NK. BN, 4'"" 1888. N°. 1005. Zaterdag 15 September. SAGE, et merk ANDBOUW. ling EL8T, Effecten, en Zonen. LL IS Jbz. t. 1888. •aat, Wo. 4, It voor het E VALK”, van Landbouw, 45 88. 3 in ber. rura. ulden. r. Schoonhoven. 20,- p. 25 30 èENDIJK. •echt Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. L BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. Staatspensioenverzekermg voor werklieden. WOBHOffl CHE COÜRABT i BaUeuiand. raggave naar keuze m. 8. 31 2 uur a n des nd e n Zondag. 5,98 30,15 27,10 «>25 8,85 47,35 Cleveland, voor I sten erdienen. Offerten, Azn., Amsterdam. Iding voor eene Zuid- jschieden vóór of op F. L. WALDECK Heeren: ij, te Looednlnen. ige. i> a, „DE WAAG", op Effecten voor: Oü M °f0 ’s jaars; tot den prolongatie- rdamsche beursvoor- 29,50 met 29,90 5,90 2,10 26,55 aand. 100,- 100,— het koopen en ver- PEN, tegen een pro- *baar bij onder 3 boven de levering van be ken PALEN, Eiken ndsche HEIPALEN, PERKOENPALEN, CL8, WI88ELHOUT van hot lastingen en a. kan op f2168 ’sji middel om Boulanger en de zijnen tedwars- boomen. Waar de ex-genau oogenblik vertoef*, weet niemand. Eene dflrgeljjke boaoMidenheid ia zijne gewoonte niet. De President Carnot wordt op zijn rond reis overal met geestdrift ontvangen. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post i boven de 30 30 */.5 de Amster- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote lettors naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal rekening gebracht. aan den heer H. de Giei roode tarwe, en 600 HL. f 7,66. Voor de levering van 114 HL. roode en 300 HL. witte tarwe, ten behoeve der garnizoensbakkery te Maastricht, was de m.uste inschryver voor de eerste soort H. De Gier te Gormchem, voor f7,75 per door het gehoele rijk 0,80. Men kan zieh abouueeren bij alle I BoekhandelarenPostdirecteuren en Brievengaarders. S. W. N. VAN NOQTEN te Schoonhoven, Oitgfrtn. in eenigszins gewijzigden vorm men zou wellicht gestichten zien verrijzen, burger lijke invaliedenhuizeUkji,.-. aar de oudjes tegen afstand van hun ’pMsWhKgeeu .'/iderkoman vonden, en de velen, die men niet kon op nemen, zouden zich maar op een andere manier moeten zien te redden. Als door krachtige, menschlievende samen werking een andere oplossing aan dit bran dend vraagstuk kon gegeven worden, zouden we dit een glorie rekenen voor het vrij heidminnende Nederhnd. HL. Voor de witte tarwe waren geene .uiduouOe monsters iugexuu«,vw Do luit.-gener. J. Van 8 wie lap, de held uit de Indische oorlogen, ts,tta een vrij langdurige ongesteldheid, in don ouder dom van 81 jaren te ’sGravenhage overleden. Zijn schitterende militaire loopbaan in ludië is algemeen bekend en steeds wordt de moed bewonderd van den grijzen gene raal, die indertijd zjjn rust iu Nederland opofferde om het opperbevelhebberschap der tweede expeditie naar Atjeh op zich te ne men. De inneming van den Kraton ge schiedde onder zijn leiding. Behalve de Koning, was VanSwietende eenige, die het Grootkruis der Willemsorde droeg. Te Kralingen werd Zondag morgen de nieuwe leeraar der Ned. Herv. gemeente, Ds. II. Van Selms, uit Leerdam derwaarts gekomen, in zijn ambt bevestigd door Ds. Crousazmet een leerrede naar aanleiding van Joh. XII :21c. Des avonds deed Ds. Van Selms zijn intrede met een rode naar aanleiding van Hand. VIII: 35. CAPELLE a/d IJ8EL, 12 Sept. Zondag 9 September was het juist 50 jaar geleden dat Ds. L. Doedes alhier, als predikant werd ingeleid in zijne eerste gemeente, Moercapelle. Na een verblijf van bijna zea