■t j. ;lst, ffecten, 1888. Zonen. N°. 1003. Zaterdag 1 September. t merk jRir. SÉ Jr, kweeker, ngsveld. BK Jomgaarden, oembolleu, ruchlboomen, Heet- oembollen voor pot irrcerende prijzen. nu te leveren, r 100 f3,00. per 100 f5,00. ondanks het gure ste vruchten door RIJHEI kTRIX, J Maatschappij Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. it, IVo. i, r DAAL. Schetsen van Java. VIII. BINNENLAND. BUITENLAND. 9,- p. tn. 5,- NDIJK. 3 en alteiJand. fave naar keuze dit J) SGHOOIfHOVEKSCHE COURANT. nder oven imeene Maat- sverzekering, isterdam, i 93, haren Vertegen ven en Omstreken van te even vooral zioh sent-biljet, af te 'er, onder wiens anders dit zout in. le Firma Oudewater, per 50 kilogram, Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote lettors naar plaatsruimte. Inzending franoo ui ter lijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. ♦AMEIDE, 29 Aug; De vlouwvissohers alhier hebben tot nog too een’ slechte vangst gehad. Van af 15 dezer werden slechts 3 kleine zalmen gevangen. AMEIDE en TIEN HOVEN, 29 Aug. Üs. W. De Lange to Bruchem c. a. heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. BENSCHOP 28 Aug. Door den raad dezer gemeente is de rekening over 1887 voorloopig vastgesteld. In ontv. f 12722,24 in uitgaaf f 11629 batig saldo f 1092,31. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franoo per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. te Schoonhoven a inlichtingen en omen. 00 f2,75. and, per 100 f2,75. v, zeer geurig, per er laat, groot en I f4,00. at witte vruchten, Wf WAAG", Effecten voor: *7. ’.jon; den prolongatie- msche beursvoor- iche aatschappij Goederen. ZERS en VEE- lerling. jaar 1850, Gouda. VERZBKERIN. gen gelieve men M. L. 8PRUUT. !REN INRIJHEK VLEUGELS, wyd en. Te bevragen R, Lange Tiende- Welvaarlverslinders. Over het algemeen stellen we ons den Javaanschen landbouwer voor als iemand, die op zijn manier het leven wel weet te genieten. Geboren en opgegroeid onder een heerlijk klimaat, kent hy weinig be- hoeftenJ.de milde natuur heeft in den bo dem van zijn schoon eiland een onuitdelg- bare levenskracht gelegd, zoodat een lichte arbeid met rijke oogsten wordt beloond. Zijn niet te lange dagtaak wordt nog atge- wisseld door talrijke feesten, waarin die eenvoudige menschen een genot vinden, zooals wij, zwaartillende kinderen van het nevelig westen, ons niet kunnen verbeelden. Ongelukkig is deze dichterlijke voorstel ling met de werkelijkheid in strijd, althans wat de groote meerderheid der Javanen be treft. De bodem is wel milden onthoudt den vlytige de vrucht van zijn arbeid niet, maar over slechts een deel er van heeft de landbouwer de vrye beschikking, en dat deel is veeltijds te gering om hem en de zynen voor honger te behoeden. Zyn wo ning kan wel licht zyn en eenvoudig, om hem reeds voldoende te beschutten, en zyn kleeding eischt weinig omvang; maar by totaal gemis van de middelen, om beide te onderhouden, woont hy vaak in een ver vallen krot en kleedt hy zich met lompen. Onder het bestuur van de Oost-Indische Compagnie werd hij uitgemergeld door ge dwongen leveringen, volgens de contracten, door zyn Hoofden aangegaantijdens de werking van het cultuurstelsel werd hij uit geput door verplichten, schraal betaalden arbeid, die hem zelfs belette zijn eigen ryst- veld te bewerkenin het tijdperkgedu rende hetwelk ieder spreekt van hervor mingen, en van zorg voor het stoffelyk welzyn van den Javaan, wordt hij verarmd door zware belastingen, met onverbidde- lyke gesn engheid van hem gevorderd. En