w, I N°. 1000. 1888. Zaterdag 11 Augustus. rassen. Varinas, K.G. EK (Gouda). REN 10SLAWD, '69, 1873. ongenoemde leenin- lov. en 1 Dee. a. a., «ald ten kantore van sn Zonen, vendijk, M, f. iEN, 4 DUWEN, 3200 halve kilo'.. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. j Jten, lorlnehem. euwe Sui- juffrouwen •OP: «EN; men «EN VOOGDEN! rantie. A. SMITS. D A, Een praatje over ,,Vergnnning.” f 4 ra h S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. irecteur v. d. PLOEG. twee nieuwe en nieuwe STORT- DKAR, met rond ievragen bij J. DE te Amefde. succes een PELUW Firma ludewater, r 50 kilogram, 0 in r PIANO-ONDER- i. Br. fr., onder 't n het Bureau ran an vooral zioh nt-biljet, af te onder wiens nders dit zout BUITENLAND. Overzicht. Liet de verhouding tusschen Frankrijk en Italië in den laatsten tyd, ten gevolge van de bezwaren, die de hernieuwing van het handelsverdrag ondervindt, reeds veel te wenschen over, thans is er iets tusschen cerkerk of in de enten tegen zéér i, verzekeringen E>n zich tot J. DE ver tegen woord i- 'mstreken van de opgericht in aatschappij geen ouw b&taat. SCHOONHOYEMSGHE COURANT. Deze 'Courant wordt dos Zaterdag-morgons uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,70. Franco per post door het gehoelo ryk 0,80. Men kan zioh abonnoerou bij allo Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ie Lopikerstraat. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Grooto letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. >r f 75,-: n wagen, ol.-pat.-assenligt onderhoudenbok 3EN8. i gevraagd: MUILEZEL, c en TUIG. W, bjj den Heer o Arkei. „DE WAAG”, i deposito: v.n f 50 tot f 500 oprraagbaai*; .au f 500 tot 1’ 1000, agon opzegging* boren f 1000, mot opzegging; agen boven f 1000, sdsen. 1 IEESTEE, KEHK, oorten van en Schepen, rraad daatqphappij van gevestigd te No. 93, gaat )ii van alle soort iskans gegrond. Heeren ikerkerk, Impen a/d IJsef dan is het ook waar, dat die sociale verbeteringen kan nomen. Slechts enkele binnen den werkkring van den Staat liggen, dat men dan die enkele niet verwaar- looze. Er is over een en ander genoeg gepraat, het wordt tyd, een begin te maken met doen. Of elke stapin die richting gezet, van dien invloed zal zyn, dat het gebruik van alcohol, een voedingsmiddel, ja van den kanker die ons nationaal leven verteert, er door verminderen zal, dat moet in elk geval met gerustheid afgewerkt woi den, Naar aanleiding van een, door de Oos- tenryksche regeering ingediend wetsontwerp tot beperking van dronkenschap, heeft dezer dagen een professor te Weenen op hygiëni sche gronden het nut van den alcohol trach ten aan te toonen. Overtuigd zijn we niet; geleerde heeren kunnen ons veel wysinaken, maar alles voor goede munt aannemen, dat gaat niet. Een brave Weener, van het betoog vernemende, moge zeggen»Kom, we zullen er nog eentje pakken, de professor heeft gezegd dat het goed voor ons is,” we zullen die gevolgtrekking in haar alles behalve volle —■waarde laten. Maar dat is ook niet de bedoeling van den schryver; hij wil alleen doen uitkomen, dat het Staatsgezag aan het verkeerde eind begint, door met strafbedreiging het drank misbruik aan te tasten, zonder tevens alles te doen wat van overheidswege gedaan kan worden tot verbetering van den inaatschap- pelyken toestand der niet-bezittende klasse. Ontegenzeggelyk is daar veel waars in doch men kan ook te veel willen bewyzen, en dat is, gelooven we, het geval, wanneer de voedingswaarde van den alcohol als drang reden tot het gebruik wordt