jaren, wisselde hij die gemeente met zijne tegenwoordige standplaats Capelle. De ju bilaris, hoog geacht om zijne degelijke kennis, helder hoofd en echt christelijken zin, was gedurende eene reeks van jaren lid van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, waarvan hij nog op dit oogen blik voorzitter is. gGOUDRLAAN, 12 Sept. In de op 26 Sept. e. k. alhier te houden vereenigde ver gadering van het bestuur van hot water schap „de Overwaard” zullen o. a. worden behandeld do navolgende onderwerpen Onderzoek der geloofsbrieven van den be noemden heemraad J. Kloek en bij goed keuring dier stukken installatie van dat lid. Vaststelling dor lijsten van stemgerechtigde ingelanden. Vaststelling van het door het dagehjksch bestuur ingezonden ontwerp van wijziging der keur betreffende de wateront- lastende en waterkeerende werken, benevens het peilmalen in den hoogen en lagen boe zem van het waterschap „de Overwaard”. Verslag vau het dagehjksch bestuur omtrent door derden van het waterschap in bezit genomen gronden, gelegen nabij de sluis te Giesendam en voorstellen dienaangaande vap hot dagelijksch bestuur. MOLENAARSGRA AF, 11 Sept. Ook al hier zal eene doleerende kerk worden ge sticht. Onder leiding van oenen classicalen oefenaar werd eene conferentie gehouden, ter bespreking van de reformatie der kerk, terwijl besloten werd, voortaan in eene schuur te vergaderen en in het belang der' doleantie werkzaam te blijven. ♦WILLIGE LANGERAK, 11 Sept. Twee ingezetenen alhier hadden in dezen zomer samen eene geit geweid, om met de Schoon- hovensche kermis ook eens een slachtbeestje te hebben. De kermis brak aan en het gemeste kalf, >k wil zeggen de vetgeweide geit, zou uit de weide gehaald worden, om ter slachtbank geleid te wordenmaar o schrik 1 liet boutje, waarvan men misschien al zoo dikwijls gedroomd had, was spoorloos verdwenen. Wat nog nooit alhier gebeurd was, moest nu hebben plaats gehader moest een slachtbeest uit de weide gestolen zjjn, en een van de twee eigenaars maakte zich gereed, om er aangifte van te doen, toen de verlorene iu eene griend op een minunt of vijf ufstands van de weideover een breed water gelegen, teruggevonden werd. Hoe kon hij daar gekomen zijn Had het dier instinctmatig het noodlotdat het wachtte, trachten te ontvluchten? Had men hier met eeu kermisgrap te doeu Men wist het niet, maar men lachtte er eeus hartelijk ommen staakte de moeite vau aangifte slachtte den kermisbout en peuzelde hem lekker op, terwijl men het huidje te gelde maakte en voor de duitjes ervan op do kermis een slokje kocht, om den schrik van het hart te spoelen, waarvan men bevangen was geweest by de ontdekking van den diefstaldie alleen in de verbeelding bestoud. la de zalmsteken alhier zijn in do laatste twee weken 15 zalmen gevangen, terwjjl de vlouwvisschers ongeveer eeu 10-tal zalmen vingen. Mej. Nijendaal, onderwijzeres alhier, die als No. 2 voorkwam op de voordracht van onderwijzeressen te Zaandam, is als zoodanig aldaar benoemd. Ze heeft dien tengevolge tegen 1 October a. s. als on derwijzeres alhier ontslag aangevraagd. ♦WOERDEN, 12 Sopt. De aauvoer op de kaasmarkt bestond heden uit 125 par tijen. Men besteedde voor Goudsche kaas 1ste st. f 23 f 27; 2de st. f 19 f22: Edammer f 26,50; Derby f 24, por 50 kilo’s. Handel traag. IJ8ELMONDE, 10 Sept. De raad heeft de gemeente-begrooting voor 1889 vastge steld in ontvangst op f 19.529,381 en iu uitgaaf op f 19.529,30, Bij koninklijk besluit is ber noemd, met ingang van 28 September, tot