terwyl aan den eenen kant het Ne- derlandsch gouvernement staat met zyn fiscale eischen, en hem dwingt zijn oogst te verpanden, alvorens nog op het veld te zyn gerypt, bevindt zich aan de andere zijde de Chinees, die hem het verleidelyk heulsap voorhoudt, waarmede hij zich be dwelmen kan, niet slechts zoolang hy nog kans ziet, eenig geld in den onverzadelyken buidel van den kithouder te storten, maar tot hei laatste oogenblik, dat hij eeh voor werp van zelfs geringe waarde het zyne mag noemen. Eerst als deze laatste hulp bron niet meer vloeit, laat de Chinees hem los, gelijk men een uitgeperste citroen weg werpt. Want in een aantal plaatsen vindt mennaast de opium kit, liet pandjeshuis, en de bezoeker der eerste kan vaak aan zyn heillooze neiging niet voldoen, alvorens in het laatste een offer te hebben gebracht. Nu is het zeer gemakkelyk te berede- neeren, dat de maatschappelyke toestand der Javaansche bevolking oneindig beter zou zyn, indien zij bestand was tegen de aanlokselen van het amfioengebruik, evenals het den Nederlandschen werkman een on berekenbare winst zou geven, als hy den jenever vermeed. Doch met dit te betoogen komt men geen stap verder. De Javaan denkt weinig na; hy geeft zich aan zyn hartstochten en aan zyn oppervlakkige op vattingen over. Den Chinees ziet hij be gunstigd door de bescherming van het gou vernement, en het door dezen uitgeoefend bedryf schynt hem toe een noodzakelyke plaats in te nemen onder de instellingen des lands; van hoogerhand wordt, voor zoover hij bespeuren kan, niets gedaan om het opium-gebruik tegen te gaan, en af breuk te doen aan den ijver, waarmede de handlangers der opiumpachten het debiet trachten te vermeerderen; wat kwaad zou hij er dus in zien Met de zorgeloosheid, zijn Oostersch karakter eigen, heelt hij1 geen begrip van spaarzaamheid; hij leeft van den eenen dag op den anderen, vroolyk en in overvloed als het kan, ellendig en ar moedig als het moet. We mogen aannemen, na hetgeen we daarover geschreven hebben, dat de opium kit voor onze lezers geen onbekende inrich ting meer is; van dien anderen welvaart- verslinder, het pandjeshuis, zullen we trach ten een aanschouwelyke voorstelling te geven. In de nabijheid van de opiumkit be vindt zich, op de meeste districtshoofd- plaatsen, een tamelijk ruim gebouwtje, even als de meeste inlandsche woningen van bamboes opgetrokken, en van eenvoudige samenstelling. Een gedeelte is tot maga- zyn jngericht en van zware sloten voorzien de grootste helft is een kantoor, van voren met traliewerk afgesloten, en dat slechts door een paar loketjes in gemeenschap staat met de buitenwereld. In dat kantoor staan twee of drie lessenaars, aan eiken zit een Chinees. Een van hen heeft een groot boek voor zich, aan een ander is de zorg loevertrouwd voor een stapeltje papier- strooken, met Chineesche letters bedrukt. Deze menschen zyn in dienst van den pachter, dia voor een vry aanmerkelyke som van liet gouvernement het uitsluitend recht heeft Ggevestigd iht No. 93, gaat Iten van alle soort /enskans gegrond, ie Hoeren .ekkerkerk, Krimpen a/d IJsol ik. Directeur, IA v. d. PLOEG. 