op den voor grond gesteld. Als twee werklieden onder volmaakt dezelfde omstandigheden zijn ge plaatst: gel'yke inkomsten, even groot gezin, overeenstemmende behoeften, maar de een onthoudt zich van geregeld, al zij het ook matig, drankgebruik, terwijl de ander een of meer «borrels” per dag onmisbaar acht, dan zullen we eens zien, van wien der twee na een zeker aantal jaren het ar beidsvermogen het krachtigst, de levenslust het meest opgewekt is gebleven. Het vraapstuk van het alcoholisme is een van de belangrykste, waarmede wy ons hebben bezig te houden, en het verband, waarin het staat tot de voedingsquaestie, mag niet uit het oog verloren worden. De schadelijke werking van den sterken drank by overmatig gebruik wordt door niemand ontkend, ook niet door den Weener ge leerde, en het gewoon gebruik noemt hij ook niet bepaald nuttig of noodzak ely k maar »voor hen, die zich by na zonder afwisseling met een zelfden, zwaar te ver teren, bij geringe voedingswaarde omvang rijken kost moeten vergenoegen, is het een verkwikking een deel daarvan te kunnen vervangen door een veel kleinere hoeveel heid van een slof, die uiterst gemakkelyk in het organisme wordt opgenomen en daar enboven prikkelend en opwekkend werkt.” Er is een betere weg om de voeding ge- lijken tred te doen houden met de behoefte, door geschikte keuze ook onder de goed- koope levensmiddelen, en door doelma tige bereiding. Mocht het al de prikkel van den honger zijn, die den werkman, van wiens spieren veel gevergd is moeten worden, de kroeg doet inloopen als hy de eene helft, van de centen, die hy daar op de toonbank neerlegt, besteedt aan brood en de andere helft aan melk, zal hy toch wel beter af zyn. Hij mist dan wel die zoogenaamde »opwekking”, maar ontgaat dan ook de verslapping, die een poos daarna intreedt als een natuurlyke reactie, en die zoovelen trachten te overwinnen door op nieuw het jeneverglas ter hand te nemen. Het gemis van genot, dat het leven van een groot aanlal werklieden tot een vreug deloos bestaan maaktdrijft hen naar de kroeg, wordt er gezegd. Aanschouw die ellendige woningen, waarin velen zich moe ten behelpen, en die met den besten wil niet gezellig te maken zyn, en gij zult het verklaarbaar vinden dal zij hun genoegen elders zoeken. Verklaarbaar voor een zeer klein ge deelte. Want wat de gezelligheid van die gewone vergunmngslokaaltjes aangaat, waai de jenever wordt genuttigd, het is daarmee toch ook vry treurig gesteld. En daarby, het aangewende middel geneest hoegenaamd niets, het kan de kwaal slechts verergeren. Ziet bijvoorbeeld in onze groote steden, waar het veld van waarneming het ruimst is; daar vormen zich vereenigingen tot ver betering van aroCTclerswoningen, bij welke men zich, door wekelyksche betaling van een niet te hooge contributie, kan aanslui ten; en wie daarmee niet ai te lang wacht, heeft alle kans óm na een koit tijdsverloop een woning in huur te erlangen die wél gezellig is te maken. L»an z(jn er nog, die wyzen op de gedrukte stemming, waarin menig werkritan verkeert door de gedachte aan zyn toekomst, wanneer de oude dag hem hulpeloos zal^laten, en om sombere gedachten weg te‘jagen, grypt hy naar den alcohol. Zou het niet oneindig verstandiger Zyn, als hy het geld, voor dit noodlottig verdoovingsmiddel besteed, aanwendde om langs den weg van verzekering zyn toe komst te verhelderen en alzoo een der re denen van bezorgdheid te doen verdwijnen? Het staat by ons vast, en we handhaven die meening, zoolang we niet op onweer legbare wyze van