burgemeester van Reeuwijk, F. H. Bulaeus Brack, secretaris dier gemeente. - Bij Kon. besluit van 7 dezeris bepaald, dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September e. k., des namid dags te 3 uren, en wordt de Minister van Binnenl. Zaken gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar do vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene ver eenigde vergadering der Kamers do zitting in naain des Konings te sluiten. Een koninklijk besluit van den lOden September, bepaalt: De gewone zitting van de Staten-Gene raal wordt op Dinsdag 18 September 1888, des namiddags te één uur, in eene ver eenigde vergadering der beide Kamers ge opend door eeno commissie van Onzentwege, waartoe worden benoemd Onze Ministers, hoofden van ininisterieele departementen. Het bedrag der percentsge wijze belooniug van het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Gouda kan op f4113 worden gesteld, terwijl daar aan vermoedelijk eene vergoeding van f 2300 ’sjaars voor bureaukosten zal worden toe gekend. Dit kantoor wordt dus gerangschikt in de tweede klasse. Het bedrag der percentsge wijze belooning van hot ontvangkantoor der directe belastingen en accjjnzen te Vreeswijk c. a. kan op f2168 's jaars wor den gesteld. Krachtens art. 23 van het koninklijk besluit van 20 Mei 1869 no. 30 en art. 3 van dat van 3 November 1887 no. 29, wordt dit kantoor dus gerangschikt in de zesde klasse. Bij de op Woensdag 12 Sept, te 8tolwijkersluis gehouden aanbesteding van de restauratie der afgedamde schutsluis enz. waren laagste inschrijvers: le perc., Hartman en Kusvelder, te Stavoren, f 17843 2o pore. W. Prujjt, te Lekkerkerk, f3535; 3e perc. 8. v. d. Oover, te Berg-Ambacht, f3640; 4e perc. dezelfde f7350; 6e perc. dezelfde, f3670; 7e perc., J. de Bruin, te Gouda, f510; 8e perc. J. de Jong Sr., te Ammerstol, f 378; 9e perc., L. Brouwer, te Gouda, f450; 10 perc., dezelfde, f583; 11e perc., J. Trouwborst, te Oudeikerk a/d IJsel, f 399; 12e perc. L. Brouwer, f1250; 13e perc. dezelfde, f850; 14e perc. H. Zaanen Cz., te Ammerstolf 644. Gezamenlijk bedrag f41102. Aan het gebouw van hetde- partement vau waterstaat, handel en nijver heid te 's Hage werd Woensdag o. a. aan- besteed Het verrichten van bagger werk in de ri vier de Waal, onder Waardenburg en Zalt- Bommel, tusschen de kilometerraaien 73 en 75 dor herziene rivierkaart; minste inschrij ver de heer T. Volker te Dordrecht, voor 10,‘j cent per kub. Meter. Hot voortzelten der voorzieningen aan den linkeroever der Nieuwe Merwede, tusschen de kilometerrauieu 117 en 120, onder de gemeenten Made en Drimmelen en Zwaluwe minste inschrijver de heer L. A. VanHaaften te Siiedrecht, voor f 9288. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland is Maan dag aanbesteed: het onderhouden van de werken, behoorende tot het jaagpad langs den Vliet, tusschen Leiden en Delft, iu- gaande met den dag der goedkeuring vau de aanbesteding en eindigende den 31 Dec. 1889. Minste inschrijver was de heer J. Vermeer te llekendorp, voor f2783. De ophooging van het terrein voor het Burgerziekenhuisaan het einde van de Limiaeusstraat te Amsterdam, is aan genomen door den heer F. W. Dekker te Siiedrecht, dio de uitvoering heeft opgedra gen aan de heeren Schram v. d. Berg te Siiedrecht. Ten bureele der garnizoens- bakkerij te Amsterdam is aanbesteed de levering van 114 HL. roode en 300 HL. witte tarwe. Minste inschrijver was voor de roode tarwe II. de Gier te Gorinchem, voor f 7,75 por HL. Voor de witte tarwe