2 uren. Wijders zijn de navolgende commissiën samengesteld: het bestuur der afdeeling uit do heeren I. A. Van Bumavoorz.; J. Boer, secret.; van het bestuur belast met de volksspelen C. J. Verhoef, voorz; H. Reneman secret; D. W. Van Beuse- kom peningtn., en van het bestuur belast met de organisatie van den optocht, A. C. Van Aelsc, voorz.; W. H. M. Doorman, secretE. Van Geut en Coru. Van Vliet. SNELREWAARD, 27 Aug. In do heden gehouden raadsvergadering werd vastgesteld de begrooting dezer gemeente voor 1889, in ontvangsten en uitgaven op f 2610,77s. VREESWIJK, 27 Aug. Met den 1. Sept, a. s. zal het kantoor van den rijks-ontvan- ger, den heer W. Schadd, die na meer dan 40 jarigen diensttyd, op vorzook eervol ontslag heeft gekregen, voorloopig worden waargenomen door een surnumerair, den heer J. J. Kok. WADDINGSVEEN, 29 Aug. Voor de telcphonische verbinding tusschen Amster dam on Rotterdam zijn in onzo gemeente dc palen reeds geplaatst langs hot dorp en het Noordeinde. Behalve op twee of drie anderetusschen genoemde steden gelegen, plaatsen zal ook op hot post en telephoon- kantoor alhier eene verbinding met de lyn tot stand gebracht worden, alleen met het* doel om de plaats van altijd mogelijke sto ring op de lyn gemakkelijker te vinden. S. W. N. VAN NOOTElit te Schoonhoven, Uitgeven. Beleren, oudste dochter van Prins Leopold. De kardinaal Lavigerie, de strijdet tegen dett Slavenhandel in j Afrika, heeft op zijn beurt een bestrijder gevonden in don Turk- schen gezant te Brussel, die er tegen op kwam, als zou de Mahomedaansohe gods dienst den slavenhandel in de hand werken. De kardinaal bowees echtér uit de stuk ken, dat die handel schier uitsluitend van Mahomedaansohe zijde wordt gedreven. De nieuwe Gouverneur-Gene- raal van Noderlandsch-Indië, de heer Mr. C. Pijnacker Hordijk, hoeft Zaterdag-ochtend per Hollandschen spoortrein van 8 u. 46 min., met echtgenoote en kinderen den va- derlandschen grond verlaten, met het voor nemen, zich gisteren te Marseille op hot stoomschip „Sumatra”, van de maatschappij „Nederland”, in te schepen. Wegens het overlijden vauden heor O. T. Bosgra is de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkies district Bergum, bepaald op Dinsdag 18 September, zullende de herstemming, als die noodig is, geschieden op Dinsdag 2 October. Omtrent den gezondheidstoe stand van Z. M. den Koning blijven de be richten van het Loo gunstig luiden. De vooruitgang duurt voort. Aan het departement van w a- terstaathandel en nijverheid te ’s Rage werd Woensdag o. a. dan besteed het uitvoeren van bageerwerk in de rivier de Dordtscho Kil, beneden kilometerraai 128, onder de gemeenten Dubbeldam en ’s-Gra- vendeelbehoorendo tot de werken der Dordtsche waterwegen^ Minste inschrijver A. Volker Lz. te Sliedijechtvoor f 11.000; hot uitvooren van wérken tot verzekering van de vaargeul in dejrivier de Oude Maas, tusseben de kilometeiraaien 120 en 123 onder de gemeenten Zwjjndcecht, Dubbeldam en Groote Lindt, behóorende tot de werken der Dordtsche waterwegen. Minste inschrijver A. Volker Lz. te Sliedreoht, voor f14.000; hot verhoogen en verzwaren der bestaande rijkskaden, in do Heorewaardsche overlaton, gelegen onder de gemeenten Dreumel, Hoe renwaarden en Rossuth. Minste inschrijver G. Beenhakker Gz. te Sliedreohtvoor f59.649; het verdiepen van den zuidelijken moud der rivier de Noord onder de gemeenten Zwjjndrecht en Papendreohtbehoorendo tot de werken der Dordtsche waterwegen. Minste inschrijver A. L. Van Wijngaar den IJz. te Sliedreoht, voor f 2750; het herstellen van dwarskribben en strek dammen gelegen in do rivier de Waal, onder de gemeenten Tuil en ’t Waal, Vrees wijk, Yianen, Jaarsveld, Leksmond, Lan- gerak, Willige-Langerak, Groot-Ammers Berg-Ambacht en Streef kerk. Minste inschrij ver G. J. Moll, te Culemborg, voor f6364. Aan het gebouw van hetge- westelyk bestuur te Middelburg is aanbe steed het bouwen van een bazaltmuur bij het binnensluishoofd