1 I •J [alrassen. i Zonen, enartikelen, 4 Zaterdag 4 Augustus. 1 I N°. 999. 1888. N BOER herland, i tot het leveren van steen, IPUTTEN, VER GOTEN voor Vee- JBEN, KAA8BAK- 8TOEPTREDEN, IKAYER TUREN ÜSLAND, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I louten, er Kop 4 Co. JLDEN; JLBEN DHAAR. der WULP, ddelbaar Onderwys. H SMITS. Wie geeft een geneesmiddel OTE IMINGI ENBEEK i r- 9 den p o 1- aan de open- j MNfiMHML S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. onder boven Vrydag werd de het ontwerp tot Wej was 31 Juli. Onze predikant, heeft een beroep ont* 14, Gorincbem. Ie nieuwe Sui- i Mejuffrouwen rotae te Weenen. f 1,15. - 0,10. 10 berekend, doch nen. FEIT in )tste succes oen 1ED, PELUW unen te samen n den handel ge- ddel zal spoedig huismoeder zijn, m geldis een en soda. de gebruikswijze Ct. Schoonhoven bjj ir Meerkerk by i getuigschrift te armiddel aan het r uw Haar-Ont- sstjge roos heeft ook mijn Hoofd oen Üink hoofd kunt u dit ter d maken. L. HOEFAKKER. onaam heden ver- ndo middelen, en ij THEOPHILE, in 32, Amsterdam, per Postwissel of 'elsalsook tegen SCHOONHOVEME GOÏÏRAiïT. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Ten gevolge van een onnauwkeurig tele gram noemden wy in ons vorig overzicht don Minister van Binnenlandsche Zaken in plaats van zijn ambtgenoot van Financiën als den bestrijder van het amendement van den heer Jlaifmans op art. 14 van de Bank wet; toen wy de vergissing bespeurden was het te laat om haar te herstellen. In de vergadering van discussie voortgezet over bekrachtiging van do overeenkomst betref fende den drankverkoop aan de visschers op de Noordzee; de voordracht werd aangeno men met 64 tegen 8 stemmen. Nog werd aaugenomen de suppletoire Waterstaats-begrootiugna goedkeuring met 57 tegen 10 stemmen van den post voor de enquête der landbouw-commissie. In antwoord op de interpellatie van den heer Levyssohu Norman over Atjeh, ver- Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeron bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. eekende is voorne- gzame deelneming, R8U8 te openen in namentleer, Schilderen i en ziet zich ook pleiden van onder- >r het examen in lichtingen worden or den Hoer L. F. ven. 59, 1873. mgenoemde leenin- iv. en 1 Dec. a. a., iald ten kantore van e Lopikerstraat. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco niterlijk tot Vnjdags-namiddags. Allo binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. boven de 30 30 de Amster- die iets kwaads bij de hand hebben, alle gelegenheid erlangen om de plaat te poet sen, véór.mwt hen kan Mappen» Vandaar dat een gewoon burger, die zyn oogen de kost geeft, dikwyls meer ziet op zyn wan deling dan de agent op zyn ronde, die hij bovendien nog, in een vasten koers, met voorgesehreven langzaamheid, te verrichten heeft. Men kan op die w\jze juist berekenen hoe laat de man ergens voorby zal kuieren. Wat de hoogere beambten betreft, mees tal doen dezen er niets aan. Zij zorgen voor staten, overzichten, tabel'en, rappor ten dienstregelingen enz. In hun hand is het zwaard van de Heilige Hermandad een stalen pen, wel een scherp wapen, maar in den stryd tegen de kwajongens van I geenerlei waarde. En zoo gaat alles zyn I geregelder! gang; de machine beweegt zich f op de voorgeschreven wijze, de papiervoor- I raad, die jaar in jaar uit wordt verbruikt, 1 getuigt van niet verflauwenden yver, en 1 de klachten worden menigvuldiger en lui- 1 der. Dat is vooruitgang in rugwaartsche 1 richting. f O jX, ,L>£ WAAG", p Effecten voor: 'H'/. ’.jaar.; t den