waren geen voldoende biljetten ingekomen. De levering van granen voor de garnizoensbakkery te Utrecht is toege kend aan den heer H. de Gier, 200 HL. wegende 79 KG., a f7,60 en witte tarwe, wegende 76 KG., Als we nu het deksel van dien vleesch- pot even oplichten, dan moeten we zeggen dat het eigenlijk toch maar een mager kluifje is wat er in ligt te zieden. Het wetsontwerp gaat uit van het begin sel, dat het pensioen wordt uitbetaald door den werkman zelf, door den werkgever, en door den staat, elk voor een derde. Ver plichte deelnemers zyn alle weiklieden, alle geëmployeerden by den handel die minder dan 1200 gulden inkomen per jaar hebben, en alle varenslieden. Le contributie zoowel als het pensioen zyn voor deze drie groe pen gelijkeen man betaalt per week 10^ pfennige (6.3 cent), een vrouw 2/3 van dat bedrag, 7 pfennige (4.2 cent). Het jaar wordt voor deze premie berekend op 47 weken vrijstelling wordt verleend voor zooveel weken als men door ziekte of door de ver vulling van militaire verplichtingen buiten verdienste is. Met het 16de levensjaar vangt de gedwongen pensioensbijdrage aande werkgever heeft de bevoegdheid, de premie op het weekloon in te houden. Een zelfde bedrag, als door hem aan premiën wordt ontvangen, voegt hij er bij. De staat stort zijn bijdrage niet in een afzonderlijke pen sioenkas, maar betaalt eenvoudig aan recht hebbenden de bij de wet verzekerde pen sioenen uit. Deze bedragen, en het is hierom dat we van magerheid spraken, onder gewone omstandigheden en aan vangende op zeventig- jarigen leeftijd, 72 gulden voor een man, 48 gulden voor een vrouw. Men moet dan minstens 30 jaren hebben gecontribueerd. Niemand kan zeggen, of deze sommen zoo ruim zyn berekend als met de statis tieken is te verantwoorden, eenvoudig om dat deze ontbreken. In de toelichting wordt gezegd, dat het staats-derdedeel, met inbe grip wan de invaliditeitspensioenen, waar over aanstonds nader, 30 millioen gulden per jaar zal bedragen, z ker geen geringe som, zelfs voor het groote Duitsche Rijk, en het zal wel de onmogelijkheid zijn, om de wekelijksche stortingen van werklieden zoowel als van werkgevers tot een hijoger cyfer op te voeren, die den Rijkswetgever belet heeft verder te gaan. Het pensioen kan dan ook niet anders worden beschouwd dan als een kleine tegemoetkoming in de allereerste behoeften. Wel wordt gesproken van het uitzicht, dat de bejaarde lieden zich zullen gaan vestigen in die deelen des lands, waar men heel goedkoop kan leven, maar wij gelooven, dat men zulks gerust als een hersenschim mag beschouwen. Men verbeelde zich menschen, die na tot hun zeventigste jaar gearbeid te hebben, dan nog hun tabernakelen opbreken, om niet totaal van honger om te komen I De bepalingen omtrent het invaliditeits pensioen zijn gunstiger. Het begint op eiken leeftijd, waarop men kan aantoonen, buiten machte te zijn tot waarneming van zyn beroepsbezigheden, of andere werkzaam heden te verrichten, die een inkomen waarborgen minstens gelijkstaande met het pensioensbedrag. Als regel is aangenomen, dat men dan vijf jaar moet hebben ge contribueerd, ofschoon ook op gronden van billijkheid van deze voorwaarde kan worden afgeweken. Gewoonlijk wordt minstens het zelfde bedrag uitgekeerd als hierboven is vernield, maar hei kan onder bijzondere omstandigheden opgevoerd worden tot f 150 voor mannen, tot f 100 voor vrouwen. Over het beheer kunnen we kort zijn, omdat het tot de vraag naar het min of meer navolgenswaardige voor andere landen weinig