. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 120 wagens. Prijs der Goudscho 1ste soort f 24 a f28, 2de soort f 20 a f23, zwaardere f 30. Derby f 24, allea per 50 Kilo. Handel vrij vlug. ♦WOERDEN a D O :elen 'den. 6,75. STATEN-OKNEHAAL. Maandag vergaderden do beide Kamers in veroonigdo zitting, daartoe opgeroepon om de Regeering gelegenheid te geven voor de indiening van een wetsontwerp tot re geling der voogdij over de vermoedelijke Troonopvolgster, voor het geval van min derjarigheid bij Haar komst tot den troon. De aanbieding geschiedde met een redevoe ring van den Minister van Binnonlandsche Zaken. Volgens het ontwerp wordt de Koningin benoemd tot eenige voogdes; zij wordt terzijde gestaan door een raad van voogdij, bestaande uit negen leden, waarvan vier door don Koning te benoemen, en vijf hooge Staatsdienaren. Op voorstel des Voorzitters wxyd besloten dit ontwerp te verzenden naar de afdeo- lingen. Tot loden eener commissie voor de herziening van het Reglement van Orde voor de vereenigde zitting worden door den Voorzitter benoemd de heeren Van Eysinga, E. Cremers, Fransen van de Putte, De Sa- vornin Lohman en Schaepi Do Tweede Kamer ving dering van Dinsdag do b» over het wetsontwerp ziging van het aan d( verleende octrooi. De heer Van Bylandt, ofschoon in de meeste voorgesteïdo veranderingen ook ver beteringen zioudo, had liever uitstel van be handeling met verlenging van het bestaande octrooi voor een paar jaren gewenscht, omdat hij aan dit ontwerp een betere re geling van ons muntwezen had willen ver binden. De heer A. Van Dedem zou liever een Staatsbank hebben dan een monopoli van een particuliere instelling handhaven hij geeft echter toe dat het tijdstip voor een Staatsbank nog niet is gekomen, maar zou dan van do Bank meer diensten wen- schen in ’t belang van kleinhandel, land bouw on industrie. Ook zou het hem aan genaam zyn geweestindien de Bank als hypotheekbank ware opgetreden. Met het oog op het muntwezen aarzelt spr. zijn stem aan dit ontwerp te geven. De heer Clerok weuschte dat de Bank, iu het be lang van landbouw, kleinhandel en nijver heid het bedrag harer beleeningen ver be neden de thans gebruikelijke som zou stel len, en diende in dezen zin een motie van orde in. De heer Farncombe Sanders ver klaarde zich tegen uitbreiding van het bank kapitaal, als uadeelig zoowel voor den Staat als voor de aandeelhouders, verlangde waar borgen tegen spoculeoren van de Bank in buitonlandsoho papieren, en betuigde in stemming met het amendement om den duur der concessie te verkorten. De heer Mees verdedigde de voorgestelde wijzigingen en noemde het een ongegrond verwijt, dat de Bank niot genoeg zou doen voor klein handel en landbouw. De heer Domola Nieuwenhuis noemde do winsten, door de Bank behaald, oen roof aan don Staat gepleegd, on diende een motie in om het ontwerp niet verder te behan delen, maar do Regeering uit te uoodigen, ten spoedigste maatregelen tot instelling eener Rijksbank aan het oordeel der Wet gevende Macht te onderwerpen. Omtrent een onderstelling, door laatst genoemden afgov. uitgesproken, als zou de heer Gleichman, vroeger commissaris der Bank, ten einde den scbjjn van onafhan kelijkheid als volksvertegenwoordiger te be waren, zijn aandeelen wel tijdelijk aan een ander hebben kunnen overdragenver klaarde de heer Gleichman, dat hij het beneden zich acht, tegen zulke cn latere insinuatiëu van gelijk allooi op te komen. De heer Schaepman bracht den heer Domela Nieuwenhuis ouder de aandacht, dat de vrij heid van het woord geenszins tomaat te kort te doen aan den eerbied, verschuldigd

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1