prolongatio- amsohe beursvoor- ir heeft bij zyn eersten uitrit na op nieuw fiasco gemaakt. De door zyn vrienden op touw deerlijk. it koopon en ver- GN, tegen een pro- tocht te orgauiseeren naar Arnhem megou, por raderstoomboot, tegen een zeer matig tarief. §LEK8MOND, 1 Aug. De bezwaren, die by de waterstaat bestonden tegen het maken van eon stoomboothoofd voor de nieuwe ha ven aau de rivier de Lok bij deze gemeente, zyn thans opgeheven. Er zal nu spoedig met het maken van zoodanig hoofd worden begonnen en hoopt men daarmede nog bij de aanstaande paardenmarkt gereed te zyn. NIEUWERKERK a/d IJSEbf 31 Juli. Ds. L. F. A. Westerbeek v. Eerten, predikant te Meerkerk, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. WOERDEN, 1 Aug. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 127 wagens. Prijs der Goudsche le soort f24 k f28, 2e soort f20 a f23, Derby f25, alles per 50 kilo. Handel vry vlug. We hebben in ons strafwetboek eenige bepalingen ten pprichte van straatschende rij,die we hier niet zullen overschrij ven, omdat zy, wel beschouwd, niet veel helpen. In den regel toch is de toepassing tame lijk slap, terwül ook, wat de verantwoor delijkheid betreft van ouders voor de han delingen hunner kinderen, onze rechterlijke macht wel niet beschuldigd zal worden dat zy het onderste uit de kpn wil hebben. Die verantwoordelijkheid wordt door sommige vaders en moeders al vry licht opgevat. Zy sturen hun kroost eenvoudig de deur uit, dan zyn zy er voor een poos af. Wat dat volkje dan uitvoert, komt er minder op aan. Zoolang de knapen ter school gaan, en als er wat orde in dat schoolbezoek is, wordt de nadeelige invloed van de straat opgewogen en, in evenwicht gehouden door de indrukken van de op voeding, door die inrichting verkregen, de eenige leiding die hun menigmaal ten deel valt; is echter de twaalfjarige leeftijd bereikt, dan wordt de band verbroken, en het kwaad, althans de ruwheid en onge bondenheid, weldra overgaande in een sa tanisch genoegen om anderen leed te ver oorzaken, bekomt de overhand. In het belang nu dier ongelukkigen, voor wie een meer strenge tucht ongetwijfeld een weldaad zou zyn, en tevens ter ver zekering van de rust en de veiligheid op plaatsen voor het publiek verkeer bestemd, zou het wenschelijk zijn dat met meer strengheid werd opgetreden tegen jeugdige boosdoeners, die er wezenlijk niet beter op worden, als men hen te veel ontziet. Wan neer een knaap op heeterdaad van straat schenderij betrapt, aan het politie-bureau in tegenwoordigheid van zijn vader of moeder een kleine lichamelijke tuchtiging onder ging, en dan naar huis werd gezonden met de kennisgeving, dat men hem in het oog zou houden en hy by herhaling van zyn kwaaddoen, een pakje van ’t zelfde laken zou ontvangen; als men voorts, omtrent knapen die voor het eerst zulk een cor rectie hadden ondergaan, alle noodige ge gevens verzamelde aangaande hun ouders, hun schoolgaan, hun uiterlyke omstandig heden, en dan hun lot aanbeval aan men- schenvrienden, die misschien zouden be werken dat deze eerste aanraking met de politie tevens de laatste mocht zyn, och, dan zou er misschien eenige verbetering in den toestand te brengen ftjn, en zouden orde en gezag de overhand behouden boven onverschilligheid en ruwheid. Onze philan thropic is over net algemeen te zoetsap pigte eenzydig en te onpractisch; zy schroomt, flink aan te pakken waar ’t noodig is em eenig kwaad in zyn geboorte te verstikken, en zy bemoeit zich meer met het herstellen dan met het voorkomen van schade. Zedelyke verbetering