der Westschutsluis te Ter Neuzen, raming f1800. Minste in schrijver de heer Ph. Verbruggen te Wad- dingsveen, voor f1770. Benoemd tot lid dor commis sie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Rotterdam onderdeel Goudade heer D. O. Marck en tot plaats vervangend lid de heer J. Ch. Spruijt, beiden te Zevenhuizen. Zaterdag is te Sliedreoht overleden de heer J. Prins Az., rentmeester van den graaf Van Bylandt en sedert vele jaren lid van den raad aldaar. In de Zondag te Rotterdam gehouden vergadering van den Nederland- 80hen Schaakbond is bepaald dat de volgende vergadering te Gouda zal worden gehouden. Zaterdag had de feestelijke opening plaats van .ie lijn Deventer-Almeloo der Koninklijke Nederlandsche Locaal- Spoorweg-maatsohappij Willem III. In de fgeloopen week slaag- den in het notarieel staaatsexamen, voor het tweede gedeelte, de heeren: W. Nan- ninga en A. Van dor Valk te Gouda. Ds. W. Van Roggen, predikaat bij de Ned. Herv. gemeente te Hardingsveld, heeft een beroep ontvangen naar Sloten (N.H.) De tiende jaaroolleote voor de scholen met den bijbel heeft opgebracht te Gorinchem o. a. f 163,64 (het vorig jaar f 149,32); te Alblasserdam f 172,05 te Pa- pondrecht f39,80; te Oud-Alblas f28,75 en te Wijngaarden f10,105 verkregen op de by verordening daartoe aangewezen plaatsen pandhuizen te exploi- teeren. De rust waarin de staartmannen zich i een paar uren hebhen mogen verheugen, wordt afgebroken door de komst van een jongen man, een inlander, wiens houding en kleeding verraden, dat hij tot den ge goeden stand behoort. Hij klppt, en met één oogopslag hebben de lui daarbinnen bemerkt, dat er uitzicht is op een buiten- kansje. In plaats van onmiddellyk het loket weer te sluiten, zoodra het te beleenen voorwerp is aangeboden, knoopt de kan- i toorhouder in het Maleisch, dat hij wel wat vreemd uitspreekteen praatje met hem aanen geen wonder, het pand is wel eenige opmerkzaamheid waard; ’t is een fraai bewerkte kris, met een edelsteen aan het gevest, en waarschijnlyk van hoogen ouder dom, een erfstuk, dat door eiken Javaan op hoogen prijs wordt gesteld. Deze man wil er ook niet voorgoed van scheiden, neenalleen, hy wenscht zijn geluk in h< dobbelspel te beproeven, en daarvoor heeft hij geld noodig. Hij is dan ook voornemens, het wapen terstond weer in te lossen, zoo dra de fortuin hem gunstig is; om ook voor kwade kansen beveiligd te zijn bedingt hij dat de pachter het in geen geval zal laten verkoopen, wat gereedelijk wordt toe gestaan, als hij maar zorgt geregeld de rente te komen betalen. De zaak van dien man nu wordt een melkkoetje voor den Chinees, want hy blijft een buitensporigen intrest offeren, misschien zijn leven lang, om den verkoop van een familiestuk te ontgaan, dat hij by gebrek aan fondsen toch nooit weer in eigendom zal krijgen. Met een tweeden bezoeker wordt minder omslag gemaakt. Het is een armoedig ge- kleede Javaan, wiens glazige oogen den opium-slaaf doen kennen. Hy schuift een pakje, gevormd door het eenig bruikbare kleedingstiik dat hij bezit, door ’t Joket. De drie mannen bekyken het pand en pra ten eenige woorden Chineescn, waarvan hy niets begrijpt. Men schuift hem eenige muntstukken toe en een van de briefjes, waarop inmiddels het bedrag reeds is inge vuld. Hij had meer verwacht, en noemt die som. De Chinees schudt het hoofd neemt hel pand op en smijt het hem naar het hoofd daarna gaat het loket weer dicht. Doch de arme drommel wil geld hebben, hy kan den trek naar opium niet weerstaan. Nu klopt hy opnieuw aan het loket, en