het tegendeel overtuigd zyn, dat de alcohol de groote bederver is van het maatschappelijk welz'yn. De schat- houding tusschen Nederland en Indiö. Het ontwerp werd aangenomen met 28 tegen 10 stemmen. Bovendien werden nog 5 kloirrere wetten goedgekeurd, waarna de Kkmer tot nadere bijeenroeping scheidde. Bij Koninklijk besluit is be noemd: tot burgemeester der gemeente Brummen, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Vo- nondaal, P. De Wijs. Door Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht is de opening der jacht bepaald op Donderdag 6 September, mot uitzondering van de jacht op fazanten waarvan de opening bepaald is op Maandag 1 October. Do lange jacht mag alleen op Dinsdag en Vrijdag van elke week worden uitgeoefend. Brievengaarders, adsistenten en geagreöerde klerken der posterijen zullen voortaau, om te kunnen deelnemen aan het examen van postambtenaren in den tele graafdienst, ten minste ééno maand op eigen verantwoording aan den toesteldienst op een der lijjkstelegraafkantoren moeten hebben deelgenomen; voorts behooren zij genoeg zaam vertrouwd te zijn met de Fransche taal, om te kunnen voldoen aan de eischen, ten aanzien dier taal voor adspiranten tele- graafklerk gestold. Door de Hollandsche en Rhyn- spoor-Maatschappijen zijn aan de Regeenng voorstellen gedaan om, bij wijze van proef, gedurende de maanden December, Januari en Februari a. s. op de Zondagen aan het personeel meer rust te verschaffen, door op die dagen sommige treinen niet te doen loopen. DeRhijnspoorwegmaats o happy heeft gunstig beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur te Harmelen, om voort aan den trein, die te 6.50 nam. van Utrecht i besteed het grondwerk van het naby Hoofd dorp te bouwen fort, bestaande in ophoo- ging van het terrein voor het fort, hot aan leggen van eenen dijk van daar naar Hoofd en Kruisweg, het graven van een kanaal langs den dijk en het fortterrein, het plaatsen van sluizen in de hoofd vaart en van eenen dam in de Kruisvaart en het maken van eene brug over de te graven vaart bij de hoofd vaart. Raming f 72.600. Het aantal in schrijvers bedroeg 14. De laigste inschrijver was W. H. Swets te Hardingsveld, voor f61,888. Het maken der gebouwen ten dienste dor Zuid-Hollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn, onder beheer van den architect B. A. Hey, is gegund aan den minsten inschrijver, den heer C. P. W. Dessiug to Gouda, voor f41.860. Bij de Vrjjdag te Grave gehou den openbare aanbesteding van granen, ten dienste van de garnizoensbakkerywas de minste inschrijver H. De Gier te Gorine^m, en wel voor de roode tarwe f7,10 de Hu, wegende 80 KG., en voor de witte f7,30 de HL., wegende 78 KG. De heer P. De Jong, onderwij zer te Gorinchem, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als hoofdonderwijzer. De heer W. O. A. Goedbloed, onderwijzer te Leerdam, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd in de Fransche taal. De heer P. W. Van Gelderen te Gorinchem heeft met goed gevolg examen afgelegd in de Engelsche taal. Benoemd totonderwijzeresaan eene bijzondere school te Bodegraven Mej. C. A. E. Van Kappelle, te Baarn. Benoemd tot kweekeling aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Nymegen; T. v. d. Heuvel te Bleskensgraaf; aan die te MaastrichtP. J. Groeneveld te Sliedrecht. Beiden zijn kweekeling der eerste klasse van de Sliedreohtscho normaal school. Bedankt voor het beroep naar Montfoort door Ds. W. De Lange te Bruchem. Aangenomen het beroep haar de doleerende kerk te Montfoort door den heer J. Overduijn te Zeist. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEE- R EN LAN DEN, 9 Aug. De door de veel vuldige nattigheid reeds zoo ongunstige toestand van schier alle gewassen en lan derijen is door de hevige plasregens yan 11. Zaterdag, maar vooral van Zondag, der mate verergerd dat hier en daar het vee uit de weide genomen en de aardappelen gerooid moesten worden. Ook de boven don grond staande gewassenniet het minste de boenen, hebben ontzaglijk ge leden en zullen, zoo het weder niet zeer spoedig en blijvend verbetert, weinig of mets opleveren. Gelukkig was er bijna voortdurend een flinke molen wind, waar door steeds water gelost kon worden en zijn er tha >s teekenen in de natuur waar te nemen, dat gunstiger weder te wachten staat. *AMEIDE, 8 Aug. Het oude hoofd, dienende tot aanlegplaats van de stoom- ten, jaarlijks daarvoor weggeworpen, zouden, indien zij op gepaste wyze besteed werden, in weinige jaren ontzettend veel kwaad doen verdwynen, tegen hetwelk, men* hu bescherming zoekt bij anderen dan bij zich zei ven. beide gekomen, wat de betrekking tusschen beide Mogendheden nog É&ar gespannen maakt. STATEN Het *0 treft “Mé bózetnug*wkn M^ssowalï ^‘tïWröütf aén 'hi aan de Oostkust van Afrika door Italië. Die bezetting was reeds lang een feit, doch nu, ton gevolge van een protest van don Griokschon consul ten aanzien van het recht van belasting heffen door Italië, het do vraag geldt of men do bezetting van Mas- sowah al dan niet erkennen zal, protesteert Frankrijk. Datzelfde Frankryk, dat Tunis, waar Italië bijna evenveel nederzettingen telde als Frankrijk, eveneens onder zijn protectoraat nam. Frankrijk wordt in zijn protest ondersteund door Turkije en Grie kenland, doch gelijk nu reeds gebleken is, zal Engeland althans geen partij tegen Italië kiezen en heeft Duitschland Italiö’s recht bereids erkend. Het is dus moer dan waarschijnlijk, dut Frankrijk met het mach- telooze Turkije en Griekenland alleen zal blijven staan. Groote ongerustheid behoeft deze nieuwe quaestie dus niet te baren. Maar zooals ’t gaat geven dorgelijke voe ten tusschen de grooten allicht aanleiding tot oneenigheid tusschen de kleinen. Zoo geschiedde het te Laon in Frankrijk, waar hot tot eene bloedige botsing kwam tus- seben Fransche en Ituliaansche werklieden, die werkzaam waren aan den tunnel bij Baye, veroorzaakt doordien aan de laatstbe- doelden het werk werd opgezegd. Met moeite gelukte het de vechtenden te scheiden. De werkstaking te Parijs begint zich verder uit te breiden. Te Amiens hebben do fabrieksarbeiders een fabriek geplun derd en verbrand. De gendarmes waren niet in staat dit te verhinderen en alleen aan de inmiddels ontboden militaire macht mocht het gelukken do straten schoon te vegen. Te Parijs organiseeren polderwerkers, kappersbedienden en kellners dagelijks op stootjes, die der politie handen vol werk De BouJ»agM»-ve»HMH>iaoh*p^- wan| meer en meer begint men te gelooven aan eene financieele politieke operatie maakt in den laatsten tyd geen beste zaken. Van zyn eandidatuur in Word heeft de ex.ge- neraal moeten afzien. Thans hoopt hij nog op eene plaats als afgevaardigde voor Cha- rente of Somme, doch Radikalen en Repu blikeinen hebben beslotqn hem niet te stemmen, zoodat men zijn slagen onwaar schijnlijk acht. Edoch, de cerstgenoeinden zyn wellicht nog te winnen door een woord van pas, naar aanleiding der werkstakingen van den laatsten tijd, en naar zulk een woord zoekt de fameuse Boulanger I Omtrent het bezoek van den