van ont slagen gevangenen bijvoorbeeld is een heel mooi doel, maar zedelyke verzorging van hen die, zonder deze, gevaar loopen de ge vangenisbevolking te gaan versterken, is ook niet van belang ontbloot. Klagen over de ruwheid van straatjon gens, we hebben het voorloopig genoeg gedaan. Men beginne nu eens ernstig te onderzoeken, of er niet een afdoend genees middel voor bestaat. Wy gelooven het wel. BUITENLAND. Overzicht. De ontvangst van den Duifschen Keizer iu Zweden'» hoofdstad Stockholm was niet minder hartelyk dan te Sc. Petersburg. Hij kwam den 26. Juli aan, tegemoet gereisd door den Koning en den Kroonprins, dio op het Keizerlijk jacht overgingen. De Koningin was te Stockholm gebleven. Bij het gala-diner werd Keizer Wilhelm verrast door de uitvoering van een fcestmarsch, door den Keizer zelveu vroeger gecompo neerd. Nog eene andere verrassing was den Keizer bij het aan wal stappen in Zweden bereid, nl. het bericht, dat hem een vyfde zoon geboren was. Toch maakte deze gebeurtenis geen verandering in het reisplan. Zondag eerst verliet Z. M. Stock- die den hoogst bekwamen staatsman iden, en de persoonlijke bezoeken. publiek huldebetoon, hem uan- ad de heer Heemskerk bepaalde- Margriet) slechts uitgezonderd, gaf zij ons, ia plaats van warme zonnige dagen, steeds regen, storm of koude, waarvan vele land bouwproducten de m^eelige gryrolgen reeds in meerdere of mindere mate ondervinden. Thans heeft de wind zich naar ’t oosten ge wend; ’t is te hopen dat hy daar wat blijve en eene gunstige wending in ’t weder moge bevorderen. Hoewel reeds veel bedorven is, kan een mooie Augustusmaand nog heel wat terechtbrengen. BENSCHOP30 Juli. Door de benoe ming van den hoer W. Koud ijs tot onder wijzer te Hilversum zalte beginnen met I Augustus a. 8., als onderwijzer alhier werk zaam zijn de heer Q. LekkorkerkerteZoe- turineer en zulks ih de plaats van den heer P. Lamoró, wien tot 1 October a. s. verlof is verleend, tot vervulling zijner inilitieplichten. De jl. Dinsdag gehouden verhuring van naweiden van drie perceelen land, aan dit waterschap behoorendeheeft opge bracht f140. BENSCHOP, 31 Ds. J. H. Wensink, 1 vangen naar Jutfaas. ♦BERG-AMBACHT, 31 Juli. Bij dejl. Vrijdag alhier gehouden jaarlijksche tiend- verpachtingen, brachten die van het Kroon domein op f337,50 (van Lekkerkerk) en f52 (van Berg-Ambacht) tegen respectie velijk f565 en f51,50 in 1887. Die van den Ambachtsheer f 103,25, togen f 132 in 1887. Het rietgewas van denzelfden bracht f 150 op tegen f 146 iu 1887. In de verledene week heeft Ds. Ros- kott, vau Schoonhoven, het consulentschap dezer gemeente overgedragen aan D>. Van Leeuwen Boomkamp, van Ammerstol. •BERG-AMBACHT, 1 Aug. In de plaats van den, op zijn verzoek, eervol ontslagen brievengaarder alhier, is tot die betrekking benoemd mej. A. C. Van der Leeden. BOSKOOP, 31 Juli. Dr. J. Herman de Ridder Jr., predikant te Oude-Wetering heeft het beroep bij de Remonstrantsche gemeente alhier aangenomen. GIESENUAM, I Aug. Door de vele re gens zyn de boeren voornamelyk hier en ook in naburige plaatsen genoodzaakt hun vee op stal te zetten. Het ergste van deze zaak is, dat men niet weet wat men de dieren te eten zal geven, aangezien het wei nige hooi dat binnen komt te slecht voor voer gewonnen is en er hoegenaamd geen oud hooi is overgeschoten. GO U DER A K, 1 Aug. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de open bare school alhier, jaarwedde f 500, hebben zich 33 sollicitanten aangemeld. ♦GROOT-AMMERS, 1 Aug. Was het eerste gedeelte van het jaar een weinig te droog geweest, zoodat er over dat tijdperk volgens de gemiddelde berekening 13 millim. regen te weinig gevallen wasde maand Juli heeft dit te kort niet alleen aangevuld, maar nog bovendien eene aanzienlijke hoe veelheid boven de gemiddelde gegeven. In 23 dagen is er afgetapt 184,2 millim. regen, zijnde 109,2 mill, meer dan de gemiddelde hoeveelheid, die 75 millim. bedraagt. Slechts één dag is de lucht in den voormiddag helder gewantdoch was op den middag reeds w«®k licht bewolkt en ging weder spoedig tot betrokken over; en juist deze dag was 20 Juli, Sint-Margriet, op wolken dag het niet geregend heeft, een bewijs dus, dat het juist op dien beruohten dag niet behoeft te regenenom ook na dien dag nog eene aanzienlijke hoeveelheid regen to krijgen. AARS VELD, 1 Aug. Door het over lijden van den heer H. Verbaan alhier, is eene vacature vau hoofdingeland dor wa terschappen Batuwe c. a. ontstaan. KRIMPEN a/d IJSEL, 1 Augustus. Heden werd bij den heer A. J. Otto, scheep- bouwmeester alhier, de kiel gelegd voor eene ijzeren sleepkaau, groot 200 last, te bouwen voor rekening van don heer J. Hoebert te Dordrecht. LEERDAM, 30 Juli. Donderdag was het een feestdag voor die leerlingen der openbare lagere school alhier, die gedurende eon geheel jaar hoogstens 4 schooltijden hadden verzuimd. Zy maakten per stoom boot eene reis naar Rotterdam en bezochten de Diergaarde. ♦LEKKERKERK. 2 Aug. Het voorne men bestaat hier om eerstdaags oen pleizier- i en Ny- Hartroerend zijn dikwijls do klachten die van tijd tot tijd worden aangeheven over de zeden en gewoonten van dat gedeelte der Nederlandsche natie in wording, dat een groot gedeelte van zyn jongelingsjaren in de open lucht doorbrengt. Men behoeft niet lang te zoeken; bet wordt schier een zeldzaamheid, een dagblad in handen te ne men, dat niet een of meer «ingezonden stukken’’ over dat onderwerp bevat. We nemen er maar één van de vele die voor het grypen liggen, als een proefje van den toon, waarin die jeremiades zijn gesteld; voor een dag of tien schreef iemand in >Het Vaderland” uit Den Haag: Het schreeuwt om wraak, hoe tegenwoor dig en ’t wordt met den dag erger het gemeen, en vooral de straatjongens, brutaler en driester worden. Niets is meer veilig en niemand kan meisjes of kinderen zonder mannelijk opzicht by klaarlichten dag over de straat laten gaan." En dan gaat hy vertellen, dat den laatst verloopen Zondag, toen de Wielerwedstrijd gedaan was, een viertal opgeschoten lum mels van 15 tot 20 jaar de schrik waren van de wandelaars langs den Schevening- schen weg. Had men zich niet ontzien om handgemeen te worden, dan waren hun I zeker een aantal stokslagen toebedeeld, want noch oude lieden, noch dames zonder ge noegzaam mannelyk geleide, werden ge spaard. Van politie-toezicht natuurlijk geen sprake. Als wy dien schryver even mogen inter- pelleeren, dan zou het wezen om hem de vraag te stellen, of de vrees voor die «hand gemeenschap” hier niet juist een van de voornaamste oorzaken van het kwaad is. Ziet eens een weg vol wandelaars, waar onder natuurlyk ook een groot aantal man nen (D en die, mopperend misschien maar voor '4 overige niets doende, toezien, dat oude inenschen en onbegeleide vrouwen door vier kwaêjongens worden gemolesteerd, ’t Is immers te gék om los te loopen 1 Waar om hun geen frisch pak ransel toegediend, waarvan zy des noods een paar etmalen heugenis hielden? Ja, maar onze man zal zeggen, dat men met die dingen wat voorzichtig moet zyn. Gesteld, één van de lui had er eens zyn wandelstok op gelegd,dan had hy nog