stopt het pandje weer door de opening, ten bewijze dat hij in het aandeel berust. Er wordt hem ook niets meer gevraagd dan zijn naam, die in het boek wordt geschreven, en de zaak is uit. Achtereenvolgens komen nog een paar vrouwen, arme vermagerde wezens met een kind op den arm, die mede een kleedingstuk aanbieden. De stumperds beproeven geen beding te maken, en hebben geen flauw denkbeeld, evenmin als het gros der inlan ders, van de woekerrente die zy in het meestal ónmogelijk geval van aflossing te betalen zullen hebben. Haar eenig doel is wat geld te krijgen, om daarvoor een hoe veelheid rijst te koopen, die haar en haar kroost eenige dagen in het leven zal houden. Het mooiste zaakje van dezen inderdaad niet ongelukkigen dag moet nog komen. Tegen het vallen van den avond treedt een kerel voor ’t loket, wiens brutale en tevens loerende blikken geenszins den indruk ge ven, dat hy tot de klasse der eerlijke lieden behoort. Van onder zyn buisje komt een voorwerp te voorschyn, dat door de Chi neesche heeren met meer dan gewone be langstelling wordt bekeken. Men begint met zyn naam te vragenhy geeft er een op die de zyne niet is, met eveneens gefingeerde woonplaats; en ofschoon de Chineezen dat dadelyk opschryven, bemer ken zy zeer goed, dat hy liegt. De som die zij voor het pand aanbieden is slechts een klein gedeelte van de waarde van het kleinood, maar te vergeefs verlangt de man een hooger bedrag; hy eindigt wijselyk met aan te nemen,’t is toch alles winst wat men voor gestolen voorwerpen krygt. Als de voor de inlossing bepaalde termijn is verstreken, haasten de pachters zich, de panden op de eerste de beste openbare ver- kooping te stekenwat er meer voor komt dan de geleende som plus rente en kosten, kan de leener terugvragen, maar dat ge beurt hoogst zelden. In den regel is ook wel gezorgd, dat er geen hooger som voor geboden wordt, want vooreerst worden ge- gelyksoortige goederen bij partytjes aange boden, ten tweede zyn koopers en ver- koepers meestal elkanders handlangers, alle maal Chineezen, wolven die elkander niet zullen verscheuren. Met dat al zit de Chineesche pachter na verloop van eenigen tijd met een massa goederen, die hy zich voor een betrekke- lyk geringe som heeft toegeëigend. Men zy echter niet bezorgd over hem en zyn fortuinover geheel Java heeft hij zyn relaties, en op een verwijderde passar zul len al die zaken, met inbegrip van de door diefstal verkregene, gretige koopers vinden. De wyze, waarop de pandhuizen Wórden ♦BERKENWOUDE, 29 Aug. Ook hier heeft zich bij een varken een goval der zoogenaamde vlekziekte voorgedaan. BLESKENSGRAAF en HOFWEGEN, 28 Ang. Bij de diaconie dor Nod. Herv. kerk alhier is eene gift, groot f300, inge komen van iemand, die onbekeud wenscht te blijven. BOSKOOP, 27 Aug. Door Ds. A. Van Veelo, uit Rotterdam, was oene uitnoodiging gericht aan de loden der Nederl. Herv. kerk alhier, tot bijwoning eener vergadering op Vrijdag-avond ten 7$ uro, in het hotel van den heer Klaassen, ter bespreking van de reformatie der kerk. Ongeveer 200 belang stellenden of nieuwsgierigen, waaronder eenige vrouwen, waren bijeengekomen, be- hoorende tot verschillende kerkgenootschap pen en verschillende richtingen. Spreker gaf een overzicht van de geschie denis der kerk en der reformatieoor deelde dat Koning Willem I door zijn staats secretaris was misleid, doordien deze aan eenige predikanten die zelf belang bij de zaak hadden, de regeling had opgedragen. De tegenwoordige organisatie is in strijd mot Gods woord. Het goddelooze