Duitschen Keizer te Friedrichsruhe meldt men nader, dat het door zeer belangrijke gesprek ken is gekenmerkt geweest en mede- deoiingen gedaan werden, die den Rijks- kanselier noopten oen langen tijd van vrede te voorspellen l Spoodig zal er een onderhoud plaats hebben tusschen den Huealschen en den Duitschen Rijkskanselier en in October zal Keizer Wilhelm, na eene ontmoeting met Keizer Frans Joseph gehad te heb ben, ook een bezoek aan den Paus en aan hot Italiaansche hof brengen. Van de zijde der H. 8. is dit aangekondigde be zoek bereids aangenomen. Voorts zal Koning Oscar van Zweden, naar men weet peter vau den jongsten zoon des Keizers, in die hoedanigheid in do tweede helft dezer maand een bezoek to Berlijn brengen. Als gevolg der gehouden en nog te houden besprekingengelooft men dat nog dit jaar te Berlijn een congres der Mogend heden zal worden gehoudenter bespre king en regeling dor zaken in het Oosten. De in de Fransche nouveUe Revue door Mevrouw Adam gepubliceerde JUemori van Prins Von Bismarck, in zake de indertijd besproken verloving van Keizer Frederik’s oudste dochter met den Prins van Batten berg, wordt door de Norddeutsche AUgemeine vulsch genoemd, omdat ze onvolledig zou zijn medegedeeld. Meor instemming zal het blad waarschijnlijk vinden, wat betreft de slotsom van zijn betoog, dat Von’ Bis marcks „schurkenstreek”, zooals de Revue den maatregel van don Rijkskanselier noemt, in geheel Duitschland instemming heeft gevonden. Te Sevilla (Spanje) is de koepel der kathedraal iugestort. Dooden of gewon den zyn er gelukkig niet gevallen, doch het schoone koor, beroemd door verschil lende kunstproducten, is geheel vernield. Nog altijd blijft men hopen, dat de be kende Engelsche reiziger iSt mley, wiens dood reeds zoo menigmaal bericht is, nog in leven is. Do Duitscho reiziger, Luit. Wissmann, die dezer dagen de gast was van den Koning van België, meent te kun nen verzekeren, dat de karavaan van Stanley niet verloren is en men weldra van hem hooren zal. De genoemde luite nant, die ’t laatst aan den Congo ver toefde om zijn verloren gezondheid te her stellen, zal weldra do beschrijving zyner eerste van Loanda naar Zanzibar van 1880—1883 uitgeven. Wy zijn op verre na de eenigen niet, die deze dingen onder de aandacht brengen; beteren dan wij hebben ze jaren lang met den gloed eener heilige overtuiging, en ge steund door de gave van het woord, van de daken gepredikt. Maar dan 'wordt ons toegeroepenVoor u, die niet de ellende der armoede kent, die haar althans wel aanschouwd, nimmer doorleefd hebt, voor u is dat alles klaar en duidelijk genoeg; doch voor de arme proletariërs, in onwe tendheid opgegroeid en steeds in een ruwe omgeving geplaatst, is die logica onbereik baar Alweer dat is maar ten deele waar. De jeneverslaven zijn niet allen onwetend, en wanneer zij den moed en de kracht bezaten, de inspraak van hun eigen verstand te volgen, zy zouden de boeien afwerpen, die hen kluisteren. Doch de zinnelijke be geerte voert het meesterschap over hun wil; na korter of langer tyd, naarmate het licha- melyk weerstandsvermogen grooter is, wordt zij een ziekte, die uiterst moeielijk, zoo niet onmogelyk te genezen is. Een groot aan tal van hen, die men met verglaasden blik en strompelenden tred de kroeg ziet ver laten, zijn deerniswekkende kranken. By den stryd tegen alcoholisme, door welke middelen ook gevoerd, behoort men deze zijde van het vraagstuk vooral onder de aandacht te houden. We herinneren ons, een paar jaar gele den, geschreven te hebben