maar moeten afwachten, of hy steun van andere fatsoenlijke heden zou gevonden heb ben, of misschien geheel alleen de onbe schoftheid van het nobel viertal, mitsgaders wellicht de liefelijkheden van zekere andere pretmakers, die hem rekenschap zouden vragen «waarom hy dat kind slaat?” het hoofd zou moeten bieden. We vestigen hier even de aandacht op, omdat daar juist het hart van de quaestie gezocht moet worden. Want inderdaad, de inenschen klagen te veel, doch zy doen niets. Vandaar de toenemende brutaliteit van een handjevol gespuis. Als de fatsoen lijke lieden zich ernstig voornamen, zich in geen geval die onhebbelijkheden te laten welgevallen, en elkander onder alle omstan digheden te steunen wanneer zy eens, door hun verzet, een minder aangename bejege ning ondervonden, dan was ’t gauw mt. klaarde de Minister van Koloniën dat met de desinfectie zal worden voortgegaan tot Imstrrding der beri-beri, en dat ook andere middelen van bevoogde zijde aanbevolen onderzocht worden alsmededat het con- centratiestelsel zal worden gehandhaafd met het doel om aan de voor loeide par tijen noodlottige vijandelijkheid een einde te makenom rust en orde te doen zege vieren om waar noodig recht te doende wonden van Atjeh te heelenen daar het gezag te herstellen on te handhaven. De Kamer is tot nadere byeenrooping gescheiden. Bij Koninklijk besluit is be noemd tot directeur van het rijkstelegraaf- kantoor en brievengaarder te Krimpen aan do Lok J. Zoeter, thans telegrafist 2e klasse. Bij Koninklijk besluit is F. Sieverdink te Amsterdam, voor het tijdvak van 1 September 1888 tot en met 31 Au gustus 1889, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda, met machtiging die betrekking gelijktijdig waar te nemen met het ambt van leeraar aan het progymnasiuin aldaar. Tot voorzittervandenpolder Dalem is verkozen de heer W. v. Dannis. Bij do ver kiezing van een heem raad van het waterschap de Lagenpolder, onder Linschoten, in de plaats van den heer J. Smit, die bedankt heeft, is gekozen de heer A. Broed ijk aldaar. Door het bestuur van denpol- der Hardingsveld werd, in zijne vergadering van den 27 Juli jl., tot waardsman van den beneden polder benoemd de heer Ts. Van der Plas Jooh.z. Aan het lokaal van hetprovin- ciaal bestuur te ’s Hage werd Maandag aanbesteedhet vernieuwen van eenige ge deelten klinkerbestrating op deu grooten rijksweg le klasse no. 4, beginnende ten westen de Hoflaan bij Rotterdam, en gaande over den rivierdijk tot de Kralingsche laan, behoorende tot de rijks groote en andere rt’cgen in Zuid-Holland. Minste inschrijver is de heer L. Den Hoedt te Delft, voor f 2380. DoordeVereeniging„DeZuid- Hollandsche Leerhoeve” voor Zuivelberei ding te Oudshoorn is aanbesteed, onder be heer van den architect B. A. He ijHet maken van de gebouwen enz. ten dienste van die Leerhoeve. Van de 12 inschrijvers was laagste de heer C. P. W. Dessing, te Gouda, voor de som van f 41,860. (Hoogste f 47,830, begrooting f 37,621.) D e zo ven tigste verjaardag van mr. J. Heemskerk Az. werd Maandag in den huiselyken kring herdacht. Ontelbaar waren de bewijzen van achting en vriend schap, d’ toevloeit Voor een j geboden, had lijk bedankt. Naar men verneemt, is het uitvoerend comité der tentoonstelling te ’s-Hage met de besturen, zoowel van de Rhijn- als van de Hollandscbe ijzeren Spoor wegmaatschappijen overeengekomen, dat deze voor de zoogenoemde pleizièrtreinendie dezen zomer nog naar den Haag zullen loopen, toegangsbiljetten tot de tentoonstel ling zullen verkrygbaar stellen voor den- zelfden dag