synodale juk moet afgeworpen worden; men handelt zondig door in de kerk te blijven. Aan het debat, waartoe gelegenheid ge geven Owerd, nam niemand deel, zoodat spreker zelf eenige vragen beantwoordde. Nogmaals werd door hem discussie aange boden, en daar niemand daaraan voldeed, oordeelde spreker, dat allen het met hem eens waren. De vergadering, aangevangen met gebed en psalmgezang, werd ook met gebed ge sloten. GOUDERAK, 28 Aug. Benoemd tot onderwyzeros aan de openbare school alhier Mojuff. J. Van Zon te Schiedam. ♦HEI- en BOEICOP, 28 Aug. De ge meenteraad heeft benoemd tot hoofd der openbare school alhier den heer J. Hoek te Koudekerk, en xulks met ingang van 1 Oct. a. s. •LEKSMOND, 28 Aug. De aloude paar denmarkt was gisteren weder goed en mot fraaie paarden bezetwel was de aanvoer niet zoo groot als in de twee vorige jaren, doch alles was toch goed bezet. De handel was niet zeer levendig. Toch is voor reke ning van buitenlandscho kooplieden nog al wat opgekocht en werden voor fraaie paar den goede prijzen besteed. De raad heeft jl. Zaterdag met een parige stemmen benoemd tot gemeente-ge- neeskundige den heer F. P. Schuitenmaker, Arts, die op 1 Oot a. s. zich alhier zal vestigen. OUDEWATER, 27 Aug. Bij gelegen heid der aanstaande feestviering van het 40 jarig bestaan der afd, Oudewater en om streken der Holl. Maatschappij van Land bouw, zal alhier op de onderstaande dagen het navolgende plaats hebben 1*. Dinsdag den 4en Sept. Tentoonstel ling van paarden, vee, zuivelproducten, voort brengselen van den landbouw enz., des och tends te 10 uren. 2°. Donderdag 6 Sept. Allegorische op tocht door de stad van verschillende afdee- lingen en corporatiön enz., des ochtends te 10 uren. Des namiddags te 2 uren zullen allerlei volksspelen worden uitgevoerd, op het Markveld, welwillend hiervoor afgestaan door den heer D. Boer Jz.bestaande in bollen happen, potslaan, hardloopen mot hindernissen, ringrijdeu en varkens grypen. 3°. Dinsdag 18 Sept. Openbare verloting van landbouwproducten en gereedschappen, welke door de commissie op de tentoonstel ling zjjn aangekocht, en plaats zal hebben in de lokalen van het hotel „Doelen”, ei genaar de heer D. Boer Jz.aanvang te geëxploiteerd, verheft zich Éiet tot het peil der meest toegevende ’tIs,inéén woord gezegd, eén afxettSzbool *p groote schaal. Maar de Indische financiën worden er jaarlyks met een millioen gulden door gebaat, en daarom moet veel door de vingers worden gezien wat bij een meer nauwge zette contróle de aandacht niet ontgaan zou. De Chineesche pachters willen wel een offer brengen, zij verlangen evenwel waar voor hun geld, natuurlijk! Overzicht. Een der groote mannen van Duitschland, wiens naam met de historie der laatste halve eeuw nauw verbonden is, de veld maarschalk Von Moltko, heeft dezer dagen als zoodanig zijn ontslag gevraagd, omdat hij wegens zijn hoogen ouderdom niet meer te paard kon stijgen. In de meest vleiende bewoordingen heeft de Keizer den Maar schalk ontslag verleend, doch hem verzocht uit liefde voor den Keizer, voor het vader land en voor het leger het ambt van voor zitter der landsverdedigingscommissie op zich te nemen. Aan dit verdoek is door den grijzen veldheer voldaan. Zoo verwis selen gaandeweg de mannen, die Duitsch- land tot glorie hebben gebracht, het aan jonger krachten overlatende, die hoogo po sitie in Europa te behouden. Meer dan waarschijnlyk is thans de beurt aan Prins Von Bismarck, den staatsman bij uitnemend heid, die aan de lauweren, op het slagveld behaald, vorm en wezen gaf