afdoet. De inning der bijdragen, door tusschenkomst van de werkgevers, is opgedragen aan de verschillende landelijke regeeringen, aan wie het vrijstaat zulks naar de gemeenten of in grootere of kleinere kringen te doen. De patroon koopt voor het bedrag van den werkman en van zich zelf pensioenzegels, die Ipj opplakt in een boekje, hetwelk den werkman wordt ter hand gesteld. Het is juist deze bepaling, die bij de arbeiders den meesten aanstoot vindtzy vreezen namelyk, dat de werk gevers door middel van geheime teekens in dat boekje tegelyk inlichtingen zullen geven aan anderen, ten opzichte van den werkman, en die hem bij het veranderen van patroon weleens moeielykheden zouden kunnen baren, een vermomd livrettenstel- sel, waarmede zy volstrekt niet gediend zijn. Tot de hoofdzaak terugkeerende, meenen we te mogen verwachten, dal dit onder werp ten onzent ook belangstelling zal wekkenmaar tevens zal het teleurstelling baren bij hen die geloofden, dat met het vaststellen van staatshulp in deze het laatste woord zou zyn gesproken. Zelfs al kon men een regeling, als voor het Duit sche Rijk is voorge-teld, aannemelyk achten met een beroep op hel spreekwoord van het halve ei, dan nog zou er van particu liere zijde heel wat gedaan moeten worden, om aan den ouden of gebrekkigen werk man een voldoend levensonderhoud te ver zekeren. Doch wij vreezen zeer dat de werkgevers, eenmaal aan een wetlelijke verplichting onderworpen, zich vrij algemeen ook daartoe zouden bepalen, terwijl menig een, buiten de industriëele wereld staande, geneigd zou zijn, zich door zijn bijdrage in de lyksbelastingen van verdere offers ontheven zou achten. Ons ideaal reikt verder: de oprichting van de pensioen-vereeniging en van den werkgeversbond zyn van dat ideaal de uitdrukking. Misschien bewande len wij, die richting kiezende, een langeren weg, de vraag evenwel, of het niet een betere is, verdient zeer ernstige overweging. By een inrichting als de Duitsche, zou het eind van de geschiedenis hier te lande zyn, dat de particuliere liefdadigheid zich rnet de zaak moest, blyven bemoeien, zy het ook De tegenwoordige President der Veree nigde Staten van A.-Amerika, Cleveland, stelt zich op nieuw candidaat voor het Presidentschapwaarin het volgend jaar moet worden voorzien. Blijkens zijnen brief aan de kiezers, acht hij eene nieuwe ver mindering van de tegenwoordige rechten wenschelijk en ook mogelijk met het oog op de belangen der schatkist, terwijl hij daarnevens een maatregel zou wenschen, om den Amerikaanschen werkman te bescher men tegen den vreemden, die, tegen lager loon werkende, aan eeratgenoeinden nadeel toebrengt. Dit doel acht hij te bereiken, door eene wet tot beperking dor immigratie. Hij besluit zijn brief mot de verzekering, dat hij geenszins bedoelt een kruistocht voor te staan tegen het vrijhandelstelsel, doch alleen bescherming van den Ameri kaanschen arbeid op het oog heeft, om een einde te maken aan een staat van zaken, die het geheele land tot schade is. Tusschen Amerika en Canada is het thans zoo ver gekomen, dat het Huis van Afge vaardigden den President gemachtigd heeft, om maatregelen van weerwraak tegenover Canada te nemen. Die maatregelen gelden vooral de onlangs plaats gehad hebbende vyandelijkheden tegen Amerikaansche zalm- visschers. Bjj do beraadslagingen over dit onderwerp wer/feu my*vijandige uitdruk kingen tegen Engeland gebezigd, dat, zooals men weet, souveroiniteitsrechten op Canada heeft. Of Engeland die in deze zal laten geldenin dien