van uitgifte, voor 15 cents voor pleizierreizigers 3e klasse, eu 30 cents voor die met pleiziertreinen le en 2e klasse ver voerd worden. Na gehouden examen aan ’s Rijks veeartsenijschool te Utrecht is het diploma van veearts o. a. uitgereikt aan de hoerenJ. Van Klaveren, van Ameide P. Korevaarvan Sliedrechten T. J. Kruij t, van Stolwijk. Mej. A. C. Stuart te Vianen is geslaagd voor de acte Engelsche taal (1. o.). Bedankt voor het beroep naar Leerdam door Ds. A. H. De Klerck, predi kant te Ridderkerk. Bedankt voor het beroep naar Zijderveld door Ds. J. Van der Meden te Vuursche. Ds. E. A. Lazonder te Ooster- wolde heeft voor het beroep naar Stad a/h Haringvliet bedankt. Te IJselstein is de vroegere pastorie der R.-K. gemeente ingericht voor vergaderlokaal ten dienste der Ned. Gerot, gemeente (doleerende). Het gebouw is jl. Zondag in gebruik genomen. Van het vonnis der arrondis- sements-rechtbank te Utrecht van 27 Juni, waarbij het classicaal bestuur van Gouda doende in do Ned. Herv. gemeente te Woer den c. a. wat des kerkeraads isniet ont vankelijk is verklaard in zijne ingestelde vordering ter besciiikb.arsteiiing van het kerkgebouw voor de riugpredikantenis genoemd bestuur gekomen in hooger beroep by het gerechtshof te Amsterdam. ♦ALBLA88ERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 1 Aug. De maand Juli 1888 ligt achter den rug; menigeen zal zij echter lang heugen, want zij heeft het slecht afgemaakt. Eén dag, (toevallig nog wel HOVEN e N8CHEHEEREN- erkocht voor f 5,25, EREN HEEREN- 5,50. j artikelen worden, Contant verkocht. Eigenaardig is het, dat de klachten, waar van we spreken, het meest worden aange heven in de groote gemeenten. Maar toch ook in de kleinere is men niet geheel ont bloot van gelegenheden om op te merken, dat de straatjongen geenszins een mythisch wezen is. Hy bestaat in werkelijkheid, en doet hier meer, daar minder, zyn aanwe zigheid gevoelen. Wy behooren tot degenen, die met plei- zier een onschuldig guitenstuk van een jon gen aanschouwen. Doch er is een grenslyn, die aardigheden, welke dien naam verdie nen, sqheidt van gemeene streken. Het aan houdend overschryden van die lyn mag niet geduld worden het is een algemeen, maat- BChappelyk belang, dit tegen te gaan, des gevorderd met geweld. Wanneer zy, die daar behagen in scheppen, zien dat het den ordelievenden burgers ernst is met de zaak, dan is het kwaad reeds van zelf voor een goed deel onderdrukt, want moedig zyn de liefhebbers van straatschenderij volstrekt niet. Doch hebben we niet onze politie, om aan al deze dingen een eind te maken? Zeer zekermaar gy kent ook de formule, die klagers over ongeregeldheden op straat als het ware van buiten te leeren krygen: «De politie kan niet overal tegelyk zynl” Op zichzelf beschouwd is dat een waarheid als een koe; in haar logisch verband staat die klacht gelyk met een betuiging van onmacht. En van die onmacht wijten we de schuld niet aan de mannen, met de handhaving der openbare orde belast; veeleer komt het ons voor, dat er iets hapert in de organi satie, ot in de bepaling der volmachten. In de eerste plaats is het, gelooven we, een fout, dat dienaren der politie slechts in uniform hun ambt uitoefenen, en dan liefst nog wel in een uniform die op groo ten afstand schittert en flikkert, zoodat zy, holm, om koers te zetten naar Kopenhagen, Denemarken’» hoofdstjd, waar hem oven- eens eeue werd. Toch moest de Keizer daar ervaren, dat de dagen en voeten van vroeger nog niet door allen vergeten waren. Een enkel maal werden de toejuichingen door