in eene staats inrichting, die door geweld tot vredé leidde. Nog leent hij zijne voor Duitschland voor zeker zeer te waardoeren diensten. Dezer dagen ontving hij een bezoek van don Italiaanschcn Minister-president Crispi, dat zioh door bijzondere vriendschappelijkheid kenmerkte en waaruit dus mag worden af geleid, dat ook de staatkundige verhou dingen tusschen beidde landen niets te wen schee overlaten. Van Votf Bisinarck be^af Crispi zich naar den Oostenrijkschen pre mier en daarna terug naar Italië. Onmid dellijk daarop volgde zoowel van Oostenrijk als van Duitschland een nota aan de Porte, waarin eerstgenoemde mogendheid met eenige opmerkingen en Duitschland onvoorwaarde- I lijk het goed recht van Italië in Massoewali erkent. Italië denkt or dan ook niet aan, zyne aanspraken te laten varen tegenover de be denkingen van Frankrijk, Turkye, Grieken land, Egypte en deels ook van Rusland Integendeel, reeds zijn de voreischte maat regelen genomen tot uitrusting eener nieuwe expeditie en den generaal San Marzano aan gezegd, dat hij zich eerstdaags op nieuw naar Abesnynië zal hebben te begeven, om het bevel over de troepen op zich te nemen. Intusschen wordt de toon der Fransche pers tegen Italië al scherper en scherper en dit is er niet te beter op geworden sinds het Journal des debalt melding maakte van een tusschen Italië en Engeland tot stand gekomen verdrag, waarbij die Mogendheden elkander wederkoerig den steun der vloot beloven, indien zij van eenige zijde, hetzij in Europa, hetzij in Azië, mochten worden bedreigd. Tegenover een verbonden mid- den-Europa en een zoo machtigen staat als Engeland ter zee, zal Frankrijk er zich wel moeten bepalen tot protesteeren. Nu, behoefte aan verwikkelingen naar buiten heeft het niet; de binnenlandsche toestand is van dien aard, dat wel een krachtig bestuur noodig is, om het Staats organisme in een geregelden gang te hou den. Nu de ontevredenen een man hebben, die zich als hunneu leider opwerpt en er den slag van heeft en de noodige verwaand heid bezit om daarbij de vereischte drukte en beweging te maken, bestaat er altijd ge vaar voor verrassingen. Daarbij komt, dat de verhouding tusschen den President Carnot en den Minister-President Floquet in den laatsten tijd ook niet te best moet zijn en zelfs bezadigde mannen als d’Auffridet Pahquier in ’t openbaar getuigen, dat de toestand, zooals hij nu is, niet deugt verandering dringend noodig is. Groot opzien en niet geringe ergernis verwekte dezer dagen in Frankrijk een artikel in de Nord-l)culsche Allgemeine Zei- lung, naar men wil door Von Bismarck ge- inspiroerd, waarin verklaard wordt, dat Boulanger’s optreden in Frankrijk geen reden tot ongerustheid geeft. Het blad ge looft in de herhaalde verzekeringen van den generaal, dat hij het behoud van den vrede wenscht. Of eene sympathie-betuiging want het hoeft er inderdaad iets van van die zijde, den generaal ten goede zal komen, wordt ernstig betwyfeld. De suikerconventie zal vermoedelijk zon der Frankrijk en Denemarken tot stand komen. Eerstgenoemde staat heeft priuci- piöele bezwaren, laatstgenoemde is gebon den door andere overeenkomsten. De Koning en de Kroonprins van Dene marken vertoeven op dit oogenblik te Berlijn. De Koning van Zweden wordt weldra verwacht, om als peter op te treden van den jong geboren Prins. Do Belgische Kroonprins zal zich eerst daags verloven met Prinses Elisabeth van [),- ar bij koopen en ver- N, tegen een pro- oven do 30 30 7.; de Amster-

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1