over de Sal vation Army”toen we nog onmogelyk konden vermoeden dat ook hier te lande in dezelfde richting zou gewerkt worden. We hadden alleen het oog op de volkomen toewyding, door de leiders der beweging aan den dag gelegd, een toewyding die, werd zy het algemeen heerschende begin sel, de maatschappy een belangrijke her vorming zou doen ondergaan wat de mid delen betreft, waarvan men zich bedient om »dronkaards en andere zondaren” te bekeeren, met deze konden wy ons minder vereenigen. Dat oordeel is niet gunstiger geworden, sedert wy den arbeid van de aanvoerders des >heillegers” van meer na- bij kunnen aanschouwen; het kunstmatig opwekken van een soort van godsdienst waanzin heeft niets te maken noch met zedelyke, noch met verstandelyke verbete ring; men drijft een kwaad uit met een ander, misschien nog grooter kwaad; en al wordt daarmede ook schijnbaar het doel zeer snel bereikt, aan den duurzamen in vloed van den arbeid deje reddings-armée gelooven we niet. De individueele zoowel als maatschappe lijke ziekte, die men alcoholisme noemt, moet door natuurlyke, zy het dan ook zeer langzaam werkende middelen, worden be streden. De menschen moeten leeren be- grypen en gevoelen beide, dat het drank misbruik hun beste vermogens en krachten verlamt, hun waarde als mensch vernietigt, een langzame zelfmoord is; dat het hen mis dadig maakt ten aanzien van hun naaste be trekkingen, voor wier welzyn zij verant- woordelyk zyndat het hun de gelegenheid ontneemt, mede werkzaam te zyn aan de verbetering van hun eigen toestand en dien van anderen. Er zyn vergiften die sneller, geen is er, dat noodlottiger uitwerking heeft, dan alcohol; en de staat doet wel degelijk zyn plicht, als hy met nauwgezet heid overwogen maatregelen neemt om het gebruik te beperken en den gebruiker wet- telyk verantwoordelyk te stellen voor de schade, die hy de maatschappelyke orde berokkent. Voorts zegt de Weener geleerde terecht, dat met bestrijding van dronkenschap het groote vraagstuk slechts by het ééne eind wordt aangevat. Het valt niet te ontken nen, dat het gevoel van onbehagelykheid, van misnoegen, van machteloosheid velen doet haken naar de lydeljjke en te duur gekochte opwekking van den borrel; maar 1 J prikkel door worden wegge- daarvan mogen BINNENLAND. N- GENERAAL. Ftiaar gewoonte, kwam de Eerste Kamer gedurende één week bijeen, tor afdoening van de aanhangige wetsont werpen. Toen we de vorige maal ons over zicht zouden schrijven, waren nog slechts zaken van ondergeschikt belang den hamer des voorzitters gepasseerd; het voornaamste was voor de vergadering van Zaterdag be waard, van welke wij natuurlijk geen ver slag konden geven. We besloten daarom maar, met het geheel te wachten. Do samenkomst van Maandag-avond (30 Juli) werd gebezigd voor do mededeeling der ingekomen stukken en het trekken der afdoelingon; in die van Dinsdag word ter kennis van do leden gebracht, dat in de sectiën waren benoemd tot Voorzitters do heeren Van Eysinga, Blussó, Fransen van de Putte en Kappeyne van de Capello, en tot onder-Voorzitters de heeren Verheyen, Insinger, Huydecoper van Maarseveen en Viruly. Woensdag wordou zonder hoofde lijke stemming een aantal (15) kleinere wetsontwerpen aangenomen, waaronder do Onteigeningswet ton behoeve van een spoor weg van Velsen naar IJmuiden. Donderdag werd in de afdeelingen vergaderd. Vrijdag was het gewijzigd Reglement van Orde aan de orde, dat na korte beraadslaging mot algemeono stemmen werd aangenomen. De vergadering van Zaterdag was gewijd aan