zin dat het de bedreiging van Amorikaansche zijde als aan zich gericht zal beschou wen en dan handelend optredenis de waag. Doet Engeland het niet, doch laat het de zaak geheel aan het Canadische bestuur over, dan zal dit wellicht den tijd verhaasten, waarop Canada zich bewust zal worden, het t -ezicht van Engeland niet meer noodig te hebben. Zoo althans oor deelt de Standard. De Engolscho regooring hooft een charter verleend aan eene Engelsche maatschappij, die zich ten dool stelt den handel met Oost- Afrika te verlevendigen. De maatschappij heeft bereids verdragen gesloten met den Sultan van Zanzibar en andere stamhoofden. Dit heeft eenigszins de ijverzucht opgewekt van Duitschland, dat daar ook vasten voet wil verkrijgen, doch wier Duitsch-Afrikaan- 8che maatschappij daar mot veel moeielijk- heden te kampen heeft. Zoo zelfs, dat een Duitsch oorlogsschip tusschenbeide is moeten komen om do inlanders te tuchtigen. Dit en het verschijnen van een Engelsch oorlogs schip, om de belangen der Britsche onder danen te beschormen, heeft geen al te gunstigen indruk gemaakt op den Sultan, die zoodoende al heel weinig baas zou blij ven in zijn eigen land. De inlanders ver klaarden allo blanken als hunne vijanden te beschouwen. Het vertrek van den Duitschen Keizer naar Italië is thans op 19 October bepaald. O. a. zullen ook eenige dagen te Napels worden doorgobracht, van waar een uit stapje zal worden ondernomen naar Pompeiï en den Vesuvius. Te oordeelen naar de toebereidselen, te Rome en Napels gemaakt, wordt een tweede Afrikaansche expeditie door de regeering beraamd, van veel grooter afmetingen dan de vorige. Vooraf zal echter nog eene ern stige poging iu ’t werk worden gesteld om den vrede tot stand te brengen. Uit Bulgarije geen ander nieuws, dan dat het .rustig is en blyft. Zoo rustig zelfs, dat er aan kan gedacht worden een nationalen schouwburg te bouwen. Rusland zou, zoo beweert men, nog altijd er op blijven aandringon dat Turkije den troon van Bulgarije vacant verklaarde, ter wijl Oostenrijk daarentegen op handhaving van Vorst Ferdinand zou aandringen, doch er valt niet veel staat te maken op derge lijke geruchten. Bovendien laat zich met zulk een ernstig verschil van inzichten be lang moeilijk rijmen, dat de Oostenrijkscho Keizer op den geboortedag van Czaar Alexander van Rusland op de Weener Hof- burg een feestmaal gaf en officieel een dronk op zij «Paneel uitbracht. Spanje en Egypte worden woder geteis terd door zware overstroomingen. Aan de Frunsche regeering wordt hot voornemen toegedicht om by de wederope ning van de Kamerzittingen een ontwerp tot wijziging der Grondwet in te dienen, de strekking hebbende de rechten van den Senaat eenigszins te beperken. Bevestigt zich dat bericht, dan is daf eeu uitstekend Ah eerlang de Duitsche Ryksdag weder bijeenkomt, zal hij zich hebben bezig te houden met een ontwerp betreffende de verplichte verzekeiing van pensioen aan werklieden, die wegens ouderdom of inva liditeit niet meer bij machte zyn, in eigen onderhoud te voorzien. Gelijk bekend is, zyn er in de heden- daagsche arbeidersbeweging, waarvan het doel is verbetering van den stoffelijken toe stand van de klasse der werklieden, twee stroomingen waar te nemen. De eene loopt in de bedding van het >selfhelp,” Enge land staat aan de spits. Daar zyn de vak verenigingen ster k georganiseerd, en oefenen een niet ie miskennen invloed uit op de économische verhoudingen. Indien men zich daar tot de Regeering wendt, dan is het om wettelijke