gesis overstemd, en Koning Christiaan moet hier» over zeer gebelgd zijg. De conservatieven schijnen de verantwoordelijkheid hiervoor te dragen. Slechts een dag vertoefde de Keizer te Kopenhagen; tegen middernacht stapte hij wederom aan boord van de Ho- henzollern, om den volgenden morgen vroeg tijdig de terugreis aan te nemen. Toch was de reis hiermede nog niet afgeloopen. Het bezoek aan do verschillende Hoven werd besloten met een bezoek aan den grooten Staatsman, aan wien Duitschland en het Keizershuis zoo oneindig veel verplicht, is. Den 31. Juli ’s avonds iaat voor Kiel aan komende, liet de Keizer, vergezeld van zijn broeder Prins Heinrich en Herbert Von Bismarck, zich dadelijk aan wal brengen en stoomde van daar naar Friedrichsruhe, waar de Rijkskanselier Prins Von Bismarck zijn hoogen gast te middernacht ^ontving en voorzeker uit zijnen mond de eerste reisin drukken vernam. Een groote, maar wel verdiende eer, welke bewezen te heb ben den jeugdigen Vorst mode eer aan doet. Eerst den volgenden dag tegen den middag verliet de Keizer Friedrichsruhe, om zijne plichten als gelukkige vader te Potsdam te gaan vervullen. Intusschen is er iets uitgelekt van de ge volgen, die het bezoek aau de vreemde Ho ven en met name aan het llu»si»che Hof hebbeu zal. Er is nl. een protocol opge maakt van hetgeen te St. Petersburg is be handeld. Dit stuk zou echter alleen be trekking hebben op economische, fiuancieele en grensquaestiën. Toch blijft mon nog gelooven aan politieke besprekingen, spe ciaal ten doel hebbende Prins Waldemar tot Vorst van Bulgarije te verheffen. Men wil zelfs verband zien tusschen dat on-dit en het verblijf van Prinses Clementine, moeder van den tegenwoordigen Vorst Fer dinand van Bulgarije, te Weenen. Beieren, en in ’t bijzonder de hoofdstad München, viert feest ter herinnering aan den honderdsteu geboortedag van wijlen Koniug Lodowijk I, bij welke gelegenheid een marmeren gedenkteeken borstbeeld van Lodewykonthuld is. Tevens werd bij die gelegenheid een schitterende optocht gehouden, die echter eenigozins werd ge stremd doordien drie schuw gewordeu olifan ten, mededeel van den optocht uitmakendo, eenige tribunes deden instorten en daardoor lichte kwetsuren veroorzaakten. De Engelsche Staatsman Gladstone heeft op den gedenkdag van het 50ste jaar van zijn huwelijk, van een aantal geestverwanten eu vrienden drie massieve zilveren bekers en levensgroote portretten van zich zelveu en van zijne echtgenoote ten geschenke ge kregen, met een zeer vereerend en vleiend schrijven. Het regende voorts dien dag te legrammen en brieven uit alle oorden des l.iid.. Aan ruwe eu treurige tobneelen is in Ierland helaas geen gebrek. Te Tralee werd een man, die een hoeve gepacht heeft, waar van de vroegere bewoner was afgezet, door een onbekende hand doodgeschoten. Elders werd de stormram gebruikt om een pachter, die onwillig was zyn pacht te betalen, uit de hoeve te verwijderen. Hy week uiet voordat de muren gedeeltelijk verbrijzeld waren. Van den lerschen volksvertegen woordiger John Mandeville, die in den kerker bezweek, is bewezen, dat de dood het ge volg was van ruwe behandeling. Wie zul het middel vinden, om die treurige toestan den te bezweren? Geweld noch zachtzin nigheid schijnen te baten* Ie Parijs is onderdo polderwerkers op het Marsveld eeue werkstaking uitgebroken, die al grooter en grooter proportion aan neemt. De Fransche hoofdstad is daardoor in rep eu roer. Boulangei zijn herstel demonstratie, gezet, mislukte

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1