de behandeling der navolgende wets* ontwerpen 1. Goedkeuring der internationale overeen komst, betreffende den verkoop van sterken drank op de Noordzee. De Minister van Buitenlandache Zaken gaf te kennen, dat het recht van visitatie niét was aangeno men op grond van ondervonden moeielyk- heden; de conventie geldt slechts eou proef, die voor verbetering vatbaar is. Het niet toetreden van Zweden en Noorwegen werd ook door d< inenHjnot 2. Verlenging van den diensttijd der oudste lichtingen nationale militie. De heer Van Roijen onderstelde, dat verschil van meening in den boezem van het Kabinet over hetgeen de wet tot regeling onzer le vende strijdkrachten moet bevatten, oorzaak is van de benoeming eener Staatscommivsie, en hoopte dat men nu ook voor de doodo weermiddelen vooreerst geen uitgaven meer zou doen. De Minister van Oorlog ver klaarde, dat, zoodra hij het advies der Staats commissie heeft, spoedig een betere rege ling onzer strijdkrachten zal kunnen volgen voor de toegestane werken moeten nog gel den aangevraagd worden, bijv, voor de Am- sterdamsche stelling en voor geschut. De oudsto lichting zou niet langer onder de wapens gehouden worden dan strikt noodig is. Do Minister van Marine kon de door den vorigen spr. gevraagde belofte niet ge ven er zullen zeker nog uitgaven noodig zijn om voort te gaan op den ingeslagen weg. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat bij de Regeering geen verschil van meening bestaat omtrent de hoofdpunten der regeling en do hoofd beginselen der te maken wet. Hot ontwerp werd aangenomen met 31 tegen 8 stemmen. 3. Verlenging en wijziging van het oc trooi der Ned. Bank. De heer Van Roijen keurde de vergrooting van het kapitaal af, on betreurde vooral de verdeeling der daar uit voortvloeiende wipsten. De heer Van der Goes van Dirxland had dezelfde bezwa ren; hij gelooft dat de geldelijke belangen van den Staat niet voldoende zijn behartigd. De heer Prins liet zich in gelykon zin uit. De heer Van Lier deelde deze bedenkingen, maar vreesde dut verwerping van deze voor dracht zou leiden tot oprichting eener Rijks bank, wat hem minder wenschelijk voor komt. De heer Wertheim was van oordeel, dat doOr de vorige sprekers niet genoeg is gelet op de wederzijdsche belangende Staat laat iels van zijn eischen vallen, doch er langt daarvoor voordeelen. Ook zonder oc trooi zou de Bank haar operatiën kunnen voortzetten, maar dat ware zeker niet in het belang van den Staat. De heer Van Swinderen achtte, dat de Staat juist door deze wet speculant wordt, wat z. i. afkeu ring verdient. De heer Voning Meinesz zou de kapitaalsvergrooting wel ongedaan willen maken, maar dat kan nu niet, en daarom (zou hij,, wijl moeielijk binnen twee maanden eon ander ontwerp te krijgen is, vóór de wet stemmen. De heer Six bracht hulde aan het beleid der Bank en wees op de voordeelen die de Staat door de nieuwe regeling verkrijgt. De* Minister van Finan ciën verdedigde in een uitvoerige rede de voordracht, en deed vooral uitkomen, dat de kapitaalsvergrooting verband houdt met de uitbreiding van de operaties der Bank; het voordeel, dat de Staat daardoor erlangt, is waarlyk niet te verworpen. De heer Van de Putte wenschte te vernemen, of de Bank ook ten bate van Indië rente-uit- keoring. zou doen van do bij haar belegde Indische kas-saldo’s, waarop de Min. van Koloniën antwoordde, dat een vaste bepa ling omtrent dit punt eerst te pas zou ko men bij een regeling van de fluanciëele ver-

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1