voorschriften te vragen die de onbelemmerde beschikking over werk krachten binnen zekere grenzen terug moeten bYengen of de voorwaarden regelen onder welke van die krachten gebruik mag worden gemaaktdus beperking van arbeids duur, regeling van kinderarbeid, waarbor ging van Zondagsrust, verbod van vrouwen en kinderarbeid gedurende de nachtelijke uren, ook toezicht op fabrieken en werk plaatsen wat de belangen van gezondheid en veiligheid betreft, en in het algemeen alles wat het behoud van het arbeidsver mogen kan bevorderen. Doch voor de finan- ciëele belangen klopt men liefst niet aan by den Staat, met een officiëelen loonstan- daard, waarvan men elders hoort gewagen, zijn de Britsche werklieden weinig inge- nortien, en insgelijks geven zy er de voor keur aan, de moeielyke pensioensquaestie zelfstandig tot een oplossing te brengen. De andere strooming, en deze is het, die in Duitschland de overhand heeft, is meer op staatshulp gericht. Een sterk aan eengesloten orgapisatie der vakverenigingen is niet in overeenstemming rnet den poli- tieken geest, die in een toenemende cen tralisatie van gezag den hechtsten steun zoekt voor de nationale eenheid. Vandaar dat men ook wel soortgelyke wettelyke voorzieningen, als in Engeland verlangd worden of reeds tot stand werden gebracht, wenschelijk acht, maar bovendien den staat j zoo ver inogelyk wil doen gaan in de zorg voor de geldelijke belangen der werklieden. Wel heeft men een oog voor het recht- i streeksch gevolg, uit die uitbreiding van staatsbemoeiing voortvloeiende, namelijk versterking van de staatsvoogdy-, en het ontbreekt ook niet aan stemmen, die daar- tegen waarschuwen, doch de groote meer derheid acht dat een geringer kwaad dan een onthouding, die dringende nooden on bestreden zou moeten laten, terwijl de machlhebbenden het beginsel der staatsin menging op den vooi grond plaatsen als een welkom middel, om een niet gewenschte samenwerking der belanghebbenden tegen te houden. By ons hinkt men in dat opzicht op twee gedachten, of liever, beide stelsels hebben hun aanhangers. Daarover is men het vrij wel eens, dat de eerste bescheiden stappen, op den weg van staatszorg voor de werk lieden gedaan, noodwendig door andere ge volgd dienen te worden; dat verdere uit sluiting van kinderen, dat meerdere ver zekering van het recht op Zondagsrust, dat contiéle op de inrichting van werkplaatsen niet slechts in overweging behoorden te zijn genomen, maar reeds lang tot uitvoering moesten zyn gebracht. Doch wat het punt van staats-pensioneering aangaat, van ver schillende zijden zyn pogingen aangewend, om deze te ontgaan, door aan het vraag stuk een oplossing le geven, die directe hulp van staatswege uitsluit. Over het algemeen bestaat meer sympathie voor de Engelsche dan voor de Duitsche opvatting van maatschpppelyke quaestiën, en het valt niet te ontkennen, dat gene ook meer over eenkomt met onzen landaarddan deze. Alleen ontbreekt het maar al te veel aan de noodige geestkracht, en laat ons er bij voegen, aan de noodige tucht, om in flinke aansluiting, met opoffering van persoonlyke wenschen en belangen, te y veren voor dat gene wal in broederlijke samenwerking kan verkregen worden. En het zijn meerendeelq zy, die de macht der vereeniging niet bij ervaring kennen, door wie verlar gende blikken worden gericht naar de Duitsche vleeschpotlen, in plaats van zich te wagen aan de woestynreize, aan welker einde het beloofde land zich ontsluit.

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1